DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De la Moscova la New York, Dintr-o lume intr-alta

cj98czh
post 25 Jan 2019, 11:51
Post #31


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Gibonu, compari un low cost cu una de linie .... asa Wizz este de 5 ori peste Blue ... avioane mult mai noi ... de fapt cred ca au una din cele mai noi flote din EU ... dar tot un low cost raman ...

Eu zbor cam de 7-8 ori in interes de serviuciu/an (cate 2 avioane pe sens) + inca vreo 5-7 zboruri in interes personal ... si merg fie cu Lufthansa fie cu Tarom ... depinde de pret ... pot sa iti spun ca diferenta intre ele nu prea este ... mai mult la Tarom mancarea este mai ok decat la Lufthansa ...

Pt. interes personal .. aleg 99% lowcost .. pe motive evidente de pret ... de exemplu .. sambata plec la Lyon ... cost dus-intors 327 ron/3 persoane ... cu Wizz ... imi place ca este zbor direct ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jan 2019, 11:53
Post #32


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




In sistemul nostru de ofertare calatorii, pe Tarom ii gasim la cateogira low-cost, de altfel.
Legat de sistemul de entertainment, poate au facut o afacere buna luandu-l sehas, dar personal as fi luat decizia sa il scot din priza, pana devine functional in totalitate.

Singura diferenta la pret fata de lufthansa e ca la tarom am bagaj de cala la acelasi pret la care nemtii nu ofera. Dar in curand nu voi mai avea nevoie de serviciul asta, asa ca voi renunta la tarom.

Zborul meu e unul relativ scurt, daca am o carte cu mine si prind loc pe randul 5 la culoar e perfect, nu am de ce sa ma vait, dar un long-haul nu cred ca e placut in conditiile pe care le au acum.

P.S. Lufthansa nu e tot un soi de strutocamila de stat?


Mancarea in Tarom e buna? Data viitoare alege meniu cu continut mic de grasimi. Eventual la un zbor de dimi si la unul de seara. Astept. smile.gif

This post has been edited by MuciX: 25 Jan 2019, 11:55


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Jan 2019, 12:15
Post #33


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai le-am facut ... ca plec la 6 din CJ si pe la 9 si ceva din Buc. ... retur .. plec pe la 13 din paris si pe la 18 din Buc ... am cam atins .... mancarea este lux in comparatie cu sandwich cu margarina de la Lufthansa .. buna cat poate sa fie o mancare pe avion ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 25 Jan 2019, 14:04
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Plecand din Moscova unde nu am vazut decat rusi autentici iar cei ce se apropiau de termenul "imigrant" erau cei din orientul indepartat rus sau in cel mai bun caz din Asia, America si mai ales New York a venit ca un soc al diversitatii.

Nici nu am coborat bine din avion catre terminal si am devenit inconjurati de, probabil, toate natiile Pamantului, imbracati in toate porturile Pamantului si desigur vorbind toate limbile Pamantului.

O alta prima observatie pana ca sa punem piciorul in America, aeroportul fiind inca zona de vama - totul este ulta semnalizat. Dar absolut totul! "Atentie, scara rulanta", "Atentie incepe scara rulanta", "Atentie se termina scara rulanta" Atentie asta, atentia aia, atentie si iar atentie!

Intrarea in SUA era destul de animata insa din start americanii dau dovada de organizare exemplara.

Exista stewarzi peste tot care induma lumea efectiv tipand in gura mare ce are fiecare de facut. "Stati la coada in spatele fiecarui aparat, pana termina cineva!" Sunt cateva zeci de aparate self-service in care trebuie sa iti scanezi pasaportul / viza apoi sa urmezi pasii, adica sa iti iei electronic amprentele si sa ti se faca o poza. Primesti apoi un bon cu care te asezi la una din cele doua cozi, prima pentru cei cu bon (marea majoritate), a doua pentru cei cu bon dar cu un X pe el. Procedura in sine, pana aici, este identica pentru toata lumea, cetatean SUA sau nu. Dupa, cozile difera, cetatenii putand sta la o coada dedicata.

Coada se misca foarte repede, desi era deservita de doar 3 ghisee cu ofiteri de control vamal, doi pentru cei cu bon normal, unul pentru cei cu bon cu X. Am observat ca la cei cu bon X controlul era mai aprofundat, fiind iar luate amprente digitale de exemplu. Totusi, coada se misca si nu am vazut pe nimeni sa fie refuzat. De altfel tot personalul este extrem de amabil, impunator insa amabil, in spiritul indrumarii, atata timp cat nu simt ceva in neregula.

Ajunsi in fata ne-am prezentat impreuna la ofiter, am ras de modul in care am iesit in poze la aparatul self service (poza fiind facauta oarecum rapid nu prea ai timp sa te incadrezi in imagine sau sa zambesti) insa am fost asigurati ca doar ele vede poze. Ne-a intrebat daca am mai fost vreodata in SUA, am zis ca nu, apoi ne-a intrebat cand plecam si ne-a aplicat viza ADMITTED NYC in pasaport, cu valabilitate 6 luni, timpul maxim posibil de petrecut in SUA anual, in baza vizei.

Totul a durat cam 15 minute din momentul in care ne-am asezat la coada de la self service si pana am trecut de oficerul vamal.

Dupa accea ne-am luat bagajele si am trecut si de ultimul punct de control (aleatoriu, nu a oprit pe nimeni cat eram noi acolo si nici pe noi nu ne-a intrebat nimic) situat chiar in fata portii de iesire.

Si iata-ne in America!

Plecasem din Moscova la ora 10:00 si am ajuns la NYC in jur de ora 14:00. Cu alte cuvinte, aveam toata ziua in fata! Nici vorba de oboseala! De atlfel, pentru a compensa diferenta de ora ne-am propus sa incercam sa adormim odata cu orasul NY, cat ma aproape de ora normala de culcare.

Am luat un taxi de la aeroport si aici totul foarte bine organizat. Esti indrumat catre taxiurile libere de catre stewarzi din zona special amenajata, fara abordari de genul "mergeti in Manhatten sefu'?"

Cost taxi JFK - Manhatten 50 de dollari plus bacsis, repetat obsesiv de catre sofer, nu cumva sa raman fara. De altfel costul asta este oarecum general valabil in oras, cu un plus probabil de 10-15 dolari in functie de hotelul de unde de duc/iau.

Am avut parte de un sofer de taxi din Haiti, foarte vorbaret, care ne-a povestit despre Trump, viata sa acolo din ultimii 30 de ani si cum a resimtit schimbarea Americii in perioada asta.


IMG_6516.jpg ( Size: 652.62k ) Number of downloads: 680

Prima poza in America este reprezentativa pentru ceea ce am vazut in aceasta tara (din putinul cat am vazut defapt) si cu precadere in NYC. Fortele statele de politie controland traficul catre Manhatten.


IMG_6525.jpg ( Size: 929.37k ) Number of downloads: 692
IMG_6526.jpg ( Size: 887.66k ) Number of downloads: 670

O strata tipica din Manhatten - tot timpul cineva livreaza ceva, ridica ceva, aduce ceva, scoate ceva dintr-o cladire, curata trotuarul, intra sau iese. Impresia clara este ca NYC nu doarme, zicala asta celebra chiar este potrivita.

IMG_6533.jpg ( Size: 860.46k ) Number of downloads: 661


NYC ne-a intampinat cu ploaie, insa dupa frigul din Moscova cele plus 14 grade celsius ne-au dat un suflu aparte.

IMG_6542.jpg ( Size: 852.08k ) Number of downloads: 652

NYPD la datorie, ca totdeauna pe durata sederii. Mai multe despre acest subiect - NYPD - voi povesti odata ce voi ajunge la ziua de Anul Nou, cand am vazut pe strada efective de politie cum nu am mai vazut vreodata (nici un Turcia, nici in Israel sau Palestina).

Dupa ce am lasat la hotel bagajele am luat-o la picior prin Manhatten. Am avut un hotel chiar in inima Manhatten-ului asa ca explorarea sa pe jos a fost si usoara si placuta. Primul obiectiv pe care l-am vazut, care defapt ne-a iesit in cale pe strada, a fost Empire State Building (pe dinafara deocamdata), dar asupra sa o sa revin mai in detaliu odata ce o vom si vizita.

IMG_6565.jpg ( Size: 689.57k ) Number of downloads: 113
IMG_6569.jpg ( Size: 799.59k ) Number of downloads: 84
IMG_6573.jpg ( Size: 691.58k ) Number of downloads: 79
IMG_6574.jpg ( Size: 517.39k ) Number of downloads: 78


Pana una alta am vazut Cladirea Flatiron, initial Cladirea Fuller, un triunghi cu 22 de etaje, construit in 1902. Cunoscand din multele pelicule americane locatia am incercat un sentiment aparte, placut si oarecum de "chiar suntem aici?". Da, suntem...!

IMG_6547.jpg ( Size: 736.99k ) Number of downloads: 94
IMG_6552.jpg ( Size: 576.68k ) Number of downloads: 87


Seara s-a incheiat cu o pizza newyork-eza autentica, intr-un locat italienesc de familie, in care blatul era facut de mana, iar adolescentii familieri serveau la masa. Excelenta, si pizza dar si vinul rosu!

Ne-a relaxat dupa zborul lung si deja vorbeam la trecut despre experienta frumoasa din Moscova, cum aveam sa revenim curand la St. Petersburg si cum si ce anume urma sa facem in SUA.

Intre timp s-a inserat si in drum spre hotel ne-am bucurat de un NYC intunecat, dar cald si primitor!

IMG_6584.jpg ( Size: 599.51k ) Number of downloads: 100
IMG_6591.jpg ( Size: 614.15k ) Number of downloads: 85



Inchei aceasta prima zi in NYC cu imaginea de mai jos, din cafeneaua hotelului in care am stat, tipic pentru NYC, cu un ospatar vorbaret, american, parca desprins din filmele anilor 30-40, un loc in care ma gandesc cu placere sa ajung iar.

IMG_6528.jpg ( Size: 609.6k ) Number of downloads: 105


This post has been edited by alecsz99: 25 Jan 2019, 14:19


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Jan 2019, 05:01
Post #35


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(Thaddaus @ 25 Jan 2019, 10:54)
Daca zbori cu norvegian, wow sau alta companie europeana low cost ,nu prea primesti ce ai zis tu.

Ai găsit cui sa-i explici...unuia care zboară in SUA de câteva zeci de ori pe an NUMAI cu LowCost!
Dacă nu ai primit ceea ce trebuia înseamnă ca nu ai cerut....sau ai dormit in timpul serviri!
Pentru cei care nu știu companiile LowCost nu prea au flota proprie de avioane INTERCONTINENTALE și închiriază zboruri(locuri) in avioanele mari ale companiilor serioase.
Eu tot timpul caut bilete dus/întors București-Miami cu decolare peste 6-12 luni pentru care plătesc cam 400€...bagaj de cala/mâncare inclusă!
Bilet cumpărat prin diferite compani de zbor și transportat cu avion de la alta companie....și la toate am beneficiat de servici impecabile chiar dacă costul a fost unul modic.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Jan 2019, 05:41
Post #36


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(alecsz99 @ 25 Jan 2019, 15:04)
Manhatten

Manhattan tongue.gif

Super experienta, sper sa bifez si eu NY anul asta. Asteptam continuarea!


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 26 Jan 2019, 10:02
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(Fratzica @ 26 Jan 2019, 06:41)
Manhattan tongue.gif

Super experienta, sper sa bifez si eu NY anul asta. Asteptam continuarea!
*



Buna corectia, de altfel tot textul este scris in mod "draft" fara sa fie corectat ulterior asa ca va rog sa scuzati inevitabilele greseli datorate grabei, nu sunt intentionate.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jan 2019, 10:22
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(espacern @ 26 Jan 2019, 06:01)
închiriază zboruri(locuri) in avioanele mari ale companiilor serioase.
*


Alitalia foloseste pentru zborurile Bucuresti-Catania (Sicilia) locuri in avioanele Blue Air.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 29 Jan 2019, 13:37
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Dupa un zbor lung si o zi si mai lunga, fara ca macar sa stim cate ore a avut pentru noi, a urmat un somn pe masura si o trezire dupa ora noastra oarecum obisnuita, ceea ce pentru NYC insema ora 4:00 dimineata. Diferenta de fus orar isi spune cuvantul in primele zile, dar atat timp cat zbori spre vest si castigi orele, spre deosebire de zborurile catre est unde le pierzi, acomodarea este mai usoara. Plus ca ai si toata ziua in fata.

Cum orasul este totdeauna treaz, poti manca micul dejul la orice ora, metroul este non stop, asa ca acomodarea este mai usoara decat pare.

Prima noastra experienta cu metro-ul ne-a dus catre statia Whitehall, in sudul Manhattan-ului, cu intentia de a vedea zona respectiva si mai ales Statuia Libertatii.

Metro-ul in New York este destul de complex la inceput, insa odata ce te obisnuiesti merge repede. In primul rand exista intrari diferite pentru peroane. Daca intri pe peronul gresit (cum evident ca orice incepator va face) este imposibil sa treci la linia de vis-a-vis, trebuie sa iesi, sa platesti inca o intrare si apoi sa mergi la peronul corect. Urmaresti liniile si culorile aferente, te asiguri ca nu este weekend sau seara tarziu (caz in care nu toate liniile functioneaza) apoi astepti. Fata de Moscova unde trenurile veneau efectiv unul dupa celalalt, aici timpii de asteptare sunt pana la 10-12 minute. Odata ce am invatat sistemul, a mers repede. Am dat chiar si peste o statie inchisa pentru lucrari (fiind sambata) si ne-am descurcat sa ajungem unde trebuie.

Cardurile de metrou se cumpara de la un automat, plata facandu-se exclusiv cu cardul bancar.
Costul unei calatorii cu metroul este de 2.75$, biletul fiind valabil si la autobuze (noi nu le-am incercat).


IMG_6623.jpg ( Size: 120.85k ) Number of downloads: 97
IMG_6634.jpg ( Size: 111.77k ) Number of downloads: 76
IMG_6640.jpg ( Size: 91.87k ) Number of downloads: 75


Este foarte util sa utilizati o harta pdf a metroului pe telefonul mobil, se poate descarca de pe mai multe site-uri, in acest fel stii totdeauna unde esti si mai ales cum ajungi undeva.

Metroul este folosit de absolut toata lumea, insa exista o diferenta semnificativa de atmosfera intre diferitele zone din oras - Harlem vs Downtown de exemplu.

Revenind la zona de sud a Manhattan, adica Lower Manhattan, am ajuns devreme acolo insa deja era coada enorma la ferry-ul catre Statuia Libertatii. Ne-am orientat putin si am decis ca nu face sens sa stam la o coada de cateva ore doar ca sa vedem ceea ce deja vedea si de pe mal.

IMG_6648.jpg ( Size: 164.82k ) Number of downloads: 91
IMG_6649.jpg ( Size: 151.79k ) Number of downloads: 72
IMG_6652.jpg ( Size: 339.19k ) Number of downloads: 72


Am descoperit ca Manhattan este un loc excelent pentru a fi descoperit la picior.

Zilnic am parcurs in jur de 17-20 de km pe jos descoperind fiecare coltisor din Manhattan, fiecare cladire renumita, fiecare cartier, fiecare loc pe care ne-am dorit sa-l vedem.

Cateva poze din Lower Manhattan, cu majoritatea obiectivelor turistice din zona si nu numai:

IMG_6680.jpg ( Size: 123.49k ) Number of downloads: 82
IMG_6681.jpg ( Size: 114.27k ) Number of downloads: 61
IMG_6683.jpg ( Size: 145.83k ) Number of downloads: 60
IMG_6686.jpg ( Size: 152.74k ) Number of downloads: 60
IMG_6692.jpg ( Size: 144.35k ) Number of downloads: 62
IMG_6696.jpg ( Size: 145.17k ) Number of downloads: 60

IMG_6698.jpg ( Size: 138.84k ) Number of downloads: 67
IMG_6701.jpg ( Size: 131.74k ) Number of downloads: 62
IMG_6705.jpg ( Size: 134k ) Number of downloads: 52
IMG_6711.jpg ( Size: 110.99k ) Number of downloads: 51
IMG_6713.jpg ( Size: 162.21k ) Number of downloads: 56
IMG_6714.jpg ( Size: 121.54k ) Number of downloads: 55

IMG_6725.jpg ( Size: 120.1k ) Number of downloads: 52
IMG_6728.jpg ( Size: 141.9k ) Number of downloads: 47
IMG_6741.jpg ( Size: 136.46k ) Number of downloads: 48

IMG_6744.jpg ( Size: 137.74k ) Number of downloads: 56


Dupa incidentele care au schimbat profund orasul New York la 9 Septembrie 2001 - schimbari care se vad si astazi atat in conceptia cat si mentalitatea new york-eza, pe locul fostului World Trade Center, americanii au facut un lucru foarte american, adica au ridicat ce-a mai inalta cladire din America si din emisfera vestica si a sasea ca inaltime din lume - One World Trade Center.

IMG_6733WTC.jpg ( Size: 150.57k ) Number of downloads: 81

9/11 memorial

IMG_6734WTC.jpg ( Size: 128.43k ) Number of downloads: 78
IMG_6739WTC.jpg ( Size: 61.25k ) Number of downloads: 76


Un loc deosebit, atat prin factorul psihologic indus de faimosul sau renume, de cultura cinematografica dar si de frumusetea locului este Broklyn Bridge si zona de promenada aferenta.


IMG_6760.jpg ( Size: 96.9k ) Number of downloads: 77
IMG_6764.jpg ( Size: 94.06k ) Number of downloads: 65
IMG_6766.jpg ( Size: 97.71k ) Number of downloads: 62
IMG_6772.jpg ( Size: 71.58k ) Number of downloads: 56
IMG_6779.jpg ( Size: 110.96k ) Number of downloads: 53
IMG_6784.jpg ( Size: 141.74k ) Number of downloads: 52
IMG_6787.jpg ( Size: 114.19k ) Number of downloads: 51
IMG_6787.jpg ( Size: 114.19k ) Number of downloads: 51
IMG_6765.jpg ( Size: 93.35k ) Number of downloads: 46


Constructia podului a inceput in anul 1869 si a durat nu mai putin de 14 ani, pana in 1883. Initial s-a numit Podul New York si Brooklyn, Podul East River ca in final sa ia celebrul nume de astazi. Actual este parte din patromoniul national american.

- va urma -

This post has been edited by alecsz99: 29 Jan 2019, 13:39

Attached thumbnail(s)
IMG_6789.jpg ( Size: 96.61k ) Number of downloads: 58


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Jan 2019, 14:58
Post #40


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@gibonu, daca nu tarom, iau air france, un vinisor tot e chiar daca mancara emai subtire ca la tarom. La blue air e pe ban mancarea, nu? Oricum, eu am sanse mai mari de detroit decat de new york


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Jan 2019, 17:45
Post #41


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La câțiva metri de statuia cu taurul de metal se afla o alta statuie mult mai mică și mai frumoasa....din păcate in cele mai multe cazuri trece neobservata mai ales ca zona este una foarte aglomerata.
Eu am vizitat statuia cu taurul de metal dimineața devreme și nu era nimeni prin preajma ei....plecam de la hotel cu bicicleta dimineața la ora 6 pana pe la ora 9 când începea traficul.

Attached thumbnail(s)
IMG_0459.JPG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 108
IMG_0458.JPG ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 123


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 29 Jan 2019, 23:11
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(cj98czh @ 25 Jan 2019, 13:51)
Gibonu, compari un low cost cu una de linie .... asa Wizz este de 5 ori peste Blue ... avioane mult mai noi ... de fapt cred ca au una din cele mai noi flote din EU ... dar tot un low cost raman ...


Corect, compar o companie low cost [Blue Air] cu una de linie [Tarom]. Iar rezultatul este suprinzator, in sensul ca cea low cost este net superioara celei de linie.

In alta ordine de idei, compar doua companii romanesti. Astfel, comparatia cu Wizz nu are rost. Probabil ca Ryan Air sau Easy Jet sunt peste Wizz.

@einstein1984
Ti s-a explicat deja in acest topic ca Tarom-ul nu mai zboara de multi ani in America de Nord. Si probabil nici nu va zbura prea curand.

@alecsz99
Foarte tare. Asteptam continuarea.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jan 2019, 23:21
Post #43


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(gibonu @ 29 Jan 2019, 23:11)
Corect, compar o companie low cost [Blue Air] cu una de linie [Tarom]. Iar rezultatul este suprinzator, in sensul ca cea low cost este net superioara celei de linie.
*



La ce ? ca am zburat destul cu ambele ... si nu prea le-as asemana ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Jan 2019, 00:11
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@cj98czh

Blue Air este peste Tarom la numarul de curse, la destinatiile deservite si la tariful perceput pentru bicicleta in avion.

Pentru un zbor de cateva ore spre majoritatea destinatiilor din Europa, chiar ma doare doare la basca daca primesc sau nu mancare in avion.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Jan 2019, 07:56
Post #45


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@czh, o fi ieftin, dar cand ai si bagaje... nu mai e asa ieftin.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Jan 2019, 09:39
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@einstein1984

Depinde de bagaje. Daca ai o bicicleta, chiar e japca la Tarom.

In alta ordine de idei, ultimul zbor cu Blue Air a fost anul trecut, Bucuresti - Sttutgart, dus-intors, pret 230 euro (cu un bagaj de cala si o bicicleta).

Adica 115 Euro / segment de zbor, ceea ce mi se pare rezonabil.

E adevarat ca biletul l-am cumparat in ianuarie iar zborurile au fost in iunie.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 30 Jan 2019, 09:53
Post #47


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 29 Jan 2019, 23:11)
Probabil ca Ryan Air sau Easy Jet sunt peste Wizz.

*



Nu. Ryan are avioane mai vechi pe cursele de Bucuresti, servicii mai slab organizate si personal mai cu lipsuri in cei 7 ani de acasa.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Jan 2019, 12:17
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@tatabobu

Posibil. Cu Ryan Air am zburat o singura data, in septembrie 2018 de la Bucuresti la Berlin si retur, asa ca nu prea am termen de comparatie. Cu Easy Jet n-am avut ocazia.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 30 Jan 2019, 15:23
Post #49


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Exista un topic special deschis pentru discuții despre companiile aeriene....mai bine lăsați omul sa povestească aici despre calatoria făcută!
Mulțumesc!

This post has been edited by espacern: 30 Jan 2019, 15:24


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 30 Jan 2019, 17:12
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@espacern

Roger.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 2 Feb 2019, 20:45
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Este uimitor cum in vacanta uiti de tine in sensul ca lucruri care acasa pur si simplu nu ar face sens, in locurile indepartate fac! Unul dintre ele a fost mersul pe jos, mult, interesant si foarte agreabil!

De la Brooklyne Bridge ne-am pus ambitia de a ajunge din Lower Manhattan inapoi la hotel, adica in centru, pe jos. Cu Google Maps pe telefon am cautat drumul care sa ne arate si obiectivele din zona, chiar daca asta a insemnat sa mai si face unele ocoluri, mai mici sau mai mari.

Prima zona a fost Wall Street, sininomul pietelor financiare internationale.

Zona este parctic o strada ingusta, inchisa traficului auto si pazita cu foarte mult sens de raspundere, baricadata pe masura!

Cateva repere - Bursa (New York Stock Exchange) si Biserica Trinity Church. Biserica aceasta are o istorie foarte interesanta, fiind unul dintre cei mai mari proprietari istorici de teren din Manhattan, teren dobandit in 1705 printr-un decred regal al Reginei Anne a Marii Britanii. Desi anii au trecut si mare parte din teren a fost vandut, totusi chiar si acum Biserica Trinity continua sa fie unul dintre cei mai mari proprietari de teren din Manhattan cu peste 56.000 mp. Veniturile datorate acestor proprietati, chirii pe terenuri in fapt, fac din aceasta Biserica una dintre cele mai bogate din lume.

IMG_6703.jpg ( Size: 74.61k ) Number of downloads: 116
IMG_6704.jpg ( Size: 145.29k ) Number of downloads: 96
IMG_6705.jpg ( Size: 134k ) Number of downloads: 91
IMG_6744.jpg ( Size: 137.74k ) Number of downloads: 85
IMG_6747.jpg ( Size: 127.66k ) Number of downloads: 91


Trebuie spus in acest moment ca vremea a tinut foarte mult cu calatorii, fiind o zi de primavara, calda cu aproximativ 15 grade celsius. Asta a facut ca NYC, un oras aglomerat si plin de viata, sa isi scoata toti locuitorii din casa. Cam asa arata promedata de pe Brookly Bridge:

IMG_6810bbridge_full.jpg ( Size: 81.48k ) Number of downloads: 72


Dupa ce ne-am luptat putin cu aglomeratia am coborat podul inapoi in Manhattan, descoperind zona de acces catre pod si arhitectura ei, printre care si Primaria NY, o cladire mica, cocheta dar modesta avand in vedere arhitectura si economia orasului, situata unde altundeva decat in City Hall Park.

IMG_6796.jpg ( Size: 99.38k ) Number of downloads: 68
IMG_6807.jpg ( Size: 90.11k ) Number of downloads: 54
IMG_6818.jpg ( Size: 111.44k ) Number of downloads: 57
IMG_6819.jpg ( Size: 85.23k ) Number of downloads: 53




IMG_6828.jpg ( Size: 179.33k ) Number of downloads: 57

Primaria NYC


IMG_6832.jpg ( Size: 172.21k ) Number of downloads: 63

Amsterdam in Manhattan, candva zona fiind parte a Noii Olande, de la 1614 pana la 1667 si numindu-se desigur New Amsterdam.

IMG_6741_LOFT_CANDIES.jpg ( Size: 136.46k ) Number of downloads: 63

Loft INC, cel mai mare producator de bomboane din lume in anii '20, cu o istorie tumultoasa si americana, cu preluari de catre alte mari companii, investitii ale unor magnati, vremuri de glorie si decadere, pentru ca in 1994 totul sa se termine. Totusi, locatia exista si astazi in NY.

Dupa putina odihna la hotel, necesar, caci sa nu uitam ca numai cu cateva zeci de ore inainte eram la Moscova, pe seara ne-am propus sa vedem zona Broadway si Times Square.

Prima oprire a serii a insemnat Macy's. Comparativ cu GOM-ul moscovit, consideram rusia peste america din punct de vedere al luxului insa aici chiar poti cumpara ceva, spre deosebire de GOM unde...ai lasa mii de euro...

IMG_6839.jpg ( Size: 106.72k ) Number of downloads: 74
IMG_6841.jpg ( Size: 114.87k ) Number of downloads: 54
IMG_6843.jpg ( Size: 153.4k ) Number of downloads: 53


IMG_6846.jpg ( Size: 127.59k ) Number of downloads: 61

Exemplu de marketing american dar si de mediu de business - Camionete din care se vind acadele. Nu va lasati inselati de imagini, este doar marketing, vand doar acadele normale!

Broadway este vibrant, aglomerat, agitat, stralucit, intrigant si plin de istorie. Cladirile au fatadele impanzite de reclame, anunturi, promotii, stiri si postere de teatru sau cinema. Chiar in centru este o sectie de politie a NYPD si o zona de recrutare a armatei SUA.

IMG_6847Broadway.jpg ( Size: 111.4k ) Number of downloads: 75
IMG_6848.jpg ( Size: 161k ) Number of downloads: 52
IMG_6851.jpg ( Size: 121.28k ) Number of downloads: 47
IMG_6852.jpg ( Size: 158.92k ) Number of downloads: 44
IMG_6855.jpg ( Size: 125.6k ) Number of downloads: 39
IMG_6857.jpg ( Size: 170.2k ) Number of downloads: 37
IMG_6860.jpg ( Size: 163.8k ) Number of downloads: 37
IMG_6862.jpg ( Size: 142.73k ) Number of downloads: 39
IMG_6863.jpg ( Size: 148.82k ) Number of downloads: 42
IMG_6864.jpg ( Size: 158.12k ) Number of downloads: 37
IMG_6868.jpg ( Size: 150.48k ) Number of downloads: 33
IMG_6870.jpg ( Size: 107.71k ) Number of downloads: 31
IMG_6878.jpg ( Size: 148.09k ) Number of downloads: 31
IMG_6885.jpg ( Size: 138.13k ) Number of downloads: 31
IMG_6886.jpg ( Size: 118.88k ) Number of downloads: 42


Dupa ce am parcurs peste 20 de kilometri pe jos, dupa ce am vazut Lower Manhattan cu ale sale puncte istorice, cu One World Trade Center, cu Statuia Libertarii si Governors Island in fundal, dupa ce ne-am plimbat pe Brooklyn Bridge, dupa ce am vazut Wall Street, Trinity Church, New Amsterdam, dupa Broadway, teatre, magazine, restaurante, dupa Times Square, dupa aglomeratie, agitatie si animatie cladirea Empire State Building ne-a ghidat inapoi spre hotel si am mai gasit energia de a ne dori sa o vizitam. Din pacate coada de afara era pur si simplu imposibila si greu de imaginat. Asa ca ne-am multumit (deocamdata) cu inca o vedere de afara si cu o masa mexicana autentica.

IMG_6895.jpg ( Size: 79.22k ) Number of downloads: 79
IMG_6904.jpg ( Size: 115.03k ) Number of downloads: 78


Apoi somn si vise, oare cum se vede New York-ul de la etajul 102?




--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Feb 2019, 00:54
Post #52


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(alecsz99 @ 2 Feb 2019, 20:45)
Apoi somn si vise, oare cum se vede New York-ul de la etajul 102?

Păcat ca nu ai știu ca biletele se cumpara cel mai bine online cu opțiunea acces prioritar....la Empire State Building inclusiv.
Așa nu mai stai la coada normala pentru ca accesul in clădire este unul rapid dacă ai bilet prioritar...și se urca cu niște lifturi care au display pe tavan sa nu realizezi viteza mare de accensiune.
Se poate vizita etajul 86 placat cu geamuri fixe...sau sus la etajul 102 unde printre gratii și vânt poți viziona New York-ul aflat sub tine!

Attached thumbnail(s)
IMG_0499.JPG ( Size: 435.89k ) Number of downloads: 98
IMG_0498.JPG ( Size: 852.88k ) Number of downloads: 86


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 12 Feb 2019, 20:01
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Nu am stiut de biletele online si nici de optiunea de prioritate, tocmai de asta sunt bune forumurile! Insa am reusit sa aflat online care sunt cele mai bune ore de vizitare, iar sfatul era sa venim fie dimineata la deschidere fie in jurul pranzului.

Cum nu ne acomodasem inca 100% cu ora Americii, ne-am trezit, am avut timp de mic dejun si apoi am pornit catre Empire State Building, aflata la doar cativa pasi de hotel.

Am ajuns fix in momentul in care deschideau, cand afara incepeau sa monteze tensabarrierele tipice si care in sine sunt reprezentative pentru NYC - se afla peste tot, oriunde se poate forma un minim de coada - la intrarea intr-un restaurant, intr-un bar, cafenea, teatru, cinematograf, oriunde!

Asa ne-am inceput dimineata, urcand pana la etajul 102 al celebrei cladiri:

IMG_6909.jpg ( Size: 87.22k ) Number of downloads: 44
IMG_6910.jpg ( Size: 89.99k ) Number of downloads: 37
IMG_6916.jpg ( Size: 75.26k ) Number of downloads: 39
IMG_6920.jpg ( Size: 140.09k ) Number of downloads: 39
IMG_6924.jpg ( Size: 164.26k ) Number of downloads: 35
IMG_6925.jpg ( Size: 131.95k ) Number of downloads: 26
IMG_6932.jpg ( Size: 151.71k ) Number of downloads: 24
IMG_6935.jpg ( Size: 136.94k ) Number of downloads: 29
IMG_6940.jpg ( Size: 156.1k ) Number of downloads: 30
IMG_6941.jpg ( Size: 165.42k ) Number of downloads: 27
IMG_6944.jpg ( Size: 91.66k ) Number of downloads: 25
IMG_6949.jpg ( Size: 148.45k ) Number of downloads: 22
IMG_6950.jpg ( Size: 168.29k ) Number of downloads: 24
IMG_6954.jpg ( Size: 94.64k ) Number of downloads: 26
IMG_6960.jpg ( Size: 125.45k ) Number of downloads: 22
IMG_6962.jpg ( Size: 158.77k ) Number of downloads: 24
IMG_6969.jpg ( Size: 63.19k ) Number of downloads: 24
IMG_6971.jpg ( Size: 79.91k ) Number of downloads: 20
IMG_6980.jpg ( Size: 92.91k ) Number of downloads: 18
IMG_6983.jpg ( Size: 187.94k ) Number of downloads: 24
IMG_7002.jpg ( Size: 73.49k ) Number of downloads: 24
IMG_7006.jpg ( Size: 113.04k ) Number of downloads: 25
IMG_7007.jpg ( Size: 56.89k ) Number of downloads: 28
IMG_7009.jpg ( Size: 95.95k ) Number of downloads: 30
IMG_7066.jpg ( Size: 98.74k ) Number of downloads: 29
IMG_7067.jpg ( Size: 81.44k ) Number of downloads: 28
IMG_7068.jpg ( Size: 81.15k ) Number of downloads: 40
IMG_7077.jpg ( Size: 118.71k ) Number of downloads: 40
IMG_7078.jpg ( Size: 111.65k ) Number of downloads: 29



In timp ce vizitam Empire State Building au cazut si primii si de altfel singurii fulgi de zapada pe care i-am vazut in America, insa foarte timid, parca doar sus erau fulgi de zapada, cand am ajuns din nou jos, cu picioarele pe pamant, abia daca mai ploua, o picatura aici, una acolo.

Urmatatoarea destinatie a zilei a fost una pe care mi-o doream cu ardoare sa o vad, Yankee Stadium, stadionul faimoasei echipe de basebal si a NYC FC Football Club.


IMG_7084.jpg ( Size: 88.9k ) Number of downloads: 36
IMG_7085.jpg ( Size: 95.92k ) Number of downloads: 29
IMG_7090.jpg ( Size: 90.02k ) Number of downloads: 25
IMG_7096.jpg ( Size: 119.24k ) Number of downloads: 24
IMG_7098.jpg ( Size: 70.22k ) Number of downloads: 26


Nu am plecat de aici fara lucruri mai greu de gasit in Europa - tricouri cu legendele Yankees, mingi de baseball.

Ajunsi la Yankee Stadium cu metroul, am pleat de acolo tot la fel, catre o alta destinatie recunoascuta de orice fan NYC si in mod cert de orice fan Seinfeld - Tom's Restaurant, fata din film a celebrei cafenele in care isi faceau veacul Jerry, George, Kramer si Elaine.

In drum spre restaurant am avut ocazia sa vedem, la picior, arhitectura tipica din Upper West Side:

IMG_7120.jpg ( Size: 144.04k ) Number of downloads: 42


In cale ne-a iesit si Catedrala Saint John the Divine, situata pe Amsterdam Avenue, a carei arhitectura nu trebuie sa insele privitorul - a fost deschisa prima data in 1941, cu o saptamana inainte de Pearl Harbor.

IMG_7118.jpg ( Size: 132.08k ) Number of downloads: 42


In final am ajuns la Tom's si am avut sansa sa gasim un loc, fie ele si la counter.


IMG_7123.jpg ( Size: 87.22k ) Number of downloads: 50
IMG_7124.jpg ( Size: 101.82k ) Number of downloads: 48
IMG_7130.jpg ( Size: 114.04k ) Number of downloads: 48
IMG_7136.jpg ( Size: 113.79k ) Number of downloads: 52
IMG_7137.jpg ( Size: 122.94k ) Number of downloads: 53
IMG_7138.jpg ( Size: 142.39k ) Number of downloads: 51
IMG_7141.jpg ( Size: 130.26k ) Number of downloads: 46
IMG_7142.jpg ( Size: 109.56k ) Number of downloads: 41
IMG_7143.jpg ( Size: 92.26k ) Number of downloads: 42
IMG_7152.jpg ( Size: 137.74k ) Number of downloads: 47
IMG_7154.jpg ( Size: 106.12k ) Number of downloads: 39



Atmosfera tipica de fast food, ieftin, rapid, mancare grasa si gustoasa, staff foarte prietenos si cu totul cu un aer old fashion - nota scrisa pe carnetel, foaia rupta, cu ea te prezinti la casa si platesti.

O experienta aparte, care mi-a ramas in suflet, pana la urma am crescut cu serialul asta, sa fiu acolo a fost deosebit!

Urmatoarul obiectiv care ne-a iesit in cale, mergand pe jos catre hotel a fost The Metropolitan Museum of Art - The Met, cum il numesc cu drag New Yorkezii.

Este de departe cel mai mare muzeu in care am intrat, de departe cel mai diversificat si o observatie notabila trebuie facuta. Americanii au strans aici cele mai frumoase, mari, faimoase, impunatoare si valoroase exponate. Armuri am vazut peste tot prin Europa, dar cele mai frumoase armuri le-am vazut la The Met. Arme am vazut in multe locuri, insa cele mai frumoase arme le-am vazut la The Met. Si lisat poate continua. Retin astfel aici mentalitatea americana de a aduna ceea ce e mai bun - minti umane, obiecte, ideologii, stiinta, arta, cultura.

Muzeul este de asemenea absolut imens, de altfel biletul de intrare fiind valabil 2 zile. Exista sectiuni pentru orice - zona egipteana, zona japoneza, zona americana, zona nativilor americani, zona otomana, zona italiana, zona de pictura, zona de arme, zona de mobila, zone si zone. Exista pana si un fragment de templu egiptean in interiorul muzeului.

Probabil ca as putea sa pun mii de poze cu cele vazute la The Met - incerc insa sa nu exagerez si sa nu plictisesc:

IMG_7155.jpg ( Size: 103.09k ) Number of downloads: 40
IMG_7158.jpg ( Size: 118.04k ) Number of downloads: 25
IMG_7159.jpg ( Size: 125.15k ) Number of downloads: 24
IMG_7160.jpg ( Size: 78.43k ) Number of downloads: 24
IMG_7163.jpg ( Size: 109.61k ) Number of downloads: 19
IMG_7164.jpg ( Size: 184.8k ) Number of downloads: 19
IMG_7167.jpg ( Size: 121.84k ) Number of downloads: 14
IMG_7182.jpg ( Size: 106.74k ) Number of downloads: 15
IMG_7197.jpg ( Size: 65.91k ) Number of downloads: 15
IMG_7198.jpg ( Size: 90.75k ) Number of downloads: 13
IMG_7202.jpg ( Size: 109.65k ) Number of downloads: 14
IMG_7204.jpg ( Size: 96.6k ) Number of downloads: 15
IMG_7209.jpg ( Size: 122.84k ) Number of downloads: 14
IMG_7217.jpg ( Size: 88.37k ) Number of downloads: 14
IMG_7218.jpg ( Size: 104.39k ) Number of downloads: 12
IMG_7219.jpg ( Size: 114.5k ) Number of downloads: 13
IMG_7223.jpg ( Size: 110.95k ) Number of downloads: 15
IMG_7224.jpg ( Size: 134.32k ) Number of downloads: 11
IMG_7234.jpg ( Size: 97.55k ) Number of downloads: 17
IMG_7236.jpg ( Size: 90.24k ) Number of downloads: 19
IMG_7237.jpg ( Size: 76.96k ) Number of downloads: 20
IMG_7238.jpg ( Size: 84.77k ) Number of downloads: 19
IMG_7251.jpg ( Size: 108.36k ) Number of downloads: 16
IMG_7253.jpg ( Size: 83.45k ) Number of downloads: 17
IMG_7255.jpg ( Size: 98.02k ) Number of downloads: 17
IMG_7270.jpg ( Size: 83.78k ) Number of downloads: 22
IMG_7273.jpg ( Size: 67.77k ) Number of downloads: 22
IMG_7275.jpg ( Size: 94.28k ) Number of downloads: 14
IMG_7279.jpg ( Size: 76.22k ) Number of downloads: 15
IMG_7282.jpg ( Size: 56.1k ) Number of downloads: 20
IMG_7283.jpg ( Size: 93.06k ) Number of downloads: 22
IMG_7285.jpg ( Size: 72.65k ) Number of downloads: 17
IMG_7330.jpg ( Size: 118.27k ) Number of downloads: 15
IMG_7335.jpg ( Size: 121.24k ) Number of downloads: 14
IMG_7336.jpg ( Size: 61.51k ) Number of downloads: 12
IMG_7337.jpg ( Size: 102.85k ) Number of downloads: 15


Drumul pe jos catre hotel ne-a scos apoi in care Central Park, o plimbare inedita prin, poate, cel mai faimos parc din lume. Nu am vizitat propriu zis, doar am trecut prin el, cu dorinta de a reveni si de a vedea mai indeaproape faimoasa zona de intrare in parc de la Hotel The Plaza, faimos pentru filmul Singru Acasa 2 - Pierdut in NYC.

Doar in trecere deocamdata:

IMG_7377.jpg ( Size: 104.06k ) Number of downloads: 39
IMG_7378.jpg ( Size: 91.7k ) Number of downloads: 35
IMG_7379.jpg ( Size: 132.37k ) Number of downloads: 36
IMG_7380.jpg ( Size: 162.56k ) Number of downloads: 35
IMG_7389.jpg ( Size: 104.15k ) Number of downloads: 35
IMG_7398.jpg ( Size: 132.4k ) Number of downloads: 35
IMG_7406.jpg ( Size: 130.89k ) Number of downloads: 34




IMG_7416.jpg ( Size: 142.12k ) Number of downloads: 46


Trump Tower, pazit armat, din motive evidente

Ultimul obiectiv major vazut in ziua aceasta a fost statia de tren Grand Central Station, opera viziunii magnatului Cornelius Vanderbilt.

IMG_7444.jpg ( Size: 128.84k ) Number of downloads: 57
IMG_7457.jpg ( Size: 137.83k ) Number of downloads: 47



Este clar. in concediu timpul trece altfel, picioarele rezista stoic iar rezervele de energie sunt suplimentate!


- va urma - NEW YEAR'S EVE



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Feb 2019, 20:58
Post #54


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(alecsz99 @ 12 Feb 2019, 20:01)
Ultimul obiectiv major vazut in ziua aceasta a fost statia de tren Grand Central Station, opera viziunii magnatului Cornelius Vanderbilt

Pe la jumătatea culoarului central este o celebra arcada boltita (Whispering Arch) unde persoane stau cu fata la perete și la colț....și vorbesc șoptit!
In unghiul format de arcada și din cauza construcției speciale sunetul se propaga aproape perfect...și astfel cu voce șoptită se poate comunica cu o persoana aflată in diagonala in capătul opus.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 19 Feb 2019, 12:53
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Cand spui Anul Nou in New York spui Times Square.

Experienta noastra insa este radical diferita de campaniile de marketing. Oricum cred profund in ceea ce te face pe tine sa te simti bine, nu ce asteapta altii de la tine.

Nici nu aterizasem bine la NYC ca am si dat peste un taximetrist haitian foarte vorbaret, asa cum am povestit mai sus. Ne-a povestit de Trump, SUA, viata de taximetris din NYC, iar cand a venit vorba de noul an si de Times Square a spus simplu: "Nu va duceti! E mai bine sa stai la televizor si sa te uiti la multime. Nu stiu, sunt unii carora le place but I am just not crazy enought to do it!"

Pe moment nu am inteles pe deplin ceea ce vroia taximetrisul nostru sa spuna.

Insa, cand a venit ajunul anului nou am inteles...

Ultima zi a anului a inceput la peste 7.500 de km de casa cu stiri despe conducatorii nostri si despre Mafia din NYC. ecranizata intr-un mod epic. De altfel si Mafia este un simbol la acestui oras, nu?

IMG_7483.jpg ( Size: 110.29k ) Number of downloads: 45
IMG_7485.jpg ( Size: 107.82k ) Number of downloads: 41


Era ultima zi a noastra in NYC inainte de a conduce prin America, asa ca vroiam sa vedem si ultimele zone pe care nu reusisem inca sa le vede.


IMG_7508.jpg ( Size: 122.43k ) Number of downloads: 40
IMG_7514.jpg ( Size: 113.67k ) Number of downloads: 33


Cladirea Chrysler, cea mai inalta din lume vreme de 11 luni inainte sa fie depasita de Empire State Building in 1931. Desi numele duce inevitabil cu gandul la producatorul auto, cladirea construita de Walter Chrysler nu a fost niciodata in proprietatea companiei sale auto, fiind mai repede o mostenire pentru viitorul familiei. Astazi este detinuta de un fond de investitii din Abu Dhabi.


IMG_7521.jpg ( Size: 117.34k ) Number of downloads: 35


Sediul Natiunilor Unite

IMG_7536.jpg ( Size: 131.01k ) Number of downloads: 33


Cladirea Helmsley situata la 230 Park Avenue


IMG_7552.jpg ( Size: 151.08k ) Number of downloads: 30
IMG_7554.jpg ( Size: 125.8k ) Number of downloads: 29
IMG_7557.jpg ( Size: 78.04k ) Number of downloads: 26


Rockefeller Center, cu o istorie interesanta si realizat cu sprijinul lui John D. Rockefeller Jr. (John D. Rockefeller Sr., faptuitorul marii averi Rockefeller nu a fost implicat)

IMG_7563.jpg ( Size: 134.85k ) Number of downloads: 30
IMG_7567.jpg ( Size: 119.2k ) Number of downloads: 29

Studiourile NBC

IMG_7573.jpg ( Size: 121.11k ) Number of downloads: 30
IMG_7577.jpg ( Size: 107.23k ) Number of downloads: 29
IMG_7579.jpg ( Size: 120.77k ) Number of downloads: 27
IMG_7580.jpg ( Size: 115.77k ) Number of downloads: 24


Radio City Music Hall, unul dintre faimoasele centre de cultura din NYC

IMG_7583.jpg ( Size: 168.03k ) Number of downloads: 27
IMG_7585.jpg ( Size: 99.67k ) Number of downloads: 28
IMG_7586.jpg ( Size: 82.1k ) Number of downloads: 29


Central Park, intrarea dinspre faimosul

IMG_7601.jpg ( Size: 108.59k ) Number of downloads: 34

Hotelul The Plaza. Hotelul initial deschis in 1890 a fost demolat complet numai 15 ani mai tarziu, in 1905 pentru ca noii sai proprietari l-au considerat prea mic. Asa a aparut cladirea in stil Chateau de astazi.

IMG_7594.jpg ( Size: 113.37k ) Number of downloads: 40

Sigur ati vazut Singur Acasa 2...pe aici fugea Kevin.


IMG_7613.jpg ( Size: 110.14k ) Number of downloads: 44
IMG_7620.jpg ( Size: 150.12k ) Number of downloads: 33
IMG_7626.jpg ( Size: 86.12k ) Number of downloads: 33
IMG_7636.jpg ( Size: 171.29k ) Number of downloads: 33
IMG_7646.jpg ( Size: 113.2k ) Number of downloads: 32
IMG_7648.jpg ( Size: 120.48k ) Number of downloads: 28
IMG_7651.jpg ( Size: 119.89k ) Number of downloads: 26


Pierduti prin NYC

IMG_7643.jpg ( Size: 104.74k ) Number of downloads: 36
IMG_7644.jpg ( Size: 109.98k ) Number of downloads: 37
IMG_7645.jpg ( Size: 110.91k ) Number of downloads: 33
IMG_7657.jpg ( Size: 118.23k ) Number of downloads: 31
IMG_7662.jpg ( Size: 131.61k ) Number of downloads: 29


Dupa cum vedeti, desfacurarea de forte in NYC cu ocazia Anului Nou a fost impresionanta. Practic la fiecare colt de strada vedeai o armata de politisti. Trotuarele erau blocate cu borduri mari de beton, strazile erau blocate cu camioanele de salubritate din oras, totul pentru ca accesul in zona Times Square si limitrofa sa fie controlat iar orice pericol sa fie inlaturat.

Practic catre seara era aproape imposibil sa mai mergi pe straga, atat de mare era aglomeratia. 1.000.000 erau asteptati in piata, nebunia insa era de 10 ori mai mare, nefiind atata loc, nefiind toalete, nefiind mare lucru in afara de ... adunarea din piata. Poate sa fie o experienta, nu zic nu, noi insa am considerat ca nu este cazul sa ne batem capul cu asa ceva. Am preferat o cina in doi, la un restaurant cu bere proprie si buna.

Oricum la capitolul asta batem America. Modul romanesc de a petrece, pana dimineata si cu cat mai multe - mancare, bautura - bate consumerismul american. Ei se aduna in piata iar la maxim ora 2 deja Times Square este pustiu. Acasa petrecerile tin pana dimineata! Desigur, mod de a petrece ca aici mai rar! Le avem si noi pe ale noastre!

IMG_7681.jpg ( Size: 83.04k ) Number of downloads: 43


Empire State Building la trecerea dintre ani

Am spus La Revedere 2018 cu 7 ore duca cei de acasa si iata-ne in 2019!

Prima zi a anului a inceput cu un mic dejun sanatos si prima editie a anului din New York Times.


IMG_7685.jpg ( Size: 124.55k ) Number of downloads: 41
IMG_7686.jpg ( Size: 119.66k ) Number of downloads: 31
IMG_7687.jpg ( Size: 90.25k ) Number of downloads: 43


Planul era facut - trebuia sa ridicam masina rezervata pentru inchiriere si sa conducem catre Washington DC. Am plecat la pas din hotel catre locul de unde trebuia sa ridicam masina. Am fost intampinati de un NYC pustiu, in contrast puternic cu aglomeratia de numai acum cateva ore.

IMG_7684.jpg ( Size: 122.28k ) Number of downloads: 51
IMG_7699.jpg ( Size: 109.32k ) Number of downloads: 37
IMG_7707.jpg ( Size: 124.31k ) Number of downloads: 34
IMG_7710.jpg ( Size: 161.29k ) Number of downloads: 35
IMG_7720.jpg ( Size: 122.24k ) Number of downloads: 32



IMG_7700.jpg ( Size: 116.49k ) Number of downloads: 44

Totul american, totul mare, chiar si in orase aglomerate ca NYC, chiar si o simpla masina de aprovizionare, sa zicem o Dacia Lodggy in Romania, este un Ford F150 Super Heavy Duty

IMG_7700.jpg ( Size: 116.49k ) Number of downloads: 44
IMG_7723.jpg ( Size: 140.02k ) Number of downloads: 41

Madison Square Garden

IMG_7735.jpg ( Size: 125.33k ) Number of downloads: 42


O biserica ortodoxa?

IMG_7743.jpg ( Size: 123.85k ) Number of downloads: 37

Biblioteca publica din NYC

IMG_7751.jpg ( Size: 140.15k ) Number of downloads: 35

Cipriani, un faimos restaurant New York-ez

IMG_7752.jpg ( Size: 138.44k ) Number of downloads: 36

FDR Drive

Ajunsi la Hertz Rent a Car am avut parte de o surpiza neplacuta. Aceasta companie nu accepta carti de debit pentru garantarea inchirierii masinii ci doar carti de credit. Cu alte cuvinte poti avea 1.000.000 de dolari in banca dar daca nu ai carte de credit nu ai nici masina de inchiriate de la Hertz. Probabil ca in America numarul persoanelor fara card de credit este limitat si probabil ca noi am fost exceptia insa fapt este ca nu am putut inchiria masina de aici. Nu ne-am pierdut cu firea desi era 1 Ianuarie iar numarul locatiilor de rent a car deschise era mic.

Mic, mic dar era! Asa am gasit pe Google Maps (pe care il gasim foarte util in calatorii, peste Waze deoarece cunoaste mai bine lcoatiile de pe harta precum si orele de functionare si chiar numere de telefon) un Avis Rent a Car deschis si mult mai flexibil in ceea ce priveste politia de garantii. Fara rezervare insa si fara probleme!

IMG_7754.jpg ( Size: 70.18k ) Number of downloads: 58


Si uite asa iata-ne la bordul masinii care ne ve purta mai departe in aventura noastra, un Hyundai Elanta. Dupa Moscova unde am avut parte de un Hyundai Solaris care s-a descurcat foarte bine, acest nou Hyundai ne-a dat o senzatie de confort!


Inapoi la hotel, adunat bagajele si toate cumparaturile facute intre timp, check-out si LA DRUM!


IMG_7759.jpg ( Size: 132.3k ) Number of downloads: 60

De cand imi doream sa conduc prin America...!


IMG_7756.jpg ( Size: 87.67k ) Number of downloads: 62

P.S. - o privide pe geamul camerei de hotel, catre "curtea interioara", dovada a faptului ca in Manhattan orice milimetru de teren este pretios si trebuie utilizat responsabil si capitalist!





--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Feb 2019, 14:17
Post #56


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.780
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




in europa ai garantat des fara carte de credit?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Feb 2019, 14:28
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Da, am închiriat mașini cu cardul de debit de mai multe ori. De altfel, comerciantul nici nu știe dacă-i de debit sau de credit; el îl bagă în POS și banca îi dă (sau nu-i dă) aprobarea.
Sau chiar fără card, am garantat o dată cu numerar.
În Italia n-am garantat cu nimic. Nici nu mi-a cerut cardul decît cînd am adus mașina înapoi și am plătit.
Acuma, dacă e card de debit și el vrea să blocheze 500 USD, iar contul e gol... atunci e normal să nu meargă.

QUOTE
De cand imi doream sa conduc prin America...!

Și cînd în sfîrșit ai avut ocazia asta, tu ce-ai făcut? Ai condus un Hyundai? Un HYUNDAI for God's sake!!!! ohmy.gif blink.gif laugh.gif

This post has been edited by VladSoare: 19 Feb 2019, 14:37


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 19 Feb 2019, 14:36
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




@einstein1984 - am avut masini inchiriate in Spania de doua ori si la Moscova, de fiecare data fara card de credit.

@VladSoare - avand in vedere variante de a merge cu trenul si tinand cont ca am reusit sa inchiriem o masina fara rezervare pe 01.01, ultimul lucru pe care ne permiteam sa-l facem erau mofturile. Pe de alta parte, masinile "americane" sunt rare la inchiriat, marea majoritate fiind masini ieftine, lesne de inteles de ce. Un Ford Mustang de exemplu, fara rezervare prealabila, nici nu poti visa sa gasesti.

Insa nu ceea ce conduci face diferenta (daca vrei sa mergi cu un Mustang o poti face si in Romania), ci experienta drumului in sine.

Am fost foarte multumit de Elantra, care ne-a purtat fara probleme pret de peste 2.500 de mile.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Feb 2019, 14:40
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(alecsz99 @ 19 Feb 2019, 14:36)
Un Ford Mustang de exemplu, fara rezervare prealabila, nici nu poti visa sa gasesti.
*

Păi și? Îți faci rezervare, care-i problema?
Dacă o să ajung vreodată în America, n-am să conduc nimic mai mic de cinci litri, asta-i clar. În România nu poți - una, că nu găsești, și a doua, că 5,5 lei pe litru nu-i același lucru cu 1 dolar pe galon.


This post has been edited by VladSoare: 19 Feb 2019, 14:42


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Feb 2019, 14:45
Post #60


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(VladSoare @ 19 Feb 2019, 13:28)
Da, am închiriat mașini cu cardul de debit de mai multe ori. De altfel, comerciantul nici nu știe dacă-i de debit sau de credit; el îl bagă în POS și banca îi dă (sau nu-i dă) aprobarea.
*


Patit de 2 ori, in italia, desi era card de debit embosat. Am mers pe burta, poate nu se prind, dar au zis pas, ca nu ii lasa. Dupa ce am insistat, au zis ca politica e sa puna hold pe 1000 euro, in cazul cardurilor de debit, iar asigurarea pentru masina costa de vreo 3 ori mai mult. Intamplarea facuse ca m-am dus singur sa o ridic, iar sotia mea era singura cu CC in familie.

O fi fost din cauza culorii pielii mele... nedumerire.gif

This post has been edited by MuciX: 19 Feb 2019, 14:47


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:37
Forum Renault