DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Consum motor 1.0 sce, Diferențe enorme fata de ce zic producatorii

Ovidiu201174
post 23 Feb 2019, 23:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 February 19




De 4 luni am un sandero cu motor 1.0 sce SL plus. Am tot cautat sa ii fac consumul și după 3000 de km făcuți (2000 urban în Iași), nu am reușit niciodată sa scad consumul sub 8%. În afară, deși am mers constant doar cu 80/h, fără acelerari bruște, fără căldură, fără nici măcar radio, singur în mașină și cu portbagajul gol...am consumat pe distanta de 124 km 10%. Ori mașina mea are o problemă, ori motorul ăsta papă de rupe. Văd unii ca au postat pe YouTube consumuri incredibile cu acest motor... dar la mine e total invers. Menționez ca am verificat și presiunea în roți și uleiul, iar anvelopele sunt Nokian dot2018, cu clasa C la consum. Dacă chiar ăsta e consumul real...atunci e o panaramă de motor, iar Dacia ar trebui amendată pentru declarații mincinoase privind consumul.


--------------------
Dacia Sandero 2 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris06
post 24 Feb 2019, 13:22
Post #2


Mester


Group: Members
Posts: 597
Joined: 7 October 08
From: Iasi




La ce trafic este in Is si fiind si iarna, cred ca nu-i de speriat. Am o Honda Jazz motor de 83CP IDSI (adica cu 8 bujii si 8 valve). Consum mediu in ultimile luni, in Is: 9,3.


--------------------
Daewoo TF19Y Cielo Exe Plus, E3/ GPL BRC 24-11 SEQ/ 2006 - IS.06.---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:09
Forum Renault