DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tricks mai mult decat tips, - ce contine un powerbox -

dydycom
post 4 May 2005, 01:40
Post #1


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




Aruncati un ochi aici ca pare mare pacaleala(tricks) iar acest topic se vrea un sfat(tips).
Cand cineva arunca cu noroi in topboxuri imi venea sa il injur acum il inteleg
http://auto.obd2-diagnostic-adapter-for-pc...ec.cz/PowerBox/


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 4 May 2005, 08:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




Nu merge site-ul. Poate ne dai si noua ceva detalii despre cam ce se spune la adresa respectiva.
Mersi.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 4 May 2005, 08:44
Post #3


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




adica toata chestia aia care zice ca mareste puterea este de fapt o simpla rezistanta montata intr-o cutie mult prea mare, ca sa ia ochii. eu asta am inteles.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 4 May 2005, 09:47
Post #4


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Exact, si probabil vanduta cu sute de euro la vreun "jmecher" cu TDI. smile.gif


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 4 May 2005, 10:04
Post #5


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




chiar zilele astea am montat o astfel de rezistenta pe un ibiza SDI, nu stiu exact pentru ce, zicea proprietarul ceva cu senzorul de temperatura... zicea ca fuge mairepede si consuma mai putina motorina cu rezistenta pusa blink.gif am sa-l mai trag de limba. cam aceeasi pozitionare are rezistenta mea, numai ca nu am folosit cutie si am suntat cablul ce vine la mufa aia...

This post has been edited by Dsign: 4 May 2005, 10:05


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtulea
post 4 May 2005, 12:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 11 April 05
From: Ploiesti (Alba-Iulia)




ce-ati facut voi de ati reusit sa vedeti site-ul? ca eu nu reusesc sa-l deschid. Si cum naiba poate o rezistenta sa mareasca puterea unui motor? Ca daca e asa eu imi montez 100 de rezistente in serie, le asez in portbagaj si-mi fac din Suzi (masina) un avion de vanatoare.


--------------------
Dacia Logan sept 2006, Laureate 1,6 - PH-78-UTU
Do not try to forget your past, IT made you what you are!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 4 May 2005, 21:00
Post #7


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




auzi.........................putea sa fie si in japoneza ca tot intelegeai:))

ceva mai jos e dat si site-ul care il vinde.....asta daca vreti sa stiti pretul


si o alta pacaleala
TUNUNG MOTOR LOGAN AM 800 OPT SUTE EURO??????????????


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daedalus
post 4 May 2005, 23:53
Post #8


sound addicted


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 March 05
From: Bucuresti




Am inteles de la un prieten ca se poate face la astia la Dacia o rescriere a softului prin interfata aia care este in partea stanga a schimbatorului, pe plastic, pentru marirea puterii motorului. Stie cineva de asa ceva? huh.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 - B xx FTU
mda
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 5 May 2005, 08:15
Post #9


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




La anumite tipuri de ECU este posibila rescrirea softului prin mufa, fara schimbarea fizica a vreunei componente.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dydycom
post 8 May 2005, 19:46
Post #10


daca exista vointa, orice se poate


Group: Members
Posts: 628
Joined: 24 March 05
From: Bucharest




oameni buni sunteti OFFTOPIC

aici e vb de o smecherie , escrocherie care pune la indoiala pe ce dati banii!!!!!!!!!!!
limitati-va la atat!!!!!!


--------------------
laguna 2.0 dci cva 2008 privilege
Imi vand Laguna 3, Detalii la bursa!
http://https://www.reno.ro/index.php?act=ST&f=5&t=313709
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_iuly
post 22 May 2005, 22:11
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 13 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristim @ 5 May 2005, 09:15)
La anumite tipuri de ECU este posibila rescrirea softului prin mufa, fara schimbarea fizica a vreunei componente.
*



Am trimis eu un e-mail la o firma (pot sa ma uit care) si mi-au spus ca nu este posibil.


--------------------
Dacia Logan -
It's nice to be important, but
It's more important to be nice!
------------------------- Scooter
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristimm
post 23 May 2005, 08:23
Post #12


Membru vechi


Group: Members
Posts: 664
Joined: 30 September 02
From: Bucuresti




Ce nu este posibil? Poate nu este posibil la Logan si la alte cateva tipuri de care au ei habar (firmulita aia).
Eu nu m-am referit la Logan si stiu sigur ca la unele masini se poate.


--------------------
ex Dacia Nova GTi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 23 May 2005, 09:14
Post #13


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Se poate si la Logan, insa firmele de chiptuning nu au informatia privind modul de comunicare cu computerul de injectie in acest scop.
Dovada vie a modului ca se pot modifica softuri si tabele la logan este recalibrarea calculatorului de la chemarea in service de la inceputul anului, cand s-a rescris softul (nu tabelele de injectie...)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 11:35
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




--== de aici incolo mesajele provin din alt topic, deci s-ar putea sa para ca nu au legatura intrinseca cu acest topic ==--


Daca te intereseaza neaparat diferenta de putere in cifre,mergem si-ti platesti DYNO.daca diferenta ti se pare nesemnificativa il platesc eu... dar dupa cum banuiam prima data nu faci decat sa vorbesti de pomana. No OFFENCE again.

This post has been edited by klaus: 10 Jan 2007, 15:45


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2007, 11:50
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Vorbeam de pomana daca ziceam din prima:
http://obd.ec.cz/PowerBox/
No OFFENCE.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 11:55
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Salut. Te invit la o intalnire, cu masina pe care sa-l probam. Dupa ce il probam, indiferent de rezultate, taiem powerboxu il doua, si il mananci daca e cum spui tu in site-ul acela, ok? Si nici nu trebuie sa-l platesti.

Sa stii ca unii sunt preocupati si de alte chestii, in afara de a isi aduce masinile la standarde decente. Si stii de ce? Pentru ca unele masini au imbunatatiri din fabrica, nu trebuie sa-ti pierzi timpu sa legi arcuri prin portbagaj si sa dai cu izolant pe plafon smile.gif

Succese

This post has been edited by vw18t: 9 Jan 2007, 11:56


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2007, 12:15
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E, asa sunt eu, bag "consumabilele schimbate" care "fac destul de multi bani", cum faceau altii pe supernova pe care tocmai si-au vandut-o...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 12:18
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Sincersa fiu Nu prea inteleg ce legatura are supernova si loganul tau..cu motoarele DCI. Acesta este un thread cu un produs pentru motoarele DCI. SINCER nu inteleg de ce te bagi daca nu ai nici macar o masina pe care sa faci PROBA. asa ca toate cele bune domnul KLAUS


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 9 Jan 2007, 12:25
Post #19


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Tot ce ti-a cerut omul a fost ceva hartii care sa certifice chestiile sustinute de tine. NIMIC mai mult. Nu i-ai raspuns DELOC la intrebare. Dar in schimb tu ai dat-o in balarii si jigniri cu aere de superioritate.

Si daca vrei sa pari credibil cu acest powerbox intr-o lume PLINA de powerboxuri care pacalesc computeru cu o simpla rezistenta mai bine ne-ai arata niste poze cu Powerbox-ul intreg dar si desfacut, fara sa il pui pe klaus sa il manance, chiar daca nu ii ceri bani pentru Powerbox-ul ingerat.

Eu zic ca e mult mai constructiv asa, nu crezi? rolleyes.gif

This post has been edited by driverx: 9 Jan 2007, 12:26


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skyline79
post 9 Jan 2007, 12:38
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 27 October 06




Ma bag si eu in seama, muritor de rand, cu o intrebare. De cand si pana cand sa lucrezi la Dacia a ajuns un lucru dorit de toata lumea? smile.gif O spuneti de parca ati fi proiectanti la Audi smile.gif

In alta ordine de idei, daca unii si-au luat numai tepe pana acum, nu trebuie sa refuleze pe toata lumea, poate mai sunt si oameni cinstiti in tara asta...

This post has been edited by skyline79: 9 Jan 2007, 12:41


--------------------
BMW X5 4.4i
ym: skyline79_ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 12:54
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




pentru cei mai carcotasi de pe acest forum,fara motiv...pentru ca nu cred ca am dat vreo tzeap vreodata.am atasat niste poze cu produsul original. Iar eu am scris mai sus ceva de genul: probezi,iti place cum se misca il iei; Nu iti vand eu o cutie pe care ti-o montezi tu cand vrei, nu eu sunt off-topic. so... Savurati pozele cu facatura si astept scuzele care sunt binemeritate.

Attached thumbnail(s)
10_01_05_2127.jpg ( Size: 178.32k ) Number of downloads: 2350
10_01_05_2134.jpg ( Size: 185.04k ) Number of downloads: 2395
10_01_05_2135.jpg ( Size: 188.67k ) Number of downloads: 2281
10_01_05_2136.jpg ( Size: 198.47k ) Number of downloads: 2289


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2007, 13:52
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(vw18t @ 9 Jan 2007, 12:54)
astept scuzele care sunt binemeritate.
*
Doresc sa-mi cer scuze public si sa-mi pun cenusa in cap.
Imi cer scuze ca nu am mentionat ca PowerBox-urile functioneaza pe principiul inselarii ECU prin modificare valorii citite de un senzor.
Imi cer scuze ca nu am mentionat ca acest lucru poate duce la defectarea altor componente, caci ecu crede ca lucreaza intr-un anumit regim (sa zicem mai rece) si de fapt starea de fapt este alta.
Imi cer scuze ca nu am mentionat ca modificarea valorilor citite nu este dependenta de turatie si de regimul de sarcina a motorului daca nu ai si intrari ale acelor valori in power-box. Daca ai doar o mufa cu care te mufezi la senzor si una la care se mufeaza cablu ce venea la senzor, inseamna ca powerboxul modifica doar valoarea senzorului, indiferent de sarcina si regimul motorului, pe care nu are de unde sa le stie, ca informatia curge doar de la senzor catre UCE, nu si de la UCE catre senzor.
Imi cer scuze ca imi permit sa pun al indoiala afirmatii gen "creste puterea si scade consumul", ca daca ar fi adevarate asta ar insemna ca ii creste randamentul motorului, doar dintr-o citire de senzor. Ori daca nu se poate modifica randamentul, cresterea de putere/cuplu nu se poate fectua decat cu infuzie suplimentara de energie, adica de combustibil ars, adica de crestere de consum.
Imi cer scuze ca nu am mentionat ca formularile "de pana la" sunt formulari de marketing, insa pentru un produs important este CE FACE, nu pana unde face. Ca este complet nefolositor un produs care aduce un spor de 20% intr-o plaja de 1%, si aia intr-o zona neutilizata, iar pentru restul de 99% din plaja aduce o imbunatatire de 1-5%.
Imi cer scuze ca m-am luat dupa legislatia romana care pedepseste publicitatea inselatoare si actiunea de ascundere a unor caracteristici ale produsului care ar face clientul sa nu-l cumpere. Probabil ca nu e nici un motiv, ca toata lumea zice doar adevarul in Romania de azi, cea reala.
Imi cer scuze ca mi-am permis sa cer o dovada a afirmatiilor facute de initiatorul topicului, cand in Romania toate afirmatiile sunt adevarat-adevarate si toata lumea are numai si numai intentii bune si laudabile.
Imi cer scuze ca mi-am permis sa fiu decent in exprimare, in ciuda agresivitatii altora.
Imi cer scuze ca nu am insistat desi nu mi s-a raspuns deloc la intrebarile de bun simt, zic eu, pe care le-am pus.
Imi cer scuze ca in cautarile mele pe net am mai descoperit cate una-cate alta.
Deci, imi cer scuze.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 17:44
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Da asa e. e un produs de ultima speta.Vand gogosi pentru romani creduli. facut din spuma poliuretanica. Mai intai strange bani si ia un DCI. sau tu esti dintre romanii aia care-si iau LOGAn k sa ajute tara.?! SI NU UITA ca acest produs nu este inventat de mine!!! este un produs cumparat din CE pentru CE care exista de ani de zile. Si nu am auzit pe nimeni cu powerbox sau chip ca i-ar fi bubuit motorul. Sau povestea asta e similara cu cea in care loganul isi pierde rotile pe drum?

Imi pare rau, dar powerboxul acesta nu se leaga la senzor, se leaga intre Ecu si pompa de injectie.

Imi pare rau, dar range-ul ala de turatie de1% nici nu ar fi sezizabil, daca e cum spui tu.

Imi pare rau, dar sa stii ca de multe ori nu tot ce zboara se mananca si nu tot ce gasesti pe net este adevarat.

Pana una alta tin sa cred ca in afara de a modifica niste stergatoare, relee si alte minunatii pe care le face si un cercetas, chiar nu ai nimic interesant de zis in discutia asta. O googaluiala face oricine sa stii....

Te astept cu un 1.9dci la teste. Si daca bubuie ceva iti cumpar toata masina. E bine?


PS: Am atasat doua poze cu powerboxurile mele, in varianta pentru TDI, pentru a face o comparatie cu powerboxul lui claus care foloseste o rezistenta pentru a pacali senzorul. (de pe siteul cehesc, tot pentru TDI).

Se poate vedea ca spre deosebire de al meu care se leaga intre ecu si pompa, cel cu rezistenta are cu totul alta mufa.

Pentru alte comentarii offtopic, ma gasiti pe privat.

Apropo, am auzit ca la Dacia se cer si studii superioare... nu electronisti de cartier smile.gif
http://www.4tuning.ro/info/powerbox.htm

This post has been edited by vw18t: 9 Jan 2007, 18:49

Attached thumbnail(s)
11_01_05_0258.jpg ( Size: 187.62k ) Number of downloads: 812
11_01_05_0259.jpg ( Size: 199.76k ) Number of downloads: 656
Box1.jpg ( Size: 17.68k ) Number of downloads: 679
11_01_05_0259.jpg ( Size: 199.76k ) Number of downloads: 2265


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 9 Jan 2007, 20:48
Post #24


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Domnu', dupa ce va dati jos din inaltimile copacului in care v-ati suit, poate ascultati si ce zice un economist nepriceput in electronica (eu nu am sustinut vreodata ca sunt electronist, nici macar de cartier):
- eu nu am sustinut ca powerboxul dvs este o rezistenta, eu am aratat ce contine alt powerbox, in speranta ca dvs puteti fi capabil sa va sustineti superioritatea utilajului pe care il vindeti.
- astept cu interes modificarile utile pe care si altii sa le faca si pe care le veti concepe dvs si pe care le veti pune filantrop la dispozitia altora. Pana atunci sunt cu mai multe la activ, asa ca daca eu sunt un papagl amarat ca le-am facut, dvs. care nu ati facut nici una cum oti fi? Ma intreb doar, nu va categoriesc...
- Powerboxul din linkul pe care vi l-am dat nu este al meu. Si nici a lui claus (alt moderator de pe renault...). Este al unui ceh. Va rog sa va adresati lui daca vi se pare ca va minte. La mine latrati degeaba in acest sens.

- legat de:
QUOTE(vw18t @ 9 Jan 2007, 17:44)
Imi pare rau, dar powerboxul acesta nu se leaga la senzor, se leaga intre Ecu si pompa de injectie.
Intr-adevar, aveti de ce sa va para rau. Ca la pompa de injectie (presupun ca va referiti la cea de inalta presiune...) avem doi conectori: 1. pentru actuatorul de debit de carburant si 2. Pentru senzorul de temperatura carburant.
Acuma, daca powerboxul dvs s-ar monta intre UCE si actuatorul de debit de carburant de joasa presiune, ar trebui sa modifice impulsurile la actuator. Deci ar trebui sa le remoduleze. Deci ar trebui sa fie ... alimentat. Ma rog, ar trebui sa fie pus la masa, ca pe unul din fire vine + permanent de la releul de alimentare a injectoarelor. Plus ca ar tb sa aiba informatii si asupra sarcinii motorului. Nu mi se pare ca ar avea astfel de intrari.
Daca powerboxul dvs ar fi legat pe senzorul de temperatura carburant (care e o rezistenta variabila cu temperatura)... Mmmm... interesant. Deci sa fie pus in paralele cu o rezistenta... Eeee... Alta viata, vorba aia... Cred ca intelege si un cercetas sau un electronist de cartier ce vreau sa zic...

Si daca intr-adevar era asa de complex acel powerbox, nu ma indoiesc ca-l prezentai in toata splendoarea lui de placa cu circuite integrate, nu ca o carcasa umpluta cu material ce distruge circuitul daca se sparge...

Insa eu retin urmatoarele:
1. Nu dai garantie.
2. NU poti garanta un efect minim, ci doar un efect maxim ce s-ar putea obtine in mod ipotetic ("pana la"), ca obiectiv, masurabil, nu ai facut nici o dovada (o masuratoare, un grafic ceva)
3. Nu poti sa pui la dispozitia eventualilor clientilor nici un document care sa iti sustina afirmatiile (masuratori in genere)
4. In opinia mea MINTI cand zici ca scade consumul, ca pentru obtinerea unei puteri mai mari dintr-un motor care are un anumit randament nu se poate obtine decat printr-o injectare suplimentara de energie, adica de ardere de combustibil suplimentar.

Acuma, legat de parerea matale legat de masina pe care o posed si de masina pe care o posezi: respectul pe care il ai fata de loganul meu denota respectul pe care il ai si fata de loganurile dCi. Adica alea pe care vrei sa le power-box-ezi.

Deci daca loganul meu e un jeg, atrag atentia potentialilor clienti ai matale: in opinia initiatorului topicului loganul dvs. este un jeg. Credeti ca va va trata cu respect masina pentru care dvs. ati facut sacrificii?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 9 Jan 2007, 23:40
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




O noua lamurire pentru domnul posesotr complexat de LOGAN(by Renault). Dupa umila mea PARERE.. nu exista in momentul de fata pe nici un LOGAN(by Renault) motorul de 1.9 DCI.

Apropo de scadere consumului eu zic sa pui mana pe manualele de fizica din liceu.. ca deh, vorba aia, ai si zis ca esti economist.

Am omis, acord GARANTIE 2 ani si factura fiscala.

Vrei sa vezi rezultate? Ma repet a 5-a oara. Vino cu masina (nu cu Loganul bai reno) si dam niste ture pe a1/a2 cu un accelerometru. Apoi mai discutam de rezultate si grafice.

Daca mai ai alte nelamuriri, te invit la o cafea sa discutam problema. Pana atunci te rog nu mai polua threadul cu pareri de economist.

Cand eu stau in copac cu powerboxul in mana. Tu ai un amarat de Logan(by Renault) de 1.6, care nu are nici o legatura cu 1.9 DCI.

This post has been edited by vw18t: 9 Jan 2007, 23:41


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Jan 2007, 00:40
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ups, aici ai dreptate cu 1.9 dCi. Am vorbit prostii. Oricum, principiul de functionare al pompei ramane... Chiar asa, mentionate de un economist "poluant".

Legat de garantie, garantie la ce, la powerbox sau si la eventualele urmari ale utilizarii sale, sau la ambele? Sau dai garantie la efectele minime (am mai zis, cele ipotetic maxime sunt clare, pana la 20%, neomise inca din primul post)? Nu de alta, dar sa nu tot apara completari datorate "omisiunilor".

In ce priveste rezultatele, sa vezi ce rezultate interesante se obtin daca pui rezistor in locul sondei aval lambda sau/si scoti mufa potentiometrului clapetei (la benzinare). Asta nu inseamna ca modificarile respective sunt si sigure. Dar in mod sigur nu presupun mare complicatie. Iar clientul nu observa, ca nu se pricepe. Ma rog, in majoritatea cazurilor, mai sunt si unele mici exceptii. Complexate dar deranjante.

PS: aia cu copacul, pentru cine nu intelege atat de subtil, e o expresie populara cu nu stiu cine s-a urcat in copac si se crede vrabie, dar tot ce era jos este si sus in copac.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 10 Jan 2007, 00:54
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Asta e... unii oameni confunda privatul cu threadul so.
Vand powerbox de 1.9 dci facut de o firma de tunning din Olanda.
pret 120 ron. Garantia de 2 ani la produsul pe care-l vand.
Proba pe masina clientului.


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Doc
post 10 Jan 2007, 02:28
Post #28


Specialist Chiptuning


Group: Members
Posts: 2.072
Joined: 4 September 04
From: Bucuresti




Si cum se numeste firma aia renumita din Olanda...nu de alta dar firmele care se respecta au si nume.
@klaus: am urmarit discutia si tre sa spun ca ai fost la inaltime. 168.gif

This post has been edited by Doc: 10 Jan 2007, 02:30


--------------------
Honda Civic TypeR FK2 2.0 TURBO 340CP+ 2016
Ofer servicii de chiptuning (resoftare) pentru orice model Renault. Preturi in PM. ROTAC 2018 Tuned class Champion Audi TT powered by OBDTUNING.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 10 Jan 2007, 11:38
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Salut DOC. Pentru tine am o oferta de interfete de la Diga-Tec (byteshooter master, half master sau slave) la un pret promotional. Poate asa o sa te echipezi si tu si nu o sa mai strici ECU-urile prietenilor mei....


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 10 Jan 2007, 11:51
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Are aceeasi legatura raspunsul matale cu interfata la intrebarea lui doc cum avea si ala cu dsn-ul din postul meu. Asa ca nu inteleg de ce te-ai enervat atunci.
Poate un raspuns la intrebarea on-topic era mai adecvat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 12:52
Forum Renault