DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mod de verificare consum.

x_dadu
post 12 Nov 2017, 09:02
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




Modul meu de a verifica consumul este gol-gol, mai exact roșu-roșu, adică în momentul în care se aprinde martorul din bord, resetez CB și cînd ajung la peco alimentez 50L benzină cu care merg pînă la următoarea aprindere a martorului.
Astfel pe baza totalulului de km parcurși calculez consumul mediu, care, față de CB, este cu 0,2L mai mare.
Aș vrea să știu dacă e ok această metodă comparativ cu plin - plin și dacă această diferență de 0,2L/100km ați observat-o și voi.
Am ales să verific consumul astfel din următoarele considerente:
-Dacia recomandă să nu alimentăm mai mult de 50L, deși din citiri pe forum am înțeles că ar intra mai mult. Mie îmi sare prima oară clapa de la pompă pe la 46-47L și mă chinui să bag 50, mai sare de 4 ori pînă reușesc.
-Funcție de temperatura de la momentul alimentării rezervorul poate fi mai dilatat/contractat, deși asta ar influența probabil puțin calculul consumului.
-clapa de la pompă sare prima dată de la spuma rezultată care la rîndul ei este influențată de debitul de alimentare etc
-tot aici pe forum cred că am citit că cu cît este mai gol rezervorul sonda de măsură din rzervor este mai precisă și, față de fosta mea supernova, cînd se aprinde martorul rămîne aprins nu se mai răzgîndește.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Nov 2017, 23:18
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




si daca martorul ti se aprinde prima oara cand mai ai 5 litri iar a doua oara, ca esti pe un plan inclinat, de ex, cand mai ai, sa zic, 7 litri?

Care ar fi problema sa faci plinul in buza, sa mergi ceva km si apoi sa faci din nou plinul in buza?
Faci vreo 3-5 d-astea la rand (sa fie cat de cat o medie) si imparti litri la sutele de km parcursi.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 13 Nov 2017, 07:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Si in scurt timp termini canistra de recuperare a vaporilor de benzina.
Eu as face consumul de la plin la plin, pana la prima declansare a pistolului, din considerentele expuse si de Klaus.


This post has been edited by Victorine: 13 Nov 2017, 07:53


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
x_dadu
post 13 Nov 2017, 08:11
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 27 April 08
From: Pecineaga (CT)




Exagerați cu acea ipoteză. La Logan, spre deosebire de DSN, fie rampă sau pantă, estimarea CB de autonomie cu benzina din rezervor nu scade/crește așa rapid cu 30KM (2 litri) cum insinuați. Și mă refer la momentul cînd rezervorul se apropie de roșu, cînd estimarea de autonomie e sub 100KM. Cu rezervorul plin autonomia variază mai mult dar nu contează atunci.
Întîmplător sau nu martorul s-a aprins mereu cînd a trebuit, cînd a ajuns autonomia în jur de 80km deși cu puțin timp înainte am avut unghiuri înclinate ce nu au generat aprinderea prematură a martorului.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2021 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 15 Nov 2017, 20:34
Post #5


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




cel mai corect cred ca este totusi de la plin la plin....
sau poti face acum plinul, notezi km din bord si poti alimenta cum te taie capul, iar la o alimentare la fel ca cea la care ai notat kilometrajul faci calculul (singura grija, sa aduni bonurile de alimentare), astfel ca iti rezulta consumul mixt si cu cati mai multi km cu atat ma aproape de adevar.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorindumitru
post 16 Nov 2017, 22:38
Post #6


sofer potolit in trafic


Group: Members
Posts: 106
Joined: 20 April 06




Incearca sa folosesti situri dedicate pt asa ceva. Eu mi-am inregistrat vre-o 69000 km pe alimentari plin-plin si a rezultat un mixt de 6.38% (motor de 1.4, 75 cai). Pentru mine este destul de concludent rezultatul, si se incadreaza in consumul declarat de producator.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2017 - 0.9TCe Easy-R
https://www.spritmonitor.de/en/detail/874482.html

Renault Clio Symbol 2005 - 1.4MPI
https://www.spritmonitor.de/en/detail/153371.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 06:59
Forum Renault