DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ZGOM Zdranganit de la parasolar/cochilia tabloului de bord

npn
post 18 Aug 2005, 10:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 05




Ce se poate face ca partea de sus a bordului (cea ca o cochilie care acopera ceasurile) sa nu mai zdrangane cand merg pe piatra cubica? Am descoperit ca e ea deoarece am tinut-o apasata cu mana si zgomotul s-a oprit. ....Ca sa nu mai spun si de cele 4 guri de aerisire care nu sunt bine prinse si deasemenea zdrangane....

Merci.
Numai bine.


--------------------
DACIA Logan Ambition - B-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 18 Aug 2005, 10:32
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La cochilia ("cascheta", "cozorocul") bordului, cred ca e un pic desprinsa. I se dau niste poduri de palma ca sa o pui la loc mai bine. Ea de principiu nu vibreaza daca e incotopenita bine


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 23 Aug 2005, 16:31
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(klaus @ 18 Aug 2005, 11:32)
La cochilia ("cascheta", "cozorocul") bordului, cred ca e un pic desprinsa. I se dau niste poduri de palma ca sa o pui la loc mai bine. Ea de principiu nu vibreaza daca e incotopenita bine
*


Aceeasi problema si la mine. Cand o sa am ceva timp liber, o sa ma duc in service. Nu cred sa se rezolve prin niste poduri de palma. Se aseaza mai bine dar tot vibreaza pentru ca e desprinsa! Si nu e asa la toate. Daca tragi de cochilia aia, se misca foarte usor! O sa se cam uite urat la mine cei de la service , pentru ca trebuie sa o stranga bine in punctele de sustinere, cate or fi alea si am inteles ca pentru asta trebuie dat jos volanul! Oare asa o fi? A fost cineva in service cu problema asta?


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anakin
post 23 Aug 2005, 16:58
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti/Vitan





Pentru a da jos viziera,nu e nevoie sa dai volanul jos.Se demonteaza cochilia superioara si cea inferioara,dupa care se ajunge la viziera.Asta e prinsa in 2 suruburi si 4 sau 6 cleme in spate(pe partea rotunda).Mai mult ca sigur clemele sau slabit sau sa rupt una din ele(eu am patit de a cazut o clema de metal,dar am montat-o la loc).


--------------------
Dacia Logan cameleon - B 51 ATO
Forta sa fie cu voi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicos
post 24 Aug 2005, 06:54
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 20 May 05
From: Rm Valcea




QUOTE(Anakin @ 23 Aug 2005, 17:58)
Pentru a da jos viziera,nu e nevoie sa dai volanul jos.Se demonteaza cochilia superioara si cea inferioara,dupa care se ajunge la viziera.Asta e prinsa in 2 suruburi si 4 sau 6 cleme in spate(pe partea rotunda).Mai mult ca sigur clemele sau slabit sau sa rupt una din ele(eu am patit de a cazut o clema de metal,dar am montat-o la loc).
*


Deci nu ar trebui sa dureze mult operatiunea. Mi-am facut curaj si ma duc in service. Nu a fost bine prinsa din fabrica. de cand am luat masina am sesizat lucrul asta.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2005 - VL-xx-RLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Aug 2005, 08:35
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Mai Cicos, am dat cascheta aia jos de suficiente ori ca sa am o idee de cum se pune la loc, caci demontarea ceasurilor de bord impune scoaterea "caschetei"...

Pt. avathan: ti-ai strans... scutul? Daca nu, ia o cheie de 10, urca masina cu una din rotile din fata pe o bordura mai inalt, baga-te sub ea si strange suruburile de prindere de la scut (cela 4 laterale si doua frontale - dar cred ca e doar de la unul singur).
Fusesi cumva in week-end pe oarece drumuri desfundate si cu iarba mare?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 00:36
Forum Renault