DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 21 22 23 24 25 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

Madriann
post 9 Feb 2012, 17:23
Post #661


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Sigur ca exista, se numeste Cod Fiscal biggrin.gif.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 9 Feb 2012, 20:14
Post #662


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ok, lamurit perfect.
Aici se spune altceva:
http://www.avocatnet.ro/content/forum|disp...ana-fizica.html si in special
"Indiferent daca valoarea masinii s-a amortizat sau nu dumneavoastra puteti trece in factura orice suma doriti(preferabil cat mai mica fiindca TVA-ul aferent va trebui platit la stat) deoarece puteti vinde in pierdere, neexistand nici o lege care sa va interzica vanzarea sub valoarea bunului respectiv."
S-o fi schimbat ceva? In fine... o sa intreb pe cineva cu studii de specialitate.

10 Feb 2012, 11:42:
Am gasit aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...pa-vanzare.html
ca se poate face transferul dreptului de proprietate.
Eu fiind atit vinzatorul (ca reprezentant al PFA) cit si cumparatorul si nefiind nevoie decit de un nou talon pare sa fie destul de simplu. Nu am inteles daca pentru:
-"Contractele de vanzare-cumparare / factura, in original si copie" in cazul meu e suficient doar actul de V-C sau trebuie sa eliberez si o factura.
-"Documentul care atesta dreptul de proprietate, in original si copie" la ce se refra mai exact, masina a fost luata in leasing. Care din documentele respective trebuie prezentat? Parca era o factura reziduala sau ceva de genul asta... imi amintesc cind am trecut-o pe PFA.
Trebuie neaparat factura???

This post has been edited by audiofilu': 10 Feb 2012, 11:42


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 10 Feb 2012, 15:01
Post #663


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Hombre:
1. Felul in care amesteci Codul Fiscal cu Ordinul MAI si cu ce crezi tu ca e corect ma sperie, sincer sa fiu. ph34r.gif
2. Avocatnet e un forum unde, daca ai noroc, gasesti un sfat bun de la un avocat/economist amabil. In general il gasesti dar sunt si foarte multe tampenii postate de consilieri/evaluatori/experti - in cazul tau, Grigore zice tampenii. Analore e mai aproape de subiect dar iti recomanda si ea sa consulti un contabil.
Daca imi aduc aminte, si Analore a scapat boii in aratura de cateva ori.
3. Masina a intrat in "contabilitatea" ta pe baza unor acte - unul din ele o reprezinta factura, a.k.a documentul ce atesta proprietatea. Deoarece valoarea a depasit o anumita suma (1800 RON parca), presupun ca a devenit mijloc fix.
4. Aici nu stiu sigur care e procedura, la un SRL incepe asa numita amortizare, la PFA e posibil sa fie diferit, stiu ca sunt mai putine documente (registrul de incasari si plati, inventarul mijloacelor fixe, etc.) - o sa presupun ca lunar, reduci valoarea masinii in contabilitate;
5. Daca vrei sa vinzi masina, va trebui sa o vinzi la valoarea din inventar daca e neamortizata. Daca e amortizata, utilizezi pretul pietei prin gasirea unor oferte comparabile (aici te poti juca un pic dar pretul de 1 EUR iti va crea probleme mari mai tarziu).
6. Daca esti platitor de TVA, ai belit-o, vei avea de platit TVA-ul la stat de pe factura de vanzare. Mandea' a platit 3990 RON TVA cand a vandut masina de pe SRL pe PF.
7. Daca PFA-ul are datorii la stat, nu poti obtine nenorocirea aia de certificat fiscal, nu o vei putea inregistra/inmatricula pe numele tau si orice act de vanzare-cumparare devine nul de drept.
8. Orice manevra care nu va fi pe placul inspectorului de la ANAF se va solda cu amenda+refacerea prejudiciului adus PFA-ului + refacerea documentelor contabile. In cazuri mai grave (eludarea de la plata TVA sau "pierderea" de documente contabile) te poate trimite pe evaziune fiscala unde lucrurile sunt putin mai complicate (de la 3 luni la 7 ani parca sau amenda penala, daca mai exista asa ceva).
In concluzie (si inchizand ochii la faptul ca ANAF-ul e corupt pana in maduva oaselor), sfatul meu e sa lasi masina pe PFA, daca nu te incurca prea tare. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Madriann: 10 Feb 2012, 15:05


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Feb 2012, 15:58
Post #664


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Masina e amortizata, nu am datorii la ANAF, impozitele platite la zi... nu sint platitor de TVA si eliberez doar chitante.
Valoarea de piata ar fi 5-7000 euro desi a costat 22000 noua si m-a costat 30000 cu leasingul lui peste prajit. Pot trece 1000 euro sau mai putin si sa platesc impozitul aferent. Nu le am cu (,) contabilitatea si tocmai de aceea sint nedumerit... daca masina e amortizata de ce aduc un prejudiciu prin vinzarea acelui mijloc fix?
Interesant e ca pot sa trec si valori foarte mici (gen 1 euro) si sa ma descurc eu cumva, poate sint norocos (sau am cunostinte la ANAF) si nu voi avea probleme... Problema e ca as vrea sa vind mai repede masina in cazul in care as vrea s-o fac si cred ca o sa desfiintez si PFAul asa ca putin mi-ar pasa.
Daca e cum spui inseamna ca trebuie sa cumpar si facturier chiar pentru o singura factura emisa in 13 ani... si chiar pentru 100 euro... Si se plateste TVA sau cei 16% impozit cum e la PFA?
Dar daca desfiintez PFAul ce se intimpla cu masina? E mai usoar sa o transfer asa?

This post has been edited by audiofilu': 10 Feb 2012, 16:05


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 10 Feb 2012, 18:38
Post #665


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Scuze de quote, dar incerc sa-ti raspun punctual.
QUOTE(audiofilu' @ 10 Feb 2012, 16:58)
Masina e amortizata, nu am datorii la ANAF, impozitele platite la zi... nu sint platitor de TVA  si eliberez doar chitante.
Stai foarte bine, felicitari!

Interesant e ca pot sa trec si valori foarte mici (gen 1 euro) si sa ma descurc eu cumva, poate sint norocos (sau am cunostinte la ANAF) si nu voi avea probleme...
Sfatul meu sincer e sa nu o faci....4-500 EUR e un inceput de dialog cu inspectorul.

Daca e cum spui inseamna ca trebuie sa cumpar si facturier chiar pentru o singura factura emisa in 13 ani... si chiar pentru 100 euro... Si se plateste TVA sau cei 16% impozit cum e la PFA?
Parca ai spus ca nu esti platitor de TVA. Impozitul il vei plati pe firma, 16% din venitul obtinut din vanzarea masinii reprezentand venit. Fraudand pretul, fraudezi statul prin plata unui impozit mai mic decat cel real.
Referitor la factura, o poti face in word atata vreme cat ai datele necesare pe ea, de vreo 5 ani nu mai e obligatorie cumpararea unui facturier. Ii dai seria 0001 din data de ... si gata.

Dar daca desfiintez PFAul ce se intimpla cu masina? E mai usoar sa o transfer asa?
Da...avand in vedere ca PFA-ul consta intr-o singura persoana (i.e. nu ai asociati) si ca nu ai creditori sau restante la stat, toate bunurile firmei iti revin de drept...cauta pe net pasii de desfiintare PFA.
*



This post has been edited by Madriann: 10 Feb 2012, 18:43


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Feb 2012, 19:13
Post #666


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Multumesc.
Asadar pot merge pe un 1-2000 euro, mai bine spre ultima varianta, ideea am prins-o.
Am vazut p un site masini ca a mea, putin mai noi care au pret de sub 5000 insa nu cred sa fie chiar asa dar un 6-7000 cred ca ar merge. Dezavantajul e ca e aia din semnatura... si daca nu scrie ca e diesel lumea nu se inghesuie.
Am totusi o intrebare: daca masina ar fi fost defecta nu e plauzibil sa o dau la bani putini? Stau si ma intreb, presupunind ca masina facea 30000 euro si era amortizata DAR era de dat la dezmembrari (stiu eu, motor calat sau alte prostii) sint obligat sa o dau la un pret apropiat numai sa nu bata la ochi? Sper ca m-am facut inteles... din pacate pe factura nu se specifica si starea bunului respectiv.
PS: am cautat programe de emis facturi si sper sa ma descurc, nu e mare filozofie dar daca pina acum nu m-am lovit de asa ceva... Si da, impozitul si eu speram sa fie de 16% si sa nu mai platesc TVA. Repet, nu am avut de-a face niciodata cu acte de acest gen.
PFA are restant la banca o rata deoarece nu am fost in tara si nu am avut pe cine sa rog sa ma ajute... sper ca asta nu e o problema, "statul" e altceva...

This post has been edited by audiofilu': 10 Feb 2012, 19:26


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 10 Feb 2012, 21:40
Post #667


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




La un pret de 2000 EUR, vei plati impozit la stat 320 EUR - merita? Lasand la o parte faptul ca oricum ai sa ai de dat explicatii privitoare la pret. Sunt o groaza de norme si rahaturi despre expertize tehnice si evaluatori, eu zic sa nu te bagi in asa ceva.
Care e problema sa ramana pe PFA pana la inchiderea acestuia? Nu plange de foame, mai bagi niste bonuri de benzina, o revizie colo...impozitele si alte taxe cred ca le platesti ca pe PF, nu?
Nu te grabi si cauta sa vezi pasii necesari pentru inchiderea pfa, s-ar putea sa dureze la fel si sa ai mai putine batai de cap.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Feb 2012, 23:15
Post #668


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Bonurile de benzina nu se mai accepta ca acum citiva ani iar revizii fac o data pe an si alea in regie proprie asa ca mare cheltuiala cu masina nu am (sau vreun beneficiu). Nu mai spus ca la iesirea din tara trebuie imputernicire (am avut ceva emotii insa norocul meu e ca numele se confunda cu numele PFAului). Stii cum este... pina acum o luna era imposibil sa o mai vind cu noua taxa de poluare iar acum, daca se iveste oportunitatea asta nu ma cramponez de 3-500 euro (pe care-i voi plati impozit pentru ca pot jongla sa nu am profit mare si la finalul anului) iar daca e pe numele meu sper sa o vind mult mai repede. In plus habar nu am ce o sa fie cu PFAul... Hai sa-ti spun de fapt ce e cu acest PFA: e un cabinet stomatologic iar eu intentionez sa vind tot si sa plec din tara iar daca nu se poate/mai dureaza actele sa inchid acest PFA si sa deschid altul in alta locatie. Cladirea in care fiinteaza PFA este a mea dar am pus-o gaj la o banca si mie nu-mi mai convine sa achit ratele asa ca vreau sa lichidez si s-o iau de la zero in alta parte. Ma gindeam ca trecind masina pe numele meu evit "poprirea" pe care ar putea sa o faca fiind un produs mai usor vandabil.
Acest impozit de 16% pe valoarea declarat de vinzare se plateste separat sau se "pierde" in contabilitate? Asa am facut cind am luat masina in leasing: fiind fara profit care sa-mi permita am taiat fictiv citeva chitante si am facut sa am profit de puteam sa iau 2 masini... evident ca la finele anului (fiind in august) am avut profit mare neputind sa mai reduc din daune... insa acum, la inceput de an sint sigur ca pot.
Explicatiile privitoare la pretul de vinzare e ca masina avea motorus distrus si ca nu mai mergea decit la dezmembrare iar asta a fost estimarea facuta... de ce nu ar fi plauzibil? Sint alte marci mult mai bine vazute de la care poti cumpara masini foarte bune cu 6-7000 euro.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 13 Feb 2012, 09:47
Post #669


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Scuze pentru intarziere.
Venitul obtinut din vanzarea masinii intra in contabilitate, in registrul de incasari si plati, nu se plateste separat. La incheierea anului fiscal, tragi linia si vezi daca esti pe profit (platesti impozit global) sau pe pierdere (nu platesti impozit).

Din nou, faza cu "motorul distrus" trebuie sustinuta cu acte (raport de evaluare tehnica, o factura de reparatii, ceva...stiu ca e reglementata si treaba asta in CF. Doar pe spuse nu merge.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
michou
post 13 Feb 2012, 13:20
Post #670


Membru autentic


Group: Members
Posts: 437
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Am nevoie de ajutorul vostru. Nu am mai vandut nici o masina pana acum dar doresc sa vand un logan din 2004 eu sunt primul proprietar masina fiind cumparata de noua. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez eu in calitate de vanzator si pe urma ce trebuie sa faca cumparatorul ca sa ma asigur ca o inmatriculeaza pe numele lui?
Multumesc.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2004
daca ai condus Dacie stii sa conduci orice!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 14 Feb 2012, 12:17
Post #671


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




completezi un contract de V/C (cel mai bine cauti un chiosc cu acte, gasesti in fosta parcare Dali de langa Udriste vreo 3-4), completezi rubrica "instrainat catre...la data de ...." din talon, completezi o fisa de radiere fiscala si faci copii xerox la toate actele masinii (talon, CIV etc)
daca vrei sa pastrezi numerele, te duci la politie, spui ce vrei sa faci (vinzi masina si pastrezi numere) si platesti o taxa. o sa primesti o chitanta, sa o pastrezi bine ca-ti va trebui

cu copia ta din contract (si copiile xerox) te duci la administratia financiara si scoti masina de la impozit. o sa-ti stampileze fisa de radiere (la rubrica vanzator) si iti vor da un certificat fiscal (cum ca n-ai nici o datorie la stat). pe ambele le dai cumparatorului.

nu ai cum sa te asiguri ca o inmatriculeaza pe numele lui, pt ca nu e obligat sa faca asta (poate vrea sa o dezmembreze, de exemplu). daca apare vreo amenda pe numele tau, o contesti cu contractul de v/c.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 19 Feb 2012, 18:35
Post #672


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Salutare.
Rog ajutorul colegilor mai priceputi in acest domeniu.
Am de gand sa achizitionez o masina de la o persoana fizica (samsar) care a adus masina din Germania de la un autohaus si are numere "de Zoll" valabile o luna. Persoana respectiva cu asta se ocupa...aduce masini si le vinde.
Problema mea este: ce acte trebuie sa primesc eu de la acea persoana ca sa nu am nici un fel de probleme la inmatriculare?
In principiu trebuie sa fac vreo 300km sa verific masina mai amanuntit + voi face acolo ITP si identificare RAR. Dupa acesti pasi vreau sa cumpar masina si nu as vrea sa imi lipseasca vreo hartie.
Pe net se vorbeste de certificat de miscare EUR1 (habar n`am ce`i ala), de certificat fiscal de la persoana din Germania precum si de la samsar, diverse acte care sa ateste cum a fost adusa pana in tara, ceva formalitati vamale...sunt pierdut
Deci asta fiind prima masina cumparata neinmatriculata, va rog sa ma ajutati cu toate actele care trebuie sa le primesc de la "samsar" si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez eu la el in judet pentru inmatriculare. Restul de la mine din judet cred ca ma descurc...o sa ii terorizez pe cei de la inmatriculari pana o sa imi zica tot smile.gif
Multzam anticipat pentru raspunsuri.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Feb 2012, 22:27
Post #673


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ai nevoie de actele cu care a venit masina in tara:briful mic+briful mare+asigurarea
Apoi dupa ce faci Contractul de C-V trebuie sa-ti dea certificat de neurmarire fiscala+fisa de inmatriculare cu stampila finante+un exemplar C-V.
Daca faci formalitatile la RAR trebuie sa primesti:CIV+Certificatul de identificare+talonul galben cu ITP.
Nu uita sa ceri o copie dupa Cartea de identitate si verifica bine datele inscrise pe acte sa fie in concordanta cu cele de pe acte/masina.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 Feb 2012, 09:04
Post #674


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Merci de raspuns.
Nu este nevoie si de contractul de v-c din Germania si numerele de Zoll?
"Certificat de neurmarire fiscala" asta de unde? pe numele cui? (samsar sau neamt) si cum arata?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Feb 2012, 10:00
Post #675


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Briful mic =talon Germania...vine cu tot cu numerele.
Briful mare=CIV Germania
Sau declaratie notariala daca masina a venit pe trailer+copie dupa actele remorca.
Certificatul de neurmarire fiscala al persoanei din Romania de la care cumperi tu masina si care apare pe contractul de C-V+stampila pe fisa de inmatriculare.
Daca are Contract de C-V din Germania/Factura sa le dea si pe alea ca poate trebuie la inmatriculare.

@+

This post has been edited by espacern: 20 Feb 2012, 10:02


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 Feb 2012, 20:38
Post #676


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Deci din ce am mai studiat as avea nevoie de:
- Brief mare (Carte Identitate Germania)
- Brief mic (Talon Germania pentru numerele temporare)
- Asigurare Germania (cu valabilitate ca si numerele)
- Numerele provizorii din Germania
- Contract vanzare cumparare Germania (nu este nevoie de fisa fiscala din germania)
- Contract vanzare-cumparare cu proprietarul roman
- Certificat atestare fiscala de la proprietarul roman (= Certificatul de neurmarire fiscala al persoanei din Romania)
- Fisa de inmatriculare completata doar intre mine ca si cumparator si proprietarul roman, cu stampila de la impozite si taxe pentru vanzatorul roman (nu este nevoie de aceeasi fisa de inmatriculare intre propr german si propr roman).
- Ceva foaie cu declaratie vamala???

Care din actele din Germania trebuiesc traduse la un birou de traduceri?

Cam astea ar fi actele ce le obtin de la vanzator. Eu voi face si identificare RAR si ITP.
De la RAR voi pleca cu:
- Certificat de autenticitate valabil 60 zile
- Foaie galbena ITP
- Carte identitate auto
- Primesc numere rosii??? Pot sa trec masina cu numere permanente fara sa iau numere rosii sau sunt nevoit sa scot macar un set de numere rosii?

Cum recomandati sa procedez? Merg la ITP si RAR prima data sau am nevoie de Fisa de inmatriculare la RAR?
Eu as merge sa fac inspectia masinii + diagnoza + testdrive, apoi ITP si RAR, pe urma facem contract v-c si fisa de inmatriculare, moment in care ii dau omului banii si imi vad de drum. Este ok asa?

De aici treaba se muta la mine in ograda, deci platit taxe de mediu, taxe de numar, de certificat de inmatriculare, RCA, etc. la primaria de care apartin eu in judetul meu.

Imi cer scuze pentru multitudinea de intrebari dar nu as vrea sa imi iau vreo teapa sa ma usture pentru minim 10 ani cand stau jos... unsure.gif

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

This post has been edited by psychoo: 20 Feb 2012, 20:39


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Feb 2012, 20:57
Post #677


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(psychoo @ 20 Feb 2012, 20:38)
  Eu as merge sa fac inspectia masinii + diagnoza + testdrive, apoi ITP si RAR, pe urma facem contract v-c si fisa de inmatriculare, moment in care ii dau omului banii si imi vad de drum. Este ok asa?

Asa este foarte bine...cu conditia sa casti ochii bine la toate cele!
La aspectul masinii(exterior+interior)verificat serii(acte+masina)mers la un service neutru pentru verificat de preferat de reprezentanta.
Apoi este OK tot ce ai scris mai sus .
Poti sa inmatriculezi masina direct daca reusesti sa faci RAR-ul inainte sa expire nr.straine...daca nu ai nevoie de nr.provizorii sau platforma pentru transport.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 20 Feb 2012, 21:02
Post #678


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Merci din nou ca mi`ai raspuns.
Partea cu verificatul masinii mi se pare cea mai usoara si am ochiul format ca sa zic asa pentru ca am acel model auto in familie si ii stiu toate bubele chiar si in caz de accident.
Problema mea este strict de natura birocratica si mai am niste semne de intrebare mai sus la care nu am raspuns... cum ar fi: exista ceva hartie care se intocmeste cand intra masina in tara si este necesar pentru inmatriculare? Cum verific sa fie radiata din Germania masina? cum apare pe brief-ul mare?
Ai o lada de bere virtuala de la mine pana acum biggrin.gif
Multumesc frumos de ajutor


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Feb 2012, 21:18
Post #679


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




La intrarea in tara nu se mai face nici un fel de hartie...daca masina este din EU-doar pentru cele din exteriorul-EU se fac formalitati vamale.
Radierea se face automat la vanzarea in tara de origine,tu nu trebuie sa-ti bati capul cu asta-daca are nr.provizorii straine sigur s-a facut radierea.

@+

This post has been edited by espacern: 20 Feb 2012, 21:21


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Feb 2012, 08:32
Post #680


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Si referitor la actele ce trebuiesc traduse? Brief-urile si V-C din Germania? Cate exemplare?
Am inteles ca pentru certificatul de neurmarire fiscala ar fi indicat sa fac copii legalizate, deoarece la impozite imi vor retine originalul. Doua copii legalizate ajung? (una vreau sa ramana la mine la dosar)


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Feb 2012, 13:47
Post #681


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Se face o traducere simpla fara legalizare si dupa aia faci copii pe unde mai ai nevoie.
Dupa certificatul fiscal tot asa faci copii simple nu trebuie sa fie legalizate.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 21 Feb 2012, 15:27
Post #682


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(psychoo @ 20 Feb 2012, 21:38)

- Ceva foaie cu declaratie vamala???

Care din actele din Germania trebuiesc traduse la un birou de traduceri?

*



Domnu, traim in 2012, ce vama cu Germania ? smile.gif

trebuie tradus doar contractul de vanzare-cumparare, la traducator autorizat. peste tot lasi copie, dar vii cu originalul dupa tine.

daca samsaru a tinut masina mai putin de 30 de zile, nu iti mai trebuie certif. fiscal de la el (ca pana in 30 de zile nu e obligat sa o declare)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 21 Feb 2012, 16:43
Post #683


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




De asta ma temeam. Daca el imi zice chestia asta ca nu a declarat masina si nu imi da certificat fiscal...si cand ajung la inmatriculari aia imi cer acest certificat eu ce ma fac?
Mai mult ca sigur vanzatorul roman nu o sa vrea sa mai faca drumuri pe la fisc dupa ce si`a luat banii (poate mai are si amenzi neachitate).
Asa ar putea sa ma oblige pe mine la plata amenzilor lui ca sa imi dea un certif. fiscal.
Poti sa ma ajuti cu o lege in privinta acestui aspect?
Multumesc de raspuns.


L.E. pe site-ul http://www.prefecturahunedoara.ro/auto/inmatriculari.htm nici nu se precizeaza de acel certificat fiscal ci doar:
"Fisa de inmatriculare(dactilografiata sau tehnoredactata) vizata de sectia financiara la vanzator si cumparator,semnata de propietar si in cazul societatilor,semnatura si stampila precum si delegatie sau imputernicire + copie xerox B.I. al delegatului."

Iarasi se incetoseaza problema smile.gif

This post has been edited by psychoo: 21 Feb 2012, 16:54


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 21 Feb 2012, 18:28
Post #684


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Nu cumpara masina daca nu vrea sa-ti dea/nu are certificatul fiscal!
Asta serveste si la inregistrarea la directia financiara si la inmatriculare.
Chiar daca A cumpara azi masina si o vinde lui B tot azi trebuie certificatul fiscal+restul actelor.

@+

This post has been edited by espacern: 21 Feb 2012, 18:29


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 21 Feb 2012, 22:30
Post #685


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




corect....
si eu am trecut prin asta chiar zilele astea....
acte necesare care trebuie sa ti le dea samsaru: brif mare(unde trebuie sa ai trecuta o data recenta cand s-a facut radierea pt export din germania), brif mic, contract vanzare cumparare intre persoana din germania si samsar (sau factura daca ie cu firma, pe contract o sa vezi si cu cat a cumparat el masina) numerele din germania si ce are el pt a umbla in romania (eu am luat masina cu numere rosi asa ca nu stiu ce mai trebuie dar probabil ca doar vreo autorizatie plus asigurare dar o sa le primesti, pt ca nu cred ca se complica cu smecheri, de obicei cine se ocupa cu vanzari de masini stiu cei de facut si nu dau teapa)...fisa de inmarticulare si certificatul fiscal ca nu are datori la stat( toate stampilate), contract vanzare cumparare intre tine si samsar, astea sunt actele si fara un act din astea nu faci nimic....daca nu ai numere poti sa dai o declaratie ca masina a fost adusa pe platforma asa ca nu mai ai nevoie sa predai numerele.
De preferat sa mergi la un birou de facut acte si ei te mai indruma si iti explica ce si cum.....prefer sa dau 20 lei decat sa ma duc in 10 locuri si sa ma ia toti la intrebari ca deaia ai, aia unde-i.....si pt contract vanzare cumparare si fisa de inmatriculare oricum trebuie sa mergi la un astfel de birou
daca faci acolo rar cu atat mai bine ca vezi daca masina nu a fost furata sau daca are probleme.....dar nu stiu daca termini intr-o zi sa mai apuci sa mergi si la rar, la rar de obicei pana la o anumita ora daca termina iti dau in acceiasi zi si cartea de identitate si certificatu de autentificare daca mergi tarziu iti dau a doua zi toate astea.
la mine in catun mi s-a spus ca am de tradus brifu mare si contractu de vanzare cumparare/factura intre german si samsar plus legalizate, acuma nu stiu eu le-am legalizat, 150 ma costat doar tradusu si leglizatu, asta este am luat teapa sau nu dar asa mi s-a spus

dupa tradus si rar trebuie sa o bagi la finante la tine incat sa incepi sa platesti impozitul, ai de platit acolo si o taxa de inmatriculare in valoare de 52 lei, dupaia o taxa la cec de 37 lei, trebuie sa iti faci asigurarea pe minim 6 luni, sa platesi taxa de prima inmatriculare si dupaia la politie la inmatriculare unde mai trebuie ceva bani, acolo doar maine ajung asa ca nu stiu cat, normal daca vrei numere preferentiale mai mult.

recomand sa mergi la un birou de acte pt ca la taxe si impozite si la finante si la politie trebuie tot felul de copii si o sa umbli de nebun dupa xeroxuri, acolo ei iti fac exact si iti scriu pe fiecare unde trebuie sa lasi fiecare dosar in parte....
eu luni am facut traducerile
azi adica marti am facut rar, am bagat-o la impozit, am platit toate taxele, am platit asigurarea pe 6 luni, am fost la finante am lasat dosarul de plata a taxei de poluare si doar maine am decizia de plata si sa platesc si sper ca tot maine sa merg si la politie sa depun dosaru si vrand numere preferentiale probabil ca doar a 2 zi imi va elibera numerele si certificarul deci as putea sa zic ca in 3-4 zile termin tot, din care doar o zi adica azi am pierdut mai mult timp.

bafta.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 26 Feb 2012, 12:16
Post #686


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




psychoo ce ai mai facut ai luat masina sau nu?

eu in 4 zile am terminat cu toate actele si aveam numerele pe masina.
miercuri am pierdut 3 ore la finante pt ca domnu director era in videoconferinta si nu putea semna decizile de plata a taxei de poluare(scuza de 2 lei)... bine zicea cineva ca chiar daca platesti sute de euro nu inseamna ca nu tre sa stai la coada si sa astepti dupa toti puturosi care se preumbla pe acolo.....oricum la politie nu puteam sa bag dosarul in acceiasi zi pt ca baieti de la politie trebuie sa le apara si lor in calculator ca taxa de poluare este platita, cu toate ca eu am chitanta de plata si decizie, iar confirmarea de plata la politie le apare doar a doaua zi.... asa ca am fost joi de dimineata am depus dosarul, am stat cam o ora si mi-a zis sa merg la 13:30 in aceiasi zi dupa numere.... mi-a dat dovada pt certificat pt ca ala vine prin posta.....
eu zic ca am terminat destul de rapid, si nu cu foarte mare stres.....


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinworm
post 28 Feb 2012, 08:20
Post #687


Membru autentic


Group: Members
Posts: 844
Joined: 27 December 09
From: Bucuresti/Buzau




o firma a scos la licitatie o serie de autovehicule si as dori si eu una numai ca pot fi cumparate doar de membrii firmei respective. Acum intrebarea mea..... Trebuie neaparat ca membrul firmei respective ,care liciteaza masina pt mine, sa o treaca pe numele lui si abia apoi sa mi o vanda mie? Multumesc


--------------------
Dacia/Skoda 1300/Octavia 1977/2004 - BZ77UAP
DACIOARA 1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Feb 2012, 10:40
Post #688


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Dupa ce masina a fost cumparata cu factura/CVC se poate vinde fara sa mai fie nevoie de inmatriculare la Politie.
Dar este necesar ca membrul firmei sa declarare la directia financiara si sa ceara/obtina un certificat fiscal+stampila pe fisa de inmatriculare de care ai nevoie tu la inmatriculare.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jiku
post 7 Mar 2012, 10:04
Post #689


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 1 February 10
From: Cluj-Napoca




Buna ziua
Vreau sa ajut un amic cu o inf.
A facut RAR_ul anul trecut prin mai si vrea sa inmatriculeze masina anul acesta ,are vreo problema?
Multumesc


--------------------
Renault Laguna 1999-combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 7 Mar 2012, 11:24
Post #690


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




daca masina are rar facut nu mai trebuie dar o vizita la rar pt certifcatul de autentificare tot trebuie facuta, unde o sa ramana cu vreo 100 si ceva de lei pe minus.


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 21 22 23 24 25 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:33
Forum Renault