DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inchidere/deschidere electrica portbagaj

Razvy
post 5 May 2004, 21:32
Post #31


Razvy


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 August 03
From: Bucuresti




Citind si eu pe aici despre deschiderea automata a portbagajului. m-am decis sa cumpar un actuator 140.000 (cu sina, tija), un buton. Bun, am montat butonul, actuatorul pe hayon, tija de la actuator care era dreapta am strambat-o cum am putut si am prins-o de tija de la deschiderea hayon. Am facut test nu a mers, am mai mesterit la ea, am schimbat pozitia si acum MERGE. Portbagajul sare singur cand apas pe buton. Butonul l-am bagat intr-o gaura pe care am dat-o in cutia de sigurante. Pana acum bine si frumos, dar nu se putea sa fie asa usor. Acum portbagajul la orice groapa se deschide(sare). Daca dau cu pumnul in el sare, ce draku are???? Se inchide si mai greu cand il trantesc. Sigur am gresit ceva la tijele alea nenorocite, ca intr-un colt una dintre ele loveste in tabla. Unde am gresit. Va rog sa ma ajutati ca acum nu mai pot sa tin portbagajul inchis. Sare la orice groapa. Si alta intrebare: de unde si CUM iau tensiune pentru actuator. Eu cand i-am facut proba am luat direct de pe baterie. Am auzit ca cineva a luat de la siguranta de la bricheta. Cum se face, ce scoate siguranta si pe picioarele ei se infasoara firele care duc la intrerupator??? Pe unde sa trag firul pana la actuatorul din hayon? Ma intereseaza in momentul cand firul va trebui sa treaca din masina in portbagaj, pe unde il bag? il leg de hayon asa atarnat? VA ROG HELP!


--------------------
Renault Fluence 1.5 Dci 110 CP cu motor ! 2010 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 May 2004, 14:51
Post #32


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




nu stiu cum sta treaba la SuperNova, dar poate nu ar strica sa mai umbli un pic la tija acuatorului, adica sa o mai lungesti / scurtezi o idee.


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 6 May 2004, 15:04
Post #33


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai problema ta este ca ai indoit prea mult tija care duce de la incuietoare la mecanismul de deschidere sau ai tras prea tare de ea si acum nu se mai inchide complet. Adica sta inchisa pe jumatate, de aici si deschiderea la orice soc. Tija aia, chiar dupa ce o fixezi de capul actuatorului nu trebuie sa stea intinsa (adica sa tina), iar pozitia actuatorului o reglezi luand in considerare ca tija (neindoita) sa stea libera si sa fie supusa tensionarii numai cand trage actuatorul de ea.

Firele poti sa le tragi fie pe la praguri (scoti bradutii aia de plastic ce fixeaza mocheta pe praguri si bagi firul pe sub mocheta) fie prin spatiul dintre catonul de pe plafon si tabla plafonului (asta implica scoaterea respectvului carton). Mai departe, firul poti sa il bagi in hayon pe la manunchiul de fire care deja trec pe acolo si care ajuta la dezaburile si la iluminare numar. Legatura la cutia de sigurante nu o faci cum ai spus tu (rascind firul pe piciorusele sigurantei) ci dand jos cutia de sigurante si luand curent de la papucul (spun papuc pentru ca desi sunt doi, curent trebuie sa iei de la cel care este dupa siguranta, astfel in caz de ceva se va arde siguranta si nu actuatorul sau altele).corespunzatori sigurantei pe care este si bricheta.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvy
post 6 May 2004, 21:39
Post #34


Razvy


Group: Members
Posts: 97
Joined: 3 August 03
From: Bucuresti




Merci mult bogdan_o. Am facut-o! biggrin.gif Merge ca unsa. Super cred ca m-am jucat tranteam hayonul, apsam pe buton sa sara, iar il tranteam, toata ziua. Merci mult! :wink:


--------------------
Renault Fluence 1.5 Dci 110 CP cu motor ! 2010 Privilege
Si iar e vineri !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kappa
post 8 May 2004, 14:16
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 19 March 03
From: Timisoara




Salutare!
Eu am primit un actuator de la ceva masina nemteasca (scrie "made in Germany" pe el) - am taiat un pic din carcasa lui ca nu intra, am dat 3 gauri (1-rateu; 2-ok), l-am prins de tabla, cu o brida am legat capul actuatorului de tija, ,am tras frumusel cablul prin haion, apoi pe langa praguri si l-am legat direct la UCE dec.
Avantajul consta in faptul ca la deschiderea usilor se deblocheaza si portbagajul (de multe ori vreau sa pun ceeva in portbagaj si-mi vine greu sa scot cheia din buzunar sa deschid - asa apas prin buzunar butonul de la cheie si se deschide + functioneaza la fel si cu butonul din bord).
Singurul inconvenient este faptul ca daca deschizi masina din cheie si mergi un pic cu masina, apoi vrei sa scoti ceva din portbagaj, acesta este deja blocat - de la trepidatiile din timpul mersului se blocheaza - si atunci trebuie sa apas de 2 ori pe buton...


--------------------
Renault Megane Estate Privilege, 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 9 May 2004, 11:16
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Mie mi se pare nasol asa. Pai de cate ori deschizi masina se deschide si porbagajul ? Poate nu ai mereu ceva de pus in el.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 9 May 2004, 11:19
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE

Singurul inconvenient este faptul ca daca deschizi masina din cheie si mergi un pic cu masina, apoi vrei sa scoti ceva din portbagaj, acesta este deja blocat - de la trepidatiile din timpul mersului se blocheaza - si atunci trebuie sa apas de 2 ori pe buton...

Stai ca nu pricep...Tu mergi tot timpul cu portbagajul descuiat/deschis?


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 9 May 2004, 11:33
Post #38


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Kappa, vezi ca nu-i o idee foarte buna sa mergi tot timpul cu portbagajul descuiat. Se poate rupe din tabla cuiul ala care are rolul de a limita miscarile hayonului. Asta pe langa zgomot si pe langa faptul ca ti se poate deschide de la vreo groapa.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 9 May 2004, 11:33
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Nu. Merge pana la prima groapa cand se inchide. Si dat fiind frecventa gropilor la noi , rezulta ca merge maxim un minut din momentul inc are a plecat cu porbagajul deschis.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kappa
post 11 May 2004, 17:17
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 19 March 03
From: Timisoara




Nu, nu , nu...
Chestia e foarte sensibila. Daca deschid portbagajul cu butonul de pe bord si la iesirea mea din masina trantesc prea tare usa sau balansez masina prea tare, deja se si incuie portbagajul. Ce sa mai zic ca din momentul plecarii de pe loc s-a si incuiat. De aceea zic ca e mai mult util cand vin cu mainile ocupate si deschid din cheie portbagajul ca atunci nu zdruncina nimeni masina sa se incuie la loc. Chiar m-am gandit sa desfac sistemul de inchidedere al portbagajului sa scot arcul care impinge limbuta aceea pentru blocare, iar blo0carea/deblocarea sa o faca strict actuatorul, si anume chiar daca las portbagajul jos sa nu se incuie.
Credeti ca acel cui va rupe tabla?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 11 May 2004, 18:10
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Eu cel putin nu cred ca se rupe tabla, sunt sigur. Am montat multe cuie pe DSN, in haion montaj cu saiba lata si piulita iar 2 masini s-au intors ca s-a rupt tabla in jurul cuiului ca au umblat cu haionul deblocat. La SLZ e o simpla piulita prinsa in tabla.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 11 May 2004, 20:51
Post #42


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Tudore, pai te contazici pe tine. Adica la DSN unde era si saiba lata s-a rupt tabla ca au umblat cu portbagajul deblocat, dar la SLZ nu se rupe, ca e doar piulita?


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 11 May 2004, 21:08
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Nu ma contrazic deloc. Cele 2 DSN cu tabla de haion rupta erau taxi (folosite intens prin gropi cu haionul deblocat) iar inchizatoarea era reglata astfel incat sa asigure o strangere buna a haionului pe cheder, ca sa se inchida trebuia depus putin efort si trantit haionul, deci nu se putea inchide de la umblatul prin gropi. SLZ intradevar se inchide f usor, posibil sa se inchida de la gropi (nu am incercat sa vad), dar daca cumva se intampla sa nu se blocheze garantez ca se face praf tabla din jurul cuiului.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 May 2004, 15:12
Post #44


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Pai asta am zis si eu, ca daca nu se blocheaza se rupe tabla din jurul cuiului. Tu probabil ai zis ca nu se rupe pentru ca erai sigur ca se inchide singur hayonul, iar eu am inteles ca ai fi spus ca nu se rupe tabla, indiferent daca se inchide sau nu.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 13 May 2004, 16:43
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




La o studiere mai atenta a hayonului solenzei mele am observat ca in zona unde e cuiul, pe o suprafata de vreo 2X5 cm pare a fi prinsa o intaritura in interiorul hayonului, probabil ca cei de la dacia s-au gandit ca unii ar uita sa blocheze hayonul, tabla din jurul cuiului ar putea ramane intreaga la masinile noi, dar cu timpul hayonul isi va face joc lateral (balamale) ducand la o sarcina marita pe cui. Recomand cu caldura blocarea hayonului in timpul rulajului.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 28 May 2004, 05:07
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Pot sa ma laud si eu putin? Multumesc! smile.gif Asadar, mi-am pus si eu actuator la portbagaj + buton in bord + releu pt. alarma si merg brici, singura problema fiind ca trebuie sa ma cert cu fiica-mea care sa deschida portbagaju' din telecomanda. Intr-adevar, tija trage actuatorul inapoi si nu e nevoie decat de o apasare pe buton pentru deschidere. Montarea a durat o ora cu totul si m-a costat 700.000.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurh
post 28 May 2004, 09:43
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 8 December 03
From: Bucuresti




Pacat ca esti din vaslui sad.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 28 May 2004, 11:59
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Da, stiu... Multi suspina dupa mine tongue.gif
Acu' serios vorbind, orice atelier specializat in alarme iti poate monta. In Bucuresti iesi mult mai ieftin fiindca gasesti actuator pe la 150.000 in loc de 10 $ fara TVA cat am dat eu.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LiviuS
post 28 May 2004, 12:24
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 10 October 03




Intrebare: poti sa te duci cu actuatorul tau sa-ti monteze deschiderea electrica la portbagaj?
Si o sugestie:
Ar trebui sa se faca o scurta lista privind posibilitatile de montaj deschidere electrica (poate la tuturiale?)
Vreau sa spun ca unii si-au montat la alarma, altii cu buton in bord, poate exista si alte variante. Ceva foarte scurt.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 28 May 2004, 12:44
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Operatiunea nu am facut-o intr-un service Dacia, asa ca bineinteles ca te poti duce cu actuatorul de acasa, urmand ca la atelier sa platesti doar manopera. Daca alarma are facilitatea asta, se poate monta pe firul de la alarma (la Eaglemaster CL5100T e firul rosu/alb) insa trebuie pus si un releu pe care eu am dat 2$ + TVA. Butonul este unul similar cu cel de la anticar jacking-ul alarmei (arata ca o guma de la creioanele chinezesti) si l-am pus in carcasa de la volan.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kappa
post 29 May 2004, 13:28
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 19 March 03
From: Timisoara




Eu nu am alarma si am legat actuatorul direct la UCE decodor pentru a-mi putea descuia portbagajul din telecomanda cheii


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 29 May 2004, 14:49
Post #52


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Si atunci cand deschizi masina se deschide si portbagajul? E si asta o solutie, dar numai daca umbli mult la portbagaj. Insa pentru cei ca mine care deschid portbagajul o data pe luna nu prea merita. La mine nici alarma nu are functie de deschidere a portbagajului din telecomanda, deci singura optiune este plasarea unui buton sub bord.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 12 Jun 2004, 18:29
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




mi`a venit o idee... da` nu stiu daca se si poate pune in practica...
as vrea sa`mi montez un buton, pe partea de jos a chestiei aieia neagre pe care e lampa de numar, care sa actioneze actuatorul pt portbagaj, si butonul ala sa mearga in momentul cand descui masina cu telecomanda... as putea sa iau curent de la butonul de inchidere/deschidere de pe bord? ca ala nu mai functioneaza cand incui din telecomanda... a facut cineva asa ceva? unde as putea gasi butoane gen fabia sedan(cu cauciuc protector)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 12 Jun 2004, 18:30
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




mi`a venit o idee... da` nu stiu daca se si poate pune in practica...
as vrea sa`mi montez un buton, pe partea de jos a chestiei aieia neagre pe care e lampa de numar, care sa actioneze actuatorul pt portbagaj, si butonul ala sa mearga in momentul cand descui masina cu telecomanda... as putea sa iau curent de la butonul de inchidere/deschidere de pe bord? ca ala nu mai functioneaza cand incui din telecomanda... a facut cineva asa ceva? unde as putea gasi butoane gen fabia sedan(cu cauciuc protector)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 12 Jun 2004, 21:06
Post #55


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




A facut Liviu...
Doar ca abordarea lui e diferita: a pus la o usa din spate un actuator cu 5 fire (care include un switch), switch-ul din actuator fiind inseriat cu butonul ala de la portbagaj. Deci daca usile nu-s descuiate butonul de deschidere al portbagajului nu primeste 12v si implicit nici actuatorul.
Smart, isn't it? :wink:


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ACUM
post 12 Jun 2004, 22:23
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 June 04




QUOTE (\"Stefanescu Alexandru\")
Pentru Dacia 1310 se poate monta deschiderea portbagajului dar trebuie modificat sistemul de inchidere al portbagajului.
Eu ma ocup cu asa ceva si costa 600000 lei cu tot cu instalare.
Ofer factura fiscala garantie.
0744925897 0726480289


Ma intreb de ce ii trebuie daciei deschidere electrica pt porbagaj?
si asa daca apesi pe porbagaj mai tare se deschide singur tongue.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_george
post 13 Jun 2004, 14:35
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 February 04
From: Calarasi




De ce imi apar postarile de doua ori????????


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 23 Jun 2004, 14:22
Post #58


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




Vreau si eu...so...ca sa tragem linie aici:
Cine are Solenza si si-a montat deschidere electrica cu buton la bord poate sa spuna aici cat costa, cum se numeste si de unde se procura (Bucuresti).
De montat, ma descurc singur.
As vrea sa raspunda doar cei carora le merge bine si de mai mult timp.
Nu prea m-am hotarat unde sa pun butonul si de care sa iau pt ca nu as vrea sa gauresc prea mult.


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 24 Jun 2004, 01:59
Post #59


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Daca te descurci singur cu montatul, atunci e simplu. Te duci in targ, iei un actuator cu 2 fire (vezi sa iti dea si sina de montare si suruburile aferente). Pe urma te duci la un magazin cu piese electronice (sunt pe Maica Domnului o gramada sau la Vitacom pe Titulescu, dar trebuie sa ai pregatit un nume de firma si codul de inregistrare fiscala ca acestia din urma nu mai livreaza decat la firme) si ceri un push-button fara retinere. Pe urma iti mai trebuie cativa metri buni de cablu, cativa papuci si izolir band.

Butonul poti sa ti-l motezi in semicochilia inferioara a volanului. Se da o gaura cat sa intre tija push-button-ului de preferat cu o surubelnita incinsa. Cu burghiul s-ar putea sa crape plasticul.

Maine (de fapt azi) vreau sa imi dau plafonul jos sa imi pun folie de parchet si am sa trag un fir si pentru actuator.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
toto
post 24 Jun 2004, 10:53
Post #60


Destul de fost membru


Group: Members
Posts: 432
Joined: 26 April 04
From: Bucuresti




de unde de la sigurante iau si eu un + permanent, pt actuator si poate si pt lumina portbagaj ca acum merge la pozitii?
bogdan_o, stai cumva prin zona maica domnului ca am vazut ca ai mai pomenit de ea?
in alta ordine de idei, bogdane, am vazut ca te interesa ce dioda sa pui la lumina de portbagaj. te duci tot pe maica domnului si ceri o dioda redresoare 1N4004, 1N4005,..., 1N4007...una din astea


--------------------
Honda CIVIC 5D 1.8 Sport M/T - '07
romania, frumoasa tara...pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:28
Forum Renault