DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

46 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Apple iPhone 5

M i h a i
post 14 Sep 2012, 21:12
Post #31


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




nokia mai fac telefoane? blink.gif Hai sa fim seriosi, Microsoft Windows Phone 8 mi se pare o porcarie, aplicatii ai din parti...image stabilization ai si pe mar, treaba cu manusile mi se pare un mare fart.Apreciez bateria de 2000 si lentilele carl zeiss. Iar frate wireless charging?? Pun si aifonu in dock si am wireless charging.. tongue.gif Il pun si in dock audio si am wireless audio..si tot asa.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Sep 2012, 21:17
Post #32


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(M i h a i @ 14 Sep 2012, 22:12)
nokia mai fac telefoane?  blink.gif
*


așa susține neumann.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 14 Sep 2012, 21:18
Post #33


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Stabilizarea de pe 4S e digitala, si e destul de aiurea. La miscari foarte lente, da, e bine, daca stii sa filmezi si misti usor de telefon, poti filma bine in miscare. Dar daca nu, mai mult te incurca.

La Lumia e optica, deci probabil mai buna, cel putin din clipuri pare mult mai buna (nu vorbim de reclama aia falsa):


Cat despre Windows Phone si aplicatiile lui, nu stiu, n-am pus mana niciodata, de asta spun ca nu-mi pot da cu parerea. Dar cum am avut Nokia de cand eram mic pana acum cativa ani, mi-ar placea sa-i vad inapoi in top.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Sep 2012, 21:22
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




@mihai sunt totusi curios unde ai vazut tu windows phone 8, ca nu e disponibil pe nicaieri. Stabilizator OPTIC de imagine pe mar? ..si tot asa.

Cu toate neajunsurile lui (prezente de altfel si la iOS, mare parte limitari voite, ca asa vrea muschii nostrii), ergonomia la WP7 e extrem de buna. Eu am un Motorola defy+ si am vrut sa renunt la Lumia800, insa ca telefon de zic cu zi mi se pare super ok, si sunt chiar fan al designului N9 (as folosi N9 si acum daca ar avea aplicatii). La WP7 treaba cu aplicatiile e total schimbata, ai tot ce vrei, deja discutam cu Microsoft care stie sa lucreze cu developerii (sa-i stranga de oo daca e cazu).

Deocamdata vorbim de pe hartie, ca nici unu din noi n-a testat telefoanele astea noi, nefiind inca disponibile.



This post has been edited by neumann: 14 Sep 2012, 21:23


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 14 Sep 2012, 21:32
Post #35


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Cu cat sunt mai multe telefoane bune pe piata, cu atat avem noi mai mult de castigat, din multe puncte de vedere. Eu chiar sper ca Nokia sa intre inapoi in joc, si asa mi se pare incredibil cat de repede si de tare au cazut.

Lumia nu pot sa spun ca ma atrage in mod special, dar din ce vad pe net, la capitolul camera cred ca sta mult mai bine decat Apple si Samsung. Dar nu se rezuma totul la camera, cel putin nu la mine.

Mie personal cel mai mult la iOS imi plac aplicatiile, aplicatii pe care nu le gasesc nici pe Android (nici macar un echivalent cat de cat la fel de bun), deci mi-e greu sa cred ca le voi gasi pe Windows Phone acum la inceput.

Dar Microsoft a dovedit ca poate intra pe o piata dominata de altcineva si de a se impune si chiar ajunge mai sus din unele puncte de vedere, deci poate o face si la telefoane. (Eu vorbesc de Xbox si cat de tare a intrat pe terenul PS-ului). Dar au avut si esecuri penibile (vezi Zune).



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 14 Sep 2012, 21:35
Post #36


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




QUOTE(M i h a i @ 14 Sep 2012, 21:12)
image stabilization ai si pe mar
*



Habar nu am cum e implementata ois pe nokia. Insa stabilizarea optica nu are nicio treaba cu mizeria 'electronica'.

Ca sa iti faci o idee: zoomul 70-200 2.8 nestabilizat de la canon e 900 de euro. Cel stabilizat e 3000. Ca sa rezolve aberatiile cromatice inerente unor lentile care 'plutesc', se 'creste' sticla fluorizata (? - fluoride glass) - o cristalizeaza in conditii controlate, fiecare lentila se cultiva in cateva saptamani.


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 14 Sep 2012, 21:51
Post #37


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(A l e x @ 14 Sep 2012, 21:18)
Stabilizarea de pe 4S e digitala
*


am crezut ca este optica wacko.gif m-am inselat. Oricum , un telefon il cumperi pentru performantele totale nu pt o singura treaba.Nu cred ca isi cumpara cineva un tel numai pt camera.Daca vrei poze adevarate iti cumperi un dsrl si obiective pt el , mai citesti , mai faci un curs , si pe urma poti sa zici ca faci fotografii. Iar cu wf 8 nu m-am jucat , doar am vazut unele clipuri, m-am jucat cu 7.5 si nu ma amuza cu nimic, inclusiv proprietarul a spus ca trece pe android.Sa fim seriosi , la ora actuala in afara de android si ios nu prea exista nimic.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Sep 2012, 22:07
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(Han Solo @ 14 Sep 2012, 22:35)
Habar nu am cum e implementata ois pe nokia. Insa stabilizarea optica nu are nicio treaba cu mizeria 'electronica'.

*



cica ii zice barrel shifter. Am cautat si gasit asta: http://i.nokia.com/blob/view/-/1824212/dat...ureview-820.pdf

The product: Lens and sensor specifications
 Carl Zeiss Optics
 Optical Image Stabiliser Barrel shift type
 Stabiliser performance Up to 3EV (8x longer shutter speeds)
 Focal length: 3.73mm
 35mm equivalent focal length:
o 26mm, 16:9
o 28mm, 4:3
 F-number: f/2.0
 Focus range: 8cm – Infinity
 Construction: 5 elements, 1 group. All lens surfaces are aspherical
 Optical format: 1/3
 Sensor: BSI (Backside illuminated)
 Total pixel are used: 3553 x 2448 – 8.7Mpix
 Pixel Size: 1.4 microns

14 Sep 2012, 23:11:
QUOTE(M i h a i @ 14 Sep 2012, 22:51)
.Nu cred ca isi cumpara cineva un tel numai pt camera.Daca vrei poze adevarate iti cumperi un dsrl si obiective pt el , mai citesti , mai faci un curs , si pe urma poti sa zici ca faci fotografii. Iar cu wf 8 nu m-am jucat , doar am vazut unele clipuri, m-am jucat cu 7.5 si nu ma amuza cu nimic, inclusiv proprietarul a spus ca trece pe android.Sa fim seriosi , la ora actuala in afara de android si ios nu prea exista nimic.
*



Acu ceva vreme, unu de la Nokia a zis ca lumea nu isi cumpara telefoane cu touch screen, asta dupa ce nokia scosese modelul ala ciudat cu microfonul si difuzorul pe muchie, si cu touch screen. Eu fac multe poze cu telefonul, deoarece nu mai car inca un device cu mine. Prefer calitate ceva mai slaba, si un device versatil, decat sa car ditamai dulapul de dslr cu mine. Din mii de motive. Nu ma duc sa fac poze, in primul rand, ci sa practic sporturi active.

This post has been edited by neumann: 14 Sep 2012, 22:11


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Sep 2012, 07:53
Post #39


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 14 Sep 2012, 21:51)
Iar cu wf 8 nu m-am jucat , doar am vazut unele clipuri, m-am jucat cu 7.5 si nu ma amuza cu nimic, inclusiv proprietarul a spus ca trece pe android.Sa fim seriosi , la ora actuala in afara de android si ios nu prea exista nimic.
*


Aici iti dau dreptate. M-am jucat si eu cu WP7 si mi s-a parut tare incalcit.
Si eu zic ca la ora actuala doar Android si iOS sunt jucatorii de pe piata.
Iar sistemele de operarae proprietare mai au de munca.
Vechiul Symbian sau Bada, nu sunt alternative de luat in calcul.

Singura treaba care ma enerveaza la Android si unde WP7-el este superior este aceea ca Androidul imi tine o gramada de aplicatii inutile deschise. Chiar si cand le inchid, mi le deschide automat singur.
Si pt. ca nu e rootat nici nu pot sa le dezinstalez....
WP7-ul pare sa tina inchis ceea ce-i zici sa inchida.....


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Sep 2012, 12:46
Post #40


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 08:53)
Singura treaba care ma enerveaza la Android si unde WP7-el este superior este aceea ca Androidul imi tine o gramada de aplicatii inutile deschise. Chiar si cand le inchid, mi le deschide automat singur.
*


Daca ai sti ce inseamna "cached applications", care e avantajul lor si ce inseamna management de RAM intr-un sistem de operare linux, poate ca ai vedea si tu lucrurile asa cum sunt ele de fapt si nu ai mai spune prostii.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Sep 2012, 14:18
Post #41


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ce-mi plac mie astia superiori asa, care vin de undeva de sus si incep sa te ia in balon cu " spui numai prostii". Noroc ca nu sunt genul sa-mi pun mintea si sa ma iau cu tine la d'astea.

Inainte sa fii atat de categoric si sa-mi spui ca zic prostii, poate ti-ai rupe de la suflet sa-mi si explici unde crezi tu ca n-am dreptate, mai ales ca nu m-am dat cunoscator si am vorbit din postura de user. Nu suntem toti programatori de sisteme linux.
Eu doar am descris ceva ce ma deranjeaza......

This post has been edited by vallixx: 15 Sep 2012, 14:32


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Sep 2012, 15:43
Post #42


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Si eu zic ca la ora actuala doar Android si iOS sunt jucatorii de pe piata."

Si eu zic la fel. Dar asta e acum. Peste cativa ani lucrurile se pot schimba, cum s-au schimbat si in trecut cand Apple nu faceau telefoane, telefoanele Samsung nu erau prea speciale, si Nokia era pe tron, la distanta de restul.

Microsoft a mai facut intrari de astea in forta, pe piete aparent inaccesibile si in care altii erau tatici. Se poate intampla, dar nu e obligatoriu. Repet, mie mi-ar placea sa vad Nokia din nou sus. As schimba cu placere iPhone-ul pe un Nokia, daca ar fi cu adevarat mai bun pentru ce-mi trebuie mie.

"Ce-mi plac mie astia superiori asa, care vin de undeva de sus si incep sa te ia in balon"

Ca sa fiu corect fata de Liviu, eu inteleg de ce 'vine' asa, e un defect profesional, el vede lucrurile altfel decat noi din cauza meseriei (si pasiunii), si nu o spun cu rautate sau cu vreo intentie de a-l jigni, din contra...

Dar da, la capitolul formulare de posturi si interpretarea posturilor pe care le citeste, da, mai are de lucrat. La sfaturi sta foarte bine, la partea cu urmatul sfaturilor pe care le da, mai putin.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Sep 2012, 16:00
Post #43


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Ca sa bati Apple trebuie sa ii bati unde fac vanzarile, adica pe branding si design. Concurenta e doar o masa de plastic.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 15 Sep 2012, 16:44
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 15:18)
Inainte sa fii atat de categoric si sa-mi spui ca zic prostii, poate ti-ai rupe de la suflet sa-mi si explici unde crezi tu ca n-am dreptate, mai ales ca nu m-am dat cunoscator si am vorbit din postura de user. Nu suntem toti programatori de sisteme linux.
Eu doar am descris ceva ce ma deranjeaza......
*



Ti-o zis unde nu ai dreptate ... ti-o dat si ce sa cauti...

Cum te poate enerva ceva ... despre care nu ai habar cum functioneaza si nici nu stii cam nimic despre domeniul respectiv?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Sep 2012, 17:08
Post #45


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 15:18)
[bla bla bla]
*


Imi pare rau ca nu m-am purtat cu manusi. Nu credeam ca esti asa de sensibil. Ti-am spus pur si simplu ca esti neinformat si ca te deranjeaza ceva fals. Prin termenii folositi in raspuns ti-am (dat cred eu) exact ce ai nevoie ca sa bagi in search-box-ul de la google (sau de la bing daca iti place mai mult) si sa afli ce si cum. Este mult mai rapid si mult mai la obiect decat sa ma apuc eu sa insir povesti care sunt deja povestite de sute de ori pe net.


QUOTE(A l e x @ 15 Sep 2012, 16:43)
Ca sa fiu corect fata de Liviu, eu inteleg de ce 'vine' asa, [...] Dar da, la capitolul formulare de posturi si interpretarea posturilor pe care le citeste, da, mai are de lucrat. La sfaturi sta foarte bine, la partea cu urmatul sfaturilor pe care le da, mai putin.
*


Multumesc pentru intelegere. Cat despre partea critica, multumesc de asemenea, o sa mai lucrez. Dar asta nu inseamna ca cea am scris este neadevarat. Este pur si simplu modul meu de a fi ... eu nu ma port cu manusi. Daca am de spus ceva o spun pur si simplu si incerc sa o spun cat mai direct si cu cat mai putine cuvinte. Nimanui nu ii place sa citeasca beletristica goala.

QUOTE(Serje @ 15 Sep 2012, 17:44)
Ti-o zis unde nu ai dreptate ... ti-o dat si ce sa cauti...
[...]
*


Uite cineva care poate sa citeasca ceea ce scriu. Multumesc! deci nu-s chiar irecuperabi.

Si revenind on-topic: Ca sa poti lua ceva din market-share-ul apple ai nevoie de chestii noi. Consider ca in momentul de fata wp7/8 are ceea ce trebuie, mai e nevoie de marketing agresiv si de niste terminale mai diversificate. Apple de exemplu transmite "business" prin finisaje si materiale. Nokia transmite ceva rebel si orientat mai mult spre non-business prin culorile si materialele folosite ... daca i s-ar alatura cineva cu calitatea constructiei similara cu HTC sau Motorola .. atunci wp cred ca are sanse sa iasa bine in fata.

Cat despre IP5 ... acum, dupa ce am mai aprofundat datele ce se gasesc online pot spune ca e un terminal reusit, poate prea conservator in ceea ce priveste linia dar totusi e reusit. Pacat ca ruleaza sistemul apple smile.gif .


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 15 Sep 2012, 17:14
Post #46


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




"Pacat ca ruleaza sistemul apple"

Pai daca ar rula sistemul Google, n-ai mai avea de ce sa-l cumperi. Un telefon Samsung cu Android ar fi mai bun decat un iPhone cu Android.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 15 Sep 2012, 17:21
Post #47


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Serje @ 15 Sep 2012, 16:44)
Ti-o zis unde nu ai dreptate ... ti-o dat si ce sa cauti...

Cum te poate enerva ceva ... despre care nu ai habar cum functioneaza si nici nu stii cam nimic despre domeniul respectiv?
*


Hai ca esti de coma si tu. Am zis eu undeva ca nu are dreptate?
M-a enervat doar abordarea. Putea sa o zica un pic altfel. A doua oara a putut, deci inseamna ca se putea si din prima.

Daca eu ti-as zice tie ca nu se scrie "ti-o zis" ci "ti-a zis", te-ar deranja, desi e clar ca am dreptate.
Cam la acelasi lucru se reduce.
Diferenta e ca eu inteleg ca acolo la tine la Cluj asa e limba vorbita, deci e de inteles postarea.
Aveam aceeasi pretentie de la Liviu, sa accepte ca nu toti sunt programatori linux si sa dea un minim de informatii. Ironic pot fi si eu.....dar cand e cazul, nu aiurea in tramvai

QUOTE(Liviu @ 15 Sep 2012, 17:08)
Imi pare rau ca nu m-am purtat cu manusi. Nu credeam ca esti asa de sensibil. Ti-am spus pur si simplu ca esti neinformat si ca te deranjeaza ceva fals.
*


Banuiesc ca era greu rau sa zici asa de la inceput.
Cum te porti tu e treaba ta atata timp cat interlocutorul iti permite.
Eu unul ma port cu manusi si nu-mi pare rau, e un semn de respect.
Anyway, mersi de info, le-am cautat pe google. Nu folosesc bing. Si nici nu sunt fan WP7, deci daca asta era motivul reactiei tale, poti sta linistit. tongue.gif
Intr-o oarecare masura am inteles, desi ce am gasit e in termeni cam tehnici.

QUOTE(Liviu @ 15 Sep 2012, 17:08)
Uite cineva care poate sa citeasca ceea ce scriu. Multumesc! deci nu-s chiar irecuperabi.
*


Vezi ca autoflagelarea nu e neaparat folositoare.

Din partea mea, off topic terminat pe aceasta sectiune. Scuze anticipate.

This post has been edited by vallixx: 15 Sep 2012, 17:34


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 15 Sep 2012, 19:22
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 15:18)
poate ti-ai rupe de la suflet sa-mi si explici unde crezi tu ca n-am dreptate
*




QUOTE(Serje @ 15 Sep 2012, 17:44)
Ti-o zis unde nu ai dreptate ... ti-o dat si ce sa cauti...
*




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 18:21)
Hai ca esti de coma si tu. Am zis eu undeva ca nu are dreptate?
*



blink.gif in loc sa sari asa un doi, mai bine ai citi cu atentie ...


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Sep 2012, 21:31
Post #49


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06






--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abc
post 15 Sep 2012, 21:51
Post #50


old school kid


Group: Members
Posts: 651
Joined: 28 November 08
From: Bucuresti




Fix ca doi copii se comporta.

Asta mi s-a parut interesant.
http://news.cnet.com/8301-13579_3-57513365...-shark-in-2011/

This post has been edited by abc: 15 Sep 2012, 21:56


--------------------
solenza scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Sep 2012, 23:28
Post #51


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




QUOTE(vallixx @ 15 Sep 2012, 18:21)
Aveam aceeasi pretentie de la Liviu, sa accepte ca nu toti sunt programatori linux si sa dea un minim de informatii. Ironic pot fi si eu.....dar cand e cazul, nu aiurea in tramvai
[...]
Banuiesc ca era greu rau sa zici asa de la inceput.
Cum te porti tu e treaba ta atata timp cat interlocutorul iti permite.
Eu unul ma port cu manusi si nu-mi pare rau, e un semn de respect.
[...]
*



La prima parte tin sa mentionez ca NU sunt programator de nici un fel. Am doar o curiozitate extrema in a afla de ce si cum merg lucrurile asa cum merg .. de obicei aflu.
La a doua parte, imi cer scuze. Dupa cum am mai spus, am sa lucrez la asta. Nu sunteti primii care imi dati peste nas ca ma comport cam fara maniere.

Revenind on-topic:
Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are. Practic, ne intoarcem in vremurile EDGE/GSM data (bine, vorbim de alte viteze de transfer) unde pierdeai downloadul in curs daca te suna cineva ... naspa.

This post has been edited by Liviu: 15 Sep 2012, 23:28


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 15 Sep 2012, 23:33
Post #52


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Dar oare, nu se intâmplă și invers? Adică dacă stai pe net, cel care te sună primește ton de ocupat? Că așa ceva ... ar fi de neconceput.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Sep 2012, 23:42
Post #53


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Nu cred .. pana si pe EDGE, telefonia avea prioritate maxima ... si stiu din patite smile.gif .. daca ai un download/upload pe edge si suna telefonul .. te-ai ars: adio date.

Oricum, Alex nu are de ce sa isi faca griji (imi asum rautatea smile.gif ) ... in .ro inca nu e LTE si pana o sa bage si la noi o sa fie deja IP5S sau IP6 care o sa aiba treaba asta corectata smile.gif

This post has been edited by Liviu: 15 Sep 2012, 23:43


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 16 Sep 2012, 01:28
Post #54


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(ssilviu @ 15 Sep 2012, 23:33)
Dar oare, nu se intâmplă și invers? Adică dacă stai pe net, cel care te sună primește ton de ocupat?
*


tongue.gif Selectezi tu, ori sa primeasca ton de ocupat ori sa pună automat down in pauză, vorbesti si apoi resume down.Alta varianta suna destul de nasol. icon_mrgreen.gif
Oricum nu trebuie sa ne facem probleme, lte mai are putin de asteptat in ro cam pana se lanseaza 5s care o sa rezolve toate neajunsurile aparute pe parcursul perioadei ''aifon 5''..Momentan suntem la faza de licitatie pentru frecventele pe care vor functiona viitoarele retele 4G LTE de la noi. Este ca si cum eu sunt suparat ca tv-ul meu stie tv hd numai in usa...dar eu in Ro nu am decat canalele analogice fara a exista posibilitatea de a trece la hd. Cred ca DC-Hsdpa 42Mbps este de ajuns. Parca avem asa ceva. wacko.gif Cand prezentau dotarile noului aifon 5 si au ajuns la lte era frumos sa puna un ''only in'' . Asa au cam dus lumea in eroare.

This post has been edited by M i h a i: 16 Sep 2012, 01:35


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 16 Sep 2012, 04:28
Post #55


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:42)
Oricum, Alex nu are de ce sa isi faca griji (imi asum rautatea smile.gif ) ... in .ro inca nu e LTE si pana o sa bage si la noi o sa fie deja IP5S sau IP6 care o sa aiba treaba asta corectata smile.gif
*



Alex oricum nu are de ce sa isi faca griji, pentru ca Alex a inteles articolul si l-a citit cu atentie, si a inteles ca doar pe CDMA e problema asta, nu si pe GSM. Deci chiar de aveam LTE aici, n-as fi avut problema asta pe iPhone 5. wink.gif



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 16 Sep 2012, 07:19
Post #56


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:28)
La prima parte tin sa mentionez ca NU sunt programator de nici un fel. Am doar o curiozitate extrema in a afla de ce si cum merg lucrurile asa cum merg .. de obicei aflu.
La a doua parte, imi cer scuze. Dupa cum am mai spus, am sa lucrez la asta. Nu sunteti primii care imi dati peste nas ca ma comport cam fara maniere.

Revenind on-topic:
Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are. Practic, ne intoarcem in vremurile EDGE/GSM data (bine, vorbim de alte viteze de transfer) unde pierdeai downloadul in curs daca te suna cineva ... naspa.
*


Ca sa obtina viteza aia mare din LTE nu foloseste cumva toate sloturile temporale? Poate de asta nu se poate si apel de voce in acelasi timp.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 16 Sep 2012, 13:19
Post #57


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Ati reusit sa cititi si voi ca doar pe CDMA e problema asta, da? Pe GSM nu e, deci chiar daca vine maine LTE-ul in Romania, avand in vedere ca toti suntem pe GSM, nu avem problema asta.

V-as spune sa cititi tot articolul, nu doar titlul, dar pana si in titlul scrie clar CDMA. tongue.gif

QUOTE
iPhone 5 cannot do simultaneous voice and LTE data on CDMA

[...]

The GSM model does not have this issue, however, and works just as you would expect it to.




--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 16 Sep 2012, 14:27
Post #58


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Este evident ca pe 3G merge treaba .. ca doar merge si pe 3G/3GS/4 si 4S ... problema e doar pe LTE si e clar ca nu afecteaza decat US si partial UK.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 16 Sep 2012, 14:29
Post #59


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Doar pe LTE pe CDMA, Liviule, deci noi in Romania nu vom avea problema asta.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 17 Sep 2012, 00:52
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




QUOTE(Liviu @ 16 Sep 2012, 00:28)

Ce parere aveti de faptul ca nu se poate face transfer de date LTE in timp ce vorbesti la telefon in acea retea?
Desi o sa apara o gramada de fanboy care sa spuna ca oricum nu ar fi folosit functia asta, cred totusi ca e putin stupid sa nu o implementezi devreme ce toata lumea o are.
*



oricum nu as fi folosit functia asta...pt ca in ro nu avem cdma wink.gif

fanboii ca fanboii, da' si aia de la polul opus parca-s mai rau smile.gif


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
46 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:41
Forum Renault