DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hidrocentrala Portile de Fier 1, Cateva vorbe si mai multe poze

VladSoare
post 12 Mar 2019, 09:55
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ba da, și toată informația ducea în acea direcție.
Dar nu e vorba numai de insulă. Am o problemă cu "ctitoriile" care implică distrugerea vieții oamenilor. Nu numai de insula în sine îmi pare rău, ci și de comunitatea de acolo.
România lui Ceaușescu s-a construit trecînd cu buldozerul prin sufrageria oamenilor. Pe principiul "dă-i dracu', că-i mutăm la bloc, să zică mersi că-i civilizăm".
Am o problemă cu filozofia asta comunistă, de sacrificare a celor puțini pentru beneficiile viitoare ale celor mulți. Pentru că am trăit epoca Ceaușescu și, deși n-am fost eu personal demolat (că stăteam la bloc), știu prin ce-au trecut bucureștenii care trăiau permanent cu teama că poate nu vor mai apuca anul nou în casa lor.

This post has been edited by VladSoare: 12 Mar 2019, 09:59


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Mar 2019, 10:07
Post #62


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




E o singura problema. Filozofia aia nu e comunista. Treaba asta nu o face buna, totusi.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Mar 2019, 10:07
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Sacrificarea celor putini/saraci/fara putere etc. pentru binele statului nu este o chestie comunista, as risca sa generalizez ca este la nivel mondial. Imi vine un exemplu in minte acum: constructia caii ferate in actuala SUA.


Apropo de distrugerea 'Bucurestilor': fa un topic separat in care sa prezinti treaba asta. Personal, imi pasa de Bucuresti cat imi pasa de ... China, spre exemplu. Dar sunt insa curios ce anume si in ce mod a distrus Ceausescu in Bucuresti. Chiar ar fi interesant. Nu de alta, dar in Romania (sau punctual in Bucuresti) nu s-a facut in perioada 1989 - 2019 nici pe departe din ceea ce s-a facut sub Ceausescu. Din contra, s-a distrus.....

PS: Sper sa nu inteleaga cineva ca il simpatitez pe Ceausescu. Oricum, nu am prins mare lucru din perioada lui.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Mar 2019, 10:28
Post #64


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Acum reducand un pic discutia, daca cineva ar fi cu adevarat interesat, cred ca ar putea scrie un proiect cu finantare europeana-turceasca de reconstructie a insulei ADA KAleh pe cealalta insula.
Cred ca s-ar da finanatare pt asa ceva.
Dar oricum plangem degeaba dupa laptele varsat.

Avem inca destule comori arhitecturale pe care le putem salva: Cazinoul din Constanta, BAile HErculane, uite aici un site intreg, de exemplu
https://comoriarhitecturale.ro/
Hai sa salvam ce e inca in picioare, nu cred ca are sens sa ne agatam de ceva ce nu mai este.

This post has been edited by dizzy: 12 Mar 2019, 10:28


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Mar 2019, 10:40
Post #65


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Acum asa, pe langa: cine a facut selectia pe site-ul ala n-are nici cea mai vaga idee despre ce inseamna o comoara arhitecturala. Vezi pe pagina 4 Casa Nițescu, pe pagina 5 Pensiunea "Trophaeum Traiani", Casa Paris, Restaurant Pizzico si Complex Satul Pescarilor. Pe pagina 6 deja te ia cu rau fizic, incepe cu doua monstruozitati.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Mar 2019, 10:41
Post #66


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




n-am ajuns pana acolo....
dar presupun ca or fi si alte site-uri mai bune


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 12 Mar 2019, 10:57
Post #67


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




QUOTE(gibonu @ 5 Mar 2019, 18:29)
@einstein1984
Ar mai fi si discutia din punct de vedere ecologic, insa aici se pare ca natura s-a descurcat singura, in sensul ca ecosistemul de apa curgatoare a fost inlocuit de cel de apa statatoare.
*




QUOTE(einstein1984 @ 6 Mar 2019, 11:26)
La orice baraj e aceiasi problema. Eu as zice ca la portile de fier daunele au fost minime comparabil cu beneficiile. Dar e doar parerea mea.
*


Oare sturionii ce spun ca nu mai pot urca pe Dunare sa se inmulteasca?


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Mar 2019, 11:10
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Sturionii urca pe Dunare pana la Portile de Fier.
Riscul mare de disparitie nu este din cauza barajului ci a pescuitului excesiv.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 12 Mar 2019, 11:30
Post #69


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




Nu am cartile la indemna sa-ti citez cu titlu, autor si pagina dar o simpla cautare spune multe - https://www.google.com/search?q=sturioni+ba...chrome&ie=UTF-8

Citeam pe undeva ca morunul ajungea si in zona Vienei pentru inmultire.

LE - nu neg ca pescuitul a facut ravagii. La fel ca braconajul azi!

This post has been edited by GIC: 12 Mar 2019, 11:33


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Mar 2019, 11:38
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 11:37)
Acuma n-am cum să mai dovedesc, pentru că nu mi-a trecut prin cap să fac un print screen înainte, sau să te fi citat atunci cînd ți-am răspuns prima dată. Nu m-am gîndit că o să fie nevoie.


Te rog ca data viitoare cand ma acuzi sa faci in asa fel incat sa iti poti dovedi sustinerile.
Pe logica ta expusa mai sus, acuz si eu orice coleg de forum de orice imi trece prin cap.

In rest, te rog, hai sa ramanem la Portile de Fier si sa nu deviem discutia spre alte locuri.
Ti-am spus si repet: distrugerea Bucurestiului a fost o idiotenie ematata de la un dictator aflat in apogeul dictaturii.
Ca sa fie si mai clar, sunt de acord cu tine ca nimic nu justifica demolarea cartierului Uranus pentru a face loc Casei Poporului. Idem pentru restul oraselor din RO, in care s-a distrus partea veche penru a construit blocuri / centre civice, etc.

Insa, la Portile de Fier a fost cu totul altceva, ti-am insirat deja beneficiile aduse.

Din motivul asta iti spun ca opinia ta "insula trebuia sa ramana" este putin ciudata.
Repet, pentru o analiza corecta a situatiei trebuie sa pui in balanta ce ai pierdut si ce ai castigat.

@GIC
Cum bine ai aratat, sturionul este aproape pe cale de disparitie, motiv pentru care exista prohibitie la pescuitul speciei (ca braconaj exista in continuare, e alta problema).

-----------------------------------------

Revenind la Portile de Fier I, vad ca ocupa locul 4 in Europa la putere instalata, dupa doua hidrocentrale rusesti de pe Volga si una turceasca de pe Eufrat.
Sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_large..._power_stations




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 12 Mar 2019, 11:55
Post #71


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Acum nu stiu cum sa zic, dar Vlad e impotriva hidrocentralei cam la fel cum ar protesta una imbracata in blana impotriva uciderii animalelor pentru blana lor. cool.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Mar 2019, 12:01
Post #72


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.782
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu spun nimic ca nu vorbesc, sa urce si ei cu ecluza daca nu le convine.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Mar 2019, 12:32
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(gibonu @ 12 Mar 2019, 11:38)
Te rog ca data viitoare cand ma acuzi sa faci in asa fel incat sa iti poti dovedi sustinerile.

Așa o să fac. De-acum încolo, de fiecare dată cînd îți răspund o să fac fie un screenshot înainte, fie o să te citez în răspuns.

QUOTE(ady77 @ 12 Mar 2019, 11:55)
Acum nu stiu cum sa zic, dar Vlad e impotriva hidrocentralei cam la fel cum ar protesta una imbracata in blana impotriva uciderii animalelor pentru blana lor. cool.gif
*

Dacă ai impresia că sînt împotriva hidrocentralelor în general, atunci n-ai înțeles nimic din ce am zis. sad.gif

This post has been edited by VladSoare: 12 Mar 2019, 12:36


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Mar 2019, 12:45
Post #74


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Eh, sa se duca si sturionii pana la poalele barajului si sa se cotaie pe acolo.
Ce sa zic, numai la Viena poate doamna Sturion sa si-o traga cu domnu' Sturion
smile.gif
Am stat acu multi ani la un motel super misto era chiar pe malul Dunarii.
Dar nu il mai gasesc, nu stiu ce s-a ales de el.
Anul asta am stat la hotelul mare - COntinental parca, zona superba, hotelul de pe vremea comunistilor, beah

This post has been edited by dizzy: 12 Mar 2019, 12:46


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 12 Mar 2019, 13:04
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, da, plantația pe care trudeam acum vreo cinșpe ani făcea team buildinguri acolo, la Gura Văii. Un motel aflat cu cîteva sute de metri în aval de hidrocentrală, chiar pe malul apei. Nu mai țin minte cum se numea. Foarte mișto locul. wub.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Mar 2019, 13:20
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 14:32)
Așa o să fac. De-acum încolo, de fiecare dată cînd îți răspund o să fac fie un screenshot înainte, fie o să te citez în răspuns.


Perfect. Poate asa o sa vad si eu ceea de de fapt nu am sters din propriile postari.

QUOTE(VladSoare @ 12 Mar 2019, 14:32)
Dacă ai impresia că sînt împotriva hidrocentralelor în general, atunci n-ai înțeles nimic din ce am zis. sad.gif


OK. Din punctul tau de vedere cum ar fi trebuit rezolvata problema navigatiei fluviale prin Cazanele Dunarii?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Mar 2019, 15:01
Post #77


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mah giboane dar tare iti mai place si tie sa bagi batul prin gard .... chiar nu credeti ca este suficient ? scoateti-o pe masa vi le masurati si vedeti care o are mai mare .... si gata ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 12 Mar 2019, 15:03
Post #78


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(centurion @ 12 Mar 2019, 10:07)
Sacrificarea celor putini/saraci/fara putere etc. pentru binele statului nu este o chestie comunista,
*

Și asta-l transformă automat într-un lucru bun, sau cum? nedumerire.gif
QUOTE(GIC @ 12 Mar 2019, 10:57)
Oare sturionii ce spun ca nu mai pot urca pe Dunare sa se inmulteasca?
*

Contează prea puțin în comparație cu beneficiul economic cert. wacko.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Mar 2019, 15:15
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Nu ai prins ideea.... Spuneam ca exproprierea nu este o chestie comunista, ci se practica de mult timp chiar si in statele democratice.
Este un lucru bun? In cele mai multe cazuri, nu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 12 Mar 2019, 16:23
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@cj98czh
Din punctul meu de vedere, nu se pune problema "bagat batul prin gard" si cu atat mai mult nu se pune problema de "scos pe masa".

Doar se pune problema unei discutii purtate in contradictoriu, si de preferat argumentate.
Pana acum cred ca mi-am argumentat sustinerile.

Sunt colegi de forum care sustin ca SHEN Portile de Fier nu trebuia sub nicio forma sa existe.
Din motivul asta am intrebat cum ar fi trebuit rezolvata problema navigatiei fluviale prin Cazanele Dunarii.
Vad ca problema energiei electrice este minora (se poate observa din discutie)

Poate exista niste solutii pe care nu le stiu, ca nu sunt expert in navigatia fluviala.

@DragosP
Cum s-a mai spus: care sturioni?
Cei care au fost aproape exterminati de pe cursul inferior al Dunarii, Delta Dunarii si Marea Neagra?

Daca zonele enumerate mai sus ar colcai de sturioni, as intelege problema de la Portile de Fier.
Insa realitatea este cu totul alta.

L.E. La fel, si realitatea desertificarii sudului Olteniei este cu totul alta si nu are legatura cu SHEN Portile de Fier I si II.

This post has been edited by gibonu: 12 Mar 2019, 16:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 12 Mar 2019, 17:26
Post #81


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Desigur.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Mar 2019, 18:32
Post #82


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Orice baraj de genul pe cam orice curs de apa curgatoare va avea un impact asupra mediului, mai mic sau mai mare. Pe de alta parte nu mai trebuie sa ne stresam mult, ca baga Dragnea Hidroelectrica in fondu' suveran si o sa iasa din mainile noastre curand.
Intr-un fel sa zicem mersi ca au fost facute si astea. Ca mai produc niste curent, de bine, de rau...
La cate lacuri din astea n-au inundat zone populate? Parca si Lacul Rosu are niste ruine pe fund pe undeva, am impresia ca si Vidraru.
Oricum o dai, nu e bine. Mi-ar fi placut si mie sa mai existe Ada Kaleh, dar e prea tarziu sa mai discutam de asta acum. Pe de alta parte pentru unii oameni din unele zone stabilizarea cursurilor raurilor n-a fost chiar nasoala. Eu stiu povesti de la mine de la tara, cu raul Valsan care pe vremuri, inainte de Vidraru si de barajul mai mic care e facut si pe Valsan, si care cica ar comunica cu Vidraru printr-o conducta subterana(adica il alimenteaza cu apa pe acela, caci asta nu pare sa aiba capacitate de productie de curent proprie), se umfla foarte periculos dupa anumite furtuni, ajungand sa se apropie de casele care sunt la ~300 m de ce a ramas din rau acum. Exclus sa-l mai treci in perioadele alea, oricum nu erau poduri, chiar si eu am prins vremuri in care singurul pod era undeva la cativa km, si in rest din cand in cand se mai facea cate o punte din te miri ce arbore cazut, cu o balustrada improvizata. Acum oamenii stau linistiti, nici cand vine mama furtunii raul nu se umfla cat sa mai puna in pericol casele respective.
Mai mult ma enerveaza ca nu se mai ocupa cei de la Apele Romane sa mai "aranjeze" cursul. Cand eram eu copil, adusesera blocuri mari de beton sa ranforseze niste cascade, veneau anual cu buldozerul si dirijau cursul frumos, ca sa nu se duca prin cine stie ce locuri. Acum sufletu', a rupt maluri, unor oameni le-a distrus portiuni de faneata, a ramas o albie imensa prin care in mod normal curge un rau lat de 10-15 metri, vara in perioade de seceta.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 12 Mar 2019, 19:27
Post #83


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




ma Lacul Rosu nu este baraj ... ce dracu tot povestesti tu acolo ?

sau ma rog nu din ala de produce curent, este facut de mama natura ..

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Lacul_Roșu


toate marile baraje au ramase satele sub apa, gasiti info pe net .. Vidraru, Belis, Tarnita, Floroiu, etc ...

la Belis cand scade lacul apare de sub apa turla bisericii, sau ma rog aparea acum cativa ani ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 12 Mar 2019, 20:08
Post #84


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Nu stiu de ce am scris Lacul Rosu, ma gandeam la Bicaz. Sunt mult prea multi ani de cand am mai trecut pe acolo, cred ca eram in clasa a saptea.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Mar 2019, 14:44
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@DragosP
Pentru ca tot am vorbit despre pesti si am uitat sa mentionez in postarea precedenta.
Lacul de acumulare de la Portile de Fier nu duce lipsa de peste.

In iulie 2014 am parcurs pe bicicleta bucata Bazias - Orsova (este povestea turei aici pe forum). Zona este plina de pescari. Unii chiar stau toata vara pe malul Dunarii, ceva similat (dar la scara redusa) cu orasul de corturi de la Gura Diham.

QUOTE(Merced @ 12 Mar 2019, 20:32)
Pe de alta parte pentru unii oameni din unele zone stabilizarea cursurilor raurilor n-a fost chiar nasoala. Eu stiu povesti de la mine de la tara, cu raul Valsan care pe vremuri, inainte de Vidraru si de barajul mai mic care e facut si pe Valsan, ... se umfla foarte periculos dupa anumite furtuni, ajungand sa se apropie de casele care sunt la ~300 m de ce a ramas din rau acum.

Acum oamenii stau linistiti, nici cand vine mama furtunii raul nu se umfla cat sa mai puna in pericol casele respective.


Doar ca exemplu, ce se intampla pe raul Valsan (inainte de baraj) se intampla si pe Dunare (inainte de SHEN Portile de Fier). Doar la o scara mult mai mare.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 13 Mar 2019, 18:53
Post #86


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Și cu ce-i ajută lacul de acumulare pe domnii sturioni?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 13 Mar 2019, 22:04
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Nu mai merg la unguri tongue.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 13 Mar 2019, 22:48
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@DragosP
Din pacate, sturionii nu prea mai au nicio treaba cu lacul de acumulare pentru simplul motiv ca sturionii aproape nu mai exista.

Dupa cum s-a spus mai sus [s-au pus si niste link-uri] prohibita de pescuit sturion s-a prelungit pana in anul 2021 [sper ca am retinut bine].

Ca si in cazul deserificarii sudului Olteniei, problema este ce au facut romanii in ultimii 30 de ani si nu aparitia barajului.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 14 Mar 2019, 07:15
Post #89


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sa legi direct si singular (bijectiv) desertificarea sudului Olteniei de SHE PdF mi se pare cel mult o gluma.
Efectul Dunarii este de ordinul kilometrilor, nu sute de km.
Ciorditul instalatiilor de irigatii si taierea pomilor a ajutat mult la asta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Mar 2019, 08:46
Post #90


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Au fost foarte destepti in privinta asta. Aveau instalatii de irigat si dupa revolutie si-au luat fiecare cate o teava acasa.
Acum si-au luat toti "motoare" si au forat in camp ca sa irige, in timp ce canalul de irigatii e plin de buruieni si de gunoaie.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:04
Forum Renault