DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alarma auto

murfi
post 10 Feb 2005, 17:34
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Eu cand am vrut sa-mi fac la alianz 'brokeru' care era la serus mi-a spus ca meganul II nu are nevoie de alarma pt. franciza 0. Asa ca deduc ca impobilizatorul electronic este suficient pt. ei. Da cel mai bine da-le un telefon......

QUOTE
Deoarece imi voi face asigurarea pentru viitorul Renault Clio Symbol (Casco full cu franciza 0) la Allianz, am inteles de la broker ca e posibil acest lucru (sa accepte franciza nula) doar daca ai alarma montata la masina. Dealerul Serus mi-a spus insa ca el stie ca este suficient ca masina are imobilizator electronic codat si nu mai trebuie neaparat alarma pt. franciza 0.
Voi ce stiti? A facut careva Casco full la Allianz in aceste conditii si nu are alarma?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norad
post 11 Feb 2005, 00:49
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 20 October 03
From: Bucuresti




Sincer sa fiu nu am discutat nimic cu brokerita de la Serus de alarma. Mi-a prezentat cele 3 oferte Allianz, Omniasig si Asiban, in rate si integral si cu asta basta. Casco mi-am facut exact cand am luat masina, dar dupa alarma am stat sa mi-o aduca vreo 2 saptamani. ( Chiar imi puneam problema ce se intampla daca patesc ceva in perioada asta ). Asigurarea e mediana. Ce are in plus full cu franciza 0 si daca puteti sa imi spuneti cat inseamna procentual (in cazul meu e 5.13%, plata trimestriala) ?


--------------------
Renault Megane 1.6 16v dec. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xhermesx
post 17 Feb 2005, 22:07
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti




Norad, franciza 0 din cate stiu eu inseamna ca practic orice paguba de la 0 la valoarea masinii iti este platita de asigurator. Daca la furt integral de ex ai franciza 10 %, asiguratorul iti plateste doar 90 % din valoarea masinii.

Voi stiti cumva daca montarea alarmei in alt loc decat la dealer Renault implica pierderea garantiei la sistemul electric al masinii? La Dacia din cate stiu eu asa spun. Intreb pentru ca ma tenta cand imi vine masina sa imi pun o alarma la Gemini la reprezentanta lor. Serusul nu iti spune nimic despre alarma pe care ti-o monteaza si isi pun in plus si un comision adecvat.


--------------------
Nissan Qashqai 2009 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaborbig
post 6 Dec 2006, 21:27
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 30 November 06




am intrebat si eu la reprezentanta daca afecteaza garantia si au spus ca e mai sanatos (si mai scump) sa o montez la ei ca asa ei garanteaza manopera si daca apare un defect ceva din cauza asta pot sta linistit ca beneficiez de garantie.Toate sunt cu dute-vino.
Daca o montezi in alta parte poti sa alegi din mai multe tipuri si evetual la un pret mai accesibil, daca ai probleme cu instalatia electrica dupa aia e nasol ca or sa dea vina unul pe altul si sa gaseasca vinovatul.Parerea mea este ca trebuie vorbit cu cineva de la reprezentanta, vii cu alarma de acasa, sa fie agreata renault si/sau RAR si platesti doar manopera si in cazul asta ramai si cu garantia la loc sigur.


--------------------
Renault Symbol 2006/1.4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:55
Forum Renault