DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> prag stanga lovit, se repara.. nu se repara?

sad
post 1 Sep 2008, 14:45
Post #1


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




m-am uitat pe forum sa vad daca s-a mai postat asa ceva si nu am vazut deci am zis sa fac eu un post.

nu e problema tehnica... dar nici imbunatatire.. sper sa nu se supere nimeni ca am postat aici

deci problema mea : pragul din stanga pe la jumatatea masinii (cam unde se termina usa din fatza si incepe usa din spate) e infundat pragul, din lateral, cam pe vreo 10-15 cm

nu e rupt.. dar e zgariat si infundat

aveti idee daca pot sa repar cumva ? si daca da, unde si cat de mult ma astept sa ma coste?

in + de asta ma gandeam ca as putea sa pun niste praguri pe deasupra si sa nu se mai vada nu ? tongue.gif

astept raspunsuri daca aveti. multumesc salut


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 1 Sep 2008, 14:47
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




poze?? nu e nevoie sa pui praguri pe deasupra se poate repara


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sad
post 1 Sep 2008, 14:49
Post #3


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




wow.. that was a fast reply smile.gif

acum acum sunt la munca si mi-am facut timp sa incerc sa gasesc o solutie la chestia asta care e de mult timp.. incepe sa si rugineasca daca o mai las mult...

o sa ajung acasa si o sa atasez

ai idee cat de mult ma costa si cat de greu e sa fie reparata ?

salut

This post has been edited by sad: 1 Sep 2008, 14:55


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 1 Sep 2008, 14:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Pai daca nu ai poze nu pot sti sigur cat va costa desi nici eu nu sunt de meserie dar imi dau cu parerea.Acolo cred ca se va chitui locul apoi se va da cu un antifon cauciucat cum a fost si se va vopsi intreg pragul ca sa iasa bine.Cred ca te duce in jur de 2 bulioane si ceva depinde ce service.Mergi la Dacia la atelierul de vositorie si intreaba cat te ar costa inainte de lucrare sa fii sigur daca ai cash.Cum ai lovit-o?
Dar CASCO nu ai?

This post has been edited by Mihai San: 1 Sep 2008, 14:56


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sad
post 1 Sep 2008, 15:40
Post #5


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




la dacia la atelierul de vopsitorie... ? pe unde asta? sunt in bucuresti deci recomanzi un atelier bun ?

sincer sa iti zic nu stiu cum am lovit-o ca e pe stanga.. daca era pe dreapta intelegeam am luat o curba la dreapta mai strans si am atins o bordura mai inalta dar e pe stanga si atunci nu eram in bucuresti eram in orasul meu natal.. si chiar nu am idee cum s-a intamplat..

casco din pacate nu am .. ironia sortii e ca inainte de ea am avut o dacia 1310 la care aveam casco blush.gif

uite si 2 poze attasate facute acum cu telefonul...

Attached thumbnail(s)
Imag1817.jpg ( Size: 958.29k ) Number of downloads: 1770
Imag1819.jpg ( Size: 995.56k ) Number of downloads: 1963


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 1 Sep 2008, 15:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Mai mult de 2 bulioane nu te duce cred cel mai bine mergi acum la un service si intreaba cat costa reparatia.

1 Sep 2008, 15:55:
Cand am zis atelier de vopsitorie am zis la un service Dacia oarecare la atelierul de vopsitorie adica nu la mecanica.....

This post has been edited by Mihai San: 1 Sep 2008, 15:55


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sad
post 1 Sep 2008, 16:11
Post #7


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




iti dai seama ca nu ma duceam la mecanica... biggrin.gif

sa vedem cand o sa am timp cu munca... nu stiu de ce aveam impresia ca e mai adanc dar uitandu`ma atent si din poze nu prea pare .. sper sa nu fie prea greu de facut..


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brambus
post 1 Sep 2008, 21:30
Post #8


member


Group: Members
Posts: 647
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




La ce ai tu acolo cu doua trei ciocane , o mana de chit si vopsea se rezolva repede.
Cost estimat 200 lei

This post has been edited by Brambus: 1 Sep 2008, 21:31


--------------------
Renault Megane 2 2007 Megane 2 R26 - B969FEF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 2 Sep 2008, 07:21
Post #9


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Sunt de acord cu colegii se face relativ usurel.
Se scoate scaunul soferului se scoate local mocheta (din bradutii aia) si cu cateva ciocane se indreapta..apoi pe exterior chit sa vina la linie si vopsea.

Intrebarea mea e alta...vad in poze niste pete albastre....masina e revopsita??...sau e de la telefonul cu care ai facut pozele?


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sad
post 4 Sep 2008, 00:29
Post #10


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




2 -3 ciocane date de tinichigeriu .. ca eu nu ma bag ... dar in orice caz sper sa fie usor.. cat de cat ...

2 bulioane nu ar fi mult .. cred sad.gif dar se rezolva

nu nu e vopsita... era foarte mult soare si batea exact in directia aia.. ce se vede acolo desprins e vopseaua care a ruginit si e "stratul" de deasupra .. nu stiu cum sa ii spun.. dar a fost galbena de la mama ei smile.gif

mie cam frica sa ma duc in bucuresti.. are si numar de ct.. ma mai vede si un copchil la 20 si ceva de ani.. sincer imi e cam tarseala...

putin off topic : trebuie sa fac si schimbul de ulei si la cate am auzit ca au fost si nu li s-a schimbat uleiul si au vazut acasa.. chiar ma pune pe ganduri excl.gif


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 4 Sep 2008, 07:24
Post #11


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




pai cel putin la schimbul de ulei stai langa masina...si nu e musai sa te duci la un service mare pt ulei...merge si la d'alea mai de coltu strazii...ideea e sa nu te murdaresti tu si sa colecteze ei uleiul uzat.

Cat despre prag..eu zic ca scapi ieftin in service...dar in acelasi timp daca ti-e cam tarsa....curata bine locul i-a un spray si dai un strat ca sa nu rugineasca si o rezolvi cand ajungi in c-ta.....sau tu esti din bucuresti si doar masina e de c-ta ?...


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 4 Sep 2008, 15:58
Post #12


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




sunt sceptic ca se poate rezova doar cu cateva ciocane pe interior. este foarte posibil ca indoitura pragului sa nu fie in dreptul unei gauri tehnologice pe interior a pragului. pragurile lovite se repara de obicei prin taiere cu flexul , tragere catre extrior a celor doua "buze" si sudarea lor cu oxiacetilena.
apoi treaba clasica- polizat, chit, slefuit, antifon la pistol si vopsit. deci treaba aia costa ceva mai mult decat 200 lei.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sad
post 5 Sep 2008, 12:30
Post #13


membru stang


Group: Members
Posts: 189
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(YR-ZBG @ 4 Sep 2008, 07:24)

Cat despre prag..eu zic ca scapi ieftin in service...dar in acelasi timp daca ti-e cam tarsa....curata bine locul i-a un spray si dai un strat ca sa nu rugineasca si o rezolvi cand ajungi in c-ta.....sau tu esti din bucuresti si doar masina e de c-ta ?...
*



ok iar fac un off-topic mic : sti un atelier de cartier (eventual in militari) care sa fie cat de cat ok ? smile.gif

sunt din cta dar stau in buc .. deci cta = acasa

QUOTE(benkenobi @ 4 Sep 2008, 15:58)
sunt sceptic ca se poate rezova doar cu cateva ciocane pe interior. este foarte posibil ca indoitura pragului sa nu fie in dreptul unei gauri tehnologice pe interior a pragului. pragurile lovite se repara de obicei prin taiere cu flexul , tragere catre extrior a celor doua "buze" si sudarea lor cu oxiacetilena.
apoi treaba clasica- polizat, chit, slefuit, antifon la pistol si vopsit. deci treaba aia costa ceva mai mult decat 200 lei.
*



deci exact la asta ma refeream si eu din pacate.. ca eu de obicei sunt ghinionist si trebuie sa fie ceva fff dificil ca altfel nu se poate...

p.s. am fost la un service dacia (ala de la iesire spre autostrada buc-pitesti) si cand i-am zis ca vreau un schimb de ulei a inceput sa rada si mi-a zis pe dupa 15 septembrie..
m-am abtinut mult sa ii zic ca pana atunci pot sa mor..


--------------------
Dacia Solenza Confort 2004 - ct-06-zkb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 01:34
Forum Renault