DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> troncanit la plecarea brusca de pe loc si marsarier...ajutor

uniculpau
post 8 Jun 2004, 23:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 28 June 03
From: Urziceni




explic problema pe scurt. cand dau in marsarier mai brusc am un troncanit puternic pe dedesubt. atentie nu mereu face asa......acelasi lucru se intampla si la plecarea de pe loc mai in tromba......nu imi pot da seama de la ce e.....cineva mi-a sugerat ca tamburii de la motor sunt dusi si ca permite motorului sa loveasca......in fine am deschis capota si am pus pe cineva sa imi plece brusc de pe loc......intr-adevar motorul se cam balanseaza si destul de vizibil......totusi mie mi se pare ca troncanitul vine de pe dedesubt......precizez ca probleme cu planetarele nu am.....le-am probat in viraje puternice....nici un zgomot. articulatiile si jocurile le-am verificat....nu am joc la nici o roata......si totusi sa fie de la tamburii motorului ??? sa fie prea uzati ??? sa permita motorului sa atinga de ceva?? rog insistent ajutor.....multumesc anticipat...


--------------------
Dacia Super Nova Clima - IL 84 PAU
hmmm!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZaiR
post 9 Jun 2004, 12:48
Post #2


Against the System


Group: Members
Posts: 345
Joined: 7 January 04
From: Bucuresti




IA VEZI SCUTUL DACA ESTE LOVIT


--------------------
DUCATI 900 SuperSport 2003 - este!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 9 Jun 2004, 13:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




tamburi... tampoane poate! Vezi ca mai poate fi o treaba (asa am avut o DSN la firma): suruburile de la tamburii din spate. Cum desfaci roata, e piulita aia mare de ... 24 (cred) o desfaci si p-aia si vezi sabotii si toate maruntaiele. Acolo sunt 4 piulite. Daca alea sunt desfacute, intreg ansamblul se misca la plecari mai puternice de pe loc, bagat in marsarier... La DSNul de care zic, treaba era nasoala rau, ca tot ansamblul prinsese joc mare de tot. Eu am fost de curand la revizia de 30k si au mai dat baietii cate o tura, jumatate de tura la piulitele alea...


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
All warfare is based on deception. If your opponent is of choleric temper, seek to irritate him. Pretend to be weak, that he may grow arrogant.
- Sun Tzu on the Art of War
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 9 Jun 2004, 14:47
Post #4


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Poate fi "bieleta antirasturnare".... adica elementul de prindere de jos al motorului... este ca un spiral de burghiu care se termina cu o bucsa si care permite o deplasare controlata a partii de jos a motorului pe directia inainte-inapoi... se afla dedesubt, in zona centrala.

O alta posibila cauza poate fi una dintre planetare...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 11 Jun 2004, 22:37
Post #5


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




AL, am avut si eu aceeasi problema. nu stiam ca ii zice asa.
uniculpau, sa stii ca grupul se misca asa si cind masina era noua
iti sugerez sa te uiti daca nu cumva baia de ulei a atins sau a frecat un pic lonjeronul transversal(traversa de sub motor)
atunci e clar vorba de "bieleta antirasturnare" s-a stricat bucsa
costa cam 1 mil jumate toata treaba(nu se schimba bucsa ci toata bieleta)
solutie ieftina: urci masina pe o rampa, scoti bieleta si indesi linga bucsa o bucata sanatoasa de cauciuc. cel putin 20 000 km nu mai ai probleme
ca doar n-oi fi nebun sa dai atitia bani pe nenorocirea aia.
va salut cu farurile!!!


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristidb
post 16 Jun 2004, 12:20
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 1.462
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Eu am avut aceeashi problema. La una din planetare, la capatul dinspre cutie erau ieshite acele din un capat al tripodei. Verifica daca e joc intre oala dinspre cutie a planetarei shi axul sau(mashina sa nu fie in viteza).


--------------------
CBR 600 F4i ; Astra GTC Sport 124CP remap Superchips, K&N, Eibach. - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forrolaci
post 2 Jul 2004, 10:18
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




am un troncanit pe dreapta fata, unul singur la plecarea de pe loc cu volanul virat total stinga. Masina are doar 5000 de km, la service nu i-au dat de cap, mi-au spus sa mai astept sa fie mai pronuntat. Nu se aude mereu, asa ca la service nu l-au auzit, au strins toate suruburile, dat tot se mai aude. Ce poate fi????


--------------------
Renault symbol 2005 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrudragomir
post 2 Jul 2004, 11:53
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 15 April 03
From: Constanta




QUOTE

explic problema pe scurt. cand dau in marsarier mai brusc am un troncanit puternic pe dedesubt. atentie nu mereu face asa......acelasi lucru se intampla si la plecarea de pe loc mai in tromba......nu imi pot da seama de la ce e.....cineva mi-a sugerat ca tamburii de la motor sunt dusi si ca permite motorului sa loveasca......in fine am deschis capota si am pus pe cineva sa imi plece brusc de pe loc......intr-adevar motorul se cam balanseaza si destul de vizibil......totusi mie mi se pare ca troncanitul vine de pe dedesubt......precizez ca probleme cu planetarele nu am.....le-am probat in viraje puternice....nici un zgomot. articulatiile si jocurile le-am verificat....nu am joc la nici o roata......si totusi sa fie de la tamburii motorului ??? sa fie prea uzati ??? sa permita motorului sa atinga de ceva?? rog insistent ajutor.....multumesc anticipat...



[b]Fix aceasta problema o am si eu, tu cati km facuti ai?[/b] La mine face din ce in ce si mai rau, se aude la orice plecare mai rapida de pe loc, si cand schimb vitezele la o acelerare mai rapida se aude in troncanit scurt, ca si cum motorul se aseaza in ala pozitie.


--------------------
DACIA SuperNova - CT-02-DSA
Km facuti: 101.000
Data: 08.06.2007

SuperNOVA Campus 2003, 1.4L, 75CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian
post 5 Jul 2004, 20:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 7 March 03
From: Brasov




chear daca nu-ti vine sa crezi problema e de la balamalele de la usi (fata).
dar pentru a te convinge deschide usa nu prea mult ci doar pana sa intre in functiune opritorul si verifica jocul balamalelor ridicand de usa.
daca exista un joc marisor atunci de aici ai problema.
solutia: inlocuieste bolturile alea din balama.
am avut aceeasi problema dar nu am gasit inca bolturi ; am rezolvat problema modificand pozitia de functionare a bolturilor.
apropo daca nu inchideam bine usile adica doar pe prima treapta nu se auzea nici un zgomot,deci ai putea verifica si asa daca e de la balamale.
mult succes!!!


--------------------
Renault Megane Sedan 1,6 16v 2005 Privilege
BV 99 DYK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 01:53
Forum Renault