DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> regres pe CASCO

aqua
post 20 Nov 2011, 16:20
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




situatia e urmatoarea

vinovatul are RCA euroins, se face amiabila, se face dosarul, totul in regula, vine decizie ca dosarul se respinge (pe motiv ca ar fi neconcordante intre urmele de pe cele 2 masini, total neadevarat dar trecem peste asta)
respectivul pt a nu mai sta pe la portile euroins cu plangeri, hartii, etc, poate retrage dosarul de acolo si sa mearga la asiguratorul CASCO al lui si sa faca regres? ii trebuie banuiesc constatarea amiabila original, de fapt cred ca tot dosarul care acum e la euroins
merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 20 Nov 2011, 22:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




respectivul este un fraier cu F mare, pt ca a facut amiabila cu cineva care are un asigurator dubios. pt casco ii trebuie formularul si celelalte acte care trebuie si la rca (copii dupa polita rca, permis si talon); celelalte documente din dosarul de la euroins, gen deviz, constatari, poze, etc. nu sunt necesare.
eventual pentru a scapa de statul dupa euroins, se poate cere chitrosului care a provocat accidentul si si-a facut o asigurare de 3 lei, exemplarul care a ramas la el, si alte copii de la actele respective (rca, permis, talon)

This post has been edited by Marian66: 20 Nov 2011, 22:04


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 21 Nov 2011, 18:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




deocamdata am inteles ca s-a rezolvat treaba, s-a facut o reanaliza si s-a dat acceptul pana la urma


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 22 Nov 2011, 11:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




cred ca s-a spus de 1000 de ori pe aici, ca in situatia in care ai casco, nu apelezi la rca-ul celuilalt. decat daca esti masochist si iti place sa umbli pe drumuri, sa te **** aia cu rca cum au ei chef.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Nov 2011, 11:14
Post #5


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




asta e procedura standard de intimidare- refuza dosarul in ideea de a da a doua oara un pret mult mai mic si cei ce pun botu sa il accepte imediat -


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 22 Nov 2011, 19:03
Post #6


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Sunt societati care te pun sa platesti fransiza chiar daca dosarul tau Casco este cu regres,asa ca nu trebuie sa fii neaparat masochist ca sa deschizi pe RCA-ul celuilalt ; in general, daca are RCA la o societate alta decat Carpatica si ai o dauna mica incerci sa gasesti cu inspectorul de daune un service cat-de-cat decent care sa iti faca reparatia bine si gata,altfel dai 100-150 de euro fransiza doar de dragul de a face pe Casco un vopsit de cateva elemente sau ceva similar, mai da-le naibii de masini ca doar nu sunt copiii nostri , sunt niste fiare, banii aia pot fi folositi si in alta parte .

This post has been edited by prody: 22 Nov 2011, 19:05


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 25 Nov 2011, 20:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




ei, se pare ca Euroins mai si plateste din cand in cand, dupa ce initial incepusera cu figuri si-au revenit, au acceptat dosarul, s-a reparat si masina si a si iesit din service, probabil ca au platit fara sa mai traga iar de timp


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 28 Nov 2011, 21:33
Post #8


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




mah, tu ai intervenit cu pile si faci pe fata mare cu noi smile.gif


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 28 Nov 2011, 21:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




daca erai atent un pic vedeai ca nu eu sunt in cauza

tot ce tre sa faci e sa stii sa iti sustii punctul de vedere, si daca mai ai si un vocabular in care bagi argumente legislative sa vezi cum isi reconsidera pozitia
tipul din intamplare lucreaza in domeniul juridic si in nota in care solicita reanaliza le-a scris cateva chestii
faza e urmatoare, nu te anunta nimic, doar iti ajunge o hartie acasa in care zice scurt ca s-a respins dosarul, fara argumente fara nimic, daca merge merge
tipul cand a vazut hartia ce urma sa ii ajunga acasa i-a luat pe aia la impins vagoane de nu mai stiau aia cum sa-l calmeze, ca gata se rezolva, doar trebuie sa faceti o solicitare de reanaliza si sigur se rezolva smile.gif

This post has been edited by aqua: 28 Nov 2011, 21:43


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 30 Nov 2011, 14:16
Post #10


Members


Group: Members
Posts: 307
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am si eu o intrebare tot legata de Casco cu regres, deci o pun in acest topic.

Pe mine m-a lovit usor in spate azi dimineata un chitros cu RCA la Carpatica. Eu am Casco Renault (in cobranding cu Allianz).

Ma gandesc sa fac dosarul prin Casco-ul meu. Am sunat si mi-au spus ca nu o sa-mi ia fransiza. I-am intrebat daca o sa-mi creasca prima de asigurare la anul, si au zis ca nu, din moment ce nu-mi ia fransiza... Eu nu sunt asa sigur, sigureanu de acest lucru. Voi ce stiti?

Am facut constat amiabil, citind topic-ul am vazut ca sunt Fraier sad.gif

Lovitura nu e puternica, s-a rupt plasticul negru din partea de jos a barei si mai trebuie vopsita si partea de sus a ei.

Later Edit:
Din brosura asigurarii mele:
03 Conditii speciale privind asigurarea vehiculelor Renault
Sectiunea B
VII. Reinnoirea
Art 17. La asigurarile ce se reinnoiesc pe perioade de cate 1 an, prima de asigurare anuala calculata la data reinnoirii se poate reduce cu o suma denumita bonus, prin indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a) reinnoirea se face inainte sau in termen de maxim 30 de zile calendaristice de la data expirarii valabilitatii contractului de asigurare existent;
cool.gif Asiguratorul nu a platit si nu datoreaza despagubiri la asigurarea de avarii si furt sa a platit ori datoreaza despagubiri, dar vinovat de producerea pagubelor a fost un tert cunoscut.


Eu inteleg din acest lucru ca nu o sa-mi creasca prima de asigurare, deoarece vinovatul este un tert cunoscut, am constatare amiabila semnata de el si copia dupa buletinul lui.

Asta este teoria, o sa mai scriu aici sa vedem cu evolueaza realitatea cruda.


This post has been edited by silviumc: 30 Nov 2011, 14:36


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 30 Nov 2011, 18:03
Post #11


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Da, nu te afecteaza cu nimic,stai linistit .


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Nov 2011, 18:44
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu am rugamintea sa ne tii la curent!
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 2 Dec 2011, 12:01
Post #13


Members


Group: Members
Posts: 307
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am deschis dosarul, facut constatarea si lasat masina in service, totul in acelasi loc (Cobalcescu Splai), intr-o ora! Ca in vis... Am avut toate actele la mine. Mi-a mai confirmat odata agentul constatator ca nu o sa platesc nici fransiza si nici n-o sa-mi creasca prima.

Cred ca am avut totusi, noroc, cumva, de a durat asa putin.

This post has been edited by silviumc: 2 Dec 2011, 12:12


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Dec 2011, 12:25
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Da, probabil ca a fost un oarecare noroc la mijloc!
Eu m-am referit la reinoirea contractului CASCO, in special, deoarece desi in principiu odata "regresate" nu produc efecte la reinoirea CASCO, sunt destule cazuri cand faptele sunt putin altfel!
Depinde unde se face asigurarea, in ce masura s-au recuperat "de facto" sumele respective si inca alti factori care stabilesc coeficientul de dauna cu care esti inregistrat.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 12 Dec 2011, 11:27
Post #15


Members


Group: Members
Posts: 307
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 2 Dec 2011, 13:25)
Eu m-am referit la reinoirea contractului CASCO, in special, deoarece desi in principiu odata "regresate" nu produc efecte la reinoirea CASCO, sunt destule cazuri cand faptele sunt putin altfel!
Depinde unde se face asigurarea, in ce masura s-au recuperat "de facto" sumele respective si inca alti factori care stabilesc coeficientul de dauna cu care esti inregistrat.
Pai cum ar fi vina mea daca Allianz nu recupereaza banii de la Carpatica? Eu am indeplinit toate conditiile din contractul meu de Casco.

Mi-am luat masina reparata de la AutoCobalcescu dupa 3 zile, fara cusur.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 12 Dec 2011, 11:34
Post #16


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(silviumc @ 30 Nov 2011, 15:16)
Am sunat si mi-au spus ca nu o sa-mi ia fransiza.  I-am intrebat daca o sa-mi creasca prima de asigurare la anul, si au zis ca nu, din moment ce nu-mi ia fransiza...  Eu nu sunt asa sigur, sigureanu de acest lucru.  Voi ce stiti?

Daca nu ma insel, platesti franciza DOAR cand autorul este necunoscut.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 12 Dec 2011, 13:20
Post #17


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Sau cand autorul este chiar titularul politei tongue.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 2 Jan 2012, 16:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Ridic si eu o problema cu amiabila asta.

Pe data de 17.12.2011 am fost lovit de o alta masina in parcarea Auchan Militari. Eu eram pe drumul principal, el teoretic avea stop (dar lipsea semnul). Toate celelalte stradute aveau stop, doar la el lipsea. Idee e ca eu oricum veneam din dreapta lui deci trebuia sa-mi dea prioritate.

El are asigurare la Astra, eu casco si rca la Astra. Am incheiat amiabila, am scris ca veneam din dreapta ....am semnatura lui, talon, permis, buletin. Am venit acasa (GALATI), m-am dus la inspectorul de dauna astra si mi-a zis ca vor poze si de la masina cealalta. Eu aveam poze cu telefonul (5mp) dar nu le-au laut in seama.

Problema e ca acum proprietarul ma tot amana. Imi raspunde la telefon imi spune ca se duce la un inspector pentru poze...dar nu se duce (el fiind din bucuresti).

In cazul in care deschid dosar de dauna casco cu regres....scap de stresul asta?
Problemele la masina ar fi: bara spate zgariata si usor desprinsa din prinderi, aripa spate are 2 adancituri mici iar intr-una din ele vopseaua e crapata, si roata spate cred ca e usor inclinata. (el avea cam 10-15km/h dar nu a franat deloc (se uita la telefon), iar eu aveam cam 20km/h).

Masina lui, un citroen c5 avea numarul smuls, sigla smulsa, un ornament cromat smuls si foarte putin zgariata bara. La el cred ca dispar zgarieturile si daca le sterge cu o carpa.

Ambele masini sunt pe firma.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 4 Jan 2012, 11:15
Post #19


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Deschide dosa CASCO si ai scapat de probleme.
Teoretic, jocul cu "vine/nu vine" vinovatul la constatare este un mod perfid al asiguratorilor de a taragana lucrurile - fapt care le convine. Fiind clientul lor, ar trebui sa se ocupe ei de chemarea vinovatului la constatare (si ce ar avea daca se fac fotografiile in Bucuresti, de catre un alt inspector al aceleiasi firme si apoi se trimit la Galati? Ar fi foarte bie dar n-au interes!)


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 4 Jan 2012, 18:25
Post #20


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Unde sa deschida pe CASCO daca este aceeasi societate de asigurari ? Fa putin scandal si intreaba-i ,de fapt, ce vor ? Sa ai si tu o parte de vina ca sa ii plateasca si celuilalt ceva? Tu oricum poti sa deschizi pe CASCO si tot platesc 100%.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cosmin1183
post 27 Mar 2012, 13:34
Post #21


Anghel Cosmin Marian


Group: Members
Posts: 55
Joined: 15 August 11
From: Bucuresti -Berceni




dap, naspa rau!


--------------------
Renault Clio II 2005 1.5 DCI - B-93-YAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 30 Sep 2012, 16:50
Post #22


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




am si eu cateva intrebari... ce acte trebuiesc de la vinovat pentru a face cu regres in afara de copie dupa RCA-ul lui? masina vinovatului este pe firma Generali :..automat si RCA-ul

Trebuiesc si poze cu masina cealalta? eu am CASCO la Allianz.

1 Oct 2012, 09:32:
m-am interesat... trebuie constatarea amiabila si copia dupa rca-ul vinovatului

This post has been edited by UXE: 1 Oct 2012, 08:32


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Apr 2013, 11:24
Post #23


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Pentru a face pe casco cu regres o reparatie...e nevoie sa ma mai duc la constatare la asiguratorul celui vinovat? Eu am facut amiabila, am copie dupa RCA-ul sau...si nu prea vreau sa mai stau dupa asiguratorul lui, care nu imi inspira incredere.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 22 Apr 2013, 11:37
Post #24


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Nu.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 22 Apr 2013, 11:41
Post #25


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




E perfect atunci. Multumesc


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 6 May 2013, 22:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Am postat gresit la legislatie, problema tine de asigurari.

Am avut un accident pe un DJ, intr-o curba (drum evident fara marcaj), ma loveste unul in mers intrand pe sensul meu, lasandu-ma cu avarii - oglinda (sparta), zgariat usi stanga (fata+spate) si infundata putin cea din spate, aripa si bara. Pana la urma si-a luat vina 100% (nu comentez deocamdata motivele), am mers dimineata la politie, am PV de constatare, copii dupa actele lui. Ce nu imi place e ca are RCA la Carpatica. Sper ca PV-ul de constatare de la Politie e arhisuficient ca document pentru a nu-mi cauta nod in papura cei de la asigurari, indiferent de societate.

Acuma (sper sa) am doua posibilitati: RCA sau Casco cu regres. Daca aleg prima varianta am citit ca dureaza pana se face despagubirea iar casco cu regres tre sa apelez la Astra asigurari. Problema cu Astra e ca nu mai au decontare directa cu service Renault, ori Carpatica ar avea decontare directa cu Cobalcescu. E corect ce am auzit?

Care ar fi demersul? Sa ma duc intai la Carpatica si in cazul in care imi da acceptul pentru service eu nu mai stau apoi dupa despagubirea lor? Astra avea cu Serus si as fi vrut acolo sa merg dar nu vreau sa imi ramana masina in service pana cand isi regleaza ei problemele. Ideea e ca pana pe 15 iunie as vrea sa rezolv, oricum problema cea mai urgenta - oglinda- o sa o cumpar eu sapt asta pt ca mi-e destul de greu fara.

This post has been edited by SandelBS: 6 May 2013, 22:51


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 7 May 2013, 10:34
Post #27


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Tinand cont ca e vorba de Carpatica, si tu ai casco...nu te mai complica si mergi direct la Casco. Cu toata constatarea de la politie, Carpatica or sa faca tot posibilul sa iti dea cat mai tarziu banii. Eu m-as mira sa aiba Carpatica decontare directa cu un service de reprezentanta...Chiar daca Astra n-au decontare directa cu reno, vezi ce lista de service-uri iti dau pentru ca mai sunt si altii care fac treaba buna. Totusi, cam nasol ca ti-ai facut casco la Astra...o fi mai ieftin dar sunt neseriosi.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 7 May 2013, 11:21
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




N-am ales eu ci leasing-ul. Adevarat e ca e ieftin, 30 eur/luna, primul an a fost gratis. Pana acum n-am avut de ce sa ma plang, am rezolvat cu Casco la ei, numai ca au devenit neseriosi iar service-urile au renuntat la contractele cu ei. M-au programat maine pentru constatare, sa vad ce service-uri au.

Cica ar avea Astra decontare directa cu Auto Cobalcescu. A fost cineva la ei?

This post has been edited by SandelBS: 7 May 2013, 11:28


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 7 May 2013, 11:42
Post #29


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




poze ai facut si tu atunci dupa ce ai oprit masina?! sa se vada in general locatia and stuff?!

de ce?
pt ca si cascourile gandesc acum precum rca-istii de la carpatica and shet. daca isi pot recupera prejudiciul de la aia.o gandesc din avans ca daca e complicata nu o sa le deconteze aia banii si deci devin ariciosi cu tine, cum ar fi si cei de la carpatica direct.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 7 May 2013, 20:41
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Era noapte, nu se vedea mai nimic la o poza cu tel. Stanga-dreapta camp.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:18
Forum Renault