DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme directie, pivoti, bielete , geometrie etc

rratzoiusexos
post 8 Apr 2009, 13:16
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




multam.


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 13 Apr 2009, 10:41
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




Curge cuiva si a doua caseta de directie, acea care a inlocuit-o pe cea originala? Intreb asta pentru ca, am observat ca si renoul are aceleasi scurgeri generale la servodirectie si am tras concluzia ca nu am fost noi solenzarii ghinionisti, nimerind vreun lot prost de piese, ci asta este calitatea si durata lor. Iar daca lucrul acesta se confirma, ce facem, schimbam toata viata casete, pompe, conducte si sonde de presiune?
Am vorbit cu un mecanic de la reno. Parerea lui:
-presiune mare in circuit,
-in casetele servo nu se umbla ca exista riscul blocarii blink.gif (nu stiu cate reconditionate s-au blocat),
-cele reconditionate nu rezista,
-se inlocuieste cu una noua, despre care a acceptat ca va curge si ea, candva!
Ma gandeam daca exista posibilitatea (in cazul in care acestea au durata de viata mai lunga si nu este f. costisitor) sa inlocuim servodirectia noastra hidraulica cu una electrica de clio. Asta se leaga la calculatorul de injectie?
Sau schimbam fulia pompei cu una mai mare pentru a micsora putin presiunea in circuit? Ce va zice presostatul daca va citi presiune mai mica? Ce ziceti?


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 13 Apr 2009, 11:06
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai oricum servodirectia nu e foarte 'fina', daca mai micsorezi presiunea, mai bine pui directie neasistata.
Eu cred ca solutia e sa pui ulei pana incepe sa curga atat de tare, ca nu mai merita si trebuie schimbat tot.
Dar din experienta proprie, in 3 ani abia am pus 1l de ulei, deci ar trebui sa mai tina pana o vand ..biggrin.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 13 Apr 2009, 12:32
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




am observat ca daca virez pe loc trazneste ceva la directie...ce sa fie?am mai citit ca unii dintre voi aveati ceva asemanator.ati descoperit cauza?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 13 Apr 2009, 20:03
Post #125


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Depinde de zgomot. Fie are ceva caseta de directie, fie acel rulment aflat in oala amortizorului (flansa) s-a gripat deja - de aceea cand rotesti de volan el trozneste.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Steamy
post 13 Apr 2009, 23:29
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 February 09




QUOTE(rratzoiusexos @ 13 Apr 2009, 12:32)
am observat ca daca virez pe loc trazneste ceva la directie...ce sa fie?am mai citit ca unii dintre voi aveati ceva asemanator.ati descoperit cauza?
*



Da, doar ce-am rezolvat o astfel de problema. Am urmat sfaturile forumistilor care s-au dovedit a fi adevărate. Rulmenții de la amortizoarele de pe față erau blocați. Am schimbat rulmeții de la ambele amortizoare, fără a schimba și flanșele pe care presează aceștia. Doi rulmenți costă cca. 25 RON, + manopera cca. 150 RON.

Succes


--------------------
Dacia Solenza Clima, 2003
InSolența
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 22 Apr 2009, 08:54
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Buna ziua,

Dupa 70 de km in care am schimbat pivoti, bucse bascula, bucse bara stabilizatoare, bieleta antirasturnare, ma gandesc ca urmeaza bieletele de directie (sper ca asta e numele).

1. care sunt simptomele uzurii acestor bielete?
2. daca cedeaza o bieleta dintr-asta se rupe roata?
3. aveti idee care e pretul lor, eventual si manopera? stiu ca trebuie refacuta si geometria dupa schimbarea lor...

Sa auzim de bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 23 Apr 2009, 12:27
Post #128


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Alex, bieleta de directie e responsabila de transmiterea miscarii de la caseta de directie la roata. Nu prea vad cum sa se rupa de tot.... Daca s-ar rupe de tot, pur si simplu roata ar lua-o razna stanga-dreapta...

De obicei se uzeaza pipa - ca o rotula. Simptome: troncane la gropi masina. Testeaza mai ales pe piatra cubica. Cand e uzata rau, poti sa simti chiar o directie instabila - adica joc la directie, tragi de volan si degeaba - nu se transmite tot atat catre roti, nu ai precizie.
Se simte jocul in bieletele de directie daca urci masina pe elevator si tragi de roata stanga-dreapta (cum te uiti la roata)

Pretul - cam 80 lei o bieleta completa. Se poate schimba si doar jumate din ea... cam 40 lei... dar mai degraba o schimbi cu totul. E bine sa le schimbi pe amandoua odata, impreuna cu bucsele de la bara stabilizatoare. Manopera de schimbat bieletele - cam 100 lei pentru ambele si inca vreo 60 lei de refacut directia.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 23 Apr 2009, 15:34
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




Merci de raspuns.

Ma gandeam sa nu ma trezesc ca am foarte uzate piesele astea si sa imi zboare rotile pe nepuse masa.
Deci e mai putin probabil sa zboare roata, cum se intampla in cazul uzurii (mari) pivotilor, si oricum ar trebui sa am zgomote sesizabile, ceea ce eu nu am.. inca smile.gif

Intreb pe cei care au schimbat aceste bielete de directie, cam pe la cati km v-au lasat?

numai bine!


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
basalic77
post 23 Apr 2009, 19:47
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 4 November 07
From: Galati




Cum verific uzura bieletei de directie?Dar a pivotilor?


--------------------
reno clio symbol 2004 - GL-06-WXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 23 Apr 2009, 20:22
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Se ridica pe rand rotile si se trage de ele. Se simte jocul si chiar se aude cum troncane cand uzura (jocul) este mare. Ideal ar fi ca o persoana sa traga de roti si alta sa se uite atent la elementele unde pot aparea jocuri.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
basalic77
post 23 Apr 2009, 21:22
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 4 November 07
From: Galati




multam


--------------------
reno clio symbol 2004 - GL-06-WXL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 Apr 2009, 06:12
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(alex_axn @ 23 Apr 2009, 16:34)
Merci de raspuns.

Ma gandeam sa nu ma trezesc ca am foarte uzate piesele astea si sa imi zboare rotile pe nepuse masa.
Deci e mai putin probabil sa zboare roata, cum se intampla in cazul uzurii (mari) pivotilor, si oricum ar trebui sa am zgomote sesizabile, ceea ce eu nu am.. inca smile.gif

Intreb pe cei care au schimbat aceste bielete de directie, cam pe la cati km v-au lasat?

numai bine!
*



eu am schimbat bieleta de directie pe partea stanga la 110.000 km. nu troncanea foarte tare, seamana cu troncanitul bucsilor de la bara stabilizatoare. am pus mana pe roata neridicata pe elevator (ca sa nu se tensioneze nimic sa ramana in pozitia in care troncane) si am miscat de roata asa in parcare si s`a simtit un mic joc. am fost la un mecanic la care nu merg de obicei si a zis ca e pivotul de vina. am cumparat acest pivot (de origine) si merg la mecanicul care ma rezolva de obicei care a dat verdictul "bine ca ai luat pivot ca de obicei bieleta se schimba cu tot cu pivot, dar acum fugi si mai cumpara si o bieleta smile.gif"
mi`a spus ca e mai greu de sesizat si ca imi trebuie putina experienta ca sa imi dau seama unde e joc`ul. a virat rotile intr`o parte, a prins cu mana de bieleta si a inceput sa traga numai el stie cum.
bieleta complet echipata m`a costat vreo 90 ron (vreo 30 pivotul sau capatul de bara cum mai zic unii si 60 bieleta).
mai multe de atat nu stiu sa zic smile.gif
bafta!


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 5 May 2009, 17:35
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




stie cineva ce e acel senzor sau ce o fi plasat sub compresorul e aer conditionat,intre radiator si motor?pentru ca e foarte ud de lichid de servo cred.intrebareea mea e :daca popateface scurt ,dat fiind faptul ca pleaca un fir din el?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 5 May 2009, 17:38
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai probabil ca-ti curge ulei de servo de acolo.
Scoate mufa aia si curata de ulei acolo. Si ai grija sa nu pierzi o garnitura de cauciuc, care e inauntru.
Mufa are o clema pe lateral. Ai grija sa n-o rupi.
Ala e un senzor de presiune pt servodirectie.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rratzoiusexos
post 6 May 2009, 12:53
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 714
Joined: 4 June 08




dar poate face scurt?


--------------------
Dacia 1307/Solenza/Duster . - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 6 May 2009, 13:20
Post #137


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Simplist, senzorul respectiv este un intrerupator (cel putin pe schema electrica). Firele care ajung la el vin unul de la masa celalalt de la pinul 85 al UCE injectie. La actionare pune la masa pinul 85 din calculatorul de injectie. Deci daca ar face scurt intre cele doua contacte, UCE ar fi indus in eroare ca ai directia bracata la maximum, si ar creste turatia motorului pentru a compensa sarcina generata de pompa de servo. Parerea mea este ca nu face scurt (se poate sa gresesc, asteptam si alte opinii).

This post has been edited by bogdanmardare: 6 May 2009, 13:41


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 6 May 2009, 14:56
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Dupa parerea mea uleiul de servo nu e conducator electric.
Si la mine era plina mufa de ulei si mergea ok.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 7 May 2009, 20:46
Post #139


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Am un zgomot ciudat(crancanit) cand am rotile drepte si misc foarte usor de volan stanga dreapta.
Cand aveam Renaultul 12 se mai intampla sa am acest tip de zgomot dar nu in aceasi conditie ci atunci cand apasam pe parte fata am masinii sau la denivelari mai puternice si erea de la vreo bieleta de directie.

Ce parere aveti,sa fie de la vreo bieleta sau ce poate fi? sad.gif
Am fost cam ocupat in ultimul timp si nu am avut timp sa desfac sa vad care e treaba.

PS.Caseta de directie si bieletele au fost schimbate de vreo 10000km.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutz_v
post 7 May 2009, 21:52
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 31 May 07




Pe pagina 3 a acestui forum am spus ca o sa va tin la curent cu ceea ce se intampla cu dupa ce voi achizitiona acel gel, ei bine a ajuns la mine intrun final si am fost putin dezamagit cand am vazut cat de mic este tubul care continea minunea, l-am introdus conform instructiunilor in pompa de directie si apoi am asteptat sa vad efectele.
Conform precizarilor de pe cutia produsului efectele ar fi trebuit sa apara dupa 1500 de Km parcursi..... asa ca nu am postat imediat si am asteptat sa parcurg respectivii Km.
Pe scurt .... problema mea sa rezolvat partial, adica nu a stopat de tot curgerea dar a limitato destul de mult ...... adica acum am comletat cu 100 ml de ulei la aproz 2000 de km iar inainte faceam oparatia asta cam la 500 de km si cred ca puneam mai mult decat 100ml

This post has been edited by danutz_v: 7 May 2009, 21:52


--------------------
Solenza Scala 2004 - HD 06 CNN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parazitu85
post 10 May 2009, 14:36
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 May 09




salutare tuturor posesorilor de solenza si nu numai
! tin sa spun ca de 2 zile sunt proprietarul unei solenza si prea tarziu am observat ca a fost lovita pe partea stanga fata(presupun ca lovitura a fost din lateral).marea problema e ca la viteza mai mare de 60km masina pare sa aibe un joc stanga dreapta iar daca iau mana de pe volan trage tare dreapta. imi puteti da niste sfaturi pt a remedia aceasta problema? multumesc anticipat


--------------------
soleza clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phptester
post 10 May 2009, 17:11
Post #142


Membru sub influenta alcoolului.


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 December 08




@parazitu85: verifica uzura presiunea in pneuri, uzura lor, vezi daca rotile sunt echilibrate, vezi daca caseta de directie nu cumva are joc, dupa ce rezolvi astea toate dute si fa unghiurile la masina.
De curiozitate cat ai dat pe ea si cum de nu ai vazut ca a fost lovita?


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC 10 QQQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parazitu85
post 11 May 2009, 09:48
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 May 09




phptester : am facut presiunea in pneuri..era un dezechilibru mare la cum ziceau cei de la vulcanizare ..nu mai stiu exact dar roata dreapta avea 2.2 atm iar cealalta 2.6 (cred ca am zis bine).penurile nu par prea uzate.am vb cu un mecanic sa ne uitam un pic la pivotul de pe partea stanga(am mai auzit cate un zgmotot ciudat)..poate problema e de acolo..
pe masina am 2900euro..
nu stiu cum de nu am vazut ca era lovita..eram prea entuziasmat ca imi cumpar masina..e prima mea masina..


--------------------
soleza clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
phptester
post 11 May 2009, 18:20
Post #144


Membru sub influenta alcoolului.


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 December 08




Daca e prima ta masina e de inteles sa fii entuziasmat, si la mine e prima masina pe care o am solenza asta si adevarul ca la cat de entuziasmat eram cand am luat-o si la cat de mult imi placea sigur nu bagam nici eu de seama daca era lovita.
Acum depinde cum si unde a fost lovita, poate a avut parte numai de o tamponare usoara. In legatura cu ce a zis mecanicul sa ai grija mare mai ales daca nu il cunosti sa nu cumva sa schimbi piese bune sau sa cheltui bani si nici sa nu rezolvi problema. Intradevar problema asta a ta poate fi si de la pivoti.
Multa bafta si cat mai multi km.


--------------------
Dacia Solenza Scala 2003 - BC 10 QQQ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parazitu85
post 11 May 2009, 18:35
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 10 May 09




nu pare lovita tare..acum nu stiu ce sa zic.. pe mecanic il cunosc..sta in bloc cu mine.maine ma duc sa o ridicam putin si sa ne uitam pe sub ea.am mari emotii si sper ca problema mea sa nu fie una grava.


--------------------
soleza clima 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 11 May 2009, 20:50
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(romanvs @ 7 May 2009, 20:46)
Am un zgomot ciudat(crancanit) cand am rotile drepte si misc foarte usor de volan stanga dreapta.
Cand aveam Renaultul 12 se mai intampla sa am acest tip de zgomot dar nu in aceasi conditie ci atunci cand apasam pe parte fata am masinii sau la denivelari mai puternice si erea de la vreo bieleta de directie.

Ce parere aveti,sa fie de la vreo bieleta sau ce poate fi? sad.gif
Am fost cam ocupat in ultimul timp si nu am avut timp sa desfac sa vad care e treaba.

PS.Caseta de directie si bieletele au fost schimbate de vreo 10000km.
*




"Crancanitul" se aude atunci cand masina este in miscare? De exemplu mergand fara sa accelerezi in treapta a 2-a si miscand usor volanul stanga-dreapta? La mine asa se intampla... si suspectez planetara, care de altfel NU bate.
O sa merg saptamana asta la service pt diagnostic...


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 13 May 2009, 18:33
Post #147


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Zgomotul respectiv(este ca un scartait de cauciuc) se aude pe loc si la viteza foarte mica(in treapta I),se aude atunci cand misc volanul.De asemenea se aude in deosebi pe asfalt atunci cand exista un pic de efort la virare.
Dupa ploaia de azi nu prea se mai aude... sad.gif
Suspectez vreo bieleta de directie.
Cand oi fi mai liber am s-o duc la "doctor" .

This post has been edited by romanvs: 13 May 2009, 18:34


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiu87
post 29 May 2009, 22:22
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 18 March 08
From: Resita




Buna seara.A inceput sa imi bata si mie pe stanga fata ceva si nu mi dau seama sigur ce e.Pocneste ceva cand si cand la mici denivelari si cateodata in curba spre stanga indiferent daca e scoasa din viteze sau nu ...cand misc de roata stanga dreapta are joc destul de mare unde e prinsa "bieleta de directie" in caseta .Stie cineva cum se poate demonta sa o schimb eu si apoi merg cu masina doar la refacut geometria ?


--------------------
Dacia Solenza Rapsodie 2003 - Numar de Caras
"In aceasta lume nimic nu este sigur in afara de moarte si taxe"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 4 Jun 2009, 20:58
Post #149


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Postez aici pentru ca nu stiu unde in alta parte. Problema este in felul urmator: acum cateva luni, prin noiembrie-decembrie a trebuit sa fac ITP. Toate bune si frumoase, doar ca a trebuit sa schimb "bieleta directie stanga". Am fost la service, au schimbat-o, au facut si unghiurile de directie, dar de atunci masina trage dreapta destul de mult la viteze de peste 80km\h (trage dreapta de la orice viteza, dar peste viteza asta este enervant; din cate am observat parca se mista si volanu' un pic spre freapta). Acum va intreb si eu, de ce trage dreapta daca s-a umbla in parteat stanga la directie? Cineva mi-a spus ca ar mai trebui "lungita" bieleta mellow.gif (din ce mi-a explicat nenea ala, bieleta asta are un filet pe ea si ar mai trebui umblat la filetu ala). Imi poate explica cineva ce trebuie sa fac (,) ca sa numai traga dreapta?

PS: scuzati exprimarea, dar nu am nici o treaba cu mecania....

This post has been edited by Iulikk: 4 Jun 2009, 21:04


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 4 Jun 2009, 21:04
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cel care ti-a facut unghiul nu se pricepea. Mergi la un alt service.
Degeaba se lauda multi ca fac directii pe calculator daca ei habar nu au sa lucreze cu acel calculator.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:06
Forum Renault