DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Antifonarea si insonorizarea unei Dacii ;), Nova, dar poate fi si altceva :)

paulp
post 4 Jul 2004, 14:44
Post #31


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




QUOTE

ma intreb cit m`ar costa sa folosesc autovopant si preshuri de izopren  

nu stiu cit costa, dar asta nu e greu de aflat dintr-in magazin de specialitate, insa ideea e ca la Nova am vazut pentru prima data niste covoare din ceva cauciucat (eu am banuit ca e antifon amestecat cu cauciuc), puse in grosime de cca 0.5 cm peste tot ce inseamna pedalier, carena posterioara, portbagaj.
Liviu mi-a confirmat ca si la DSN s-a pastrat ideea, insa la berlina nu exista asa ceva.
De aici si sunetul mult mai infundat din Nova (acum dupa insonorizare e pregnant, parca asa avea urechile infundate).
O sa incerc cit de curind si upgrade-ul cu blana de motor si apoi parca vad ca iar o vind, ca pe toate celelate masini ale mele, dupa ce le-am facut masini le-am dat, de ma pomenesc toti cumparatorii :inger:


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MAKRON
post 4 Jul 2004, 21:36
Post #32


simply clever


Group: Members
Posts: 236
Joined: 18 June 04
From: silistea gumesti




da, o solutie buna este ca absorbantul sa se afle chiar linga sursa de zgomot.
mai ramin in discutie zgomotele de rulare din registrul frecventelor joase foarte suparatoare (se aud bine pe piatra cubica sau mai bine spus se "simt") dar deja e prea mult...


--------------------
SKODA OCTAVIA II AMBIENTE MY 2007 - WSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Jul 2004, 10:05
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




paul, am si eu o intrebare (poate stupida...), despre poc-nituri....

1. clar trebuie bormasina, da cu un burghiu de...cat o fi poc-nitul...3-4-5..?
2. care e procedeul de prindere al poc-niturilor? cu o scula deosebita, sau ciocan, si ciocan contra?
3. Cam la ce distante pui poc-niturile unu de altul?
4. La suportul ptr. cric, cum ai facut mai exact? -am aceeasi pb la o roata...
5. Tabla folosita pentru inlocuire de unde si care?

Nu de alta, dar peste 2 sapt. ma apuc de operatiune, si cu astea nu eram lamurit...10x ...


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 Jul 2004, 10:19
Post #34


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




1. burghiul cat pop-nit-ul
2. exista un cleste special in care bagi popnit-ul si il fixezi doar de pe o parte (nu-ti trebuie acces in partea cealalta)
3. cat iti permite tabla, poti sa le pui si unul langa altul
4. ala ar trebui sudat si tratat bine dupa aia


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 13 Jul 2004, 10:29
Post #35


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




La 1-2 ti-a raspuns deja Ov.
La 3 eu le-am pus cam la 2 cm unu de altul. Intre tabla veche si cea noua am pus antifon nediluat la greu, astfel incit sa nu-mi zdrangane tablele si nici sa nu mai am surprize pe viitor.
4-5. Suportul pentru cric la Nova e mult mai mai mare decit la berlina, dar ideea e aceeasi. Am croit o tabla de inox de 1 mm grosime (tabla am luat-o de la cuva unei masini de spalat vechi), pe care am ondulat-o in functie de locul respectiv. Am prins-o inclusiv de prag. NU AM PUS APARATUL DE SUDURA. Totul a fost prins cu nituri de 4.5mm, si bineinteles ca am bagat antifon nediluat la greu intre table. A, dupa ce am prins-o bine i-am tras o gaura de scurgere cu burghiul de 10, pentru ca locul vechi avea prevazut asa ceva :wink:, dar ai grija sa nu intri prin podea cu burghiul.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Jul 2004, 10:38
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Uau...in 24 de min....2 raspunsuri exacte...Acum m-am desteptat si eu...cu asa raspunsuri si un dobitoc ca mine poate sa descifreze...

Nu credeam ca o sa ma apuc eu sa fac chestiile astea, dar decat sa arunc ceva milioane pe o manopera care o pot face si eu....cu ajutorul vostru...

Multam fine...inca o data... :wink:


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 1 Aug 2004, 17:56
Post #37


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Am vazut ieri la unul din baietii nou veniti la intilnire o folie PEE ce cca 1 cm grosime. Cred ca e mai mult buna in portbagaj si pe unde incape, fiind dintr-o singura bucata si mai groasa.
Poate data viitoare il mai prind si facem o poza cu folia aia.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SYL
post 1 Aug 2004, 19:00
Post #38


doc


Group: Members
Posts: 2.876
Joined: 16 December 03
From: Bucuresti




Paule, deci pana la urma folia PEE e buna si in portbagaj ? Ca Liviu zicea ca degeaba am pus folie si in portbagaj, ca nu ma ajuta.


--------------------
Dacia Duster 1.2 TCe 4x4 E6 (2015)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 2 Aug 2004, 20:42
Post #39


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Syl, orice e mai bun decit nimic :twisted: .
Am reusit sa fac si penultima chestie legata de insonorizare. Capota la motor.
Din pacate inca n-am un aparat digital dar cum prind unu la inghesuiala pun si poze.
Asa-zisa blana am facut-o din Izopren cu folie de aluminiu (multam Liviu pentru prima bucata de minune. A doua bucata am gasit-o la Iasi)
Au intrat 2 bucati. Cost 140K per buc = 280K + 10 braduti de 6000 + vro 2 m de banda Power Tape.
Rezultatul: Unde-i frate motorul la masina asta :shock: ?
(exagerez desigur dar oricum am mai eliminat inca vreo citiva decibeli buni :wink: )
Am mai tapetat, dar mai am putin de lucrat, si peretele dintre compartimemtul motor si habitaclu.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cstavaru
post 18 Aug 2004, 01:40
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




Am vazut ca exista o folie pentru parchet care are inserata folie de aluminiu. Deci e si fono si termoizolanta. Cred ca e ideala pentru pus intre compartimentul motor si habitaclu. Si cred ca merge pusa si pe capota in loc de "blanita" protejand astfel si vopseaua de pe capota de temperaturile mari de la motor.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BV99
post 18 Aug 2004, 06:33
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 April 04
From: BRASOV




a facut cineva o izolare a usilor? am vazut la un opel astra pe tabla,in interior, lipita un fel de pluta.


--------------------
DACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bytzu
post 18 Aug 2004, 08:23
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti




pe pedalier si spre motor se da cu antifon la greu, se croiesc bucati de sac de iuta, se aseaza peste antifonul proaspat, se preseaza, iar dupa aceea se ineaca in antifon, sa nu se mai vada sacul

tot ceea ce a zis paul, mai putin partea cu folia am facut acum 3 ani, in loc de folie am pus pasla; acum o sa pun de toate :twisted:


--------------------
Renault 12 - B-22-MZN
also...BMW E28 524TD, Ford Capri MK3 V6 2.8i Flame Edition, Oltcit Club '83 38000km, Dacia 1310 rea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cstavaru
post 10 Oct 2004, 21:35
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 29 February 04




QUOTE(Ov @ 2 Jul 2004, 10:12)
folia se vinde doar la sul, si un sul are vreo 12m parca.
Mie mi-a intrat in masina FIX 1 sul (am pus pe jos, pe sub bord, in usi si in portbagaj)
costa in jur de 150.000 un sul, chiar mai putin si gasesti in Praktiker&Bricostore
Io am luat din Praktiker de 3mm si am pus in 2 straturi.
A meritat munca pt ca mi-am spalat mocheta si am facut scaunele sa nu mai scartaie. Zgomotul exterior s-a redus simtitor (la mine au uitat astia in fabrica sa dea cu antifon, si de abia acum la nivelul de zgomot exterior am reusit sa o aduc ca o dacie din 97-98 ). In schimb motorul se aude ca naiba de tare si la ala nu prea mai stiu ce sa-i fac, poate o blanitza, dar costa multicel si nu stiu daca se simte efectul ei IN masina
*



Da, si eu am facut o chestie ( Berlina din 85 ): Am gasit un material fonoizolant gen Dynamat ( niste "placi" flexibile cu bitum care sunt si autocolante, la 160.000 bucata - are vreo 80x60 o placa ). Dupa ce am dat cu "insonor" ( antifon Sprint Extrabody ) si pe interior si pe exteriorul sasiului si in compartimentul motor, am acoperit complet planseul pedalier ( si sub bord ) cu aceste placi insonorizante.

Zgomotul de rulare acum este inexistent, dar troneaza in continuare zgomotul motorului sad.gif ( cutia mea este cu 4 trepte ) Am gasit niste gauri pe unde treceau diferite cabluri din compartimentul motor in habitaclu si le-am astupat, zgomotul s-a redus, dar nu mult.

Oare daca pun o blanita pe capota o sa se reduca masurabil zgmomotul motorului ? Ma gandesc sa mai pun si un material insonorizant pe tabla dintre compartimentul motor si habitaclu, dar ce naiba material poate fi pus acolo ca trebuie sa reziste la temperatura mare...

Apropos, s-a gandit cineva sa puna pe capota de Berlina o "blanita" de papuc Diesel ? M-am uitat mai bine si de fapt e un carton, nu e deloc ca la masinile straine...nu cred ca merita 800.000 un carton de genul ala totusi.



This post has been edited by cstavaru: 10 Oct 2004, 21:41


--------------------
Renault Megane 2.1, 1.6/115, feb. 2006, 7000km in august.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Oct 2004, 18:53
Post #44


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu mi-am confectionat o "blanita" din izopren cu folie de aluminiu (se gaseste la raioanele de articole sportive sub forma de saltea pentru cort). Cost 260K, plus niste braduti de prins pe capota si niste PowerTape pentru a uni bucatile.
A mai atenuat din sunetul motorului, dar mai mult a ajutat insonorizarea din vara.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 11 Oct 2004, 19:31
Post #45


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




paul, pune si tu o poza, ma intereseaza si pe mine... la blanita izopren, please.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 11 Oct 2004, 19:42
Post #46


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Poza o voi pune cind binevoieste Stasi sa mi-o trimita, ca am facut simbata poze tocmai in scopul asta.
Probabil ca miine!


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 12 Oct 2004, 22:00
Post #47


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Gata si pozele.
Cam asa arata "blana" mea
ph34r.gif

Attached thumbnail(s)
blana_1.jpg ( Size: 165.68k ) Number of downloads: 4225
blana_2.jpg ( Size: 205.39k ) Number of downloads: 4364


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Oct 2004, 08:00
Post #48


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




ai depus ceva efort! MA intreb daca nu e mai lesne de luat o blana din dezmembrari?


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 13 Oct 2004, 09:23
Post #49


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




M-am gindit si la varianta asta, dar ce am vazut pe la dezmebrari necesita niste modificari destul de importante.
Plus ca mai exista riscul de a nu mai putea inchide capota.
Asa cu izopren, nu e nici o problema in a-l croi dupa necesitati.si fiind ca un burete sa muleaza dupa orice relief.

Inca n-am gasit o solutie viabila de a-l lipi complet de capota sa nu mai faca deloc burta(momentan sta prins cu niste banda dubluadeziva si cu braduti) dar ii pun eu capu si la problema asta.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Oct 2004, 09:36
Post #50


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai eu, carea aplicasem exact aceeasi metoda la DSN, dadusem gauri mai dese in ranforsarile capotei si prinsesem buretele aluminiizat cu braduti cu capul mare (multi si desi). Si statea foarte bine, n-avea nici o greata.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 13 Oct 2004, 11:06
Post #51


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




eu nu stiu la ce ziceti voi braduti...cum arata, e o poza undeva?
eu zic ca daca lipesti izoprenul cu un lipici gen prenadez, care ataca putin materialul, se va lipi etans si il va si subtia/aduna nitel...trebuie incercat pe o bucata mai intai.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uzurpy
post 14 Oct 2004, 10:42
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 7 October 04




salut tuturor , e prima postare pe acest forum ( sper si nu ultima )
am citit toate posturile legate de insonorizare
acum vin si eu cu o idee , nu stiu cat de buna este

in loc de folia aia subtzire cu aluminiu pe o parte , nu ar fi buna niste vata minerala cu folie de aluminiu pe o parte ? stiu ca sunt pe diferite grosimi si izoleaza fonic foarte bine fata de alte materiale

in loc de asa zisi "braduti" cred ca sar putea prinde cu niste bucati de tabla pe post de shaiba si cu holtz suruburi mai groase

PS : nu stiu foarte multe lucruri legate de mecaninca ( am o berlina la care mai schimb o platina , un ulei la motor si din cand in cand mai reglez tachetii cand tzacane smile.gif )


--------------------
Dacia 1400 - B 56 MDX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Oct 2004, 10:50
Post #53


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Problemele cu vata minerala sunt:
1. Nu are rezistenta in timp (se desprind bucati din ea; intre peretii de la case si poduri, nu o misca nimeni, dar aici mai bate un vant, se mai ridica o capota...)
2. Nu face chiar bine sanatatii plamanului (firele subtiri de minerale, chiar daca e bazaltica)
3. E cam groasa
4. Exista cote critice pe capotele de DSN/SLZ, unde grosimea materialului este obligatoriu sa fie mai mica (filrtru de aer, capete amortizoare)

Iar prinderea cu suruburi si plat-banduri e o munca in plus care nu aduce beneficii suplimentare decat ca ingreunare a capotei, nu ca insonorizare


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uzurpy
post 16 Oct 2004, 02:11
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 7 October 04




1. vata asta minerala are mai multe grosimi
2. are o folie de aluminiu destul de groasa pe o parte ( nu e doar vata.... ca vata medicinala biggrin.gif ; folia de aluminiu nu e chiar "staniol de ciocolata" )
3.tablele ar avea rol de prindere cat mai buna de capota.... un fel de shaibe mai mari ( deci cu folia de aluminiu spre motor si vata lipita de capota ; s-ar vedea la fel ca modificarea facuta de paulp )
4.vata se vede doar un pic pe margini si deci cu un cuter se poate taia si chiar baga niste silicon intre stratul de aluminiu si capota ( ca sa nu ne rupa plamanii )

toata treaba asta e teoretica si as aplica-o pe dacia mea ( berlina )

vin cu o intrebare
- in toba finala si toba mica , as da niste gauri ca sa scap de condensul din ele ( si deci sa ma tina ceva mai mult de o iarna ), cat de zgomotase are deveni ? aveti idee ?


--------------------
Dacia 1400 - B 56 MDX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 16 Oct 2004, 06:58
Post #55


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




fa o gaura doua cu un ac...desi e clar le ataca rugina si intr-o luna se maresc. mai bine lasa-le asa.


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 22 Oct 2004, 20:40
Post #56


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




mai baieti, mesteri care va aflati... souneti-mi si mie un service bun in Bucuresti unde fac si eu operatiunea lu paulp pe dedesubtul legeneului meu...ca e antifonat doar in fata!!!!!

va rog eu mult ca nu vreau sa ma prinda iarna iar lu taica miu ii e lene sa ma ajute

This post has been edited by Dsign: 22 Oct 2004, 20:42


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 8 Nov 2004, 16:15
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Ma roade si pe mine o chestie... Folia PEE despre care s-a vorbit atat de mult cum se comporta in contact cu apa? Ca un burete?
A mea e din 98 si unde are antifon din fabrica e in perfecta stare. Anul asta am dat cu putin grund unde nu a fost antifon si incepuse sa rugineasca (coltul dinspre far al aripii).
Am montat aparatori de noroi din plastic in partea din fata a aripii fata (ca la supernova) pentru ca la mine nu avea.
O sa mai montez o aparatoare la aripa dreapta spate(de solenza) in felul asta nu se va mai strange noroi pe furtunele de la rezervor.
Spre deosebire de supernovele pe care le-am vazut la mine e antifonata toata podeaua si pe exterior si pe interior, in interior pe podea sunt lipite niste bucati asemanatoare cu smoala, in portbagaj la fel, interiorul usilor si al pragurilor e antifonat si apoi dat cu parafina topita.
Tot compartimentul motor inclusiv capota sunt antifonate.
Daca si a ta e la fel Paul nu inteleg de ce ai mai antifonat-o in interior.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 8 Nov 2004, 16:27
Post #58


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Cristi, folia asta in contact cu apa se comporta cam ca o sita, adica lasa sa treaca apa prin ea dar n-o retine...

Si a mea nova era tot asa facuta din fabrica, dar cum eu voiam sa pun folie si tot am dezechipat-o, mi-am zis ca nu are rost sa ma zgircesc pentru 100 de mii si i-am tras si o mina de antifon (care a prins foarte bine ca s-a lipit folia de el si nu se misca pe sub mocheta...


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 9 Nov 2004, 12:40
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(paulp @ 8 Nov 2004, 16:27)
Cristi, folia asta in contact cu apa se comporta cam ca o sita, adica lasa sa treaca apa prin ea dar n-o retine...

Si a mea nova era tot asa facuta din fabrica, dar cum eu voiam sa pun folie si tot am dezechipat-o, mi-am zis ca nu are rost sa ma zgircesc pentru 100 de mii si i-am tras si o mina de antifon (care a prins foarte bine ca s-a lipit folia de el si nu se misca pe sub mocheta...
*



Daca te referi la acea folie care se pune sub parchetul laminat si care e putin ondulata sa stii ca am pus si eu si am testat suflind in ea.. este TOTAL IMPERMEABILA.. deci nu se comporta ca un burete dar nici ca o sita.

Ca eficienta, da, este eficienta la zgomot.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 9 Nov 2004, 12:51
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Daca e impermeabila nu e deloc bine. Va face condens sub ea, care nu se va putea evapora.


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 09:18
Forum Renault