DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Autentificare RAR

florent
post 29 May 2007, 20:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 07




Salut ,
Mi-am luat o laguna2 sh , dar tot asteptand modificarea taxei de inmatriculare , mi-a expirat autentificarea de la RAR . Este obligatoriu sa mia fac inca o autentificare ? Este obligatoriu sa fie facuta in orasul de resedinta ?

PS: Ce mai stiti de taxa de inmatriculare , merita asteptat pentru masinile euro 3 ?

Multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 2004 Expression 1.9Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick20
post 30 May 2007, 00:39
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 13 January 07




ia de aici si "bucura-te"....si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine....de luni incep sa umblu sa inmatriculez si eu jucaria mea fiindca e super oferta la 1800 euro cat am de plata....vozganian se gandeste si la dublarea taxei pentru masinile euro3......

apropo....avem aceeasi laguna:D....acelasi model si an:)


ia si citeste aici:(

Noua formula de calcul a taxei de prima inmatriculare transmisa luni de autoritatile romane Comisiei Europene prevede niveluri de pana la trei ori mai mici pentru unele masini vechi, dar mai mari la cele noi, data propusa pentru intrarea in vigoare a modificarilor legislative fiind 1 ianuarie 2008. Una dintre principalele modificari aduse formulei de calcul vizeaza scaderea cuantumului taxei odata cu vechimea masinii.

Comisia Europeana a solicitat autoritatilor romane, in discutiile purtate saptamana trecuta la Bruxelles, sa modifice taxa auto, pentru a ilustra mai bine, printre altele, deprecierea valorii masinilor in timp.

In cazul masinilor cu motor euro 4, cu capacitate cilindrica de 1.400 centimetri cubi si vechime mai mica sau egala cu o luna, valoarea taxei va creste, in cazul in care Comisia Europeana isi da avizul, de la nivelul actual de 161 de euro la aproape 170 de euro. Pentru vechimea de 1-2 ani taxa scade la aproximativ jumatate de la nivelul actual de 284 de euro, iar pentru cea de 4-5 ani se diminueaza la circa o treime, de la 299 de euro in prezent. Pentru celelalte categorii de capacitate cilindrica, incadrate in norma euro 4, sunt propuse modificari similare, cu usoare cresteri, in majoritatea cazurilor, pentru masinile noi, si scaderi semnificative pentru cele mai vechi. Cele mai mari valori ale taxelor sunt la masinile cu motoare de capacitate cilindrica mare. Pentru un motor de 3.001 cmc, cuantumul taxei va scadea de la 4.276 euro in prezent la circa 1.600 de euro.

La categoria euro 3, se propune dublarea taxelor pentru masinile noi. Pentru vechimile pana la un an, taxele cresc de la 536 de euro la 1.100-1.200 de euro la motoarele de 1.400 cmc si de la 612 euro la circa 1.300 de euro pentru cele de 1.600 cmc. La masinile vechi, de 7-8 ani, taxele scad cu circa o treime, la aproximativ 660 de euro pentru 1.400 cmc si la circa 760 de euro pentru 1.600 cmc.

La masinile cu euro 2 vor scadea taxele de prima inmatriculare, cu un ritm mai accentuat la cele de 11-12 ani si in cuantum mai mic la masinile vechi de 7-8 ani. Pentru o masina de 11-12 ani cu motor de 1.400 cmc, taxa scade de la 2.604 euro la circa 1.780 euro, in timp ce pentru vechimea de 7-8 ani scaderea este de circa 100 de euro, la aproximativ 2.500 de euro.



--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi vanduta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florent
post 4 Jun 2007, 21:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 07




M-am interesat,daca iti expira autentificarea si nu ti-ai schimbat numerele provizorii , trebuie sa faci o noua autentificare la RAR altfel nu-ti inmatriculeaza masina . mad.gif mad.gif mad.gif


--------------------
Renault Laguna II 2004 Expression 1.9Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 6 Jun 2007, 09:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Autentificarea aia e valabila 60 zile, deci, alta.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 18 Sep 2007, 13:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Am luat o masina sh, dar nu stiu sigur daca e Euro3 sau Euro4, in caz ca fac o data autentificarea la rar si iese Euro3, pot s-o mai fac o data? Si cat costa?


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Sep 2007, 16:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




tu crezi ca e ca la jocurile mecanice, mai bagi o fisa si maitragi o data de maner, poate iese altceva?
norma de poluare se determina in functie de codul motorului si alti cativa parametri, deci ori de cate ori ai face omologarea (nu autentificarea, ca aia e altceva), ar trebui sa iasa aceeasi norma.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 19 Sep 2007, 05:04
Post #7


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Stati sa ne intelegem , iei o masina de afara si mergi la RAR pentru autentificare ( ce inseamna asta ? ) si pentru omologare ( adica stabilirea normei de poluare ? ) . Am inteles bine ? Apoi mergi cu hartia de la RAR la finante si platesti taxa conform cu norma inscrisa pe acea hartie ? Detaliati , explicati pasii de inmatriculare ai unei masini aduse din UE .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
deconectat
post 19 Sep 2007, 05:39
Post #8


Membru cu avatar de sezon


Group: Members
Posts: 1.116
Joined: 11 January 05
From: Brasov




La autentificare verifica seria motorului, seria caroseriei si face vreo 2 poze la masina, apoi iti ia niste bani si iti da o hartie.


--------------------
logan 1.6 8v ambition .
Ex. DSN Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 19 Sep 2007, 05:56
Post #9


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Am inteles , autentificarea este banala verificare ce se face de fiecare data cand se schimba proprietarul masinii . Acum ramane sa vedem exact ce este omologarea , cum se face ea si care sunt pasii urmatori pentru inmatricularea unei masini aduse din UE .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 19 Sep 2007, 10:24
Post #10


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Eu am alta intrebare, am cumparat o masina veche dar care este inmatriculata in RO. Cica trebuie sa merg la autentificare RAR. Problema este ca am carburator de dacie (pe opel kadett) si nu stiu daca face itp-ul inca odata sau numai se uita la serii si gata. Adica merg direct la rar, sau trebuie sa merg la service de itp? itp-ul expira in decembrie 2008.


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 19 Sep 2007, 22:37
Post #11


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




La RAR nu fac decat sa se uite la serii si sa le pozeze , asta daca ai ITP-ul valabil ( tu il ai ) . Poti sa duci masina si impinsa , pe cei de la RAR nu ii intereseaza . smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 20 Sep 2007, 07:58
Post #12


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Am intrebat pentru ca vechiul proprietar mi-a zis ca stie el pe cineva intr-un service care sa ii faca identificarea, undeva pe langa otopeni... Moment in care s-a aprins un beculet rosu, pentru ca eu stiu ca rar-ul este in voluntari... Plus ca respectivul cere 100 de lei, pe cand la rar am auzit (deci nu stiu sigur) ca este 50. Deci merg la rar pana la urma rolleyes.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 20 Sep 2007, 12:04
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




identificarea se face in voluntari (rar-ul mai are sediu si in grivitei, dar acolo e mai mult pt firme), costa 78.1 lei si dureaza cam 40 de minute (10 minute autentificarea, 30 asteptatul dupa acte).

pe langa asta se mai adauga drumul pana acolo si inapoi (dimineata, din militari, am facut aproape 2 ore, la intoarcere am facut doar vreo 30-40 minute pana in centru).

cand te duci la autentificare trebuie ca itp-ul sa fie valabil cel putin inca 3 luni. daca expira mai devreme, trebuie sa-l faci inainte de autentificare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 20 Sep 2007, 21:57
Post #14


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Nu cred ca are vreo importana cat timp mai este valabil ITP-ul atata timp cat este valabil si DA , doar RAR face identificarile nu vreun service amarat .

This post has been edited by big2003: 20 Sep 2007, 21:57


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Sep 2007, 06:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




lol smile.gif
ieri am postat dupa ce am venit de la identificare, deci crede-ma, trebuie sa mai ai cel putin 3 luni de valabilitate la ITP, altfel nu te primeste la identificare


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 21 Sep 2007, 19:48
Post #16


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




E o prostie ! Asta e , pana la urma nu avem ce face .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kondordv
post 16 Jun 2009, 22:56
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 17 June 07




Eu nu inteleg ceva, si nu va inteleg pe toti. Acum vreo 8 ani mi-am luat masina de la un client, eram al doilea proprietar, nu a fost nevoie decat de documentul de radiere ca sa pot sa adaug la alte acte si taxe sa obtin masina ca proprietate a mea. Va intreb pe voi, dupa experineta mea de astazi, ce este porcaria asta "Autentificare RAR"? Ce intelegeti voi prin ea? Va spun cum mi-am petreecut astazi ziua, mai jos, si la fel ceea ce nu inteleg.

O masina noua, adica apropae noua caci are vreo 3 luni de cand a fost luata din magazin, printr-un contract de vanzare cumaprare de la parinte la copil, trebuia radiata si inregistrata dintr-un judet in altul. Am pierdut toata ziua, si asta doar pentru inmatriculare caci radierea s-a facut in alta zi, ca in final la ora 6 seara sa parasesc ultimul punct, linistit ca am reusit sa adun atatea acte si sa platesc atatea taxe, si mai mult in atat de multe locuri, care se aflau tot la extremele orasului. Fazele au fost urmatoarele, autentificare RAR, in timpul de asteptare de 1 ora, am mers la primarie pentru taxa de inmatriculare, apoi la banca pentru plata asigurarii obligatorii(chiar daca nu vei folosi masina 1-3 luni sa zicem ca esti plecat din tara trebuie sa o platesti pe asta, ca esti fraier si asa sunt regulile), apoi inapoi la RAR de unde am ridicat acel document dubios "Autentificare RAR" si cu restul de acte la sediul inregistrari. La sediul inregistrari aflu ca lipseste ceva, plata impozitului. Pai si impozitul trebuie neaparat platit la inceput de tot, altfel nu te inmatriculeaza nimeni. Am mers inapoi la primarie, am platit si impozitul cu cateva cereri completate si revin la inregistrari in cele din urma, cand totul parea sa fie in regula la sfarsitul zilei, mi se mai cer vreo 85 lei pentru numere preferentiale, dublu fata de un numar banal.

Ce e cu diferenta asta intre numere preferentiale si banal? Daca tot au numarul dorit de mine pe lista liber, de ce costa in plus, e placat cu aur, se munceste manual mai mult sau care e cauza romaneasca pentru o taxa atat de mare, dublu, in plus? Asta o fi ca metoda aia in care ti se spune ca pasaportul se face intr-o luna, adica o luna se tine in sertarul lor, daca il vrei mai repede platesti o taxa de urgenta si cineva venea ti-l scoatea din sertarul de astepatare si primeai pasaportul!

Dar sa revin la problema neainteleasa. "Autentificare RAR". Reamintesc, masina este noua, are o inmatriculare prealabila in alt judet, deci o carte a masinii, si un talon. La RAR doar s-a uitat ca datele masinii corespund cu datele din cartea masinii si de pe talon, si mi-a eliberat o harite ca e adevarat, valabila 60 de zile la pretul de, sper ca stati jos pe scaun acuma, 100 lei. Am zis bine o suta de lei o citire, nu verificare tehnica, nu nimic altceva in plus. Si la urma urmei daca masina avea pe talon o autorizare RAR pana in 2011, de ce a fost nevoie de Autentificare RAR? Au verificat, prostii aia, ca politia si-a facut datoria si a scris datele corect pe talon si cartea masinii? CE REPREZINTA AUTENTIFICAREA ASTA? O taxa de fraieri in plus, chiar mai mare decat o inmatriculare? DE CE? Cum se justifica Autentificarea RAR, caruia eu nu-i gasesc nici o motivare clara, decat ca statul mai strange bani de la fraieri, doar asa sa se afle in treaba, plus ca ma pune pe drumuri. Nu putem include aceasta taxa aiurea, care in trecut nu exista, printre taxele prostesti care sa fie eliminate? E chiar fara rost!

Fac aici iar o paralela, asta e ca si cum, de obicei mai nou mergi la institutiile publice si cand platesti o taxa, sau un impozit, nu este suficient o factura in copie dubla si introducerea in baza de date, ci trebuie sa dai si o decraratie ca esti de acord si ca platesti pe propria raspundere, ceva de genul asta! Suntem intr-o tara de nebuni? Era vorba ca se urmareste reducerea birocratiei, insa eu o vad mai mare decat altadata, nu mai vorbesc de statul la cozi, nu exista programari la astfel de institutii si nici plati pe internet. sad.gif

Mi-am mancat nervii si viata pe drumuri, intr-o zi intreaga, lipsind si de la munca, pentru ca alesii nostrii sunt incompetenti sa elimine o astfel de birocratie. Macar sa le puna pe toate intr-o singura cladire, sau sa doteze institutiile publice cu xerox si dosare plic, ca uneori mai dai fuga si pe la librarii sau copiatoare ca sa completezi toata alergatura de fraier. Asa suntem noi cei ce ne platim taxele la zi!

Sunt foarte suparat!


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 17 Jun 2009, 07:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




...nu esti singurul...din nefericire...

in legatura cu autentificarea la rar: daca autovehiculul se transmite in familie nu mai este nevoie de ea.

Eliberarea certificatului de autenticitate de catre Registrul Auto Roman (RAR) nu mai este obligatorie la preluarea contractului de leasing de catre utilizator, in cazul solicitarii emiterii unui certificat de inmatriculare pe numele unei persoane fizice din aceeasi familie cu a titularului anterior, in cazul mostenirilor, la terminarea contractului de leasing, atunci cand se emite un nou certificat de inmatriculare pe numele utilizatorului, respectiv in cazul in care certificatul de inmatriculare se emite ca urmare a comasarii, divizarii, reorganizarii sau fuzionarii a doua sau mai multe peroane juridice.
RAR recomanda ca in aceste cazuri sa se solicite certificarea autenticitatii de catre noul proprietar, pentru a se asigura de faptul ca vehiculul nu a suferit interventii neautorizate. Pentru toate celelalte cazuri proprietarul si/sau detinatorul trebuie sa efectueze certificarea autenticitatii vehiculului.

http://www.findnews.ro/certificatul-de-aut...tii-212563.html
http://www.google.com/search?q=Certificatu...&rlz=1I7ADBS_en


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jun 2009, 08:59
Post #19


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Autentificarea RAR are rolul de a mai gasi cate o masina furata sau cu motorul schimbat inainte de a-si schimba propietarul.
Nu inteleg de ce esti matale suparat, deoarece asta e procedura de inmatriculare pentru orice masina SH (prin asta inteleg inamtriculata anterior in romania), procedura care se poate gasi in 5 minute pe internet sau la sediul politiei locale care se ocupa cu asta.
Numere preferentiale sunt mai scumpe pentru ca se fac pe loc, nu sunt "din stoc" ca sa zic asa. Peste tot in lume numerele astea costa.

This post has been edited by einstein1984: 17 Jun 2009, 09:02


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Jun 2009, 09:05
Post #20


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Din pacate da.
Actul de la RAR certifica faptul ca masina are seriile din acte.
Partea proasta e ca dai bani.
Partea buna e ca trece repede, si ai o dovada ca masina nu a fost umblata pe la serii.
Eu nu inteleg de ce trebuie sa platesc 2 taxe pt acelasi rahat.
O singura taxa, cu 3 componente, platita la orice banca ar fi in regula: Autentificare, inmatriculare, talon, impozit.
Si sa fie si sediul autoritatii langa RAR, sa nu o arzi in Bucuresti ca idiotul.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Jul 2011, 08:06
Post #21


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE(dizzy @ 17 Jun 2009, 09:05)
...Actul de la RAR certifica faptul ca masina are seriile din acte.
...Partea buna e ca trece repede, si ai o dovada ca masina nu a fost umblata pe la serii....
*



nu credeti ca firesc era ca aceasta identificare trebuia facuta de VANZATOR inainte sa vanda masina? daca eu spre exemplu cumpar o masina de la cineva si merg cu ea la identificare si acolo se constata ca seriile sunt naspa sau mai stiu eu ce.. in cazul asta ce am de facut? sa il dau in judecata pe vanzator? firesc era ca aceast identificare sa fie facut de vanzator iar in momentul cand faci actul de VC sa ai la mana si aceasta identificare in plus fata de actele pe care le primesti de la el (carte, talon etc).

spun asta ptr ca uitandu-ma pe site-ul RAR constat ca programarea este ceva de genul:

Categorie: -
Marca: -
Tip: -
Nr.inmatriculare: -
Culoare: -
Serie C.I.V.: -
Proprietar: ????? (aici ce trebuie trecut?? proprietarul din acte sau cumparatorul??)
Prezentat de: ??
Telefon:

sursa: http://prog.rarom.ro/protaraold/default.asp?a=I&b=1

This post has been edited by ionut.tanase: 18 Jul 2011, 08:07


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 18 Jul 2011, 08:57
Post #22


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




nu stiu.. dar normal asa ar trebui procedat.. dai banu vanzatorului dupa ce obtii certificatul de la RAR .. ca dupa aia te trezesti ca e ciordeles si ramai si fara bani...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 18 Jul 2011, 13:48
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




mai corect ar fi ca fostul proprietar (vinzator) sa faca el identificarea...numai ca aceaoperatiune este limitata ca timp...si eixsta riscul ca sa nupoata vinde masina...oricum ar fi o dovada...dar citi samsari au interesul sa faca asa ceva ? mai ales ca daca rar este chiar exigent poate identifica diverse "bube" sau chiar ca identifice masinuta ca fiind furata...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 18 Jul 2011, 14:13
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




La RAR nu verifica absolut nimic in afara de serii. Poate doar daca masina este prea "cazatura". Eu am facut si la berlina cu cativa ani in urma si nu s-au uitat la nimic. Conteaza sa ai ITP valabil si sa nu fie in ultima luna sau ultimele doua luni de valabilitate.
Pretul este de 104 lei, dar timpul pierdut aiurea te dispera. Eu am stat de la 12:00, ora la care eram programat sa intru pe poarta, pana la 17:00.
Atentie ! Programarea se refera la ora la care te lasa sa intra in incinta, nicidecum ca la acea ora se apuca de verificarea masinii. Vorba portarului de la RAR: stiti cand intrati, nu si cand iesiti.
Am nimerit si un idiot de maistru care ii sufla in ureche inginerului ca trebuie sa merg la un service sa demontez juma' din accesoriile motorului si sa ma intorc alta data, pentru ca el, fiind un idiot care nu avea chef de nimic, nu era in stare sa bage camera aia dupa catalizator si un bec sa poata citi seria de pe motor. Cu toate ca masina avea ITP facut la RAR in alt judet de nici macar doua luni. Noroc ca am nimerit un inginer de treaba si a insistat sa caute seria.
Dupa fotografierea seriilor, mai stai cel putin jumatate de ora - o ora ca sa scoata Certificatul de Autenticitate care este valabil 60 de zile. Pe el este scrisa seria sasiu, marca si tipul motorului. Se preda in original la Politie pentru inmatriculare.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Jul 2011, 18:13
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(ionut.tanase @ 18 Jul 2011, 09:06)
nu credeti ca firesc era ca aceasta identificare trebuia facuta de VANZATOR inainte sa vanda masina? ...........

identificarea poate fi facuta de oricine. nu te impiedica nimeni sa-i ceri vanzatorului sa faca el identificarea inainte de a-i cumpara masina.


QUOTE(ionut.tanase @ 18 Jul 2011, 09:06)
Proprietar:    ????? (aici ce trebuie trecut?? proprietarul din acte sau cumparatorul??)
*


din momentul semnarii actului de v/c, cumparatorul devine proprietar


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jul 2011, 20:23
Post #26


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Chiar vi greu sa verificati daca corespund seriile din carte cu ce-i pe masina cand luati o masina? Tre sa faca raru asta pentru voi? Raru face treaba aia pentru politie, care nu v-ar crede pe cuvant.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 18 Jul 2011, 20:31
Post #27


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE(argon @ 18 Jul 2011, 20:23)
Chiar vi greu sa verificati daca corespund seriile din carte cu ce-i pe masina cand luati o masina?  Tre sa faca raru asta pentru voi?  Raru face treaba aia pentru politie, care nu v-ar crede pe cuvant.
*



Argoane ... si crezi ca are valoare faza asta la inmatriculari? Crezi ca valoreaza ceva daca merg la inmatriculari si le spun :"domne, eu nu am identificare RAR ca ma pricep si m-am uitat singur pe serii" wink.gif . Ideea e ca identificarea este obligatorie si ca din punctul meu de vedere ar trebui sa fie obligat prin lege vanzatorul sa faca aceasta identificare in momentul cand pune masina in vanzare. Nu este corect ca aceasta verificare sa intre in sarcina cumparatorului pentru ca, luam ca exemplu un om mai de la tara, mai neumblat in lume, care poatye fi ff usor inselat de un smeker. Asta de la tara poate sa o ia o teapa cat casa si sa ramana cu o masina umblata la serii, furata sua mai stiu eu ce.

In fine ... problema este complexa.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Jul 2011, 21:12
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu am zis ca e degeaba identificarea, dar daca cumparatorul verifica seriile cand ia masina, nu va avea nici o problema la RAR wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 18 Jul 2011, 22:59
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




si daca au fost schimbate seriile? crezi ca iti dai seama?? plus ca, in cazul in care ceva pare dubios, cei de la rar stiu (sau ar trebui sa stie) unde sa se uite si dupa alte serii si coduri care sunt secrete..


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jul 2011, 03:15
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu te obliga nimeni sa cumperi masina fara certif. de autenticitate!
eu cand am vandut ultima masina, am batut palma cu omul, mi-a lasat arvuna si i-am adus masina dupa 2 zile cu toate actele, civ, talon, certif. de autenticitate, mi-a dat restul de bani, am facut v/c, m-am dus si i-am vizat fisa de inmatriculare


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 06:17
Forum Renault