DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Cablu ambreiaj

spik1
post 9 Jul 2015, 19:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 14 February 13




Salut,
In 8 ani am schimbat de 3 ori cablul de la ambreiaj la Nova gti. Ultimul m-a tinut cam 2 ani.
Toate s-au rupt de langa pedala.
Negasind la nici un magazin auto din zona Pantelimon-Bucuresti, nici pe net, am purces la fabricarea altuia. Am confectionat cele doua capete, am gasit cablu de 3 mm prin garaj si l-am ansamblat. Am ambutisat capetele strunjite+lipire dura prin "argintare".
Cu toate ca am masurat lungimea cu atentie si am redus cu 10 mm tot este mai lung! mad.gif
Am rezolvat printr-o adaugare de bucsa-distantier [20 mm] intre capul cablului si parghia de la cutie ce actioneaza rulmentul de presiune biggrin.gif
Totusi as vrea sa cumpar un cablu nou, numai ca nu gasesc...cica nu se mai fabrica! blink.gif
Stie cineva unde as mai gasi?


--------------------
Dacia Sandero 2012 - IF 08 GTA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 10 Aug 2015, 14:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Nu mai găsești, și eu am făcut câteva, tot așa din cablu cumpărat la metru, și nu s-a plâns nimeni, că nu ține. Nu trebuie neapărat argintat, merge și cu nod făcut și strâns bine, merge și suda electric și răcit imediat, dar bine ambutisat în piesa făcută, merge și chiar cositorit, dacă ai cu ce să-l încălzești bine. Cel mai bine, strâns la o presă hidraulică, cum aveau electricienii (atunci când lumea muncea )de ambutisau papucii la cablurile electrice. Dar poți face și una mecanică, cu o camă, și așa treci la producția de serie.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Igor Aleksei
post 8 Sep 2015, 15:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 September 15




Problema asta o am si eu cu cablu de la ambreiaj am luat magazinele la rand cica nu se mai fabrica

O varianta exista la Mioveni se pare ca pe acolo se mai gaseste greu dar se gaseste

Acum am si eu o intrebare : dupa alt model de masina nu se potriveste gen (super nova, solentza) treaba asta mi.a zis un baiat de la piese auto ca se potriveste de pe solentza ...

This post has been edited by Igor Aleksei: 8 Sep 2015, 15:39


--------------------
Dacia Nova 1.6 GT 1999 - BV 28 SIE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:12
Forum Renault