DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

464 Pages « < 227 228 229 230 231 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un topic pentru off topic

iulia_boris
post 4 Feb 2019, 13:24
Post #6841


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Omu-i dus cu pluta,nimeni nu neaga asta,si tocmai d-aia eu il ignoram total..Cu atat mai mult cu cat il mai trosnisem odata..

This post has been edited by iulia_boris: 4 Feb 2019, 13:25


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2019, 08:44
Post #6842


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Tare asta cu italianul, medic cu 8 calse primare...

... Pe mine m-a convins că este medic, vă spun sincer, discuțiile cu el te făceau să n-ai niciun dubiu, nu mi-am pus nicio secundă întrebarea că nu ar fi medic chirurg plastician. Deci, erau de nivel academic... https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/san...-italia-1077215

Departe de mine ideea sa-i iau apararea dar totusi omul, daca am inteles bine, a facut cateva zeci de interventii chirurgicale in RO. A fost reclamat ca nu stia sa-si puna manusile si sa se spele pe maini (ma indoiesc...), dar nu a avut nicio reclamatie de malpractix. Se pare ca cei operati de el, nu au nimic sa-i reproseze.

Ce liceu, ce bacalaureat, ce facultate? Mofturi... Daca vrei, poti. Ajung si 8 clase... biggrin.gif

This post has been edited by radian: 6 Feb 2019, 08:44


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 6 Feb 2019, 08:52
Post #6843


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Tov. Acad. Dr. Ing. avea si ea parca 4 clase primare. Deci se poate.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yoncv
post 6 Feb 2019, 08:54
Post #6844


Membru ochelarist


Group: Members
Posts: 427
Joined: 28 September 06
From: Craiova




QUOTE(radian @ 6 Feb 2019, 08:44)
Tare asta cu italianul, medic cu 8 calse primare..

Nu știu cum o fi in Italia, dar în Romania școala primară are 4 clase.


--------------------
VW Jetta 2017 - dj-17-???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 6 Feb 2019, 09:26
Post #6845


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Primare, gimnaziale, etc. Oricum, chiar daca nu m-am exprimat riguros exact te-ai prins ce-am vrut sa spun...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Feb 2019, 10:49
Post #6846


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Nu numai riguros.
QUOTE(radian @ 6 Feb 2019, 08:44)
Tare asta cu italianul, medic cu 8 calse primare...
...reclamatie de malpractix.
*




--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 6 Feb 2019, 11:26
Post #6847


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Nu râde, că și eu corectez în draci când scriu de pe telefon... a intrat ecranul la apă, e tot mai ilizibil.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Feb 2019, 11:27
Post #6848


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ochelari flăcău, ochelari!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 6 Feb 2019, 11:32
Post #6849


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Nee, trec la mate sau note. Așa am făcut și cu teveul acum doi ani, am luat mai mare. biggrin.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Feb 2019, 17:28
Post #6850


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




De Ake stie careva ceva? Ca n-a mai intrat de multisor p-aici. unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 6 Feb 2019, 17:36
Post #6851


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Idem doctor brembo si argon.
La doc mi.e si frica sa intreb


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Feb 2019, 09:08
Post #6852


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




acu vreo 2 saptamani am vb cu doctoru si era bine, se dadea cu bicicleta prin casa.
Argonu.... nu stiu


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Feb 2019, 10:44
Post #6853


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Confirm pozitiv, traieste, deci mananca pizza. sleep.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Feb 2019, 09:40
Post #6854


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ca sa nu deturnez discutia de la promisiunile PSD postez aici. Mai, pai voi va plangeti de factura la energia electrica. Ia uitati-va mai jos cum arata o factura adevarata.

In luna decembrie am schimbat furnizorul de energie electrica. Am trecut de la la ENEL la EON, si acum mi-au trimis prima factura la curent.

Ziceau in oferta ca la fiecare prima factura din an beneficiez de o reducere de 50% in limita a 200 lei pentru gaz si 50 lei pentru curent.

La prima factura din anul acesta, jegosii, mi-au facturat consumul din 31.01.2019 pana in 31.01.2019, in total 0,30 lei la care au aplicat reducerea de 50% apoi TVA. Asa ama juns sa am de plata 18 bani...

Chestia si mai interesanta e ca mi-a venit factura si de la ENEL pe perioada de facturare 06.12.2018 - 10.02.2019. Deci pentru perioada 31.01 - 10.02.2019 am platit curentul si la ENEL si la EON. M-am scos, de ce sa platesc odata consumul de energie electrica cand pot sa-l platesc de doua ori...

Attached File(s)
Attached File  factura_curent.pdf ( 172.08k ) Number of downloads: 17


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Feb 2019, 09:43
Post #6855


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Eu am lasat curentul de la Enel si gazul de la EON, desi pe partea de electricitate ma sacaie Digi, iar pe partea de gaz altii, Distri-nu-stiu-cum.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Feb 2019, 09:50
Post #6856


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Daca ai citit bine contractul ala poate o sa fie ceva in favoarea ta. Altfel daca e din ala prezentat de tot felu' de tinere pe la usa, alea te pun sa semnezi si poti sa ai surprize in ce vei primi de fapt.
Eu m-am abtinut sa trec pe piata libera, in ciuda faptului ca ce avem noi default in Arges, adica CEZ, practica cel mai mare pret din cate stiu eu. Initial cand abia intrase si RDS pe piata era nevoie de multe acte de la CEZ, de stat la cozi, si mi-am bagat picioarele.
Apoi cand s-a simplificat metoda si au aparut zeci de oferte, mi s-a parut un pic ciudat. Maica-mea a facut prostia sa schimbe in Dambovita la casa bunicilor de acolo, de la Electrica la Enel. Si i-au venit niste facturi de 2-300 lei pana acum, in conditiile in care ea zice ca i-a spus angajatei respective ca nu va locui nimeni acolo, si sa nu fie consum estimat deloc, doar gen casa de vacanta.
Plus ca PSD ai vazut ca o sa inghete preturile pe piata reglementata, si iti dai seama ca se vor scumpi pe piata libera ca sa compenseze si pierderea cauzata de ordonantele vietii lor.

Eu unul nu m-as fi complicat. Ultima factura de la CEZ, intre ce au citit ei si ce index am dat eu a fost sub 80 de lei. Am mai zis si in alta parte, dar de cand am trecut toata iluminarea pe led, am pensionat toate TV-urile CRT, frigiderul e clasa A, masina de spalat A+++, facturile nu sunt chiar de speriat. Aveam facturi mai mari acum 3-4 ani, cand pretul kWh era mult mai mic.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Feb 2019, 10:46
Post #6857


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cu siguranta n-as fi schimbat furnizorul de le ENEL la X SRL. Ceea ce m-a convins s-o fac pentru EON este serviciul de relatii cu clientii.

Nu stiu in alta parte cum o fi, dar la mine in targ daca ai o problema cu ENEL pe care nu o poti rezolva online sau telefonic si trebuie sa apelezi la serviciul relatii cu clientii e jale mare. Un singur functionar si permanent zeci de pensionari / someri la coada pentru probleme de debransari / rebransari. Asta inseamna cel putin multe ore la coada pentru ca atunci cand iti vine randul sa afli ca iti lipseste mai stiu eu ce hartie. Am patit-o asta vara. Abia am asteptat sa pot sa scap de ENEL.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Feb 2019, 11:00
Post #6858


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




poti trimite docomentele prin posta...
ma suna enelu odata pe luna s amut contractul mamei pe piata libera, dar la 40 de lei pe luna ce castig as putea avea?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Feb 2019, 11:12
Post #6859


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Pai acum n-ai avea ce castig sa ai, clar. Poate pierdere in cazul in care "explodeaza" preturile pe piata libera si raman plafonate de pesedei la asta reglementata. Nu stiu cum e cu serviciile, dar am preferat sa raman la aia de au pe aici birouri si chestii, echipe de interventie. Ca pana la urma, si daca ma mut la Digi si sunt la intervenii, vine tot o masina de la CEZ, mai ales prin mediul rural. Desi au cele mai mari tarife, nu pot spune ca am avut probleme cu CEZ, de cate ori s-a intamplat sa fie nevoie de ceva, au venit si au rezolvat, am avut cu cine sa ma inteleg si la telefon.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristic1982
post 26 Feb 2019, 12:10
Post #6860


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.176
Joined: 4 February 11
From: Pitești




Eu sunt pățit cu cez-ul la țară, la Bradu. Am avut 24 ore curentul oprit în toamna lui 2017.
Niște jepcari ordinari, fără suficiente echipe de intervenție.
Ce mă seacă sunt vecinii, nu este unul în stare să sune să anunțe că nu au curent.


--------------------
Dacia Duster 2010 K9K898 Laureat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Feb 2019, 14:18
Post #6861


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Pai și dacă ești la alt furnizor tot aia de la cez vin și repara, eu asa știam. Cel puțin asa era acum un an sau doi.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 26 Feb 2019, 14:22
Post #6862


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Furnizorul e băiatul deștept care a reușit să cumpere o cantitate de energie la un anumit preț și o vinde mai departe la cât crede. Cum el e doar un jucător pe piață, evident că trebuie să folosească o infrastructură existentă. Așa că servisarea se va face de proprietarul infrastructurii sau de firma agreată.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axabrt
post 26 Feb 2019, 16:09
Post #6863


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.004
Joined: 15 February 05
From: Ploiesti




io la tara pt pene de curent am centrala d aia gsm si cand cade curentul imi da sms cu power failure on control panel...

in 4 ani am primit un singur sms de la cand a luat foc postul trafo care deserveste cvartalul nostru de case, era vara cand mergeau AC urile in draci.

A durat stingerea incendiului plus montarea unui tranformator nou vreo 6 ore timp in care m am ferit la umblu la frigider sa nu mi se dezghte orataniile congelate pentru zile negre.


--------------------
Ford Focus mk3.5 Ecob00st
.dracnev si boboru’ este viitoru’.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 26 Feb 2019, 16:24
Post #6864


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Merced @ 26 Feb 2019, 14:18)
Pai și dacă ești la alt furnizor tot aia de la cez vin și repara, eu asa știam. Cel puțin asa era acum un an sau doi.
*


Asa e si acum.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Feb 2019, 16:42
Post #6865


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




@ady77, pe aici au aparut si niste masini colantate cu Enel care par a fi de interventie(sunt Dokker-uri), d-aia ziceam ca nu stiu daca intre timp s-au schimbat lucrurile. Mie mi-a venit echipa de la CEZ din Curtea de Arges acum 3 ani cred, cand abia incepuse nebunia cu schimbatul furnizorilor, si aia mi-au zis atunci ca indiferent de cine factureaza, tot ei se duc pe teren, si ca mai redusesera din personal, deserveau o zona imensa pentru doua persoane si o masina.

Iarna asta cand au fost niste ninsori mai penale, inainte de anu' nou parca, s-a luat curentu' la mine la tara aproape trei zile, cu mici momente de revenire, cate o ora asa, noaptea, apoi se lua din nou. Aparent ar fi fost mai multe comune afectate, dar cum populatia pe acolo e relativ redusa, nu s-a sinchisit nimeni sa faca o stire din asta. E ca naiba pentru cei cu centrale pe lemne, sunt curios cu o baterie mai mare, de 80Ah, cam cat ar merge o centrala alimentata dintr-un UPS pentru asa ceva.

Altfel eu de cand ma stiu pe acolo, lumina parea sa palpaie, pe becurile cu filament se vedea asta mai mereu. Am dat vina ca e de pe la mine, dar am observat si la vecinii de pe ulita acelasi lucru. Apoi am mai vazut ca toate casele de pe ulita, adica vreo sase, sunt legate aparent la aceeasi faza, in timp ce a doua faza deserveste doar unicul bec de iluminare care-i pe stalpul de langa poarta bunica-mii. Ca mi s-a sugerat sa fac cerere sa ma mute pe cealalta faza. In fine, de cand am pus led peste tot nu mai palpaie nimic, desi ma gandesc ca e posibil fluctuatiile de genu' sa afecteze sistemul de alimentare al becurilor in sine. In aproape doi ani insa, zero becuri picate, deci ma delcar multumit. Alte dispozitive electrice nu par a fi afectate.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 26 Feb 2019, 16:47
Post #6866


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




S-a schimbat doar furnizorul, distributia a ramas tot pe zone cum era inainte. De intervenit la avarii intervine doar distribuitorul ca reteaua e a lui, furnizorul are doar energia ce trece prin retea.
La noi in Moldova inainte se numea EON Distributie, acum ii zice DELGAS GRID.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Feb 2019, 20:14
Post #6867


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(axabrt @ 26 Feb 2019, 16:09)
io la tara pt pene de curent am centrala d aia gsm si cand cade curentul imi da sms  cu power failure on control panel...

in 4 ani am primit un singur sms de la cand a luat foc postul trafo care deserveste cvartalul nostru de case, era vara cand mergeau AC urile in draci.

A durat stingerea incendiului plus montarea unui tranformator nou vreo 6 ore timp in care m am ferit la umblu la frigider sa nu mi se dezghte orataniile congelate pentru zile negre.
*



De aia am eu centrala pe UPS. Cu o baterie de 60 Ah am trecut fluierand o pana de vreo 12 ore. Vecinii se mirau ca la mine merge centrala. Cu o cartela GSM si niste setari la releul de protectie, tot ce depaseste 6 minute de intrerupere e "power failure" si semnalizat ca atare. Mai am de trecut luminile din curte pe UPS, din motive de siguranta si am cam terminat cu partea electrica. La interior am incropit un iluminat de siguranta la parter, si cat timp tin bateriile, am atat lumina cat si TV/internet (astea depind si de UPS-urile providerului).
A, sa nu uit: am realizat partial si e in curs de terminare sistemul de alimentare a casei dintr-o sursa alternativa, maxim 3,5 kW. Am etichetat comutatorul "Enel" - "0" - "altul" biggrin.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Feb 2019, 22:23
Post #6868


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.217
Joined: 24 June 07




Iti pui panouri cu programu' de la stat? Ma tot freaca un amic sa incerc sa aplic, dar eu stiu ca "pomenile" de la stat sunt greu de obtinut. Nici nu stiu daca m-ar lasa sa-mi bag la o casa de vacanta, plus ca eu am incurcatura cu bransamentul care-i tras de pe o casa mai veche, prea multe chestii de rezolvat.
Ai centrala pe gaze sau combustibil solid?
Iluminat de siguranta pe lumini separate, sau le alimentezi pe cele existente? Daca pe cele existente, suna misto. Daca tre sa pui altele, imi aminteste prea mult de primele amintiri din copilarie, cand la bloc erau trase cabluri de aluminiu dintr-un toc de usa in altul, iar in fiecare camera cate un bec de pozitie de masina, toate alimentate la o baterie auto care statea in spatele veceului dintr-o baie. Si aia incarcata periodic cu un redresor. Sisteme departe de ce vedem acum, dar incropite pentru perioada cand se lua in fiecare seara curentul...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 26 Feb 2019, 22:35
Post #6869


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Nu pun inca panouri. Au fost saptamani intregi fara soare, randamentul ar fi prea mic, iar ce am gandit eu e pentru urgente, deci mai degraba generator. Centrala e pe gaz, iar iluminatul de siguranta e pe o foarte mica parte din instalatia de iluminat existenta, unde am putut sa modific, dar e suficient.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 18 Mar 2019, 10:36
Post #6870


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Test, 2 - 10, probă, DragoșPrăila.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
464 Pages « < 227 228 229 230 231 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:40
Forum Renault