DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Kia Pro Cee'd, The Black Pearl

alecsz99
post 15 Jun 2008, 13:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Dupa 50 de zile de asteptare, 50 de zile de la data in care am dat in mod ferm comanda catre dealer am primit masina!

Kia Pro Cee'd 1.4 109 cp GSL Best Black Pearl


Cum asteptarea a fost destul de lunga si cum masinile si calatoriile sunt doua dintre pasiunile mele in aceasi zi (mai bine zis in noaptea acelei zile) in care am ridicat masina (vineri, 13 iunie 2008) am facut o iesire pana la Sinaia impreuna cu prietena. Tin sa multumesc pe aceasta cale echipei nationale de fotbal a Romaniei pentru calificarea la Euro 2008 si UEFA pentru organizarea acestei minunate competitii care atrage in fata televizoarelor soferi cu miile sau chiar sutele de mii. Din cauza asta iesirea pe DN1 ca si mare parte din restul drumului de altfel au fost pustii.

Cu ocazia celor peste 200 km parcursi am putut sa imi dau seama mai bine de ce poate masina si care sunt limitele ei.

La plecarea din Bucuresti am resetat CB-ul care la intoarcere indica un consum mediu de 5.2 l/100 km in conditiile in care masina este in primiii 1.000 km si nu am sarit de 3.000 rpm respectiv 100 km/h. La intoarcerea am resetat iar CB-ul si in urmatorii 40-50 de km pe care i-am parcurs in conditii de trafic de weekend in Bucuresti a iesit un consum mediu de 8.2 l/100 km. Daca in conditii de trafic
specific frumoasei noastre capitale ies undeva in jur de 10 l/100 km voi fi multumit.

Cateva impresii despre masina:

- look-ul este extraordinar! Cred ca este singura masina din aceasta clasa care se poate compara cu Asta GTC. Exista totusi si un minus. In aceasta varianta de echipare jantele de otel si capacele de plastic nu se prea asorteaza cu restul masinii ceea ce tradeaza un pic look-ul sportiv - solutie: am trecut pe lista de
viitoare achizitii pentru masina un set de jante.

- interiorul, pozitia la volan si instrumente de bord sunt foarte bine gandite, usor de folosit, la indemana iar comenzile audio de pe volan fac toti banii. Spatiul interior este si el generos atat pentru pasagerii din fata cat si pentru cei din spate. Pentru mine accesul la locurie din spate nu este un minus, cine isi cumpara o astfel de masina stie la ce sa se astepte, nu are scuze ulterioare! Portbagajul este si el suficient de incapator pentru a duce bagajele a 4 persoane in concediu, atat timp cat ocupantele masinii vor lua cu ele in concediu doar acele accesorii imperative bunei desfasurari a respectivului concediu. Un alt punct impartant la capitolul confort si siguranta este reprezentat de vizibilitatea oferita de oglinzile laterale imense si de geamurile laterale fata care spre deosebire de varianta in 5 usi sunt mai alungite spre parte din spate oferind o panorama laterala generoasa. Un minus apare la vizibilitatea prin luneta, specific totusi hatchback-urilor. Un senzor de parcare pare o achizitie buna...

- rularea pe sosea se face in conditii foarte bune, directia este precisa si prompta iar stabilitatea in viraje este imprecabila.

- motorul este silentios insa nu pot spune mai multe despre el deocamndata, trebuie intai testat in regim de anduranta! tongue.gif


Cam atat deocamdata, voi reveni periodic cu precizari referitoare la masina si la calatoriile cu care ne va incanta!

Si la sfarsit cateva poze.

Cele bune tuturor!

100_1308___.JPG ( Size: 106.25k ) Number of downloads: 2237
100_1309___.JPG ( Size: 156.06k ) Number of downloads: 2303


100_1311___.JPG ( Size: 150.38k ) Number of downloads: 2180
100_1444___.JPG ( Size: 176.48k ) Number of downloads: 2390


100_1448___.JPG ( Size: 195.4k ) Number of downloads: 2188
100_1451___.JPG ( Size: 174.56k ) Number of downloads: 942


100_1454___.JPG ( Size: 191.82k ) Number of downloads: 802
100_1455___.JPG ( Size: 196.32k ) Number of downloads: 832


This post has been edited by alecsz99: 15 Jun 2008, 13:26


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 15 Jun 2008, 13:27
Post #2


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos. Dar de ce a durat asa mult pana ai primit-o?


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 15 Jun 2008, 13:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Multumesc mult!

A durat mult dar totusi putin! Mult pentru ca 50 de zile nu sunt chiar putine. Putin pentru ca termenul contractula era de 60 de zile lucratoare! Din cate am inteles momentat comenzile sunt multe si asta ar fi unul din motive. Totusi personal cred ca si dealerul mai are pana isi pune cum trebuie pe picioare modul in care face livrarile. Am avut insa norocul sa dau peste un profesionist la ei, un om care chiar si-a facut treaba si care merita comisionul din vanzari!

Trebuie sa precizez ca inca de la inceput am fost informat cat va dura livrarea si in cunostiinta de cauza am dat comanda.

This post has been edited by alecsz99: 15 Jun 2008, 21:45


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad B
post 15 Jun 2008, 14:25
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 28 January 08
From: Ploiesti/Bucuresti




Felicitari pentru masinuta, este foarte frumoasa. Arata bine rau stoc, fara niciun fel de tuning exterior biggrin.gif. Totusi, niste jante de aliaj sunt must-have smile.gif.
Bafta si multi km fara probleme!


--------------------
Renault Clio 3 2007 // 1.4 Dynamique - PH 86 BAD
Monopost Renault 2007 // F1 Team R27
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bulan
post 15 Jun 2008, 14:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.040
Joined: 20 March 06




Vad ca la kia se mareste gasca unsure.gif .Sa o stapanesti sanatos tongue.gif .Oricum la seat e gasca cea mai sportiva rolleyes.gif si ne mai facem!!!


--------------------
a b c
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 15 Jun 2008, 18:00
Post #6


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




foarte frumoasa. s-o stapanesti sanatos. si asteptarea n-a fost deloc mare, tinand cont ca-s o gramada de musterii care au comandat ceeduri. io de ex am asteptat 2 luni juma ptr un spîrc de symbol.
acu' zi si la mandea ce dotari mai are varianta asta - best, in standard. intr-o perioada avea si cotiera si USB. apoi am auzit ca le-au scos. apoi iar le-au bagat....
acu' mai are cotiera si USB? si ce altceva mai are? caucioacele de cat sint? cat ai dat pa ea. baga mare.

si cum e cu consumul ala!?!?!?!? unsure.gif pare neverosimil. doar 5.2 media in rodaj. sigur ai vazut bine? smile.gif

si inca o data, aspectul este super. din punctu' meu de vedere, e cel mai mijto hatch in 3 usi. un design simplu, fara brizbrizuri inutile.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 15 Jun 2008, 18:26
Post #7


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Felicitari Alex! Sa te bucuri de ea! Ii trebuie un set de jante pe 17 si sa le pastrezi pe cele de tabla pentru iarna wink.gif


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 15 Jun 2008, 19:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Cu jantele de 17 scapi si de pietrele la rinichi, mai ales pe drumurile iubitei noastre tari.

Sa o stapanesti sanatos!


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 15 Jun 2008, 19:44
Post #9


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(cristib @ 15 Jun 2008, 18:00)
acu' zi si la mandea ce dotari mai are varianta asta - best, in standard. intr-o perioada avea si cotiera si USB. apoi am auzit ca le-au scos. apoi iar le-au bagat....
acu' mai are cotiera si USB? si ce altceva mai are? caucioacele de cat sint? cat ai dat pa ea. baga mare.

*



M-am plimbat si eu cu una identica (pana si culoarea) si intr-adevar masina merita banii (vreo 11400 euro).
Are cotiera si usb happy.gif

Scaunele nu mi s-au parut foarte confortabile, mai ales in zona spatelui, parca stateam pe un scaun cu reglajul lombar dat la maxim (chiar de doua ori mai mult) sad.gif , dar bine eu tocmai coborasem dintr-un Golf Gt cu scaune sport happy.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 15 Jun 2008, 19:48
Post #10


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




umbli din masina in masina,
pot sa te intreb ce ocupatie ai? laugh.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 16 Jun 2008, 01:36
Post #11


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




excelenta alegere!
masina este superba wub.gif sa te bucuri de ea la maxxxim !!!
cred ca e versiunea best,iar pentru curiosi pretul este 11565 euro ddp tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 16 Jun 2008, 07:24
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Felicitari pentru achizitie, e o masina super, si cum spuneau si mai sus, o serie de jante ar trebui, ar schimba complet masina.
La cati mai multi km fara probleme.


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Jun 2008, 07:55
Post #13


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




alecsz99, banuiesc ca 'nainte sa iei proceedul te-ai documentat despre kia. si mai ales despre ceed (proceed).
ce nemultumiri ai gasit legat de ceed(proceed) pe unde te-ai documentat (forumuri, dealeri, preteni, vecini...etc). care ar fi punctele slabe ale modelului? mai ales ale motorizarii de 1.4 benzina. da' cinstit.

This post has been edited by cristib: 16 Jun 2008, 07:57


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 16 Jun 2008, 08:04
Post #14


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Felicitari pentru masinuta, e superba. Mie imi place pe rosu, pe alb pesemne ca arata la fel de bine dar nu am vazut inca pe strada.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 16 Jun 2008, 09:25
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




In primul rand va multumesc tuturor pentru urari!

Dotarile standard ale masinii sunt:

Jante si anvelope - 185/65 R15 (otel)
Anvelope Michelin
Roata de rezerva de dimensiuni reduse
Grila radiator cromata
Bara de protectie in culoarea caroseriei
Carlig remorcare
Aparatoare noroi
Antena pe plafon
Lampi de ceata - spate
Manere exteriare in culoarea neagra
Spalator luneta intermitent
Oglinzi exterioare tip convex, reglaj electronic, incalzire,vedere panorama
Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei
Ceas digital, calendar, temperatura exterioara
Computer de bord
Parbriz - geam cu tenta(fara banda protectie)
Geam usa spate si luneta cu tenta
Luneta incalzita
Tapiterie stofa
Centuri fata cu pretensionare si limiatre de volum
Centuri spate cu prindere in 3 puncte pentru 3 ocupanti
Fascia centrala, maner schimbator viteza in culoarea neagra
Comutator audio, ventilatie aer vopsite argintiu
Suport pahare consola fata
Priza
Parasolar sofer si oglinda cu carcasa retractabila
Torpedo cu amotizor si iluminare fara incuietoare
Consola centrala DLX(2 compartimente de stocare;cotiera+suport pahare spate)
Scrumiera si bricheta cu iluminare
E.B.D.(include ABS)
Suspensie fata - amortizoare cu gaz si suspensie McPherson
Suspensie fata - amortizoare cu gaz si suspensie multilink
Sistem de sistare a combustibilului in caz de coliziune
Servodirectie
Coloana de directie cu reglaje in inaltime si adancime
Air frontal sofer
Air frontal pasager cu posibilitatea de dezactivare
Airbag-uri laterale si tip cortina
RDS Radio+CDP+MP3
Comenzi audio pe volan
Boxe usa fata
Dispozitiv reglare faruri
Imobilizator
Inchidere centralizata
Senzor inchidere automata usa in functie de viteza
Senzor deschidere usa in caz de impact
Geamuri electrice
Dispozitiv USB+AUX
Difuzoare pentru frecvente inalte-fata
Geamuri electrice fata+siguranta
Aer conditionat manual (spatiu refrigerare in torpedou)

Pretul DDP al masinii a fost de 11.565 Euro.

QUOTE(cristib @ 16 Jun 2008, 08:55)
alecsz99, banuiesc ca 'nainte sa iei proceedul te-ai documentat despre kia. si mai ales despre ceed (proceed).
ce nemultumiri ai gasit legat de ceed(proceed) pe unde te-ai documentat (forumuri, dealeri, preteni, vecini...etc). care ar fi punctele slabe ale modelului? mai ales ale motorizarii de 1.4 benzina. da' cinstit.
*




Da, m-am interesat foarte mult despre masina, despre plusuri dar mai ales minusuri. Ceea ce am gasit la momentul respectiv se referea in primul rand la modeul Cee'd, la Pro Cee'd mai putin pentru ca banuiesc ca nu erau foarte multi proprietari atunci, modelul fiind si el la inceput.

Nemultumirile se legau la multi de suspensie. Mie unul insa mi se pare grozava! E adevarat ca "se simte" insa asta este caracteristica oricarei suspensii sport pe gaz. Si fata de alte modele pot spune ca nu e chiar asa de rau! Repet, mie imi place foarte mult feelingul pe care il da pe sosea tipul asta de suspensie. Se pare insa ca unii nu si-au facut suficient temele inainte de a alege masina asta, daca se plang mai apoi de suspensii.

Am mai auzit de zgomote ciudate relatate vis-a-vis de suspensia spate a masinii. A fost o intreaga ancheta finalizata cu o vizita a celor de la Zilina pentru a constata situatia. Deocamdata nu ma pot pronunta in sensul asta, am doar 400 km acum.

O alta problema relatata se referea la stingerea luminilor din bord. Am intrebat de problema la dealerul Kia si mi s-a spus in mod oficial ca problema este de la undele gsm care se pare ca pot afecta computerul masinii in cazul in care telefonul este depozitat prea aproape de musa USB din interiorul masinii. Incerc sa evit pozitionare telefonului in acel loc.

O alta problema relatata a fost descarcarea bateriei. Trebuie evitata lasarea aprinsa pentru o perioada lunga de timp a oricarui consumator electric. Se pare ca unii nu inchid bine protbagajul masinii si becul din interorul sau descarca bateria.

Nici una din problemele de mai sus nu am constatat-o pe pielea mea, sper sa nici nu constat vreodata!

Referitor la motor, numai de bine din punctul meu de vedere! Economic si totusi puternic. Sigur, nu este un bolid, cine vrea asta trebuie sa se gandeasca la motoare de 200 + cp. Eu sunt in primii 1.000 de km si nu am scos inca untul din el, impresii obiective voi putea avea dupa ce trec de acest prag.






--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 16 Jun 2008, 09:54
Post #16


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




dar despre directie ce se aude. ca la un moment se zicea ca s-ar putea sa aiba probleme la coloana, ca e aceiasi directie de la nu stiu ce hyundai. ca se strica samd...
mai exista problema asta sau era doar o prostie?

si distributia cum e? pe lant sau curea. stiu c-am intrebat de 1000 de ori lucrul asta, da' pana nu vad cu ochii mei o sa continui sa intreb smile.gif


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 16 Jun 2008, 10:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Masinile produse pana pe 30 mai 2008 au o piesa din componenta coloanei de directie care are probleme - produce zgomote la trecerea peste denivelari medii, in viraj. Asa i s-a spus unui coleg care s-a dus in service (el are masina produsa pe 28 mai biggrin.gif). Va fi schimbata in service cu un model reproiectat, probabil in cadrul unei campanii de rechemare sau la revizie.

Distributia e pe lant (pentru a 1000-a oara).


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelv
post 16 Jun 2008, 12:22
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme. arata bine rau, si cu niste jante de aliaj o sa arate si mai bine biggrin.gif.

iar la pretul care ai zis ca l-ai dat pe ea, nu cred sa aiba concurent la noi pe piata, mai ales avand in vedere cu ce dotari vine.

am si eu o mica intrebare: Conditiile de garantie sunt aceleasi ca si pentru modelul cu 5 usi?


--------------------
ex DSN / Seat Clima / Leon 1M 2003 /2003 - B-83-YMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 16 Jun 2008, 12:48
Post #19


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(aurelv @ 16 Jun 2008, 13:22)
am si eu o mica intrebare: Conditiile de garantie sunt aceleasi ca si pentru modelul cu 5 usi?
*


dap tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 16 Jun 2008, 13:00
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(aurelv @ 16 Jun 2008, 13:22)
am si eu o mica intrebare: Conditiile de garantie sunt aceleasi ca si pentru modelul cu 5 usi?
*




Da, si anume:


- 5 ani garantie pentru toate componentele mai putin consumabilele
- 7 ani garantie la cutia de viteze si blocul motor
- 10 ani garantie la perforarea caroseriei prin coroziune
(toate in limita a 150.000 km)
- acumulatorul are o garantie de 24 de luni indiferend de numarul de km

Garantia Kia este transferabila eventualilor viitori proprietari.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 16 Jun 2008, 16:43
Post #21


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




SUPERBA wub.gif
felicitari


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviusm
post 16 Jun 2008, 17:33
Post #22


pe bicicletă


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




QUOTE(alecsz99 @ 16 Jun 2008, 13:00)
- 10 ani garantie la perforarea caroseriei prin coroziune
(toate in limita a 150.000 km)
*


Parca era fara limita de km la caroserie...


--------------------
KIA Ceed 2008
Merida HFS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 16 Jun 2008, 18:39
Post #23


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




O intrebare si pentru restul posesorilor de ceed. Unde sunt facute Michelinurile alea Energy? In Romania? Cum are de exemplu Loganul?

This post has been edited by ssilviu: 16 Jun 2008, 18:41


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 16 Jun 2008, 19:18
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




alecsz99 te rog, daca ai certificatul de garantie sa-mi spui si mie ce inseamna "consumabile". Si cat sunt garantate amortizoarele, ambreiaj, articulatii s.a. Merci!

This post has been edited by 1.6: 16 Jun 2008, 19:19


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 16 Jun 2008, 20:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




@ silviusm "Parca era fara limita de km la caroserie..."

Ai dreptate! Greseala mea si vreau sa o rectific. ERATA: Garantia anticoroziune nu are nici o legatura cu km parcursi. M-am exprimat gresit!


@ ssilviu "O intrebare si pentru restul posesorilor de ceed. Unde sunt facute Michelinurile alea Energy? In Romania? Cum are de exemplu Loganul?"

Impresia mea este ca da, anvelopele sunt identice cu cele ce echipeaza versiunile cu ABS de Logan. Aici insa vin standard pe versiunea Best, pe cele superioare este posibil sa vina alte anvelope (nu neaparat alta marca ci alte dimensiuni).

@ 1.6 "alecsz99 te rog, daca ai certificatul de garantie sa-mi spui si mie ce inseamna "consumabile". Si cat sunt garantate amortizoarele, ambreiaj, articulatii s.a. Merci!"

Voi cauta in cartea de garantie si intretinere aceste detalii si le voi posta imediat ce dau de ele.




This post has been edited by alecsz99: 16 Jun 2008, 20:29


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R-NOS
post 17 Jun 2008, 00:47
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 23 December 05




alecz99 sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km fara probleme!
Am o prietena care are un cee'd normal... hatchback, tot versiunea best, tot motorul de 1,4l si 109 cp.
Masina merge absolut superb. Calitatea sunetului este superioara. Se aude mult mai bine ca orice cabasse de pe renault...
Motorasul trage foarte bine si chiar da "scârț" in viteza I cu 4 persoane la bord. smile.gif
Ca minus... la drumuri lungi trenul de rulare spate e putin cam zgomotos.

Daca e.. mai poti pune poze cu masina... m-ar interesa cu portbagajul sa vad cat de mare e. biggrin.gif

Sa o stapanesti sanatos!

Razvan


--------------------
renău laguna d'aia inițială... :P 2007
butelcă de 2 litri dizăl si 150 ponei nărăvași
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 17 Jun 2008, 10:04
Post #27


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




e la fel de mare ca hatchu....340 litri


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 17 Jun 2008, 13:58
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




QUOTE(ssilviu @ 16 Jun 2008, 20:39)
O intrebare si pentru restul posesorilor de ceed. Unde sunt facute Michelinurile alea Energy? In Romania? Cum are de exemplu Loganul?
*



Michelin Energy E3A made in UK.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 17 Jun 2008, 15:08
Post #29


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Cred ca primele modele au avut pneuri facute in UK, pentru ca din ce am vazut, ultimele sunt cu gume facute la Floresti.

This post has been edited by ssilviu: 17 Jun 2008, 15:09


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thor1983
post 17 Jun 2008, 15:26
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 465
Joined: 7 April 04
From: In front of the computer




Si eu cu masina din noimbrie si un coleg care a primit-o acum 3 saptamani le avem fabricate in Anglia. Poate tu ai vazut la cineva care schimbase unul sau mai multe cauciucuri cu ce a gasit in Romania.


--------------------
Mazda 6 2017
Judge me all u want. Just keep the verdict to yourself!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:18
Forum Renault