DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cursa selector aer interior blocata

klaus
post 20 Jan 2011, 00:22
Post #91


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Deci 13.500.
Pe o masina pe care ai dat cam 17.000 (ca ziceai ca avea si ESP).
Deci o pierdere de 3.500 euro (20%) dupa 1.500 km.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 20 Jan 2011, 11:04
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




gresesti.
duster diesel 4x2 laureate plus optinale: ESP, culoare metalizata si Cd cu Mp3 player = 15396 euro - vezi site-ul daciei. din care scadem cele 3 vouchere (2661 euro) = 12735 euro pret cu TVA prin rabla. la suma asta am adaugat contravaloarea voucherelor cumparate din ziar cu cate 1000 lei fiecare, adica vreo 700 de euro. total masina + batai de cap: 13435 euro.
masina a fost inmatriculata in noiembrie, deci nu am platit taxa de prima inmatriculare, fiind diesel euro 5.
nu am pus la socoteala cele cateva accesorii - husele, covorasele, tavita portbagaj, cotiera si ornamentul esapament (nu mai stiu exact valoarea lor, cred ca vreo cateva sute de lei bune). pe astea am spus ca oricum le fac cadou smile.gif

vad ca sunteti refractari si banuitori pana la cel mai mic amanunt, ba chiar malitiosi, fara sa va documentati inainte sa scrieti ceva. de unde ai scos pretul de 17000 euro?



--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 20 Jan 2011, 11:10
Post #93


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Dacă acum ești mulțumit…asta este tot ceea ce contează…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2011, 15:40
Post #94


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




scuzele mele, ramasesem cu impresia ca era 4x4.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 20 Jan 2011, 16:37
Post #95


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




lol
daca nu ne arati si fisa fiscala cum ca e radiata de pe numele tau, cu tot cu stampila vizibila, nu te credem pe cuvant!
cate contracte/documente dinalea vrei sa-ti postez aici pe forum? zi-mi si le fac! smile.gif
ps. contractele se incheie direct intre cumparator si vanzator, nu prin intermediari deci.... cate exemplare vrei ?
of da` rautaciosi mai suntem....


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 20 Jan 2011, 18:11
Post #96


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




certificatul fiscal in original l-am am trimis deja noului posesor.
acestea fiind zise, si pierzandu-mi calitatea de posesor de duster, ma despart de voi cu un sentiment de dezamagire, tristete si sperantele inselate de dacia. va salut pe toti si va doresc sa aveti numai amintiri frumoase in jipurile romanesti - monument de fiabilitate si succes de un rasunator esec.


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 20 Jan 2011, 22:21
Post #97


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




sa fii sanatos si fericit cu orice "jip" vrei tu !

eu inteleg ca omul a avut ceva ghinion (eu agreez principiul ca omul si le mai si face sau si le mai si cauta cateodata ) si a fost nemultumit. dar mai cred si altceva: ori exista oarece interese undeva si atunci noi de dam cu parerea ca fraierii sau suntem pur si simpu luati de fraieri ori are nevoie de consiliere psihologica. rog fara suparare nu vreau sa jignesc pe nimeni.

Dau si eu un mic exemplu:

un amic si-a luat un A 6 full option (prin 2008 cred) pe care a dat 50.000 de euro.
l-a tinut (TOTUSI) 6 luni din care vreo 4 a stat prin service-uri (portbagaj, electronica, cutie viteze, etc mai multe chestiuni). S-a jurat si pana acum s-a tinut de cuvant ca nu-si va mai lua AUDI . Are acum un ML (printre altele) care la 40.000 de km a avut nevoie de schiimbarea casetei de directie (cateva zeci de milioane probabil). Nu i-au reglat directia si dupa un drum Romania - Franta si Retur a schimbat 4 gume in valoare de 50 si ceva de milioane pe care le-a platit el.....

Concluzia: astea mi se par exemple pt care merita sa vinzi masina si sa te apuce pandaliile. Poate gresesc dar tare a mai cusut colegul cu ata alba istorioara Dusterului vandut pentru cursa selectorului de aer...ca tot suntem la topicul dedicat.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Imparatul
post 21 Jan 2011, 01:05
Post #98


Imparatul


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 December 05
From: Iasi




petrovl exemple din astea am si eu o multime. Ideea e si de noroc. Dar cand dai 50.000 euro pe o masina, si se strica ceva important in foarte scurt timp, ai lesinat.
Cand dai 8000 pe un logan si cat dai pe un Duster, care sincer nu prea se strica asa de des, nu e o mare problema.
Sunt masini facute simplu, cu componente putine, multe mecanice si nu prea are ce se strica. Strainile sunt pline de motorase electrice, electricele si etc, si alea pica sigur din ele. Nu sunt infailibile oricine le-ar fabrica.

Ma uit la mine in oras, si am discutat cu baietii care si-au luat BMW penultima serie 5. Doamne ce probleme au: caseta directie cazuta, cutie viteze probleme, placute frana rupta, sistem injectie. Sunt vreo 4 BMW-uri. Vor sa le vanda ca painea calda.

Unul "saruta pamantul" ca a scapat de el. Si exemplele pot continua. De o parte si de alta, dar diferenta e majora si de optica si de feeling.

Eu am 57.000km cu Loganul meu 1.4 MPI KissFm.

Nu am avut nici o problema de nici un fel. Nu am bagat bani nici macar intr-un surub sa schimb sau sa inlocuiesc.
Numai reviziile, care sunt ieftine, atata am bagat bani in masina.
Bujiile le am originale.
Revizii ieftine, consum modest, AC vara, cuptor iarna.


This post has been edited by Imparatul: 21 Jan 2011, 01:08


--------------------
La misto de misto Nhgfbnn Htdcjjj - IS 12345678910
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlaicu_big
post 21 Jan 2011, 12:01
Post #99


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 7
Joined: 12 January 06




QUOTE(klaus @ 19 Jan 2011, 20:03)
arson, ca din imagine nu se vede foarte clar, care e pretul de acolo, 13.300, 13.500 sau 15.500?
Sa-mi arati si mie la banii aia o skoda octavia noua cu 4x4 diesel, si o cumpar pe loc...
Mai da-te jos din copac, ca ti se vad rasinile...
*



Eu nu ia-m propus sa ia skoda 4x4 diesel noua la banii aia dar daca ia una din aia second hand are masina serioasadar octavia 4x4 diesel cam rar de gasit secon hand pentru ca e o masina buna pe care putini o vand si pretul de revanzare e mare. Deci masina aia secon hand e peste orice dacie noua cu cateva clase. Logan era ieftin si atat dar acum nici ieftin nu mai e, in banii aia iei un passat sau octavia sh si ai confort performante si intretinerea e tot la aceiasi bani. cei care zice-ti ca dacia e mai buna decat vw, skoda, audi, bmw ori nu aveti bani sa cumparati masinile astea si va ofticati ori nu vedeti ca francezi de la renault-dacia isi bat joc de voi. Loganul cel mai dotat ar trebui sa fie maxim 8mii de euro si duster cel mai dotat nu merita mai mult de 12mii.



--------------------
VW Passat 2.0 TDI full options decembrie 2006 - XX-yy-BIG
in curand Honda Accord 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Jan 2011, 12:09
Post #100


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Omu si-a vandut masina si gata, asa a considerat el.
A recuperat banii pe care i-a dat efectiv din mana, a pierdut niste acareturi, niste timp, a ramas cu un gust amar ca se astepta de la o masina care costa cu 30-40% mai putin decat concurenta sa fie la acelasi nivel cu concurenta si asta e.
Isi va lua acuma masina care si-o permite din veniturile de bugetar, care sa-i satisfaca nevoile REALE pe care le are.

vlaicu_big, fii relaxat ca am inteles ca vrei sa spui: astia care nu au bani de passat nou isi iau la second, ca oricum secondul care e la acelasi pret cu una noua e peste aia noua...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 21 Jan 2011, 12:59
Post #101


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




La ultima frază s-ar putea să fie un dram de adevăr:
QUOTE(klaus @ 21 Jan 2011, 13:09)
ca oricum secondul care e la acelasi pret cu una noua e peste aia noua...
*


La mulți pomi lăudați a scăzut calitatea de fabricație în ultimul deceniu/cincinal.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 21 Jan 2011, 16:37
Post #102


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




O masina trebuie sa tina maxim 10 ani, daca tine mai mult producatorul isi face singur rau pentru ca nu mai vinde.
Problema aceasta va exista pentru ca in acest moment scopul e sa se vanda produse care sa se strice imediat dupa garantie, ca sa produca cat mai multi bani.
S-ar putea produce masini care sa tina zeci de ani fara sa se strice si care sa nu polueze deloc, s-ar putea da energia electrica pe gratis la toata lumea dar nu se vrea asta. Mai demult se practica sclavia clasica, acum se practica sclavia moderna bazata pe controlul alimentelor, banilor si energiei. Vrei nu vrei trebuie sa lucrezi in sistem in conditii impuse ca sa poti trai.

This post has been edited by asgard1955: 21 Jan 2011, 16:43


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlaicu_big
post 21 Jan 2011, 17:20
Post #103


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 7
Joined: 12 January 06




QUOTE(klaus @ 21 Jan 2011, 12:09)
Omu si-a vandut masina si gata, asa a considerat el.
A recuperat banii pe care i-a dat efectiv din mana, a pierdut niste acareturi, niste timp, a ramas cu un gust amar ca se astepta de la o masina care costa cu 30-40% mai putin decat concurenta sa fie la acelasi nivel cu concurenta si asta e.
Isi va lua acuma masina care si-o permite din veniturile de bugetar, care sa-i satisfaca nevoile REALE pe care le are.

vlaicu_big, fii relaxat ca am inteles ca vrei sa spui: astia care nu au bani de passat nou isi iau la second,  ca oricum secondul care e la acelasi pret cu una noua e peste aia noua...
*



klaus daca nu ai bani de passat nou poti sa-l cumperi si second si tot e mai bun decat o dacie noua. eu il am de nou- passat b6 - dar passat ca b5.5 nu vamai exista sad.gif si dacia nu va ajunge niciodata la calitatea passat sau macar golf. colegul cu dusterul vandut si-adat seama de asta si a avut curaj sa recunoasca si sa faca pasul sa vanda dacia macar sa aleaga ceva de calitate chiar sh pentru ca dacia nu merita banii



--------------------
VW Passat 2.0 TDI full options decembrie 2006 - XX-yy-BIG
in curand Honda Accord 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 21 Jan 2011, 18:19
Post #104


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




bravo imparatul, bravo asgard, bineinteles felicitari klaus. ca deobicei pertinent. ma bucur ca avem si pareri corecte. altfel ne alegem numai cu pasaturi din astea fenomenale. eu nu as da nici 1 euro pe vreun passat la mana a doua.prefer masina noua chiar daca e mai modesta si asta recunosc.

colegu cu passat. cat ulei (da fii sincer) pui intre schimburi ? fac pariu ca dl klaus oricum ar merge cu renaultul nu are nevoie de vreun bidon prin portbagaj. dar matale??? aici e diferenta. cat despre comparatii : logan nou vs sh ....passat sau ce vrei tu.. sa fim seriosi. ai vazut ce scrie colegul cu 1,4 kiss fm????? cati cu sh nu baga 1 LEU in masini? cat costa logan si cat costa passat??

da mi se pare ca totusi suntem departe de topic. de la o cursa de selector aer blocata la comparatii asa deplasate.....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Imparatul
post 21 Jan 2011, 21:20
Post #105


Imparatul


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 December 05
From: Iasi




"colegul cu dusterul vandut si-adat seama de asta si a avut curaj sa recunoasca si sa faca pasul sa vanda dacia macar sa aleaga ceva de calitate chiar sh pentru ca dacia nu merita banii"

Colegul in loc sa cumpere si sa "vanda" masina, mai bine citea mai mult timp pe forumuri si nu il mai ridicai asa pe piedestal ca "a avut curaj". El nu a fost citit si nici informat.
El a luat masina care era pe "buzele toturor" la acea vreme, apoi cum zice Badea, "aha, ihi, pai bai, cum asea" i s-a stricat un buton si gata a trantit jucaria pe jos.

SH, nu imi mai trebuie, fie el orice marca ar fi.
Cateva motive: 1. iei sh-ul, trebuie sa o duci la service sa-i schimbi tot ce tine de accesorii si distributie, ca nu stii si nici nu crezi pe cuvant pe proprietar.
2. uleiul cine stie de cad este, asa ca trebuie sa-i faci si revizia.

Nu vreau sa cumpar masina SH si apoi sa o bag in service si sa mai scot bani din buzunar. Chiar nu vreau. Mai bine una mai ieftina, noua, si de restul banilor, o excursie la Viena, un concediu in Praga, un litoral in Bulgaria, o cafea la Budapesta.

La masina noua daca ai uneori probleme, dar la una SH. Cand ai un BMW seria 5 SH si ai probleme, ti-e cam jena sa recunosti ca ai belele.

P.S. Audi A4 din 2008, cumparat SH la vreo 43.000 km. Motor DIESEL. Masina arata impecabil. Am discutat cu persoana in cauza, si e innebunit. 2 injectoare i-au picat, si a dat pe ele o avere. Intai unul si apoi la 3 saptamani al doilea.

Nice, nu? Am avut SH si nu vorbesc in necunostinta de cauza. Si am si masina nou.


--------------------
La misto de misto Nhgfbnn Htdcjjj - IS 12345678910
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 21 Jan 2011, 22:19
Post #106


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




nici eu nu-s de acord acum sh, din moment ce ai posibilitatea utilizarii voucherelor. si in plus, parca e aiuirea sa vinzi o masina noua si sa iei una veche.
voi cauta un sedan de data asta, diesel sau benzina, mai degraba benzina, si care sa imi ofere ce imi lipsea la duster: pozitia confortabila la condus (in 3 luni nu am gasit sa gasesc o pozitie care sa nu ma oboseasca, nu iti ofera suport in genunchiul drept si in cotiera din usa soferului). pe scaune parca stai pe banca in parc. si niste plastice mai acatarii, ca pe bordul dusterului ai putea foarte bine sa spargi nuci...
in concluzie, o sa fie o japoneza sau o nemtoaica, deci fara frantuzisme (cu toate ca am un 107, dar ala e pe jumatate japonez)
si intr-adevar, m-a luat valul cu lansarea, citesc forumul asta inca de prin februarie 2010, ma documentasem cu datele tehnice etc. ce sa-i faci...


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Imparatul
post 21 Jan 2011, 22:41
Post #107


Imparatul


Group: Members
Posts: 188
Joined: 2 December 05
From: Iasi




Nu m-am putut abtine sa nu pun lunk-ul, chiar daca e off-topic.
&feature=related


--------------------
La misto de misto Nhgfbnn Htdcjjj - IS 12345678910
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 22 Jan 2011, 20:32
Post #108


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




hai ca e tare. asa ceva chiar nu am mai vazut. super.

arson. daca tot l-ai hulit pana ti-a venit rau nu crezi ca e cazul macar sa nu mai inventezi??? incearca macar sa nu mai arunci cu noroi doar de dragul de a parea interesant. ce tot o dai cu confortul? uite eu am 1,85 m si merg foarte rau cu C 220 -ul asociatului meu pentru ca are scaunele extrem de jos si eu fiind inalt nu am suport sub genunchi. ce tot bati campii ? cu rav-ul4 tot al nostru nu am probleme de confort. la fel si cu dusterul. vrei sa iti cante toata lumea in struna doar ca sa fii tu satisfacut ca dusterul e o mizerie de care tu ai scapat? ia sa vezi tu cate suv-uri mai accesibile au suspensie independenta. sau nici nu stii ce e aia ca sa vezi ce inseamna confort la rulare? nu neg ca se puteau niste scaune mai moi sau nu trebuia renuntat la reglajul lombar dar aberatiile cu genunchiul drept si cotiera de pe usa.....chiar sunt rautati.

si la datele tehnice la ce te referi? la faptul ca e cam cel mai economic SUV si la benzina si la motorina? ca e cel mai ieftin SUV la intretinere? ca are cuplu suficient de bun si la benzina si la motorina? ca e fiscalitatea mica? asigurare ieftina? dimensiuni interioare peste medie? hai ca faci totusi comentarii deplasate. ia-ti ce doresti tu si posteaza cat de fenomenale sunt datele tehnice de la ce iti iei.....


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 22 Jan 2011, 22:25
Post #109


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Chiar nu inteleg de ce mai continui @arson pe bune, ai vandut masina, ti-ai recuperat banii, ai scris ce ai vrut ca de demonstrat nu ai reusit nimic pana acum si totusi nu te opresti...Iti doresc sa alegi o masina fara probleme.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arson
post 23 Jan 2011, 00:06
Post #110


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 26 October 10




nu doresc sa mai continuu. si asa am pierdut timp cu masina asta. plus nervi.
cum problema tehnica a fost "rezolvata" prin alte metode, cred ca topicul se poate inchide. cu bine tuturor!


--------------------
fost posesor dacia duster 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 Jan 2011, 03:58
Post #111


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Atunci se inchide


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:14
Forum Renault