DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> PRO / CONTRA SOLENTZA

Bobo
post 16 Apr 2003, 15:35
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




perseverare diabolicum...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Apr 2003, 15:45
Post #62


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Bobo, iti tin pumnii, poate reusesti pana la urma. Oricum nu dispera, chiar daca ti-o iei dupa Paste io zic ca poti sa pleci in Grecia pe 11 iunie. Numerele de la masina si talonul ti le poti lua in 10 zile - doo saptamani max. din cate imi aduc io aminte. Ce ar mai fi de facut sunt 1000 km care pot fi si 800, nu-i bai, ca sa-ti poti face revizia de o mie. Io zic ca poti face 800 km intr-o luna, dai si tu niste ture pe DN1 sau pe autostrada. In rest nu mai ai nimik de facut, a, carte verde da asta iti ia juma de ora biggrin.gif
Ca fapt divers, cineva care lucreaza la Eurial mi-a zis ca e bine la noi, ca in Franta se asteapta 4 luni (la noi 3) pt. un Peugeot :!: :!: :!: Sicer nu stiu ce sa zic, daca e asa ramane in picioare doar argumentu tau ca sunt tot francezi. biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 16 Apr 2003, 15:50
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Am vb iar si cu VC si cu Iulia Mogos. Cred ca Iulia saraca a cedat nervos, imi zice de unde sa stie ea ca cei de la uzina vor intarzia atata, una Alina Francu de la Pitesti imi zice ca am semnat la inceput bonul de comanda unde era specificat ca termenul poate fi depasit, cu alte cuvinte ei pot face kk pe cuvantul si promisiunea lor, boul de client sa astepte.

Mi s-a facut mila de Iulia si am lasat-o in pace. Nu stiu ce sa mai fac, pe cine sa mai sun sa aflu ceva mai clar. Acu deja e vorba de 15 mai, auzi la tampitii de la Dacia. Cum dracu nu-s in stare sa rezolve 2600 de cereri, cate s-au facut pana la sfarsitul lui martie (cf. interviului cu Esteve), din moment ce scot 350 DS pe zi?

Dracu sa ma ia daca mai inteleg ceva :shock:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 16 Apr 2003, 15:58
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Eu cred ca Esteve vorbea de capacitatea maxima a uzinei. Anul trecut cand am fost la Pitesti banda de montaj mergea sub capacitatea maxima (parca jumatate, nu sunt sigur). Cred ca ei gandesc in felul urmator: au facut oamneii comanda, asteapta mai mult, dar noi avem sa le dam de lucru la oameni.
Este o gandire "occidentala" aplicata intr-o tara care se vrea occidentala si unde respectul pentri client nu exista.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maro
post 16 Apr 2003, 16:02
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 February 03
From: Bucuresti




Iarasi, scuze ptr interventie! Vad ca sunteti necajiti rau!
Referitor la discutia de mai sus (comparatii, etc...) pot sa va dau eu o mica informatie. De ex. în Franta, o comanda la Renault ptr o masina care se fabrica de câtiva ani dar putin mai "personalizata" (adica culoare vopsea, culoare interior, optiuni) este onorata într-un timp de 3 - 4 saptamâni. Daca însa vrei o masina "de serie" (din stocul garajului respectiv), o poti avea în câteva ore! Cam asta este...


--------------------
Toate bune!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 16 Apr 2003, 16:18
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




QUOTE
Ce ar mai fi de facut sunt 1000 km care pot fi si 800, nu-i bai, ca sa-ti poti face revizia de o mie. Io zic ca poti face 800 km intr-o luna, dai si tu niste ture pe DN1 sau pe autostrada.


Prima revizie e la 10.000 KM la Solenza asa ca poti sa atingi si Boston-ul nu numai Grecia....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 16 Apr 2003, 16:25
Post #67


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Prima revizie serioasa e la 10.000, aia cu schimb de ulei + altele. Da nu cred ca nu mai au una in primii 1000-3000 km, din cate stiu io si masinile straine au asa, ca sa depisteze defectele din fabricatie, adica nu fac mare lucru, nu schimba nimik, e mai mult vizuala. Si nu prea cred ca au scos-o la Solenza. La DSN asa era, si nu au schimbat atat de mult din partile componente ca sa nu mai fie nevoie de ea.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 17 Apr 2003, 07:29
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




QUOTE
Prima revizie serioasa e la 10.000, aia cu schimb de ulei + altele. Da nu cred ca nu mai au una in primii 1000-3000 km, din cate stiu io si masinile straine au asa, ca sa depisteze defectele din fabricatie, adica nu fac mare lucru, nu schimba nimik, e mai mult vizuala. Si nu prea cred ca au scos-o la Solenza. La DSN asa era, si nu au schimbat atat de mult din partile componente ca sa nu mai fie nevoie de ea.


Revizia de 1000 Km NU SE MAI EFECTUEAZA !!!!!...deloc....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 17 Apr 2003, 08:42
Post #69


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Sanchi !!!
:!: :!: :!:
Eu am facut revizia de 1000 acum 2 saptamani ... deci se face ...
Si au lucrat baietii la suruburi, stergatoare, verificari diverse, 1h in cap ... pe bune ... si faca spaga ...

Sa nu va suparati ...
:idea: :idea: :idea:
Dar eu zic ca singura explicatie pentru faptul ca o sa va primiti SLZ-urile cu min 1-2 saptamani intarziere este ca cei de la Dacia vazand ca prin tara ninge se gandesc ca se apropie Craciunul ... nu Pastele ... si prin deductie simpla se gandesc ca e abia Decembrie ... si nu Aprilie ... deci timp berechet nene ... rabdare si tutun ...

Oricum succes ...
168.gif
:idea:


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 17 Apr 2003, 10:55
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




continuare din nr. trecut:

aseara ne-a sunat tipa pe care o stiu la dacia si mi-a zis ca se pare ca imi vine pe 23... nu mi-a dat nici o garantie insa; a zis ca e vopsita acum e la finisari (mai un ciocan, ceva, hehe); cica realmente nu s-au asteptat sa aiba atatea comenzi; probabil ca nu ne-au crezut asa de fraieri, sa comandam fara sa o vedem, hehe... daca stau bine sa ma gandesc, sunem o surpriza pentru multi; nu s-au asteptat nici cu tel. mobila sa aibe succes, nu s-au asteptat nici retail-erii sa aibe succes si numai bine ca hiproma-fransizorul lui carrefour de la noi- isi inchide operatiunile in italia si se concentreaza pe romania... bai baieti se pare ca noua ne merge bine si nu stim?!?!
asa... cica povestea cu masina mea, mai exact cu vopseaua a fost ca nu stiu ce flota a avut nevoie de aceasta vopsea si nu mai era; n-am vorbit io la tel. si nu stiu la ce anume s-a referit cand a zis flota;

io ca sa fiu sigur mi-am intins antenele, si am mai gasit o cunostinta a cunostintei care parca zicea ca e la showroom; si m-a sunat azi dim. ; i-am spus despre ce e vorba, cand a auzit culoarea zice, aaa, pai sunt probleme din cauza lui policolor!! pai ii zic, am inteles ca ati avut masini cu aceasta culoare...nimic.. dupa aia ii zic ca io am aflat de la VC ca masina ar fi daca nu a si iesit din vopsitorie; se mira, se intereseaza si ma suna si imi zice ca intr-adevar e la ciocane, adica finisaj...deci se pare ca o sa imi vina sapt. viitoare; Doamne ajuta!

acum din cate am inteles, nu sunt convins ca toata aceasta agitatie a mea a folosit la ceva; toate aceste persoane nu mi-au zis ca "am intervenit, se rezolva" ci doar imi ziceau stadiul; deci io cred ca problemele ii depasesc cu mult, si deci am avut nororc sa aflu (desi suta la suta linistit nu sunt) ca o sa imi vina totusi sapt. viitoare; oricum nu regret ca am stat aceste zile cu tel. pe ei, macar am vazut cum se pune problema;

ce sfat sa va dau (na ca am ajuns si consilier): stati pe ei cu tel., bagati motive din top, ca v-au incurcat, ca asa si pe dincolo ca solutii dupa parerea mea se gasesc (ore suplimentare bagate de forta muncitoare, ...)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 17 Apr 2003, 10:59
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
...ce sfat sa va dau (na ca am ajuns si consilier): stati pe ei cu tel., bagati motive din top, ca v-au incurcat, ca asa si pe dincolo ca solutii dupa parerea mea se gasesc (ore suplimentare bagate de forta muncitoare, ...)


E cu dus si intors. Sa nu-ti dea un jaf de masina ... ca doar i-ai grabit ... si atunci n-au mai stat sa stranga toate suruburile sau n-au mai dat toate straturile de vopsea :roll:.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinu
post 17 Apr 2003, 11:02
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 14 April 03
From: bucharest




QUOTE
Sanchi !!!
:!:  :!:  :!: 
Eu am facut revizia de 1000 acum 2 saptamani ... deci se face ... 
Si au lucrat baietii la suruburi, stergatoare, verificari diverse, 1h in cap ... pe bune ... si faca spaga ...

Sa nu va suparati ...
:idea:  :idea:  :idea: 
Dar eu zic ca singura explicatie pentru faptul ca o sa va primiti SLZ-urile cu min 1-2 saptamani intarziere este ca cei de la Dacia vazand ca prin tara ninge se gandesc ca se apropie Craciunul ... nu Pastele ... si prin deductie simpla se gandesc ca e abia Decembrie ... si nu Aprilie ... deci timp berechet nene ... rabdare si tutun ...

Oricum succes ...
168.gif 
:idea:


Dragule, am ridicat masina pe 10.04 si mi s-a comunicat ca revizia de 1.000 KM la Solenza nu se mai efectueaza, fapt confirmat si de caietul de service care nu are fisa de verificare la 1.000.
Deci de ce atata incapatanare si neincredere ???????


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 17 Apr 2003, 11:56
Post #73


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Scuze catalinu ...
Nu am inteles eu bine ...
Eu ma refeream de fapt la DSN !!!
Scuze again ...

Pe de alta parte :!:
Mie mi se pare anormal sa nu se faca ...
Ca tot Dacia e ... tot suruburi nestranse ... tot diferite probleme ... functie de masina ... 10.000 fara nici o revizie la Dacia este intradevar o chestie ... inseamna ceva ... o masina mai sigura ...
Sau poate s-au gandit ei ca oricum e in garantie si poti sa te duci oricand.

Apropo cat mai e garantia? S-a schimbat ceva?
Sau e tot 18 luni sau 100.000 km?


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 17 Apr 2003, 12:26
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




aha, pai e bine daca nu mai trebuie obligatoriu.. oricum ca sa fiu linistit tot o sa ma duc cu ea la verificari inainte...

ce-i drept e ca m-am gandit la asta cu grabitul si cu datul rasol... dar daca tot n-are efect scandalul nostru?!
sau poate are... oricum vreau sa va zic ca in gen. cand e unul mai galagios si tot face reclamatii la dep. customer (de ex. la comp. de tel. mobila) se cam agita aia...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 17 Apr 2003, 13:01
Post #75


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ma, berbecilor, ati semnat vreun contract sau nu???????
ca daca da puteti sa mergeti pe ce e scris in contract!!! adica clauze de reziliere si PENALITATI!!!!!!!!!!!!!!!!!


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 17 Apr 2003, 13:12
Post #76


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




GeorgeB te rog frumos fara "berbeci" ca vine pastele ...


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 17 Apr 2003, 13:22
Post #77


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Daca e cum zici tu catalinu si au scos-o, atunci e aberant. Asta nu o face mai sigura, chiar din contra. Ti-am mai zis ca si la masini straine se practica o astfel de revizie pana in 3000 km, fara schimb de ulei, piese, etc. ci doar verificari. Si de obicei o astfel de revizie e gratuita. Si nu vad nimik rau in asta, chiar e bine ca pot detecta unele defecte de fabricatie care nu se vad decat dupa ce mergi un pic cu ea. Faptu ca nu te mai cheama la o astfel de revizie, mai ales ca vorbim de Dacie nu de BMW, io zic ca nu e imbucurator.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 17 Apr 2003, 14:50
Post #78


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




ma intreb... daca Dacia va scoate X 90-ul in toamna lui 2004, asa cum anunta, cei care au facut un credit pe trei+ ani ca sa-si ia solenza vor putea 'scapa' de solnitele lor, in cazul in care x 90-ul va fi mult superior? (evident, nu ala de 5000 de euroi, adica chel, ci cel cu ABS+clima+servo+airbags, de undeva la vreo 7000 euroi per total)...

stiu ca un contract de leasing se poate ceda. dar contractul de rate?
mai mult, cine va vrea sa-si mai ia o solnita atunci, daca x 90-ul va fi la preturi similare?...

intrebarea ma framanta, caci pentru mine ar fi o investitie, si nu-mi pot gandi investitia doar pe termen scurt...

voi ce ziceti?


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 17 Apr 2003, 14:50
Post #79





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Bobo in aceiasi situatie sunt shi io !

Am comandat o SOLENZA RAPSODIE - albastru marin - (cobalcescu) la inceputul lunii martie shi mi-au spus ca mi-o livreaza cel mai tarziu pe 16 aprilie.

I-am sunat ieri shi stupoare !

Cica au fost probleme cu vopseaua (albastru marin) 182.gif: shi mai intarzie livrarea!

Au promis ca cel mai tarziu pe 26 aprilie am masina !

Asa ca .............. 183.gif
Asteptam ca nu avem ce sa facem !

Bafta shi numai bine !


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 17 Apr 2003, 15:00
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




merci, asemenea!

e rasul lumii chestia cu vopseaua; auzi, cica nu mai avem; cum adica, de-abia a inceput productia si tu nu mai ai; poate vrei sa spui ca nu ai avut de la inceput, imbecilule, tu ala care te ocupi de furnizori; adica nu ai facut nimic sa te asiguri ca o sa ai; in mod normal ala trebuia dat afara lejer...scurt, fara comentarii si scuze; sau daca nu era vina lui, dat in judecata policolor si pus sa plateasca sa se indoaie;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 17 Apr 2003, 15:26
Post #81


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




a, m-am linistit. mersi marty.


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 17 Apr 2003, 15:42
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
Oricum , eu auzisem de X41 .... X 90 stiam ca e Volvo ! laugh.gif 
Si cica dimensiunile noului X41 vor fi comparabile cu ale unui Matiz, caz in care sunt fericit cu alegerea Solenzei.... parerea mea


Hai mah ca ma bagi in ceata :roll: X41==Solenza si X90==Dacia Nova (cea care va aparea in curand).

Eu asa stiu...


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 17 Apr 2003, 15:43
Post #83


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




:roll:

volvo este XC 90.

Dacia este

X 90 - asa i-au zis astia proiectului.

x 41 este insasi Solenza.

pentru cam cum va arata x 90-ul, vezi ultima schita din threadul cu acelasi nume de la "Stiri"...


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Apr 2003, 10:22
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




de ce sa nu-ti poti ceda contractul de rate? se analizeaza bonitatea cumparatorului si daca e ok se merge mai departe; e ca si cum imi iau o casa prin credit ipotecar si n-am voie sa o vand... mi se pare stupid... dar de fapt la bancile noastre cu marje de 10-12% orice e posibil...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 19 Apr 2003, 01:11
Post #85


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Deoarece topicul initial si-a pirdut foarte ... foarte ... foarte ... mult din stuctuara initiala ... si ...
Incercand sa fiu un "mini" moderator
Intreb din nou ...

In afara tuturor celorlalte probleme (care nu tin 100% de masina propriu-zisa - adica comerciale, de marketing, de vanzari speciale, ... ? este pusa in eter probabil ?)
Cati dintre voi suneti PRO sau CONTRA SLZ !!!
This was
This is
and
This will be the question !!!
(sorry about my language ... I am from Rom)


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 19 Apr 2003, 10:07
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ma pronunt dupa 23...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 06:15
Forum Renault