DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii despre Regulament

Ce parere aveti despre introducerea unui regulament!
 
Este necesar, cel al lui AL este potrivit [ 3 ] ** [9.09%]
Este necesar, cel revizuit al lui alex este potrivit [ 11 ] ** [33.33%]
Este necesar insa trebuie regandit [ 6 ] ** [18.18%]
Nu este necesar [ 13 ] ** [39.39%]
Total Votes: 33
  
DSops
post 14 Oct 2003, 17:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Intrand fe forum la Piese auto - SN am descoperit un subiect off topic despre un asa numit regulament pus si raspus peste tot de dumnezeul forumului catre muritorii de rand. Textul prezentat este plin plinut de restrictii, interdictii si amenintari, dupa citirea lui mi-a trecut tot cheful si m-a cuprins o senzatie dezagreabila. Iata de ce.

1. Un regulament trebuie sa existe. Dar trebuie in mod necesar discutat cu toti nenorocitii de membri, indiferent cat sunt ei de prosti sau nestiutori. Pana si Constitutia este supusa unui referendum, pe cand regulamentul este un subiect aprioric inchis, la care nu se comenteaza.

2. Au fost putine exceptii de la un limbaj civilizat, situatii in care "raufacatorii" au fost de cele mai multe ori urechiati elegant de administratori sau chiar si de catre ceilalti membri, actualul regulament creind impresia ca participantii la discutii sunt vai de capul lor si sunt necesare masuri drastice pentru a-i aduce pe calea cea buna. Sa nu fie cu suparare, dar eu nu mai pot arata forumul la nimeni fara sa rosesc. De ce? Cu ce am gresit?

3. Acesta nu este un forum stiintific, ci este un forum tematic, anumite devieri de la topic fiind inevitabile. Poate un sistem de marcare / selectie a posturilor care au continut tehnic sau de informare ar ajuta pe eventualii utilizatori care cauta anumite informatii contra cronometru.

4. Exprimarile "regulamentului" sunt imprecise, dind posibilitatea administratorului sa aplice sanctiuni in functie de starea lui nervoasa, lucru pe care l-am constatat deja in ultimul timp. Un sistem de sanctiuni prin vot, in care administratorii sa aiba, de exemplu, voturi duble ar fi mai obiectiv.

Cu toate ca prevederile regulamentului sunt de bun simt si sunt, in mare, de acord cu ele, modul in care acesta a fost prezentat este un semn prost pentru viitor. Daca prin mutarea forumului se urmareste "privatizarea" lui, in care o "elita" hotaraste si o "gloata" se supune, va rog sa imi oferiti posibilitatea de a sterge profilul meu, impreuna cu toate posturile.

Va urez mult succes pe mai departe.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 14 Oct 2003, 17:29
Post #2


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Tu spui foarte bine ceea ce spui acum .. nici mie nu imi place ideea de a vedea regulamentul trecut la fiecare sectiune in capul listei .. acesta ar trebui pus cu un link in susul paginii, eventual ar trebui sa apara de fiecare data cand se creeaza un profil nou ... cam atat ...

Cat despre continutul regulamentului .. este un regulament care se aplica pe toate forumurile civilizate din lumea intreaga ... Intr-adevar .. poate ca la prima vedere este un pic cam agresiv .. dar ideea exprimata nu e cu nimc diferita fata de alte forumuri.

Dar se pare ca sunt nemultumiri .. in acest caz poate cineva mai cu experienta in redactarea de regulamente ar putea sa posteze aici un exemplu in clar .. acesta urmand a fi supus la vot (eu unul asa consider ca este corect).

De aceea propun ca tu DSops, sa faci o propunere de regulament (fiind si primul care ti-ai exprimat nemultumirea urmand ca membrii sa il voteze ....

Esti de acord ????

Bafta ... si .. sa stii ca dracul nu e asa de negru precum pare ... laugh.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Oct 2003, 17:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Multumesc, de ce sa nu folosim actuala forma ca start. Ma deranjat faptul ca a fost postat direct ca "Topic closed", adica "ciocu mic". Daca venea ca propunere deschisa la comentarii era perfect. Problema este ca nivelul intelectual al participantilor este, dupa parerea mea, mult peste medie, deci trebuie un regulament cu exprimari adecvate.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 14 Oct 2003, 20:36
Post #4


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Regulamentul este de bun simt, zic eu, dar evident pot sa gresesc. Poate formularea este prea dura (scheletul e luat de la cel mai restrictiv forum din ro) insa in esenta este un regulament lejer.
Deci, propuneti va rog un model de regulament ca pe mine atat m-a dus bibilica smile.gif .
P.S. 1 Subiectele au fost blocate nu cu intentia de "ciocul mic" ci pentru a nu comenta fiecare unde apuca. De asemenea regulamentul a aparut "peste noapte" pentru ca s-a cerut.
P.S. 2 Sa arunce primul cu piatra ala care a fost "maltratat" pe forum din punct de vedere al moderarii.
P.S. 3 Privatizare !? Nu cunosc termenul smile.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Oct 2003, 20:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Daca s-a cerut peste noapte(??? de cine, cind, de ce, nu avem si noi dreptul sa fim informati si consultati ???) a iesit ca atare. Conform punctului 5c nefind intru totul de acord cu el, nu mai am dreptul sa postez. Prin urmare nu mai imi pot exercita calitatea de membru, astfel incat va rog insistent sa puneti o optiune de renuntare la calitatea de membru, pentru ca eu nu o gasesc.

Va multumesc.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 14 Oct 2003, 21:15
Post #6


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




DSops, nu te supara dar prea o iei in tragic. Regulament a existat de la bun inceput, chiar vrei sa-ti insir aici topicurile vechi in care era trecut mai mult sau mai putin regulamentul? Chiar si in momentul in care te-ai inregistrat ai semnat un regulament foarte asemanator cu acesta.
Eu nu pot sa-mi imaginez ce este asa rau in acest regulament. Te-a rugat si Liviu si pe urma si eu sa propui modificari ce pot fi aduse.
In alta ordine de idei, tu cam de ce crezi ca nu sunt trecute in clar sanctiunile (3 zile pe coji de nuca, taiat un deget ... smile.gif )? De-a lungul timpului moderatorii si chiar eu, te-am obijnuit cu sanctiuni in stanga si in dreapta? Nu prea cred.
In concluzie poate am gresit, poate nu, se mai intampla si imi cer scuze. Nu cred ca merita sa ne ambalam de la un asa lucru minor ca nu va da nimeni pa mana justitiei ca ati postat aiurea. Mie, sincer, mi-ar parea rau sa pleci dar pana la urma e decizia ta. Eu sper ca vei revenii asupra deciziei tale si in plus imi vei arata unde am gresit si cum pot remedia greseala. :wink:


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Oct 2003, 21:20
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




DSops (sau ExDSops, cum iti convine mai mult), nici eu nu pot sa spun ca-mi convine introducerea regulamentului, dar sunt mai mult decit sigur ca forumul va fii moderat exact la fel ca si pina acum! Atita timp cit am coexistat in liniste si pace (voi de mai mult timp, eu de mai putin), mai ciondanindu-ne, mai hirjonindu-ne, mai aratindu-ne coarnele (in limitele bunului simt), totul a decurs extraordinar de bine. Momentul in care si-au facut aparitia anumite "elemente destabilizatoare", care s-au virit ca "sula-n coaste"-le noastre, userii de zi cu zi, "oamenii de bine" ai forumului, a reprezentat hotarul de unde s-a cerut existenta unui regulament de ordine interioara, nu de alta, dar CA SA STIE NOII SOSITI CE SI CUM. Dupa cum poti observa si tu, numarul utilizatorilor forumului a crescut vertiginos in ultimele luni. Nu toti se comporta in conformitate cu linia forumului, impusa de initiatorii lui si de membrii de mai vechi, asa ca aparitia ROI-ului era categoric resimtita, nu de alta, da' in momentul in care unu' incepe si isi baga si isi scoate prin post-urile sale, sa poti sa-i dai in cap, complet acoperit de ceva, care era la indemina domniei sale si trebuia sa studieze respectiva "scriere".
Eu stiu ca tu esti un om dintr-o bucata, ca toti ardelenii de altfel, dar sper ca vei incerca sa judeci la rece si vei reveni asupra deciziei tale. Ar fii pacat sa abandonezi chiar acum, parerea mea! :?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DSops
post 14 Oct 2003, 21:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 663
Joined: 20 November 02
From: Timisoara




Ok. Poate m-am infierbantat prea tare si am nevoie de o blonda. Dar, va rog sa ma intelegeti ce am simtit cand am vazut pe acest forum, care imi pare foarte civilizat, o legislatie atat de dura. Propunerea mea este sa se deschida pentru 3 zile topicul de regulament si sa tineti seama, atat cat este posibil, si de ideile noastre. Tinand cont de nivelul intelectual ridicat al participantilor, creed ca regulamentul ar trebui sa contina mai multe recomandari si mai putine interdictii. Astfel nu vom avea majoritatea punctelor sa inceapa cu NU. In special blocarea definitiva a unui membru nu ar trebui sa figureze printre sanctiuni. Propunere:

1. Stergerea / modificarea postului
2. e-mail privat de atentionare
3. Atentionare pe forum
4. Suspendare intre 1 saptamana si 1 luna.

Va multumesc.


--------------------
Melg cu tutu la plimbale
Pe unde-i gloapa mai male.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 14 Oct 2003, 21:45
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Topicul de regulament de la sectiunea diverse este deschis.Oricaror idei care intr-un fel sau altul pot ajuta la desfasurarea in cat mai bune conditii a discutiilor pe acest forum.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 14 Oct 2003, 22:13
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




QUOTE
De-a lungul timpului moderatorii si chiar eu, te-am obijnuit cu sanctiuni in stanga si in dreapta? Nu prea cred.


Asta chiar imi place la forumul asta! Eu, de cand il urmaresc n-am vazut/auzit de un ban sau de o stergere de cont de user. Lucru intalnit chiar des pe alte forumuri.

Ma rog, am si eu rugamintea mea: moderatorii sa nu mai inchida topicurile una-doua, fara a da si altora posibilitatea de a mai posta. Inteleg sa se faca asta daca topic-ul e o dublura a altuia, dar "intrarea pe aratura" e totusi un lucru normal ... sanctionata in cel mai rau caz cu split-uirea topicului respectiv. Cazuri recente: topicul lui alex-aka ... cu masina arsa, topicul cu oltcit-ul (sau ma rog, cu cele 7000 de ture pe care motorul de oltcit le suporta biggrin.gif) ... sau topicul cu autocolantele (care s-a inchis si au aparut doua in loc). Si probabil daca mai cautam ... mai sunt si altele.

In rest numai de bine. Sunt 100% sigur ca bunul simt va modera forumul in continuare indiferent de ce va scrie in regulament smile.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 14 Oct 2003, 22:17
Post #11


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




DSops eu te respect exact asa cum scrie sub numele tau. Un membru autentic. Am vorbit cu alex dupa ce a posat acel regulament si nu a vrut (dupa cum a spus si el) sa schimbe nimic pe forum.
Aparitia regulamentului nu are nici o legatura cu mutatul siteului. Forumul este exact ce a fost. Un loc de discutii pentru oameni de treaba.
Nu stiu daca ai urmarit disputa cu automotor..... de aici a plecat tot si trebuia gasita o chestie prin care daca mai apare cineva cu ideea promovarii unui alt forum sa ii spunem ca nu are voie. Sa nu mai discutam 2 saptamani daca e bine sau nu sa scoatem reclama aluia.

hai ca suntem oameni si ne intelegem noi, sunt convins.

faza aia cu topic closed a fost pusa ca sa nu se discute pe n plane. e o practica luata de pe forumuri mai mari. daca cineva avea o problema normal ca e liber sa o expuna.

numai bine tuturor.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 14 Oct 2003, 22:23
Post #12


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Eu (re)propun urmatorul regulament. Astept pareri si sugestii.

1. Bine ati venit
a) Forumul DaciaClub este un forum destinat in principal oricarui gen de discutii care au o legatura evidenta cu automobilele, in special modelele Dacia.
a) Avem totusi in comun, administratori, moderatori si useri, si alte domenii de interes drept pentru care am infiintat sectiunea Cafenea
cool.gif Moderatorii sectiunilor respective au obligatia sa respecte acest deziderat si prin urmare detin dreptul de a gestiona orice discutie, atunci cand situatia o cere, fara sa dea (in mod necesar) explicatii in momentul in care considera ca discutia nu aduce un plus de valoare forumului.

2. Mesajele
a) Nu se incurajeaza sub nici o forma goana dupa posturi. Nu se ofera absolut nici un premiu celui care depaseste recordul de posturi pe zi. In afara de titulaturile Membru Incepator, Membru si Membru autentic nu se face nici o distinctie intre cei cu posturi multe si cei cu posturi putine. Postati un mesaj doar daca ceea ce aveti de spus are legatura cu topicul.
cool.gif Este de dorit sa se evite abaterea de la profilul sectiunilor acestui forum. In acest fel informatiile vor sta corect sortate iar moderatorii vor avea mai putin de munca. De asemenea, este recomandata folosirea optiunii "Search" pentru a vedea daca subiectul pe care doriti sa il dezbateti sub forma initierii unui nou topic nu a fost deja discutat.
c) Nu este permisa sub nici o forma folosirea unui limbaj necivilizat si/sau obscen.
d) Nu atacati persoane, atacati idei.
e) Fiecare user este responsabil de ceea ce scrie, conducerea acestui forum nu isi asuma responsabilitatea privind opiniile dumneavoastra.
f) Este de dorit a se evita citarea intregului post al unui utilizator daca acel post nu se afla intr-o subpagina diferita. In schimb se pot cita si comenta pasaje ale unui post din aceeasi subpagina sau se poate folosi adresarea directa catrea un alt utilizator. Respectarea acestui punct duce in final la ocuparea spatiului pe server cu informatie utila in detrimentul celei redundante.
g) Forum-ul nu este chat drept urmare nu se recomanda folosirea in exces a pictogramelor emotive, iar pentru discutia personala intre doi utilizatori exista functia de mesagerie privata.
h) Este recomandata evitarea folosirii in exces a functiei de atasare a fisierelor. Pentru atasarea de imagini cu caracter general si/sau persoanl exista functia "Album foto"
i) Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia.
j) Nu se accepta postarea de link-uri catre alte site-uri cu scopul de a face reclama. Totusi se accepta link-uri atunci cand firul discutiei o cere.

3. Conturi si setari
a) Nu se accepta clonele. Nu se considera o clona un nou cont facut de un user al carui vechi cont a fost sters. Daca un user este banat si creeaza un cont pe care il foloseste pentru a ocoli respectiva sanctiune, ambele conturi vor fi sterse.
cool.gif Nu este permisa includerea in semnatura a nici unui link catre un site sau forum concurent. Pentru astfel de cazuri aveti optiunea "Homepage". Ne rezervam dreptul de a edita semnaturile ce incalca acest subpunct.
c) Nu sunt permise ca username adrese de internet.
d) Avatarii, custom title, semnaturile si nick-urile nu trebuie sa aiba tenta antisemita, rasista sau obscena.
e) Conturile nou infiintate care in primele 3 luni nu sunt activate vor fi sterse. Conturile in care user-ul nu s-a autentificat niciodata dupa activare vor fi sterse dupa 6 luni.

4. Confidentialitatea
a) Adresele IP ale tuturor mesajelor trimise sunt stocate pentru a fi de ajutor in rezolvarea unor incalcari ale regulilor.
cool.gif Orice informatie introdusa de dumneavoastra este stocata in baza de date.
c) Orice actiune de moderare a persoanelor autorizate (administratori sau moderatori) este stocata in baza de date.
d) Informatiile personale nu vor fi aratate unei terte persoane fara consimtamantul
dumneavoastra decat in cazurile prevazute de lege. Administratorii și moderatorii nu pot fi facuti responsabili de atacurile de furt sau de vandalism care pot sa duca la compromiterea datelor.
e) Acest forum utilizează fisierele tip cookie pentru a stoca informatiile pe calculatorul dumneavoastra. Aceste fisiere cookie nu contin informatii despre alte aplicatii ci ele sunt folosite doar pentru usurarea navigarii pe forum.
f) Adresele de email sunt utilizate doar pentru confirmarea inregistrarii dumneavoastra ca utilizator, pentru trimiterea unei noi parole daca ati uitat-o pe cea curenta si pentru notificarea la cerere asupra anumitor evenimente ca apar pe forum (raspuns la mesajul dumneavoastra, primirea unui mesaj privat ...).
g) Administratorii forumului isi rezerva dreptul de a va contacta ocazional in vederea informarii asupra unor probleme specifice forumului.

5. Sanctiuni
a) Administratorii au dreptul sa aplice sanctiuni ce variaza de la simpla editare/stergere a unui mesaj, avertisment (public sau privat) pana la blocarea contului pe o perioada determinata. Aceste sanctiuni sunt aplicabile tuturor userilor daca nu se respecta prezentul regulament.
cool.gif La abateri repetate de la acest regulament se va aplica avertismentul privat sau public apoi banarea contului pe o perioada determinata (intre o saptamana si o luna).
c) Daca dupa epuizarea punctului 5 cool.gif se constata in continuare abateri din partea utilizatorului in cauza, se va tine un vot public privind sanctiunea aleasa (blocarea contului pe o perioada de 3 luni, blocarea definitiva a contului, stergerea contului si implicit a tuturor mesajelor postate etc.).

6. Dispozitii finale
a) Prezentul regulament poate sa nu acopere toate sitatiile care pot aparea pe forum. In acest caz masurile care se vor lua vor viza intotdeauna bunul simt si buna functionare a forumului.
cool.gif Regulamentul poate fi schimbat oricand cu mentiunea ca in acest caz se va anunta public acest lucru.
c) In momentul inregistrarii se considera ca ati citit acest regulament si sunteti 100% de acord cu cele scrise aici. Daca sunteti deja inregistrat in momentul afisarii regulamentului, actiunea de a posta in continuare inseamna o acceptare tacita a continutului sau, indiferent ca l-ati citit sau nu.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Oct 2003, 08:54
Post #13


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Propunere alternativa: (propun ca toate formele de regulament sa se mute undeva spre vizualizare si sa se supuna deszaberii si aprobarii prin vot...ca la statistici)... din pacate nu este o forma finala ci doar o schita care necesita ceva completari... dar pe care le stie mai bine Alex... se mai ppoate adauga la ce am scris inca un punct referitor la consturi de intretinere a forumului...cotizatii etc.

Regulamentul Forumului Dacia-Club

1. Forumul Dacia Club (numit in continuare Forum) este un spatiu destinat celor care doresc sa discute, sa transmita opinii, pareri si informatii in legatura cu autoturismele marca Dacia. Forumul este împartit in sectiuni tematice. Forumul admite si discutii pe alte teme conexe, in cadrul unor sectiuni specifice.

2. Forumul nu are scop comercial si este oferit gratuit tututor participantilor.

3. Pentru a capata identitate si a beneficia de facilitatile oferite de Forum, participantii trebuie sa se inregistreze conform pct. 7 si sa dobandeasca calitatea de membru. Calitatea de membru o poate avea orice persona, fara discriminare.

4. Forumul este administrat de 2 membrii avand calitatea de administratori. Sectiunile tematice sunt moderate membrii care au calitatea de moderatori, in numar de 2 pentru fiecare sectiune a Forumului. Atributiile acestora sunt stabilite la pct. 12 si 13.

5. Persoanele care au calitate de membri, administratori sau moderatori trebuie sa respecte prezentul Regulament pe toata durata detinerii acestor calitati. Acordul privind respectarea Regulamentului reprezinta o conditie prealabila pentru obtinerea calitatii de membru, moderator si administrator.

6. Fiecare membru al Forumului este responsabil pentru continutul datelor transmise la inregistrare si pentru continutul opiniilor/mesajelor publicate de el pe Forum. Pentru membrii, persoane fizice minore, raspunderea se exercita potrivit legii.

7. Prezentarea sectiunilor tematice. <se va prezenta profilul fiecarei sectiuni inclusiv a celor din meniu>. Nu se admite abaterea de la profilul sectiunilor in cadrul mesajelor trimise de membrii. Numarul si/sau profilul sectiunilor tematice poate fi modificat de catre administrator, cu instiintarea membrilor prin intermediul unui mesaj inclus in sectiunea "...".

8. Inregistrarea. Inregistrarea unui membru implica completarea unui chestionar. Din acesta nu vor lipsi datele personale referitoare la: numele de user ales, parola aleasa, numele si prenumele persoanei, localitatea (tara) de domiciliu, adresa de email. Inregistrarea va fi permisa numai dupa acceptarea prezentului Regulament, exprimata prin bifarea rubricii corespunzatoare din chestionar.

9. Mesajele. Reprezinta modul de exprimare al ideilor si opiniilor pe Forum. In cadrul fiecarei sectiuni este posibila adaugarea de subiecte de discutie si, in cadrul acestora, de mesaje. Mesajele pot contine icoane emotive, linkuri la alte pagini web si pot avea atasate fisiere, cu respectarea interdictiilor de la pct. 14 si a recomandarilor de la pct. 17.

10. Drepturile membrilor <sa scrie in care sectiuni doresc, sa aiba acces la informatiile de pe forum, sa adauge fisiere etc la mesaje, sa schimbe unele date personale, sa renunte, sa stearga mesajele proprii, sa le editeze, sa se includa intr-un grup etc.>

11. Obligatile membrilor <sa respecte Regulamentul, sa dea date corecte, sa raspunda la solicitarile moderatorilor si adminilor, etc.>

12. Drepturi si obligatii decurgand din calitatea de administrator <ce trebuie (e obligat) sa faca si ce are voie sa faca adminul>

13. Drepturi si obligatii decurgand din calitatea de moderator <idem ca la admin>

14. Interdictii.
 Nu este permisa folosirea unui limbaj necivilizat si/sau obscen
 Nu este permisa folosirea de idei, opinii, informatii cu continut antisemit, rasist sau pornografic, atat in mesaje cat si in nume, linkuri
 Nu este permisa folosirea de mai multe identitati pentru aceeasi persoana.
 Nu este permisa concurenta neloiala in raport cu alte pagini web cu tematica similara.
 Nu sunt permise numele de utilizator avand format de adresa de internet.
 ...

15. Sanctiuni <se vor preciza cazurile, insotite de sanctiuni...de la cele mai putin grave catre cele mai grave>

16. Renuntarea la calitatea de membru, moderator sau administrator. Se face la cerere, printr-un mesaj privat adresat unui administrator. Membrii noi care in primele 3 luni nu au activat pe Forum pierd automat aceasta calitate. Pierderea calitatii de membru se poate produce si in cazurile prevazute la pct. 14. Persoanele inregistrate de mai multe ori vor fi atentionate sa pastreze o singura identitate si in caz de neconformare, dupa 7 zile de la atentionare, vor pierde automat toate identitatile. Renuntarea sau pierderea calitatii de membru nu implica stergerea mesajelor acestuia, cu exceptia cazului in care persoana respectiva solicita acest lucru.

17. Dispozitii finale, instructiuni si recomandari
<se vor prelua din textul propus de Alex>


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Oct 2003, 13:03
Post #14


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Am de adaugat si eu ceva:

Textele in alte limbi decat cea oficiala, adica romana, ar trebui traduse, pentru ca acest forum este dedicat exclusiv persoanelor de nationalitate romana si nu cred ca sunt obligati sa cunoasca si alte limbi!

P.S.: nu este doar o parere personala ci am primit cateva PM-uri care m-au rugat acest lucru!


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 13:15
Post #15


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Am de adaugat si eu ceva:

Textele in alte limbi decat cea oficiala, adica romana, ar trebui traduse, pentru ca acest forum este dedicat exclusiv persoanelor de nationalitate romana si nu cred ca sunt obligati sa cunoasca si alte limbi!

P.S.: nu este doar o parere personala ci am primit cateva PM-uri care m-au rugat acest lucru!

De bun simt remarca!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Oct 2003, 13:36
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE
QUOTE
Am de adaugat si eu ceva:

Textele in alte limbi decat cea oficiala, adica romana, ar trebui traduse, pentru ca acest forum este dedicat exclusiv persoanelor de nationalitate romana si nu cred ca sunt obligati sa cunoasca si alte limbi!

P.S.: nu este doar o parere personala ci am primit cateva PM-uri care m-au rugat acest lucru!

De bun simt remarca!


Ba sa am pardon! Daca este vorba de o discutie si am gasit pe undeva documentatie in alte limbi, si nu e oportun sa dau legatura (link-ul), de ce nu as putea sa fac un copy-paste pe forum? Si de ce ma rog sa fiu obligat sa traduc? Poate n-am chef, dar altii ar dori si ei sa citeasca acel text. Poate nu stiu sa traduc, sau nu am timp. Cei care nu stiu limba (de obicei engleza) - sorry, nu e vina mea. Nu postez mai nimic in franceza, in germana nici pe atat (sunt pe langa), nici in maghiara, adica nu e vorba de o absurditate, dar mi-e teama ca in loc sa ma simt liber sa folosesc forumul, sa fie util pentru mine si ceilalti, m-as cam cara pe celalalt, asa urat si prostut cum e ala.

Adica sa ne intelegem: nu as posta un mesaj intr-o alta limba cu intentia ca cei care nu o cunosc sa nu inteleaga, dar daca am ceva in engleza, eu nu traduc pentru tot poporul, daca efortul e mai mare de un minim. Daca nu sunteti de acord cu asta, promit ca nu postez, tin pentru mine, o sa fim toti mai castigati.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2003, 13:38
Post #17


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Dca este vorba sa faci copy/paste de la o adresa de net MAI BINE DAI LINKUL ... si asta este pentru ca majoritatea textelor de pe situri sunt protejate de copyright .... ".... reproducerea partiala sau integrala ..... " .... intelegi matale ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Oct 2003, 13:41
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE
Dca este vorba sa faci copy/paste de la o adresa de net MAI BINE DAI LINKUL ... si asta este pentru ca majoritatea textelor de pe situri sunt protejate de copyright .... \".... reproducerea partiala sau integrala ..... \" .... intelegi matale ....

Ai dreptate! Nu ma gandisem la asta... smile.gif


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Oct 2003, 13:49
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Textele in alte limbi decat cea oficiala, adica romana, ar trebui traduse, pentru ca acest forum este dedicat exclusiv persoanelor de nationalitate romana si nu cred ca sunt obligati sa cunoasca si alte limbi!
P.S.: nu este doar o parere personala ci am primit cateva PM-uri care m-au rugat acest lucru!


aici e o buba...regula asta (cea data cu bold...pardon ingrosata) nu a fost pana acum stabilita... dar in caz ca o facem, ce ce va intampla cu strainii are ar dori sa scrie?.... si inca ceva.... chiar programul care face forumul sa mearga are cateva texte in engleza...cu astea ce facem?

si inca ceva...cui se adreseaza forumul? ... ai scris nationalitate, nu cetatenie...sunt lucruri diferite... regula de mai sus ar insemna ca tiganii, ungurii, nemtii si altii precum ei nu pot scrie pe acest forum, chiar daca sunt cetateni romani si scriu in limba romana pe forum

oare e cazul sa ajungem la asemenea interdictii "numai pentru romani, cu buletinul in mana!"? ... sau e vorba de o exprimare gresita?....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragOn
post 15 Oct 2003, 14:13
Post #20


Fost deținător Dacia (1310, Liberta, Solenza)


Group: Members
Posts: 692
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




1. programul este in limba internationala a calculatoarelor! nu stiu cati dintre voi au windows-ul in romana sau mai mult, diferite aplicatii! asta e viata, eu as fi vrut ca acest forum sa fie in totalitate in lb. romana!

2. acest site are terminatia .ro, ceea ce inseamna ca se afla in romania

3. m-am referit la vorbitorii de lb. romana, iar cei de alta nationalitate sa foloseasca un dictionar si sa ne scrie in limba noastra. daca tu intrii pe un forum din germania, franta, etc... in ce limba scrii? in romana? iti vor raspunde cu siguranta...


--------------------
VOLKSWAGEN PASSAT TDi 131CP/2002 - B xx UEX
Never drive faster then your angel can fly !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 15 Oct 2003, 14:45
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




Frati romani!
aci deja este o comunitate!
Acest forum are deja o multime de paricipanti(ma enerveaza eticheta de "membru")
Cu cat mai putine reguli dar precise si clare cu atat mai bine.
Ma doare fix in cot daca io sunt singurul participant care NU are calitatea de admin/coadmin/moderator..etc!
Important este ca avem unde sa ne impartasim problemele si ideile unii altora, fiindca din pacate (in cazul meu) nici macar la intalnire sau sa platim cotizatia nu ajungem toti sau tot timpul.
Am convingerea ca forta morala si unitatea acestei comunitati va gasi forma si calea de a inlatura sau ignora orice intrus care incalca regulile atat cele scrise cat si cele nescrise(cutumele pe care noi insine le respectam fara a fi formalizate cumva)
Am credinta ca acest forum nu va cadea nici in desuet si nici in patima de pe alte forumuri de a posta aiurea`n tramvai doar de dragul aparitiei cu un numar mare de postari sau de castigarea unui rang...
Din partea mea sustin regulile simple si clare dar si putine(vezi comparativ Cele Zece Legi pe care le respectau toti si...Constitutia Romaniei care are mii de articole si legi pe care nu le respecta nimeni!)
Doamne Ajuta!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Oct 2003, 14:52
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE
Frati romani!
aci deja este o comunitate!
Acest forum are deja o multime de paricipanti(ma enerveaza  eticheta de \"membru\")
Cu cat mai putine reguli dar precise si clare cu atat mai bine.
Ma doare fix in cot daca io sunt singurul participant care NU are calitatea de admin/coadmin/moderator..etc!
Important este ca avem unde sa ne impartasim problemele si ideile unii altora, fiindca din pacate (in cazul meu) nici macar la intalnire sau sa platim cotizatia nu ajungem toti sau tot timpul.
Am convingerea ca forta morala si unitatea acestei comunitati va gasi forma si calea de a inlatura sau ignora orice intrus care incalca regulile atat cele scrise cat si cele nescrise(cutumele pe care noi insine le respectam fara a fi formalizate cumva)
Am credinta ca acest forum nu va cadea nici in desuet si nici in patima de pe alte forumuri de a posta aiurea`n tramvai doar de dragul aparitiei cu un numar mare de postari sau de castigarea unui rang...
Din partea mea sustin regulile simple si clare dar si putine(vezi comparativ Cele Zece Legi pe care le respectau toti si...Constitutia Romaniei care are mii de articole si legi pe care nu le respecta nimeni!)
Doamne Ajuta!


Frati iubitori/posesori/utilizatori de Dacii (Supernove sau nu). Sincer la o adresare ca asta... mai bine caut un forum de la Romania Mare, acolo macar stii la ce sa te astepti.


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2003, 15:00
Post #23


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu am impresia ca voi va aberati .. serios acum .... s-a deschis tpicul acesta ca sa vina lumea CU PROPUNERI DE REGULAMENT ... nu cu proza de genul asta ....

FACETI MAI PROPUNERI !!!!! CONCRETE ... Va rog ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 15 Oct 2003, 15:09
Post #24


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




multumesc!
daca tot aberez mai bine ma abtin..
aberati voi! ...si daca este neconvenabila proza faceti-o`n versuri!

In precedentul mesaj imi exprimam opinia ca regulamentul propus de al este ok, simplu si la obiect..
Daca la Timisoara sau la Iasi se intelege altceva...asta este...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2003, 15:16
Post #25


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Sper ca nu te-ai suparat .... in caz ca da .. atunci te rog sa ma scuzi .. nu a fost cu intentie .. vroiam doar sa indrept directia spre care o luasera discutiile :oops:


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 15 Oct 2003, 15:23
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Liviu topicul asta a fost deschis oricaror propuneri referitoare la regulament.Fiecare alege modul in care se exprima .Daca oamenii prefera sa se abtina ,atunci personal consider ca scopul acestui topic este compromis.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 15 Oct 2003, 15:28
Post #27


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Eu sunt mai tehnic in gandire ... deci daca pe mine ma intreaba cineva ce ar trebui modificat la un regulament eu unul as raspunde cam asa:

Pai sa vedem .. puncul 7-a suna asa "asdfgh" dar eu consider ca ar suna mai bine asa "qwerty".
Sau cutare chestie nu ar trebui sa apara sau alta, care nu este, sa fie pusa ....

Nu ma apuc de beletristica ca hai sa facem sau sa nu facem ca PRM-ul (ca tot veni vorba intr-un raspuns) ... de aceea ma oftic ....

Eu unul consider ca regulamentul primar si anume cel al bunului simt cum a fost pana acum este cel mai bun .... dar eu sunt unul .... sad.gif


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 15 Oct 2003, 15:31
Post #28


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Eu unul consider ca regulamentul primar si anume cel al bunului simt cum a fost pana acum este cel mai bun .... dar eu sunt unul ....   sad.gif
GRESIT!
Suntem cel putin 2!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sergiu
post 15 Oct 2003, 15:50
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 494
Joined: 23 May 02
From: Timisoara




QUOTE

Nu ma apuc de beletristica ca hai sa facem sau sa nu facem ca PRM-ul (ca tot veni vorba intr-un raspuns) ... de aceea ma oftic ....  


Stai ca poate s-a inteles gresit ce am zis eu... Era vorba de "Frati romani!". Daca eu sunt turc/ungur/ce vreti voi, dar am SupeRNova, de asta am venit aci pe forum. Pentru iubitorii de masini, nu pentru fratii mei romani. Pentru asa ceva, cum am mai spus, as fi intrat pe un alt soi de forum. Accept asta ca pe o exclamare disperata a unuia, ca si cum ai fluiera intr-o gloata (sau chiar intre ingineri, ca se poate intampla, nu?) si pe urma sa strigi "baieti! ascultati putin!", dar altfel nu. Mi se pare ca s-a cam deviat de la discutiile despre masini, reguli de bun simt, si s-a ajuns la ambitii cu nationalitate, demonstram ca ... sau ca nu ...

In rest sunt de acord cu ce a zis MBZ, ideal ar fi sa fie cum a scris el in acel post, cu reguli putine si sa se respecte si anumite reguli nescrise. Insa ideea e ca fiind atat de multi membri, nu se poate sa aplici dupa ureche sanctiuni unuia sau altuia (asta s-a mai spus, de altfel!). Adica: totul trebuie documentat, nu se lucreaza la intamplare (daca tot ne pregatim de un audit pentru ISO). Regulile trebuie sa fie clare si exhaustive punct. Atunci daca unul sau altul este sanctionat, se poate spune ca: "ti s-a sters postul, sau contul, pentru ca nu ai respectat regula x", si nu "pentru ca ai fost nesimtit" sau "pentru ca mie mi s-a parut ca". Asta inseamna de fapt regula. Ceva la care sa te conformezi.

:oops: Nu am vrut sa pornesc asa polemici, imi cer scuze.

Nu ma mai bag aici pana nu am ceva propuneri la regulament, iar pentru cei care trag tare in directia asta, spor!


--------------------
Dacia SupeRNova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 15 Oct 2003, 16:12
Post #30


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Dar de ce ne cramponam noi de chestii din astea marunte ca limba mesajelor? Daca vine un rus si ne vorbeste in engleza rugandu-ne sa-l ajutam o sa-i spunem: "Ia citeste bei rus idiot regulamentul, du-te si invata romana sau vezi-ti de drum !" ?


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:45
Forum Renault