DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Martor frana de mana aprins din senin, Martor frana de mana aprins din senin

npn
post 8 Aug 2005, 19:38
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 05




Salut.
In legatura cu problema discutata, am noutati.
Imi facusem programare la service acum 2 saptamani, dar din cauza unor probleme nu am reusit sa ajung.
Oricum becul cu pricina nu s-a mai aprins de atunic si am amnat o eventuala reprogramare pana se manifesta din nou.
Dar azi ce sa vezi.
Cand mergeam pe un drum pietruit, auzint niste zgomote prin bord si dorind sa descopar sursa tot apasam pe plasticele de la bord. Am apasat si pe partea de sus a geamului ceasurilor indicatoare, si SURPRIZA ohmy.gif becul cu pricina s-a apins. Am repetat procedeul de mai multe ori sa ma conving si intradevar cum aplic o forta (reletiv mica) pe partea de sus a "geamului" ceasurilor indicatoare de la bord, cum becul franaei de mana se aprinde.

Deci se pare ca am descoperit (din intamplare) care era cauza problemei.

Am rugamintea la voi sa testati aceasta posibila problema de montaj, si sa incercati sa vedeti daca repetand procedeul descris de mine mai sus si la voi se aprinde, iar apoi sa gasim impreuna solutia.

Eu banuiesc ca se face un contact local, in postamentul becului din bord.

E posibil ca sa se intample acelasi lucru si la cei cu problema martorului de usi deschise......trebuie neaparat testat!

Multumesc,
Numai bine.

This post has been edited by npn: 8 Aug 2005, 20:00


--------------------
DACIA Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Aug 2005, 20:51
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(npn @ 8 Aug 2005, 19:38)
Eu banuiesc ca se face un contact local, in postamentul becului din bord.

E posibil ca sa se intample acelasi lucru si la cei cu problema martorului de usi deschise......trebuie neaparat testat!
Da?...
La care ... "postament de bec" in bord?
Recomand o cautare dupa "bord" in titlu pe la sectiunea logan, ca am desfacut eu bordul si l-am postat desfacut...
Si am rugamintea sa-mi aratati si mie cu manuta "postamentul becului" din bord.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
npn
post 9 Aug 2005, 07:29
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 05




QUOTE(klaus @ 8 Aug 2005, 20:51)
Da?...
La care ... "postament de bec" in bord?
Recomand o cautare dupa "bord" in titlu pe la sectiunea logan, ca am desfacut eu bordul si l-am postat desfacut...
Si am rugamintea sa-mi aratati si mie cu manuta "postamentul becului" din bord.
*



Nu va luati de mine ca doar nu am dat cu paru.....

Eu nu am desfacut pana acum bordul sa stiu cu precizie ce se afla in spate.
Din aceasta cauza v-am anuntat ce am constatat si v-am rugat sa imi spuneti ce parere aveti voi, si care ar fi solutia. Oricum atinge pe acolo ceva; ramane sa ma uit.

PS: Multumesc pentru precizare Klaus, dar nu stiam care e treaba prin bord. Daca stii ce dracu' ar putea atinge acolo in bord, parerea ta e binevenita. Chiar, e vorba de leduri, pentru martorii de bord? Ca nu imi e prea clar dupa pozele pe care le-am vazut cu bordul desfacut.

This post has been edited by npn: 9 Aug 2005, 08:27


--------------------
DACIA Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
npn
post 11 Aug 2005, 12:08
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 05




M-am lamurit.
Toti martorii de bord sunt reprezentati de leduri smd.
Problema e ca nu imi dau seama ce dracu' ar putea atinge pe acea placa de circuite, atunci and apas pe partea de sus a "ceasurilor", de se aprinde acest martor de frana de mana (!). Se pare ca acum trebuie ca apas mult mai dare decat acum cateva zile cand am descoperit totul.
Ca nu pare a fi o lipitura nefacuta cum trebuie, pentru ca functioneaza normal cand trag frana de mana.

E ca si cum ar fi un fir neizolat pe acolo....sau poate un se produce un scurt in plca cand apas....
Totusi ma bucur ca nu e vorba de ceva mai grav .... probleme cu repartitorul electronic de franare, cum banuia Klaus. (caruia sincer ii multumesc atat pentru sprijin, cat si pentru critici)

Cert e ca trebuie sa dasfac bordul si sa vad cum arata placa.

Numai bine.


--------------------
DACIA Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 11 Aug 2005, 23:52
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Am si eu o problema cu becul de la frana de mana... dar la mine fenomenul este exact pe dos: nu se mai aprinde.
Fenomenul s-ar putea sa fie declansat de ploile de saptamana trecuta cand am intrat cu masina in apa de aprox 1 m (cine a trecut pe la Palatul copiilor in jur de 23.00 stie despre ce vorbesc) si mi-a intrat si apa in masina. Apropos... a mai patit cineva? Mie nu mi s-a parut chiar normal...
Interesant este ca in primele 3 zile martorii de frana si de usi deschise stateau aprinsi la intensitate mica.
Dupa ce a dat caldura cel de usi deschise a inceput sa functioneze normal dar cel de la frana de mana nu se mai aprinde cand trag frana.
In schimb se aprinde cand pun contactul...
Are cineva vreo idee?


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Aug 2005, 00:31
Post #36


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu nu am inteles prea bine manifestarea: Pui contactul cu fran de mana trasa si se aprinde, sau pui contactul cu frana de mana trasa si nu se aprinde. Sau se aprinde chiar daca nu ai frana de mana trasa, cand pui contactul?
Cred ca ar fi binevenita o detaliere...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
npn
post 12 Aug 2005, 11:02
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 05




Slaut.
Am desfacut bordul pregatit fiind cu scule de electronica, de lipit/dezlipit, fludor, ....etc.
Inainte de a scoate placa cu circuite am facut un test.
Cand miscam de mufa mica (cea cu mai putin fire din partea dreapta) acel mertor se prinde. E...zic de aici e buba. smile.gif
Iau fiecare fir in parte si incerc sa le misc separat (Toata operatiunea era facuta cu contactul pus).
[Sunt vreo 4 fire verzi, unul roz inchis mai gros si unul roz deschis mai subtire]

Din cat a putut observa acestea au rolul:
-firele verzi sunt pentru martorul de usi deschise
-firul roz mai gros vine de la ABS si raspunde de aprindera becului (ABS)
-firul roz subtire e raspunzator de aprinderea martorului (!) si controleaza nivelul de lichid de frana si frana de mana.

Ghiciti care fir aprindea/stingea martorul nostru de bord (!) .... firul roz subtire....
Se pare ca nu facea bine atingere ...iar acest lucru se traducea prin aprinderea becului.
Vrand sa probez acest lucru am scos de tot mufa mica ...si s-a aprins si becul de la (ABS).
Am scos frumos firul din mufa, i-am mai presat un pic clema metalica din varf, l-am montat la loc si acum este totul in regula. biggrin.gif

Nu stiu daca stiati sau nu acest fapt, dar trebuie retinut ca totul se intampla cam in felul urmator: Daca un fir ce raspunde de un martor de bord [(!) sau (ABS) ] nu face bine contact, sau mai mult, e sectionat complet (mufa scoasa) acel martor se aprinde!
Mie personal mi se pare normal asa, deoarece chiar si lipsa semnalului catre acel martor reprezita o anomalie....

excl.gif Deci gata, am descoperit si rezolvat problema si mi s-a parut interesant sa va relatez mai detaliat totul pentru ca poate ajuta pe viitor, asa cum m-au ajutat si pe mine pozele facute de klaus cu bordul desfacut.

Multumesc,
Numai bine.

This post has been edited by npn: 12 Aug 2005, 11:04


--------------------
DACIA Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 13 Aug 2005, 11:36
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Se aprinde atunci cand pui contactul (impreuna cu toti ceilalti martori) si isi face testele, dupa care se stinge, cum e si normal de altfel, indiferent daca frana de mana e trasa sau nu.
Am precizat acest aspect pentru a elimina probabilitatea ca ledul respectiv sa fie ars.


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Aug 2005, 12:01
Post #39


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Cred ca e normal la Ambition, la care martorul respectiv mai este comandat si de UCE ABS...
La celelalte versiuni nu este normal sa se aprinda cand pui contactul, pentru ca au pur si simplu niste contacte mecanice de masa (e normal doar daca e frana de mana trasa sau e contact pe contactorul de avertizare nivel minim lichid de frana)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 13 Aug 2005, 12:21
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Sper ca e normal. Asa facea de la inceput. Poate sa verifice si ceilalti membrii cu Ambition daca si la ei este la fel.
Anyway... problema mea este ca martorul nu se mai aprinde cand trag frana de mana... sad.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Aug 2005, 12:37
Post #41


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai... verifica contactorul de la frana de mana


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 14 Aug 2005, 20:02
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Ce trebuie sa demontez ca sa ajung la el? sau mai bine spus cum?
(Nu e intrebare la misto... pe bune)

This post has been edited by Loghy: 14 Aug 2005, 20:04


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Aug 2005, 20:09
Post #43


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Loghy
post 14 Aug 2005, 20:12
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 203
Joined: 27 April 05
From: Bucuresti




Merci de indicatii.
Sa stii ca citisem tot topicul blush.gif
Cred ca mi-a scapat...


--------------------
Dacia Logan 1.6 MPI 2004 - Ambition - B XX RRJ
Good things come to those who wait...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 7 Dec 2005, 20:46
Post #45


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




QUOTE(npn @ 30 Jun 2005, 15:20)
Salut.
Va prezint o problema care mi-a aparut la 2 zile dupa montarea alarmei.
De fiecare data cand parchez trag frana de mana. Acum cateva zile am observat ca martorul de bord corespunzator a ramas aprins. La scurt timp dupa plecare (5-600 m) s-a stins din senin. Dupa cativa km s-a aprins din nou. Pe un drum pietruit am observat cum a inceput efectiv sa pulseze in ritmul denivelarilor de pe carosabil.
Am oprit si m-am uitat imediat la nivelul lichidului de frana, deoarece acest indicator de bord aprins poate semnifica si o scadere a nivelului in circuitul de franare.
Nivelul era in regula.
Am urmarit culoarea firului de la senzorul de nivel al pompei de frana (firul gri) si am observat ca sub bord, exact la locul in care s-au conectat cele 2 fire de la inchiderea centralizata la alarma, unul dintr aceste fire avea o lita neizolata care atingea de firul gri (probabil si el crestat in incercarea de a dibui care sunt firele inchiderii centralizate). Am remediat problema refacand izolatia si totul a fost ok.

(Ca o paranteza referitoare la modul de montare al alarmei, tipul care a montat-o folosea un cuter conectat la o lampa de control auto si cresta usor izolatia firelor pentru a le identifica: inchidere centralizata, semnalizare,....)

Sunt curios daca si la voi s-a procedat asemanator la montarea alarmei. 
Concuzia: Aveti grija la cine si cum va monteaza ceva pe partea electrica.
*






problema e chiar la maneta franei de mana sub consola centrala este un contact probabil ti sa blocat si eu am patit asta


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghc
post 8 Dec 2005, 09:17
Post #46


..:::Cautatorul:::..


Group: Members
Posts: 411
Joined: 9 December 03
From: Cluj-Napoca




Domnu' salutcalin2002, bun venit pe forum. Dar te implor mai uita-te si la data mesajelor... Pana acum ai trezit din morti vreo 4 subiecte...


--------------------
ZKR (Logan by Dacia) BaLaureate 3.14 1907 toamna - CJ-01-GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 23:20
Forum Renault