DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

109 Pages « < 98 99 100 101 102 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ce ulei de motor folositi?, pentru motoarele de logan pe benzina

BLUE R 19
post 17 Oct 2017, 23:17
Post #2971


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(surube @ 17 Oct 2017, 23:23)
Polytron 5w40 ( USA ) / Eurol PLX 5w40 ( Olanda ) / Sort 5w40 ( Spania ) ( ulei verde translucid ,aditivat cu zirconiu ,e un aditiv antiuzura deosebit de eficient,folosit in competitii ,e pentru profesionisti )
*



Aditivat cu zirconiu sau oxid de zirconiu, ca traducerea mai inseala ? Si sunt lucruri chiar diferite.

This post has been edited by BLUE R 19: 17 Oct 2017, 23:18


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 18 Oct 2017, 08:06
Post #2972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




QUOTE(surube @ 17 Oct 2017, 22:23)
Polytron 5w40 ( USA ) / Eurol PLX 5w40 ( Olanda ) / Sort 5w40 ( Spania ) ( ulei verde translucid ,aditivat cu zirconiu ,e un aditiv antiuzura deosebit de eficient,folosit in competitii ,e pentru profesionisti ) costa doar 20 lei litrul .la motoarele Audi ,ww,seat,skoda se baga acest ulei inca din fabrica ! Cred ca e cel mai bun ulei raport calitate pret de pe piata romaneasca!
*





Spor la aburit naivii pe aici !


La VAG-uri in mod sigur nu se pune Pulytron, la TFSI si FSI mele scrie shell pe eticheta la motor.....si la o troaca de 1.2 de la VAG scrie Catastrol.....

Nu pun nici macar Rivanol.....daca ziceai Fuchs, poate te mai credeam.....la unele


La 20 lei/ litru numai bun pt competitii este !......competitii intre motoare cu tema " care face primul sludge" sau care rupe primul arborii cu came....


Documentati-va mai intai, inainte de a face reclama sau de a scrie ce va spun altii....


Uitati-va cat costa un Motul 300 V ....ulei mediu de competitii fara mari pretentii....

Uitati-va la Millers......sau peste ocean la ce folosesc americanii....

Uitati-va la Motul NISMO cat costa - veritabil pt competitii.....nu mai zic de RL/ Joe Gibbs...


Pana si elf HTX ( special pt competitii ) este 70 $......


Ce crezi ca are asa de special in el, la 20 lei/litru?....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 Oct 2017, 19:32
Post #2973


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Din pacate Shell Helix Ultra 0w40 e de negasit, am dat telefoane si se pare ca fiind cererea mica nici macar nu mai apare in portofoliul importatorilor mari pt. Romania. Desi apare inca pe cateva situri.
Asa ca urmatoarea alegere este... Valvoline sau?... La un pret comparabil, ca Liquy Moli e mai scump...

This post has been edited by Victorine: 19 Oct 2017, 19:35


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 19 Oct 2017, 20:01
Post #2974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Bugetul fiind ? ( aprox )


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 19 Oct 2017, 20:37
Post #2975


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu stiu, initial ma gandeam la 150-180. Apoi am vazut preturile, ma gandeam ce mi-e 180, ce mi-e 200. Iar de la 200 la 250 cat e poate un LM... nu e mult. Dar totusi, avand invedere ca fac 2 schimburi pe an in intervalul a 15.000km, as zice sa revin cu picioarele pe pamant si sa iau ceva pe la 150, daca gasesc ceva multumitor.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 19 Oct 2017, 21:23
Post #2976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09






Cel mai bun raport pret/calitate/ accesibilitate il are in romania M1 0w40

Dar nu ala cu FS...sau ESP....ci ala classic new life


Cifrele cele mai bune pe hartie, in practica destul de ok....se gaseste peste tot si e relativ ieftin


Ar mai fi foarte apropiat, Catastrolul 0w40 edge.....si asta e destul de accesibil


Valvoline 0w40...ca sa fii sigur ca e produs numai in Olanda...cu cifre bune, dar mai greu accesibil


Toate astea de mai sus, desi sintetice sunt cu baza organica....deci cam gr3+


Daca urci in buget, trecem la un PAO decent gen Liqui Moly 5w40 synthoil high tech ( strict asta ca restul nu-s sintetice 100% )....sau un PAO mai bun gen yacco 0w40 galaxie RS ( 200 lei 4 litri)...
Sau motul 300v 0w40 cu ester dar ala NU e indicat sa-l tii peste 10 000 km


As zice ca orice alegi sa nu-l tii 15 000


Daca nu-l tii 15000 si vrei mai ieftin dar bun, as alege M1 0w40 sau Catastrolul etc


Daca vrei 15 000 musai atunci ia un PAO veritabil gen Liqui Moly 0-5w40 cum tiam scris mai sus....

Poti sa incerci si cu organice gen M1 valvoline etc sa le tii 15 000 dar......eu consider prea mare intervalul, depinde si cum mergi si conditii de mers.....pt my peace of mind nu tin nici un ulei peste 10 000 maxim...


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 Oct 2017, 08:05
Post #2977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Comandat Mobil1 new life 0w40. Din pacate nu am gasit decat la 4+1 L si vin pe cai diferite. Sper sa fie acelasi lucru, nu stiu pe unde se fabrica/ ambaleaza sau care e nivelul de contrafacere la uleiurile astea... Evident, litrul ala in plus e la pret dublu, plus ca platesc si vreo 20 de lei transport. Total vreo 200, deci ma apropii de un LM. De retinut si invatat...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 21 Oct 2017, 08:20
Post #2978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Teoretic chiar daca e Turkey unii zic ca au cele mai dotate instalatii din europa....

Cand il primesti sa revii cu data fabricatiei......

Testul final este cum se comporta in motor....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 21 Oct 2017, 18:27
Post #2979


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Sigur.
Nu ma intereseaza prea mult tara in care e fabricat, atata timp cat nu e pe vapor sau in vreun garaj...


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 22 Oct 2017, 15:44
Post #2980


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(Victorine @ 19 Oct 2017, 20:32)
Din pacate Shell Helix Ultra 0w40 e de negasit, am dat telefoane si se pare ca fiind cererea mica nici macar nu mai apare in portofoliul importatorilor mari pt. Romania. Desi apare inca pe cateva situri.
Asa ca urmatoarea alegere este... Valvoline sau?... La un pret comparabil, ca Liquy Moli e mai scump...
*



0w40 nu se importa oficial în România, au avut un singur lot vechi.
Doar 5w40 găsești oficial.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 22 Oct 2017, 15:57
Post #2981


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Fiu!... Bine ca n-aveau, daca zici ca era rânced! icon_mrgreen.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 23 Oct 2017, 18:01
Post #2982


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




Cel mai bun ulei ,disponibil pentru Romania la ora actuala este POLYTRON Ow40 sau 5w40 ,realizat in Olanda ,dupa o reteta Americana ! E impresionant ,nu are concurent ! Cred ca e peste Triax oil pentru camioane !


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Oct 2017, 19:54
Post #2983


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si cam ce il recomanda pe acest ulei?
Care ar fi argumentele (preferabil tehnice) pentru care e "cel mai bun ulei disponibil in Romania"?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 23 Oct 2017, 20:20
Post #2984


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




E un postulat... biggrin.gif


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 23 Oct 2017, 20:28
Post #2985


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(user123 @ 17 Oct 2017, 22:05)
@ Frigo

Banuiesc ca injectia este indirecta si din cate imi amintesc, ai culbutori clasici mecanici....nu hidraulici

Daca este asa, iti trebuie un ulei clasic ( adica nu vechi ) cu mult ZDDP ( zinc, fosfor si multe chestii) cu protectie buna pt asa ceva

Unele uleiuri moderne nu-s facute pt asa ceva, nu inseamna ca nu merg pana la un punct; insa pt un motor de generatie veche  iti trebuie norme clasice

Referitor la vascozitate si mineral :

- cea mai buna protectie, indiferent de vreme, o vei avea cu un sintetic.....ordinea protectiei este asa : sintetic, semisintetic, mineral

Deci nu vad de ce nu ai pune cel putin un semisintetic in masina...

Decat un 15w40, as incerca macar un 10w40.....de la o firma cunoscuta, poti gasi semisintetice foarte bune la vascozitatea aceea gen Shell, Motul, Mobil, Liqui molly si chiar Catastrolul....

Ai putea deasemenea incerca si un 5w....care la rece dar si la forja, va fi superior unui 10 w prin pachetul suplimentar de aditivi si prin baza ceva mai pura

Pe vreama cand aveam un oltcit, foloseam in el shell helix 5w40.....asta se intampla cand shellul inca avea benzinarii in romania.....si motorul nu a avut nimic de la treaba asta
Daca vrei ulei de nisa si super protectie, atunci Amsoil Premium Protection 10w40 ( ZDDP) special conceput pt motoare clasice cu culbutori mecanici....este full sintetic, ultra aditivat pt motoare mai vechi

Inclusiv eu l-am folosit in logan si il folosesc de fiecare data cand vreau sa mai incarc motorul cu ZDDP si alte chestii.....motoarele 8V Logan au tot culbutori mecanici

Dezavantajul teoretic al unui semisintetic/sintetic bun este ca va curata ff mult motorul, comparativ cu un mineral....atat de mult incat e posibil sa mai "planga" pe la simeringuri....

Din cauza asta unii interpreteaza gresit ca sinteticul ataca garniturile.....total gresit, practic el indeparteaza mizeria care "etanseaza" simeringul si astfel un simering mai vechi, incepe sa curga....
Referitor la aditivi, indiferent de motor :

- exista, insa eu cred ca daca ai impresia sau esti tentat sa folosesti asa ceva, atunci nu ai uleiul potrivit pt motor

- marile companii de uleiuri nu recomanda folosirea ......si este evident de ce, pot apare diverse reactii, poate sa spumeze, poate sa faca flocoane....si uneori nu apuci sa il vezi, pt ca e in baie
- aditivii astia, ca oricare aditiv se duc in timp...si in functie de conditii si de cum mergi.....conteaza baza uleiului, cu aia ramai si aia menajeaza in timp aditivii....

User123,mulțumesc de răspuns! cheers.gif În ceea ce privesc aditivii m-am lămurit pe deplin.Mai am o întrebare,ce părere ai de Amsoil *15w40 Premium(ăla de zice că e de diesel)?M-am uitat pe tabelul ăsta zddp_oil_secondary.jpg ( Size: 81.12k ) Number of downloads: 322
și cam ar fi aceleași cantități de zinc și fosfor ca la 10w40.

*Parcă n-aș vrea să schimb vâscozitatea,am o oarecare reținere...



QUOTE(surube @ 17 Oct 2017, 23:23)
Polytron...( USA )... Cred ca e cel mai bun ulei raport calitate pret de pe piata romaneasca!
QUOTE(surube @ 23 Oct 2017, 19:01)
Cel mai bun ulei ,disponibil pentru Romania la ora actuala este POLYTRON ..... realizat in Olanda ,dupa o reteta Americana ! E impresionant ,nu are concurent !

Da,da,confirm,am văzut și eu aseară la radio! biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 23 Oct 2017, 20:29
Post #2986


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




'giaba, cel mai bun ulei, se stie, este uleiul de rapita sfintit la biserica...de popa Pomohaci, in special.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Oct 2017, 20:57
Post #2987


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





@Adrian Frigo :

As zice ca nu prea pt ca :

- e ulei pt diesel special, deci ii lipsesc aditivii benzinei

- da, are ZDDP apropiat, dar un ulei nu se reduce numai la asta....iti trebuie si baza si ceilalti aditivi care lipsesc din motivul de mai sus


- e ulei heavy duty, adica conceput pt motoare industriale....astea nu vad ture mari cu atat mai mult cu cat sunt diesel

Heavy duty inseamna ture mici si sarcina mare.....tie iti trebuie pt masina ture mari si sarcina mare - grosso modo zis


Chestia e ca multi folosesc uleiuri heavy duty in masini personale......dar oficial si din motivele de mai sus nu le pot mentiona pt ca exista oricand riscul sa fie probleme

Adica cei care o fac isi asuma un risc......


Cand am vb cu un tip de la Petro Canada despre uleiurile lor Duron sintetice, mi-a zis ca el pune asa ceva in masina personala dar nu recomanda pt ca nu are aprobari si nici specificatii pt asa ceva


Deci as zice pt peace of mind , lasati heavy duty si cu atat mai mult cele pt diesel, deoparte.


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 23 Oct 2017, 21:08
Post #2988


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(user123 @ 23 Oct 2017, 21:57)
Deci as zice pt peace of mind , lasati heavy duty si cu atat mai mult cele pt diesel, deoparte.
*



Atunci, pt. pistonate de avion, astea sunt bune, recomandari, posibilitate de procurare...pret ?


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 23 Oct 2017, 21:21
Post #2989


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Adica o recomandare pt motoare de avion ? Pt ca nu inteleg...


La avioane treaba e ff sensibila....depinde foarte mult de tipul de motor si de tipul de carburatie

Tipul de carburatie ( injectie sau carburator) iti da dilutia cu carburant a uleiului si de aici si norma


In plus, un motor de avion are tolerante mai mici ca omologul lui pe benzina, asta zis in general.....adica norma e sfanta !


Deci depinde de motor si ce norma cere !

La masina daca nu respecti norma....in cel mai rau caz vei cala motorul.....la avion daca calezi motorul.......


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 24 Oct 2017, 00:48
Post #2990


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




In ideea de a folosi ulei de avion la turism pe benzina, daca nu e prea gros...tot dorea Adrian sa foloseasca pt. utilaje diesel, zic ca mai bine de la avioane, daca e compatibil (banuiesc sa varieze mult...doar sunt avioane si avioane) si accesibil. Cand procuri asa ceva esti sigur ca nu mai e contrafacut...nu mai spun de perfornanta.

E adevarat, ca japonezii au folosit in razboi ulei din ficat de rechin, la avioane ?

This post has been edited by BLUE R 19: 24 Oct 2017, 01:23


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Oct 2017, 09:29
Post #2991


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09




La motoarele de aviatie se folosesc vascozitati ceva mai mari, comparativ cu auto...

Adica acolo nu cred ca gasesti nici macar vascozitatea 10w.....frecvent au 15w50


In al doilea rand, pt o cifra w, se foloseste vascozitatea cea mai mare;


De ex, pt un grad w40 sa zicem....viscozitatea variaza intre 13.0- 15.5 la 100 grade.....ei bine, daca la auto ai uleiuri cu w40 cu 13.3 la 100 grd ( sau cat avea M1 0w40 de ex) la cele pt avioane o sa ai din start numai limita superioara gen 15-15.5....


Asta la o masina obisnuita se traduce prin lucru mecanic suplimentar, scaderea demarajului si cresterea consumului si a sarcinii......cu putin mai multa protectie sa zicem...


La avion nu conteaza cele de mai sus, oricum unele motoare sunt mai turate si nici rezistenta la inaintare nu e ca la masini


Deci practic se pot folosi, dar beneficiu/cost nu e favorabil - repet, nu vad de ce sa cresti sarcina inutil in motor (practic) doar de dragul unei protectii mici in plus ( teoretic !)



Nu stiu ce foloseau japonezii.....dar poate fi o explicatie avand in vedere ca aveau si kamikaze smile.gif))...... pt reducerea costurilor totale

This post has been edited by user123: 24 Oct 2017, 09:31


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 24 Oct 2017, 11:32
Post #2992


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Multumesc pt. informatii.

Inseamna, ca un 15W50 din asta ar fi bun la Dacia clasic.

QUOTE(user123 @ 24 Oct 2017, 10:29)
Nu stiu ce foloseau japonezii.....dar poate fi o explicatie avand in vedere ca aveau si kamikaze smile.gif))......
*


Poate ca aditiv de fluiditate la rece.

up.gif

This post has been edited by BLUE R 19: 24 Oct 2017, 11:34


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 24 Oct 2017, 14:22
Post #2993


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




Uleiuri de camion ,care ung incet si uleiuri de autoturisme care ung repede ........sunteti tare amuzanti ......... radmasa.gif


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 24 Oct 2017, 17:22
Post #2994


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Cum spuneam mai sus, Elgeka zice ca ei nu mai au in portofoliu Shell Ultra 0w40 dar nu exclud sa mai aduca vreun importator mai mic un tir... Asta am aflat dupa ce am facut comanda si am vorbit la mai multe magazine online si ziceau ba ca nu au ba ca tre sa caute prin depozite dar nu stiu sigur.

Asa ca am lasat balta Shell si am comandat Mobil1 New Life 0w40.

Si uite-asa, dintr-o eroare de comunicare m-am trezit cu doo uleiuri, pentru ca unul din magazinele online unde cautasem Shell nu a mai revenit cu confirmarea stocului, desi zicea clar ca o comanda se finalizeaza doar dupa telefon.

Deci acum problema este care din cele doua intra in perioada imediat urmatoare in motor? biggrin.gif

Pentru User123: data fabricatiei bidon 4L/ 1L este
Shell iunie/ august 2017
Mobil1 aprilie/ ? 2017 (pe bidonul de 1L nu se poate distinge imi pot da seama din vreun cod?)

Nici eticheta la uleiurile Mobil1 nu e chiar identica, ceea ce ma face sa cred ca cel de 1L e mai vechi...

This post has been edited by Victorine: 24 Oct 2017, 17:35

Attached thumbnail(s)
20171024_182058.jpg ( Size: 2.84mb ) Number of downloads: 220
20171024_183220.jpg ( Size: 4.04mb ) Number of downloads: 216


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 24 Oct 2017, 19:56
Post #2995


-


Group: Members
Posts: 21.835
Joined: 19 April 05
From: Romania




Eu zic ca este 2016, ultimul lot intrat de M1 0W40.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 24 Oct 2017, 22:07
Post #2996


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Poate sunt subiectiv dar as pune Shell-ul intai...

Imi place filtrul Mahle....


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 25 Oct 2017, 04:53
Post #2997


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.717
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Shell-ul ala arata bine, este cel cu PurePlus. Cand am cautat eu 0w40 aveau doar fabricat inainte de a introduce chestia asta (cred ca inainte de 2011).
L-or aduce altii...

Filtrul Mahle e fabricat in Romania cumva?


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 Oct 2017, 05:58
Post #2998


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Parca si eu tot cu Shell as incepe. E luat de la un magazin ceva cu piesa, daca va intereseaza.

Am o cunostinta care lucreaza la fabrica Mahle de langa Timisoara si cica fac numai filtre industriale aici. Nu stiu daca asa e. Mai sunt si alte fabrici Mahle la noi? O sa ma uit pe cutie dar nu la ora asta. Revin.

Ce-mi puteti spune despre Mobil1 si ambalajele usor diferite? O fi vechi cel de 1L? Ma enerveaza ca nu pot citi data am si dat vreo 62 de lei cu transport pe el, a venit separat de la evolube. Vad ca pe siteul lor scrie ca FS 0W40 inlocuieste 0W40... Bine macar ca ala de 4L e ce trebuie, poate la vara mai iau 1L iar asta il bag in motosapatoare...

This post has been edited by Victorine: 25 Oct 2017, 06:21


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user123
post 25 Oct 2017, 06:19
Post #2999


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 4 August 09





Daca l-ai luat de la evolube nu prea sunt sanse sa fie contrafacut, aia nu se complica cu nimicuri de genul...

Cel mai probabil e putin mai vechi insa si asta poate fi un avantaj pt ca ai formula veche , nu e "botezat" cum se zice ca e asta nou FS...


Vis a vis de filtre Mahle....la masini cand am cumparat, de fiecare data a scris Made in Austria.......romania never

Faptul ca fac filtre industriale confirma ca e printre putinele firme care chiar si produc si fac filtre.....nu doar ambaleaza


--------------------
Dacia Renault 2004/2018

Stop, drop and roll will not save you in hell - inscriptie pe o biserica in Virginia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 25 Oct 2017, 06:27
Post #3000


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Si la mine erau toate fabricate in Austria, la fel si asta, am verificat acum.
Deci pastrez litrul ala si il amestec cu ceilalti 4?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
109 Pages « < 98 99 100 101 102 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:49
Forum Renault