DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Metan in Romania?, Se poate alimenta cu metan?

Le Culbuteur
post 27 Aug 2005, 17:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 March 05




Un prieten de-al meu din Italia, pe care l-am vizitat săptămânile trecute, dorește să stie daca in Romania există statii de alimentare cu METAN pentru motoare auto. Masina lui este adaptata pe acest sistem care este, pare-se, mai economic decat cel pe GPL, si ar fi vrut sa stie daca poate face un drum in Romania cu masina respectiva.

Din cele aflate de el, in Romania n-ar exista decat o statie pe metan, la București.

Evident însă el ar fi interesat să afle dacă există stații în restul teritoriului, în special în nordul Transilvaniei.

(Sper că postul acesta nu deranjează aici, la secțiunea Diverse). Mulțam!

This post has been edited by Le Culbuteur: 27 Aug 2005, 17:22


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 27 Aug 2005, 19:33
Post #2


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




nu am auzit de asa ceva!pe bune nu stiu.99% nu cred ca exista in ro!!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Le Culbuteur
post 27 Aug 2005, 19:41
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 March 05




QUOTE(ydaniel @ 27 Aug 2005, 19:33)
nu am auzit de asa ceva!pe bune nu stiu.99% nu cred ca exista in ro!!
*



Da, se pare că metanul e destul de popular în Italia. E mai ieftin decât GPL-ul și mai ecologic din punct de vedere al reziduurilor de ardere.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 28 Aug 2005, 00:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Dragu' mosului, resemneaza-te cu gandul ca nu esti funny si lasa-te de meserie.

Te rog io muult de tot.

Fa-o pentru sanatatea neuronilor mei

This post has been edited by Codrin: 28 Aug 2005, 00:44


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Aug 2005, 11:29
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




On topic: in Romania nu am auzit sa existe ,dar in Ungaria sunt sigur...Oricum, instalatia de pe masina e mult mai scumpa ca cea de GPL..

This post has been edited by driverx: 1 Sep 2005, 14:35


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florindu
post 29 Aug 2005, 09:07
Post #6


Membru' doar, dar vechi!


Group: Members
Posts: 354
Joined: 28 May 02
From: ...acu' Timisoara




Imi aduc aminte de vremurile dinainte de '89, cand circulau la greu (cel putin in Galati) autobuze cu metan (aveau niste butelii imense montate deasupra).


--------------------
Renault MeganeII 1,5dCi/80CP 2005 -
Doamna: vezi mai sus
Domnul: Audi A4, 1,6, 2004
Juniorul: Nintendo Wii

Nu stii, te'nvatam. Nu poti, te'ajutam. Nu vrei, te'obligam! V.I.Lenin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J.W.
post 29 Aug 2005, 13:59
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 June 05




uite aici o statie cu metan


--------------------
Oltcit Club 11R - AR04xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminpeug206
post 30 Aug 2005, 07:43
Post #8


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 11
Joined: 24 August 05




Pt Argon,a fost pur si simplu o gluma,am auzit de metan in stara lichida.Cineva spunea ca in Galati a vazut inainte de '89 autobuze cu butelii de gaz metan pe ele.Au circulat si la noi in Ploiesti astfel de autobuze,insa metanul se epuiza in cative Km si tot la motorina se ajungea.Cu 2,5 atmosfere,un sofer mi-a spus ca mergea maximum 25 Km.Asta la vremea aia.Poate acum cu tehnologia mai noua,autoturismele dotate cu astfel de instalatii parcurg de 20 de ori mai mult decat pronostica soferul raportat la consumul autobuzelor din acea vreme.
On-topic,in Romania inca n-am auzit sa existe astfel de statii.Abia se gasesc cele pe GPL si trebuie sa le cam cauti.Pe drumirile nationale si in marile orase ale tarii sunt statii GPL destule.
Putin off-topic,autoturismele care mi s-au parut a merge cel mai bine cu GPL sunt CIELO.Asta datorita instalatiei omologate de producator.


--------------------
Peugeot 206 X-Design,1,4l,ABS... - PH 16 MAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 30 Aug 2005, 08:12
Post #9


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Buratino strikes back!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Le Culbuteur
post 1 Sep 2005, 11:15
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 March 05




M-ați lămurit buștean, ce să zic!

Pentru cei care se îndoiesc de existența variantelor pe metan, pot sa va garantez ca am vazut mașina respectiva, un Opel Corsa, și că, din punct de vedere constructiv, nu mi s-a părut tare diferită de cele pe GPL. Are doua rezervoare de metan in portbagaj, care-i mănâncă, e drept, cam tot spațiul de acolo (mai ramane cât sa pui doi rucsacei sau niste plase cu cumparaturi); însă fiind o mașina utilizată mai mult în oraș, omul meu e fericit cu acest compromis.

Mi s-a explicat ca metanul este mult mai economic decât GPL-ul (cred că prețul e cam 60% din cel al GPL-ului), însă autonomia e destul de redusă (face cam 270 km cu o încărcare a celor două rezervoare), lucru totuși nederanjant pentru utilizare pe trasee urbane.

Ideea era că amicul meu ar fi venit cu mașinuța asta în România, dacă i-aș fi putut confirma că avem stații de încărcare cu metan. Se pare că nu e cazul. Eh, atunci va veni cu Opelul Zafira...

(P.S. N-am priceput la cine și ce făcea referire Codrin. Sau era doar un monolog?)

This post has been edited by Le Culbuteur: 1 Sep 2005, 11:25


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 1 Sep 2005, 13:22
Post #11


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Codrin facea referire la citatul pe care il poti (inca) citi in postul lui Argon. Citatul apartine unicului si irepetabilului Mares Cosmin, semnat pe acest forum cu nick-ul cosminpeug206

This post has been edited by tatabobu: 1 Sep 2005, 13:23


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Le Culbuteur
post 1 Sep 2005, 23:53
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 March 05




QUOTE(tatabobu @ 1 Sep 2005, 13:22)
Codrin facea referire la citatul pe care il poti (inca) citi in postul lui Argon. Citatul apartine unicului si irepetabilului Mares Cosmin, semnat pe acest forum cu nick-ul cosminpeug206


OK, am inteles. M-a lamurit si Codrin intr-un mesaj. Cu alte cuvinte daca editezi un post dupa oarecare vreme, el va fi mutat in pozitia corespunzatoare datei editarii. Iar in cazul de fata Cosmin si-a editat mesajul care generase replica lui Codrin, iar mesajul astfel editat a trecut DUPA comentariul ce reactiona la el!

Intreb si eu: Asa e la toate? La toate forumurile, vreau sa zic.

Sau e un bug?

Cât despre metan, ce să-i spun amicului? E indisponibil în România. Și oricum cu Zafira se călătorește mai comod...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kukuruz
post 2 Sep 2005, 08:33
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 127
Joined: 4 June 04
From: Bucuresti




ce citesc astazi pe alt forum:
QUOTE
chiar asa, pe la voi prin celelalte parti ale tarii, nu se merge cu diluant? ca aici in Craiova la posesorii de Dacii si harburi a devenit sport national....

aici se vinde un fel de diluant la 100k, 5 l, care am inteles ca ar avea cifra octanica 90.

se gaseste mai ales in benzinariile marginase, se scoate de sub tejghea deci fara acte si cel putin in weekend e coada de masini pe langa benzinariile respective si totusi nu e nimeni la pompa.....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 5 Sep 2005, 00:15
Post #14


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




sistemul GNV e mai scump, si mai nepopular.. asta sunt ceva probleme.. scump.. ata ete.. un ban in plus.. se face.. dar faza ca nu e popular e mai greu... adica e ca si linux vs windoze.. ce daca linuxu nu da rateuri si blocaje si e mai bun.. ca tot desteptu s-a obisnuit cu widows.. si ala detine monopol si tot softu e de win.. de linux .. prea putin..

e complicat.. dar de la aragaz nu merge???.. cica e metan numa ca n-are presiune.. dar cu un compresor cred ca se poate face o gaselnita dinasta..

la noi nu cred ca e asa ceva.. eu n-am vazut asa ceva.. sistemul GNV actual cae exista prin afara (si acolo tot rar dar macar exista) e foarte nou si nu se ingesuie lumea sa o ia de la capat cu investitii serioase pentru ale foarte putine masini cu GNV ..

dar asa de curiozitate.. nu merge si cu GPL ca e cam tot dracu ala..

This post has been edited by Asi: 5 Sep 2005, 00:16


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSaiLor
post 5 Sep 2005, 20:23
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 367
Joined: 6 April 04
From: Constanta




E posibil sa mearga. Stiu un vecin care prin 90 - 93 lucra la o statie de umplere butelii si avea instalatie de gaz pe masina. Il vedeam mereu cu butelia si reductia facand plinul dupa bloc smile.gif. Acum aceeasi masina vad ca o alimenteaza cu GPL.


--------------------
Audi A4 1.9 TDI Clio 1.5 dCi - CT - 0123
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 5 Sep 2005, 20:48
Post #16


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




GPL= gaz petrolier lichefiat.......poate fi etan...metan...butan...propan.... sau combinatii tongue.gif ...eu as baga propan ...macar sa traga biggrin.gif

This post has been edited by anpop: 5 Sep 2005, 20:48


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 5 Sep 2005, 20:59
Post #17


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Dom'le, vad ca multi vorbesc aici tampenii numai sa adune posturi!
Acum on-topic, mai in primavara la o spalatorie aici, ma intersectez cu-n italian care are ceva afaceri in oras. Era cu un Opel Astra fain si in timp ce povesteam vad ca scrie pe masina lui la spate, sub Astra ceva cu ECONO si-l intreb ce e chestia aia, a pus-o el sau ce? Si-mi zice ca e model din fabrica echipat pentru a merge cu metan...mi-a dat si niste date tehnice da' nu mi-am batut capul sa le stochez. Chestia ce am retinut-o e ca se plangea ca in Romania nu are de unde alimenta cu asa ceva, merge pe benzina si rezervorul e doar de 17 sau 27 litri. Si tot el a spus ca pe drumul dinspre vestul cu apa calda inspre Romania, ultima statie de alimentare cu asa ceva e la Szeged in Ungaria. Punct ! excl.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IsNa
post 13 Sep 2005, 14:38
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 11 July 02
From: Timisoara




QUOTE(anpop @ 5 Sep 2005, 22:48)
GPL= gaz petrolier lichefiat.......poate fi etan...metan...butan...propan.... sau combinatii tongue.gif ...eu as baga propan ...macar sa traga biggrin.gif
*



GPL e un amestec de propan-butan.
Metanul nu are ce cauta acolo, pt. ca nu se poate lichefia la temperatura camerei, doar racit f. mult.
In instalatiile pe metan (daca chiar exista, ca io n-am auzit...) probabil se introduce sub presiune mare (de aici instalatia mult mai scumpa), si nici nu cred ca are autonomie prea mare masina.

La aragaz e metan, unde e gazul din teava, dar la presiune sigur insuficienta, si tot amestec propan-butan, dar de puritate mai scazuta, in butelii.


--------------------
Skoda Fabia Combi + Citigo ASG 2007 / 2013
Forta sa fie cu voi !!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Le Culbuteur
post 21 Sep 2005, 23:57
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 13 March 05




QUOTE(dacicuss @ 5 Sep 2005, 20:59)
ma intersectez cu-n italian care are ceva afaceri in oras. Era cu un Opel Astra fain...  model din fabrica echipat pentru a merge cu metan...mi-a dat si niste date tehnice da' nu mi-am batut capul sa le stochez. Chestia ce am retinut-o e ca se plangea ca in Romania nu are de unde alimenta cu asa ceva, merge pe benzina si rezervorul e doar de 17 sau 27 litri. Si tot el a spus ca pe drumul dinspre vestul cu apa calda inspre Romania, ultima statie de alimentare cu asa ceva e la Szeged in Ungaria. Punct ! excl.gif
*



Merci, Dacicus, uite ca se confirma ce spuneam eu. In Italia, intre tipii cu oarecare constiinta ecologica, metanul este o solutie de bun simt. Fireste, asa cum spui, rezervoarele sunt destul de mici si autonomia e mediocra. Lucru neimportant daca masina e folosita mai mult local.

Concluzia ar fi ca in Romania nu se gasesc statii de alimentare pe metan deloc..?




--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 22 Sep 2005, 07:32
Post #20


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Deci, cum am spus, nu "ezistã" !...Din pacate? Sigur ca da ! biggrin.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 04:50
Forum Renault