DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme inchidere portbagaj / hayon, Oare are ceva sistemul de blocare?

i96nds
post 5 Oct 2005, 12:19
Post #1


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti





Ei, uite ca am reusit sa zapacesc portbagajul. Am mers la un drum lung cu masina super-incarcata. Portbagajul era prin. Am oprit si pe la Cosereni si am mai indesat acolo inca un sac cu gogosari si unul mic cu vinete.
Deci la inchiderea portbagajului au fost mari eforturi, desi am mai multat din lucruri si in bratele pasagerilor de pe locurile din spate.

Dupa ce am apasat de mai multe ori pe hayon el s-a inchis intr-un final. Bucurie mare - am plecat mai departe. Dupa inca 500 km pe drumurile minunate ale patriei am ajuns la destinatie. Surpriza: hayonul nu se mai inchidea, chiar daca il apasam energic/brusc/incet/tare/etc.

Am incercat sa misc cei doi tumburuci (adica suruburi) de cauciuc. Le-am infiletat la maxim si degeaba. Deci nu e de la ei. Pana la urma am reusit sa il inchid cu ceva eforturi insa acum evit sa il mai descui ca sa nu raman de paza langa el.

Credeti ca s-a dereglat ceva la mecanismul acela de inchidere/blocare a hayonului? M-am uitat la el si nu mi-am dat seama de ceva suspect. Yala functioneaza bine, miscarea se transmite pe tija aia catre mecanismul de blocare. Deci la descuiat nu sunt probleme ci numai la auto-blocare.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Oct 2005, 12:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Cine poate sti ce s-a strimbat pe acolo;
Eu zic sa te uiti la alta SLZ-a si prin comparatie sa vezi care-i baiul, daca asa "la ochi" nu vezi nimic


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 5 Oct 2005, 13:25
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




ai cumva actuator pentru deschidere porbagaj? poate s-o fi dereglat ala.
oricum uita-te pe partea din interior a mecanismului de inchidere de la haion(bucata fixata pe hayon, nu pe usa) si vezi ca are un patratel de plastic care se misca atunci cand rasucesti cheia. cand scoti cheia din butuc (sau pozitia inchis) patratelul e la acelasi nivel cu inchizatoarea, iar cand descui si tii cheia rasucita acel patratel se departeaza; daca acesta nu revine cand" incui" inseamna ca ramane tija blocata pe undeva, iar daca nu...atunci probabil ca s-a stricat acel mecanism. in cazul cand patratelul nu revine la pozitia lui cred ca daca il impingi cu mana hayonul se va bloca mai usor...

This post has been edited by johnsws: 5 Oct 2005, 13:27


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 5 Oct 2005, 13:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




In interiorul haionului e o tija de actionare care dupa deschidere trebuie sa revina in pozitia initiala. Daca s-a strambat ceva pe acolo sau s-a infranat mecanismul se intampla sa ai probleme cu ea. In cazul tau e posibil sa se fi strabat dat fiind ca are 2 guri de vizitare a angrenajului destul de largi.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 5 Oct 2005, 16:56
Post #5


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Nu am actuator, nu am modificat nimic pe acolo. Nici nu am umblat vreodata.
In principiu tija ajuta doar la deschidere nu si la inchidere. La mine fiind problema la inchidere, nu cred ca are legatura cu tija.

Eu am vazut oricum ca tija aia se misca OK, nu vad nimic ciudat la ea. Miscarea se transmite cu succes.

M-am uitat si la patratelul acela buclucas. Reactioneaza norma, exact cum zicea johnsws. Cand dau la cheie se departeaza, cand revin cu cheia si o scot se apropie la loc. Deci nu pare nimic suspect nici aici.

Ar fi fost culmea sa fie simpla rezolvarea....


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Oct 2005, 17:23
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da pe "tzumburucul' de pe yala de pe hayon daca apesi ce se intampla? (pe yala neagra de pe hayon, in care intra urechea de jos, exista pe spatele ei - deci spre fata masinii cum ar veni - o "clapetica"). Poti apoi sa inchizi fara probleme?
Dar un reglaj al urechii de jos (adica sa o tragi in sus) ai incercat? Ca poate s-o fi slabit si sta prea jos, si nu prinde clenciul.
Si daca nu si nu, mergi in targ ca astea de DSN/SLZ sunt suficient de ieftine. Da' vezi sa nu iei de logan, ca sunt diferite.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosad
post 5 Oct 2005, 17:37
Post #7


service advice


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 August 05




de obicei este bine sa dai pe toate actionarile cu ulei sintetic (tije ,usi , balamale )


--------------------
dacia solenza - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 5 Oct 2005, 18:19
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Asa cu a mentionat si klaus, cred si eu ca e de vina o dereglare a "urechii" de pe caroserie, datorate slabirii suruburilor.
Ca sa te lamuresti mai usor, da jos plasticul acela de pe ureche, rabateaza bancheta, scoate placa din spate si vezi din interior care pare a fi problema.

This post has been edited by valioglu: 5 Oct 2005, 18:21


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 5 Oct 2005, 21:07
Post #9


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




am patit la o DSN, s-a crapat yala de pe hayon si nu mai statea inchisa, si nu era prea vizibil, cand trageam de hayon putin se deschidea. uita-te si la asta. S-a crapat cum l-am trantit ca nu se inchidea... mad.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 6 Oct 2005, 07:41
Post #10


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




In mod normal reglajul se face cu un torx (nu stiu de cat e) la partea metalica de jos. Daca cumva s-a crapat partea de plastic de pe hayon e de preferat sa o schimbi.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Oct 2005, 09:27
Post #11


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




L-am desfacut aseara de tot. Broasca de sus de pe hayon se scoate neasteptat de usor, cu cheia de 10 se scot cele 2 suruburi. Nu a fost nevoie sa desfac si altceva.

Dupa ce am scos broasca am demontat-o complet. Am ajuns pana la arcul din interior, axul, piesa aia prin care vine miscarea de la tija si care are "patratelul" celebru.

Culmea e ca exact acel patratel face blocarea parghiei. Adica are in interiorul patratelului un loc in intra exact cealalta piesa si se blocheaza.
Cand se da la cheie se transmite miscarea prin tija. Astfel se ridica patratelul si se deblocheaza parghia. Si uite asa s-a descuiat.

M-am jucat cu angrenajul in diverse moduri insa nu i-am dat de cap. Nu mi s-a parut nimic suspect, parca merge normal. Cand apas cu mana broasca pe sistemul de blocare aflat in partea de jos... totul e OK, se blocheaza destul de usor.

Ultima mea sansa e sa ridic putin sarma aia in forma de U, asa cum zicea si pedrovl. Insa nu am TORX asa de mare. Cred ca e de 50 si nu am asa ceva in dotare. Sa vad...

Parca nu imi vine sa o schimb, desi nu stiu cat costa. Mie mi se pare ca merge OK fiecare chestie individuala. Ca ansamblu insa nu prea merge. Mai fac o incercare si va zic ce iese.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anto
post 6 Oct 2005, 10:14
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 21 February 05




Fie-mi permisa o concluzie: spre deosebire de suratele ei mai vechi, Solenza nu e masina agricola. Tocmai fiindca o mai chinui nitel si eu din cand in cand, dar mi-e mila tare de ea.


--------------------
Dacia Logan 2009 Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 6 Oct 2005, 14:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Daca vrei sa faci un test. Dupa ce ai montat ...ce ai demontat tu pe acolo....baga mana si prinden tija aia si impinge-o spre incuietoare. Dupa aia tranteste haionul de la ce inaltime ai chef.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 6 Oct 2005, 14:33
Post #14


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Aceleasi probleme la inchis, apas patratelul si se inchide si de la 5 cm inaltime. Nu am desfacut mecanismul din motive de atehnic biggrin.gif .


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 6 Oct 2005, 14:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




In loc sa apesi patratelul impingi tija care actioneaza patratelul....ce e asa de greu?!


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 Oct 2005, 14:54
Post #16


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(Ant @ 6 Oct 2005, 15:33)
Aceleasi probleme la inchis, apas patratelul si se inchide si de la 5 cm inaltime. Nu am desfacut mecanismul din motive de atehnic biggrin.gif .


Poti sa ne explici, te rog, ce anume ii faci la acest patratel? Eu am incercat sa il apas insa nu am sesizat nimic spectaculos. I-ai facut ceva si la U-ul acela din sarma groasa aflat pe partea fixa, dupa cheder? Eu am tot miscat si U-ul si degeaba.... mai sus... mai jos.... Inca nu am gasit TORX ca sa il ridic cu totul.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 6 Oct 2005, 15:13
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Domnu la tine nu e problema de belciug, cum sa se miste ala asa de brusc de pe azi pe maine. La tine e problema de patratel.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Oct 2005, 00:25
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




la i96nds s-a dovedit pana la urma (cum mi-a aratat) a fi problema de reglaj ureche hayon, reglaj care se facea cu ... imbus... Ciudat. Li s-or fi terminat suruburile de 8 cu cap torx cand i-au montat lui urechea de la incuietoare.

Treaba cu impingerea "patratelului" cred ca este o problema conexa montarii usor deficitare a actuatorului laincuietorile de Solenza.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 7 Oct 2005, 11:54
Post #19


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




Partea metalica de jos (urechea) nu trebuie ridicata nici prea mult pentru ca va intra apa in masina creandu-se spatiu intre cheder si hayon si nici prea jos pentru ca la o eventuala trantire se pot sparge stopurile. Daca se regleaza tampoanele de cauciuc porbagajul se inchide foarte greu sau de loc.Deci trebuie reglate ambele componente tinand cont de aceste aspecte.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 7 Oct 2005, 13:15
Post #20


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Va multumesc mult de tot tuturor, in special : pedrovl, klaus, valioglu, george_slz.

Pana la urma am dat iarasi jos incuietoarea si functiona OK cand o apropiam de belciug (ureche). Se bloca OK. Asa ca am purces la reglarea urechii.

Mai intai am coborat urechea la maxim. Am dat jos cele 2 stopuri, asa am putut regla mai intai foarte bine cele 2 tumburuce de cauciuc. Cum zicea si pedrovl, e foarte important ca sa nu ciobesti stopurile. Apoi m-am bagat in portbagaj si am tot ridicat de ureche pana cand mi s-a parut mie ca se inchide OK. Din portbagaj vezi mai bine cum sa il reglezi stanga/dreapta.Nici prea sus nu e bine ca sa nu ploua in masina.

Cand am trantit portbagajul de mai multe ori cred ca s-a coborat belciugul acela. Acum e OK.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 14 Oct 2005, 17:24
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




In mod normal un hayon se inchide usor daca ii dai drumul la 5-10 cm de incuietoare....daca ai trantit si apoi a mers....atunci alta a fost problema.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 17 Apr 2018, 12:12
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Mi-a crapat inchiderea de la portbagaj, plasticul acela in care intra tija metalica de jos, si portbagajul se tot deschide din mers.
Stie cineva ce trebuie schimbat, si daca e complicat?
Nu sunt in localitate, si as incerca eu, sa nu am probleme pe drumul de intoarcere.
Oare tija metalica din partea de jos a portbagajului, este normal sa se miste?

LE: Vad ca am postat din greseala la Solenza, rog sa se stearga.

This post has been edited by testike: 17 Apr 2018, 12:13


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:02
Forum Renault