DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Catalizatorul

mihut_corneliu
post 9 Jul 2009, 08:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 5 October 08




Imi poate spune cineva cum imi pot da seama daca am catalizatorul infundat?
Va multumesc anticipat


--------------------
dacia supernova dacia supernova 2002/clima - br 03 hbv
decat mult si prost mai bine repede si fara rost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 9 Jul 2009, 09:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




dar de ce te intereseaza chestia asta ? ai ceva probleme la masina sau ce ? zine exact ce este ... daca vrei sa sti doar ce ai intrebat .... dai un search si ai sa gasesti mult despre subiectul asta .


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihut_corneliu
post 9 Jul 2009, 18:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 5 October 08




Masina nu prea are vlaga decat peste 2500 ture.Nu a fost din totdeauna asa.Am verificat bujii, fise, joc supape, injectoare si inca vreo doua chestii ce nu imi vin acum in minte si a mai ramas de verificat debitul pompei de benzina si catalizatorul daca e cumva infundat.Pompa stiu sa o verific, dar despre catalizator nu am nici cea mai mica idee.
Va multumesc pt sfaturi si idei.


--------------------
dacia supernova dacia supernova 2002/clima - br 03 hbv
decat mult si prost mai bine repede si fara rost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 9 Jul 2009, 19:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




ca sa verifici catalizatorul scoti sonda lambda e se afla pe evacuare ,deschizi capota si te uiti in partea de jos a radiatorului si ai sa o vezi (nu e pe radiator ci pe teava de la catalizator) si o desfaci cu o cheie de 22 si faci o tura cu masina

desfundatu se face cu masina turata nu subturata mergi cu a 2 la 80 vreo 5 km nu sare motoru nu iti fie frica nu are nimik si toba in spate tre sa fie ruginie pe interior nu neagra negru rezulta mers subturat (ardere incompleta ,calamina => catalizator infundat )

This post has been edited by vladut88: 9 Jul 2009, 19:37


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 10 Jul 2009, 07:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




colegu sfatul meu este sa il lasi ... de catalizator cine stie si vrea ca masin a sa respire mai bine il scoate de tot nu te agita pierzi timp si bani degeaba.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin23
post 10 Jul 2009, 16:57
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 August 08




salut, incearca sa turezi masina pe liber, daca nu se tureaza cum trebuie (peste 5000rot/min) probabil sa ai catalizatorul infundat, daca observi ca motorul se incinge mai repede decat ar trebui iarasi se poate sa ai catalizatorul infundat. scoate sonda lamda si mergi un pic cu ea asa daca se observa diferenta catalizatorul este infundat. ATENTIE!!! sa nu mergi mult cu sonda scoasa temperatura gezelor care ies pe acolo este foarte ridicata la mine a topit un pic din carcasa ventilatorului. dupa ce schimbi catalizatorul(daca este cazul) sa il anulezi verifica si tobele la mine era si o toba infundata cu bucati de catalizator. bafta


--------------------
dacia supernova 2001 - IF 02 VLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 13 Jul 2009, 13:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




sau incearca sa prinzi 80 in a 2-a ... glumeam tongue.gif


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 13 Jul 2009, 14:26
Post #8


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Nu prea e buna ideea cu turatia wink.gif . Tata a alergato intro seararau de tot. Cand am ajuns acasa fluiera toata toba exact cum ar trebui. Mi sa urcat la inima sufletul wub.gif . a doua zi ciuciu.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 29 Jul 2009, 16:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




Am si eu o intrebare,daca scot catalizatorul cam care ar fi efectele negative,sau pozitive(daca exista).As dorii un raspuns concret,cine a mai facut sau cine a vazut.Mersi mult


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Jul 2009, 17:50
Post #10


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




efecte negative polueaza atmosfera in rest ai un demaraj mai bun.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 29 Jul 2009, 17:51
Post #11


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Demarajul nu e mai bun, decât dacă aveai catalizatorul înfundat. Iar alt efect negativ ar fi că te paște o amendă și o suspendare de talon, dacă nu-ți ies noxele la un eventual filtru.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 29 Jul 2009, 18:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




Aha...dar consumul nu este afectat,eu asa am inteles,cat despre demaraj am auzit ca ajuta destul de mult.Bafta


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 29 Jul 2009, 19:33
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




De consum nu pot sa i-ti spun .. ca a mea mananca in medie 7 dar o calc des si merg pe DN 80%
La demaraj.. se simte bine.. mentii mai usor viteza de 60 cu a 4-a fara cataliz decat cu. (benzina de 95)
Cu catalizator urca mai greu de la 120 in sus dar tot se duce la 150.. am fost nevoit de situatie (contra cronometru) sa fac un drum de 50km asa.. de asta stiu
Fum la esapament scoate numai daca o calci tare avand turatia la valoarea de 2000 sau sub, in rest nu se observa.
Daca mirosi gazele la fara catalizator.. miros de te ineaca, la cu.. acceptabil.
Cat am fost in service mi-a spus cineva de acolo ca astia nu au unitati mobile sa masoare noxele.. dar asta era acum 2 ani.. nu stiu ce s-a intamplat intre timp..


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 29 Jul 2009, 22:47
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




deci sa inteleg ca daca toba in interior este neagra este infundat catalizatorul? blink.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mafiozzo
post 30 Jul 2009, 08:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 760
Joined: 17 May 07
From: .::Cluj::.




daca este neagra nu i infundat, eu am fost vreo 6 luni fara catalizator... parerea mea lasa catalizatoru acolo unde e. mergea mai rau masina fara se pierdea din cuplu si se aude si urat mie unu nu imi placea + ca aveam consumu mai mare.. catalizatoru e infundat daca nu ti se tureaza de exemplu peste 3000 turatii, faptu ca nu trage poate fi si de la alceva, trage aer fals pe undeva.. injectoare infundate, pompa nu mai functioneaza in parametrii normali etc.


--------------------
Ex : Supernova 2001 Opel Astra G CC 2003 Coupe
Now : Mondeo 2007 Limuzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jul 2009, 08:45
Post #16


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(B_i_t_z_a @ 29 Jul 2009, 18:12)
Aha...dar consumul nu este afectat,eu asa am inteles,cat despre demaraj am auzit ca ajuta destul de mult.Bafta
*




cum sa nu, la acelasi stil de mers consuma mai putin fara, si puterea creste cu 5 cai functie de motor.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mvali
post 30 Jul 2009, 10:29
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 8 February 07
From: Ploiesti




QUOTE(sergiu-iulian @ 29 Jul 2009, 22:47)
deci sa inteleg ca daca toba in interior este neagra este infundat catalizatorul? blink.gif
*


Daca nu ai catalizator o sa scoata fum daca o accelerezi mult din turatii joase. Daca ai catalizatorul ok nu va scoate fum.. doar ca vor rugini tobele mai repede.. deh.. apa rezultata trebuie sa stea undeva nu?
la ITP mi-au spus ca de obicei durata de viata a unui catalizator este de 100mii km dar depinde de stilul de condus wink.gif


--------------------
ex Dacia SuperNova Confort 2001 / Opel Corsa Enjoy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Jul 2009, 10:33
Post #18


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




O mașină fără catalizator NU trage mai bine decât una cu catalizator!

Vouă vi se pare că trage mai bine pentru că atunci când vă trece prin cap să dați catalizatorul jos, ACESTA ESTE ÎNFUNDAT. Prin urmare faceți comparația GREȘIT, între o mașină fără catalizator și una cu el înfundat.

Dacia Nova GT n-avea catalizator, și nici injecție. Dacia Nova GTi le are pe ambele. Cu reglajele din fabrică pentru carburație, AMBELE MERG LA FEL, TRAG LA FEL, AU ACEEAȘI PUTERE!

Un catalizator bun nu sufocă motorul. UN CATALIZATOR ÎNFUNDAT FACE ASTA!

This post has been edited by MAERSK: 30 Jul 2009, 10:34


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jul 2009, 10:47
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




o evacuare mai rapida inseamna putere mai multa, si un catalizator scos din cutie impune o oarecare franare a gazelor. De ce crezi ca un matiz Euro 2 are mai multi cai decat unul Euro 4, sau motorul meu 16v non euro are cu 10 cai mai mult decat acelasi motor Euro 3?

La multe masini producatorul compenseaza din soft norma euro superioara, si atunci au tot atatia cai.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Jul 2009, 11:03
Post #20


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




O evacuare decalibrată prin acea cutie goală nu aduce deloc mai multă putere.
Iar normele Euro X nu au modificat doar evacuarea.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 30 Jul 2009, 12:06
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




La mine treaba sta in felul urmator,buburuza mea nu are decat 20500 de km este din 2003,eu zic ca merge chiar foarte foarte bine,dar....partea ceramica din sau de pe catalizator e desprinsa si face un zgomot urat.Eu oricum trebuie sa imi scot catalizatorul,si vroiam sa vad cate una alta despre treaba asta.Daca bine imi aduc aminte o masina fara catalizator merge mai bine decat una cu catalizator(Renault Laguna 2).Bafta


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Jul 2009, 12:08
Post #22


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dacă ai catalizatorul spart sau înfundat, EL TREBUIE SCHIMBAT, nu scos... Așa e moral și legal. Dacă nu-ți permiți să cumperi o piesă de schimb, poate ar fi cazul să cumperi o altă mașină, una pe care o poți întreține.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_i_t_z_a
post 30 Jul 2009, 12:39
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 8 May 09
From: The Land Of Opportunities




Sincer sa fiu,nici nu m`am interesat cat costa un catalizator nou...dar poate ar fi cazul sa nu mai fie lumea chiar asa de rea si impulsiva,si mai ales sa traga concluzii pripite,nu vad rostul.Bafta si mersi de sfaturi


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Clima - BH-85-BIT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jul 2009, 12:50
Post #24


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Un catalizator universal de E2 e 3-4 milioane, unul de 'origine' e vreo 8. Legal n'ai voie fara deci e riscant, moral, stati linistiti, aia e ultima problema a omenirii, un motor dat pe ulei e cu mult mai imoral decat unul bun fara catalizator.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Jul 2009, 17:25
Post #25


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Eu sustin sa se menteze catalizator am vazut deja o unitate mobila pe bulevarbul basarabiei care avea tras pe dreapta un logan o super nova si un pasat iar sonda era precum cele de la itp cu acel calculator si politia era langa unitatea mobila.
Parerea mea mai bine schimbati la 3000 de ture si nu aveti probleme iar dimineata rulati cel putin 300 de metri cu o turatie de 2000 de ture constant.
Cine are catalizatorul infundat se simte la evacuare noxele care te ineaca cine il are bun se simte un miros placut.

This post has been edited by djasu82: 30 Jul 2009, 17:26


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 4 Aug 2009, 17:15
Post #26


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




Salut, la mine la esapament miroase a benzina arsa dar destul de tare zic eu, e vre-o problema? De tras zic ca trage masina...ia 80 cu a 2-a biggrin.gif.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sonnic53
post 4 Aug 2009, 18:46
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 18 May 09
From: Vrancea




depinde cat mergi si de turata , sau subturata cu ia deti miroase .... da prinde 90 cu a2a daca vrei sa stii . bafta


--------------------
Vw Golf 3 Logan 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 4 Aug 2009, 18:57
Post #28


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




la mine miroasa a "parfum" sau ceva in genul fara a simti poluare. Eu cum am spus schimb mereu la 3000 de ture si merg si turat unde e cazu frana de motor ... de cand o alerg prin oras de 2 ani eu si inca 4 tata nu are probleme , am schimbat cauciucurile si consumabilele in rest benzen mereu plinu nu lasat sub jumare .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinii
post 5 Aug 2009, 11:14
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 July 02
From: Pitesti




Salut!

Anul trecut, se intampla sa imi mearga mai bine motorul cand era rece decat atunci cand era cald. La service mi-au dat cu flit cand le-am zis ca ar putea fi de vina catalizatorul, dar cand in timpul verii temperatura apei a inceput sa-mi creasca pana la panica, am decis sa-l schimb de capul meu. Logica mi se parea simpla: la rece, volumul gazelor era mai mic si se evacua mai usor printr-un catalizator infundat decat atunci cand temperatura era ridicata si implicit si volumul acestora era marit. Odata gazele neevacuate, stationau mai mult in motor si ridicau temperatura apei.

Un catalizator nou era 8 mil anul trecut, fiind cica identic cu cel de logan. Mi-am luat inima in dinti si mi-am luat un catalizator sport de pe net, care cu tot cu transport m-a costat 2milioane. In service n-au vrut sa-l puna, pt ca evident ca nu se potrivea exact, dar firma de la care il cumparasem mi-a recomandat un service din Voluntari, unde puteau suda in argon.

Problema era acuta, masina abia mai tragea. Ma stiam oarecum si cu musca pe caciula, deoarece cu cateva saptamani in urma, pe un drum spre munte prinsesem in viteza o burta de asfalt, incat ma gandeam ca poate chiar am spart caramida aia ceramica.

Montajul a durat vreo 2 ore bune, dar a fost facut impecabil. CAtalizatorul asta e mai mic, probabil o sa dureze mai putin, DAR... de cum am scos-o iar pe strada am crezut ca am alta masina! o senzatie incredibila de motor vivace! De atunci nu pot sa nu merg cu ea decat in regim sa-i zicem "sport", pt ca sunetul usor schimbat, infundat acum, si modul in care te scoate din orice situatie, (evident, dupa downshifting) e incredibil!

masina o am de noua, din 2002. operatia asta am facut-o la 80000km. Nu mai stiu daca trage mai bine decat atunci cand era noua, pt ca oricum atunci nu faceam "forje" cu ea, dar cert e mult mai vioaie decat inainte sa iau burta aia de asfalt.

Consumul, atata vreme cat nu merg cu ea in ture mari, e cam acelasi cu cel din carte, mai mult sau mai putin, nimic notabil. ITP-ul a trebuit sa-l fac acum 2 luni si m-am dus cu emotii, fara pile. Testul de noxe l-a trecut fara nici o rezerva.

Sper sa ajute pe careva reply-ul asta.

mult noroc!
alin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmn
post 5 Aug 2009, 14:57
Post #30


...


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 June 08
From: Pitesti




Si pana la urma mie nu mi`a rasp nimeni daca e ceva grav daca miroase a benzina la esapament, ca la daciile alea vechi...Masina e din 2001.


--------------------
Dacia Logan Prestige 1.6 16v 2008 - AG-10-ZWU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 18:00
Forum Renault