DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Intrebare legata de constructii, ...si in particular, de tencuiala.

liviu_lb
post 3 Oct 2005, 07:53
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(cristianco2002 @ 1 Oct 2005, 00:14)
Pur si simplu trece teava de apa pluviala prin holul apartamentului si vreau sa o acopar, sa fie la fel ca zidul. Ce trebuie sa fac?
*


Invelste-o intai in vata de sticla sa nu faca condens iarna si sa mai atenueze zgomotul cand ploua si se scurge apa prin ea.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 3 Oct 2005, 13:48
Post #32


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(bertro @ 3 Oct 2005, 07:53)
in aceeasi situatie cu vv sunt si eu. dupa 1 luna de la punerea geamului am decis si eu sa repar (de unul singur, ca de priceperea mesterilor m-am lamurit...) peretele ca vine iarna. observ ca recomandati Ceresit 11. Mi-a spus o cunostinta ca ar merge (la interior) si banalul ipsos (care e doar 15 lei sacul de 40 kg). Eu mai am ceva gauri in pereti (de la tevile de la centrala) chituite cu ipsos si mi se pare destul de compact si ne-"sfaramicios". In plus, prinde varul foarte bine peste el.

Ceva pareri, recomandari? Cat e un sac de Ceresit?
*



sacul de ceresit de 25 kg CM9 costa 150.000 iar cel de CM 11 in jur de 180.000 .

diferenta e ca cel cm 11 se poate folosi si la exterior.


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 3 Oct 2005, 14:47
Post #33


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




multumesc. deci aleg Ceresit11 si datorita sacului mai mic (ipsos nu am gasit decat la saci de 40, ceea ce e enorm si imi pune probleme la pastrare) si datorita faptului ca a fost verificat si de altii.


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Petea
post 3 Oct 2005, 15:19
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 31 August 05
From: Iasi




QUOTE(Illusi0n @ 29 Sep 2005, 13:11)
Daca tot e de constructii...

Vreau sa daram zidul de BCA dintre hol si bucatarie in apartament. Am avut pana acu doua pareri:
1. "Nu e zid de rezistenta, e din BCA, deci nu aveti nevoie de autorizatie" - un "maistor" care lucreaza in constructii
2. "Nu conteaza ca nu e zid de rezistenta, sunteti la parter si chiar daca e din BCA nu aveti voie sa-l demolati, ca nu veti primi de la nimeni autorizatie." - vecinii

Eu am o copie dupa planul de constructie al blocului si intr-adevar, zidul ala nu e zid de rezistenta. As dori, daca sa poate, o opinie a unui arhitect.
*



In primul rand, din punct de vedere legal tu nu poti decide care e zid de rezistenta si care nu deoarece nu ai studiile necesare (chiar daca practic e evident). Singura persoana care poate este un expert tehnic atestat de minister (atentie nu arhitect si nici expert judiciar). Pentru a obtine autorizatia ai nevoie in primul rand de o expertiza tehnica a imobilului in care sa se specifice ca zidul pe care doresti sa-l darami nu afecteaza in nici un fel structura de rezistenta.
Daca aplici calea "ilegala" exista riscul sa nu mai poti vinde apartamentul. Nu mai pun la socoteala amenzile pe care le poti lua de la ISC. Depinde mult de la situatie la situatie. Oricum spor.

Edit later: lucrez in domeniu si crede-ma la faza asta nu ai nevoie de arhitect ci de un inginer constructor care e si expert. Arhitectul se ocupa doar de forma estetica a structurii, inginerul de structura de rezistenta. Anumiti ingineri cu vechime au dat un examen la minister si au devenit experti tehnici. Lista expertilor tehnici o gasesti la sediul ISC din judetul tau sau poti gasi anunturi in Pagini Aurii.
Apropo, pentru a vedea ce e cu autorizarile vezi Legea 50/1991 + completarile (Legea 199/2004). Daca nu le gasesti da-mi un PM sa ti le trimit pe un mail.

This post has been edited by Petea: 3 Oct 2005, 15:26


--------------------
Dacia Logan 2006 - is
Eten Glofiish x500 + iGo Romania 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Oct 2005, 13:51
Post #35


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Ca sa nu mai deschid alt topic, ca tot e legat de constructii, si in particular de... inundatii, iata datele problemei:

Ziua 0 (vineri): se ia apa rece in blocul in care locuieste prietena mea, iar "entitatea" care locuieste deasupra de ea lasa robinetul deschis si pleaca de acasa. Prietena mea e in vacanta si nu e nimeni la ea acasa.
Ziua 1(sambata): spre seara se reia distribuirea apei reci si prin robinetul lasat deschis de dobitoaca de la etajul 4 apa vine la presiune si debit maxim. Presedintele si instalatorul de pe scara, singurii care stiu cum se poate opri apa pe coloana respectiva nu sunt de gasit. Solutia extrema: spargerea usii de la apartamentul dobitoacei. Teapa: usa este metalica. Apa curge in continuare, peretele dinspre casa scarii este ud leoarca. Eu trebuie sa plec de urgenta.
Ziua 2(duminica): eforturi telefonice de gasire a presedintelui si/sau instalatorului. Rezultat: zero. Nimeni nu stie unde sunt plecati. Seara revine prietena mea din vacanta. Revin si eu din deplasare. Apa curge in continuare. Cautam si aflam numarul de telefon al dobitoacei, sunam si ni se inchide. Insistam, obtinem pana la urma convorbirea si promisiunea ca revine in aceeasi seara acasa. Minciuna sfruntata. Ora 23.30: apa se opreste pe toata coloana. Mirati, cautam instalatorul si/sau presedintele: nu sunt acasa.
Ziua 3 (luni), ora 08.00 - apa curge din nou. Dobitoaca nu a revenit acasa. Tavanul din baie se umfla si se mucegaieste. Dobitoaca nu mai raspunde la telefon, si nici nu e acasa. Ora 00.00 - apa se opreste in tot blocul. Nimeni nu stie nimic, presedintele si instalatorul nu sunt acasa.
Ziua 4(marti): dobitoaca revine seara, inchide robinetul si nu raspunde la telefon si la soneria apartamentului.
Ziua 5(miercuri): cade o bucata mare din tavanul baii. Bat furios cu pumnii in usa dobitoacei. Se vede ca vine sa priveasca pe vizor, dar nu raspunde. Trec sub tacere cuvintele pe care le-am scos din gura. Presedintele revine acasa.
Ziua 6(joi): prietena mea merge la primarie si la politie, la sugestia presedintelui. Militienii spun ca vor reveni spre seara. Ora 00.00 - militienii nu au venit. Cei de la primarie spun ca nu e de competenta primariei si ca nu avem ce face. Tavanul este negru, cu o bucata din tencuiala cazuta pana la armatura. Peretii sunt gri, tencuiala cade.
Ziua 7(azi): ce pot face in privinta asta? Putem sa o dam in judecata pe dobitoaca de la etajul patru pentru a face reparatia baii ? Care este mersul lucrurilor? HELP !!!


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 7 Oct 2005, 14:03
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




Da, o puteti da in judecata. Dar nu ati intrat si voi in susol sa opriti apa. daca nu reuseati in subsol, trebuia sa anuntati la apa nova si se oprea apa pe zona, venea o echipa si oprea apa la tot blocul.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Oct 2005, 14:07
Post #37


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(madalina @ 7 Oct 2005, 15:03)
Da, o puteti da in judecata. Dar nu ati intrat si voi in susol sa opriti apa. daca nu reuseati in subsol, trebuia sa anuntati la apa nova si se oprea apa pe zona, venea o echipa si oprea apa la tot blocul.
*



Minus apa nova, deoarece sunt din TM, situatia sta asa:

1. Nu exista acces la subsol fara cheie de la presedinte/instalator.
2. Oprirea apei "pe zona" ar impacta tot cartierul. Oprirea apei "pe bloc" se face din subsol. Fara cheia de la subsol... pointless.

Bun, si pentru a o actiona in judecata ce trebuie facut? Banuiesc ca va arunca la cos citatia si va motiva ca nu a primit-o, avand in vedere modul in care se comporta...


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 7 Oct 2005, 14:11
Post #38


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




varianta 0 - exista asigurare pe apt (inclusiv clauza de inundatii de la alte apt.) vine expertul face constatarea, se usuca, se repara (pe banii tai sau ai lor - depinde de asigurator), se recupereaza banii
varianta 1 - se fac reparatiile, pe banii tai, se merge la vecina sa plateasca, daca nu vrea se da in judecata, se castiga clar, dureaza dar cateodata merita - functie de valoarea daunelor -

variante optionale - se pot incerca presiuni asupra vecinei cu pres de bloc sau politie dar in general o sa ti se spuna ca nu este de competenta lor ... si asa este ... cel mai bine cu presedintele care oricum are mai multe "parghii" ...

varianta "codru" daca vecina care sta deasupra nu vrea "veci" sa plateasca se merge la vecina care sta deasupra ei se da o gaura si i se umple si ei casa cu apa ... nu prea multa ca ajunge din nou la tine si o iei de la capat biggrin.gif


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Oct 2005, 14:25
Post #39


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(luxcor @ 7 Oct 2005, 15:11)
varianta 1 - se fac reparatiile, pe banii tai, se merge la vecina sa plateasca, daca nu vrea se da in judecata, se castiga clar, dureaza dar cateodata merita - functie de valoarea daunelor -

variante optionale - se pot incerca presiuni asupra vecinei cu pres de bloc sau politie dar in general o sa ti se spuna ca nu este de competenta lor ... si asa este ... cel mai bine cu presedintele care oricum are mai multe "parghii" ...

varianta "codru" daca vecina care sta deasupra nu vrea "veci" sa plateasca se merge la vecina care sta deasupra ei se da o gaura si i se umple si ei casa cu apa ... nu prea multa ca ajunge din nou la tine si o iei de la capat    biggrin.gif
*



varianta 0 cade, intrucat apartamentul nu e asigurat.
varianta 1 - problema e ca dobitoaca are o teava fisurata care "plange" pe peretele mascarii si nu vrea sa o repare ("Pai nu curge la mine nimic, si chiar daca curge vreo teava, nu e la mine in baie. Eu nu vad nici o teava care curge, deci n-am ce sa repar.") Dupa ce se usuca tavanul o sa continue cu peretele. Culmea e ca nu curge tot timpul, ci doar cand face dus, ceea ce ma duce cu gandul la o teava de scurgere si in acelasi timp ma si intreb in legatura cu obiceiurile ei (?) intrucat peretele ala se mai si usuca smile.gif
varianta cu presedintele - cade, pentru ca i-a mai spus o data sa-si repare teava si fara succes. Apoi ne-a zis ca "eu n-o pot obliga sa-si repare nimic in casa".
varianta "codru" am incercat-o dupa ce am zugravit in urma "plangerii" intensive a tevii pe perete, dupa care iar au inceput problemele cu umezeala, dar solutia a fost sa ii las apartamentul fara curent electric, "vandalizand" tabloul de sigurante de pe palier. Am ajuns sa detin cateva patroane fuzibile si vreo doua capace de sigurante.

This post has been edited by Illusi0n: 7 Oct 2005, 14:28


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madalina
post 7 Oct 2005, 14:27
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 8 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 7 Oct 2005, 14:07)
Minus apa nova, deoarece sunt din TM, situatia sta asa:

1. Nu exista acces la subsol fara cheie de la presedinte/instalator.
2Bun, si pentru a o actiona in judecata ce trebuie facut? Banuiesc ca va arunca la cos citatia si va motiva ca nu a primit-o, avand in vedere modul in care se comporta...
*




Spart usa, taiata eventual cu aparatul de sudura, asa cum merita si cea care a lasat apa deschisa.

Eu aveam un vecin ce lasa cada sa se umple cand pleca la piata pentru a-si face baie cand se intoarce. Numai ca nu intotdeauna venea la timp. L-a inundat pe cel de dedesub de 7 ori in vreo 4 luni. Ultima data l-a dat in judecata si a primit banii pentru toate reparatiile. Apoi vecinul ce inunda si-a vandut apartamentul pentru a plati.


--------------------
Toyota/Opel Yaris/Corsa - B00ooo
cu fular de steaua in galeria lui dinamo :-)))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 7 Oct 2005, 15:25
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE
varianta 1 - problema e ca dobitoaca are o teava fisurata care "plange" pe peretele mascarii si nu vrea sa o repare ("Pai nu curge la mine nimic, si chiar daca curge vreo teava, nu e la mine in baie. Eu nu vad nici o teava care curge, deci n-am ce sa repar.")


Legea spune ca, de conductele comune ( respectiv cele care sunt sub panourile de mascare sau in coloanele specifice ), se ocupa ( de intretinere si reparatia lor ) asociatia, si se suporta cheltuielile de catre toate apartamentele de pe pe scara ( coloana ) respectiva, ca la reparatia acoperisului, sau la schimbarea unui robinet in subsol, si este logic sa fie asa.
Proprietarul raspunde de conductele aparente, din apartamentul lui, dar e obligat sa anunte si sa permita accesul in caz de avarie a conductelor comune.

Asta nu scuza nesimtirea vecinei....


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 7 Oct 2005, 15:42
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Una solutie ar fi dupa remedierea daunelor actuale, faci asigurare la apartament si la prima ocazie (daca e problema cu teava care nu vrea sa o repare va fi destul de recent) se va apela la asigurare care isi recupereaza ei banii ulterior.

Si acum retoric: ce naiba nu a fost nimeni in stare sa sparga un lacat/broasca de la subsol sa inchideti apa?

PS: Administratorul trebuie concediat. E inaceptabil sa nu poata fi gasit in caz de urgenta.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Oct 2005, 16:02
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mi-as permite sa citez din ordonanta 85/2001 privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari (cu modificarile aduse de Legea 234/2002):
QUOTE(hg. 85/2001)
Art. 20. - (1) Constituie contravenție, dacă nu este săvârșită în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să constituie infracțiune, următoarele fapte:
a) neluarea de către asociația de proprietari a măsurilor necesare pentru repararea și menținerea în stare de siguranță în exploatare a clădirii pe toată durata existenței acesteia;
cool.gif neasigurarea de către asociația de proprietari a tuturor activităților edilitar-gospodărești, precum și a funcționării în bune condiții a instalațiilor clădirii: ascensor, hidrofor, instalații de alimentare cu apă, de canalizare, de încălzire centrală, de preparare și distribuire a apei calde, instalații electrice și de gaze, centrale termice, crematorii, instalații de colectare a deșeurilor, instalații de antenă colectivă, telefonie și altele asemenea;
c) neexecutarea de către proprietar a lucrărilor de întreținere, reparații sau înlocuire a elementelor de construcții și instalații aflate în folosință exclusivă a acestuia, dacă aceasta este de natură să aducă prejudicii celorlalți proprietari sau chiriași;
d) schimbarea de către proprietar sau de către chiriaș a destinației locuinței fără autorizațiile și aprobările legale;
e) încheierea de către notarii publici a unor acte de înstrăinare cu nesocotirea dispozițiilor art. 15 alin. (2).
(2) Contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. a), cool.gif și c) se sancționează cu amendă de la 2.000.000 lei la 20.000.000 lei; contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. d), cu amendă de la 2.000.000 lei la 10.000.000 lei, iar contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. e), cu amendă de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei.
(3) Sancțiunile pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. a) și cool.gif se aplică asociației de proprietari sau, după caz, administratorului asociației, cele pentru contravențiile prevăzute la alin. (1) lit. c) și d) proprietarilor sau chiriașilor persoane fizice ori juridice, iar cele prevăzute la alin. (1) lit. e) notarului public.

Art. 21. - Constatarea contravențiilor prevăzute de prezenta ordonanță și aplicarea sancțiunilor se fac de către persoanele împuternicite de Ministerul Administrației Publice, Ministerul Lucrărilor Publice, Transporturilor și Locuinței, de primari sau de împuterniciții acestora.

Atrag atentia ca de este vorba de teava de scurgere doar a cazii in care face dus (desi eu cred ca de fapt apa se scurge pe langa cada, ca nu are izolatia facuta intre marginea cazii si perete), atunci se incadreaza cu brio la lit. c).

In alta ordine de idei, as avea o intrebare: unde ati facut voi scoala vietii? La caminul de domnisoare?
Ce naiba oameni buni, pai voua va ploua in casa, nu dati de administrator cu zilele si sunteti draguti cu usa de la subsol? Pai e caz de forta majora cu deteriorare de bunur. Dati una bucata picior in usa de la subsol si inchideti robinetul de pe coloana. Simplu...
Si in al doilea rand, la astia care sunt deasupra voastra si zic ca nu e de la ei, sau sunt plecati cu saptamanile de pe acasa dar lasa apa deschisa: conductele de apa, inainte de a ajunge la ei TREC PE LA VOI.
Puneti naiba un robinet de trecere pe conductele coloanei, si cand se mai intampla potlogaria, drong inchideti robinetul. Voi aveti apa, iar aia de mai sus nu... Asta e. Si-l tineti inchis pana repara tevile. Scurt pe doi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 7 Oct 2005, 16:37
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




QUOTE(anpop @ 2 Oct 2005, 15:56)
partea proasta pe care nu o inteleg unii, este ca acele ziduri "neportante" suporta dupa caz o incarcare......exista momente in care cel de sus are gresie si o simpla daramare a unui zid de BCA duce la fisurarea acesteia prin marirea sagetii...eu daca as pati asa ceva cel daramacios mi-a face un apartament fain!!!
*



Fix chestia asta au patit-o parintii mei acum un an. In sensul ca vecinii de dedesubt si-au daramat peretele dintre bucatarie si hol, iar dupa vreo una an si ceva, noua ni s-a crapat gresia. Tin minte ca eram si eu acasa si la un moment dat s-a auzit o "explozie" puternica.

Rezultatul a fost ca am refacut gresia pe cheltuiala noastra. Probabil ca vina apartine vecinului de jos, dar prea bine ne intelegem cu toti de pe scara pentru a ne apuca sa purtam discutii in contradictoriu. In fond cheltuiala nu e asa de mare. Mai mult e deranjul, de care oricum nu poti sa scapi.

Oricum, recomand si eu cu caldura sa se urmeze caile legale. Daca trebuie acord, atunci sa se obtina in prealabil.

QUOTE(dacicuss @ 30 Sep 2005, 07:27)
Apartament proaspat cumparat? Mai poti aplica metoda "Nu io nenea, alti copii de la alte blocuri!" biggrin.gif  adica te misti ca Jozefini si cari departe molozul pana nu te observa jegurile alea batrane a caror singura bucurie e delatiunea. Daca te cauta careva, zici ca fostul proprietar a facut alea. biggrin.gif Nici usturoi n-ai mancat, nici gura nu-ti miroase...si daca chiar trebe, te apuci ulterior de autorizatii, etc. Bafta !
*



Sper ca "sfatul" asta e doar o gluma. Oare cand o sa ne apucam sa fim cinstiti si sa nu ne folosim inteligenta pentru a-i fraieri pe altii? Io ma intreb: cine procedeaza in felul asta, n-are niciodata mustrari de constiinta si doarme bine in fiecare noapte?


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Oct 2005, 17:54
Post #45


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(klaus @ 7 Oct 2005, 17:02)
In alta ordine de idei, as avea o intrebare: unde ati facut voi scoala vietii? La caminul de domnisoare?
Ce naiba oameni buni, pai voua va ploua in casa, nu dati de administrator cu zilele si sunteti draguti cu usa de la subsol? Pai e caz de forta majora cu deteriorare de bunur. Dati una bucata picior in usa de la subsol si inchideti robinetul de pe coloana. Simplu...
Si in al doilea rand, la astia care sunt deasupra voastra si zic ca nu e de la ei, sau sunt plecati cu saptamanile de pe acasa dar lasa apa deschisa: conductele de apa, inainte de a ajunge la ei TREC PE LA VOI.
Puneti naiba un robinet de trecere pe conductele coloanei, si cand se mai intampla potlogaria, drong inchideti robinetul. Voi aveti apa, iar aia de mai sus nu... Asta e. Si-l tineti inchis pana repara tevile. Scurt pe doi.
*



1. vroiam si eu sa daram usa de la subsol, dar la ora aia nu era nimeni disponibil sa ma ajute cu taiatul usii cu becu' de sudura.
2. faza cu robinetii am propus-o si eu, dar trebuie sa aranjez o inchidere de apa in prealabil. Urmeaza. Daca am fost in stare sa o las fara curent, sunt in stare sa o las si fara apa! 243.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 7 Oct 2005, 18:31
Post #46


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 7 Oct 2005, 17:54)
1. vroiam si eu sa daram usa de la subsol, dar la ora aia nu era nimeni disponibil sa ma ajute cu taiatul usii cu becu' de sudura.
*


ce sa zic... de flex nu ai auzit?!....daca vrei sa dai jos o usa, o dai in cel mult juma de ora..chit ca opresti un camion si bagi un vinci de 10 t in tocurile usii...


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 7 Oct 2005, 18:39
Post #47


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(anpop @ 7 Oct 2005, 19:31)
ce sa zic...  de flex nu ai auzit?!....daca vrei sa dai jos o usa, o dai in cel mult juma de ora..chit ca opresti un camion si bagi un vinci de 10 t in tocurile usii...
*



Problema e ca nu aveam nici o scula potrivita la indemana la ora aia si nici pe cine sa sun. Era relativ tarziu, cred ca 22.30 - 23.00, amicii deja erau plecati, mesterii care imi lucreaza la noul apartament nu isi adusesera inca flex, ce sa mai vorbim... un complex de imprejurari care nu a fost deloc favorabil.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-38-NFS
post 7 Oct 2005, 21:10
Post #48


membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 30 August 05
From: BUC -DR TABEREI




QUOTE(Illusi0n @ 7 Oct 2005, 14:25)
varianta 0 cade, intrucat apartamentul nu e asigurat.
varianta 1 - problema e ca dobitoaca are o teava fisurata care "plange" pe peretele mascarii si nu vrea sa o repare ("Pai nu curge la mine nimic, si chiar daca curge vreo teava, nu e la mine in baie. Eu nu vad nici o teava care curge, deci n-am ce sa repar.") Dupa ce se usuca tavanul o sa continue cu peretele. Culmea e ca nu curge tot timpul, ci doar cand face dus, ceea ce ma duce cu gandul la o teava de scurgere si in acelasi timp ma si intreb in legatura cu obiceiurile ei (?) intrucat peretele ala se mai si usuca smile.gif
varianta cu presedintele - cade, pentru ca i-a mai spus o data sa-si repare teava si fara succes. Apoi ne-a zis ca "eu n-o pot obliga sa-si repare nimic in casa".
varianta "codru" am incercat-o dupa ce am zugravit in urma "plangerii" intensive a tevii pe perete, dupa care iar au inceput problemele cu umezeala, dar solutia a fost sa ii las apartamentul fara curent electric, "vandalizand" tabloul de sigurante de pe palier. Am ajuns sa detin cateva patroane fuzibile si vreo doua capace de sigurante.
*



din ce spui tu reiese cam asa" se uda doar cand face baie dus " deci poti sa pui 100 de robineti pe apa rece/calda ca nu se va rezolva .

defectiunea e la sifonul de pardoseala sa ce-o avea ea acolo ,teva de scurgere ,cada etc . deci daca e sa schimbe include mult deranj si nu cred ca o sa vrea .

poti sa faci altceva dar e cam la limita legi : montezi cei 2 robineti pe apa calda /rece la baie si in felul asta raman cei de deasupra toti fara apa la baie ,dar intodeauna un dar se poate aduce apa de la bucatarie si cea cu pricina se poate spala in voie .
mai gandeste si tu poate gasesti o solutie .oricum bafta blush.gif


--------------------
spark /chevrolet solenza/dacia 2006/2005 - b-23-REU
NU E SUFICIENT SA FI BUN ,CI E SUFICIENT SA FI SI BUN DE CEVA .....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cretu
post 11 Oct 2005, 14:19
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 27 March 04




Referitor la autorizatie pentru renovare/reamenajare,compartimentare,etc. in apartament la bloc.
Ma aflu intr-o astfel de situati si am studiat destul de mult problema si nu am gasit nici o prevedere legala care sa oblige un proprietar sa obtina autorizatie pentru modificari ale zidurilor din BCA (ZIDURI CARE NU SUNT DE REZISTENTA).Cat despre reclamatiile/comentariile vecinilor, ma lasa rece.Asta nu insemna ca sunt nesimtit dar nu pot fi de acord cu cei care sustin ca nu trebuie sa deranjezi cu bocanituri,bormasini,etc.Daca ar fi dupa vecinii mei nimeni nu ar trebui sa faca absolut nimic in casa,pentru a nu deranja.
Rog pe cei care sustin ca este nevoie de autorizatie pentru darimarea peretilor ce nu sunt de rezistenta sa indice actul normativ,art.,cu pricina.

P.S. Scuze pentru acest reply dar m-am saturat sa tot citesc diverse "opinii" pe acest forum,unele fara nici o argumentatie, exprimate doar de dragul de a figura cu cit mai multe post-uri si de a fi prezent in discutie.
Cred ca principalul scop al acestui forum ramane acela de a invata din experienta celorlalti si de a fi de ajutor, cu un sfat sau parere documentata si argumentata.
Va multumesc pentru intelegere.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_lb
post 11 Oct 2005, 14:21
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 11 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Illusi0n @ 7 Oct 2005, 15:25)
varianta 1 - problema e ca dobitoaca are o teava fisurata care "plange" pe peretele mascarii si nu vrea sa o repare ("Pai nu curge la mine nimic, si chiar daca curge vreo teava, nu e la mine in baie. Eu nu vad nici o teava care curge, deci n-am ce sa repar.")
*



Am avut aceeasi problema care a durat vreo doua saptamani. I-am spus vecinului ca s-a udat tavanul in jurul becului si m-a curentat cand am pus mana pe tavan. Nu era adevarat dar, cand a realizat ca exista riscul de a se electrocuta, m-a rugat sa intrerup curentul si a chemat mesterii sa repare. Dupa aia imi zicea: "ia uite mai vecine, cum era sa mor curentat in cada . . ."


--------------------
Dacia Logan Ambition 2004 1.6MPI
Fluence 1.5 dCi 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 11 Oct 2005, 15:20
Post #51


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




cretu, intr-adevar legea te lasa sa dai jos peretii care nu sunt de rezistenta, dar cel in masura sa decida care pereti sunt de rezistenta si care nu, este numai un specialist autorizat, deci o autoritate recunoscuta de lege in domeniul asta. chiar daca tu stii ca peretii din BCA nu pot fi de sustinere, parera ta nu inseamna nimic pentru ei. exact ca la gaze sau la instalatia electrica. cu totii stim sa punem un robinet pe o teava sau sa cablam prize, dar legal numai persoanele autorizate au voie sa faca asta. daca vine distrigaz si poate dovedi ca ai umblat de capul tau la instalatie, iei amenda urgent, chit ca ai lucrat bine si poate cu mai mult simt de raspundere decat oamenii lor, ca doar e casa ta.
deci decat sa te legi la cap fara sa te doara, mai bine mergi pe calea legala sau daca nu pe ascuns.

This post has been edited by bertro: 11 Oct 2005, 15:20


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABY IS BACK !
post 11 Oct 2005, 16:29
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 552
Joined: 15 February 05
From: bucuresti - 4




QUOTE(liviu_lb @ 11 Oct 2005, 15:21)
Am avut aceeasi problema care a durat vreo doua saptamani. I-am spus vecinului ca s-a udat tavanul in jurul becului si m-a curentat cand am pus mana pe tavan. Nu era adevarat dar, cand a realizat ca exista riscul de a se electrocuta, m-a rugat sa intrerup curentul si a chemat mesterii sa repare. Dupa aia imi zicea: "ia uite mai vecine, cum era sa mor curentat in cada . . ."
*



Asta tine numai daca ai un vecin "ignorant" ( ca sa nu spun altfel ) in domeniul electricitatii. Ca poate te trezesti cu unul care face misto de tine si de ce bazaconii poti sa debitezi.....


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 2003
CE TIE NU-TI PLACE, ALTUIA NU-I FACE!
NICI MACAR IN TRAFIC!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 11 Oct 2005, 17:20
Post #53


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(cretu @ 11 Oct 2005, 15:19)
Referitor la autorizatie pentru renovare/reamenajare,compartimentare,etc. in apartament la bloc.
Ma aflu intr-o astfel de situati si am studiat destul de mult problema si nu am gasit nici o prevedere legala care sa oblige un proprietar sa obtina autorizatie pentru modificari ale zidurilor din BCA (ZIDURI CARE NU SUNT DE REZISTENTA).
*


Citeste mai atent legea....Legea 50/1991 si Legea 199/2004..
Pentru orice modificare adusa la o cladire ai nevoie de autorizatie....scutite de autorizatii sunt lucrarile de amenajare:tencuieli, zugraveli, gresie, faianta, schimbarea usilor si a geamurilor atata timp cat nu se modifica dimensiunile golurilor, etc....
Ceea e sau nu element de rezistenta nu esti tu cel care decide!
Modificarile se pot face cu acordul proiectantului initial sau cu expertiza tehnica!
personal recomand acordul proiectantului...e mai simplu...daca dai de el smile.gif
PS:Modificari se pot face si la anumite elemente de rezistenta, pe baza unui proiect...

This post has been edited by anpop: 11 Oct 2005, 19:10


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 11 Oct 2005, 17:55
Post #54


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Teoretic orice se poate darama, inclusiv peretii de rezistenta. Numai ca trebuie sa ai un proiect bine pus la punct pentru a reusi asa ceva. Chestia asta se intampla foarte des la renovarea caselor vechi, cu pereti portanti, unde se darama de obicei toate zidurile interioare, practic ramanand doar "coaja" originala, iar structura se reface de la zero.


L.E.
Vad ca anpop a zis mai sus cam acelasi lucru...


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 11 Oct 2005, 20:18
Post #55


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(adso @ 29 Sep 2005, 14:30)
1. ceresitul e ciment de inalta calitate + liant.
*


ma sa fie....ceresitu' e ciment + liant?!
Hallo': ciment = liant ...restul e doar o matrice de particule monogranulare + ceva filler si aditivi intarzietori de priza...
multe succese in universul constructiilor wink.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:01
Forum Renault