DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> tricks mai mult decat tips, - ce contine un powerbox -

os
post 11 Jan 2007, 15:17
Post #61


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Ca sa nu parem chiar asa negativisti: este cel putin teoretic posibil sa existe asemenea dispozitive "pe bune" - desi in alta categorie de preturi, si se ridica indata intrebarea de ce nu fac producatorii de automobile direct programarea cu pricina. (argumentul gasit prin Internet ca masinile se fabrica la fel pentru toate tarile etc. nu tine: adica se fabrica masini individual pin al anivel de tapiterie/culoare, si nu se pot seta citiva parametri in software?).

Ceea ce mi-as dori - si sunt sigur ca aici am asentimentul multor colegi: putem sa avem o dovada?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 18:29
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




NU am inventat eu powerboxul.
Powerbox e shit am inteles.
Remaparea e OK?
daca tot e ceva mi bun...de ce nu o face producatorul din fabrica?Com,entarii de genul asta ...cum faceti voi de 3 zile fac numai oamenii pe care nu-i intereseaza sa scoata ceva mai bun din motor.Powerboxcuri se vor vinde chiar si fara acordul sdvs. reno/dacia club members


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 11 Jan 2007, 19:06
Post #63


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Mon cher,

daca citeai mai atent postarea/postarile de mai sus, vedeai ca n-a sustinut nimeni ca "powerbox e shit" - sau ma rog, nu chiar asa direct.

Producatorii au de facut un compromis intre mai multi parametri - consumul, fiabilitatea, puterea si noxele emise fiind numai citiva dintre acesta.

Ceea ce spune lumea pe acest thread este in esenta:
1. vrea sa stie pe ce da banii
2. vrea sa stie ce efecte are "aia" pe care da banii (de toate felurile, inclusiv legale)

Deocamdata nu ati putut oferi raspunsuri concrete, ci doar reactii "oparite". Probabil ca da, o sa fie in continuare cumparatori. Si din pacate probabail ca nu se vor intreba de ce unele modele nu se pot omologa.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 19:16
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




tu gandesti ca un comunist. Sunt multe chestii ilegale care se pun pe masini. Sti ca e ilegal sa-ti schimbi becul de la far cu unu Euro Blue. Sti k e ilegal sa nu ai in DACIA ta stingator,etc,sti k e ilegal sa dai spaga in romania.Vrei sa ai o masina care sa traga mai bine; Normal ca iti va consuma mai mult daca mergi numai COX.daca vei merge normal ca pina acum consumul iti va scade cu 0,5 pina la 1l.
Vrei sa spui ca dealarul tau de Dacia,de unde iti cumperi luxoasa ta masina NOUA nu scarbe k altii,mai saraci..stie el ce fac toate piesele depe LOGAn???
Parerea mea este alta:
Sunt un amarat de importator ILEGAl care incalca flagrant legea si vinde solutii ieftine de tunning la motoare. Nu ma pricep deloc la electronica dar nu inteleg ce rost are discutia asta cand tu nici macar nu esti in targetul threadului meu. NOROK


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 11 Jan 2007, 19:40
Post #65


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Nu gandeste deloc ca un comunist. Gandeste chiar foarte capitalist, pentru ca:

1. Multe Logan-uri sunt inca in garantie, orice modificare neagreata duce la pierderea garantiei (deci implica extra-costuri). Aruncatul ostentativ cu bani este un obicei oriental, nu are legatura cu mai pragmaticii vestici.
2. Cumpararea unui obiect - in special unuia ce nu corespunde satisfacerii unei nevoi de nivel redus (mancare, bautura etc) - implica o serie de costuri si o serie de optiuni. Omul are dreptul sa stie pe ce da banii.
3. Pana acum, nu a zis nimeni ca produsul tau e naspa sau ceva similar. S-au dat doar o serie de exemple negative si ti s-au cerut lamuriri. Pe care nu le-ai oferit.

PS: daca tot vinzi jucarii din astea, n-ar strica sa-ti temperezi iesirile. Unii dintre actualii posesori de Logan ar putea cumpara, in 2-3 ani, modele care sa intre in target-ul tau. Si atunci o sa te intrebi de ce nu vor sa auda de tine.

This post has been edited by BlaueCorsa: 11 Jan 2007, 19:40


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 19:49
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




1. Multe Logan-uri sunt inca in garantie, orice modificare neagreata duce la pierderea garantiei (deci implica extra-costuri). Aruncatul ostentativ cu bani este un obicei oriental, nu are legatura cu mai pragmaticii vestici.
Targetul meu nu este cel al posesorilor de LOGAN. Un posesor de logan care il ia in rate pe 10 ani nu e in targetul meu. Iar pentru Corsa 1.3 cDTI chiar nu am nimic.
Nu are rost sa dau niste explicatii persoanelor care nu sunt in TARGET. Vrei sa cumperi si ai PE CE sa pui. Vii vorbim si discutam 10 ore. Altfel...Te deranjeaza pe tine k vand rezistente la 110 euro...care chiar fac treaba?!?!
AM spus-o de 1000 de ori nu eu sunt producatorul ca sa va pot da milioane de explicatii. Vreau sa vad exemple concrete de la voi..marii cunoscatori..in care powerboxurile au facut ceva rau...
Btw cele mai multe accidente sunt facute de POSESORII de LOgan pentru ca ei au autostrada lor...ca deh au MASINA NOUA.de origine...
Aceste intrebari fara rost nu ai sa le auzi niciodata de la un posesor de masina NEmteasca. Sau deh..olanda tara in care sunt facute Box-urile...
Si totusi astept prima masina cu NR de ROmania careia i s-a stricat mororul de la POWERBOX...nu fel de fel de pilde citite de voi pe net.
2. Cumpararea unui obiect - in special unuia ce nu corespunde satisfacerii unei nevoi de nivel redus (mancare, bautura etc) - implica o serie de costuri si o serie de optiuni. Omul are dreptul sa stie pe ce da banii.
DACA ESTI SARAC si nu-ti PERMITI NU te mai baga in seama. Rog pe cei care mai vor sa faca comentarii sa faca o poza pe un ziar cu data de azi(preferabil libertatea-autoshow-ghidul auto-supercar si alte reviste pe care le cititi voi)
cu 110 EURO( poza sa contina o bancnota de 100 euro si una de 10 euro sau orice fel de combinatii;eventual340 ron). Altfel nu are rost sa vorbim.

This post has been edited by vw18t: 11 Jan 2007, 19:59


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jan 2007, 19:56
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




as avea o intrebare:
eu am un vw polo 1.4 tdi pd. daca cumpar de la dvs. acel powerbox facem un test before and after? asta cuprinzand consumul , demarajul , si nu in ultimul rand un test itp cu noxele? eu vreau sa stiu daca dupa ce imi montez acea minune o sa imi scada consumul la acelasi stil de condus, ( pe cb bineinteles ) sau o sa am la acelasi consum reprize mai bune ? sau o sa poluez mai mult ...
de ce intreb? pt ca de exemplu imi pare rau ca nu am avut atunci bani pt. varianta de 80 cp.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 19:58
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Sunt de acord cu testul(am mai zis de 100 de ori pina acum;dyno;noxe;ce vreti voi) numai ca pentru motorul 1.4 tdi nu am momentan un powerbox. lasa-mi pe pm datele si vb.


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 11 Jan 2007, 20:16
Post #69


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Argon daca te uiti atent e un topic inchis(CLOSED).Am spus ca nu am,nu ca nu am avut.Si inca ceva care are masina pompa diuza din grupul vw audi il invit sa le probeze ca sa se convinga.Acum daca peste 100000 de km se va defecta ceva la motor asta nu mai stiu, astept sa fac 100000 cu cipul si va spun rezultatele.Mai am insa o intrebare Ce trebuie sa contina un Power Box ca sa fiti voi multumiti si sa se termine cu discutiile inutile de altfel?Un alt motor de 300 de cai la 100 euro sau ce?Atata timp cat rezistenta merge si da rezultate care e problema?Va deranjeaza pretul sau faptul ca nu aveti si voi de vanzare?Sau ce ca nu mai inteleg nimic?



This post has been edited by juristul2000: 11 Jan 2007, 20:23


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 20:27
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




juristul 2000 imidau cuvantul meu de onoare ca nu stiu cine esti. dar ais a vezi si ai sa intelegei k posesorii de logan sunt un segment mai aparte pe piata; si mai ales pe forumuri. discutiri de genul asta nu ai sa vezi pe opelclub,pe vwforum,pe bmwclub..astea sunt discutiile oamenilor care isi dau ultimul ban din casa si beau apa in loc de pepsi ca sa-si poata permite un logan in 120 rate.


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jan 2007, 20:38
Post #71


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:58)
Sunt de acord cu testul(am mai zis de 100 de ori pina acum;dyno;noxe;ce vreti voi) numai ca pentru motorul 1.4 tdi nu am momentan un powerbox. lasa-mi pe pm datele si vb.
*



Well, daca nu ai pentru 1.4, cred ca pot sa te ajut. Daca ai ceva stocuri de powerbox-uri, desfa-le, si schimba rezistenta. Probabil trebuie doar o alta valoare la rezistenta, numai ca nu stiu cati kOhm-i trebuie sa aiba.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 20:43
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




driverx...pai fa-i tu ca vad ca te pricepi si ai zis k te costa 10 euro. faci repede 100 eur castig. Eu nu pot face asa ceva deoarece daca powerboxul este pentru alt motor ii poate afecta mersul. Voi stiti mai bine ce senzori se incurca se inverseaza. Nu ma bag la chnezarii. Asta e marfa pe care o am eu cumparata. Va multumesc pentru sugesti.


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jan 2007, 20:58
Post #73


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(juristul2000 @ 11 Jan 2007, 20:16)
Atata timp cat rezistenta merge si da rezultate care e problema?Va deranjeaza pretul sau faptul ca nu aveti si voi de vanzare?Sau ce ca nu mai inteleg nimic?
*



Fiindca nu are cum sa mearga BINE. Si cand zic BINE nu o zic din punct de vedere a performantelor. Ce dracu e asa greu de priceput???? De cate ori eu sau klaus sa mai explicam?

Sa mai repet INCA O DATA, ca fara vointa mea, unul din senzorii de pe Logan-ul meu s-a hotarat sa se comporte FIX ca un PowerBox? Mai exact DrainPowerBOX. De ce Drain? Pentru ca senzorul avea o rezistenta fixa, nu mai masura DELOC oxigenul dar rezistenta avea o valoare care indica amestec mult prea bogat. Daca ar fi indicat amestec prea sarac, SUNT SIGUR ca m-as fi ales cu un PowerBox..... GRATIS!!! Si stii care au fost rezultatele acestei rezistente fixe ale mele? Motorul mergea foarte infect la rece, doar la cald mai mergea cumva, ca sa nu zic ca mi-a sugrumat catalizatorul cu tot felul de tampenii. Toba arata pe interior ca la un motor care ar manca ulei.

Ce concluzii putem trage de aici? Ca acel senzor al meu nu e pus degeaba acolo. El are rolul de a furniza in continuu informatii REALE despre noxele motorului. Aceste valori indicate de el sunt CORELATE CU ALTE informatii de la alti senzori, iar unele chestii merg in tandem. Iegzemplu: Cu cat creste Temperatura Apei mai mult.....senzorul de oxigen sigur va indica un amestec mai mic o data cu cresterea temperaturii apei. Bun, Powerbox-ul nu mai indica corect temperatura sau oxygen-ul sau alte exemple date de klaus, deci SUNT sigur ca deja calculatorul va intra intr-un impas, va face el ceva, sigur va merge motorul, poate chiar mai bine. Luati-l ca un chip-tuning de cea mai joasa speta. Problema e ca la chip-tuning acolo se modifica tabele si alte prostii (Doc ne poate ajuta aici) care sunt corelate intre ele pentru a mari puterea si cuplul, deci nu pacaleste NIMIC, ci doar are alte valori fata de cele stock, pe cand PowerBOX-ul pacaleste...PACALESTE....si nici macar nu o face ca lumea, cu valori mai mari (sau mai mici, depinde de caz). DAAAAR da o valoare FIXA ... INTOTDEAUNA. Poate sa fie rece, poate sa fie cald, poate sa fie benzina cu alti parametri, poate sa nu fie, poate sa aiba motorul o temperatura, sau poate sa aiba alta, dar pentru PowerBox.....totul e la fel. NIMIC...dar NIMIC intr-un motor cu ardere interna nu e la fel de la o secunda la alta. Pentru un PowerBox se pare ca este suficient

De asemenea, se pare ca pentru un anumit segment de cconsumatori de "racing" bullshit, dintre care multi maaaaaaari inghitori de placebo li se pare suficient sa constante ca masina traaaaage mai tare, si acest SINGUR argument este suficient pentru ai umezi in pantaloni....

....DAAAR acest topic se adreseaza celor care vor sa deschida ochii. Si nu neaparat ca sa isi protejeze mult iubita lor masina care o platesc in 120 rate, ci pentru asi proteja orgoliul si a nu lua t(z)eapa cu un rahat infect care costa 100E desi adevarata valoare a lui este 0.2 E, pret in care am inclus si adaosul comercial.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 21:05
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Driverx...tu esti un mare COMPLEXAT posesor de LOGAN altceva nu pot sa-ti spun. Tu nu prea intelegi ca pe mine NU(nuh) adica NU ma intereseaza cum se comporta LOGANUL tau. Daca nu stiai acest forum RENO vs DACIa sunt acelasi site. si anuntul meu nu se adreseaza POSESORILOR de LOGAN ci al unui motor 1.9 DCI. e chiar asa greu sa povesti cum ti-ai facut tu chiptuning...la masina ta noua(chiptuning de fabrica) domne ti-ai luat logan si din fabrica avea probleme...la rezistente!?. deci povesteste-i lui KLAUS..lui DOc sau altor sute de mii de posesori de LOGAn care sunt interesati de marile descoperiri in materie de rezistente. IUBITA lor masina LOGAN.. nu poate fi afectata de acest TOPIC pentru ca acest infect powerbox care nue bun de nimic si va strica PROPURSOARELE de SUTE de cai de pe LOGAN NU VI SE ADRESEAZ VOUA...(posesori de LOGANURI in rate.)


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jan 2007, 21:21
Post #75


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Esti varza. Esti bun la dat replici, chiar daca nu raspund la problemele enuntate, mai ales ca stii sa ataci si sa jignesti oameni. Chiar te incadrezi in genul ala de oameni care vand bullshit-uri...ca powerbox-uri. Au si acest gen de oameni o calitate. Stiu sa dea din gura, si pot intoarce problemele sa para ca ei ar avea dreptate.

Bun, atunci te poftesc afara de pe acest forum, ca ti-ai argumentat singur ca nu ai ce cauta aici, ca aici e vorba de Logan, masina care nu e target pentru "produsul" tau. De asemenea o sa am grija sa fac cate un report pentru fiecare post a tau care contine jigniri la adresa userilor acestui forum.

Public cer moderatorilor sa il mazileasca pe acest......nu spun ce, ca a incalcat destule reguli ale forumului. Ban pe 100 de ani, ca pana atunci terminam si noi cu ratele la Logan.

This post has been edited by driverx: 11 Jan 2007, 21:23


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 21:26
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




Domnu prieten daca vei intra pe www.reno.ro vei vedea ca sunt amandoua forumurile pe acelasi site. eu ma adresam cu produsul meu forumului reno.ro!!! daca nu intelegi.
In ceea ce privesc insultele cred k mai bine vezi intai produsul si apoi comentezi ca ce ai vazut e cum ai vazut tu pe NUSH CE SITE cehesc. asa ca pina o sa ajungi tu de la CLuj la Bucuresti. CIOCUL MIC
CAt despre LIMBAJ: Ce dracu e asa greu de priceput???? De cate ori eu sau klaus sa mai explicam?

AStea-s vorbele tale pentru care doresti report...sau ce? Ai vazut DOC s-a simtit cu musca pe caciula,caci stiu destul de multe si a tacut. Fiecare vinde ce poate. Eu de exemplu vand powerboxuri...si XENOANE ilegale.la alea te pricepi!?!?


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 11 Jan 2007, 21:36
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Nu pot sa ma abtin.....

Intradevar topicul nu se adreseaza "complexatilor cu logan luat in rate" ci celor cu 1.9 TDI tocmai pentru a le deschide ochii si ai face sa inteleaga ca de fapt, "super power-boxu" de 100 E e o rezistenta chioara, care pe langa faptul ca pacaleste calculatorul, poate dauna functionarii motorului in timp.

@vw Daca tot spui ca esti atehnic si nu stii ce contine "minunea" de powerbox, ca n-ai nici o treaba cu senzori sau alte descoperiri ale stiintei, rezuma-te la posturi de vanzare si nu-i mai contrazice (nici macar n-ai argumente, doar replici gen: "n-ai bani, esti sarac nu-ti permiti powerboxu' meu" sau "ai logan, nu esti in TARGET") pe cei care cunosc functionarea unui motor si se chinuie de 3 zile sa-ti explice si tie.





--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 11 Jan 2007, 21:52
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




prietene este vorba de 1.9 DCI unu la mana.2 la mana cutia mea nu contine o rezistenta asa ca esti offtopic. SI tu ai vazut powerboxul care-l am eu de vanzare...ai fost de dimineata ne-am intalnit la cora NU!?
poate dauna functionarii motorului in timp.
TE astept cu argumentele practice prin care aceste powerbocxuri pe care le vand eu au daunat vreunui motor. Asa ca ABTINE-TE. si daca tot estoi posesor de 1.9 TDI fa tu o poza repede la talonul masinii tale tdi sa te credm si noi.
Pana atunci ar fi trebuit sa ma abtin sa-ti raspund. Toti aveti acasa jdemii de cai putere dar mergeti cu LOGANUL...

This post has been edited by vw18t: 11 Jan 2007, 21:55


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mythica
post 11 Jan 2007, 22:21
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 23 September 06
From: Buzau




Bine..se adreseaza posesorilor de 1.9DCI.

Nu am zis ca am TDI si "j-demii" de cai putere.

Si am zis "poate dauna functionarii motorului in timp" pentru ca e clar ca dupa montarea powerboxului motorul nu va functiona in parametrii producatorului, deci nu se stie ce se va intampla cu diverse subansamble dupa 10k sau 20k sau 50k km.

Montarea unui "powerbox" poate fi comparata cu "overclock-ul" facut unui procesor.
Masina o sa "traga" mai bine, dar ii reduce si durata de viata a motorului sau altor componente.

Nu ti-am facut antireclama, probabil cumparatorii tai sunt constienti de acest lucru si vand masina "tunata" dupa 1-2 ani, de aceea prefera plusul de putere.

Ti-am sugerat sa nu te mai contrazici cu cei care stiu ce inseamna montarea unui powerbox la o masina si sa incerci sa-i combati.

PS. Nu eu trebuie sa caut masini care s-au stricat dupa ce au avut powerbox pe ele, tu ar trebui sa-ti faci reclama si sa zici "masina X are powerbox de Y mii kilometri, motorul a fost verificat la ......( preferabil reprezentanta firmei producatoare - sa fie mai credibil ) si nu are nici o problema"


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureat Plus 1.4 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 11 Jan 2007, 22:26
Post #80


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Domnu' vw18t:

1. n-ai nemerit-o: n-am Logan si cred ca nici n-o sa am in curind. Cred ca in general n-o sa am Dacia (sau cine stie).

2. Daca citeai regulamentul, si daca citeai pe aici prin jur, vedeai ca nu agreeem scrierea cu "K" "Nimik" si altele. Primeste niscaiva avertismente de la mine.

3. te-ai referit dispretuitor la colegii de forum si la mine. Citez: "...astea sunt discutiile oamenilor care isi dau ultimul ban din casa si beau apa in loc de pepsi ca sa-si poata permite un logan in 120 rate.", sau ce mi-ai spus mie: "...cand tu nici macar nu esti in targetul threadului meu. NOROK."

4. In fine, suntem de acord: nu avem, ce discuta. Ca sa mami reflectezi, te propun (cumulat si cu avertismentul de la pct. 2) la citeva zile pe tusa.

5. juristul2000: ia zi... esti de acord?


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 11 Jan 2007, 22:48
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




as avea o intrebare ( apoi nu mai scriu pe acest topic )
daca am face o cheta , toti cei de aici de pe forum , interesati de acest powerbox si il achitionam de la dvs, sunteti de acord sa punem pe daciaclub, vwclub si altele.. poze cu autopsia lui ? si bineinteles dvs sa ne explicati deznodamantul...

This post has been edited by david79: 11 Jan 2007, 22:50


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 11 Jan 2007, 23:43
Post #82


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Da' ce conteaza daca e de acord sau nu? Din moment ce devii proprietar, faci ce vrei cu el. Sau ce crezi? Ca nu primesti certificate la el dar primesti restrictii privind destinatia obiectului cumparat?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 11 Jan 2007, 23:53
Post #83


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




Nu cred ca o sa-l mai vedeti pe musteriu pe aici.Va bateti capul degeaba cu un personaj care nu merita aceasta atentie..


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 11 Jan 2007, 23:58
Post #84


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Bine zis, Zippy.
Marele tuner de Olanda a primit ce-a meritat. Adicatelea flit. smile.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vw18t
post 12 Jan 2007, 00:41
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 16 August 06




ce sa vorbesc cu niste oamani care nu au in cap decat rate,leasinguri si alte imbunatatiri pentru masinile lor de inalta clasa! daca tot va luati super masini din punct de vedere tehnic si estetic... nu inteleg de ce le mai faceti imbunatatiri... vezi aici pagina lu KLAUS...care si-a facut o groaza de chestii infime dar care pentru il inseamna mult. Aceste lucruri nu trebuie facute pe nici un SH de kakat cum ati zis voi. Aceste LISURI sunt dotari standard laorice,golf,focus,astra,fiesta,etc...si
Btw daca aveam si eu 12430 euro imi luam si eu LOGAN MCV full option. pina atunci tac din gura pentru ca nu-mi permit decat un amarat de opel SH.
DUpa ce strangeti 100 euro(daca reusiti sa strangeti atata...voi interesatii de acest powerbox)...Sa va taiati o rata de la gura smile.gif) va astept sa va dau jucaria...si o sa ramaneti uimiti ca nu aveti ce face cu ea ca e doar o simpla rezistenta:)))ncare nu functioneaza nici pe 1,4 mpi(motor pa injectie) nici pe 1.6 mpi(motor pa injectie)

This post has been edited by vw18t: 12 Jan 2007, 00:43


--------------------
Opel Astra 2.0 DTI Selection 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
juristul2000
post 12 Jan 2007, 01:13
Post #86


"Membru 20 cm record"


Group: Members
Posts: 793
Joined: 6 October 05
From: Oradea




Discutia asta ma face sa rog moderatorii sa inchida topicul cu totul ca o luam pe aratura.Repet si eu faptul ca nu se stie cat de tare uzeaza Power boxul un motor sau daca-l uzeaza si sincer nici nu ma intereseaza pt ca nu sunt modelul care la 30 de ani cumpara o masina si la 60 inca o mai are din diverse motive.Cine vrea sa se convinga de performanta sa ma caute si facem testul pe masina mea si desfacem si power boxu sa vedem ce are.Uite in Oradea am dat eu cu asociatul meu peste 100 de bucati si nimeni nu a venit sa se planga de ceva probleme cauzate de acestea.Culmea ca cele mai multe le-am vandut unui mecanic de la Vw Oradea care poate o fi si el fermecat de rezistenta minune.
OS Nu stiu ca nu-s mecanic!!! Nici moderator dar daca tu stii atat de bine regulamentul, cere apliicarea lui daca crezi ca situatia o cere.
In cazul in care nu sunt atacat promit sa nu mai postez in acest topic(am rezistente de vandut la fraieri, nu de alta da sunt un Escroc, nu?)

This post has been edited by juristul2000: 12 Jan 2007, 01:14


--------------------
logan dacia Laurate 2005 - AR-07-RZV
20% warn permanent!!!
decat sa...... mai bine nu!!!!
NU, da spaga!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zmieu2go
post 12 Jan 2007, 01:37
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




ROG MODERATORII SA IA MASURI Vad ca discutia degenereaza . In primul rand eu mi-am luat LOGAN pentru ca asta am vrut , inainte de LOGAN am avut mercedes C220 din 2001 si nu am stat acasa sa beau apa in loc de pepsi si mi-am facut rata la logan ca sa folosesc altfel niste bani care stateau investiti intr-o masina + cheltuielile de rigoare , asa ca am hotarat sa-mi iau logan in rate si sa beau tot pepsi in continuare . asa ca domnu ''cu rezistenta'' te rog abtinete de la comentarii pentru ca oricum loganul meu e mai scump decat OPELUL mataluta si are 5000 km nu 300.000.


--------------------
dacia logan 2006/ambition dci - B 30 WZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 12 Jan 2007, 09:17
Post #88


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
1. Multe Logan-uri sunt inca in garantie, orice modificare neagreata duce la pierderea garantiei (deci implica extra-costuri). Aruncatul ostentativ cu bani este un obicei oriental, nu are legatura cu mai pragmaticii vestici.
Targetul meu nu este cel al posesorilor de LOGAN. Un posesor de logan care il ia in rate pe 10 ani nu e in targetul meu. Iar pentru Corsa 1.3 cDTI chiar nu am nimic.

Si toti posesorii de Renault l-au luat cash. Aia probabil nu au rate de platit. Logic.

QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
Nu are rost sa dau niste explicatii persoanelor care  nu sunt in TARGET. Vrei sa cumperi si ai PE CE sa pui. Vii vorbim si discutam 10 ore. Altfel...Te deranjeaza pe tine k vand rezistente la 110 euro...care chiar fac treaba?!?!
AM spus-o de 1000 de ori nu eu sunt producatorul ca sa va pot da milioane de explicatii. Vreau sa vad exemple concrete de la voi..marii cunoscatori..in care powerboxurile au facut ceva rau...

Repet. Eu nu am spus ca ar fi shit-uri. Ti-am atras atentia ca unii loganisti ar putea intra in target-ul tau.

QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
Btw cele mai multe accidente sunt facute de POSESORII de LOgan pentru ca ei au autostrada lor...ca deh au MASINA NOUA.de origine...

Vreau sa vad si eu statistica asta. E drept ca exista destui indivizi care cred ca Loganul e un Ferrari mai mic. Dar nu s-au inregistrat chiar atatea accidente.

QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
Aceste intrebari fara rost nu ai sa le auzi niciodata de la un posesor de masina NEmteasca. Sau deh..olanda tara in care sunt facute Box-urile...

Opel Corsa e, probabil, fabricat in Coreea sau Vietnam. Cat despre Olanda... asta nu-i o garantie. Poate s-au adunat 3 drogati in Damrak si au proiectat un asemenea device. Dank u wel.

QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
Si totusi astept prima masina cu NR de ROmania careia i s-a stricat mororul de la POWERBOX...nu fel de fel de pilde citite de voi pe net.

Iar. Ma doare-n cot daca i se strica motorul, cutia de viteze, toba de esapament sau becul de la port-bagaj. Daca ai fi citit ce am scris, ai fi vazut ca nu am spus absolut nimic despre power-box, ci doar despre comportamentul tau.

QUOTE(vw18t @ 11 Jan 2007, 19:49)
2. Cumpararea unui obiect - in special unuia ce nu corespunde satisfacerii unei nevoi de nivel redus (mancare, bautura etc) - implica o serie de costuri si o serie de optiuni. Omul are dreptul sa stie pe ce da banii.
DACA ESTI SARAC si nu-ti PERMITI NU te mai baga in seama. Rog pe cei care mai vor sa faca comentarii sa  faca o poza pe un ziar cu data de azi(preferabil libertatea-autoshow-ghidul auto-supercar si alte reviste pe care le cititi voi)
cu 110 EURO( poza sa contina o bancnota de 100 euro si una de 10 euro sau orice fel de combinatii;eventual340 ron). Altfel nu are rost sa vorbim.
*


OOO, imi cer scuze, o sa cer extras de cont si o sa scanez un fluturas de salariu, daca acestea sunt conditiile pentru a putea discuta.

LE:
De pe OpelClub:
1. "sincer io nu v-as recomanda sub nici o forma powerboxurile. astea au fost acum catva ani cam 5 . Remaparea e cea mai buna solutie si nu uzeaza motorul. ideea e ca se schimba niste parametri la calculatorul de injectie. si astfel injectoarele alea imping altfel motorina/benzina. asta e toata filozofia. de consumat nu consuma mai mult. asta va asigur. "
2. "Nu iti recomand powerbox."

De pe AstraClub:
1. "PowerBox-ul este plasat intre motor si ECU si ofera intentionat informatii eronate motorului pentru al face sa ofere putere mai mare. Cam toate protectiile motorului sunt pierdute in acel moment (ex. "limp mode" care in cazul detectarii unei probleme iti limiteaza viteza la 30 km/h). De aici apar si probleme mari si este si motivul pentru care s-a renuntat treptat la acesta varianta. Prin OBD se pastreaza protectiile originale ale motorului."

Pe celelalte n-am cont si nici chef sa caut. Oricum, ideea e ca se discuta si pe alte forum-uri.

This post has been edited by BlaueCorsa: 12 Jan 2007, 09:39


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jan 2007, 10:24
Post #89


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O sa-mi permit sa trimit la unele referinte legate de powerboxurile de pompe de injectie diesel, caci am vazut o oarece teama din partea unora de a aparea astfel de informatii.
Astfel, voi face referire la:
1. http://www.lotgracetrading.co.uk/why.php
2. http://www.thedieselpage.com/reviews/dsgvanaaken.htm
3. http://www.totalengine.co.uk/chipfaq.htm
4. http://www.k-tecracing.com/show_product.asp?id=1912
5. http://www.psi-motorsport.com/turbodiesel/powerbox.php
si de la forumul
6.http://www.dieselcar.com/cgi-bin/yabb/YaBB...;num=1092101402
Primele 5 linkuri sunt de la producatori/vanzatori seriosi de asa ceva.

Primul lucru care trebuie mentionat: exista (in mare) 2 tipuri de powerboxuri (si aici ma refer la cele de pompa): cu prelucrare analogica a semnalului si cu prelucrare digitala.
De la (1):
QUOTE
We are the only company to supply a digital RISC processor inside the unit which does not cause a time lag while processing the data, other tuning units use analogue electronics that manipulate control signals sent to the injection pump giving uneven power and torque delivery.
[...]
All analogue boxes on the other hand contain primitive electronics which manipulate the control signals by multiplying the analogue signal by a certain analogue value. The digital method can thus be tailored exactly to meet the engines requirements at all rpms throughout the rev range. The analogue unit's are hit & miss throughout the whole rev range and cause uneven and poor delivery of power and torque
Deci: 1. cele cu prelucrare analogica a semnalului au intarzieiri in prelucrarea semnalului 2. cele analogice produc putere si cuplu neuniform pe plaja de lucru. Acelasi lucru il zic si cei de la (6)
De la (1), precum si de la (3) (care sunt de fapt cam una si aceeasi)
QUOTE
This 'chip' intercepts the fuelling signals being sent from the ECU to the fuel pump and digitises the signal (i.e. converts it to a number). It then uses this converted value to 'look up' the new output signal value from the pre-programmed fuel map inside the Power Box, which is based on the half and full throttle fuel map from the original ECU
Deci, pentru pompele inteligente (cu procesor inclus) le spune ca e deschisa clapeta mai mult motiv pentru care baga combustibil mai mult, la o cantitatea mai mica de aer.
De la (2):
QUOTE
Unlike some of the early Duramax performance products that increased fuel-rail pressures, the DSG PowerBox provides for an impressive power gain by remapping the fuel and timing curves. Fuel-rail pressures are left untouched.
Deci powerbox - urile mai "vechi" produceau o presiune mai mare in rampa (deci se injecta in aceeasi perioada de timp cat injectorul era deschis mai mult carburant). Imi permit sa pun aici imaginea de la acel producator cu acel powerbox care monitorizeaza mai mult decat un ssenzor, ca sa stie lumea cum arata ceva serios
dsgvanaaken08.jpg ( Size: 40.07k ) Number of downloads: 610

De la (5)
QUOTE
le boîtier additionnel va envoyer au calculateur une information retour disant que la position de la pompe voulue par les paramètres d’origine n’est pas encore atteinte. L’enrichissement est donc obtenu en donnant d’autres paramètres à la pompe, destinés à augmenter le débit d’injection de carburant.
Deci calculatorul este inselat spunandu-i-se ca pompa este sub regimul sub care este in mod real. Si ce face calculatorul? Forteaza regimul de lucru al pompei ca sa bage mai mult carburant.

Deci ce fac powerbox - urile de conectare la pompa diesel conform declaratiilor oficiale ale producatorilor/vanzatorilor seriosi? Pai ori zice minciuni la pompa diesel asupra presiunii care tb sa o debiteze (la pompele diesel cu control integrat), ori ii zice calculatorului ca pompa diesel nu lucreaza in sarcina suficienta desi ea lucreaza de n-are aer si astfel calculatorul o forteaza si mai mult etc. S-a inteles, cred. principiul pentru powerboxurile de pompa.
Si aici vorbesc de powerbox -urile inteligente, nu de alea care fac straifuri peste senzori.

Legat de consumul mai mic, sa vedem ce zice la (3)
QUOTE
Does the Powerbox increase fuel consumption as well as power?
If the increased torque when the Powerbox diesel chip is fitted is used in the lower rev range a small amount of fuel can be saved. Some of the manufacturers clients have reported an increase of 3 to 4 MPG
Deci realitatea efectiva este ca acel consum creste. O zice producatorul.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 12 Jan 2007, 12:06
Post #90


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Motto: "Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul".

In traducerea lui Klaus s-a strecurat o eroare (la ultimul punct, legat de consum). De fapt textul zice asa:
Daca se exploateaza cuplul mai bun dat de motor in zona turatiilor mici se pot face usoare economii de carburant. Unii clienti au raportat o crestere de 3-4 MPG. Eroarea a fost indusa de sistemul de masur aamerican, care e pe dos fata de ce folosim noi. MPG = Miles per Gallon. Mai mult = consum mai bun.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 15:58
Forum Renault