DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> indicator benzina

BTU
post 15 Jul 2008, 15:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 19 February 08
From: Onesti




salutare! indicatoru de benzina imi arata plin chiar daca rezervoru e un sfert apoi scade iar urca.face ca nebunu.stie cineva ce are?


--------------------
Dacia Super Nova 2002.10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 15 Jul 2008, 21:41
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




S-ar putea sa fie de la plutitor.
Pe mine m-a mancat undeva sa desfac acele si sa le vopsesc rosii iar acum acul de la benzina imi indica cu jumatate de rezervor mai mult si nu stiu daca se mai poate regla. De atunci nu i-am facut niciodata plinul dar sunt curios ce-o sa indice acul.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 16 Jul 2008, 14:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




Sau s'ar putea ca plutitorul sa'ti mearga bine dar sa se fi slabit contactele de la senzorul din rezervor. Eu asa am patit, face aun dute-vino acu ala de ziceai ca a innebunit lupu biggrin.gif
am scos capacul de la rezervor (este in portbagaj sub mocheta) si da aveam in rezervor un fir care era iesit. si se misca de nebun pe acolo.

This post has been edited by mvali: 16 Jul 2008, 14:52


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 16 Jul 2008, 21:17
Post #4


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(BTU @ 15 Jul 2008, 15:31)
salutare!  indicatoru de benzina imi arata plin chiar daca rezervoru e un sfert apoi scade iar urca.face ca nebunu.stie cineva ce are?
*


Contacte imperfecte sau plutitor defect.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BTU
post 17 Jul 2008, 19:38
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 19 February 08
From: Onesti




pai,am desfacut capacu ala din portbagaj dar firele erau la locul lor


--------------------
Dacia Super Nova 2002.10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burtik4u
post 17 Jul 2008, 19:43
Post #6


membru cu valoare


Group: Members
Posts: 542
Joined: 3 July 08
From: Piatra Neamt




e posibil sa fie ud covorul, sau sa faca cumva contact unul cu altul, daca nu, trebuie sa fie plutitorul, costa cam 30-35 RON nu mai stiu exact wink.gif
spor la munca biggrin.gif


--------------------
OPEL Opel VECTRA B 1996 - NT 90 BRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BTU
post 18 Jul 2008, 15:48
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 19 February 08
From: Onesti




multumesc pt. ajutor,dar am rezolvat problema.am schimbat sonda litrometrica(aia cu plutitorul)22RON+25RON manopera


--------------------
Dacia Super Nova 2002.10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S.Alex-F
post 25 Mar 2009, 18:57
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 4 February 09
From: Bucuresti S4




Salutare stimati prieteni!

Va rog incercati sa ma ajutati cumva...orgoliul meu de electrician e la pamant!!! mad.gif

Deci...
Am decis sa imi fac led tuning la tot bordu'...mai intai faza unu.. in care am schimbat doar iluminatul intr-un alb-bleu superb....totul mergea "delicios" ca deh...tot ce facusem era desfacerea bordului si montarea in locul becurilor .. a unor leduri SUPERFLUX ZEXSTAR!

Apoi...am observat ca multi aveau si acele iluminate distinct...dar ma rog ..iluminate!
asa ca....faza 2....am scos bordul si apoi aparatura metrologica:

1 Turometru...i-am pus smd rosu...s-a scos acul usor si l-am montat asa cum era el la repaus...deci...la sfarsit a fost o interventie reusita...merge perfect!
2 Vitezometru...acelasi lucru...se vede superb...era acul sub limitator cu vreo 3mm si deci calibrarea(re) a fost usoara...inca imi arata la 2000rpm-->60kmph(a patra viteza)
3..aici durere!

Am scos si pastea ...am presupus ca o sa fie la fel de usor ca si la precedentele si uite ca m-am inselat!

Am scos acele am montat smd-urile la fel pe plasticul ala...si le-am remontat tinand cont de pozitia aia de repaus...si cand l-am pus pe masina sa vezi idiotenie! excl.gif excl.gif

Cu doar 13 litri in rezervor imi arata full! wacko.gif wacko.gif sunt disperat incerc sa l repar....o jumate de zi...nici un fir rupt in bobina...nimic!!!

Ajung in bucuresti fug in targ vitan...iau alta placuta deaia de la domnu' cu alea de origine...85RON wacko.gif ohmy.gif ambele pe placuta!!!
Ajung acasa...montez pe masina direct...imi arata imediat sub rezerva...deci bine...
urc sus...scot acele...desfac fara sa ating placutele alea....pun smdurile...montez la loc pun pe masina....si LAM BLESTEMAT PE DUMNEZEU....
Imi arata aproape de fuulll....cam acelasi c***t....deci ...mi-am bagat p*** in D-zeu si am plecat a doua zi(azi) la munca fara bord!!!

Dati-mi sfaturi va rog ca sunt disperat!0720.25.3933

Al vostru coleg...Alex!


--------------------
DACIA SuperNova 2002Clima - XX-XX-ALX
"A gresi incepe din momentul in care nu incercam sa reparam ce am constatat ca am gresit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kat
post 25 Mar 2009, 20:22
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 30 March 07
From: Ploiesti PH




Salutare
De cand am desfacut acele si mie mi s-a dereglat indicatorul de benzina. Imi arata cu aproximativ jumatate de rezervor mai mult. Am mai desfacut acele de atunci de cateva ori si tot asa indica. Nu stiu care este cauza dar poate are cineva vreo idee. Oricum eu m-am obisnuit cu indicatiile lui, cand este putin peste jumatate inseamna ca este aproape gol si trebuie sa alimentez.


--------------------
Renault Megane IV 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:45
Forum Renault