DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Starea drumurilor din tara

Gutenberg
post 28 Mar 2006, 15:56
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 18 April 05
From: Oradea




Ma gandesc (cu groaza) ca am de facut un drum Oradea-Sighetul Marmatiei si nu ma pot hotari... la drumurile astea ce ar fi mai potrivit... tancul sau elicopterul? icon_mrgreen.gif
Din pacate, tot la automobil trebuie sa aplelez blush.gif , asa ca intreb si eu pe cei care au parcurs recent traseul: care este varianta cea mai buna de urmat?


--------------------
Dacia Super Nova Clima - BH-XX-MAG
O carte se poate lovi de un cap si sa sune a gol , fara ca sa fie de vina... cartea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 28 Mar 2006, 20:37
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Pentru cei interesanti anunt ca a inceput iar sa se strice drumul Drajna - Slobozia. Culmea e ca acum au aparut niste gropi imense in portiunea de la iesirea de pe autostrada si bariera.

This post has been edited by bonzai: 28 Mar 2006, 21:46


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghe Dracu
post 28 Mar 2006, 20:59
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(dragos1908 @ 27 Mar 2006, 17:03)
Trebuie sa ajung joi neaparat la timisoara (din craiova) si stiu ca e drumul terminat.....ba chiar se rupsese o parte de carosabil intre caransebes si herculane. Ziceti-mi si mie ce alternativa am.....pina la severin (ba chiar orsova) drumul e perfect dar, din nefericire. de la herculane la timisoara era facut praf acum 2 saptamani! Multumesc anticipat!
*


daca ai vreme du-te spre tg jiu, deva, arad, timisoara.
de la deva la lugoj e rupt, de la lugoj la timisoara e rupt (prin buzias e mai bun)


--------------------
Skoda Octavia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 28 Mar 2006, 21:16
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Drumul Pitesti - Campu Lung - cabana Voina arata ca dupa razboi ... gropile nu mai conteaza ... au aparut niste cratere si transee pe mijlocu drumului ... e durere. Am fost in w/e la un gratar si am ramas tampit, de vreo 3-4 ori a trebuit sa iesim cu masina din drum ca sa evitam niste cratere. Unul din aceste minunate cratere a fost luat in plina viteza de un Ford Mondeo ... cred ca avea vreo 100km/h. Mi-a fost mila de el biggrin.gif

Sunt mandru ca platesc rovignieta si alte taxe de drum ... post-336-1110552439.gif


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 30 Mar 2006, 11:34
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




QUOTE(coje79 @ 24 Mar 2006, 17:19)
salut. fix peste 2 saptamani o sa merg la Ciuc, la niste rude. initial, traseul planuit de mine era Iasi-Tg. Frumos-Roman-Bacau-Comanesti-Miercurea Ciuc. ca varianta ar mai fi prin Bicaz-Chei-Gheorgheni. cei care sunteti mai familiarizati cu zona, aveti vreun sfat? o cunostintza imi zicea ca dupa Lacu Roshu e trist rau tare drumul, si ca-mi recomanda traseul prin Bacau. care e "vox populi"? nu ma intereseaza in mod deosebit sa ajung repede, vreau doar sa fie "safe", si pt cei din masina, si pt masinutza  smile.gif
*



Acum o luna am fost pana la Gheorghieni.

Dupa Roman spre Piatra Neamt mai sunt gropi din loc in loc asa ca nu merge foarte tare, desi drumul e drept pe portiuni lungi (am mers cam cu 110). In chei drumul e rau, dar nu e o distanta asa de mare. Ningea tare cand am trecut, dar a fost ok (am mers cam cu 30-40km/h si din cauza de cauciucuri de vara).
In Gheorghieni, nu e drum, sunt doar gropi. Am intrebat in Gheorghieni cum e drumul pana M Ciuc, si am primit raspunsul: bun.

Alta varianta ar fi prin Oituz si Tg Secuiesc. Daca mergi pe acolo, sa fii foarte foarte atent inainte de Tg Secuiesc, pt ca e drumul drept si se merge cu viteza foarte mare (nu toti, dar sunt unii nebuni care depasesc coloana). Sa nu o calci, ca sunt radare smile.gif. A, inca ceva: daca vezi o femeie in varsta pe bicileta, sa treci la distanta f. mare de ea smile.gif (valabil pe orice drum).


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coje79
post 30 Mar 2006, 11:48
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 March 06
From: Iasi




QUOTE(stuiberv @ 30 Mar 2006, 11:34)
Acum o luna am fost pana la Gheorghieni.

Dupa Roman spre Piatra Neamt mai sunt gropi din loc in loc asa ca nu merge foarte tare, desi drumul e drept pe portiuni lungi (am mers cam cu 110). In chei drumul e rau, dar nu e o distanta asa de mare. Ningea tare cand am trecut, dar a fost ok (am mers cam cu 30-40km/h si din cauza de cauciucuri de vara).
In Gheorghieni, nu e drum, sunt doar gropi. Am intrebat in Gheorghieni cum e drumul pana M Ciuc, si am primit raspunsul: bun.

Alta varianta ar fi prin Oituz si Tg Secuiesc. Daca mergi pe acolo, sa fii foarte foarte atent inainte de Tg Secuiesc, pt ca e drumul drept si se merge cu viteza foarte mare (nu toti, dar sunt unii nebuni care depasesc coloana). Sa nu o calci, ca sunt radare smile.gif. A, inca ceva: daca vezi o femeie in varsta pe bicileta, sa treci la distanta f. mare de ea  smile.gif (valabil pe orice drum).
*



multumesc pentru indicatii si sfaturi. cool.gif


--------------------
Renault Megane 3 2012 Sport Tourer - -
Nemo me impune lacessit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Mar 2006, 13:33
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




QUOTE(stuiberv @ 30 Mar 2006, 11:34)
Daca mergi pe acolo, sa fii foarte foarte atent inainte de Tg Secuiesc, pt ca e drumul drept si se merge cu viteza foarte mare (nu toti, dar sunt unii nebuni care depasesc coloana). Sa nu o calci, ca sunt radare smile.gif.
*


O corectura: nu inainte ci dupa Tg.Secuiesc... de la coborarea din munte si pana la Tg.Secuiesc drumul e numai viraje (inutil sa mai pomenesc ca Tg.Secuiesc e praf; daca poti du-te prin centru si evita centura, desi e mult mai scurta... mai mult de 20 km/h nu e recomandat pe ea...); in schimb dupa ce iesi din Tg.Secuiesc, asa e: drum excelent, cvasi-liniar si cvasi-plan unde diversi nebuni isi testeaza masinile (cred ca se pot atinge viteze extrem de mari acolo daca ai o masina buna...).
Si asa este, in judetele "minoritare" sta la greu politie cu radar... mai ales noaptea!

Povestete-ne cum a fost cand revii!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 6 Apr 2006, 11:50
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Iaca revin ca solicitant... smile.gif

Am nevoie de informatii recente (va rog mult, numai din parcurgere proprie, maxim in ultimele 2 saptamani) pentru urmatoarele sectoare:
1. Cheile Bicazului - Sovata
2. Sovata - Reghin (direct) [nu ca as avea mari sperante, dar...]
3. Reghin - Cluj (direct)
4. Borsec - Toplita - Deda
5. Vatra Dornei - Dej

Multumesc pentru orice informatie partiala; rog doar a se respecta dorintele de mai sus.





--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 6 Apr 2006, 12:53
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Sfantu-Gheorghe - Miercurea-Ciuc e plin de gropi, cel putin in Miercurea-Ciuc nu mai e drum ci o expozitie de peisaj lunar. Cratere mici si cratere mari. Cea mai buna varianta cand vii dinspre Gheorgheni spre Brasov este sa mergi prin Targu-Secuiesc, dar tot trebuie sa treci prin Miercurea-Ciuc, din pacate.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 6 Apr 2006, 13:13
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




D-le, multumesc mult de efort, dar nu ai nimerit nimic din traseele solicitate de mine...
Mi-e greu sa inteleg cum, ca am fost al dracului de riguros...

PS: rog a mentiona, cei care vor scrie, cand au parcurs sectoarele respective ultima data!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 6 Apr 2006, 13:56
Post #131


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




A circulat cineva de pe forum recent intre Tecuci si Galati? Cum este drumul?


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gutenberg
post 9 Apr 2006, 12:28
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 18 April 05
From: Oradea




QUOTE(Gutenberg @ 28 Mar 2006, 15:56)
Ma gandesc (cu groaza) ca am de facut un drum Oradea-Sighetul Marmatiei si nu ma pot hotari... la drumurile astea ce ar fi mai potrivit... tancul sau elicopterul? icon_mrgreen.gif
Din pacate, tot la automobil trebuie sa aplelez blush.gif , asa ca intreb si eu pe cei care au  parcurs recent traseul: care este varianta cea mai buna de urmat?
*


sad.gif Chiar nu ma poate ajuta nimeni?


--------------------
Dacia Super Nova Clima - BH-XX-MAG
O carte se poate lovi de un cap si sa sune a gol , fara ca sa fie de vina... cartea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 9 Apr 2006, 21:12
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Se pare ca nu avem membri activi ai forumului din zona Satu-Mare Baia -Mare . Si eu am avut o intrebare pe aceasta tema si nimic....


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coje79
post 10 Apr 2006, 10:09
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 24 March 06
From: Iasi




QUOTE(ursul-alb @ 30 Mar 2006, 13:33)
Povestete-ne cum a fost cand revii!
*



asadar, draga Ursule si stimati colegi forumisti, ieri pe la orele 14:00 am intrat in Iasi, intorcandu-ma de la Miercurea Ciuc. am urmat traseul Iasi - Roman - Bacau - Moinesti - Comanesti - Miercurea Ciuc. drumul a fost OK, pana am intrat in Comanesti pentru a merge spre Ciuc. gauri, mai mari si mai mici, unele neglijabile, altele sa-ti pierzi roata si cumpatul in ele. asta incepand cu iesirea din Comanesti spre Ciuc. slalom, viteza maxima 70-80/ora ca sa pot incetini din vreme in caz de nevoie, si au fost multa cazuri... pe la Lunci (cea de Sus si cea de Jos) drumul a devenit ceva mai bun, spre Frumoasa, prin serpentine, chiar bun (ca sa nu mai spun ca peisajul e absolut fenomenal). la un moment dat ma trezesc inconjurat de cratere, mari si mici... ma intreaba sotia: " am ajuns in Ciuc?"... eu: "nu stiu... ma indoiesc, da' sa vedem". ei bine, ajunseseram. exact, cu 20/ora am mers, ca altfel...

sambata ne-am urnit pana la lacul Sfanta Ana, prin Tusnad - Bixad. drumul--rezonabil. niste denivelari (cca 20 cm inaltime!!!) in 2-3 locuri, dar fix pe mijlocul directiei de mers. deci ori treci cu o roata aproape de sant, ori treci pe contrasens. din Bixad, la stanga, spre lac. well... naspa treaba! drum crunt, plin de gauri, ca sa nu mai spun ca mai sus, spre lac, mai era inca zapada, iar 2 masini ar fi trecut cu greu una pe langa alta. bine ca nu a fost trafic, si nu m-am confruntat cu situatia asta. ajunsi aproape de lac, la intrarea in rezervatie, am platit 100.000 taxa pt autoturism, si am coborat cateva serpentine (cca 5 minute). drumul OK. lacul inghetat, da' frumos.

per total: drumul european...il stim cu totii, e ok. in rest... sa-i zicem practicabil, dar grija mare la gropi, in special in zona podurilor. acolo sunt niste cratere crunte, dar care pot fi "incalecate" la viteza adecvata si cu putina atentie. radare: destul de multe vineri (jud. Iasi - unul mobil pe la Letcani, fixe prin Budai si nu mai stiu unde; in jud. Neamt. 2 si in jud. Bacau tot vreo 2), dar ieri doar unul prin judetul Neamt. bine, era si ora pranzului, si inca nu iesisera, cred, toti copoii la vanatoare.

bafta tuturor si drum bun pe unde mai mergeti zilele astea cool.gif

This post has been edited by coje79: 11 Apr 2006, 06:38

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 28.88k ) Number of downloads: 13
2.jpg ( Size: 31.97k ) Number of downloads: 10
3.jpg ( Size: 34.9k ) Number of downloads: 13
4.jpg ( Size: 35.12k ) Number of downloads: 14


--------------------
Renault Megane 3 2012 Sport Tourer - -
Nemo me impune lacessit
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 14 Apr 2006, 22:04
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Cum nu mi-a raspuns nimeni la intrebari, ma conformez tot eu, post factum...
Am testat 2 variante de Iasi-Cluj (ar mai fi cea prin Tihuta, dar stiam ca e cea mai distrusa, asa ca nu a intrat la testul asta smile.gif ). Deci:

A.
Iasi-Pascani-Tg.Neamt-P.Largului-Borsec-Toplita-Deda-Reghin-Cluj
B.
Cluj-Turda-Tg.Mures-Balauseri-Sovata-Gheorghieni-Bicaz-P.Neamt-Roman-Iasi

2 observatii generale: cele mai rele drumuri sunt in localitati (indiferent care, mai putin Bacaul tongue.gif ); probabilitatea ca un pod sa aiba asfaltul bun e cvasinula in zonele de munte; si nu numai (pentru mine deja e ca la Pavlov: cand vad un pod, deja frana e calcata).

Povestiri de groaza: cred ca pe sectoare e cel mai bine.

Deci, A:
1. Iasi-Tg.Frumos: bravo celor care au asfaltat Iasi-Urziceni: soseaua asta rezista de 5-6 ani fara semne vizibile de uzura; nota bene: nu am vazut lucrari de plombare!!
2. Tg.Frumos-Pascani: drum in degradare puternica; nu mi-a venit sa cred cat de mult s-a stricat in cateva luni;
3. Pascani-Tg.Neamt: pana la Cristesti e acceptabil; apoi pana la intrarea in Tg.Neamt sunt cateva zone de cratere care iti pot rupe cu usurinta vreo bieleta...se poate merge si mai repede dar cu frana pregatita
4. Tg.Neamt-P.Largului: drum reparat sanatos anul trecut; rezista bine si pare de calitate; o singura exceptie durerosa: cei 7-8 km cat are pasul de la Petru Voda, unde pe ambele sensuri (urcare-coborare) soseaua este cvasi-pulverizata; apropo, in tot Tg.Neamt pe drumul principal nu este nici o gropita macar smile.gif
5. P.Largului-Borsec: drum decent spre bun, evident, e nevoie de atentie pentru cele cateva capcane care apar; surprinzator, drumul prin pas a rezistat binisor
6. Borsec-Toplita: cu cativa km inainte de Toplita este un pod stricat de tot (motiv pentru care nu se permite trecerea traficului greu pe tot traseul P.Largului-Toplita); apoi e un dezastru generalizat; desi anul trecut se reparasera intrarile in Toplita (oras de vreo 15 km intre indicatoare...) si cat de cat orasul, iarna a distrus totul; orice depasire a 20 kmh se face pe riscul propriu; am mers de m-am plictisit cu 10 kmh...
7. Toplita-Reghin: crunt de tot, portiuni bune alternand cu zone in care gropile par cultivate; foarte riscant e ca vrei sa accelerezi pe zonele bune si inevitabil nimeresti iar in gropi; ceva mai bun in apropiere de Reghin, da nu poti risca sa accelerezi relaxat
8. Reghin-Cluj: absolut in acceasi stare medie ca si acum 1 an; nu s-a deteriorat evident (micile gropi inevitabile, dar usor de ocolit); se poate merge repejor; logic, acea portiune de 1-2 km la vreo 10 km de Reghin unde nu e decat piatra sparta e in continuare acolo

B:
1. Cluj-Turda-Tg.Mures: sosea buna, pe alocuri afectata, dar se poate merge fara grija; suparator, traversarea Turdei si a Campiei Turzii iti ia juma de ora... plus gropile urbane aferente; de neratat monstruozitatea cu turnulete (Strehaia e mic copil..) de pe stanga, chiar la intrarea in C.Turzii
2. Tg.Mures-Balauseri-Sovata-Gheorghieni: drum ireprosabil, dar spre marea mea uimire acel asfalt atat de frumos asta toamna da semne de slabiciune pe alocuri: am observat in viteza ca stratul ultim, de suprafata, e destul de subtire; pe alocuri s-a cam spalat, dar gropi adevarate nu am zarit; plus 2-3 treceri peste calea ferata dupa Sovata care nu-s amenajate deloc sad.gif ; pasul Bucin ramane la fel de intortocheat si de uluitor ori de cate ori l-ai trece...
3. Gheorghieni-Bicaz: praf si pulbere; mai detaliat: de cum intri in Gheorghieni parca esti teleportat pe Marte; nu gasesti in tot targul ala 10 m de strada neteda... apoi dupa iesire din oras pana la inceperea pasului Bicaz, se mai poate circula, in schimb pe serpentine e jale mare; aceeasi durere si la Lacu Rosu si apoi si prin chei; abia dupa localitatea Bicaz Chei gasesti ceva zone cu asfalt; oricum, gropile apar din loc in loc; cum te apropii de Bicaz drumul se imbunatateste, dar nu te poti relaxa (ca sa va faceti o idee despre cum se merge, dar tinand cont si de faptul ca era noapte (13.04.2006), ningea abundent si era o ceata totala (in tot pasul): Gheroghieni 20:00 - Pasul Bicaz 20:25 (km.16) - Lacu Rosu 20:45 (km.25) - Bicaz 21:25 (km.55)
4. Bicaz-P.Neamt-Roman: drum acceptabil, dar pandeste mereu pericolul gropilor; cred ca ziua e mai simplu; 2-3 zone de cativa metri distruse cam cu vreo 20 de km inainte de Roman
5. Roman-Iasi: pentru cine nu stie, Roman-Tg.Frumos poate rivaliza ca desen al traseului cu orice autostrda respectabila; o adevarat placere la condus.


Sper ca nu v-am plictisit cu prea multe informatii, dar eu le-as fi apreciat foarte mult daca raspundea cineva in timp util; cred ca o sa revin cat de curand cu povestiri din Dracula Land (aka pasul Tihuta).

Numai bine!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristicojo
post 17 Apr 2006, 10:17
Post #136


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 November 04
From: Adjud




QUOTE(vi_escu @ 6 Apr 2006, 14:56)
A circulat cineva de pe forum recent intre Tecuci si Galati? Cum este drumul?
*



Da, eu m-am intors ieri de la Braila la Adjud prin Tecuci.
E bun (90%) cu ceva gropi pe cateva portiuni(mai mult pe partea de mers cum vii din Tecuci)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 2004 - VN 12 COJ
Ex. Logan Laureate 1.4, 2004
My new car: Opel Astra Caravan 1.9 120HP Cosmo+, 2006
DA...DA...DA...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 17 Apr 2006, 17:03
Post #137


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




iasi-vaslui e asa varza cum se aude? pina in iarna a rezistat peticit, insa acum aud zvonuri cum ca ar fi iesit cam sifonat.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 17 Apr 2006, 20:44
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




E un topic intreg pe tema asta ...http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37653 , cu amanunte recente si foarte recente...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 17 Apr 2006, 21:27
Post #139


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




l-am citit, nu se refera la drumul iasi-vaslui sau iasi-husi, care ma intereseaza pe mine. poate raspunde cineva soon, pt. ca urmeaza sa plec.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 20 Apr 2006, 13:16
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Azi, fost la Vaslui.
Dus:
Iasi-Poieni-Vaslui.
Drum bun pana dupa Schitu Duca. Dupa aia gropi. Unele chiar mari si multe.
72 km, drumul a durat o ora si 5 minute.

Intors:
Vaslui-Grajduri-Iasi. Drumul pare la fel de prost, dar parca e mai scurt. Nu am reusit sa masor la fel de bine timpul (am uitat sa ma uit la ceas cand am plecat). Tot cam o ora a durat.

This post has been edited by stuiberv: 20 Apr 2006, 13:19


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marx
post 25 Apr 2006, 08:45
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 June 05




QUOTE(ursul-alb @ 6 Apr 2006, 12:50)
Iaca revin ca solicitant...  smile.gif

Am nevoie de informatii recente (va rog mult, numai din parcurgere proprie, maxim in ultimele 2 saptamani) pentru urmatoarele sectoare:
1. Cheile Bicazului - Sovata
2. Sovata - Reghin (direct) [nu ca as avea mari sperante, dar...]
3. Reghin - Cluj (direct)
4. Borsec - Toplita - Deda
5. Vatra Dornei - Dej

Multumesc pentru orice informatie partiala; rog doar a se respecta dorintele de mai sus.
*




Salutare!
Nu stiu daca iti mai folosesc informatiile, insa...poate pentru viitor, pentru alti colegi de suferinta, zice-voi:
Nu recomand nimanui traseul Sovata - Reghin, decat daca este cu o masina inchiriata sau...a unui fostului prieten al sotiei! Este plin de gropi, astfel ca iti vine sa iti iei masina in spate. Chiar daca faci cativa km im plus poti alege varianta Sovata-Tg.Mures-Reghin, care este cu mult mai bun.
Referitor la tronsonul Vatra Dornei-Dej, pot sa iti spun ca se poate circula, chiar daca pe anumite portiuni ridici privirea spre...rovinieta! Insa din PrunduBargaului-Bistrita-Dej e acceptabil!
Drum bun si cauciucuri tari!


--------------------
DACIA Solenza Scala - BN 03 BOF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wyzake
post 26 Apr 2006, 17:56
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 April 06
From: Galati




Salut!

Poate sa-mi spuna cineva care a mers recent pe DN10 (Buzau - Intorsura Buzaului - Brasov) cum este drumul?


--------------------
Dacia Duster Prestige 1.5 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 29 Apr 2006, 21:54
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Salut!

Bucuresti - Targoviste -Campulung-Voinea si retur.
Bucuresti-Targoviste ohmy.gifk;
Targoviste-Campulung - 1/2 din drum plin de gropi, unele chiar mari si periculoase;
Campulung-Voinea - portiuni foarte proaste, in Leresti, in special, apoi restul drumului e asa si asa, dar in general prost spre foarte prost;

In schimb, peisaj superb.




--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 30 Apr 2006, 10:02
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




cimpulung moldovenesc- vatra dornei cica e distrus. asa o fi?


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 30 Apr 2006, 11:00
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




NU, problemele apar dupa Vatra Dornei spre Bistita (peste Tihuta)... Campulung - Vatra Dornei e circulabil, are evident si gropi, dar se poate merge decent.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kla_
post 30 Apr 2006, 15:56
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 September 05




Depinde ce se intelege prin decent. Intre Campulung si Pojorata e durere mare. Portiuni destul de rele sunt si prin Campulung.

Si daca va intereseaza, de la Iacobeni pana la Borsa e crima si pedeapsa.

Am facut in perioada pastelui Gura Humorului Borsa si retur de mai multe ori si mi-a parut foarte rau de masina. sad.gif

This post has been edited by kla_: 30 Apr 2006, 15:59


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 dci 80cp -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 2 May 2006, 08:57
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




OK. Tin totusi sa reamintesc ca am mentionat de multe ori ca ORASELE (cele mai micute sunt 75% la pamant cu drumurile de tranzit) nu intra in descrierile MELE de trasee; nu neg ca o fi o bucata mai obosita pana la Pojorata dar pe ansamblu drumul e circulabil; decent nu in nici un caz un adjectiv de lauda, ci doar ca poti merge cu o viteza acceptabila, evident atent la gropile ce populeaza toate soselele de la noi. (decent e undeva deasupra lui jalnic, distrus, dezastruos tongue.gif )

PS: nu ma mira ca de la Iacobeni la Borsa s-a rupt... eu am trecut in toamna lui 2004 si nu era deloc placut; banuiesc ca nu au mai facut nimic intre timp; pacat, e un drum senzational... iar pasul Prislop e unul dintre cele mai virajate pe care lee-am intalnit


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 2 May 2006, 09:45
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Cand am fost ultima data pana la Carlibaba drumul era acceptabil.
Dincolo de Carlibaba spre Borsa drumul a fost prost de cand il stiu eu (mai mult de 5 ani).
Sper ca nu e stricat tare si pana la Carlibaba.


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kla_
post 2 May 2006, 10:02
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 25 September 05




E mai bine pe serpentinele de pe Prislop decat intre Carlibaba si Iacobeni.
Nu stiu cate benzi vor sa faca de la Campulung la Mestecanis dar sunt portiuni scurte pe care asfaltul lipseste cu desavarsire (e drept ca e mai bine fara asfalt decat cu cratere imense pe care nu le poti ocoli). Mai rau imi pare ca drumul ala e in lucru (pt largit) de cel putin 2 ani si nu se prea vede nimic.
Oricum de la Bucuresti pana la intersectia de la Paltinoasa drumul este excelent.
Pentru Borsa dinspre Bucuresti si varianta prin Bistrita sau Cluj duce la durere in suflet de la Salva pana la Moisei.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 dci 80cp -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catavencu
post 2 May 2006, 18:12
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 14 February 05




Salutare,

Stie cineva cum se poate da in judecata Administratia Nationala a Drumurilor si care este logistica necesara?
Sunt ferm convins si vreau sa merg pana-n panzele albe cu chestia asta, pentru ca rovigneta am platit-o, nu stiu cat la suta din pretul benzinei se duce tot la reabilitatrea drumurilor, probabil ca sunt si fonduri europene etc., dar mare parte din drumuri sunt de toata jena.

Multumesc


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 20:39
Forum Renault