DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

Smiley
post 25 Nov 2006, 00:20
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




discuta cu un avocat


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Nov 2006, 15:24
Post #122


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




horsewhisperer27, tu ce sfat concret ai pentru situatia in cauza?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 26 Nov 2006, 02:43
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




am spus eu ca am?
daca aveam nu stateam sa ma intrebi tu,fii sigur ca il dadeam direct!(de fapt cred ca stiai asta...).
sunt medic, asa ca as merge la un avocat..cred!

dar tu ce sfat ai?

This post has been edited by horsewhisperer27: 26 Nov 2006, 02:45


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N_ADI_R
post 26 Nov 2006, 17:47
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 23 November 06




biggrin.gif sunt pe punctul de a rezolva problema mea, dar bineinteles dupa mari batai de cap si alergatura asa ca aveti grija sa nu faceti ca mine,pentru ca e nasol rau de tot, risti sa nu o mai poti inmatricula pe numele tau. va multumesc ca m-ati ascultat!!


--------------------
dacia break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 27 Nov 2006, 03:09
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




cand termini sa ne povestesti ce si cum!
pana atunci iti tinem pumnii! smile.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 28 Nov 2006, 15:55
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Revin cu inmatricularea continua,azi m-a sunat ce caruia i-am vindut masina, vrea sa o transcrie pe el si nu stim cum vom proceda si mai ales cit il va costa il interesa . Pe mine ma intereseaza fiind masina pe fundatie si si vreau sa o radiez de acolo iute.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 5 Dec 2006, 14:09
Post #127


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Salut,

Stie cineva care mai sunt procedurile dupa noua legislatie cand schimbi proprietarul la un autoturism?

Vreau sa trec una din masini pe numele tatalui meu.
Actualmente am doua masini pe numele meu.

Multumesc!


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 10 Dec 2006, 21:46
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




care "noua legislatie"? din cate stiu eu, inca nu s-a schimbat nimic legat de inmatriculari auto.

se vorbeste ca de la anul se vor introduce niste reglementari noi care vor permite schimbarea mult mai usoara a proprietarului, fara radierea si reinmatricularea masinii, ca pana acum.

daca vrei sa faci schimbarea acum, trebuie sa urmezi pasii clasici: act vanzare cumparare, radiere, inmatriculare. in locul tau as mai astepta 2 luni, n-au cum sa faca lucrurile mai complicate decat sunt acum.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 11 Dec 2006, 16:42
Post #129


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Sunt pe cale sa elucidez misterul,am avut masina pe fundatie non-profit, am fost la notar cu propietarul fundatiei ,a donat-o ,dar l-a costat mult pe noul propietar 240 lei onorariu notarial,(ghiciti cea mai buna meserie care e?),dar ni s-a cerut fisa de constatare de la taxe si impozite ca nu are fundatia datorii cost 1 leu,apoi la intocmiri dosare ,s-a facut fisa de inmatriculare,am revenit la taxe si impozite unde ni s-a facut dupa nici o ora alta fisa de constatare fiscala pt. inmatriculari auto,prima raminind la notar,s-a platit 53 lei taxa de inmatriculare,s-au pus cele 2 stampile,noul propietar s-a luat in evidenta,acum este la RAR si apoi cu taxa de certificat 30 lei si noua asigurare va merge la inmatriculari unde se va radia automat masina de pe fundatie.Cu actul de donatie (copie xerox) se radiaza de pe fundatie la taxe si impozite.
Toata noutatea este ca fostul propietra nu mai merge la inmatriculari,se radiaza prin noua inscriere si dispare inmatricularea provizorie,in rest pt. noul propietar alte avantaje nu sunt.
Astept sa vad ce a facut la RAR ,restul miine la inmatriculari .
Sfat: pt. certificatul constatator trebuie stat mult la taxe si impozite,uneori se da in 24 ore ,eu m-am descurcat super repede,dar altfel e tare birocrat procedeul.In rest cam aceasi bani sa ii pregatiti si totusi 2 drumuri in minus al inmatriculari auto.
Pt. alte intrebari va stau la dispozitie ca stiu cum e sa fii nestiutor din lipsa de informare .Am primit azi dupa vreo 2 saptamini un email de inmatriculari ,directia nationala,nu m-a lamurit deloc,m-a bagat iar in ceata.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 12 Dec 2006, 19:53
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Conttinuarea la ce am scris ieri : RAR ne mai omoara inca, omul cu masina a mers la 7 la RAR si a iesit dupa ora 14 cu atestatul pt. serii, se pare ca costa aproape 50 lei,coadas si nervi ,inchipuiti-va ca a avut loc un accident auto la coada ,lupta mare si pile la coada.Va urez nervi tari la RAR.
Miine va merge la inmatriculari,deci miine finalul.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 14 Dec 2006, 18:53
Post #131


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Finalul: masina s-a inmatriculat intr-o zi de eeliberare acte cu un mic ajutor ce de aia sunt bune neamurile,dosarul era oricum ''beton'',a fost reverificat la copiat acte,a primit alte numere conform preferintei lui,nu e obligatoriu,ultima treaba fostului propietar ii da ulterior actualul propietar radierea stampilata de inmatriculari cu care se radiaza masina de pe fostul propietar de la taxe si impozite,deci tineti legatuta si dupa inmatriculare pgt. acest act important la impozitul anual.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 18 Dec 2006, 12:18
Post #132


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(ciprian0813 @ 11 Dec 2006, 16:42)
Toata noutatea este ca fostul propietra nu mai merge la inmatriculari,se radiaza prin noua inscriere si dispare inmatricularea provizorie,in rest pt. noul propietar alte avantaje nu sunt.
*




Singura "chestie" in plus e ca la Udriste un ghiseu de numere provizorii s-a transformat in Inmatriculari, iar la numere provizorii e PUSTIU... Mai apare cate unu' din cand in cand sa le dea inapoi sau vreun dealer ceva de ia un snop odata... Dar cred ca daca au fost 5 persoane in vreo 2 ore...e muuuult...

In rest e aceeasi hartogaraie...

Ba mai mult... Scenariu...ce se intampla daca eu ca vanzator vreau numerele??? Ii dau masina fara numere ca nu am incredere (cumparatorul un samsar)...
Sau vanzatorul e intr-un judet iar cumparatorul in alt judet... Vanzatorul vrea numerele, cumparatorul trebuie sa ajunga acasa si sa-si faca inmatricularea...

Cum se procedeaza???


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 24 Dec 2006, 14:16
Post #133


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




Am o masina importata in luna noiembrie a/c. Inca nu am inmatriculat-o si ... Incepand de anul viitor se va percepe taxa de inmatriculare la prima inmatriculare. Stiti cumva la care masini se va percepe aceasta taxa? Masinile importate pana la data de 1 ian exclusiv vor fi scutite de aceasta taxa sau vom plati si pt ele? Intreb pentru ca eu am platit TVA si accize pt acesta masina, iar pt masinile care vor fi importate dupa data de 1 ian, nu se va mai plati TVA si acciza, si nu mi se pare corect ca eu sa platesc de 2 ori.
Textul de lege zice asa: Art. 214-2 - Taxele speciale pentru autoturisme se platesc cu ocazia primei inmatriculari in Romania.
Eu mi-am scos numere rosii luna trecuta (adica inmatriculare provizorie) deci as putea zice ca masina a mai fost inmatriculata in romania. Parerile sunt impartite printre cunostintele mele: unele se grabesc sa isi inmatriculeze masinile, altele zic ca nu e necesar daca s-a finalizat importul anul acesta. Voi ce stiti/ati auzit?
Pe scurt: nu as vrea sa inmatriculez pt ca masina e de vanzare, pe de alta parte daca la anul trebuie sa platesc o taxa in plus, nu as vrea sa ratez cele 2 zile de program la inmatriculari care mai sunt anul acesta.


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radioman
post 24 Dec 2006, 15:33
Post #134


membru D'ala mare


Group: Members
Posts: 378
Joined: 31 May 05
From: Constanta




@driver : Taxa speciala pentru autovehicule se plateste cu ocazia primei inmatriculari in Romania, cu exceptia autovehiculelor care sunt inmatriculate temporar in tara noastra pe o perioada de timp egala cu durata de valabilitate a asigurarii internationale (Cartea Verde), a decis, ieri, Guvernul. Conform normelor Codului Fiscal aprobate ieri de Executiv, aceasta taxa speciala va fi platita de persoana fizica sau juridica ce face inmatricularea, in numerar sau prin virament, pe baza de ordin de plata pentru trezoreria statului. "Taxa speciala nu se plateste pentru autoturismele si autoturismele de teren a caror inmatriculare in Romania se realizeaza dupa data de 1 ianuarie 2007 si pentru care accizele au fost platite cu ocazia importului sau a achizitionarii de pe piata interna in cursul anului 2006", se arata in normele Codului Fiscal.
De asemenea, nu se va plati taxa speciala nici in cazul autoturismelor introduse in Romania pe baza unor contracte de leasing initiate inainte de 1 ianuarie 2007 si a caror incheiere se va realiza dupa aceasta data, pentru care se vor datora accizele in vigoare la momentul initierii contractului de leasing. Actul normativ mai stabileste si ca accizele pentru iahturi si alte ambarcatiuni pentru agrement vor fi cuprinse intre 5 si 15% .


--------------------
Skoda Octavia 3 VW Polo V 2017/2019 - CT-xx-HIT
[COLOR=red]Unii se nasc ca un 'original' și mor ca o "copie"..[/COLOR].
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 1 Jan 2007, 17:18
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Intrebare specifica topicului : cum inmatriculez o masina radiata de 1 an si jumatate de fostul propietar ,a radiat-o pt. ca nu mai folosea deci cu acte in regula.Mai cu amanunt ce i-mi trebuie in prima faza sa scot nr. rosii ,oricum nu sunt inghesuit ,omul vrea banii dupa ce o inmatriculez.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_buc
post 9 Jan 2007, 17:27
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 19 November 06




am si eu o nelamurire dupa noile legi care e procedura ptr a inscrie o masina lauta seconh hand.?ma refer la bucuresti
as vrea sa stiu ptr ca am auzit ca dupa ce se face actul ala de vanzare cumparare apoi urmeaza un drum la circa financiara apoi cuparatorul numai are nevoie de vanzator ptr restul actelor,este adevarat?care stiti spuneti-mi si mie.......multumesc anticipat


--------------------
EX-Dacia Logan 2005-1400 cmc
Posesor mandru de Logan Ambiance 1400 cmc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 9 Jan 2007, 21:45
Post #137


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Eu am vindut recenta masina ,diferenta ca am donat-o teoretic fiind pe fundatie,dar in cazul tau se face contract la birou de acte le gasesti peste tot linga serviciile de inmatriculari unde iti fac toate hartiile necesare vreo 18 lei, ce e mai important e de la fostul propietar e certificatul fiscal de la taxe si impozite locale prin care se atesta ca nu are datorii ,nu se da pe loc ,se face cerere si e valabil putin si se stampileaza fisa de inmatriculare tot acolo,apoi un drum al cumparatorului tot acolo pt. a fi luat in evidenta pt. impozit pe viitor si stampilat fisa de inmatriculare si plata taxei de inmatriculare la noi 53 lei,fisa se mai stampileaza la asigurarile unde vei face asigurarea.Inca un drum se face la RAR exclusiv verificarea seriilor 50 lei.
Se face evident asigurarea pe numele viitorului propietar ,nr. de inmatriculare se trece ulterior ,in rest actele masinii,copii C.I. si dupa asigurare si drumul cel mare la inmatriculari,dupa eliberarea actelor se va inmina fostului propietar un exemplar radiere cu care merge la taxe si impozite pt. a nu plati impozit pe viitor fiind masina vinduta.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_buc
post 10 Jan 2007, 09:37
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 19 November 06




ms de raspuns ciprian 0813 dar eu auzisem ca nu mai e nevoie sa ma duc cu ea la rar......sti ceva de asta?si ca cica nu ar mai fi nevoie nici ca proprietarul sa vina cu mine la inmatriculare?ce stii de astea?..........rasp.....


--------------------
EX-Dacia Logan 2005-1400 cmc
Posesor mandru de Logan Ambiance 1400 cmc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 10 Jan 2007, 18:26
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




De RAR am crezut si eu ca se scapa cu 01.12.2006,dar se face doar verificarea seriilor si nu de acum de ceva ani buni ,din pacate nu la a mea a fost un cosmar era la rind omul cu cei ce aduc sh multi si cu pile si bagati in fata.Fostul propietar nu merge decit sa iti dea certificatul fiscal valabil ca nu are datorii la stat,mergi cu el la un birou de copiat acte,il pun fetele sa semneze unde trebuie si in rest cind termini inmatricularea,ii duci un exemplar de la radiere.
La inmatriculari te duci doar tu si prin inmatriculare se si radiaza de pe el, incepind din 01.12.2006


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
beginer_driver
post 26 Jan 2007, 12:07
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 1 December 06
From: Bucuresti




Am si eu niste intrebari, va rog.
Am cumparat o Solenza de la persoana juridica (firma).
Mi s-a facut factura. A fost cu ea la RAR inainte de a mi-o vinde si a facut certificatul de autenticitate. CIV nu are nici o chestie securizata pe ea. Trebuia sa i-o si securizeze? Sau e de ajuns sa ma duc cu ea asa cum e + certificatul de autenticitate la Udriste la inmatriculare?

El a radiat-o adica mi-a dat talonul cu partea cu anexa rupta (am inteles ca imi trebuie ca scrie politistul pe noul talon pana cand e valabil ITPul). Deci pot sa fac acum RCA-ul? Sau trebuie sa astept sa o scoata de la Adm financiara? Inca n-a scos-o, se duce azi.

Cand te duci sa platesti numerele la Udriste iti trebuie si altceva in afara de buletin? Adica pot sa ma duc sa platesc numerele inainte, fac fisa de inmatriculare, apoi sa ma duc la administratie (bineinteles dupa ce se duce si el la a lui), ma duc la CEC, fac RCA-ul si apoi ma duc direct cu dosarul la Udriste si ma asez la coada de inmatriculari?

Multumesc!


--------------------
Dacia Solenza Scala - B xx FIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprian0813
post 26 Jan 2007, 20:43
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 14 October 06




Recomandarea mea este sa mergi un birou de acte care crezio ca sunt mai isteti,cam stiu tot ce trebuie ca acte si le arati ce acte ai si isi dau ei cu parerea.


--------------------
VW Golf variant 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flooriin
post 28 Jan 2007, 22:38
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 28 January 07
From: Bucuresti




Salut,

Am cumparat o masina SH inmatriculata in Romania. Am facut contractul de C-V la biroul de copiat acte, proprietarul a obtinut stampila de la finante pe fisa de inmatriculare. Intrebare: mai este valabila asigurarea RCA in acest moment, pot circula legal cu masina sau trebuie sa obtin numerele rosii pentru a fi in legalitate(pe mine nu ma intereseaza sa schimb numerele actuale)?

Multumesc.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2001 1.4 16V - b40rxo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 29 Jan 2007, 07:58
Post #143


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




asigurarea pe numele fopstului proppietar nu mai esrte valabila, va trebui sa faci tu alta (pe cea veche fostul propietar isi poate recupera bani)

daca nu vrei sa schimbi numerel;e va trebui sa tragio masina cateva zile pe dreapta - pana iti ies actele (talon si inscris in CIV)


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 6 Feb 2007, 14:26
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Salut, imi vand masina, stie cineva exact cum trebuie sa procedez eu ca si vanzator?. Din auzite: trebuie sa fac cu cumparatorul un contract de vanzare - cumparare, cu acesta eu ma duc la administratia financiara care imi vizeaza certificatul si imi emite un certificat fiscal. Apoi toate hartoagele impreuna cu talonul si cartea de identitate i le dau cumparatorului si eu ma spal pe maini. E adevarat? stie cineva ce acte sunt necesare la administartia financiara?


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50IMU
post 6 Feb 2007, 14:44
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 24 January 07
From: Bucuresti




Sorin,

Te duci cu cel care-ti cumpara masina la Udriste unde se gasesc doamnele alea de tzipa dupa tine sa-ti faca actele.

Acolo faci contract de vanzare cumparare ( 3 file dintre care prima ii revine cumparatorului, iar tie urmatoarele 2 ..cea verde si rosie cu care te duci la administratia financiara). Ii dai cumparatorului cele 2 chei, talonul ( pe care vei mentiona numele cumparatorului la "instraintat catre" etc ) iar el iti da banii ( apropo, cu cat o dai smile.gif )

Tot atunci si acolo vii cu cartea de identitate a masinii in baza careia se va emite si fisa de inmatriculare - se va semna de ambele parti dupa care vanzatorul merge cu ea la administratia financiara. Dupa ce iti rezolvi treburile la administratie ( achitare impozit si obtinere semnatura si stampila pe fisa de inmatriculare ) i-o inmanezi cumparatorului

In cazul in care informatiile sunt eronate, astept corectii biggrin.gif

Sper sa-ti fie de folos!


--------------------
VW El.Polo.Loco TDI '09
ex. Clio 16v '01 . Prima dragoste nu se uita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50IMU
post 6 Feb 2007, 14:47
Post #146


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 24 January 07
From: Bucuresti




apropo, am si eu nevoie de o informatie:

se poate inmatricula automobilul la mai mult de 30 de zile de la data semnarii contractului de vanzare - cumparare ? ( sa zicem ca se depaseste termenul cu 3 zile datorita refacerii cartii de identitate care dureaza 10 zile lucratoare )

multumesc!


--------------------
VW El.Polo.Loco TDI '09
ex. Clio 16v '01 . Prima dragoste nu se uita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 6 Feb 2007, 22:20
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




ar trebui sa se poata (de unde ai scos chestia asta cu 30 de zile, ca n-am mai auzit de ea?). atentie la administratia financiara, daca nu o inmatriculezi fiscal in termenul legal(30 de zile, parca smile.gif ) esti pasibil de amenda.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50IMU
post 7 Feb 2007, 09:45
Post #148


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 24 January 07
From: Bucuresti




ciudat, intre timp am sunat la informatii inmatriculari de la udriste si mi-au spus ca inmatricularea intr-adevar se face in termen de 30 de zile de la data inscrisa pe contract V-C. ( mai mult, mi-a spus ca scrie si pe verso contract ... nu scrie nimic la mine ).


--------------------
VW El.Polo.Loco TDI '09
ex. Clio 16v '01 . Prima dragoste nu se uita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
50IMU
post 9 Feb 2007, 20:06
Post #149


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 24 January 07
From: Bucuresti




mare rugaminte!!!

imi poate spune cineva urgent daca la inmatriculari te prezinti cu 2 timbre fiscale de 1 ron sau poti si cu unu de 2 roni ?

multam anticipat!


--------------------
VW El.Polo.Loco TDI '09
ex. Clio 16v '01 . Prima dragoste nu se uita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 9 Feb 2007, 22:04
Post #150


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




QUOTE(50IMU @ 6 Feb 2007, 14:47)
apropo, am si eu nevoie de o informatie:

se poate inmatricula automobilul la mai mult de 30 de zile de la data semnarii contractului de vanzare - cumparare ? ( sa zicem ca se depaseste termenul cu 3 zile datorita refacerii cartii de identitate care dureaza 10 zile lucratoare )

multumesc!
*




esti pasibil de amenda

si cica nu e chiar mica amenda


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:42
Forum Renault