DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PRO / CONTRA SOLENTZA

ashu
post 15 Apr 2003, 11:34
Post #31


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Care-i chestia cu ambreiajul hidraulic si cel mecanic? Exista vreun topic unde sa se fi discutat asta? Si daca asta mecanic e mai fraier de ce l-au pus, au vreo explicatie?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 15 Apr 2003, 12:35
Post #32


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




lui manuel

djtzeava a scris ... daca o iei la bani marunti nu e nimic de capul ei, dar daca o privesti in parcul auto e misto ...

tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 15 Apr 2003, 14:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




...si se facu lumina! Multzam tongue.gif


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 15 Apr 2003, 14:10
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




QUOTE
catalinu, cum ai reusit performanta asta? Mai da-ne cateva info: culoare, dealer, locatie, mod de achitare (cu banii in mana sau rate). Ma mir ca ai luat-o asa repede cand unii dealeri nu aveau nici masina pentru teste pe data de 10.

acum deja se discuta pe concret-marea majoritate dintre noi au vazut/testat masina-se poate face cred o lista cu parti bune-parti rele, in primul rand pentru viitorii proprietari si in al doilea rand pentru megaprofesionistii de la dacia pitesti.
intrebare pentru cunoscatori (nu radeti pentru ca mecanica auto nu-i punctul meu tare): daca iau acum Solenza, se poate monta ulterior ABS pe ea?


Nu stiu nici eu cum am reusit.Cert este ca o asteptam pe 22 aprilie dar m-au sunat sa o iau pe 10.Dealerul este cel din Floreasca, clima alb boreal, cash 100.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 15 Apr 2003, 14:23
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Cand ai depus avansul? Eu am depus 25 mil pe 7 martie pt. o Clima cameleon si ma amana de-mi vine acru. Am inteles ca problema e cu stocurile de culori. Tot pe Floreasca am comandat-o si eu si am auzit-o pe tipa aia Iulia spunand ca au venit Clime albe.

Stii ceva de Clime cameleon, pe cand livrarea? Poate la alti dealeri au venit ceva.

Mersi mult. Sa fii multumit de ea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 15 Apr 2003, 15:24
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




QUOTE
Cand ai depus avansul? Eu am depus 25 mil pe 7 martie pt. o Clima cameleon si ma amana de-mi vine acru. Am inteles ca problema e cu stocurile de culori. Tot pe Floreasca am comandat-o si eu si am auzit-o pe tipa aia Iulia spunand ca au venit Clime albe.

Stii ceva de Clime cameleon, pe cand livrarea? Poate la alti dealeri au venit ceva.

Mersi mult. Sa fii multumit de ea.


Clima alba a fost primul lot iesit din fabrica.Avansul cred ca l-am dat pe la inceputul lui martie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 15 Apr 2003, 15:27
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hai baieti sa va spun ce bine merge fluxul informational la dacia;

v-am mai zis ca am comandat o solenza rapsodie, marin, cash, si am dat avans 25 mil. pe 28 febr. urma sa imi vina cel tarziu 19 aprilie (samabata?!); am vorbit cu o sefutza de la calitate de la dacia si mi-a zis ca vine mai devreme, pe 17; in fine azi dim. vorbesc din nou cu ea, ma paseaza la VC care imi spune ca masina o sa vina dupa Pasti, 6 mai, ceva de genul asta; ca nu mai au culoare (cum adica nu mai ai, ca sunt primele loturi; nu ai, nu "nu mai ai"); prima data a vorbit sotia mea la VC; ma enervez si sun io, matur cu aia pe jos, cer sa vorbesc cu niste sefi evident ca nu mi-i da, cer sa vorbesc cu cineva competent de la un departament vanzari/clienti/etc evident ca nu mi da nimic; incredibil, stau te asculta, noteaza(se inreg. convorb.) dar daca vrei sa treci de iei nu prea poti; sun din nou la VC, vorbesc cu alta gagica, o iau mai usor pe aia, stia deja de mine ca se vede in softul lor tot, ii spun ca e groasa ca fac scandal ca mi-au perturbat programul (de Pasti vroiam sa plec pana la Cluj, iar in iunie in grecia; ori in conditiile in care mi-e abia imi vine masina in mai mai plec io in Grecia din parti), ca mi-am vandut masina (am tras si io o minciuna), ca am avans de 25 mil. pur si simplu, deci io ii creditez pe ei asa deamboulea...le-am cerut sa rezolve cumva ca o sa fac scandal si ca vreau despagubiri; dupa aia sun la showroom dacia, din floreasca si vorbesc cu o tipa care dupa ce ii povestesc se mira cand afla ca posbilul motiv al intarzierii ar fi vopseaua marin ca cica ar fi vandut deja masini cu aceasta culoare; se intereseaza, ma suna si imi zice ca sa stau linistit ca masina imi vine pe 23 aprilie (oricum e intarziata, acum imi dau seama ca de chestia asta nu m-am luat de ea.. lasa ca o fac maine); pai cum asa, ii zic, unii imi spun una, altii alta?! ca ea a verificat dupa seria caroseriei; pai si ceilalti la fel; a zis ca nu stie si ca sa stau linistit; garantii nu avea cum sa-mi dea; evident sun din nou la VC, vorbesc acum cu prima dintre tipe cu care vorbise sotia, (ii cam tremura vocea), ii explic, si se minuneaza (ca in bancul "ai luat mere"); ca ea a verificat dupa seria caroseriei; ca ce a aflat a aflat verbal si ca a cerut si scris si o sa ma anunte maine;
evident maine o sa stau din nou cu tel. pe ei;

asa ca fratilor calare pe ei cu scandal, vorbiti cu toti, cu sefi cu ce vrti voi, nu-i lasati ca sunt aburitori;

mama ce nervi mi-am facut azi....

incredibil...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 15 Apr 2003, 15:36
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Eu am fost mai 'civilizat', cu toate ca nu merita, am vorbit si eu la VC si a zis ca se intereseaza si-mi zice maine. Poti sa-mi dai si mie un nr. de tel de pe la sefa aia de la calitate sau unde ai dat tu.

Eu nu pot sa inteleg un lucru: cum se poate ca daca strigi la ei sa-ti vina masina pe 23 si nu pe 6 mai, ca doar nu depinde de ei, ci de fluxul de productie. Sau poate ca sunt deja gata masinile si astia de la Rep sunt cei care nu-si fac datoria s-o aduca mai repede.

Te rog sa-mi spui si mie la ce sa ma astept in cond. in care cei din Floreasca imi spun sa stau linistit ca vine in jur de 23 apr. si cei de la Vc imi zic ca termenul de livrare e 30 apr. Mentionez ca la foaia scoasa p[e calc de managerul din Floreasca era trecuta acolo data prev. ARA = 22 apr si aialalta data, termen maxim de livrare, cica = 30 apr.

Mersi mult si cred ca suntem la unison in ceea ce priveste starea de spirit (a se citi nervi).

PS Eu am achitat avansul pe 7 martie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 15 Apr 2003, 16:54
Post #39


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Ca posesor de DSN (si Campus), zic si eu ...
Cum a-ti putut fratilor sa dati bani inainte de a vedea masina ...
Ca doar nu se terminau Daciile ... (baietii vor sa vanda vreo 200.000) ...
Si acum va vaitati ca o sa va vina peste ... zile fata de data promisa ...
Pai daca masina este asa cum e va dati si voi seama cum sunt serviciile ... comercialul ... vanzarile ... bah ...
Si fara s-o vedeti ...
Noroc ca a iesit ceva pana la coada ... si e chiar tapa ...

Dar tot nu inteleg ...
Ca se stie ca la Dacia masinile se comanda la min 6 luni de la prima livrare ... sa aiba baietii timp sa isi dea seama cum se face de fapt acel produs ...
Mai, mai ...
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 15 Apr 2003, 21:32
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Cand ai depus avansul? Eu am depus 25 mil pe 7 martie pt. o Clima cameleon si ma amana de-mi vine acru. Am inteles ca problema e cu stocurile de culori. Tot pe Floreasca am comandat-o si eu si am auzit-o pe tipa aia Iulia spunand ca au venit Clime albe.

Stii ceva de Clime cameleon, pe cand livrarea? Poate la alti dealeri au venit ceva.

Mersi mult. Sa fii multumit de ea.


Am comandat si eu un Cameleon.
Eu am dat avansul pe 18 martie. De la dealerul Meridian mi s-a spus ca data livrarii ar fi 05 mai dar sa scad vreo 14 zile. Asta ar insemna cam 22 aprilie.

Dar nu cred ca este in functie de cand ai dat avansul.
Mintea mea de roman ar spune cam asa: au produs un lot mare de x masini.
Acum, ei pot livra pe loturi: pe culor, pe varianta de echipare etc.

Deci, functie de ce varianta de echipare ai comandat (eu am comandat Scala), poate sa difere ziua livrarii.

Parerea mea.... hic... tongue.gif
Parerea ta care este Florinliviu?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 15 Apr 2003, 22:45
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Cand ai depus avansul? Eu am depus 25 mil pe 7 martie pt. o Clima cameleon si ma amana de-mi vine acru. Am inteles ca problema e cu stocurile de culori. Tot pe Floreasca am comandat-o si eu si am auzit-o pe tipa aia Iulia spunand ca au venit Clime albe.

Stii ceva de Clime cameleon, pe cand livrarea? Poate la alti dealeri au venit ceva.

Mersi mult. Sa fii multumit de ea.


Am comandat si eu un Cameleon.
Eu am dat avansul pe 18 martie. De la dealerul Meridian mi s-a spus ca data livrarii ar fi 05 mai dar sa scad vreo 14 zile. Asta ar insemna cam 22 aprilie.

Dar nu cred ca este in functie de cand ai dat avansul.
Mintea mea de roman ar spune cam asa: au produs un lot mare de x masini.
Acum, ei pot livra pe loturi: pe culor, pe varianta de echipare etc.

Deci, functie de ce varianta de echipare ai comandat (eu am comandat Scala), poate sa difere ziua livrarii.

Parerea mea.... hic... tongue.gif
Parerea ta care este Florinliviu?



eu am platit avansul pe 26 februarie...solenza rapsodie gri grafit....aveam saptamana trecuta o pozitie misto adia trebuia sa o iau azi 16.04.03 dar....stupoare.....m-au amanat o saptamana (pana acum) asa ca....mai asteptam....la dealer nu pot sa fac gura pt ca am avut pile acolo si toata lumea a fost super draguta (IATSA PITESTI - Bascov). Pur si simplu fabrica nu livreaza masinile asa cum ar fi trebuit sa o faca.... 022.gif rabdare deci ... 111.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 16 Apr 2003, 09:20
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Mie personal mi se pare ciudat ca multora dintre noi ni s-a spus ca va veni in jur de 22 apr. Sa nu fie e data super-aproximativa doar ca sa ne inchida gura la toti si ei sa traiasca cu delasarea si ignoranta lor. Eu zic sa nu ne lasam aburiti. Eu m-am certat de vreo 2 ori cu dealer-ul din Floreasca si am dat telefon chiar ieri din nou la VC (stiti ca poti forma si nr. de Buc, parca 2038771 si-ti face transferul automat la VC fara sa platesti astfel interurban daca suni din Buc) si le-am cerut sa-mi spuna cat mai exact stadiul de fabricatie al masinii mele. Mi-au spus ca ma suna azi, daca nu primesc pana la 2 pm, iar sar cu telefonu pe ei. Fir-ar al dracu, nici macar asta nu pot sa se intereseze, daca promisiunile legate de data livrarii si le-au incalcat de 'n' ori!!!!!!!!

Eu am inteles totusi de la dealer ca masinile sunt inca in fabricatie si ca imediat ce e buna de vanzare, o vad si ei on-line in baza de date si atunci te suna sa vii sa ti-o ridici in 1-2 zile cat le ia s-o aduca de la Pitesti. Mi-a zis tipa de acolo ca s-a intamplat chiar sa onoreze o comanda in 3 zile de la inregistrarea cererii pt. ca s-a potrivit modelul si culoarea ceruta cu ce era atunci pe banda. Dracu stie!

Din moment ce scot 350 DS pe zi, cum zic ei, eu cred ca pana la urma o vom avea pana la Paste, ca asta cred ca e buna noastra, eu mi-am facut planuri de mers in Bucovina si daca nu-mi vine pana pe 25, fac urat de tot. Am de gand sa le fac scandal sa-mi dea chiar un drive-test car de-al lor, de ala Scala azur sa merg in vacanta din moment ce nu-si respecta promisiunea.

Hai sa mai scriem cum evolueaza lucrurile, OK?

Bafta multa!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Apr 2003, 09:44
Post #43





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


hehe, vorba lui bobo!
am inceput sa ne foim cu nerabdare. Nu puteti spune ca nu traim senzatii tari cu dacia - se pricep mai bine la asta decat la masini. Si luxcor care mai invarte si el cutitul. Si eu i-am inebunit pe cei de la VC cu telefoane si emailuri de ma cunosc astia ca un cal breaz si carcotas. Dar nu puteti spune ca cei de la VC nu vorbesc frumos. Vorbesc, si-atat. Ca vorba aia, masini nu prea facem, cu livrarea stam cam prost, dar va place ce frumos vorbim?
Eu am comandat o clima marin pe 3 martie si mi-au spus ca pe 20 apr vine, dar acum au intors-o si-au zis ca dupa 6 mai.
Intrebare logica de control: cine poate spune/scrie criteriile stricte (si logice!!hihi!!!) dupa care dacia pitesti preia comenzile si face livrarile. Cine raspunde corect il dau cu solenza o tura prin gropile din bucuresti.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Apr 2003, 10:19
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




continuare:

deci trebuia sa ma sune prima tipa de la VC sa imi confirme (adica ei sa i se confirme scris) ca vine dupa 5-6 mai; si mi-a zis ca a primit aceasta confirmare; ma inverzesc din nou, si o iau iar la paruit, mai frumos decat dimineata ce-i drept; nu a stiut sa imi spuna de ce aceasa neconcordanta;
dupa aia vorbeste sotia cu sefutza aia (avand in vedere ca e o tipa plecata din orange unde lucreaza sotia, am lasat-o pe ea sa vorbeasca ca io ma enervez repede) si ne zice ca n-a mai fi probleme cu vopseaua, ca nu stiu ce mai bibilesc la ea; s-a mirat cand a auzit ca astia de showroom mi-au zis ca vine pe 23, si mi-a zis sa stau cu gura pe ei si ca o sa vada ce rezolva; a ramas ca mai ia leg. cu sotia azi;
azi dim. sun din nou la showroom, si dau de iulia mogos (ieri nu era ea); m-a aburit ca nu stiu ce probleme au fost cu vopselele, etc... i-am zis sa-mi dea o confirmare a datei de 23 pe care mi-au spus-o ieri; a zis ca nu poate...
i-am spus foarte clar ca nu accept sa imi vina masina dupa Pasti si ca vor avea de furca daca nu sunt in stare sa isi puna ordine in activitate; solutii sunt i-am zis, ore suplimentare facute de muncitori, noaptea eventual, daca sunt masini pe flux inaintea celei mele si comandate dupa mine sa le opreasca, solutii sunt o gramada; ia-m zis ca in mod normal sunt indreptatiti la despagubiri dar nu ma incalzesc, io vreau masina cel tarziu sapt. viitoare;
a zis ca ma suna vineri si ca o sa transmita mai departe ce ia-m zis;
evident ca nu o las pana vineri, mai sun dupa-masa si maine;
imi pare rau ca nu mi-a venit in cap sa o intreb si sa-mi dovedeasca ca nu a livrat masini comandate dupa mine; o intreb dupa-masa;

stiu, VC 2038770; showroom 2038795
florin din pacate nu iti pot da numarul aleia de la calitate ca am mai vrut sa il dau cuiva si mi-a zis ca e super ocupata acum cu lansarile, pleaca de la serv. pe la 8; pentru noi face chestia asta ca o stie pe sotie;
a propos ieri cand ma tot abureau aia de la VC ca sefii lor sunt in sedinta si io tot nu-i credeam asa era, mi-a confirmat tipa asta care intr-un fel e peste ei (nu prea inteleg de ce, ca ea ar fi la calitate iar VC e customer; ce leg. au una cu alta?! sau poate nu stiu io bine la ce dep. lucreaza ea; oricum astia de la showroom stiu de ea din cate am vazut , ca o tot pomeneam);

uit ce idee mi-ai dat florin: vreau un drive test car; corect o alta posibila solutie; dupa masa le-o bag si pe asta... mama lor....
ieri seara cand am ajuns acasa era terminat de oboseala; m-am consumat enorm stand pe tel. toata ziua; si imi zice sotia: pastreaza-ti nervii pentru astia mici nu ti-i consuma pe cretini; ce pana mea sa fac daca ma aprind repede; si cand vad si chestii din astea crase;

le ziceam astora de la showroom si VC: de ce macar nu ati avut bunul simt sa ma anuntati ca intarzie, ca macar nu-mi faceam planuri; adica tre sa ma sesizez io si sa stau cu tel. pe voi, si in plus sa mai imi dati si vesti proaste;

omul din greseli invata; de acuma orice pasarica le iese din gura astora cereti-le scris fratilor ca altfel cu vorba te duc; trebuia atunci cand am comandat-o sa-mi dea scris;

ce sa mai zic.. va tin la curent; oricum azi sunt mai calm decat ieri;
hai ca iar am scris un roman...sper sa fie inteligibil ca nu mai am rabdare si nervi sa recitesc...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 16 Apr 2003, 10:21
Post #45


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




intebarea mea este: voi ati semnat un contract , k? daca , da atunci in contract nu era stipulat un nr de zile maxim in care vine. sa va spun o mica intamplare. prietena mea si-a comandat saptamana trecuta , luni, un opel corsa. corsa e fabricat in doua locatii, una in germania , una in spania. acum , el va fi gata la sfarsitul lunii, si va sosi in tara in maxim 75 de zile de la comanda. adica in doua luni si un pic. asta in conditiile in care daca e fabricat in spania faca mai bine de o luna pe drum!!! asa ca , cum e posibil ca un corsa sa fie fabricat si livrat mai repede decat o solenza facuta la noi????????????? si nu aveti un termen limita de livrare?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 16 Apr 2003, 10:28
Post #46


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Scuze 1-B-101

Dar ca sa invart eu cutitul trebuie ca cineva sa il fi implantat ...
Adanc ...
Fara sansa de scapare ...
He, he, ...
Multumiti baietilor de la Dacia !!!
Cum multumim si noi DSN-isti zilnic !!!

biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 16 Apr 2003, 10:41
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Bobo si ceilalti, eu zic sa facem dracului ceva concret ca de vorbe suntem satui. Eventual sa ne intalnim toti si sa mergem in Floresca sa le spunem in fata ca nu noi i-am pus sa ne promita la inceputul lui martie ca pana de Paste sigur o avem, nici nu se pune problema, ca vin masinile de pa 10 apr, etc. Din moment ce fac toti parte din aceeasi firma si au pareri si promisiuni diferite si hazardate, atunci singura solutie e ca firma, nu ma intereseaza cine anume, sa rezolve problema.

Eu momentan sunt intr-o situatie naspa rau, ca nici rezervare la tren nu-mi pot face ca sper sa-mi vina masina si daca astept pana pe 23-25 si nu vine masina, nu mai pot merge nici cu trenul, ca nu mai gasesc bilete. Mai e si prietena mea si Gegy (asta e canarul pe care l-am invatat sa vorbeasca ca 'mergem de Paste cu masina' si chiar zice!!!!). Asa ca m-au bagat astia de la Dacia intr-o situatie de rahat tipic romaneasca.

Hai sa vedem cum merg treburile si telefoanele azi-maine si-apoi eu zic sa ne intalnim mai multi in week-end in Floreasca sa rezolvam dracului ceva.

Ne mai tinem la curent! :x


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felix
post 16 Apr 2003, 10:58
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 11 January 03




Fratilor, dar v-au suparat rau astia cu livrarile de masinutze noi. Imi aduc aminte de 1987 cand i-a venit lu' taica-miu Dacia 1310 nou noutza, cu "numai" 14 luni intarziere...He-he, oricum nu puteti sa spuneti ca e mai rau ca-nainte....

Lasand gluma la o parte eu cred ca cei de la Dacia au fost luati putin prin surprindere de noul val de cumparatori si implicit de succesul (neasteptat) al masinii. La ce scepticism era pe forum cu privire la cumpararea unui autoturism "versiunea Beta - dai un ban da' nu stii ce cumperi" am fi zis ca ne rugam de cineva sa incerce primul masina. Se pare ca romanului ii place riscul...

Oricum, eu ma ofer sa iau de Paste spre Moldova (Piatra Neamt - de unde sunt ca origini) pe orice viitor posesor de SLZ caruia nu i-a venit masina. 8) Asta ca sa nu mai fiti suparati....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 16 Apr 2003, 10:59
Post #49


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




:idea: :idea: :idea:
Duceti-va peste ei fratzilor !!!

Ca daca prietena lui o intelege pana la urma ...

Sunt sigur ca omul va avea mari probleme pana sa il faca pe Gegy sa inteleaga cum sta situatia in Romania si mai ales la Dacia ...
Asta deoarece strainii (fie ei si pasari, in speta canari) pricep foarte greu situatia de la noi ... si vorbele noastre romanesti ... rabdare si tutun ...
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Succes !!!


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 16 Apr 2003, 11:06
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Scuze ca intervin! Din pacate (!?) nu prea stiu exact care este atmosfera la Bucuresti în ceea ce priveste vânzarea Solentei (sunt plecat de ceva timp din tara). Oricum, ceea ce postati îmi aduce aminte de anii de asteptare care trebuiau îndurati în vremurile apuse! A, mai era chiar si o poveste "adevarata", aparuta prin '90 cu cei care asteptau Dacia si din cauza inflatiei au pierdut banii! Saracii oameni...Deci zâmbiti, se poate si mai rau... laugh.gif
Succes!


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Apr 2003, 11:41
Post #51





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


he, se destinde atmosfera! eu, crezandu-i pe cuvant ca-mi vine masina pana in Pasti, mi-am aranjat frumusel sa plec cu alta masina. Si uite asa n-am probleme acum. Bineinteles, ma deranjeaza ca ei zic una si fac alta (dupa ce ne-au luat avansul).


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Apr 2003, 13:07
Post #52


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Io nu vreau sa iau apararea celor dela Dacia, da de pilda la Peugeot se sta trei luni pana iti vine masina. Si sunt intarzieri si la ei. Putine sunt masinile (firmele) unde sa te duci si sa iei pe loc exact modelu cu culoarea si optionalele dorite. De obicei astepti ceva pana ti-o livreaza. Mie mi se pare mai criminal cand astepti o piesa, nu masina, cum astept io de o luna un actuator de dacie si tot nu vine, asta desi mi-au zis ca o sa vina in 12 zile, si VC ma abureste ca si pe voi, c-o sa vina, ca nu stiu cand, etc. si deja a inceput ca din trei incercari de a inchide masina in doua dintre ele usa rerspectiva sa nu se mai inchida. Da daca era ceva vital si stateam cu masina in fata blocului, nu era cul sa ma uit ca vaca la masina dimineata si sa plec cu 368?!?! 022.gif 022.gif 022.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 16 Apr 2003, 13:33
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Da daca era ceva vital si stateam cu masina in fata blocului, nu era cul sa ma uit ca vaca la masina dimineata si sa plec cu 368?!?!  022.gif 022.gif  022.gif


Intr-adevar naspa situatie, nu doresc la nimeni, dar si noi astialalti care ne-am facut planuri de Paste si-acu mergem, ce-i drept nu cu 368, da' cu rapidu' pana la Suceava si io il mai am si pe Gegy, canarul pe care l-am invatat deja sa spuna ca mergem cu masina...

Btw, astia de la uzina habar n-au de ordinea de livrare, pt. ca tocmai am mai trecut pe la Adras Turda si-am vazut un roman fericit care tocmai si-a ridicat Clima cameleon cu comanda facuta pe 27 feb. icon_evil.gif

Avea si antifurt, alarma, puse si am mea nici nu stiu macar daca e reala sau virtuala deocamdata :?:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 16 Apr 2003, 14:22
Post #54


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




M-am mai dat odata ... cu dansa ... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Si daca pana la urma imi place ceva ... o sa radeti ... este bordul ...
Chit ca spuneti voi ca sunt naspa cadranele de la ceasuri ... dar e misto ... da bine.
Cat despre blocurile semnalizare/faruri sunt chiar dragute nu ce avem noi pe DSN.
Incolo aceeleasi probleme ...

Succes ca pe Floreasca unde am fost eu veneau "posesorii" din 5 in cinci minute sa intrebe, iar unii (vai de ei) trebuiau s-o primeasca deja de cateva zile si aveau credit la banca si expirau actele si este alt pret ca urca EUR si erau s-o bata pe saraca fata de la comercial de parca fata le facea in spatele show-romului si nu vroia ea sa le dea ...

Naspa de tot ... si cum spunea o trupa ramaneasca am senzatia ca
"se lasa rau"

Succes in continuare :!: :!: :!:

Desi la ce am vazut, s-ar parea ca de fapt culoarea este problema, ca nu pot sa o schimbe in fabrica din minut in minut (si s-ar parea ca nici nu le au inca pe toate) asa ca probavil o sa mai dureze ... ca nu se asteptau la asemenea nr de comenzi ... gargara ...


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 16 Apr 2003, 14:51
Post #55





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


pai cum adica luxcor, nu se asteptau la asemenea nr de comenzi, mama lor. Pai cand am fost sa platesc avansul (Adras) m-au tinut 1h ca cica se face inscrierea on-line, direct la pitesti, ca primesc raspuns direct din serverul si baza de date de la dacia. Si cu toate astea a trebuit sa schimb vreo 5 culori (am luat metalizatele la rand) pana mi-au spus ca e ok, culoarea asta o au. Cum adica o au? Ca am platit avansul pe 3 martie cand masina mea probabil era inca minereu. Pai eu fac comanda la ce culoare vreau, sau imi spune colibasiul la ce culoare pot face comanda? mama lor. Si acum, dupa ce am acceptat culoarea lor imi spun ca intarzie ca-s multe comenzi?
Va zic sigur: astia n-au nici o logica in preluarea comenzilor si in livrarea lor. E romaneste, dupa ureche. mama lor.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Apr 2003, 14:55
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




continuare:

ca daca avem telefon atunci sa-l folosim.. am sunat din nou la showroom;
am vorbit iar cu iulia; cica ei se uita in sistem si sistemu' le dau aceste date; bun, zic, dar aia de la VC unde pm se uita, nu tot in sistem; ca nu isi explica nici ea ce s-a intamplat; ca treaba ei e sa vanda nu altceva; bun, zic io, te cred, dar ia povesteste-mi despre sistemu' vostru; cum VC vad o data si voi vedeti alta data; ca ea crede ca VC spune data maxima; ok, zic, atunci spune-mi cine introduce datele in sistem, vreau sa vorbesc cu pers. resp; ce depart. se ocupa?! tehnic, comercial, cine pielea mea?!; ca nu stie; ca sa stau linistit; femeie, ii zic, io daca stau linistit pana joia viitoare si imi spuneti ca nu se poate o iau in mana ca vin sarbatorile; asa ca io o sa stau calare pe matale pana mi-o livrati;
o intreb daca s-au facut livrari de masini condatate dupa mine; si surprinzator cica da; pai atunci intreb, care e cauza, ca am inteles ca nu mai e problema de vopsea; a mea e mai cu mot, ii puneti cipuri din taiwan, ce pielea mea ii faceti; ca nu isi explica....

e, poftim comedie.. asta trebuie data la carcotashi...
o sa mai vorbesc cu pila mea , si maine ii sun din nou.. ma gandeam sa-i sun din nou pe astia de la VC, asta asa ca sa-i enervez si sa vada ca nu glumesc.. macar de as vorbi cu altcineva ca deja 3 tipe ma stiu dupa voce;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 16 Apr 2003, 14:57
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




QUOTE
... Mie mi se pare mai criminal cand astepti o piesa, nu masina, cum astept io de o luna un actuator de dacie si tot nu vine, asta desi mi-au zis ca o sa vina in 12 zile, si VC ma abureste ca si pe voi, c-o sa vina, ca nu stiu cand, etc. si deja a inceput ca din trei incercari de a inchide masina in doua dintre ele usa rerspectiva sa nu se mai inchida...


Eu mi-am comandat actuatorul la VC pe 12 noiembrie 2002. Si m-au sunat acum o saptamina sa-mi spuna ca a sosit. N-am asteptat decit... fa si tu socoteala. Asta ca sa-ti "ridic" moralul icon_twisted.gif
Una peste alta, ai dreptate. Dar ce sa-i faci? Nu e Dacia singurul rau platnic din Romania (adica furnizorii de piese nu mai dau piese deoarece Dacia nu plateste; dar pina la urma Dacia are dreptate; prea sunt de !@#$ pieselea astea!)


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Apr 2003, 14:57
Post #58


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




In cazu asta va zic io cum sta treaba: am citit intr-un articol ca si-au dat seama ca fiind mana de lucru ieftina in romania e mai bine sa se faca manual treaba pe care o fac masinile in alte tari, asa ca io cred ca serverul lor e de fapt un tip cu o memorie foarte buna, nu un calculator. Fiind f. multe comenzi tipu a cam incrucat comenzile, si de aici bulibaseala asta. biggrin.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 16 Apr 2003, 15:08
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




Eu am auzit altceva: cica francezii inca nu si-au dat acordul pt. "productia de serie". Mai au cite ceva de remediat (exemplu: vezi cazul DSN cu chederele). Ce se da pe piata acum sunt incercari smile.gif (trebuie date si astea si nici nu poti tine muncitorii sa nu faca nimic). E doar un zvon!!!
Cineva zicea ca intotdeauna cind apare un model nou de masina e bine sa astepti 2 - 3 luni sa vezi mersul (si Skoda a retras de pe piata citeva loturi de Fabia la inceput: mici bug-uri). Desigur, daca mai astepti, risti altceva: sa nu mai ai trusa de scule, bec in portbagaj, blana parti laterale portbagaj, 2 plafoniere etc. smile.gif Avantaje si dezavantaje!


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 16 Apr 2003, 15:34
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




bai baieti aveti dreptate dar nu ma incalzeste..

am sunat din nou la VC; am dat iar de o pers. cunoscuta.. de ieri...ii explic din nou; i-am zis ca vreau sa aflu stadiul masinii, unde e ea in procesul tehnologic, si sa-mi spuna ce mai e de facut; ca nu poate sa-mi dea aceasta informatie; atunci, intreb, de ce ieri dim. mi-ati furnizat informata ca nu intrase in vopsitorie iar seara mi-ati spus ca in vopsitore; ca asta a facut=o pentru mine sa fiu multumit.. auziti beeeey, astia vor sa ma multumeasca!! adica ei cred ca ma excit daca aflu ca masina e in vopsitorie...hehe..
i-am zis ca am informatia de la showroom ca s-au livrat masini comandate dupa mine; ca sa fac reclamatie; incep sa-i zic, si ma intreaba daca e vorba de exact acelasi model; fas, acum, habar n-am.. pai stai, zice, ca masinile vin pe loturi deci e posibil; ok i-am zis o sa stau calare pe dvs, o sa sun maine si va sun din nou...

stau si ma intreb: credeam ca au si ei informatizat tot, sau astia n-au auzit de ERP? cred ca e jale...

hehe ca fapt divers tipa pe care o stiu, care a fost in orange, a zis ca mai tre sa treaca 1 an - 2 pana ca VC sa fie ca cea de la orange; acum io nu stiu daca cea de la orange e OK, dar stau si ma intreb atunci celelalte depart. in ce stadiu se afla?!

florine nasol de tot ce sa zic.. si sincer sunt pesimist... ma dau rotund la ei, dar sincer cred ca e nasol...

io aveam drum la turda in sapt. de dupa Pasti; problema mea e ca trebuie sa plec in grecia pe 11 iunie;
si nu stiu daca mai apuc sa fac toate actele, numere, revizia de 1000km;
by the way ce tre sa faci dupa ce primesti masina? revizie la 1000 si atat?

ashu io te inteleg, dar e vorba de o comanda facuta din romania, adica de la marginea europei la vre-o uzina din alta margine, si atunci inteleg (teoretic doar, ca azi nu mai conteaza distanta); si stai un pic, imi dai ex. tot o firma franceza?!


baieti hai ca va las ca tre sa-l iau pe fi-miu de la gradinita...

serialul continua maine...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 19:54
Forum Renault