DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 28 29 30 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Calitatea service-urilor Dacia, impresii despre service-uri

crisstian
post 12 May 2010, 10:13
Post #871


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




,,Sport extrem" la Automobile Service Dacia SA Bistrita-Calea Moldovei , Nr.22 , Judetul Bistrita-Nasaud.
De-a lungul anilor am avut multe experiente si bune si rele. Ultima a fost una foarte rea...
Mi-au lucrat la sistemul de franare...au inlocuit cilindrii spate, sabotii si au adus la nivel (max) lichidul de frana.
A 2-a zi am avut de facut aprox. 600km dus-intors). Dupa aprox. 300 km parcursi am ridicat capota si am constatat ca am pierdut aproape tot lichidul de frana. Era sub val minima cu 0.5 cm. I-am contactat telefonic pe cei din Bistrita si...in incercarea de a remedia situatia m-au trimis la cea mai apropiata reperezentata din zona unde ma aflam. Acolo s-a constatat ca nu a fost strans suficient racordul la conducta spate dreapta(ceva de genu) pe unde s-a ,,dus" lichidul de frana. Desi la Bistrita mi-au facut testul de frana care a iesit OK, n-au observat ca aveam pierderi de lichid la iesirea din service,...Se pare ca la acest service siguranta clientului si siguranta circulatiei nu sunt o prioritate intotdeanua.
Acum ca sa nu generalizam la masina a lucrat un singur mecanic al carui nume n-am sa-l public aici, fiindca poate nu-i corect fata de el, insa probabil si-a primit mustrarea direct din service. Daca cei de la Automobile Dacia (Str. Uzinei nr 1, Mioveni, jud. Argeș) citesc din intamplare ce-am scris pe-aici..le transmit urmatoarele: asa cum le-am spus mai demult ca d.p.m.d.v la Bistrita nu au reprezentanta DACIA; sustin aceasta ideea in continuare...Este inaceptabil sa platesti o ,,caruta de bani" pentru lucrari la un service autorizat DACIA si sa constati asemenea abateri pentru lucrari care tin de siguranta circulatiei.
Exercitiu de imaginatie: ce s-ar fi intamplat daca in locul meu era o persoana care habar nu avea ce-i lichidul de frana...

P.S. Asta imi aduce aminte cand am citit pe forumul acesta ca intr-un service autorizat din Romania, la cineva i-au schimbat bieleta si au uitat sa-i puna si sa-i stranga piulita...

This post has been edited by crisstian: 12 May 2010, 10:55


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 May 2010, 10:25
Post #872


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.714
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Poti sa le dai tu un mail la uzina in caz ca nu citesc. Cu factura si ordinul de reparatie de la al doilea service in care au constatat deficienta reparatiei.

This post has been edited by einstein1984: 12 May 2010, 10:59


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 12 May 2010, 10:40
Post #873


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




La cel de-al doilea service n-am platit nimic...Cei din Bistrita le-au comunicat ca voi ajunge la ei cu aceasta problema...practic o intelegere intre service-uri. Ca si acte am primit doar o foaie cu testul de franare de la standul de testare frane (ITP). Mi-au cerut certificatul de inmatriculare s-au uitat/au scris ceva (n-am observat) la calculator dupa care mi l-au returnat.
Puteam sa contactez telefonic VoceaClientului direct din ,,drum" si sa reclam...,dar am preferat o cale mai ,,amiabila" mergand pe principiul ca toti suntem oameni si se mai intampla sa gresim. Avand in vedere ca mai traiesc si masina e intrega am fost un pic mai indulgent...desi sistemul de franare e o chestie foarte serioasa.

This post has been edited by crisstian: 12 May 2010, 11:00


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 May 2010, 11:00
Post #874


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.714
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Anunta astia de la al doilea service la uzina. Oricum, fiind dublu circuit nu-ti canta popa, dar trageai o sperietura daca nu verificai (se aprindea becul de nivel totusi).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 12 May 2010, 12:24
Post #875


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Primeste altceva decat un surub strans cum trebuie si, daca insista, cateva scuze?


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 May 2010, 12:47
Post #876


-


Group: Members
Posts: 21.793
Joined: 19 April 05
From: Romania




In tara nebunilor se lasa si cu proces.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 May 2010, 13:21
Post #877


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.714
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E dreptul lui sa intenteze si o actiune legala daca vrea.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 12 May 2010, 18:27
Post #878


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




QUOTE(einstein1984 @ 12 May 2010, 10:25)
Poti sa le dai tu un mail la uzina in caz ca nu citesc. Cu factura si ordinul de reparatie de la al doilea service in care au constatat deficienta reparatiei.
*


coffee_spitsk.gif unde, la uzina? cui mai exact ar trebui sa-i trimita mailu' respectiv?
radmasa.gif

PS: einstein1984, buna gluma up.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 May 2010, 18:28
Post #879


-


Group: Members
Posts: 21.793
Joined: 19 April 05
From: Romania




Lu' nea Stroe?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 May 2010, 19:01
Post #880


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.714
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Vocea clientului are birourile la uzina. Si au si mail.

This post has been edited by einstein1984: 12 May 2010, 19:03


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
membru_DC
post 12 May 2010, 19:13
Post #881


-


Group: Members
Posts: 1.149
Joined: 24 May 09




radmasa.gif

cine? laugh.gif

This post has been edited by membru_DC: 12 May 2010, 22:16


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 20 Jul 2010, 10:49
Post #882


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wanderer
post 29 Sep 2010, 14:27
Post #883


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 10 October 05
From: Bucuresti




"De asemenea, potrivit proiectului legislativ aprobat, proprietarii atelierelor de reparatii de masini vor fi obligati sa asigure accesul consumatorilor la informatii privind procedurile tehnologice si manopera, la solicitarea acestora, iar clientii pot asista fie in mod direct, fie prin urmarirea operatiunilor, printr-un sistem audio-video."

e doar proiect.


Sursa



This post has been edited by wanderer: 29 Sep 2010, 14:28


--------------------
Logan Laureate 1.4MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 29 Sep 2010, 16:32
Post #884


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(wanderer @ 29 Sep 2010, 14:27)
e doar proiect.

Pt mine nu e proiect, eu daca nu stau langa masina merg la alt service.
Incercau aia de la Cobalcescu sa imi spuna cand am fost la ceruire, ca nu e voie, ca e toxic. Zic lasa mai nea, ca stau la 10m si nu mai e toxic. Cand le-am spus ca plec au intors-o ca la Ploiesti.

A mai fost un coleg la revizie cu un Ford Focus si iau furat cricul si capacul de protectie de pe motor. Pe Sos. Giurgiului.
Zic mai, esti om batran, nu se scapa masina din ochi nici o secunda, habar nu ei ce indemanare au mecanici astia.............


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wanderer
post 27 Nov 2010, 22:43
Post #885


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 10 October 05
From: Bucuresti




pentru multi nu e doar proiect, sunt patiti (sau informati) si merg doar la service-uri unde pot sa vada masina. Dar, daca se aproba, teoretic vor fi toti obligati sa nu mai faca joc de glezne. N-am mai fost la IPSO de vreo 3 ani, nu stiu cum mai e, dar pe vremea cand mergeam acolo nu te lasau sa treci de poarta atelierului. Si mai si aveau un afis de care m-am amuzat copios (ceva de genul "din respect pentru client", sau ceva in halul asta...i-am scris continutul exact pe la un topic, mai atunci cand l-am citit biggrin.gif )

In fine, cel putin in Bucuresti acum sunt multe service-uri autorizate Dacia in care se poate sta langa masina...alegeti in consecinta. wink.gif

27 Nov 2010, 22:54:
am gasit, mesajul de la IPSO era

pentru siguranta dumneavoastra, pentru rapiditatea procesului si pentru TRANSPARENTA, nu aveti voie sa stati in hala de productie

deci, pt transparenta, nu te lasau sa vezi nimic. biggrin.gif well...

nu stiu cum o mai fi acum pe acolo.

This post has been edited by wanderer: 27 Nov 2010, 22:54


--------------------
Logan Laureate 1.4MPI - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandruprodan
post 1 Apr 2011, 15:34
Post #886


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 April 11




Am fost eu la AutoEuropa in Timisoara si sunt foarte dezamagit de acestia, am avut o problema la masina si nu mi-a palcut ca m-au facut sa astept desi am fost programat dinainte, dupa ce m-am dus sa intreb de starea masinii au aparut cateva persoane inbracate in salopete albaste au deschis capota, au facut o diagnoza ( nu am primit rezultatele acesteia ) ma-au chemat sa ma intrebe de un fir de la calxon si dupa aceea au disparut toti de langa masina, dupa jumate de ora am cerut sa imi dea masina sa plec, am mai stai 20 minute sa imi factureze diagnoza si curatat conexuini la o cantitate de 30 minute si am plecat cu masina la fel cum am venit doar cu 2h si jumatet pierdute si mai putini bani in pormoneu ( consider ca a fost taxa pe prostie ).

In concluzie pt 10 minute cat au facut diagnoza si au strans bornele la baterie am asteptat 2 ore si si jumate si nu mi-au rezolvat problema la masina.


--------------------
Dacia Super Nova 2008 - TM10___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei C.
post 24 Jun 2011, 17:08
Post #887


Utilizator de diacritice


Group: Members
Posts: 87
Joined: 19 January 10
From: Timișoara




Recomand serviceul de la reprezentanta Auto Europa Timisoara/Miresei. Nu mi se par preturi mari, par sa stie ce fac, se poarta frumos, nu e nevoie de spaga etc.

Pana acum am facut prima revizie la ei, am adaugat o cheie cu telecomanda la masina (doar manopera, cheia noua o aveam eu) si mai doua treburi mai mici pe care nu am vrut sa dau multi bani asa ca am stabilit metode de reparatie nu tocmai perfecte dar ieftine si acceptabile (o mica lipsa de vopsea de la un incident din parcare + o incercare de spargere a masinii care a rezultat in strambarea usii).

Prima revizie -> 310,34 lei (cu piese de la ei: filtru habitaclu, ulei, filtre ulei).
Adaugarea cheii a costat mai putin decat cer multi care se ocupa de asa ceva in particular.


--------------------
Dacia Logan 1.2 16V Laureate, 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu2002
post 14 Jun 2012, 20:28
Post #888


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 16 April 07
From: Ploiesti




Nu recomand sub nicio forma Mavexim Targoviste nici ca service si nici ca showroom. Desi initial masina din semnatura am cumparat-o de acolo si primele revizii tot acolo le-am facut, intre timp s-au degradat total, au devenit extrem de scumpi si de neprofesionisti, probabil mizand pe reducerea costurilor au angajat numai necalificati atat la vanzari cat si in service. Atuul lor este ca sunt singurii reprezentati Dacia din Dambovita. Orice alt dealer ii va scote definitiv de pe piata din Romania.


--------------------
Logan MCV Preference 1.6, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliu m.
post 17 Sep 2019, 17:05
Post #889


Membru


Group: Members
Posts: 116
Joined: 12 August 09







QUOTE(woo @ 19 Oct 2009, 00:03)
o stiti pe blonda de la poliserv de la ploiesti care e directoare de vanzari si umbla cu un porshe ? s-a dus barbata-miu sa imi ia un clio si ma lasa in schimb cu 2 copii mici, aviz amatorilor !!!!!!!
*


Am crezut că mor de ras. Nu se poate așa ceva.😅


--------------------
citroen,daewoo C5 2,0 HDI , TICO SX 2001,2000 - cam murdar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minitehnicusbv
post 9 Sep 2022, 09:05
Post #890


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 September 22




stie cineva un service bun unde mi se poate remonta chiulasa adusa de la rectificat si se poate strange corect dupa procedura?


--------------------
Dacia Logan 2008/1.4/benzina si GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 9 Sep 2022, 09:48
Post #891


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.578
Joined: 18 September 05
From: Internet




QUOTE(Andrei C. @ 24 Jun 2011, 17:08)
Recomand serviceul de la reprezentanta Auto Europa Timisoara/Miresei. Nu mi se par preturi mari, par sa stie ce fac, se poarta frumos, nu e nevoie de spaga etc.

Pana acum am facut prima revizie la ei, am adaugat o cheie cu telecomanda la masina (doar manopera, cheia noua o aveam eu) si mai doua treburi mai mici pe care nu am vrut sa dau multi bani asa ca am stabilit metode de reparatie nu tocmai perfecte dar ieftine si acceptabile (o mica lipsa de vopsea de la un incident din parcare + o incercare de spargere a masinii care a rezultat in strambarea usii).

Prima revizie -> 310,34 lei (cu piese de la ei: filtru habitaclu, ulei, filtre ulei).
Adaugarea cheii a costat mai putin decat cer multi care se ocupa de asa ceva in particular.
*



Ce vremuri!
Am preferat sa merg la Deva sa fac prima revizie ecog cu 560 lei (filtru gaz, filtru ulei si ulei) decat sa dau aproape 1000 lei cat mi-a ofertat cei laudati mai sus. Am consumat poate 70-80 lei pe gaz pana acolo si inapoi. Cu alte cuvinte am parcurs 300 km cu o eficienta de + 100 eur.
Sper sa se trezeasca!


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 9 Sep 2022, 10:59
Post #892


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Asa pateam si eu cand am avut Logan cu GPL din fabrica.
Zici ca sunt de aur filtrele alea de GPL
Eu mergeam la Medias sa fac reviziile


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 28 29 30
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:11
Forum Renault