DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bara stabilizatoare

Stefan
post 26 Aug 2008, 20:08
Post #1


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Avand in vedere discutiile referitoare la lipsa barelor stabilizatoare de pe modelele Dacia produse dupa 1 august, am zis sa dau un mail la Vocea Clientului sa ma conving. Mai ales ca am comandat un Sandero Laureate 1,4 si am facut asta crezand ca masina are asa ceva in dotare standard (avand in vedere pliantele de prezentare si informatiile de pe site-ul producatorului).
Raspunsul (pentru versiunea comandata de mine, dar implicit se aplica la toate Loganurile/Sandero-urile cu motorizare de 1,4):

QUOTE
Buna ziua,
Stimate domnule .......... ,

Referitor la solicitarea dumneavoastra va informam ca automobilul comandat de dumneavoastra nu are in dotare bara stbilizatoare.

Pentru a satisface o gama cat mai larga de prestatii /preturi producatorul Dacia a diversificat produsele sale pe mai multe niveluri de echipare.

Va precizam ca prezenta sau nu, pe diversele versiuni a barei stabilizatoare nu prezinta impact asupra securitatii autoturismului.

Versiunile care nu sunt echipate cu bare stabilizatoare, corespund reglementarilor europene in vigoare privind siguranta circulatiei pe drumurile publice.

[...]

Cu stima,
Agent Servicii Client,
..............


Asa cum se stie deja, aceasta "involutie" se produce pe masinile fabricate dupa concediul din august. Cei care au luat Sandero/Logan PH2 inainte au acest element in dotarea standard.
Lasand la o parte incorectitudinea de care dau dovada cei de la Dacia, scotand un element de pe masina si lasand-o la acelasi pret (din rationamente de costuri de productie evident - e doar o bara de fier, frate, ... adica totusi... WTF), dar si aburerile pe care mi le baga pe gat cu studiile lor, prin care au ajuns la minunata concluzie ca nu e necesara bara stabilizatoare pentru siguranta conducerii si masina "e in norme" ( blink.gif de parca conducatorii masinilor lor nu mai simt si ei nevoia unei "joie de conduire" cateodata), eu vreau sa intreb daca se poate monta aceasta bara ulterior producerii masinii.
Elementele suspensiei sunt identice banuiesc, si la masinile fara bara si la cele cu, deci se poate monta ulterior? Este fezabila o astfel de operatiune?


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 26 Aug 2008, 20:10
Post #2


-


Group: Members
Posts: 21.793
Joined: 19 April 05
From: Romania




Lasa mai ca iti faci tu upgrade dupa ... radmasa.gif

Cred ca este cazut sa se fac un tutorila de montat bara ... radmasa.gif


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 26 Aug 2008, 20:12
Post #3


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Mda... am cam multe upgrade-uri de facut... E ditamai lista de fapt biggrin.gif .
Of..


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
billbobdoe
post 27 Aug 2008, 13:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 14 June 08





Humm....la motorizarea de 1.6 MPI se pare ca exista (raspuns din 27.08.2008 de la VC)
QUOTE
In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca Dacia Sandero versiunea Laureate cu motorizare de 1.6 MPI are ca si dotare bara stabilizatoare, iar amortizoarele sunt pe gaz.


--------------------
Dacia Sandero Laureate 1.6 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 27 Aug 2008, 14:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nu era functie de nivelul de echipare? Preferance... Laureat...?
Parca nu depindea existenta barii de capacitatea motorului. Sau asa era o data... cand doar Ambiance nu avea bara.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 27 Aug 2008, 14:42
Post #6


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Eheee... ce vremuri...

wise_guy.gif


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Aug 2008, 19:38
Post #7


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Stefan, asculta acilisea la mine, ca am mai mancat d-astea la viata mea:
Tu in momentul comenzii (inainte de remont) ai vazut in showroom sandero cu bara stabilizatoare. Deci ai incheiat contract pe anumite caracteristici ale masinii.
Eu as cere pana in panzele albe ca masina sa fie conforma cu masina care a servit drept etalon la comanda.
Pe baza Legii 449/2003.
Si experienta mea imi ciripeste la ureche fie ca vei avea bara, fie ca vei avea la alegere niste optionale de o anumita suma de bani.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_moruz
post 27 Aug 2008, 20:18
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 July 08




Yeap, Klaus are dreptate (ca de obicei). Ia uite ce zice legea mentionata (449/2003 republicata in 2008):

Art. 5
(1) Vanzatorul este obligat sa livreze consumatorului produse care sunt in conformitate
cu contractul de vanzare-cumparare.
(2) Se considera ca produsele sunt in conformitate cu contractul de vanzare-cumparare
daca:
a) corespund descrierii facute de vanzator si au aceleasi calitati ca si produsele pe care
vanzatorul le-a prezentat consumatorului ca mostra sau model;
....


Prin urmare, legea iti da dreptate, presupunand ca modelul original avea asa ceva. Altfel, cum astept si eu un Sandero Preferance 1.4 MPI, te-as ruga sa ne povestesti cum se va sfarsi aventura, sa serveasca si altora de precedent (nu uita sa mentionezi si dealer-ul). Eu in locul tau as trimite un mail (da un telefon) la VC sa le povestesti un pic ce zice legea cu pricina.

Bafta!


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI/2008 - not yet available
Masina e pentru a ne deplasa [U]in siguranta[/U] din punctul A in punctul B.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
climber70
post 27 Aug 2008, 20:37
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 March 08




Totusi cei care si-au comandat Sandero Laureate 1.4, pana la intrarea in concediu a Dacia, sunt mintiti grosolan, [bara stabilizatoare este inca mentionata pe site la ambele motorizari "Pseudo-McPherson cu braț inferior triunghiular și bară stabilizatoare"].Pentru dimensiunile lui Sandero era un minim necesar nu doar pentru 1.6 ci si pentru 1.4. Macar de ofereau posibilitatea de a upgrada la 1.6
Art 3 din bonul de comanda[I][U] spune ca "daca Dacia aduce modificari neimpuse de lege modelului de Automobil contractat ...,Dacia are obligatia sa comunice noul pret clientului. In cazul in care Clientul nu accepta noul pret Contractul se considera rezolvit de drept. Ei au eliminat bara stabilizatoare mentinand acelasi pret. Nu mi se pare tocmai coret. Ce solutii vedeti in afara de "ia-ti altceva"?



--------------------
dacia logan 2005/ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 27 Aug 2008, 22:07
Post #10


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(klaus @ 27 Aug 2008, 20:38)
Stefan, asculta acilisea la mine, ca am mai mancat d-astea la viata mea:
Tu in momentul comenzii (inainte de remont) ai vazut in showroom sandero cu bara stabilizatoare. Deci ai incheiat contract pe anumite caracteristici ale masinii.
Eu as cere pana in panzele albe ca masina sa fie conforma cu masina care a servit drept etalon la comanda.
Pe baza Legii 449/2003.
Si experienta mea imi ciripeste la ureche fie ca vei avea bara, fie ca vei avea la alegere niste optionale de o anumita suma de bani.
*



Multumesc Klaus, gabi_moruz, climber70 pentru raspunsuri.
Legea 400.. aham.. am notat. biggrin.gif

Deja a venit masina, maine ma duc sa o ridic, o sa vad la fata locului cum e treaba cu bara lu' peste. Asta ma deranjeaza cel mai tare, faptul ca atunci cand am comandat masina nu mi-a zis nimeni: vezi ca peste o luna scoatem aia si aia, deci tu o sa cumperi fara.
OK, scadem din costurile de productie, dar zi-mi si mie domnule, ca sa stiu ce cumpar. Asa poate mai strangeam bani de pe undeva si-mi luam motorul de 1,6.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 27 Aug 2008, 22:11
Post #11


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Sa ne spui si noua daca are bara stabilizatoare si ce zic cei de la dealer...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BuNu'
post 28 Aug 2008, 12:57
Post #12


Biker


Group: Members
Posts: 71
Joined: 18 September 05
From: Bucuresti




Nu va mai lasati asa, daca ar putea v-ar taxa si pe aerul din pneuri, nu uita ca mai pui 1000 de euro, da exact o mie de euro si iti iei un hyundai, care vine cu o grija la detalii extrem de mare, si nu este facut asa in graba si cu un control al calitatii extrem de precar, cand mi-am luat in '99 o nova gti, aia a venit fara centuri de siguranta in spate! acuma cand am luat loganul o centura din spate era stricata din fabrica, nu-i un bai mare, dar chiar la chestii de siguranta nu te poti juca, bara stabilizatoare chiar prin numele ei spune aproape totul.
Cu toate ca sunt un mare fan dacia, se pare ca ei se intind atat cat ii lasi, la banii astia nu mai conteaza 3500 de ron in plus...


--------------------
Dacia Golan 2007 1,5dci 85 KissFM - B-zerozero-LEO
Arguing on the internet is like running on special olympics, even if you win, you're still retarded!!!(somebody once said)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 28 Aug 2008, 17:46
Post #13


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Nu are bara stabilizatoare. O sa pun impresii despre masina zilele astea, sa mai strang niste kilometri. Oricum, ma enerveaza la culme masina - se uita toti la mine, si nu suport.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
empty
post 28 Aug 2008, 19:03
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 31 January 08




Inteleg usor aceasta ingrijorare (exprimata, de altfel, pe mai multe forumuri) cauzata de lipsa barei antiruliu (stabilizatoare, daca vreti...) pe anumite versiuni Logan/Sandero: am trecut si eu, in urma cu ceva ani, prin aceeasi stare, dar un pic de lectura m-a ajutat sa ma calmez...

Voi fi scurt si nu voi intra in detalii tehnice excesiv de academice (nu sint complicate matematic, cit plictisitoare...). O definitie suficient de intuitiva si cvasi-corecta a functionalitatii unei bare antiruliu o gasiti pe Wikipedia de expresie engleza (“antiroll bar”).

Ca sistem aditional al suspensiei, bara antiruliu are doua functii importante:
_ in confort _ limitarea ruliului vehiculului (ruliu = rotatie in jurul unei axe longitudinale) fara alterarea confortului in pompaj (pompaj = translatie pe axa verticala a vehiculului); altfel spus, sa avem o suspensie suficient de supla in pompaj ca sa ne simtim bine pe drum drept, dar fara sa ne speriem tare cind trecem mai repede intr-un viraj (sistemul nostru vestibular de animal biped si oarecum lent, fara un antrenament specific, tolereaza destul de greu orice tip de excitatie care se abate de la ceea ce cunoastem noi cind ne deplasam pe picioarele noastre...)
_ in comportament _ reglarea fina (desi unii practica reglarea grosiera, daca mai putem vorbi de reglare...) a comportamentului vehiculului (subvirator, neutru, supravirator), actionind asupra rigiditatilor antiruliu pe puntea fata, respectiv, spate.

Am spus sistem aditional, pentru ca resorturile indeplinesc, printre altele, exact aceste functii enuntate mai sus... Ca ordin de marime, aportul de rigiditate antiruliu a barei mult-disputate este undeva intre 10-30% din rigiditatea antiruliu pe punte, pentru un automobil de strada. Prin urmare, crescind rigiditatea resorturilor (de regula, suficient de putin... functie de topologia puntii) te poti dispensa de sistemul antiruliu aditional, obtinind un comportament cvasi-identic, dar acceptind in acelasi timp o posibila depreciere a confortului vertical (desi unii fani de masini tunate ar putea fi fericiti...).

Interesant este ca atunci cind este vizat comportamentul (pentru masini mai sclifosite sau pentru competitii), cu cit bara este mai groasa, cu atit topologia aleasa pentru puntea respectiva este mai putin performanta. Pentru ca (spre deosebire de ce este scris in Wikipedia), intr-un viraj, bara antiruliu are prostul obicei sa descarce roata interioara (deja cu efort vertical mic datorita reportului lateral de sarcina) si sa incarce roata exterioara (deja incarcata datorita reportului lateral de sarcina). Iar daca vrei sa treci repede printr-un viraj, dincolo de caracteristica tintita a comportamentului: mai bine ai rotile (int-ext) incarcate vertical de maniera similara si suficient de tare (dar nu oricit de tare!!!), decit o diferenta foarte mare intre interior si exterior (pina la efort vertical nul pe roata interioara _ urmariti anumite hot-hatch-uri). Este suficient sa spun ca exista masini de formula sau anduranta care, pe una dintre punti, nu prezinta acest articol : bara antiruliu.

Pentru cei care au avut rabdarea sa citeasca pina aici, incerc sa inchei:
_ nu pun in discutie chestiunile legale, ridicate de klaus ; daca s-a intimplat asa cum a fost descris, cred ca este o stingacie din partea Dacia;
_ nu cred ca eliminarea barei antiruliu nu a fost compensata de modificarea rigiditatii resorturilor (poate si a articulatiilor elastice??..); din cite stiu, Logan a fost conceput din capul locului fara bara antiruliu pe anumite versiuni;
_ nu cred ca un sofer normal poate sa faca in mod natural diferenta intre un Logan/Sandero cu bara antiruliu si unul fara bara (atentie, unul care sa nu cunoasca subiectul; nu vorbim aici despre perceptii induse...);
_ nu cred ca un “pilot in iarba” ar trebui sa se dea prea tare pe drumurile publice cu Logan/Sandero sau cu alta masina, ca sa descopere care este comportamentul vehiculului, si cum este acesta influentat de fi-ul barei antiruliu.

Am folosit “cred” ca sa nu fi formulat cu “cercetat”... Insa este posibil sa ma fi inselat...
Si nu a fost o expunere tocmai scurta... Macar coerenta ??? Hmmm...

Toate cele bune.


--------------------
Renault Super5 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabi_moruz
post 28 Aug 2008, 21:00
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 July 08




@Stefan: Pai cum vine asta? N-ai facut un pic de scandal la ei? Spune-ne si noua cum a mers treaba, sa stim si noi astia care ne asteptam Sandelul la ce sa ne asteptam. Eu unul in cel mai rau caz ii ceream dealer-ului sa-mi dea o hartiuta semnata+stampilata care sa specifice ca ti-au dat masina fara bara stabilizatoare. Dupa aia, daca mai gasesti pe-acasa (poate pe forum?) o oferta Dacia de prin iunie pentru Sandero, ii poti da linistit in judecata cu sanse mari de castig.

PS. Sa se uite lumea la masina era de asteptat, inca nu sunt prea multe si nu arata rau deloc smile.gif.
PPS. Macar ai aflat cat costa o bara (cost+manopera)?


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI/2008 - not yet available
Masina e pentru a ne deplasa [U]in siguranta[/U] din punctul A in punctul B.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Aug 2008, 21:21
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(BuNu' @ 28 Aug 2008, 12:57)
Nu va mai lasati asa, daca ar putea v-ar taxa si pe aerul din pneuri, nu uita ca mai pui 1000 de euro, da exact o mie de euro si iti iei un hyundai, care vine cu o grija la detalii extrem de mare, si nu este facut asa in graba si cu un control al calitatii extrem de precar, cand mi-am luat in '99 o nova gti, aia a venit fara centuri de siguranta in spate! acuma cand am luat loganul o centura din spate era stricata din fabrica, nu-i un bai mare, dar chiar la chestii de siguranta nu te poti juca, bara stabilizatoare chiar prin numele ei spune aproape totul.
Cu toate ca sunt un mare fan dacia, se pare ca ei se intind atat cat ii lasi, la banii astia nu mai conteaza 3500 de ron in plus...
*


daca vb de accent radmasa.gif tocmai la siguranta is bubele la el: la directie, la amortizoare wacko.gif , netestat euroncap desi e lansat de o gramada de timp...


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danydan
post 29 Aug 2008, 09:05
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 15 August 06




QUOTE(Stefan @ 28 Aug 2008, 17:46)
Nu are bara stabilizatoare. O sa pun impresii despre masina zilele astea, sa mai strang niste kilometri. Oricum, ma enerveaza la culme masina - se uita toti la mine, si nu suport.
*


Al meu are bara stabilizatoare. Sandero Laureate 1,4, printre primele comandate. Am depasit 3000 km.
A gasit cineva ceva oficial scris la ce modele si la ce motorizare ai bara? Eu pe site nu vad decat o steluta generica fara detalii.
Asa e, lumea se uita destul de mult dupa masinuta, cateodata e ok,cateodata te incurca caci merg in paralel cu tine, te depasesc apoi franeaza ca s-o vada in retrovizoare, etc. Trebuie sa fii atent.
Mai grav cu anumite "specimene" care incearca sa-ti demonstreze cu tot dinadinsul ca "a lor e mai mare", "a lor e mai buna", etc. Astia sunt criminali. Ei nu inteleg ca nu ma intereseaza liniute sau alte minunatii d'astea.

This post has been edited by danydan: 29 Aug 2008, 13:09


--------------------
Skoda Octavia Dacia Sandero Ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ag02cws
post 29 Aug 2008, 09:23
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 2 December 06
From: Bucuresti / Pitesti




Fratilor, care e bara aia stabilizatoare? Poate pune cineva o poza? Ca sa ma uit si eu la a mea...
Va rog nu dati cu pietre smile.gif


--------------------
Dacia 1310 L 1994 / Dacia Sandero 1.4 MPI 2008 / Kia Cee'd 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Aug 2008, 10:43
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




empty, desi in principiu poate ai dreptate, loagn/sandero au niste particularitati: sunt masini inalte (tendinta naturala de ruliu) si au suspensii moi (tendinta naturala de "topaiala")
Nu stiu cum e cu logan/sandero fara antiruliu, insa eu am mers odata cu o dacia 1300 fara bara si nu as mai merge a doua oara.
Parerea mea, nu ca e in plus bara antiruliu pe logan/sandero, ci ca trebuie astia de la dacia sa vina cu tot felul de solutii care de care mai cretine sa mai reduca din preturile de productie, ca asa e directiva de la Carlos Sacalul.
Eu cred ca e o tampenie sa scoti bara aia antiruliu, fie si pe variantele de 1.4 (care se presupun ca nu faci raliuri cu ele). Nu o fi o tampenei pe masini de teren care merg in terenuri accidentate si care au nevoie de deplasari diferite ale suspensiei stanga/drepta, dar la o masina de strada, care merge si pe autostrazi si pe serpentine de munte, e o tampenie.
Parerea mea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 1 Sep 2008, 19:27
Post #20


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 411
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Am trait sa o aud si pe asta .... smile.gif am mers o data cu o Honda Acord ce avea rupt un sistem de fixare a barii stabilizatoare la unul din capete si era o senzatie tare neplacuta... acum nu stiu, or fi rigidizat suspensile pe modelele astea .... ciudat..

This post has been edited by harry: 1 Sep 2008, 19:28


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 1 Sep 2008, 21:10
Post #21


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Nu are nicio problema de genul asta masina. Se comporta foarte bine in viraje, daca n-as stii nici nu mi-ar trece prin cap ca-i lipseste bara stabilizatoare. Era vorba de principiu... Oricum o sa mor cu principiile astea.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
relu.ralu
post 5 Sep 2008, 22:46
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 18 December 07
From: cluj




cred ca dealerii nu stiau de la inceput, cum de multe ori mi se pare ca dacia face ceva si apoi daca se face valva dau si un comunicat de presa


--------------------
Dacia Logan 2007 Prestige 1.6 16v - xx 81 ARG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
love
post 4 Oct 2008, 18:49
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 February 08




Nu stiu daca Stefan stie ce e aia bara stabilizatoare -antiruliu
ca sa te convingi te apleci si te uiti sub masina si o sa vezi ca bara asta e e fapt un fier rotund in forma de u care pleaca de la o roata-de fapt brat pana in partea opusa la bratul celalalt
Nu cred ca daca la primele bucati au pus acum nu se mai pun !-la 1.4
E drept eu am din prima generatie si intradevar al meu are
Si daca au considerat ca nu mai e necesara sau prea costisitoare ptr 1.4 atunci si-au luat si masuri de siguranta.Asa ca nu va mai stresati.
Maine o sa verific daca vad unul cu nr rosii de 1.4 daca are sau ba
M-am uitat azi la 1.6 si are


--------------------
dacia solenza clima 2003-clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 4 Oct 2008, 19:33
Post #24


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Adevarul e ca daca n-am terminat Facultatea de Transporturi, specializarea Autovehicule rutiere, la Politehnica n-am de unde sa stiu ce e aia bara stabilizatoare.
Tu chiar crezi ca as fi postat pe forumul asta, fara ca macar sa fac efortul de a ma apleca pentru a-mi beli ochii sub masina?


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
love
post 5 Oct 2008, 12:58
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 27 February 08




PAI CE SA INTELEG CA STII SIGUR -DIN CEVA OFICIAL -CA NOUL 1.4 NU ARE ANTIRULIU (-MAI MULT CA IMPOSIBIL-) SAU CA AI VAZUT TU "BELINDU-TI OCHII SUB MASINA"???? excl.gif


--------------------
dacia solenza clima 2003-clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 5 Oct 2008, 13:08
Post #26


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Ai citit macar topicul?


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 5 Oct 2008, 14:39
Post #27


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(love @ 5 Oct 2008, 12:58)
PAI CE SA INTELEG CA STII SIGUR -DIN CEVA OFICIAL -CA NOUL 1.4 NU ARE ANTIRULIU (-MAI MULT CA IMPOSIBIL-) SAU CA AI VAZUT TU "BELINDU-TI OCHII SUB MASINA"???? excl.gif
*


Ce strigi? Ba, ce strigi asa?!?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uskt2005
post 6 Oct 2008, 16:24
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 26 February 07




La reprezentanta acea bara stabilizatoare costa 1500 ron

blink.gif blink.gif blink.gif


--------------------
Dacia, Daewoo, Opel dacia, cielo, astra 1981, 2006, 2008 - vn-o3-rvp, vn-10-vmp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 6 Oct 2008, 20:52
Post #29


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Preturile Dacia-Renault.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 6 Oct 2008, 22:41
Post #30


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




O bucata de fier 15 mil? Sigur te-ai uitat bine ca mi se pare enorm. Mai mult de 100-150 nu mi se pare normla sa coste...


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 10:46
Forum Renault