DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> A murit Adrian Iovan, Accident cu avionul SMURD

Iulikk
post 20 Jan 2014, 23:33
Post #1


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




http://www.antena3.ro/romania/accident-avi...rar-241151.html

Cica se duceau sa preleveze organe la Oradea...
RIP! sad.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 20 Jan 2014, 23:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




Cica si rezidenta a murit RIP


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 4 Feb 2014, 19:30
Post #3


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




Laurențiu Ionescu :"Despre accidetul aviatic din Apuseni, concluziile unei anchete personale"

1. aura ion nu avea ce să caute în avion. de fapt nu avea ce să caute în programul de prelevare de organe. programul este destinat numai medicilor specialiști care se supra-specializează în domeniul prelevării și transplantului. mai mult, la o zi după accident, a avut loc o demonstrativă de prelevare pentru rezidenți și studenți, la bucurești, în condiții de maximă siguranță, așa cum spune regulamentul. ca urmare, ce căuta aura ion în această poveste?

2. doctorul zamfir avea o relație extraconjugală cu aura ion. nu erau amanți, așa cum spun unii dintre colegii lui zamfir, ci numai o nouă cucerire a acestuia, o nouă victimă. pentru că, deși căsătorit cu o doamnă doctor cardiolog de la floreasca, fostă colegă de-a lui din facultate, dl zamfir este cunoscut ca un mare crai, printre asistente, rezidente și tot ce pică. zamfir a luat-o pe aura în avion, pe riscul lui, pentru că altfel nu ar fi urcat ea acolo, doar că își dorea ea să învețe mai mult. în plus, revin și spun, prelevarea și transplantul sunt domenii care necesită cel puțin 6 ani după rezidențiat și nu este predat studenților decât în medii sigure și opțional. în niciun caz în situații de urgență, cum a fost prezentat acest caz.

3. vorbind despre urgență, trebuie să vă spun că, din declarațiile mai multor medici cu care am discutat, urgența a fost cu totul alta decât cea prezentată la televizor. mai exact, echipa de prelevare habar n-avea dacă ficatul ce urma să fie recoltat era compatibil cu organismul doamnei prezentate la televizor ca primitor. abia la oradea urma să se facă analiza hla. dar ficatul respectiv era foarte important din două motive: primul, că sigur se potrivea la cineva din lista de așteptare și al doilea, că la oradea, dacă doctorii români nu se grăbesc, vin niște domni doctori unguri care iau tot ce prind. pe mână cu cei de la spitalul din oradea. lucru știut dar ținut la tăcere. și mai este ceva: orice transplant la fundeni e cu plicuri grase. și că am ajuns la plicuri, iată și motivul pentru care a zburat iovan.

4. adrian iovan nu a vrut să efectueze zborul, din motive deja prezentate în presă. doar că, bazându-se pe relația de amiciție dintre ei, zamfir l-a convins să o facă. nu pentru că ar fi fost o urgență, ci pentru că urma să primească mai mult decât cei 200 de euro despre care s-a vorbit, s-a urcat iovan la mașă.

5. aura ion era cadru militar. ca să părăsească garnizoana, trebuia să anunțe comandantul unității. ceea ce a și făcut. a înștiințat comandantul unității, respectiv pe col. dragoș cuzino, că a terminat programul, că părăsește garnizoana și că se va prezenta la program a doua zi, conform regulamentului. col dragoș cuzino este comandantul institutului medico-militar, din a cărui structuri făcea parte și studenta aura ion. de aici începe problema serioasă

6. în momentul în care s-a aflat despre accident, colonelul cuzino avea obligația să îl informeze pe sinistrul general ioan jan sârbu, comandantul direcției militare a armatei, iar acesta direct pe ministru. sursele militare spun că dragoș cuzino l-a informat pe generalul sârbu, însă acesta a făcut scurt pe traseul cu ministrul. probabil că punea o plombă. ca o paranteză, un dentist care a condus spitalul militar central și a fost dat afară de acolo cu greu, parcă de dobrițoiu, s-a întors șef peste toată medicina militară. lumea spune că pe șpagă grea, așa cum a revenit pe mandatul lui dușa și generalul zisu, cel ce căra sacoșele cu bani pe vremea lui năstase. sunt celebri în armata română generalii ismene, plombă și sacoșă. am închis paranteza.
deci pe generalul sârbu nu -a interesat situația. ministrul dușa a aflat de la televizor, din intervenția lui irinel popescu, că în avionul prăbușit se afla un cadru militar. conform legilor militare, ministrul avea obligația să ordone operațiunea de salvare deândată! dar n-a făcut-o. piloții de pe socaturile de la câmpia turzii erau pregătiți să intervină și aveau coordonatele locului unde s-a produs accidentul. probabil că dușa, care poate fi bănuit de orice, numai de creier în cap nu, s-a blocat în comandă. probabil că, din cauza informațiilor contradictorii cum că au fost găsiți, ba n-au fost găsiți, ba uite acum îi găsește, a crezut că scapă fără să mai consume motorina elicopterelor. elicoptere care puteau decolo, survola, desanta etc în zonă. aici mai intervine un element. raed arafat a refuzat de vreo doi ani să seneze un protocol,specific în toate țările, care să permită armatei să intervină în situații de urgență. probabil că a vrut să păstreze banii și gloria numai pentru el. eu zic că i-a reușit și astăzi s-a infiiltrat în ministerul de interne, cu acordul lui ponta și a generalului ismene. una peste alta, armata care putea și trebuia să intervină, nu a făcut-o. parchetul militar va trebui să-i tragă la răspundere pe cei responsabili, dacă va sesiza cineva parchetul militar...

6. ne aflăm la locul accidentului. doctorul zamfir scoate oamenii din avion. conform planșei criminalistice, doctorii cu doctorii, piloții separat. îi acordă prim ajutor aurei. doar că el, ca doctor, trebuia să știe că șansele fetei erau zero. este problema lui că a insistat s-o aducă la viață timp de 5 ore. problema mea este de ce a mințit că a încercat să-l ajute pe iovan. așa cum s-a putut vedea și din pozele pe care le-am postat acum câteva zile (preluate dintr-un ziar de cluj), iovan nu a fost atins. zamfir spune că a încercat să-l scoată. iovan a murit cu mâna pe manșă, așa cum a căzut. cu spatele dezvelit, cu mâna pe manșă. omul ăla a murit de frig, fără ca vreunul dintre cei de acolo să-i pună măcar un prosop din bagaj pe el. îmi amintesc că la un moment dat, la televizor, cineva a spus, în timpul operațiunilor de căutare, că iovan se ruga de ceilalți să-l scoată de acolo. probabil că ceilalți, grav răniți, nu aveau cum, dar zamfir avea. eu cred că i-a fost frică. a spus-o la un moment dat chiar el, că se scurgea kerosenul și ar fi putut să ia foc toți. indiferent de motive, iovan a fost abandonat în carlingă și lăsat să moară.

7. ajung acum la operațiunea de salvare. o fată de la smurd a spus că a ajuns la iovan, a constata că nu are puls central și l-a lăsat acolo pentru a se întoarce la ceilalți răniți deja ridicați de către salvatori. protocolul spune că trebuia să-i aplice procedeele de resuscitare timp de 40 de minute. mai ales că era vorba despre hipotermie, unde pulsul central e greu de detectat. a stat lângă el fix 30 de secunde. în calitate de fost salvamontist, de pe vremea de dinainte de 89, pot spune că în caz de hipotermie se pot face minuni "minuni", dacă te ocupi de subiectul accidentului. dar ea s-a întors degrabă la oamenii care fuseseră deja salvați. de ce a continuat echipa de salvare s-o resusciteze pe aura, în timp ce iovan a fost abandonat? pentru că doctorul zamfir a mințit că aura mai avea puls central. certificatul medico-legal poate dovedi ceea ce spun. era moartă demult. măcar de ea zamfir știa, dar de iovan nu a încercat nimeni să afle. zamfir a mai încurcat o dată lucrurile, mințind sau oferind date eronate...

8. în concluzie, avem generali incompeteți precum sârbu de la dma, avem trafic de organe la oradea, avem șpăgi pentru transpalnturi în orb la fundeni, care tot la trafic de organe intră, avem ambiții personale ale lui arafat, avem doctori care seduc studente și le promit verzi și uscate ca să le sucească mințile, avem miniștri blegi de proști și minianalfabeți ce sunt, avem prim miniștri care promovează criminali indirecți sau latenți în funcții de conducere, avem echipe de intervenție care nu respectă protocoalele de resuscitare, avem mulți criminali în libertate. norocul lor că oricum vin codurile.

9. îi acuz de omor prin imprudență, sau din abuz în serviciu pe, generalul ioan sârbu, ministrul apărării dușa nuștiucum, raed arafat, ștefan zamfir, conducerea de la spitalul din oradea, dragoș cuzino, echipa smurd sosită prima la fața locului. dacă am uitat pe careva, vă rog să-mi spuneți.


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 19:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Tu-ti dai seama ce sacrilegiu ai facut? Ai incercat sa demolezi sublimele teorii ale lui tony...


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 4 Feb 2014, 20:09
Post #5


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Ai pus 6 de 2 ori.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 4 Feb 2014, 20:15
Post #6


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Deci nu-s de vina doar mortii ci si supravietuitorii....si evident 112 si sts s-au comportat impecabil.

Ok deci astia mergeau aiurea la oradea, aia era amanta lui ala si nu avea ce cauta in avion - bla,bla.....deci erau cei mai nemernici oameni in avion - asta inseamna ca sts si 112 trebuia sa-i lase acolo pe munte sa se descurce singuri ?

Eu preventiv mi-am descarcat aplicatia care arata coordonatele....bine ca oricum e degeaba sa suni la 112 si sts ....dobitocii aia te mai si tin cu orele la telefon pana ti se termina bateria - mai bine te descurci singur sau in fine cu ajutorul localnicilor.

This post has been edited by tony-s: 4 Feb 2014, 20:37


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 4 Feb 2014, 20:25
Post #7


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(P-A-C-O @ 4 Feb 2014, 19:30)
8. în concluzie, avem generali incompeteți precum sârbu de la dma, avem trafic de organe la oradea, avem șpăgi pentru transpalnturi în orb la fundeni, care tot la trafic de organe intră, avem ambiții personale ale lui arafat, avem doctori care seduc studente și le promit verzi și uscate ca să le sucească mințile, avem miniștri blegi de proști și minianalfabeți ce sunt, avem prim miniștri care promovează criminali indirecți sau latenți în funcții de conducere, avem echipe de intervenție care nu respectă protocoalele de resuscitare, avem mulți criminali în libertate.
*



In concluzie, business as usual in Romania.

Aici esti pe cont propriu, oricat de multi bani dai statului, ii dai degeaba, nu poti sa te increzi in institutiile si oamenii lui.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 20:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Indiferent de informatiile ce apar pe parcurs, argumentele unora raman exact aceleasi si neschimbate smile.gif

Aceasta perseverenta pleaca probabil de la asa numitele idei foarte bine structurate. Sau fixe.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 4 Feb 2014, 20:55
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




QUOTE(tony-s @ 4 Feb 2014, 20:15)
Eu preventiv mi-am descarcat aplicatia care arata coordonatele....
*


Vrei să zbori pe undeva? smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 4 Feb 2014, 21:16
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 814
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Nu stiu de ce Laurentiu asta e bagat in seama. Din prima propozitie omu se descalifica si nici nu merita citit mai departe.


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 21:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Chiar asa, ce-l bagati pe Laurentiu in seama?
Uitati aici adevarul:

http://elenatomaxxl.blogspot.com.es/2014/0...ficului-de.html


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius 77
post 4 Feb 2014, 21:47
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 30 September 12




QUOTE(P-A-C-O @ 4 Feb 2014, 19:30)
o fată de la smurd a spus că a ajuns la iovan, a constata că nu are puls central și l-a lăsat acolo pentru a se întoarce la ceilalți răniți deja ridicați de către salvatori. protocolul spune că trebuia să-i aplice procedeele de resuscitare timp de 40 de minute.

În poziția în care a rămas încarcerat Iovan, ce procedeu de resuscitare trebuia aplicat ? Masarea feselor ?


--------------------
Dacia Logan 2006 Prestige 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 21:54
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Intai se aplica eliberarea feselor.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 Feb 2014, 22:43
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(P-A-C-O @ 4 Feb 2014, 19:30)

5. aura ion era cadru militar. ca să părăsească garnizoana, trebuia să anunțe comandantul unității. ceea ce a și făcut. a înștiințat comandantul unității, respectiv pe col. dragoș cuzino, că a terminat programul, că părăsește garnizoana și că se va prezenta la program a doua zi, conform regulamentului. col dragoș cuzino este comandantul institutului medico-militar, din a cărui structuri făcea parte și studenta aura ion. de aici începe problema serioasă

6. în momentul în care s-a aflat despre accident, colonelul cuzino avea obligația să îl informeze pe sinistrul general ioan jan sârbu, comandantul direcției militare a armatei, iar acesta direct pe ministru. sursele militare spun că dragoș cuzino l-a informat pe generalul sârbu, însă acesta a făcut scurt pe traseul cu ministrul. probabil că punea o plombă. ca o paranteză, un dentist care a condus spitalul militar central și a fost dat afară de acolo cu greu, parcă de dobrițoiu, s-a întors șef peste toată medicina militară. lumea spune că pe șpagă grea, așa cum a revenit pe mandatul lui dușa și generalul zisu, cel ce căra sacoșele cu bani pe vremea lui năstase. sunt celebri în armata română generalii ismene, plombă și sacoșă. am închis paranteza.

*




Cine-i acest Laurentiu?
Stie el ceva, dar nu stie prea bine.

In cazul cadrelor militare nu exista "parasesc garnizoana, ma intorc maine". Trebuie declarat unde te duci, cu ce mijloc de transport, cand pleci si cand te intorci.
Ministrul nu trebuia sa fie informat de accident pentru ca se afla un cadru militar in avion.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 22:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Era inca eleva. Nu cred ca trebuia sa anunte unde se duce.

This post has been edited by paul_p: 4 Feb 2014, 22:50


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 4 Feb 2014, 23:46
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




acum serios...aveti impresia ca pe cineva de rang superior(ministri, blabauri de genu asta...) intereseaza cu adevarat cine se face vinovat? cine plateste pentru dezastru? e doar nepasare tipic romaneasca si fuga de responsabilitate. vor apare zeci de teorii, nu m-as mira sa apara ceva de genul ''elodia'', noroc ca nu mai este DD ca ar fi gasit vre-o cativa clarvazatori sa ne explice ce s-a intamplat cu adevarat.
dumnezeu sa ii odihneasca.


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 4 Feb 2014, 23:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(al1n @ 5 Feb 2014, 00:46)
aveti impresia ca pe cineva de rang superior(ministri, blabauri de genu asta...) intereseaza cu adevarat cine se face vinovat?
*


Eu cred ca pe tony il intereseaza.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 6 Feb 2014, 15:02
Post #18


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Dacă-și luau A8…erau găsiți în 90 de minute…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 Feb 2014, 16:34
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Cu conditia sa se prabuseasca intr-o tara normala.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 8 Feb 2014, 02:22
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(paul_p @ 4 Feb 2014, 22:50)
Era inca eleva. Nu cred ca trebuia sa anunte unde se duce.
*



Era eleva, dar avea grad de sub-locotenent, deci avea aceleasi drepturi si obligatii ca un ofiter in activitate.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2015, 13:52
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Gata, a iesit raportul oficial, mortul e de vina.
Givraj pe motoare, avion supraincarcat (cu pre amult kerosen), distributie gresita a maselor in avion, nepurtare centuri siguranta, comandantul nu a aterizat cand putea, comandantul nu a anuntat ca e nasol, evaluarea gresita a riscurilor, lipsa de experienta pe aceasta aeronava


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M.C.
post 19 Oct 2015, 14:09
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.152
Joined: 24 January 04
From: Ploiesti ,din cind in cind.




Pai era clar de la inceput ca asa va fi....... mad.gif
Pacat de vietile pierdute. sad.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan Influence 1,6 16 V ,2005
Alfa Romeo 159 1,9 JTS, 2007 , Ford Mustang 2,3 Ecoboost, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Oct 2015, 14:24
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Dar pentru oamenii care mai trăiau după accident și care au murit pentru că imbecilii de "salvatori" nu știau ce înseamnă niște coordonate și cum se folosesc, cine-i vinovat? Tot mortul?

This post has been edited by VladSoare: 19 Oct 2015, 14:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 19 Oct 2015, 14:49
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nu, institutiile statului care au 98% din angajati incompetenti, si angajati pe relatii.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Oct 2015, 15:26
Post #25


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Acum, pentru prabusirea avionului, cine putea fi vinovat decat comandantul?!?

In ce priveste actiunea de salvare/recuperare, este alt caz, zic eu dar voi v-ati astaptat cumva sa-si asume ROMATSA, STS ori SMURD vreo vina? sad.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Oct 2015, 15:35
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Să și-o asume ei înșiși, nu, în nici un caz. Dar CIAS ar fi putut să le-o tragă peste bot. Sau poate că rolul investigatorilor se oprește la momentul impactului, iar ce vine după nu-i mai privește? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 19 Oct 2015, 15:36


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 19 Oct 2015, 16:09
Post #27


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Sunt anchete complet separate.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 20 Oct 2015, 08:54
Post #28


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Daca cititi raportul anchetei, o sa vedeti ca actiunile lui Iovan au fost incompatibile cu statutul lui de pilot experimentat. A incalcat regulamentele inainte de a decola, iar in timpul misiunii, nu mai vorbesc.
Deci da, mortul ar fi de vina. Pacat ca avionul nu avea CVR, sa se poata corobora afirmatiile copilotului, care ar fi propus aterizarea pe aeroportul de la Sibiu, sau coborarea sub altitudinea minima pentru zborul cu instrumente si continuarea misiunii ca si zbor la vedere.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:34
Forum Renault