DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster pe zapada, Comportamentul masinii pe zapada

vimp
post 13 Dec 2010, 01:04
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Asadar, ati testat?
Daca da scrieti aici pe ce fel de zapada, cu ce fel de anvelope, opinii.

Eu am mers cam 1Km pe zapada virgina pe un drum agricol, zapada cam 15-17 cm. Cauciucuri Michelin Latitude Alpin.
Nu au fost probleme, dar datorita santurilor, masina mai aluneca stanga dreapta. Mod utilizare 4x4 : auto.


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jay333
post 13 Dec 2010, 10:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 979
Joined: 25 June 07






Masina echipata cu General Snow Grabber, tractiunea pe auto. Masina s-a comportat foarte bine, nici nu am simtit ca-i zapada sau gheata pe jos. In al doilea clip, unde am intors masina era gheata - nicio problema.
Nu am fortat-o deloc sa-i vad limitele pentru ca eram si cu juniorul si nu vreau sa risc inutil.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 15 Dec 2010, 12:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Frumos chiar asteptam ceva zapada sa vad cum se descurca baiatul.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 15 Dec 2010, 12:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia






--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 15 Dec 2010, 16:25
Post #5


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




de ce ai mai re - postat filmul asta cu "superpriceputii" de la flamicom valcea?? au facut ceva deosebit si nu se vede in prima postare???


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 15 Dec 2010, 18:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




Obligatoriu cauciucuri de iarna. In rest atentie si fara graba.
La coborare trebuie frana de motor ca daca nu ajungi repede la vale.
JAY, MERGE MAI BINE cu auto decat lock?

Zapada din video flamicom este foarte mare. Se descurca bine din cauza ca are garda de 21 cm. De unde vine mereu zapada pe parbriz; din copaci sau atinge masina cu botul zapada. Flamicom este in pitesti si valcea- vor sa faca sales.

This post has been edited by fansuv: 15 Dec 2010, 18:57


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiC-GL
post 15 Dec 2010, 18:57
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 September 10




Am testat Duster 4x4 dci 110 cu cauciucuri Michelin Latitude Alpin pe drumul dintre Miercurea Ciuc și Harghita Băi cu zăpadă bătătorită. Sunt foarte mulțumit și de Duster și de anvelope!

Cu ESP, controlul tracțiunii și modul 4x4 LOCK s-a comportat ireproșabil, a ținut traiectoria în curbe conform cu așteptările șoferului. Doar cu dificultate poate fi adus la limită, în comportament subvirator, la curbe abordate cu viteză mult prea mare. Driftul lateral se poate controla foarte bine.

Pe zăpadă bătătorită, în mod 2WD, cu ESP dezactivat a avut aderență bună, conform așteptărilor, iar întoarceri cu schimbare de sarcină și frână de mână sunt o plăcere, pentru cine are chef de distracție.

Cu tracțiune integrală și ajutoare electronice m-am simțit foarte în siguranță. Este bine ca fiecare să încerce frânări de urgență de la 30, 40 și 50 km/h pe zăpadă pentru a estima mai bine condițiile de aderență și distanța de frânare.


--------------------
Dacia Duster dCi 110 4x4 2010 Laureate - GL-044488
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 15 Dec 2010, 19:01
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




Este bine ca fiecare să încerce frânări de urgență de la 30, 40 și 50 km/h pe zăpadă pentru a estima mai bine condițiile de aderență și distanța de frânare.

Corect. Vream si eu sa scriu eu asta. Ca sa vezi cum sta.
Cand nu e nimeni pe drum si drumul e lat- pui frana la 20 km, la 30 km.
Pe nisip, zapada topita este foarte periculos sa pui frana brusc. Te poti roti ca sania.

Doar cu dificultate poate fi adus la limită, în comportament subvirator, la curbe abordate cu viteză mult prea mare.

CINE RISCA PLATESTE.

This post has been edited by fansuv: 15 Dec 2010, 19:05


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Dec 2010, 19:13
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(CristiC-GL @ 15 Dec 2010, 19:57)
Am testat Duster 4x4 dci 110 cu cauciucuri Michelin Latitude Alpin pe drumul dintre Miercurea Ciuc și Harghita Băi cu zăpadă bătătorită. Sunt foarte mulțumit și de Duster și de anvelope!

Cu ESP, controlul tracțiunii și modul 4x4 LOCK s-a comportat ireproșabil, a ținut traiectoria în curbe conform cu așteptările șoferului. Doar cu dificultate poate fi adus la limită, în comportament subvirator, la curbe abordate cu viteză mult prea mare. Driftul lateral se poate controla foarte bine.

*




Nu pricep de ce l-ai pus in 4x4 lock... Functia respectiva nu are nici o legatura cu rulatul pe zapada batatorita. 4x2 era arhisuficient..


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiC-GL
post 15 Dec 2010, 19:22
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 September 10




Modul AUTO este cel în care se circulă 99% din timp pe drumuri fără rampe sau pante. Se comută pe 2WD pe zăpadă numai dacă se vrea drifting și întoarceri cu frână de mână. (De evitat în modul LOCK)

La urcări pe rampe cu zăpadă și gheață și înclinare mare, modul 4x4 LOCK este mult mai indicat decât cel AUTO deoarece nici nu se ajunge la situații de pierdere a aderenței.

Modul AUTO înseamnă că abia după ce sistemul electronic constată lipsa aderenței la roțile din față (care se învârt în gol pe gheață pentru scurt timp) abia atunci activează 4x4 și îl și dezactivează la scurt timp după ce aderența s-a restabilit, așteptând următoarea ocazie de pierdere a aderenței, deci nu este indicat la urcat deal alunecos.

Modul 4x4 LOCK folosește și la coborâri pe pante înzăpezite cu frâna de motor care atunci acționează la toate roțile. A se folosi cât mai mult frâna de motor în loc de cea de picior pentru evitarea ruperii de aderență și implicit posibilitatea alunecării laterale.

This post has been edited by CristiC-GL: 15 Dec 2010, 19:26


--------------------
Dacia Duster dCi 110 4x4 2010 Laureate - GL-044488
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 15 Dec 2010, 19:31
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




Modul in care se circula(sau ar trebui sa se circule) 99% din parcurs, indiferent de configuratia lui(pante-rampe) este 2wd... Oricum, fiecare foloseste masina dupa cum doreste.


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristiC-GL
post 15 Dec 2010, 19:39
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 September 10




QUOTE(PaulT @ 15 Dec 2010, 19:13)
Nu pricep de ce l-ai pus in 4x4 lock... Functia respectiva nu are nici o legatura cu rulatul pe zapada batatorita. 4x2 era arhisuficient..
*



Am parcurs aceleași curbe la deal și la vale de mai multe ori, ca să văd :
1) diferența între modul AUTO și LOCK la urcare pe drum alunecos;
2) diferența între AUTO cu ESP și AUTO fără ESP, deoarece controlul electronic al tracțiunii e legat de ESP și poate fi astfel dezactivat;
3) diferența între 2WD fără ESP și modul LOCK cu ESP, special ca să constat ruperi de aderență în condiții variate de viteză și accelerare pe aceleași curbe la deal.

This post has been edited by CristiC-GL: 15 Dec 2010, 19:44


--------------------
Dacia Duster dCi 110 4x4 2010 Laureate - GL-044488
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 15 Dec 2010, 21:09
Post #13


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(CristiC-GL @ 15 Dec 2010, 18:57)
Am testat Duster 4x4 dci 110
....modul 4x4 LOCK s-a comportat ireproșabil, a ținut traiectoria în curbe conform cu așteptările șoferului.


4X4 LOCK in curbe? ohmy.gif
nene, esti de bula, zau.... sleep.gif

PS: ia vezi ce scrie in "carte" despre modul 4X4 LOCK wink.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 16 Dec 2010, 00:18
Post #14


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Poate are noroc și de lotul de planetare minune…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 16 Dec 2010, 12:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Pfff cred ca trebuie sa mai treaca ceva ani pana ce unii vor invata ca la orice masina 4x4 ca sa nu spuneti ca dau cu pietre in Duster modul LOCK se foloseste doar in anumite situatii scrise si parascrise de 15 mii de ori pe aici.Cand o sa adunati planetarele de pe jos iar aia de la service o sa va repare .... pe garantie atunci sa va vad.O sa spuneti aaah e proasta masina domne.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 18 Dec 2010, 23:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




&feature=related


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 19 Dec 2010, 00:38
Post #17


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(caphonne @ 16 Dec 2010, 12:31)
Pfff cred ca trebuie sa mai treaca ceva ani pana ce unii vor invata ca la orice masina 4x4 ca sa nu spuneti ca dau cu pietre in Duster modul LOCK se foloseste doar in anumite situatii scrise si parascrise de 15 mii de ori pe aici.Cand o sa adunati planetarele de pe jos iar aia de la service o sa va repare .... pe garantie atunci sa va vad.O sa spuneti aaah e proasta masina domne.
*



Păi ce face de fapt funcția LOCK la Duster?

La Outlander poți să mergi cu LOCK cum vrea mușchiul tău, practic e un sistem de tracțiune integrală permanentă, deci îl poți folosi pentru o sportivitate mai accentuată a mașinii, intri mai bine în curbe (subvirează mai puțin) și răspunde mai rapid. (asta pe uscat, în curbe, cu viteză wink.gif ) A da și redistribuie cuplul atunci când ai aderență (40-60) pe când funcția AUTO putea doar (60-40), bazându-se pe față.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danielst
post 19 Dec 2010, 12:53
Post #18


Dl


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 05




Am incercat alaltaieri sa vad cum se descurca cu cauciucurile all-season in zapada pe dealuri (iarba sub, nu drum). Masina in modul auto si am luat-o pieptis la deal.. s-a descurcat surprinzator de bine, se simtea cum sapa dar m-a scos pana in varful dealului. Cu ocazia asta am obs ca Michelin Energy scot destul de bine zapada dintre 'pinteni' (cel putin pe zapada aspra (n-am incercat pe mazga)), nu se 'incarca', ceea ce le face destul de 'valabile' si iarna. Oricum eu vreau niste Dunlop Grandtrek pentru chestii mai extreme


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 MPI/ Duster Laureate 1.5DCI 4x4 2005/2010 - HDxxYYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 19 Dec 2010, 19:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




Daca te tin banii- do it. all-season noi isi fac treaba super-bine.


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casuba
post 20 Dec 2010, 19:06
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 September 07




Salutare.
Spuneti-mi si mie de ce nu se merge cu 4x4 lok in curbe, ce se poate intampla cu planetarele, nu ma pricep si vreau sa evit neplacerile.
Rog cine este documentat sa ne faca si nestiitorilor o explicatie detaliata.


--------------------
Renault Laguna 2 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asgard1955
post 20 Dec 2010, 21:12
Post #21


membru


Group: Members
Posts: 1.665
Joined: 8 July 09
From: BH




Poti sa mergi cu 4x4 lock in curbe, dar pe zapada, noroi sau alte suprafete alunecoase.

Dusterul nu are diferential central si nu permite ca axa fata si spate sa se invarta cu viteze diferite ceea ce duce la solicitari asupra pieselor ce alcatuiesc transmisia.

Uite aici cel mai bun exemplu:


--------------------
Dacia Duster Laureate 1.6 16V 4x4 Noir Nacre 2011
"Uite, copilul meu, exista doua puteri in lume: Dumnezeu si Diavolul. Depinde cu cine se inrudeste cineva. Eu sunt cu Dumnezeu, cu Hristos."Pr. Paisie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fansuv
post 20 Dec 2010, 22:16
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 545
Joined: 28 March 09




ARO cum mergea cu 4x4 cuplat non-stop? NU FORTEAZA NIMIC prea rau.
Poti merge relax in modul lock ani de zile pe teren accidentat! AI PATRU roti care trag uniform.
Cand vrei- treci in modul 4x2 cu toata puterea pe rotile din fata.

Pe tern bun nu are rost sa folosesti 4x4 LOCK SAU AUTO.

This post has been edited by fansuv: 20 Dec 2010, 22:20


--------------------
logan 1.6 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 21 Dec 2010, 18:57
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Deci, dupa cum spunea asgard, Duster nu are diferential central ci un ambreiaj central. Rolul diferentialului este de a transmite miscarea de rotatie catre roti in cazul nostru (da, stiu, suna ciudat), permitand in acelasi timp ca rotile sa se invarta cu viteze diferite. De ce este nevoie de asta? Pai in general, atunci cand merge pe curbe de ex, rotile de pe exteriorul curbei or sa vrea sa se invarta mai repede decat cele de pe interior, ca asa-i in tenis. La fel, cele doua punti au ar mai vrea si ele sa aiba turatii diferite ca nici astea nu au fix aceasi traiectorie in curbe, ca sa nu mai vorbim de denivelari si alte alea. Asta inseamna ca, atunci cand iei viraje, diferenta asta de turatie trebuie sa o inghita cineva. Daca terenul e alunecos, nu-i bai, derapeaza putin rotile cu problema dar mergem mai departe. Daca avem aderenta buna o sa derapeze ambreiajul ala dintre punti si-l incingem pe ala. Acum n-a zis nimeni ca moare din prima, da' nici bine nu-i face. La Duster chestia aia are control on/off, nu face distributie inteligenta de cuplu intre punti ca nu mai costa cat costa acuma.


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 21 Dec 2010, 20:14
Post #24


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE(casuba @ 20 Dec 2010, 19:06)
de ce nu se merge cu 4x4 lok in curbe

scrie in manualul de utilizare al autoveh. wink.gif


--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 24 Dec 2010, 01:34
Post #25


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Toyo Open Country A/T, Duster 16v 4x4, Predeal - Cioplea, zapada batatorita sau gheata.

De multe ori, merge foarte bine si in 4x2, am testat sa vad cat poate duce.

La urcarea pantelor cu gheata, ori iti iei avant si urci bine-mersi fara riscuri in Auto, ori pui in Lock daca vrei sa pleci chiar de la baza rampei.

Daca rampa are gheata si opresti masina la mijlocul urcarii, poti avea si mama diferentialelor, nu mai pleci de pe loc. Iti dai drumul la vale, apoi urci voiniceste cu avant.



In rest, pe zapada virgina afanata sau inghetata, e suficient AUTO


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 28 Dec 2010, 20:15
Post #26


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




e interesant cum trage in curbe, in pante. Daca bagi piciorul in gaz cu AUTO cuplat abordarea virajelor si iesirea din viraje este mult mai sigura. In pante am observat acelasi lucru indiferent cat de mare e zapada: E suficient AUTO si isi face treaba si pe namol si pe zapada cu conditia sa nu fie gheata si sa nu te opresti in panta. pe gheata nici Michelin Latitude Alpin nu face fata mai ales daca se opreste pe la mijloc. In concluzie se comporta excelent dar conteaza si cine si cum o exploateaza.


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Dec 2010, 21:59
Post #27


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




QUOTE(pedrovl @ 28 Dec 2010, 20:15)
e interesant cum trage in curbe, in pante. Daca bagi piciorul in gaz cu AUTO cuplat abordarea virajelor si iesirea din viraje este mult mai sigura. In pante am observat acelasi lucru indiferent cat de mare e zapada:
*


Atat la dci cat si la benzinar?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 29 Dec 2010, 14:24
Post #28


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




Daca nu insisti cu un picior greu pe acceleratie si daca nu esti la o turatie de cuplu (>3000 ture) se comporta foarte misto pe curbele alunecoase in AUTO, vorbind de benzinar. Daca insisti, incepe subvirator, dupa care intra spatele, o pune pe trasa, si daca insisti in continuare, mergi in supravirare. Condusa de un om cu piciorul fin, masina se comporta excelent in AUTO, cu mult mai bine decat un turism 4x2 echipat cu mama anvelopelor de iarna.


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 29 Dec 2010, 14:28
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Oare un 4x2 cu ASR-ESP cum se comporta pe zapada , nu are nimeni ?

This post has been edited by CGDBZ: 29 Dec 2010, 14:52


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 29 Dec 2010, 14:41
Post #30


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai asa ceva are numai duster dci 4x4.

This post has been edited by bobo77: 29 Dec 2010, 14:44


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:29
Forum Renault