DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Conditii de predare auto prog rabla, Solenza 2005 la Rabla

bolidu
post 15 Jun 2017, 22:11
Post #1


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Va salut ! Este ceva timp de cand nu am mai postat pe acest forum... cu ceva ani in urma imi pierdeam nopti intregi rasfoind la el... timpul a trecut, lucruri s au schimbat...
Sa trecem la subiect. Tatal meu a hotarat sa isi duca solenza 2005 la rabla pentru a procura o masina noua. Nimic special pana aici... Am aflat ca acum esti inscris pe o lista si vin si iti ridica "rabla" de acasa nu trebuie sa te mai duci cu masina la ei. Luni pe 19/06 vine sa o ia pe a noastra... o solenza confort fabricatie 2005 unic propietar ... ne pare rau sa o vedem ca pleaca dar este coapta de rugina plus alte cateva chesti... ne a servit ireprosabil, a fost o masina corecta pentru pretul de achizitie si tehnologiile vremii...
Dupa ce am sters o lacrima sa trecem la lucrurile serioase, pe masina am montat bord de logan cu computer de bord lumini albe etc (in 2006 era mare smecherie) plus multe alte chesti care se pot fi salvate intrebarea arzatoare este: cand vin aia cu platforma trebuie sa fie masina conforma cu tot ce trebuie pe ea sau poate sa mai lipseasca una alta ?
Am inteles ca vine o platforma subcontractata de cei de la remat si ridica masina si iti ofera pe loc si toate documentele necesare procurari uni nou vehicul.
O sa fiu sincer aici... si ma gandeam sa iau dupa masina mai tot ce se poate revinde gen oglinzi, bord, calculator injectie, canapea spate, airbag, injectoare etc.

O sa aiba ceva de obiectat cei care ridica masina ?

Treaba nasoala e ca eu nu sunt in tara si toata tranzactia asta o sa o faca tata, care, i am zis sa ia tot de pe masina si el ca nu ca daca nu ii mai primesc aia masina la rabla ca nu mai este completa ?!...
Gandind logic, nu cred ca i ar deranja prea tare pe cei de la remat, masina va fi topita pana la urma ....

In fine... rog pe cei care au mai trecut prin asta.... masina trebuie sa fie completa sau doar roti motor si sasiu ?

Va multumesc anticipat... aaa si app daca aveti nevoie de ceva piese de solenza nu ezitati sa ma contactati biggrin.gif


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 15 Jun 2017, 22:29
Post #2


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(bolidu @ 15 Jun 2017, 23:11)
intrebarea arzatoare este: cand vin aia cu platforma trebuie sa fie masina conforma .... ?

*



nu ....pai de ce-i mai zice "rabla " ?


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 16 Jun 2017, 14:57
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(bolidu @ 15 Jun 2017, 22:11)
calculator injectie
*



Asta-i specificat clar ca trebuie sa ramana pe rabla.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucifer
post 16 Jun 2017, 19:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 711
Joined: 9 April 05
From: Bucharest Dr. Taberei




Pe a mea au venit sa o ia sambata si mi-a spus ca trebuie si bateria care nu era pe masina ! Am avut una veche la subsol si i-am dat-o . Curios e ca nu s-au uitat la serii , numerele le scosesem cu doua zile inainte !


--------------------
dacia 1410 1997 - B xx GEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 16 Jun 2017, 21:18
Post #5


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




trebuia sa intri in ei,n-aveau dreptul sa faca asta.....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 17 Jun 2017, 13:55
Post #6


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Asa ma gandeam si eu v or face fite ca nu e aia ca nu e ailanta doar sa le dai si lor de un bidon de bere acolo... ori zic ca trebuie sa fie acolo doar ca sa le ia ei dupa sa le valorifice... sunt ferm convins ca atunci cand ajung cu ea la poarta rematului o pun pe gramada de alte masini casate si aia e nu mai intereseaza pe nimeni ca nu a avut baterie sau maneta de semnalizare....

Luni vine sa o ia si pe a noastra va tin la curent.

This post has been edited by bolidu: 17 Jun 2017, 13:55


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucifer
post 17 Jun 2017, 21:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 711
Joined: 9 April 05
From: Bucharest Dr. Taberei




Sa nu uiti pe ea numerele, iti vor fi necesare cand radiezi masina de la politie si sa verifici datele de pe hartiile pt. distrugere ( mie mi-au dat 3 exemplare ) care vor fi vizate la circa financiara si iti vor folosi la radiere .



--------------------
dacia 1410 1997 - B xx GEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 18 Jun 2017, 08:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Eu am un Matiz pe numele mamei unui prieten.
Ce trebuie sa o valorific fără să iau masina noua eu? Incerc la dealeri sau anunț pe ziar?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 18 Jun 2017, 09:15
Post #9


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Stiu masini abandonate pe strazi/incomplete si au fost date la rabla contra voucher fara discutii...."rabla" adica un jaf penal biggrin.gif ,necirculabil.....daca era ok nu era neaparat s-ajunga acolo,nu ?
Baietii care fac figuri asteapta "ceva" sau le vor complete pentru a mai valorifica ei anumite treburi.....in speta masina ar trebui sa fie completa adica baterie,motor,cutie,un volan si 4 roti....

This post has been edited by sobolan: 18 Jun 2017, 09:16


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucifer
post 18 Jun 2017, 13:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 711
Joined: 9 April 05
From: Bucharest Dr. Taberei




RUE mergi la un dealer , eu asa am procedat , s-au ocupat ei de tot inclusiv platforma si mi-au dat 1200 lei , numai ca trebuie sa mergi cu proprietarul . (grabeste-te ca saptamana trecuta erau cam pe sfarsite vouchere-le)
Eu cand am fost la Remat Vest mi-au spus ca imi dau pe ea 400 lei ca fier vechi , indiferent de stare dar cat de cat completa , in programul rabla cica ar trebui sa fie completa .
Cand mi-a luat-o, soferul mi-a spus ca le descompleteaza inainte de a le distruge dar nu valorifica piese care tin de sistemul de directie si franare ...

This post has been edited by lucifer: 18 Jun 2017, 13:19


--------------------
dacia 1410 1997 - B xx GEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 19 Jun 2017, 00:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




radmasa.gif


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 Jun 2017, 23:17
Post #12


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(lucifer @ 18 Jun 2017, 14:18)
mi-a spus ca le descompleteaza inainte de a le distruge dar nu valorifica piese care tin de sistemul de directie si franare ...
*



l-ai crezut ? rolleyes.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucifer
post 21 Jun 2017, 07:48
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 711
Joined: 9 April 05
From: Bucharest Dr. Taberei




Bineinteles ca nu . A fost si pe la tv un reportaj cu camera ascunsa , incercau reporterii sa cumpere elemente ale sistemului de franare si directie , vindeau aia de la remat orice .
Cand am fost la remat era un Cielo , doua Matiz-uri si un Logan .le jumuleau baietii .
Cat despre vandutul pieselor, va pot spune ca vecinii mei au dat o Mazda 323 in programul rabla si dupa vreo luna au vazut-o in trafic ....


--------------------
dacia 1410 1997 - B xx GEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 21 Jun 2017, 22:55
Post #14


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(lucifer @ 21 Jun 2017, 08:48)
va pot spune ca vecinii mei au dat o Mazda 323 in programul rabla si dupa vreo luna au vazut-o in trafic ....
*



imposibil,o masina odata radiata+dovada de distrugere nu mai are ce cauta pe strazi cu numere pe ea chiar daca poate ca ea fizic mai exista prin curtea lor....
Acuma si reporterii astia isi cam baga nasu' unde nu trebuie....eu am pe dacie caseta de directie buna de la remat...am si desfacut-o inainte sa o montez pentru ca-s om si mai am si alti oameni in masina....era si este brici ....pana la urma nu-ti baga nimeni nimic pe gat si daca nu-ti convine piesa o refuzi si ceri alta....oamenii buni se inteleg oricand !

This post has been edited by sobolan: 21 Jun 2017, 22:58


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teleii07
post 23 Jun 2017, 11:41
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 18 February 06




sleep.gif

This post has been edited by teleii07: 23 Jun 2017, 11:41


--------------------
Dacia 1300, Logan 1.4 ABS+ '07-'16, Lodgy 1.6 8V GPL GFI '16- - TM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:58
Forum Renault