DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme frana Dacia 1310, Probleme frana Dacia 1310

Zwargolak
post 5 Nov 2016, 20:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Salutare!
Stiu ca s-a mai discutat despre asta, insa eu nu ma pricep absolut deloc la mecanica. In plus, pompa mea de frana e absolut ciudata, nu seamana cu nimic din ceea ce am vazut poze pe net.
Nu am aerisitor, iar botoiasul de lichid de frana e cilintric si se insurubeaza in pompa de frana.

Surubul e gol pe dinauntru, pe acolo se duce lichidul in instalatie.
Problema e ca mi se desurubase butoiasul (niste oameni de bine s-au gandit ca-mi sta prea bine cu bateria pe masina si mi-au luat-o, dupa ce-au rupt incuietoarea de la capota).
Tot atunci, tot umbland pe acolo, au desurubat si butoiasul de lichid si tot lichidul de frana mi s-a scurs.

I-am facut aerisirea cum m-am priceput, pe la fiecare conducta in parte. La aia din mijloc (de sus) prima data, apoi cea din dreapta, apoi cea din stanga. Si mergeau franele ca inainte. Adica de la jumatea cursei in jos.

Eh, dupa o saptamana cand m-am dus iar la masina (abia mi-am luat carnetul si abia in weekend am vreme sa cobor cu bateria in brate s-o montez si sa merg cu masina prin jurul blocului), bidonul era gol. Mi se scursese iar lichidul de frana, nu stiu pe unde. Toate alea sunt stranse bine, insa pompa si servo sunt ude de la lichid.

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu reparatia acesteia? De-o bere, doua, zece fac rost. Asa s-o duc la mecanic trebuie s-o duc pe platforma si fara 150 lei nu scap. Basca mana de lucru alte 200 lei, ca deh, e Dacia si nu mai lucreaza nimeni cu ele...
Asta daca mai gasesc un mecanic dornic sa ajute la reparatia unei Dacii 1310.

Gasesc printe voi un baiat de comitet ce ma poate ajuta intr-o zi? Presupun ca mai mult de cateva ore nu dureaza unui om care a mai facut asa ceva si stie ce si cum sa faca.

Va multumesc!

5 Nov 2016, 21:09:
Dupa ce m-am mai uitat pe aici, am descoperit ca eu am pompa simpla de Renault 12.
Adica fix la fel ca asta:

http://www.epiesa.ro/pompa-centrala-frana-.../piesa-2889374/

Cred ca initial la masina aveam si eu pe 4 conducte, deoarece am o conducta indoita sub capota, iar mecanicii mi-au zis ca e o conducta veche, care "nu mai trebuie".

Sa fi avut si eu o pompa dublu circuit, apoi sa mi-o fi schimbat-o careva, de-a lungul timpului, cu una mai simpla, cu doar 3 conducte? Daca e asa, conducta aceea se poare re-folosi?

Care este mecanismul pompei simple si celei cu dublu circuit? de ce aia dubla e mai buna?

This post has been edited by Zwargolak: 5 Nov 2016, 21:09


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor394
post 5 Nov 2016, 21:42
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 7 December 08
From: Cluj-Napoca




Pompa de frana cu dublu circuit s-a montat pe toate Daciile dupa 1985 sau cam de pe atunci, si are siguranta mai mare in exploatare; de ce, nu stiu, dar e clar ca are un circuit de rezerva, daca primul se defecteaza. Si mie mi s-a recomadat la un service si s-a montat o pompa cu simplu circuit prin 1998 cand s-a defectat cea originala, dar regret ca am acceptat. Masina nu mai avea frana la fel de buna si ulterior la alt service la ITP a fost respinsa pe motiv ca nu are pompa originala. Pompa sc nu merge bine pe servofrana. Trebuie montata o pompa identica cu cea originala. Tot asta a trebuit sa fac si eu, dupa ce am aruncat banii pe doua pompe cu sc noi din magazin, folosite foarte putin, si pe care bineinteles, nu le mai pot vinde (nimeni nu risca). Acum am frane bune cu o pompa dc de ASAM. Nu e de joaca cu franele. Se poate chema asistenta tehnica (service mobil) la domiciliu. La ITP fac poza cu pompa de frana,


--------------------
Dacia 1310 TX (MLS) 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 5 Nov 2016, 21:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Asistenta tehnica la Dacia 1310? Nu vine nimeni. Deci zici sa iau una cu dublu circuit, cum aveam original. a mea e din 95, Berlina L, asadar ar fi trebuit sa fie cu dublu circuit.
si cum naiba o montez? Daca am 3 conducte bune si unul indoit, nefolosit, gol etc, care nici nu stiu daca e conectat pe unde trebuie, ii vad doar un capat sub capota si e indoit...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor394
post 5 Nov 2016, 22:14
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 7 December 08
From: Cluj-Napoca




Cauta service care au si tractare sau depanare la domiciliu, ca sa faca ei toata treaba, poate va fi mai ieftin. Aici in Cluj am gasit cand am avut nevoie. Ce daca e Dacie, doar tot pe bani o repara. Daca sunt 4 conducte, poate ca masina a avut pompa dc cu ICP, care e mai avansata ca la masina mea din 1989, si care are intr-adevar 4 conducte. La pompa mea dc sunt doar trei. Trebuie spus la un magazin specializat anul fabricatiei si daca se pricep, o sa-ti dea pompa potrivita.


--------------------
Dacia 1310 TX (MLS) 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 5 Nov 2016, 23:27
Post #5


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(victor394 @ 5 Nov 2016, 23:14)
Ce daca e Dacie, doar tot pe bani o repara.


Păi da,dar:
QUOTE(Zwargolak @ 5 Nov 2016, 21:47)
De-o bere, doua, zece fac rost. Asa s-o duc la mecanic trebuie s-o duc pe platforma si fara 150 lei nu scap. Basca mana de lucru alte 200 lei...



QUOTE(victor394 @ 5 Nov 2016, 23:14)
... pompa dc cu ICP, care e mai avansata .... La pompa mea dc sunt doar trei. Trebuie spus la un magazin specializat anul fabricatiei si daca se pricep, o sa-ti dea pompa potrivita.


Avansată pe dracu'...dacă puteam îmi puneam dublu circuit fără ICP,dar mă scarpină Rar-ul de talon! dry.gif Și mai mult ca sigur o să-ți dea experții aia de la magazin pompa potrivită! radmasa.gif Deci,zwargolak,nu scapi pe o bere,două... În primul rând trebuie să faci rost de pompă d.c cu ICP,în "95 fiind primul an când au implementat marii ingineri de la Automobile Dacia s.a în producția de serie acest tip de pompă(care a fost franțuzească,bună chiar!)dar doar o scurtă perioadă până am asimilat-o și noi,pe fi 19 și după 2001 pe fi 20,6(diametrul alezajului).De găsit se găsește(încă)dar de Asam,Breckner sau alte petarde chinezești.Dacă îți pui mintea găsești și de Autonova Satu Mare(de uzina,originală,cea mai recomandată).Apoi trebuie să faci rost și de conducta de bypass(cel mai probabil aia strambă),se găsește(de Craiova sau de Motorland Cluj,mai bună varianta 2).Apoi îți procuri lichid de frână DOT 4,este mai prietenos cu garniturile,eventual cauți și un repartitor din timp fiindcă poți să ai surpriza să constați că al tău este blocat/ruginit,îl cumperi doar dacă constați acest lucru.Dacă vrei să ieși mai ieftin,pe o bere,două =>îți faci lucrarea singur(mă rog,asistat de un prieten la aerisire).Trebuie să ai în vedere următoarele aspecte:
1)pompa trebuie amorsată
2)când faci aerisirea,repartitorul trebuie să fie "pe deschis",băgând între taler și tijă o plăcuță,dop,etc.
3)ordinea de aerisire este așa:dreapta spate,stânga față-stânga spate,dreapta față și se repetă procedeul de 2 ori pe spate concomitent cu aerisirea circuitului de bypass fiindcă în felul cum e construit repartitorul poată să mai rămână aer și nu ai frană calumea(eu sunt pățit sad.gif )
4)aerisirea se face obligatoriu cu senzorul ICP demontat,iar după ce se face aerisirea se montează la loc
La service aia îți fac treabă de mântuială,cu piese de tot c"""""l și pe bani mulți,concluzia o tragi singur! Cred că am explicat cu lux de amănunte ce și cum.Baftă! 053.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 6 Nov 2016, 00:12


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 5 Nov 2016, 23:46
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




ce inseamna icp?
am vazut fel de fel de pompe pe olx. nu-s bune alea?
sunt noi. la 50 lei. asa de la magazine, habar n-am ce sa iau, ca aia iti zic orice numai sa-ti vanda marfa. ma gandesc ca un vanzator de piese de dacia a umblat cu ele si poate stie sa le monteze pe alta masina, zic eu...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 6 Nov 2016, 00:00
Post #7


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




I.C.P-Indicator Cădere Presiune .Este senzorul de pe pompa de frână,aia de aprinde martorul (!) din bord.Mai pe românește,în teorie,dacă se sparge vreo conductă pe față,mecanismul ICP din pompă redirecționează puterea de frânare pe spate ca să nu faci cunoștință cu primul pom de pe drum!Dar...în teorie,că-n practică mai greu... dry.gif

Tu n-ai citit ce-am scris eu mai sus??? Văd că-mi bat gura de pomană! mad.gif

L.E-Cred că ți-am explicat destule pe ziua de azi.Cred,degeaba....Baftă! ph34r.gif

This post has been edited by Adrian Frigo: 6 Nov 2016, 00:10


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 6 Nov 2016, 00:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




am inteles ce e icp-ul ala. are un senzor care foloseste a doua conducta la nevoie. macar atata lucru am inteles. pompa mai gasesc d-asta, sunt noi de la Brekner (nu stiu cat de bune or fi insa), dar cel mai important, montajul ei n-are cine sa-l faca. io-s bata la mecanica si niciun alt prieten sa ma ajute in aceasta privinta n-am. D-aia cer ajutorul aici, intre pasionati/ posesori de Dacii.
Nu trebuie sa arunci cu pietre ca-mi explici si nu pricep.

am sa vad ce mai fac cu pompa mea, dracu stie. cred ca dau cu silicon pe la imbinatii cat sa tina putin franele alea, macar s-o duc la un mecanic... altfel nu vad chip.




6 Nov 2016, 20:01:
<span class='edit'>6 Nov 2016, 19:32:</span>
A venit un nene care se mai pricepe la mecanica si mi-a zis ca sunt garniturile din pompa duse si ca trebuiesc schimbate. nu putea sa stea, asa ca m-am apucat eu si-am demontat pompa de frana singur. Am ajuns cu ea sus si m-am chinuit pana sa-i scot semi-piulita aia de prindere. Am scos-o pana la urma, cu un patent cu ciocul ascutit. A iesit in pompa o piesulica de vreo 4 cm lungime, capul pistonului sa zic asa. Inauntru a mai ramas ceva, ca daca baga degetul si imping, simt ca are un arc in spate. garnitura de la piesa care e aiesit mi se pare buna. Si chiar de-ar fi s-o schimb, cum fac? Ca nu vad sa se desurubeze piesa aia de pe undeva.
Ce-i inauntru cum fac sa iasa?

Am pompa cu simplu circuit, initial am avut una cu dublu, insa mi s-a schimbat cu d-asta.
Unde se insuruba bidonul de lichid este o piulita pe pompa. aia se desface de pe pompa sau nu? eu nu-mi dau seama daca aia asa a iesit ea din fabrica sau acolo e o piulita care se poate desface. merge tubulara de 20 la ea.

Am suflat pe la gaura unde se insurubeaza bidonul si mi-a sarit dinauntru un capac de cauciuc. Insa, in loc sa fie perfect rotund, are o forma ciuda.a Asta trebuie schimbat? (ultimele poze).

Cateva poze am aici:

http://francisc.org/out/pf/


Am curatat peste tot pe unde am putut cu spirt (nu am benzina sau motorina).

Multumesc!


This post has been edited by Zwargolak: 6 Nov 2016, 20:01


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95bogdi
post 10 Nov 2016, 00:50
Post #9


Milmoi Motorsport


Group: Members
Posts: 773
Joined: 27 June 11




Revin si eu cu o problema cu frana . Am pus 1310 pompa de papuc diesel cu sonda icp...aerisit tot etc....cand pun cu masina o frana mai tzapana se aprinde in bord martorul (!) Pentru cateva secunde....oare de la ce? Lichid am..


--------------------
Dacia 1310 Export TLX 1989 - AR 05 UWW
uww.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 10 Nov 2016, 00:53
Post #10


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




scoate sonda,baga vreo 3 pedale violente ,pune sonda si gata ! smile.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 11 Nov 2016, 00:51
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




am sa-mi iau si eu pompa d-asta cu dublu circuit. mi-a spus un mecanic ca nu-s bune cica. si mi-a zis sa iau garnituri pentru asta a mea. am sa iau si garnituri pt ea dar si una cu icp. ca nu strica.
poate imi repar franele sa pot merge si eu cu masina


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Nov 2016, 00:53
Post #12


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu-s bune pentru ca multi nu stiu sa le amorseze/aeriseasca corect si nu dau randament,merg pe jumate de circuit ,becuri aprinse etc.......de aia nu-s bune ,ca nu-i duc capurile pe ei sa le puna corect in functiune....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 11 Nov 2016, 00:59
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Iiti dai seama ce va fi la gura mea ca eu nu am idee cum sa fac aerisirea corecta...
am gasit pe pieseauto.ro cateva modele.
unele de asam iasi
unele de breckner germania si un autospeed (asta nu era firma de taxi?)

ce sa iau? aia de asam e 140 lei, brecknerul este 85.



--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Nov 2016, 01:00
Post #14


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




niciuna,is gunoaie.

This post has been edited by sobolan: 11 Nov 2016, 01:00


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 11 Nov 2016, 01:03
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




atunci ce? da-mi tu un link al uneia bune. care, evident, sa nu coste cat juma de dacie...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Nov 2016, 01:08
Post #16


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




cauta de uzina .


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 11 Nov 2016, 01:11
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




adica una originala...
am gasit pe olx, am sa-l dun maine pe ala si-l intreb daca mi-o poate si monta. asa primeste si el de-o bere pe langa pretul pompei si eu am frane... sa vedem ce rezolv cu omul...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Nov 2016, 01:24
Post #18


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




eu nu ti-o montam nici cu 4 beri smile.gif ,dureaza,e munca......da' vezi poate te descurci biggrin.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 11 Nov 2016, 01:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(Zwargolak @ 11 Nov 2016, 01:59)

si un autospeed (asta nu era firma de taxi?)

*



Chiar asa este...cum vine se si duce biggrin.gif


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95bogdi
post 12 Nov 2016, 11:28
Post #20


Milmoi Motorsport


Group: Members
Posts: 773
Joined: 27 June 11




QUOTE(sobolan @ 10 Nov 2016, 01:53)
scoate sonda,baga vreo 3 pedale violente ,pune sonda si gata ! smile.gif
*


intrati pe epiesa smile.gif pompa frana LPR...
si daca vreti furtune de frana...selectati renault 12...1.3...si acolo veti gasi furtune de frana ferodo...trw...brembo..etc... smile.gif
revin cu problema : prima pedala se duce pana la fund , se aprinde (!) , daca mai dau 2-3 pedale se intareste pedala...si daca o apas blana nu se duce pana jos...si nici nu se mai aprinde (!)


--------------------
Dacia 1310 Export TLX 1989 - AR 05 UWW
uww.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 12 Nov 2016, 17:00
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




tu macar ai frane cat de cat eu n-am deloc. am demontar pompa de frana ca sa-i schimb garniturile, am luat set nou si habar n-am sa pun garniturile la loc. si sa montez toate piesele. stau si ma uit pe langa ea...

12 Nov 2016, 20:27:
fartilor, cum mama naibii se pune garnitura aia pe cilindru? Ca ma chinui de 2 ore si nu pot s-o pun acolo neam. cu patentul, cu surubelnita, nu reusesc s-o largesc indeajuns incat sa intre pe corpul pistonului. Deja devine frustranta toata treaba. E vreo modalitate simpla de-a face operatiunea asta? nu stiu, caldura, apa fierbinte sa se dilate cauciucul ala?


This post has been edited by Zwargolak: 12 Nov 2016, 20:27


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 Nov 2016, 21:09
Post #22


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




nu te juca cu franele....daca nu poti apoi lasa pe altul,gandeste-te ca viata ta sau a altuia nevinovat sta in blestemata aia de garnitura pe care tu nu stii s-o bagi corect si ai s-o ciupesti pana la urma....

QUOTE(95bogdi @ 12 Nov 2016, 12:28)
...si daca o apas blana nu se duce pana jos...si nici nu se mai aprinde (!)
*



ai facut ce ti-am scris eu ? cum ai aerisit-o ?

This post has been edited by sobolan: 12 Nov 2016, 21:09


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 12 Nov 2016, 21:28
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Am pus garnitura aia pe piston, am pus toate piesele la loc... insa pe uscat, ca bolovanul. am impins pistonul in pompa si s-a dus... nu mai vine inapoi pistonul impins de arc. ce mama dracului e de facut acum? daca o montez asa, si-i pun lichid de frana, am sanse sa deblochez pistonul sau trebuie sa iau pompa noua?
garniturile au fost noi, de aceea sta fest pistonul im pompa, prin ambele garnituri.
orice raspuns in afara de celebrul "ba, da' prost esti!" e apreciat.
Multumesc!


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 12 Nov 2016, 21:41
Post #24


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




da' tu nu stii sa manjesti acolo locul cu ceva lichid de frana ? pe uscat montezi ? da' cand o pompa ca aia lucreaza pe uscat ?


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 12 Nov 2016, 21:47
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




pai nu. dar mintea mea in colturi de unde sa stie? cum naibii il deblochez pe ala acum?

13 Nov 2016, 00:23:
Am reusit s-o re-demontez. mama lor de garnituri, asa-s de feste, incat arcul ala minune n-are forta sa impinga inaopoi pistonul.
intrebarea de baraj e, cum se monteaza arcul?? cu varful ascutit in sus, catre piston, sau in jos, catre capul pompei? l-am pus asa cu varful in jos si am povestit ce-am patit. sa-l montez si invers?

This post has been edited by Zwargolak: 13 Nov 2016, 00:23


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 20 Nov 2016, 00:20
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Franele le-am reparat. a venit un flacau cu pompa de frana cu dublu circuit, am montat-o, doar in 3 conducte, fara retur, am facut franele beton. Bucuria a durat 5 minute, caci mi s-a spart etrierul stanga. Am vorbit cu mai multi si s-au crucit cand au vazut pozele, cica asa ceva n-au vazut de cand sunt. Etrierul ala era fisurat de pe vremuri (culmea, nu era unul de fabrica, original), iar acum, cand am pus frane puternice, s-a fortat pistonul in el pana s-a spart de tot fisura aia. Asta inseamna piesele facute pe genunchi. am ajuns la concluzia ca decat sa-mi iau piese noi, mai bine unele vechi, chit ca-s second hand, dar bune, nu ruginite.

Pozele se pot vedea aici:

https://www.facebook.com/FranciscAlexV/post...611?pnref=story

Inca n-am apucat sa-l desfacem de tot, asta vom face luni. Voi reveni cu poze si cu update la starea franelor.
apropos, toate placutele de frana si sabotii de spate sunt piese noi. Schimbate acum 10 ani, insa nu prea au fost folosite, sunt curate și-s bune, de pe vremea cand inca se faceau piese bune.

P.S. Breckner e vai de mama ei. cică breckner Germany. Asta nu înseamnă că e MADE in Germany. Cica-s turcesti...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
owy_2010
post 20 Nov 2016, 12:48
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.205
Joined: 13 March 10




QUOTE(Zwargolak @ 20 Nov 2016, 00:20)
Franele le-am reparat. a venit un flacau cu pompa de frana cu dublu circuit, am montat-o, doar in 3 conducte, fara retur, am facut franele beton. Bucuria a durat 5 minute, caci mi s-a spart etrierul stanga. Am vorbit cu mai multi si s-au crucit cand au vazut pozele, cica asa ceva n-au vazut de cand sunt. Etrierul ala era fisurat de pe vremuri (culmea, nu era unul de fabrica, original), iar acum, cand am pus frane puternice, s-a fortat pistonul in el pana s-a spart de tot fisura aia. Asta inseamna piesele facute pe genunchi. am ajuns la concluzia ca decat sa-mi iau piese noi, mai bine unele vechi, chit ca-s second hand, dar bune, nu ruginite.

Pozele se pot vedea aici:

https://www.facebook.com/FranciscAlexV/post...611?pnref=story

Inca n-am apucat sa-l desfacem de tot, asta vom face luni. Voi reveni cu poze si cu update la starea franelor.
apropos, toate placutele de frana si sabotii de spate sunt piese noi. Schimbate acum 10 ani, insa nu prea au fost folosite, sunt curate și-s bune, de pe vremea cand inca se faceau piese bune.

P.S. Breckner e vai de mama ei. cică breckner Germany. Asta nu înseamnă că e MADE in Germany. Cica-s turcesti...
*


SAL
uite eu acum 3 ani am luat o dacie 1310, statuta vreo 7 ani,
cand am apasat prima data pe frana, s-a dus pedala la fund, si acolo a ramas radmasa.gif
cand am intrat in reparatii, am inlocuit, pompa de frana, normal tot cu una de origine cu icp, fiind model 1997, am inlocuit din instalatie tot lichidul de frana, am , umblat la ambele etriere inlocuind garniturile si pistoanele dar si furtunele de frana de pe etriere, care de asemeni erau scoapte,si placute frana fermit , apoi m-am mutat si la instalatie franare spate, si acolo inlocuit pistonasele cilidri, garniturile aferente, curatat , reglat, aerisit toat instalatia, si sa fiu mai pe scurt, precizez ca dupa ce am facut franele super bune, , recunosc ca nu am mai umblat deloc la instalatia de franare deloc, si au mai trecut 3 ani de cand i-am facut personal R K
,
P S, DACA FACI TREABA BUNA DAR SI CU PIESE BUNE NU AI DE CE SA FII NEMULTUMIT wink.gif


--------------------
dacia 1310 1987 - vs-02-owy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 20 Nov 2016, 13:26
Post #28


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




etrierul ala care e rupt e Asam sau Breckner....eu imi bat gura mereu aici ca sa evitati firmele astea dar degeaba....si mai e una tare,ii zice mastersport....asta e si mai penala radmasa.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zwargolak
post 1 Dec 2016, 22:02
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 26 April 16
From: Bucuresti




Etrierul rupt e culmea, de fabrica. Am pus un ASAM vechi, cred ca primele modele. i-am dat frane violente, tine fara probleme. inca putin si voi iesi si eu cu masina pe sosea. trebuie doar sa-i schimb radiatorul, are o gaura in el sus in colt si pierde lichid pe acolo. de-ar fi de cupru l-as repara, dar e de aluminiu si nu se baga nimeni. cica nici cu silicon negru de garnitura nu tine gaura. mama ei de treaba...


--------------------
Dacia 1310 1995 - B-14-CFA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 2 Dec 2016, 21:01
Post #30


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




QUOTE(sobolan @ 20 Nov 2016, 14:26)
etrierul ala care e rupt e Asam sau Breckner....eu imi bat gura mereu aici ca sa evitati firmele astea dar degeaba....si mai e una tare,ii zice mastersport....asta e si mai penala radmasa.gif
*


Eu am kit ambreiaj mastersport. biggrin.gif E prea blana. Da scartz la roata in a II-a si a III-a. radmasa.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 16:48
Forum Renault