DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Miros intepator in interior + pierde antigel

mr. black
post 27 May 2011, 09:17
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 3 June 07
From: Bucuresti




E un miros intepator, nu poti sa mai stai in masina. Ustura ochii, gatul, nasul. Am fost la service cu ea si mi-au spus ca e de la radiator de la motor. Cand se incingea motorul mirosul de care va vorbesc se simtea la furtunul care intra in partea de sus a radiatorul. Plus ca la capetele elementilor era o substanta alba, ca un fel de praf. Probabil saruri de la antigel, deci radiatorul era fisurat. Am schimbat radiatorul de la motor cu unul de origine (250 ron - in vitan). Am mers cu ea vreo 2 saptamani. Perfect... mirosea a primavara:). De ieri a inceput din nou sa piarda antigel si sa miroasa. In partea dreapta la caloriferul de caldura mocheta nu este uda. M-am uitat pe la motor, nu vad nicio zona umeda. Ce ar putea sa fie?

This post has been edited by mr. black: 27 May 2011, 10:17


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16v Dynamique 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 May 2011, 09:58
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Despre ce radiator vorbesti? Cel de caldura din interior (caloriferul)? Sau cel de la motor?
Ca ba ai zis calorifer ba radiator. Plus de asta un calorifer de caldura original este maxim 130 lei.

This post has been edited by Maskatu: 27 May 2011, 09:59


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr. black
post 27 May 2011, 10:23
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 3 June 07
From: Bucuresti




Am schimbat radiatorul de la motor (unul de origine este 250 ron). Caloriferul de caldura este cel care se afla in partea dreapta in bord. Eu parca asa stiu ca se numeste. Masina a mers bine dupa ce am shimbat radiatorul de la motor. Acum miroase din nou. De unde ar putea sa fie? Si mai pierde si lichidul de racire. Si nu stiu pe unde.. Poate s-a mai lovit cineva de problema asta.


This post has been edited by mr. black: 27 May 2011, 10:27


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16v Dynamique 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 27 May 2011, 12:03
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sa nu fie caloriferul fisurat, sau poate chiar de la pompa de apa. Scoate panoul lateral dreapta al consolei centrale si verifica caloriferul de eventuale urme de antigel.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mr. black
post 27 May 2011, 13:35
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 3 June 07
From: Bucuresti




Pompa de apa e noua. Am schimbat-o cu o data cu distributia in urma cu vreo 2 luni. O sa ma uit pe la calorifer.
Multumesc.


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16v Dynamique 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clalexxxx
post 27 May 2011, 15:00
Post #6


Happy and cofee


Group: Members
Posts: 261
Joined: 27 September 07
From: Craiova




Verifica radiatorul de caldura din interiorul masinii, te duci pe scaunul pasagerului din dreapta te apleci si in partea stanga jos spre consola principala ai aeratorul pt pasager la picioare,daca urmaresti decupajul ala in plastic o sa observi si radiatorul,mai exact 2 tevi de plastic tur/retur. Pune si tu mana pe ele,verifica sa nu fie fisurate, si daca este uscata mocheta in dreptul conductelor. Daca gasesti uda mocheta si simti la mana conductele ude, esti fericitul posesor de un nou radiator interior caldura. Desfaci tot bordul sa schimbi rahatul ala de radiator. Mai poti verifica conductele care duc la vasul de expansiune,precum si conductele care trec prin tabla compartiment motor si ajung la calorifer in interior.
Multa bafta.

This post has been edited by clalexxxx: 27 May 2011, 15:00


--------------------
Dacia Logan oct 2007,1.4L Laureate - DJ-AKP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:59
Forum Renault