DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ati fost sa votati???

Ati fost la vot?
 
Am votat [ 23 ] ** [52.27%]
Nu am votat [ 21 ] ** [47.73%]
Total Votes: 44
  
verygood
post 20 Oct 2003, 09:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 26 September 02
From: Bucuresti, Romania




Majoritatea oamenilor pe care i-am intrebat, mi-au spus ca nu au fost. Totusi procentajul prezentat in mass-media e invers. Hai sa vedem cum stau lucrurile aici!
Nu conteaza daca ati votat DA sau NU, spuneti daca ati fost.


--------------------
Hyundai Accent 2007 - B-64-ZCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 20 Oct 2003, 09:33
Post #2


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Vezi ca mai e un topic pe tema asta.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 20 Oct 2003, 09:46
Post #3


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




MoneyTalks, celalalt era despre posibila participare la vot. Aici se va vedea "efectiv" smile.gif daca s-au dus oamenii la vot sau nu.


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 20 Oct 2003, 09:51
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




N-am fost sa votez si, din pacate, n-am ajuns in timp util pentru a verifica daca nu cumva a votat altcineva in locul meu. sad.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 20 Oct 2003, 09:53
Post #5


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Iti dai seama ca asa s-a intamplat smile.gif


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 20 Oct 2003, 09:56
Post #6


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ce spirit civic ne-a apucat pe toti in ultimele 5 ore de votat pe o ploaie mai mult decat torentiala si un frig de-ti clantaneau dintii.
cum au rezolvat cei din gv pb cu neprezentarea?
simplu! au convocat toate cadrele din ministerul de interne si al apararii si gata ... toata lumea a primit telefoane cu amenintari de concedieri.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 20 Oct 2003, 10:16
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




Cool. In 2 ore, au reusit sa mobilizeze 10% din populatia cu drept de vot. Asta vine cam 1,7 milioane cetateni. Va dati seama ce cozi infernale erau la votare?


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 14:05
Post #8


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu am fost si chiar sint hotarit sa ma duc la toate alegerile.
Nu conteaza cum am votat (chiar daca am votat NU icon_twisted.gif ) dar important era sa-mi spun parerea despre Constitutie (si legea ei de modificare).
Poate sint eu de moda veche, dar eu cred ca daca nu te duci sa-ti exprimi votul, nu poti nici sa circotesti pe la colturi precum babele.
Prima sanctiune pe care o poate aplica electoratul nu este neprezentarea, ci votul (negativ bineinteles).
Cei care nu s-au dus la vot au renuntat de bunavoie la dreptul lor si l-au cedat majoritatii (care nu totdeauna este reprezentativa).

Despre restul alegerilor si modul de popularizare a modificarilor ma abtin sa comentez pentru ca as intra in conflict cu regulamentul, iar ecranul nu poate suporta toate cuvintele pe care le debitez in momentul asta icon_evil.gif .


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 20 Oct 2003, 14:10
Post #9


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ma nu vreau sa fiu iar nae contra, da' nu chiar asta era indemnu lu vadim pe care mai multi d-aici au zis c-or sa-l respecte? Mai exact daca la apropierea inchiderii votului sunt sanse sa se atinga participarea de 50% atunci sa dea fuga repede sa voteze negativ, altfel sa stea acasa. Probabil ca cei 10 procente de pe final au fost aia cei care au urmat indemnul si au venit sa zica NU.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 14:14
Post #10


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ashu, lasa-ma sa cred ca PRM-ul nu are 50% (sau aproape) din electorat simpatizanti (care sa-l asculte pe Vadim).
Altfel imi depun miine cererea de emigrare in Congo.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 20 Oct 2003, 14:18
Post #11


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nu 50%, ci 10%, adica aia care au venit in ultimele doo ore. Nu de astia vorbeam?


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Oct 2003, 14:24
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Eu ma gindeam la totalul celor care nu s-au prezentat.
Acum sa stii ca desi am votat NU, tot nu simpatizez cu PRM-ul, ci asa am simtit eu ca e bine.
Chestia asta cu cei 10% in 2 ore, ramine inca una din petele negre ale istoriei Romaniei, ca si teroristii din decembrie 89, sau moartea lui Culianu. (Se pare ca am devenit radical peste noapte)


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 20 Oct 2003, 16:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




io am fost...

au fraudat la greu, banuiesc ca ati citit ziarele, nu va mai obosesc postand articole...
au mobilizat baietii, preoti, primari, doctori, probabil ca i-au amenintat pe taranii nostri prosti si fricosi ca nu primesc lemne, gaze, furaje, alea, alea.. in unele zone au dat la schimb sosete si nu mai stiu ce, au organizat tombole (bacau, chestie penala cica), au dus urne volante pe peste tot desi nu au voie, au amenintat, au marit cu 10.000 voturi in bihor, au votat directorii de camine de batrani in locul amaratilor, unora le-au interzis sa iasa din tara daca nu votau, au micsorat nr. celor apti de vot ca sa creasca procentul, etc, etc si cate altele de care nu s-a prins nimeni...
nu mai bine mergeam toti si votam nu??!?! prin neprezentare fratilor se face rahatul praf ca romanul inventeaza... daca votati nu, era altceva...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex
post 20 Oct 2003, 16:46
Post #14


Membru autentic


Group: Admin
Posts: 749
Joined: 22 May 02




Faza misto e ca azi la radio au spus ceva de genul peste 90% din voturile numarate au iesit cu da smile.gif
Hotie, hotie dar in halul asta?


--------------------
N/A N/A N/A
snafu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GoGu
post 20 Oct 2003, 21:25
Post #15


Prea de la tara


Group: Moderatori
Posts: 1.970
Joined: 14 August 03
From: Iasi




Intr-o atmosfera de sarbatoare oamenii muncii de la sate si orase au dat glas vointei populare si au rostit un DA raspicat propasirii patriei noastre dragi pe noi culmi ale progresului si civilizatiei uraaaaaaaaaaaaaaaa.
Astia au raportat numarul de participanti la vot precum pe vremuri se raporta productia de grau la hectar: se cantarea si combina...
Eu ma duc sa invat "Internationala" ca s-ar putea sa prinda bine sub previzibilul regim "Nastase si tzaranii"....

PS n-am fost la vot. Hai la luptaa cea mareeeeee.... 183.gif


--------------------
Renault Scenic 1.5dCi recolta 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Oct 2003, 09:55
Post #16


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Faza misto e ca azi la radio au spus ceva de genul peste 90% din voturile numarate au iesit cu da smile.gif
Hotie, hotie dar in halul asta?


Nu ai dreptate...uite si explicatia: buletinul de vot biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
buletin'.jpg ( Size: 31.87k ) Number of downloads: 41


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 21 Oct 2003, 12:40
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




QUOTE
io am fost...

nu mai bine mergeam toti si votam nu??!?! prin neprezentare fratilor se face rahatul praf ca romanul inventeaza... daca votati nu, era altceva...


meserie daca cei 10% (care au zis nu) din cei 54.5% (care au mers la vot) stateau acasa ca mine participarea era de 54.5 - 54-5*10% = 49.05%, deci baietii si-o luau in barba.
asa ca fii fericit ca ai participat la votarea constitutiei si la fericirea lui octav cozmanca !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Oct 2003, 12:45
Post #18


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Igs, dupa cum s-au defasurat lucrurile, DACA nu-si are rostul.
Dupa cum ai vazut, chiar daca ar fi mers doar 25% din electorat, tot 55% ar fi fost prezenti.
Problema e ca cei care nu s-au dus au permis frauda, pentru ca votul lor a fost folosit de altii. icon_evil.gif

Oricum Cozminca a avut fericirea doar o zi icon_twisted.gif .


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 21 Oct 2003, 12:48
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




mai meserie, ca te cunosc iti explic: nu observi ca ideea asta desteapta de a nu participa a fost nimica toata pentru psdisti? fraude peste fraude?

nu ti se pare logic sa te duci si sa spui nu daca asta vroiai de fapt? orice mi-ai spune neprezentarea la vot nu e numai o idee proasta, dar si paguboasa;

una era sa fie respinsa prin vot; atunci o mai luau la pieptanat, o mai coafau poate iesea ceva mai de soi (teoretic, desi nu cred); asa care a fost spilu' ca io tot n-am inteles?

vorba aia io ma duc cu 2 copii in brate la vot, si pe ploaie (ce-i drept e ca daca n-aveam masina se ducea mulea), iar altii fac tot felul de nefacute si ii mai determina prin actiunea lor si pe idiotii ce ne conduc sa fraudeze tot;

deci, care e rezultatul gabitza ca nu inteleg?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 21 Oct 2003, 12:49
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




de ce doar o zi ?
nu inteleg...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 21 Oct 2003, 12:53
Post #21


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




paulp nu cred ca a contat cine cum a votat si nici cati au fost la vot. sunt convins ca nu au numarat buletinele de vot.
faza aia cu tombolele e grava rau de tot. legea zice una, clar, si ei adauga cuvinte la lege. e cool. cred ca o sa votez prm data viitoare, chiar daca intram in razboi cu vreo 5-6 state da macar ii baga pe astia la jilava.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Oct 2003, 12:56
Post #22


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




igs, Cozminca tocmai si-a dat demisia.

AlexV, sint cu o pizza in mina asa ca nu pot sa butonez prea mult.
Raspund mai tirziu.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 21 Oct 2003, 13:03
Post #23


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




nu fratilor, tocmai neparticiparea noastra i-a speriat pe astia.
intelegeti?

NU-ul nu trebuia dat unei constitutii oricum mai bune decat aia de dinainte, ci tocmai lor, perversilor care jecmanesc tara de ani buni de zile.

si AM REUSIT. i-am speriat. rau de tot!
ia sa vezi daca mergeam cu totii si votam, indiferent ce. se mai speriau ei, cucu. sau ar fi zis ca nu vrem garantarea proprietatii, ca nu vrem serviciu militar facultativ, etc.

ce va rezolva acest protest tacut - tot nimic.
dar te simti mai bine cand vezi ca i-ai speriat, fie si pentru o saptamana... icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Oct 2003, 13:12
Post #24


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Crezi ca pentru spaima lor am votat eu NU?
Sau ca nu vreau unele din punctele bune ale constitutiei revizuite?

Ma doare mai tare ca oamenii nu au inteles ca de ei depinde ca aceasta lege sa se rediscute si ca un vot negativ sperie mai tare decit neprezentarea (asta e mai usor de revolvat, vezi exemplele de mai sus). Voturile cu NU se pot maslui un pic mai greu decit sa semnezi pe o lista si sa introduci votul cu Da in urna.
Ginditi-va la asta cind nu va veti mai prezenta la vot.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Oct 2003, 13:32
Post #25


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
cred ca o sa votez prm data viitoare, chiar daca intram in razboi cu vreo 5-6 state da macar ii baga pe astia la jilava.

Da daca te baga pe tine sau pe cineva drag tie la jilava o sa-ti mai para bine? Regimuri ca cel promis de vadim sunt prin definitie abuzive si discretionare. E suficient ca un mosulica din bloc ce nu te are la inima sa te reclame ca esti tradator de neam si gata, esti ca si condamnat. Mare atentie cu kestiile astea mai baieti :!: :!: :!:


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 21 Oct 2003, 13:43
Post #26


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Touche! Se pare ca unii au uitat (sau nu au trait) vremurile de acum 14-15 ani.

"Uitarea istoriei condamna la repetarea ei" (nu stiu cine a zis-o, dar a zis-o bine)


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 21 Oct 2003, 14:02
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




cred ca afirmatia lui alexv e o gluma;

in ceea ce priveste bucuria lui maddan ca i-am speriat pe toti; vroiam sa zic "i-am speriat pe ..." darma abtin;

hai sa o luam de la inceput:

constitutia: e clar ca tara asta de 3 lei tre sa aiba una; are una e drept, dar e super depasita; vrem sa intram in UE; de fapt parerea mea e ca mai mult vor UE decat noi, dar asta e alta discutie; tre sa recunoastem ca singura noastra sansa e sa intram; de ce? pentru ca prin noi insine nu suntem in stare sa facem nimic bun, aveam balcanismul prea adanc impregnat in oase ca sa-l depasim;
bun deci vrem sa intram, una din conditii e schimbarea constit.; clar pana aici;

necazul era ca aceasta noua constit. are destule lipsuri; asta era problema celor care am votat impotriva;
ideea era de a atrage atentia clasei politice ca schimbarile efectuate sunt prea putine pentru a ne multumi;
si cum puteam sa facem asta? prin neprezentare la vot? nu cred; asta pleaca din nepasare/sictir/dezamagire dar se intelege acolo sus doar ca nepasare si nu e tratata ca atare;
singura solutie era sa participam in numar mare, sa aratam ca ne pasa, si sa votam ori impotriva ori in cel mai rau caz abtinere/anularea votului;
a trecut votul, a iesit cum a iesit, a fost frauda evidenta, constitutia a trecut, noi am reusit o laie sa ii speriem, si uite asa o frecam in continuare in balcanismul nostru;
acum spuneti-mi unde gresesc?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 21 Oct 2003, 14:21
Post #28


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Io zic ca Bobo are dreptate. De altfel daca as fi stiut ca printr-un vot de-al meu negativ se intelege ca modificarile introduse sunt bune dar nu-s deajuns as fi votat si eu NU. Intr-o tara normala (sau poate ideala) noi toti ar fi trebuit sa mergem si sa votam NU si apoi, prin diverse mijloace (mitinguri, scrisori deschise in presa, adunat de semnaturi) sa le aducem la cunostinta politicienilor si de ce am votat nu, ca sa nu creada ca suntem de partea lu vadim si nu vrem sa ne vindem tara. Sa le spunem ca nu ne multumesc modificarile si adaugirile aduse si ca noi mai vrem in plus cutare si cutare lucru. Astfel ei ar fi fost siliti sa introduca si modificarile ce nu le prea convin, cum ar fi votu uninominal. Da asa n-am reusit nimik, a trecut si-asa o sa ramana.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 21 Oct 2003, 14:21
Post #29


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




nicaieri laugh.gif

gresesti, ca si mine, ca ramai aici... :roll:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 21 Oct 2003, 14:24
Post #30


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




ashu, pai eu cred ca politrucii si-au dat seama, si de-aia au bagat flare-uri la inaintare - demisiile alea, samd.

dati-va seama ca traiti intr-o tara unde 'talpa tarii' - recte taranii - fac legea de peste 13 ani.

orice ar face orasenii (apropo, care a fost procentul de participare din Bucuresti?), tot taranii decid soarta tarii...

o tara condusa de tarani in secolul XXI.... viitorul suna bine! :wink:

ps.
eu unul m-am lasat de demonstratii dupa ce am scuturat degeaba cheile in '90, la Universitate. atunci am inteles ca nu se poate schimba nimic in tara asta, niciodata.
din pacate, deceniul care a trecut nu a facut decat sa-mi confirme asta. :cry:


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:31
Forum Renault