DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cine are prioritate?, (intersectii reale)

iulia_boris
post 2 Jun 2012, 11:04
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(bucatzel @ 1 Jun 2012, 09:07)
Adica am iesit din intersectie cu doua usi mai drepte decat cand intrasem in intersectie.
*


stiam io..mi s-a intamplat si mie.. radmasa.gif


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Jun 2012, 11:07
Post #122


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




La tine e explicabil. Femeia trebuie sa intre in intersectie dupa ce a trecut toti barbatii.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 8 Jun 2012, 11:55
Post #123


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

intersectie.jpg ( Size: 29.51k ) Number of downloads: 1194




--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
glaser
post 8 Jun 2012, 12:10
Post #124


rulăr


Group: Members
Posts: 215
Joined: 7 April 10
From: in your mind




Daca nu e o straduta care sa treaca pe linga intersectie, atunci vei ceda trecerea celor care se afla deja in intersectie.


--------------------
Renault Laguna 2 2005 - IS-xx-WXP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 8 Jun 2012, 12:31
Post #125


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Dupa regula prioritatii de stanga, nu?

@Alt_radu. Alea doua semne de cedeaza sunt singurele semne din toata zona?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 8 Jun 2012, 12:35
Post #126


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




plus prioritatea de sus stanga

LE: @glaser: straduta intra in intersectie, logic ar fi ca e o alta intersectie (nefiind giratoriu) unde cei ce vin pe drumul galben ar trebui sa dea de dreapta ... de fapt tot timpul cand intru in intersectia aia de pe sageata dau prioritate.

PS. Cred ca romania ar trebui sa primeasca un brevet de inventie pentru intersectiile circulare care nu sunt giratorii ...

This post has been edited by Alt_radu: 8 Jun 2012, 12:46


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Jun 2012, 12:46
Post #127


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Legal, cand intri de pe strada aia alba ai prioritate.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 8 Jun 2012, 15:05
Post #128


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 11:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

intersectie.jpg ( Size: 29.51k ) Number of downloads: 1194

*




Dar ce ziceti ca acum un an venind dinspre semnul de prioritate spre M. Sebastian m-a oprit pe mine si inca o masina un cap de creta pe motiv ca n-am dat prioritate celor din "giratoriu"?? mellow.gif
Asa ca de ce te miri cand nu primesti prioritate de la un sofer normal... smile.gif

LE: Intr-o tara normala straduta aia alba trebuia sa aiba cedeaza...

This post has been edited by BioHazarD: 8 Jun 2012, 15:08


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 8 Jun 2012, 15:06
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si nu ai facut semnu pe post de cascheta?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 8 Jun 2012, 15:14
Post #130


Gold member


Group: Members
Posts: 1.407
Joined: 9 May 07




Nu era semnalizat atunci (nu stiu acum). Nici pe street view nu exista semnul de drum cu prioritate: http://goo.gl/maps/oRC3


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 8 Jun 2012, 18:07
Post #131


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Cred ca cineva a furat semnul "Cedeaza". Sau cineva a uitat sa-l puna. Situatie in care ar trebui sa se aplice prioritatea de dreapta, indiferent de largimea drumului...
Ma enerveaza la culme cand incerc sa dau prioritate de dreapta unora care nu vor sa o primeasca. Si-s multi. La fel ca aia care ma claxoneaza din spate, admirandu-mi maiestria.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Jun 2012, 21:00
Post #132


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 8 Jun 2012, 12:46)
Legal, cand intri de pe strada aia alba ai prioritate.
*


Mai putin in cazul in care vine unul de sus, de pe drumul cu prioritate.

In cazul ala tre sa-l lasi chiar daca vii din dreapta, dar bineinteles tu daca vii pe strada alba nu ai de unde sa stii ca ala are prioitate, te bazezi pe prioritatea ta de dreapta si....asta este reteta pentru accident.

Asta este bineinteles o lacuna maxima, pentru ca asa cum zice si BioHazarD, in orice tara normala strada alba ar trebui sa aiba "cedeaza".
De fapt si legea zice asta:

Drum cu prioritate
Indicatorul acesta se instaleaza la inceputul drumului cu prioritate sau inaintea intersectiilor cu un drum fara prioritate. Are rolul de a anunta conducatorul auto ca are prioritate in intersectiile in care va patrunde. Drumurile care intersecteaza drumul cu prioritate vor avea instalate unul dintre indicatoarele Oprire sau Cedeaza trecerea. Cand este amplasat inaintea unei intersectii, acest indicator poate fi insotit si de un panou aditional care va preciza directia drumului cu prioritate.


Bine, nu inteleg de ce mama zmeilor acolo nu e giratoriu....

This post has been edited by vallixx: 8 Jun 2012, 21:06


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 8 Jun 2012, 21:30
Post #133


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Nu cunosc zona, dar am o vaga impresie ca acolo sunt practic mai multe intersectii destul de aproape una de alta, cu un mic parc in centru si nu un giratoriu. Oricum, drumul cu prioritate impaneaza drumurile adiacente cu "cedeaza", ca altfel n-au de unde sa stie cei de pe drumurile adiacente ca se intesecteaza cu drumege prioritare. Deci probabil drumul ala cu prioritate e doar drept inainte.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 8 Jun 2012, 21:52
Post #134


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu cunosc zona, chiar locuiesc aproape.
E de kaka pt. ca daca drumul cu prioritate este doar pe directia inainte, ar fi trebuit pusa placuta care sa indice drumul prioritar.
Insa fiindca stau aproape si trec des pe acolo, pot spune ca mai toti soferii trateaza intersectia ca ca un sens giratoriu. Inclusiv eu. Acum cand am vazut poza am realizat asta.





--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 8 Jun 2012, 23:09
Post #135





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




este exact un giratoriu, nu e parc in mijloc (vezi foto - google earth). in poza se vede si ca initial (poza e din 04/2009) nu a existat nici indicatorul de prioritate, ci doar celelalte marcate de Alt_radu.
cred ca cineva a bagat in buzunar banii de indicatoare cind s-a "renovat" zona si apoi a fost aruncat la misto un indicator de prioritate, probabil la solicitarea "cuiva".

in a doua poza am marcat strazile si sensurile lor: albastru=Mihail Sebastian, verde=Nutu Ion, galben=Marinescu Constantin. sageata rosie iese de pe o alee dintre blocuri, ar trebui sa aiba cedeaza trecerea, dar in lipsa lui ... are prioritate. apropo: in cercul roz e o zona destul de mare in care lumea isi parcheaza masinile. in google earth apare acolo si o platforma pentru transport autoturisme, cu tot cu remorca.[attachmentid=1627816230]
[attachmentid=1627816229]


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 9 Jun 2012, 01:42
Post #136


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




am o rectificare de facut ... nu exista semnul de prioritate ... o perioada scurta a fost acolo un semn de prioritate ... (mi-l aduc aminte exact, eu stand intr-un bloc a carui parcare da in straduta marcata cu rosu ...) pe cea cu rosu nu exista si nici nu a existat vreodata cedeaza trecerea (din 2004, si pana acum).

pana acum venind pe sebastian si intrand in pseudo-giratoriul acesta in incercarea de ajunge pe straduta marcata de mine am ferit o groaza de idioti care nu au vazut semnul de cedeaza ...

PS in poza marcata de Rimio de Vassur pe strada verde (continuarea celei rosii, denumita Str. Sg. Nutu Ion) pe o portiune de 30 de metrii pana unde se schimba pozele era circulatie in ambele sensuri (cu semn), nu stiu daca mai exista, am impresia ca au schibmbat stalpul pe care era.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jun 2012, 12:59
Post #137


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 8 Jun 2012, 22:00)
Mai putin in cazul in care vine unul de sus, de pe drumul cu prioritate.

*



Nu, pentru ca semnul lui ipotetic de prioritate (vad ca nu e pus in pozele din google maps) se refera la prima intersectie. Ca sa fie giratoriu trebuie sa fie marcat corespunzator, la fiecare intrare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Jun 2012, 16:13
Post #138


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 8 Jun 2012, 21:00)
Drum cu prioritate
Indicatorul acesta se instaleaza la inceputul drumului cu prioritate sau inaintea intersectiilor cu un drum fara prioritate. Are rolul de a anunta conducatorul auto ca are prioritate in intersectiile in care va patrunde. Drumurile care intersecteaza drumul cu prioritate vor avea instalate unul dintre indicatoarele Oprire sau Cedeaza trecerea. Cand este amplasat inaintea unei intersectii, acest indicator poate fi insotit si de un panou aditional care va preciza directia drumului cu prioritate.
*


Din cate vad, indicatorul nu se refera la prima intersectie, ci la intersectiile in care vei intra. Efectul lui se opreste la intalnirea indicatorului identic dar taiat sau la oricare alt semn prin care iti pierzi prioritatea.

This post has been edited by vallixx: 9 Jun 2012, 16:16


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 16 Jul 2012, 13:11
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07




QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 11:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

intersectie.jpg ( Size: 29.51k ) Number of downloads: 1194

*


Legat de intersectia asta, dupa ce am citit postul tau am scris la bpr@b.politiaromana.ro si am primit raspunsul de mai jos:

Prin petiția dumneavoastră transmisă prin e-mail la 12.06.2012, semnalați
semnalizarea incompletă de la intersecția străzilor Mihail Sebastian, Marinescu Constantin și Serg. Nuțu Ion și solicitați adoptarea măsurilor necesare pentru asigurarea condițiilor de siguranță rutieră la această intersecție.
În Municipiul Bucuresti reglementarile rutiere se avizeaza de catre Comisia Tehnica de Circulatie, din cadrul Primariei Capitalei. În urma verificărilor efectuate s-a propus comisiei menționate organizarea circulatiei in sistem de sens giratoriu la intersecția menționată, astfel încăt pe toate arterele care converg in aceasta conducătorii auto să cedeze trecerea celor care au pătruns in intersecție. Propunerea a fost analizata in sedinta din 28.06.2012, fiind avizată favorabil.
Instalarea indicatoarelor rutiere aferente reglementării avizate se va realiza, conform competentelor legale, de catre Administratia Strazilor (Bucuresti, Str. Domnita Ancuta nr.1, sector 1, tel. 021/3101860, e-mail admstrpmb@yahoo.com).
Cu stima,


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Jul 2012, 14:07
Post #140


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(jay333 @ 16 Jul 2012, 14:11)
Administratia Strazilor (Bucuresti, Str. Domnita Ancuta nr.1, sector 1, tel. 021/3101860, e-mail admstrpmb@yahoo.com).
*


radmasa.gif
Cat de tare, ditamai administratia strazilor are mail de yahoo.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 7 May 2013, 14:49
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Am si eu o mare nedumerire in legatura cu un semn "cedeaza trecerea" pus undeva unde nu e nicio intersectie.
Mai pe scurt am avut o "neintelegere" cu un sofer de autobuz la iesirea din pasajul Unirii sensul spre Budapesta (Tineretului). Autobuzul iesea din pasaj pe banda 1 a pasajului care afara devine banda 3 a unui drum cu 4 benzi, eu eram pe banda 2 a acestui drum, nu am trecut prin pasaj. Masina mea si autobuzul aveau boturile aliniate, autobuzul a semnalizat dreapta si a tras de volan sa intre pe banda 2 (peste mine). Aveam de ales sa franez si sa las sa treaca toata dihania pe langa mine si in fata mea sau sa o calc sa intre pe banda 2 in spatele meu (ceea ce s-a si intamplat, fiind practic aliniat in fata cu autobuzul iar masina mea muuult mai scurta). Claxon luuung de la mastodont, injuratiri, etc.
Eu ii explic ca trebuie sa se asigure cand schimba banda, el ca am "cedeaza".
Dupa incident am mai trecut inca o data pe acolo, sa vad ce semn de "cedeaza" invoca meseriasul, cand... stupoare.
La 30 m dupa iesirea din pasaj este un mare triunghi rosu cu varful in jos, fara nici un alt semn aditional. Va sa zica un semn "cedeaza" pe marginea unui drum cu 4 benzi.
Se aplica numai pentru anumite benzi semnul ?
Sau e prost semnalizat ?
Sau...?
Eu stiu ca atunci cand schimbi banda, semnalizezi, te asiguri si apoi tragi de volan


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 7 May 2013, 15:45
Post #142





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




La toate pasajele e la fel (cel puțin nu știu eu unul care să fie altfel): cel care iese din pasaj are prioritate. Sînt considerate drumuri distincte, nu benzi pe același drum, deci e o intersecție (un Y, dacă vrei). E adevărat ca marcajele sînt "specific românești" în cele mai multe locuri iar mulți șoferi sînt adevărați români și ignoră indicatorul de cedare a priorității (nici un fel de referire la colegul de mai sus), chiar și atunci cînd marcajele sînt făcute foarte bine (oricum părerea oficiala a miliției este ca "marcajele nu contează").

Ca principiu, trebuia sa ii acorzi prioritate autobuzului, dar pentru situația prezentată, detaliile sînt insuficiente: s-a întîmplat chiar la ieșirea din pasaj sau la 50-100 de metri mai departe? Din cîte îmi aduc aminte (nu am trecut de mult timp pe acolo) marcajele nu sînt chiar cele mai istețe acolo și dacă ești prima oară acolo te poți păcăli.

Eu întîlnesc de obicei situația asta în două locuri:
- pasajul Basarab, capătul dinspre Nicolae Titulescu: cei care coboară de pe pod au prioritate față de cei care vin pe lîngă pod, dinspre Grivița: marcaje făcute frumos, indicatorul la locul lui. Mulți dintre cei care coboară de pe pod virează imediat la dreapta pentru a întoarce pe străduțe (traseu oficial, cu indicatoare) și a continua pe Grivița spre nord. Mulți dintre cei care vin pe lîngă pod ignoră cu nesimțire indicatorul și marcajele și încearcă să forțeze trecerea.
- pasajul Victoria, capătul de la spitalul de copii: e doar indicatorul de cedare a trecerii, nici un fel de marcaje (nici măcar linia continuă dintre sensuri nu mai e). Dezastru total, fiecare trece cum îl taie capul, întoarceri în intersecție etc. Dacă miliția ar sta acolo ar face planul pe 1 an la permise ridicate într-o singură zi.

This post has been edited by Rimio de Vassur: 7 May 2013, 15:46


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr.nils
post 7 May 2013, 16:29
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 397
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




S-a intamplat la vreo 50 m de la iesirea din pasaj.
Ce ma nelamureste este ca raman 4 "benzi" distincte, nu se imputineaza pana la urmatorul semafor, vreo 500 metri.
In situatiile prezentate mai sus "dispare" banda din dreapta care se "contopeste" cu cea care iese din pasaj/coboara de pe pod, deci acolo este clar cine are prioritate, insa in cazul de fata ce a facut autobuzul pare sa fie schimbarea benzilor de circulatie

This post has been edited by dr.nils: 7 May 2013, 16:41


--------------------
Renault Megane 2.1 2005 Sedan 1.6 16V Pack Autentique
Renault Megane 2.1 2004 Bicorp 1.4 16V Confort Dynamique
Ford Focus Mk4 2021 1.0 EcoBoost Titanium
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 7 May 2013, 16:44
Post #144


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Regula spusa de Rimio este valabila acolo unde benzile se intrepatrund. Desi e o comparatie putin fortata, seamana oarecum cu regulile impuse la intrarile pe autostrazi, unde cei ce intra au la dispozitie o banda limitata ca lungime, de pe care pot intra pe prima banda a autostrazii doar dupa ce au dat prioritate tuturor autoturismelor care o folosesc. Daca sunt benzi distincte, asa cum spune colegul, nu vad rostul semnului. Practic, turismul nu avea voie sa treca pe banda autobuzului decat daca traficul de pe acea banda ii permintea (dadea prioritate celor care deja rulau pe acea banda) si viceversa.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 7 May 2013, 20:40
Post #145





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE(dr.nils @ 7 May 2013, 16:29)
S-a intamplat la vreo 50 m de la iesirea din pasaj.
Ce ma nelamureste este ca raman 4 "benzi" distincte, nu se imputineaza pana la urmatorul semafor, vreo 500 metri.
In situatiile prezentate mai sus "dispare" banda din dreapta care se "contopeste" cu cea care iese din pasaj/coboara de pe pod, deci acolo este clar cine are prioritate, insa in cazul de fata ce a facut autobuzul pare sa fie schimbarea benzilor de circulatie
*


la 50 de metri deja erati deja pe acelasi drum si se aplica regulile pentru schimbarea benzii de circulatie. bineinteles ca nicaieri nu e precizata o astfel de limitadeci e doar parerea mea. e la "mintea" militianului in caz de incident.

in ambele situatii prezentate de mine ca exemplu, banda care vine pe linga pasaj NU dispare. in ambele cazuri sint 3 benzi dupa pasaj (2 vin din pasaj si 1 pe linga). (la victoriei vin 2 benzi pe linga pasaj, una continua inainte si una "dispare" - cei care se incadreaza pe vireaza la dreapta pe linga spital).
indicatorul e foarte bine pus acolo.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 8 May 2013, 21:49
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Daca din pasaj ies 2 benzi, care devin apoi benzile 5 si 6 ale unui drum cu 6 benzi pe sens,iar pe drumul care vine din afara pasajului ar fi indicator de cedeaza trecerea, ala de pe banda 1 trebuie sa cedeze trecerea aluia ce vine din pasaj? In felul asta, la o ora de varf s-ar aglomera destul de pe drumul cu 4 benzi. In fine, e totusi ceva ipotetic.

Eu din ce am vazut pe google maps, (n-am mai fost demult in zona respectiva), intre benzile de iesire din pasaj si cele din afara pasajului e o linie continua de cel putin 25 m. Indicatorul de cedeaza trecerea e in dreptul iesirii din pasaj (sa zicem maxim 5-6m). Posibil ca pe google maps sa fie afisat eronat. Poate inainte nu erau atatea benzi si a fost uitat indicatorul ala acolo.

Daca e linie continua indicatorul ala mi se pare degeaba pus si mai ales ca benzile nu se intrepatrund. Eu merg pe ideea ca a autobuzul trebuia sa se asigure pentru schimbarea benzii. Nu mi se pare logic in primul rand.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 11 May 2013, 09:33
Post #147


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Idem la iesirea din Pasajul Muncii ... acolo ai o ditai linie de tramvai care o intersectezi. Dar ai si indicator de linie de tramvai, la care trebuie sa-i dai prioritate. Ca dracu' ...

This post has been edited by Tamango: 11 May 2013, 09:36


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 11 May 2013, 23:16
Post #148





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




QUOTE(SandelBS @ 8 May 2013, 21:49)
Daca din pasaj ies 2 benzi, care devin apoi benzile 5 si 6 ale unui drum cu 6 benzi pe sens,iar pe drumul care vine din afara pasajului ar fi indicator de cedeaza trecerea, ala de pe banda 1 trebuie sa cedeze trecerea aluia ce vine din pasaj? In felul asta, la o ora de varf s-ar aglomera destul de pe drumul cu 4 benzi. In fine, e totusi ceva ipotetic.

Eu din ce am vazut pe google maps, (n-am mai fost demult in zona respectiva), intre benzile de iesire din pasaj si cele din afara pasajului e o linie continua de cel putin 25 m. Indicatorul de cedeaza trecerea e in dreptul iesirii din pasaj (sa zicem maxim 5-6m). Posibil ca pe google maps sa fie afisat eronat. Poate inainte nu erau atatea benzi si a fost uitat indicatorul ala acolo.

Daca e linie continua indicatorul ala mi se pare degeaba pus si mai ales ca benzile nu se intrepatrund. Eu merg pe ideea ca a autobuzul trebuia sa se asigure pentru schimbarea benzii. Nu mi se pare logic in primul rand.
*



pe linia asta, daca din pasaj ies 60 de benzi si pe linga mai vin inca 60 ce facem?
indicatorul e pus tocmai pentru ca pasajul e drumul principal (pe care vine cea mai mare parte a traficului), care trebuie sa aibe prioritate pentru a evita blocarea traficului.
intre regulament si "ce ni se pare logic sau nu", regulamentul invinge mereu. iti recomand sa mergi pe regulament, nu pe ce ti se pare, mai ales ca (repet) pozitia oficiala a militiei este "marcajele NU CONTEAZA, numai indicatoarele".


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 11 May 2013, 23:50
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Unde e scrisa aceasta pozitie oficiala a politiei? Poti sa imi citezi din regulament unde spune de regulile de circulatie de la Pasajul Unirii? Ne luam dupa vorbe sau dupa un regulament scris?

Sa nu o dam totusi in SF-uri cu exemplele.

Daca nu conteaza marcajele, atunci daca depasesc pe linie continua de ce imi ia permisul?

Hai sa vorbim pe cazul concret, iesirea din pasajul Unirii. E asa cum am spus eu? Linie continua intre benzile ce ies din pasaj? Scrie in regulament ca daca e linie continua intre benzi la iesire din pasaj si cel din dreapta are cedeaza trecerea, poti sa treci peste linia continua? Sau a gresit Dorel marcajele?

In momentul in care benzile se intrepatrund, nu se pune problema de prioritate, dar in cazul de fata nu se incadreaza.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 12 May 2013, 00:08
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(Alt_radu @ 8 Jun 2012, 12:55)
Va dau o intersectie reala de comentat, mai ales acesul in ea pe sageata aia rosie?
Am pus semnele de circulatie, exact cum sunt ...

intersectie.jpg ( Size: 29.51k ) Number of downloads: 1194

*




QUOTE(Rimio de Vassur @ 9 Jun 2012, 00:09)
este exact un giratoriu, nu e parc in mijloc (vezi foto - google earth). in poza se vede si ca initial (poza e din 04/2009) nu a existat nici indicatorul de prioritate, ci doar celelalte marcate de Alt_radu.
cred ca cineva a bagat in buzunar banii de indicatoare cind s-a "renovat" zona si apoi a fost aruncat la misto un indicator de prioritate, probabil la solicitarea "cuiva".

in a doua poza am marcat strazile si sensurile lor: albastru=Mihail Sebastian, verde=Nutu Ion, galben=Marinescu Constantin. sageata rosie iese de pe o alee dintre blocuri, ar trebui sa aiba cedeaza trecerea, dar in lipsa lui ... are prioritate. apropo: in cercul roz e o zona destul de mare in care lumea isi parcheaza masinile. in google earth apare acolo si o platforma pentru transport autoturisme, cu tot cu remorca.[attachmentid=1627816230]
[attachmentid=1627816229]
*



in sfarsit a devenit de putin timp sens giratoriu semnalizat corespunzator.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:12
Forum Renault