DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi se exfoliaza Loganu'

Marty
post 12 Oct 2004, 16:09
Post #61


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Michael, din cite am inteles eu din discutiile purtate pe forum, Dacia nu MAI acorda garantie pentru defectele vopselei/lacului si mentioneaza expres acest lucru! Se considera ca respectivul defect provine din "cauza unor factori externi"!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EvilOne
post 12 Oct 2004, 23:51
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 23 December 03
From: Bucuresti/Alexandria




Ba ce vrajeala au mecanicii astia, numai sa nu rezolve omul. Ala e lac, nu e nici un strat dfe protectie, stiu pentru ca asa imi face si mie Fordul si l-am dat la retusat.


--------------------
Reno Megan Sedan (coaja) 1.6 2008
156
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 14 Oct 2004, 23:13
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Sa va spun o intamplare adevarata din America. Garantez 100% ca e adevarata.

O prietena si-a cumparat de un an si ceva un BMW seria 3 de la un dealer BMW. Masina merge super. Dealer-ul se ocupa (contra cost) si de curatarea masinii - interior, motor, etc. Prietena prefera sa o curete la ei, caci cunosc foarte bine masina si astfel e sigur ca nu strica ceva. Insa tipii de la dealer i-au curatat-o in bataie de joc. Ea s-a suparat, a sunat centrala BMW din SUA si acestia au contactat dealer-ul care i-a dat inapoi banii pentru curatarea masinii. In plus Centrala i-a dat un cartonas galben deler-ului (la a doua e out din afacere). Prietena si-a sfatuit toti cunoscutii care vor sa-si cumpere BMW sa apeleze la un alt dealer.

Prin urmare, cred ca ar trebui sa se schimbe in primul rand atitudinea producatorului. Sa se respecte ei insisi. Si se vor schimba apoi si service-ul si calitatea masinii. Dar in cazul dacaia lucrurile acestea par ca se vor intampla peste vreo 50 de ani.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 15 Oct 2004, 01:07
Post #64


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu ii mai ridicati in slavi pe alti sau pe alte firme.
personal am avut niste dispute cu dell sua, si cunosc multi cu probleme asemanatoare cu firme si mai mari si mai mici.

in uk probleme cu serviceul bmw, vag sau reno sunt la ordinea zilei. de astea stiu eu. cu siguranta sunt peste tot.

exfolierea nu este normala si trebuie rezolvata, dar axati-va si voi pe rezolvare nu pe critica.

marty cineva mai devreme a spus ca vopseaua are garantie 18 luni si tabla 6 ani.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laufery6
post 15 Oct 2004, 06:02
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 13 August 04
From: Constanta




Eu am un prieten care are o DSN si a zis ca, cu ceva timp in urma si-a vopsit aripa stanga fata. A zzis ca dupa ce a luat-o de la vopsitorie a vazut ca sus langa capota, pe aripa era ceva gen plastic, a tras de el si l-a rupt de acolo. El zice ca este un fel de lac protector.


--------------------
Fiat Albea 2007 Dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 15 Oct 2004, 12:13
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




Deci pana la urma care-i deznodamantul Cine e de vina producatorul, dealerul sau spalatoria 182.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 15 Oct 2004, 12:32
Post #67


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




E clar ca vina este de 1001% a producatorului. Problema este daca va avea bunul simt sa recunoasca si sa ia masuri de remediere in consecinta.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 20 Oct 2004, 14:36
Post #68


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




ceva vesti? noutati in legatura cu acest subiect?


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcis99
post 22 Oct 2004, 07:39
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 10 September 04




QUOTE(Alice @ 1 Oct 2004, 20:46)
...ma duc cu scandal...
mentalitate tipic romaneasca.
ceea ce se cojeste este lacul de pe vopsea.
NU ar trebui sa se intample asa ceva SUB NICI O FORMA asa de repede, peste vreo 7-10 ani POATE, dar nici atunci.
poate a fost o greseala, poate a fost lacul prost, cine stie.
de ce nu te duci la dealer sa le explici problema frumos si cu bun simt? poate te rezolva direct, fara nici o problema.
A, daca te duceai la dealer si faceau nazuri, era normal sa te duci cu scandal, doar sunt banii tai. dar asa, nu ai nici un drept.
*


Normal ca trebuie sa faca scandal... daca se intimpla chestia asta in occident treaba era cit se poate de nasoala ptr firma constructoare.... dar ei stiu ca la romani merge si de calitate proasta... macar cu scandalul poate rezolva ceva, altfel nici nu se uita aia la el.
Eu am un REnault Clio Symbol.... la care a fost nevoie sa schimb radiatorul de racire. Vreau sa spun ca serviciile Renault sunt jenante, in sensul ca m-au tinut o zi sa-l schimbe... parca ar fi schimbat tot motorul. Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca radiatorul la reprezentanta costa 12 mil de lei!!! De fapt 11,5 milioane... si vreau sa zic ca radiatorul de pe logan e IDENTIC cu cel de pe Clio al meu.. abia am gasit la un importator direct radiatorul mai ieftin...
CONCLUZIE: MAsinile Renault dupa parerea mea au pret redus dar calitatea lasa
de dorit in multe situatii la care sa mai adauga pretul foarte ridicat al pieselor.


--------------------
SKODA OCTAVIA II Ambiente + 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaston
post 22 Oct 2004, 12:28
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 13 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(narcis99 @ 22 Oct 2004, 08:39)
CONCLUZIE: MAsinile Renault dupa parerea mea au pret redus dar calitatea lasa
de dorit in multe situatii la care sa mai adauga pretul foarte ridicat al pieselor.
*



Ai patit si tu odata si gata cu concluzia. Ai cumva preturi de radiatoare de la alte masini de ti se par astea de la Reno scumpe?


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005 1.5 dCi
In politics stupidity is not a handicap
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deto
post 25 Oct 2004, 11:50
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 October 04




ca la dacia la nimeni. au facut economie cu lacul pe la praguri.. deh,, e jos nu se vede biggrin.gif
oricum la meganul meu a ramas si el fara acest lac dar nu la praguri ci la bara din fata. asta dupa 2 ani... explicatia este: din cauza drumurilor excelente, la viteze mari se lovesc de masina diferite gunoaie chiar pietricele care exfoliaza acest lac.
asta s-a intamplat si la un megan 2 care primit o piatra pe bot.
poate ca la tine ala a spalat cu buretele si a zgariat tabla.. in mod normal nu trebuia sa se ia lacul dar la pretul ala totul e posibil tongue.gif


--------------------
Renault Megane - B-10-LI*
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arribawd
post 15 Dec 2004, 16:45
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 December 04
From: Bucuresti




Mai fratilor,

Chiar asa, nu a mai avut nimeni de aici masina inainte?
Majoritatea producatorilor lipesc pe praguri si embosarile de la pasajele rotilor (mai ales spate), uneori pe portiunile cele mai avansate din bara fata etc folii protectoare din solicon, care arata ca un film, are consistenta de cauciuc la pipait si se poate inlatura daca vrei.


--------------------
Renault Scenic II 2007 Confort Dynamique 1.5 dCi
Humans make the best ressource. (H. Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 16 Dec 2004, 15:35
Post #73


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Arriba, daca era o folie protctoare, eu zic ca nu avea cum sa se duca cu tot cu vopsea. Daca intr-adevar e folie protectoare dar se ia cu tot cu vopsea insemna va vopseaua e de oata jena si, dat fiind faptul ca folia nu are cum sa reziste prea mult pe masina, in cele din urma se va dezlipi (su stratul aferent de vopsea pe ea). Deci rau e in ambele cazuri.

Am mai auzit eu de telefoane mobile bio-degradabile, dar astia de la Dacia cred ca sar calul cu masinile bio-degradabile. Ce naiba, te trezesti ca ti se descomune masina? E inadmisibil, oricat de ieftina ar fi.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 19 Dec 2004, 17:59
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Alice @ 1 Oct 2004, 20:59)
ok, du-te si fa scandal. dar sa nu te miri cand te vor trata cu dosul. eu asa as face.
*


Scuze dar asta-i mentalitate comunista. In occident nici cei mai irascibili cumparatori nu sunt tratati "cu dosul".
de-asta merg treburile prost la noi in tara. cred ca trebuia sa mai treaca timp pt. a intelege zicala "clientul nostru , stapanul nostru"
Si inca ceva. In occident cand o firma greseste fata de un cumparator ii linge si picioarele pentru o asemenea greseala. Altfel, legile de acolo ii permit cumparatorului pagubit se fie despagubit cu vf. si indesat.


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 20 Dec 2004, 12:09
Post #75


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Am vazut pe DW, un reportaj despre o invazie de omizi care e in Germania de citiva ani incoace.
Ei bine, omizile alea secreta o substanta care ataca vopseaua la masini. S-au facut teste care arata clar acest lucru. Producatorii, n-au luat nici o pozitie. Deci.......se poarta si la case mai mari.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_d
post 21 Dec 2004, 13:31
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 343
Joined: 10 February 04
From: Bucuresti




Am vazut si eu reportajul respectiv doar ca aratau acolo niste baieti de la un centru care studiau problema si, evident, cautau o solutie. Daca inca nu exista o vopsea sau un lac care sa nu fie afecat de secretia respectiva, ce pozitie vroiai sa ia?


--------------------
Dacia 1210
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 23 Dec 2004, 10:09
Post #77


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




QUOTE(george_d @ 21 Dec 2004, 13:31)
Daca inca nu exista o vopsea sau un lac care sa nu fie afecat de secretia respectiva, ce pozitie vroiai sa ia?
*


Dar lac sau vopsea impotriva gainatului de cioara s-a inventat? Ca am vazut si masini starine patate de gainat, nu numai Dacii.


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 23 Dec 2004, 18:18
Post #78


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu am vazut masini straine de generatie noua afectate de problema gainatilor. Ca or fi in Germania nu-stiu-ce omizi mai deosebite, se poate. Dar cu ochii mei nu am vazut masini afectate de gainat, altele afara de Dacii. E clar ca vopselele si lacurile sunt de o calitate net superioara celor care se dau pe Dacii. De-aia se si ofera garatie de cativa ani buni pentru aspectul vopselei. In mod sgur gainatul afecteaza orice lac, dar nu atat de repede si nu intr-o maniera atat de vizibila precum la Dacii. Totusi, ca sa fi sincer si pe masina mea au stat gainati de pasare cateva zile si nu a patit nimic. Dar de cum am luat-o, am dat-o cu ceara si regulat o polishez/ceruiesc. E cred cea mai buna solutie daca tineti la spectul masinii.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khhamsin
post 7 Jan 2005, 12:24
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 November 04




Am lasat-o si doua saptamani fara sa o spal (am fost plecat in concediu) si mi-au afectat si mie vopseaua. Cioarele naibii... parca manaca poxipol...
In schimb daca am spalat-o la timp n-am avut probleme, recomand...


--------------------
Daewoo Espero 1.5 DOHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMDO
post 7 Jan 2005, 13:15
Post #80


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Ar mai fi o solutie: sa vopsim masinile in culoarea gainatului de cioara. unsure.gif


--------------------
Dacia, Renault, VW Laureat , Scenic, Cross Touran 2004, 2005, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 7 Jan 2005, 13:46
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu am patit un lucru mai rusinos...cand am luat masina nu m-am uitat asa bine pe la praguri. Insa cand am ajuns acasa cu ea am vazut ca la pragu de la sofer pe interior sunt vreo 4 zgarieturi destul de adanci. Insa am constatat ca vopseaua este destul de rezistenta ...eu am dat peste un carucior de la un hipermarket si nu s-a zgariat masina. rolleyes.gif


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zesu
post 7 Feb 2005, 17:12
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 February 05




QUOTE(Michael @ 4 Oct 2004, 09:51)
constatare. Cei de la service i-au spus ca exfolierea s-a produs in anumite zone din cauza impactului (de ex., cu pietre) sau din cauza excrementelor de pasare, ceea ce insemna ca nu era vina producatorului si deci acesta nu acorda garantie.
*



LEgat de vopsea si excremente de pasare: am o berlina rosie, nemetalizata. Efectiv cand dadeam cu o carpa sau chiar cu degetul pe masina se lua vopsea. Fara un efort deosebit. Cu toate astea, locuiam la o vila si parcam sub verdeata, avand destul de multe excremente pe masina. Si nu le spalam decat cand aveam eu chef si timp, f f rar mai exact. VOPSEAUA NU A FOST AFECTATA VIZIBIL DE ACESTE EXCREMENTE ! Am urmarit special acest aspect. Chiar in conditiile in care vopseaua se lua pe carpa inca din prima zi cand cumparat-o...
Nu stiu ce concluzie se poate trage de aici, dar eu personal nu prea cred in povestile astea cu "sterge IMEDIAT orice excrement".


--------------------
Dacia 1310i - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 12 Feb 2005, 09:00
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




Dpa parerea mea, situatia trebuie abordata in felul acesta: in caz de orice problema la un produs in garantie, te duci si vorbesti calm cu cine ti la vandut, chiar zambitor, ii dai si contractul de garantie si vezi ce reactie are,trebuie sa tii cont de statistica ca in productie mai sunt si rebuturi. Daca reactia este cea generala "tratat cu dosul" atunci ai, nu dreptul ci OBLIGATIA, sa faci, nu scandal ci CRIZA, si sa mori cu el de gat.
Nici un producator nu are voie sa isi bata joc de banii tai.


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Funny
post 14 Feb 2005, 07:44
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.272
Joined: 7 October 04




excl.gif
Sambata ,12.02.2005, am vazut in vama Pitesti vreo 3 Tir-uri incarcate cu Logan pe care le-am luat la puricat.Ce pot sa confirm 100% este faptul ca toate masinile au lipite pe praguri o folie autoadeziva de protectie.Parerea mea este ca problema semnalata de voi nu este legata de calitatea vopselei ci de aceste folii de protectie.
Este posibil ca aplicarea acestei folii sa se faca pe fluxul de fabricatie imediat dupa vopsire si probabil datorita faptului ca vopsea este inca "cruda" sa faca corp comun cu aceasta.Urmarea fireasca a acestui fenomen este aparitia acelor fasii care au consistenta lacului.


--------------------
Dividae et impera!
Lasciate ogni speranza , voi ch'entrate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jkno
post 27 Feb 2005, 10:45
Post #85


Sfortza fie cu voi!


Group: Members
Posts: 153
Joined: 27 February 05
From: Arad




Ai cumva o poza cu ceea ce s-a inamplat? Si eu am Logan Laureate 1.6 Perla

Ce au spus cei de la spalatorie? Au pus ceva in solutie? Ce vei face in final?

Eu am patit un lucru mai rusinos...cand am luat masina nu m-am uitat asa bine pe la praguri. Insa cand am ajuns acasa cu ea am vazut ca la pragu de la sofer pe interior sunt vreo 4 zgarieturi destul de adanci. Insa am constatat ca vopseaua este destul de rezistenta ...eu am dat peste un carucior de la un hipermarket si nu s-a zgariat masina.

Asta e chiar ciudat. In momentul in care-ti iei masina noua nu ar trebui sa te uiti la praguri etc. E NOUA! Insa se pare ca surprizele pot aparea oricand (si din pacate Andreea Marin nu vine cu ele ph34r.gif )


--------------------
Dacia Logan Logan Laureate 1.6 2004
Words are not enough...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logany
post 14 Apr 2005, 17:25
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 8 December 04
From: Braila




Sa va spun ce am patit : am fost cu masina la spalatorie si cand au pus jetul de apa pe onamentul in V care este vopsit (am ambition ) s-a exfoliat vopseaua de pe plastic . Am fost la reprezentanta si-mi spun ca nu poate sa-mi acorde revopsire in garantie ca-i vina celui care a tinut jetul de apa sub presiune prea aproape de ornament sau ca mi sa deteriorat vopseaua la impactul cu vreo piatra si la jet puternic mi s-a exfoliat.Vreau sa stiu daca s-a mai intamplat si la altcineva exfolierea vopselei de pe ornamentul din plastic si cum a rezolvat-o,prin garantie sau casco.


--------------------
renault megane prestige 2008/1,6/16V/110 CP - BR-64-xxx
logan ambition 2005/1,6/90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tazzz
post 14 Apr 2005, 21:47
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 521
Joined: 26 August 04
From: Iasi - Romania




ornamentul in V este din metal(tabla subtire) aplicat pe calandru...

probabil tu spui despre calandru, care este vopsit...probabil a fost aplicat prost plastic primer-ul si nu s-a prins bine vopseaua, din nefericire cum scrie si mai sus dacia nu acorda garantie pentru vopsea deci e problema ta daca incepe sa-ti cada...

cred ca v-a trebui sa-ti platsti din buzunar revopsirea calandrului...


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.6 - IS XX TAZ
si aici ar fii semnatura nu? :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 14 Apr 2005, 21:54
Post #88


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




QUOTE(tazzz @ 14 Apr 2005, 21:47)
din nefericire cum scrie si mai sus dacia nu acorda garantie pentru vopsea deci e problema ta daca incepe sa-ti cada...

cred ca v-a trebui sa-ti platsti din buzunar revopsirea calandrului...
*


cum adica nu acorda gaeantie pt. vopsea???? nu cred......


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
inconturnabil
post 15 Apr 2005, 09:14
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 July 04




Garantia pentru vopsea este de 18 luni, chiar daca masina a fost spalata cu jet de apa vopseaua nu trebuie sa se exfolieze, in acest caz masina trebuie reparata pe garantie, daca exfolierea vopselei se datoreaza loviturilor de pietre sau alte obiecte, reparatia nu este acoperita de garantie.


--------------------
ALFA ROMEO GIULIETTA 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tttvvv
post 15 Apr 2005, 14:17
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 29 January 05




Eu am avut pe usa dreapta fată o pata sub stratul de lac. Am mers la dealer si mi-au revopsit usa gratuit.


--------------------
dacia logan laureate1,4 - DJ 15 RVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:42
Forum Renault