DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tremura in mers la accelerare, Masina tremura in mers la apasarea acceleratiei

silviuf42
post 3 Feb 2011, 10:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 September 10
From: Berceni, Bucuresti, Romania




Salut,

Am urmatoarea problema cu masina (Duster 1.5 dCi 110 CP): la apasarea fina a pedalei de acceleratie in mers masina tremura putin si sacadeaza, si asta se intampla numai in plaja de turatii 2200-2500 rpm (sau cel putin aici se simte), deci masina este pe cuplu maxim (oricum nu are importanta, senzatia de tremur in acest caz este ca si cum motorul se ineaca). Odata ce ridic piciorul de pe acceleratie sau daca apas pedala de acceleratie mai mult, tremuratul dispare.

Fenomenul mi se intampla de vre-o 2-3 zile. Prima data am crezut ca poate fi motorina de vina pentru ca am lasat nivelul din rezervor sa scada aproape pana la rezerva, de unde sa se fi produs picaturi de condens in rezervor (asa scrie in manual). Am facut un plin la Petrom cu Top Nordic Diesel in speranta ca astfel picaturile de apa din rezervor se vor dilua (avand in vedere ca motorina asta contine mai mult aditiv). Dar fenomenul a ramas. Tin sa precizez ca nu are importanta daca motorul este rece sau cald, fenomenul este acelasi.

Am sunat la Dacia Service si mi-au spus ca se indoiesc de faptul ca problema poate fi cauzata de condensul din rezervor, ci mai mult de prezenta apei in filtrul de motorina cauzata de motorina de proasta calitate. Ramane de vazut, maine vin cu un feedback pe aceasta tema, am facut o programare in service. sad.gif


--------------------
Dacia Duster 2010, 4x4, 1.5 dCi, Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 3 Feb 2011, 13:35
Post #2


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




QUOTE(silviuf42 @ 3 Feb 2011, 11:59)
... prezenta apei in filtrul de motorina ...

...combinata cu gerul din ultima saptamana.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviuf42
post 3 Feb 2011, 13:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 September 10
From: Berceni, Bucuresti, Romania




QUOTE(zanzie @ 3 Feb 2011, 13:35)
...combinata cu gerul din ultima saptamana.
*



da, dar chestia este ca asa se comporta si dupa aproape 1 ora de mers, intr-o ora ar trebui ca orice dop de gheata sa se topeasca, chiar daca e pe conducta de alimentare. sau cel putin asa presupun.

This post has been edited by silviuf42: 3 Feb 2011, 13:47


--------------------
Dacia Duster 2010, 4x4, 1.5 dCi, Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanzie
post 3 Feb 2011, 13:57
Post #4


Aspirant de Trabant


Group: Members
Posts: 1.241
Joined: 30 April 08
From: Pădure




Asteapta sa-ti curete filtrul de motorina. Eu spun ca de la ala e problema.


--------------------
gard viu din spini, cu flori la poarta si rinoceri in curte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviuf42
post 4 Feb 2011, 13:05
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 September 10
From: Berceni, Bucuresti, Romania




Am fost astazi cu masina la service si i-au facut o gramada de teste dar nu au gasit nimic defect sau in neregula. Sincer, nu stiu daca i-au curatat filtrul de motorina pentru ca eu am stat in sala de asteptare si m-am uitat numai ocazional pe geam in centrul de service.

Am observat inca de aseara ca parca fenomenul asta nu se mai manifesta, iar acum merge aproape perfect. Chiar nu stiu ce sa zic, o fi fost vre-un dop de mizerie sau apa din motorina care cu timpul s-a dizolvat, nu pot sa ma pronunt. Ei au spus ca totul este ok acum si ca nu au gasit nici o defectiune. Ce au facut suplimentar a fost sa imi centreze toate 4 rotile, cica au fost dezechilibrate de la gropile din asfalt. In final am platit 24 lei, numai centratul rotilor. Pentru asta sunt foarte multumit de baietii astia de la Dacia, cel putin au fost profesionisti si nu m-au pus sa platesc manopera pentru faptul ca nu mi-au gasit nimic defect la masina, ar fi fost culmea sa mai scot si bani din buzunar avand in vedere ca masina este in garantie.

Ca o concluzie, daca vi se intampla chestia asta recomandarea mea este sa mai asteptati cateva zile inainte de a o baga in service, se pare ca de cele mai multe ori este o problema care se rezolva de la sine. Sper! smile.gif


--------------------
Dacia Duster 2010, 4x4, 1.5 dCi, Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 4 Feb 2011, 23:01
Post #6


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




La ce service ai fost ?


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 5 Feb 2011, 21:44
Post #7


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Eu am 48.000 cu dieselul si deci am facut 3 revizii. Am schimbat 3 filtre de motorina. In toate am gasit apa. nu mult dar a fost. am contract cu Rompetrolul si pun de din toata tara deci nu e vorba de o pompa sau alta. Un angajat cu masina personala si-a facut un plin la OMV acum cateva zile si a ramas pe A1 cu muuuulta apa in filtru la un Megane de 3 ani si 60.000 de km. Deci: Toata motorina are apa ca deh....e Romanica si e criza. Toti producatorii sau posesorii de banzinarii fura ca deh...la noi se poate s.a.m.d......

Tremuratul la accelerare
Cred ca-i o exagerare,
Nu trebuie sa ascultam,
Orice sunet sesizam,
Dieselul e facut sa toarca,
Indiferent de marca,

Oricum dci-ul spune,
Ca-i printre cele mai bune,



--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Feb 2011, 23:21
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Eu iau benzina de la OMV de 4 ani, au rulaj mare si nu pun porcarii in ea. Alimentez si de la MOL si daca nu am incotro, de la PETROM. Atat. Am luat teapa cu Lukoil odata si nu mai iau de la ei.
Acum pentru cine ia motorina de la benzinaria lui X incantat ca pretul este cu 1% mai mic, normal sa cumpere si apa la pret de combustibil, ca domnu` patronu` trebuie sa termine vila si sa achite leasingul la jeep. Dar companiile mari care vand mii de tone pe luna, mai ales la firme, nu pun apa. De altfel ei sunt cei care stabilesc preturile, nu? Pentru ce sa puna apa? smile.gif
@pedrovl. Angajatul X, alimenta numai la OMV?

This post has been edited by D-Ice: 5 Feb 2011, 23:23


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 6 Feb 2011, 08:15
Post #9


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




nu stiu exact. mi-a spus doar ca facuse plinul la omv....oricum a ramas la intoarcere ..deci dupa vreo 300 de km. l-a dat jos , l-a curatat si a plecat mai departe dupa vreo ora....
oricum ai dreptate dar si putin noroc daca pui de 4 ani....eu inainte sa semnez cu rompetrolul puneam numai de la mol si nu am avut niciodata probleme. Inainte de Mol am avut un episod oribil cu OMV-ul si de atunci am pus doar in Austria sau la mare nevoie in romania. Am relatat la Dacia Supernova cum la 20.000 de km (Masina era noua) am pus numai OMV si la un test la revizie mi-a iesit cifra octanica 93,2 . Era sa pierd si garantia, Mi-am platit bujiile, mi-au pus un filtru suplimentar...etc De atunci..ADIO OMV !


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmel
post 6 Feb 2011, 22:47
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 February 11




si al meu are da ma asteptam sa aiba ceva chichitze dusteru. acuma am 22.000 km in ultima vreme nu am mai simtzit chestia. sau poate m-am obisnuit. insa nu e de la nici o pompa sau filtru. e o chestie electronica. pentru ca pot produce voluntar trepidatia. si nu are legatura cu vreo turatie sau cu vreo treapta de viteza. o poti simti de la 1800 ture pana la 3000 . chestia e sa mergi pe drum drept cu viteza constanta si sa apesi dintro data acceleratia doar cca 1mm si simtzi. insa nu e absolut nici o problema de filtre sau combustibil. daca masina costa mai mult avea probabil un computer de injectie mai exact. este undeva o pauza prea mare intre inchiderea unui ventil si deschiderea altuia, electronic. atat.

This post has been edited by cosmel: 6 Feb 2011, 23:03


--------------------
dacia duster mai 2010 110 cai 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviuf42
post 7 Feb 2011, 10:04
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 September 10
From: Berceni, Bucuresti, Romania




QUOTE(SYL @ 4 Feb 2011, 23:01)
La ce service ai fost ?
*



Dacia Meridian Sud SA, Soseaua Turnu Magurele, Bucuresti.

QUOTE(cosmel @ 6 Feb 2011, 22:47)
si al meu are da ma asteptam sa aiba ceva chichitze dusteru. acuma am 22.000 km in ultima vreme nu am mai simtzit chestia. sau poate m-am obisnuit. insa nu e de la nici o pompa sau filtru. e o chestie electronica....
*



Te-as contrazice daca m-as pricepe mai bine la mecanica dar nu prea am argumente. Cel putin in cazul meu masina a mers ceas pana la 7700 km, cand am lasat rezervorul aproape de 0 iarna la temperaturi de inghet. Asa ca explicatia ta nu prea sta in picioare, parerea mea. Sunt cazuri in care poate fi si problema de mecanica (componente): am condus Ford care in treapta a 4-a, cand apasam acceleratia, cateodata masina tremura ca naiba, dar nici atunci nu sunt sigur ca nu era vorba de depuneri in sistemul de admisie. Oricum, dupa ce au tinut Duster-ul aproape 2 ore pe tester sunt sigur ca ar fi gasit vre-o problema la sistemele electronice.

This post has been edited by silviuf42: 7 Feb 2011, 10:05


--------------------
Dacia Duster 2010, 4x4, 1.5 dCi, Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmel
post 7 Feb 2011, 11:39
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 6 February 11




este foarte adevarat ca ar putea fi si probleme individuale la filtre. insa toate dusterele euro5 au aceeasi problema . si probleme nu pot fi gasite pentru ca asa e setat software-ul computerului ce controleaza injectia, deci nu e o problema. de exemplu la prima inspectie mi-au schimbat pozitia a nustiuce cablu ca cica era prea aproape de galeria de evacuare. aceasta a fost comandata de cei de la renault si a fost gratuita. daca nu intrebam nici nu imi spuneau. probabil ca o sa scoata vreun update la programul de injectie candva si la urmatoarele inspectii da reglementeze problema din mers ca si cea anterioara. nu cvreau sa dau sfaturi nimanui. ceea ce scriu sunt chestii descoperite personal si discutate cu reprezentatii dacia.
cu stima
cosmel


--------------------
dacia duster mai 2010 110 cai 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
530d
post 3 Mar 2011, 15:23
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 12 April 07




QUOTE(zanzie @ 3 Feb 2011, 13:57)
Asteapta sa-ti curete filtrul de motorina. Eu spun ca de la ala e problema.
*



Sa curete filtrul de motorina? Cine curata filtrul de motorina? Si cum? Ceva inventie noua ai facut? Eventual se da afara apa din decantor. Daca este.


--------------------
Skoda Octavia II 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florikah
post 5 Mar 2011, 20:26
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 7 July 10




QUOTE(pedrovl @ 6 Feb 2011, 09:15)
nu stiu exact. mi-a spus doar ca facuse plinul la omv....oricum a ramas la intoarcere ..deci dupa vreo 300 de km. l-a dat jos , l-a curatat si a plecat mai departe dupa vreo ora....
oricum ai dreptate dar si putin noroc daca pui de 4 ani....eu inainte sa semnez cu rompetrolul puneam numai de la mol si nu am avut niciodata probleme. Inainte de Mol am avut un episod oribil cu OMV-ul si de atunci am pus doar in Austria sau la mare nevoie in romania. Am relatat la Dacia Supernova cum la 20.000 de km (Masina era noua) am pus numai OMV si la un test la revizie mi-a iesit cifra octanica 93,2 . Era sa pierd si garantia, Mi-am platit bujiile, mi-au pus un filtru suplimentar...etc De atunci..ADIO OMV !
*



Compara doua chitante de Petrom si OMV. O sa ai marea surpriza ca e aceeasi societate: SC Rompetrol OMV Marketing SRL. E aceleasi combustibil cu alta palarie.


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 1,5 dci 110 CP 4x4 - Oltenia - FlOriKaH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Mar 2011, 08:15
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Petrom si OMV fac parte din acelasi grup, OMV Petrom SA.
http://www.petrom.com/portal/01/petromcom/...AwMDAwMDA!/
http://www.omv.ro/portal/01/ro/!ut/p/c...AwMDAwMDA!/

Rompetrol e alta companie, fara legatura cu primele.
http://www.rompetrol.ro/online/index.php?_...d=1&page_id=750

OMV Carrera 95 are si ceva aditivi in plus fata de Petrom 95.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 7 Mar 2011, 09:36
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Fenomene la a mea: viraj spre dreapta in accelerare, vibreaza de parca nu ar fi rotile echilibrate; dupa cativa km, la accelerare (in general peste 3000 rpm) incepe sa vibreze; la viraj dreapta mai ales la viteza mica, uneori si stanga, plus la plecare, pocneste ceva (mi s-a parut a veni din zona rotii stanga-fata) ca si cum ar fi prins roata o piatra sub ea. "Fenomenele" astea nu se manifesta mereu. Pocniturile le-am sesizat prima data vineri seara insa mi-am zis ca or fi fost de la ceva pietre pe drum. Sambata, in drumurile mele, s-a manifestat in Romanesti si Prejmer cu intermitente, dupa care, pana am ajuns inapoi in Bucuresti, nu a mai facut. Ieri am simtit pocniturile la iesirea din parcare (viteza foarte mica, volan virat dreapta spre maximum, pocnit de vreo 3 ori) si la o plecare normal de la un semafor.
In dimineata asta am fost la Merdian Vest, au urcat-o pe elevator, au verificat planetare si alte alea, totul in regula, au mers cu ea in 2 ture de proba si n-a vrut deloc sa se manifeste fenomenele descrise mai sus. In drum spre serviciu n-a zis nici "pas". Am sa vad daca mai face si daca se accentueaza si ma voi prezenta iar la service.

This post has been edited by jay333: 7 Mar 2011, 09:44


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 7 Mar 2011, 09:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




S-au uitat la rulmenti?


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 7 Mar 2011, 09:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Daca trasul de roata e verificare pentru rulmenti, da, s-au uitat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 17 Mar 2011, 11:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Planetara dreapta-fata. mad.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 17 Mar 2011, 12:19
Post #20


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Deja?


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 17 Mar 2011, 12:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




12000 km.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 28 Apr 2011, 13:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




Azi s-a schimbat si planetara stanga-fata, sper sa se fi terminat vibratiile, trepidatiile si pocniturile.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 28 Apr 2011, 13:06
Post #23


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Au mai rămas două pe spate…și dacă stau bine și mă gândesc, alea le-aș schimba și eu că-s cam prinse de rugină de astă-iarnă…

This post has been edited by Squirrel: 28 Apr 2011, 13:12


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:05
Forum Renault