DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Renault Megane II Sport

Marty
post 15 Oct 2003, 08:26
Post #1


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Acu' vreo doua saptamini, GeorgeB si AlexV vorbeau despre aparitia in tarile cu apa calda, a unui Megane II Sport. Dragilor, spuneti-mi si mie despre ce motor este vorba, va rog. Eu nu am reusit sa gasesc altceva decit 2,0i 16v, care e un motor frumos, echipat cu o chiftea de cutie (pentru a 4-a si a 5-a, rapoartele de demultiplicare sunt subunitare). Daca este vorba de motorizarea asta, va rog sa stergeti topicul.
Merci!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 Oct 2003, 10:43
Post #2


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Longer term, too, the Megane II Sport will be usurped by a more powerful RS, in both three-door and five-door styles, in 2.0-litre turbo form.

The model takes 6.5 seconds for the 0-100kmh sprint and has had its suspension set-up modified to cope, and a 6 gear transmission. The uprated specification features 18-inch wheels, a stronger braking system, ESP and understeer control.


Cum te coafeaza varianta asta ???!!! icon_twisted.gif



--------------------------------------------------------------------------------


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 10:51
Post #3


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mda, planuri de viitor. NU stiu de c eintelesesem ca exista deja. Oricum, suna deosebit de promitator icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif icon_twisted.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 Oct 2003, 11:03
Post #4


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




da-i un search pe google ..."Megane II RS" ...si o sa vezi si poze ....e tare de tot masina ...parerea mea....


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 11:11
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am cautat pe renault.com, renault.ch si renault.de si nu gasisem nimic. Ia sa vedem ce ne dezvaluie gugãl !?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 11:16
Post #6


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Un moteur puissant et toujours disponible

Sur la base du moteur 2.0 16v turbocompressé déjà présent sur les modèles du segment supérieur de la marque, Renault Sport a développé une évolution hautes performances qui sait rester agréable au quotidien. La puissance de 225 ch et le couple de 300 Nm sont obtenus grâce à l’évolution de pièces maîtresses, comme le turbo ou l’équipage mobile du moteur. Avec 90 % du couple maximal disponible entre 2 000 et 6 000 tr/mn, ce moteur offre une poussée franche et continue y compris dans les hauts régimes. La sonorité du moteur a également été travaillée pour fournir un véritable agrément acoustique avec une ligne d’échappement spécifique à double sortie.

Courtesy: http://www.media-sport.be/site/autoindustr...rs/meganers.htm

Incredibil cum poate s-arate masina asta !!!!!!!!!!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 15 Oct 2003, 11:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




supeeerb MII asta RS - nu prea imi plack proiectoarele alea in relief...


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 11:34
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Linia montantului si a capotei + grila de la radiator + proiectoarele = tot farmecul


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 15 Oct 2003, 11:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




din fata e beton dar din laterala mi se par cam buboase :shock:


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 Oct 2003, 12:21
Post #10


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




...parerea ta :wink: ...masina e super ... icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 Oct 2003, 12:23
Post #11


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Cind o sa apara si in Romania ...poate imi iau si eu spoilere de RS ...dar pina atunci mai e ...Oricum cu toba aia pe mijloc o sa rezolv pina la sfirsitul anului ...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 12:49
Post #12


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Doru, tu ai 1,4/16 sau 1,6/16 ?


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 Oct 2003, 13:01
Post #13


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




1,6 16v VVT (variable valve timing)...te fac o tura cu el joi daca vii la intilnire ....


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 15 Oct 2003, 13:11
Post #14


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Nu, merci! Imi tremura ciocanelele cind conduce altu'.... :? :? :? :? :? :?
Intrebam doar de curiozitate. Citisem undeva ca pentru MII e mai recomandat 1,6/16 decit 2,0/16. Cel mai apreciat d.p.d.v. sportiv este, culmea, dCi 1,9. Cica ala de 136 CP este super misto ca motor dar este retrogradat in performante de cutia aia cu 6 trepte, care e luata de la un Nissan cu un motor mult mai puternic, asa ca sprinturi din parti. Tot lumea zice ca e o cutie foooooarte lunga (rapoarte de demultiplicare subunitare pentru a 5-a si a 6-a), dar mie mi se pare destul de scurta. Tinind cont de faptul ca R 21, motor de 136 CP, scotea 220 km/h dintr-o cutie cu 5 trepte, destul de scurta, tind sa cred ca cutia de pe M II 2,0/16 e chiar foarte scurta (202 km/h viteza maxima, cutie cu 6 rapoarte).


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 15 Oct 2003, 22:02
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Salut. Am vazut saptamina trecuta la Lyon si Meganeul Coupé si Megane Sport. M-am urcat in ele, m-am uitat mai putin la specificatiile tehnice. Oricum la varianta sport cre' ca era un doi, doi si ceva, 4 pistoane, turbo. In concordanta cu politica firmei de a nu baga V-euri decit la topul gamei (era safrane, acum e laguna-velsatis-avantime)...Dar cred ca te multumesti cu un doi litri turbo si o cutie de sase viteze (am pus mina pe ea). Oricum scoate un onorabil 180-200 de cai putere. Ahh, de fapt ca sa fiu mai precis, exista un clio V6, dar ala nu se vinde la oricine, e rezervat pentru concursuri si particularii cu multi bani si insomnii ca nu au ce face cu ei (e pe la vreo 50 000 de para preparat si tot tacimul). Faza e ca o fi ea iubire de marca Renault (in cazul meu Citroen) dar e cam inutil sa te spargi in freza cu un megane sau un clio sport, astea fiind masini de "bas de gamme" cum zice francezul, cu target de piata pe motive economice si fara vocatie sportiva. Ramin la parerea ca la modele astea mici sau medii ori iei 1,6 pe benzina (compromis intre putere, consum si costul asigurarii), asta daca nu rulezi mult, sau turbo diesel daca bati autostrazile mai mult de 35000-40000 de km pe an. Masina sport inseamna de la Alfa Romeo in sus (Jaguar, BMW, MG, Subaru, AMG etc). Mi se pare ridicol arabul francez care defileaza cu Peugeot 106 sport, Saxo sport etc. In curind o sa scoata si Ford Transit Sport. :shock:
Parerea mea.

PS: By the way, la Meganeul Coupé ce m-a surprins a fost portiera masiva, super groasa, lunga de zici ca deschizi toata partea laterala a caroseriei. :roll:


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 16 Oct 2003, 00:08
Post #16


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Marty si cine mai e intersat am gasit ceva de Megane II RS.
http://www.forum-auto.com/sqlforum/section...etsond62286.htm

Intrebarea mea este: numai modelul asta va fi RS? sau va aparea si Sedane RS?


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Oct 2003, 07:26
Post #17


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




BX-master, al sase-lea post, de sus in jos, e un citat de pe un site belgian, am pus si linkul. Vezi ca are 225 CP icon_mrgreen.gif
Renault Clio V6 nu e asa de scump si exclusivist precum zici tu. In Romania, pretul cu toate taxele ajunge la 33.000 Euro


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 16 Oct 2003, 10:37
Post #18


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Lasa-l ma ...nu vezi ca e fan Citroien ...eu mi-as lua oricind un Clio Sport 2.0 16v 172 CP "sa ma fac de ris cu el" ...Daca nici asta nu e masina sportiva ...ai fost degeaba la salonu' auto de la Lyon ....


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BX_master
post 16 Oct 2003, 21:08
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 July 03
From: Lyon-FR




Sunt fan Citroen, nu kamikaze Citroen. Adica mi-as lua Citroen mai degraba decit o alta marca similara. Ma rog, culorile si gusturile nu se prea discuta. Nu sunt un ultra-radical, de aia ii respect pe toti cei care se pasioneaza de automobile, indiferent de ce marca poseda. Pentru ca asta imi aduce si aminte de bancul ala ca masina e ca femeia, o ai pe cea pe care o meriti nu pe cea pe care o vrei (poate fi si invers, nu?). laugh.gif Ca sa revin la subiect (?!), Marty ai dreptate cu datele tehnice, am recunoscut de la bun inceput ca nu m-am uitat pentru ca imi "luasera" ochii masinile in sine si nu m-am chiorit ochii pe fiecare tabela sa vad ce si cum pentru ca daca ma intereseaza oricum am netul acasa si in plus era scris mic dracului si ma obosea. Totusi sper ca ati inteles ce vroiam eu sa spun. E clar ca e mai bine sa rulezi cu un Clio sport decit cu un Clio si atit. Pentru ca ai multa putere decit multi dintre cei cu care te intilnesti in fiecare zi in trafic. Ceea ce nu imi place mie personal, o repet, e parerea mea in mod exclusiv, este popularizarea si democratizarea apelatiei "sport" pentru chiar orice masina. Sa luam exemplul Clio. Clio e o masina pe care o cumpara in Franta (in Romania sunt constient ca poate fi un pic diferit) studentul pentru a se duce la facultate, agentul comercial care nu duce obiecte voluminoase cu el, sotia casnica care duce copiii la scoala dimineata, secretara care il poate gara mai usor in conditiile de supra-aglomerare din orase, pensionarul care ruleaza putin si vrea sa economiseasca ultimul ban stiind ca are motor DcI care maninca maxim 5 in oras, chiar medicul cu cabinet in centrul orasului si nu vrea sa vina cu Audi-ul familial pentru a evita micile julituri de bara specifice parkingurilor si ciorditul retrovizoarelor etc. E o masina care are argumente comerciale care tin mai mult de cit de economica e utilizarea vehiculului. Cum nimic nu e imposibil, cu un pic de vointa de poate grefa un V6 pe Clio. Maniacii au reusit si un V12 posterior pe Twingo, chiar si un motor cu reactie (vazut pe Descopery). Problema e ca Clio ala cu V6 nu va avea niciodata pur-singele unui Jaguar, BMW, Maserati etc care fac masini de sport. Pur-singe atit ca firma, dar mai ales ca traditie. Inutil sa va spun ca altfel se concepe o masina sport (ampatament, suspensii, sasiu ranforsat etc.) decit o masina facuta pentru trasee scurte, citadine, luat copiii de la scoala, mers la piata etc. Asta inseamna traditie sport a unei marci: un efort istoric, continuu de a adapta vehiculul la conceptul de sport, de acceleratii sport, de conducere sport. Bineinteles cu reversul medaliei: consumuri uriase, cost al pieselor ridicat, intretinere mai frecventa a partii mecanice etc. In ziua cind o sa am 30 000 de euro, eu personal nu o sa ii dau pe un Clio sport, ci pe un Citroen C5 break HDI cu care o sa pot face fata unor nevoi mai apropiate si mai realiste ca cele ale unui om cu un buget auto limitat la 30 000 de euro. Daca o sa am un milion de euro, atunci sa fii sigur ca nu o sa imi iau Clio sport si restul o sa ii pun la banca, ci direct un Maserati. Va acord dreptul sa nu fiti de acord cu mine. In fond de culori si de gusturi nu se discuta. :wink:


--------------------
We tried to assemble a useful collection of tips and ideas to help our fellow Citroënthusiasts to get the most out of their cars while keeping the dreaded repair costs at bay.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bzip2
post 17 Oct 2003, 01:22
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 151
Joined: 5 September 02
From: Bucuresti




oarecum off-topic, banuiesc ca atzi vazut reclama aia la Clio, in Franta data (a fost si la Marca Inreg., sau/si la Noapte. Dev. de Pub. - nu stiu n-am ajuns vreodata), in care un tip are un Clio (bicorp binenteles) si e amarat - pt. francezi. Da cumva bunastarea pe el, isi cumpara ditamai viloiu, etc, si masina lui e tot aia.... ) - asta vrea Renault sa creada, ca francezii cand dau de bani vor tot masinile lor, si nu alea mai scumpe ci tot "bas de gamme" . In parte o fi si adevarat... c-am auzit povesti despre dragostea unor francezi pt. Renault 5, pe care unii il tzin si acum...


--------------------
loose bits sink chips
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:27
Forum Renault