DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

705 Pages « < 507 508 509 510 511 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mici Intrebari -dar mai putin tehnice-, care nu merita topic separat

BN64FLO
post 21 Sep 2017, 21:33
Post #15241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




DannyY, daca vrei sa verifici diferentiala, incearca dispozitivul de mai jos, cica ar fi ok.....







P.S. gluma, nu incerca, nu te vreau pe constiinta radmasa.gif


Attached thumbnail(s)
FB_IMG_1506022212731.jpg ( Size: 9.66k ) Number of downloads: 404


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Sep 2017, 11:02
Post #15242


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Nu stiu ce credeti, dar diferentiala se poate verifica cu un CONSUMATOR. Gen un bec...
Trebuie doar ca in priza din perete sa legi in loc de nul impamantarea sau un fir care atinge peretele casei (eventual umezit peretele in zona de contact cu firul) si in aceasta priza sa conectezi orice consumator de preferinta rezistiv(bec cu filament), iar daca nu declanseaza diferentiala becul se va aprinde.
Nu cred ca ar fi bagat degetele-n priza ca sa verifice o siguranta totusi...

Iar aparatul de mai sus previne declansarea diferentialei. Curentul va trece prin degetele utilizatorului. Siguranta va depista acelasi curent si pe faza si pe nul si NU va declansa.
Probabil nu va muri acel om, pt ca acel curent nu ii va ajunge la inima, dar se va alege cu arsuri serioase la cele 2 degete.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Han Solo
post 22 Sep 2017, 11:14
Post #15243


Potiphar Breen


Group: Members
Posts: 355
Joined: 8 June 11
From: Arstotzka




QUOTE(BN64FLO @ 21 Sep 2017, 21:33)
DannyY, daca vrei sa verifici diferentiala, incearca dispozitivul de mai jos, cica ar fi ok.....
P.S. gluma, nu incerca, nu te vreau pe constiinta  radmasa.gif
*




"l-am primit mostenire. ca nou. folosit o singura data." radmasa.gif


--------------------
White Star Titanic 1912 - un an bun sa fii iceberg - 131428
Maidanezii ajung in bordelurile zoofililor europeni!

N-am nimic cu tine, va urasc pe toti :)

Rage against the dying of the light.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 22 Sep 2017, 19:27
Post #15244


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




N-am crapat.
Update prin actualizare:
Cu conexiunile "in serie", propuse de Dragos, butonul "Test" declanseaza protectia, dar diferentiala nu functioneaza cum ar trebui. Le-am pus in paralel, am testat si voila, totul se petrece fix cum ar trebui. Testat cu un bec economic (21W), disjunctorul declanseaza cand curentul trece prin alta parte decat pe unde a venit.
Am si o filmare cu dedicatie pentru Dacis, dar forumul nu permite formatul mp4.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 22 Sep 2017, 19:49
Post #15245


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Youtube permite. Apoi pe forum link catre youtube, din nou, e permis. biggrin.gif

This post has been edited by psychoo: 22 Sep 2017, 19:49


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 22 Sep 2017, 20:19
Post #15246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DannyY @ 22 Sep 2017, 20:27)
Am si o filmare cu dedicatie pentru Dacis
*

Sa fii tu sanatos si sa nu ai parte de nici un accident! Pentru ca o diferentiala cuplata la instalatie fara un nul de lucru si unul de protectie, ambele bune poate crea doua mari categorii de probleme: sare aiurea, cand ti-e lumea mai draga (situatia cea mai frecventa) ori, dimpotriva, nu sare cand ar trebui, caz in care... Doamne ajuta. Ti-a explicat mai sus foarte bine psychoo cand si de ce nu declanseaza.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Sep 2017, 20:37
Post #15247


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ca sa nu se declanseze cand trebuie, nulurile ar trebui sa fie legate intre ele si trecute prin tablou ca nul de lucru. Dar tot ar rupe circuitul cand te-ai curenta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 22 Sep 2017, 20:50
Post #15248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Ntz. Caz concret de vreo 15 ani vechime. Retea fara nul de protectie, rudimentara, tip pamblica de alum.iniu si foarte probabil si fara siguranta diferentiala. Perete umed (igrasie etc - pamblica se baga de obicei in peretii din prefabricat din beton), I se pare ca bazaie urat motorul de la frigider. Se sprijina de perete, apoi pune mana pe motor. Cade lat. Spune-mi ca daca avea diferentiala nu patea ce-a patit! Si spune-mi ce se intampla daca avea un nul de protectie adevarat si functional.

Sa-ti povestesc ca prin 2003-4 la fostul meu apartament un vecin istet a utilizat ca impamantare tevile de la instalatia termica ori vreu calorifer, de era sa crape un meserias care a venit sa ma debranseze de la reteaua de incalzire si sa monteze centrala. Sa ai sigurante diferentiale fara nul de protectie este ca si cand ai pune un motor de Ferrari pe un Trabant.


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 23 Sep 2017, 07:39
Post #15249


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Le amesteci de le faci ghiveci.
Nu conteaza cum e facuta instalatia (monofazata), oricand poti pune diferentiala si functioneaza. Problema e ca circuitul de dupa ea sa fie perfect, ca daca ai orice scurgere de curent (inclusiv furt) protectia va intra in functiune si va taia alimentarea. Deci nenea cu frigiderul nu ar fi patit nimic daca avea diferentiala, e exact situatia de care vreau eu sa ma protejez.
De ala cu caloriferul nu zic nimic aici, e un topic dedicat autohtonilor.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 23 Sep 2017, 08:30
Post #15250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DannyY @ 23 Sep 2017, 08:39)
Deci nenea cu frigiderul nu ar fi patit nimic daca avea diferentiala, e exact situatia de care vreau eu sa ma protejez.
De ala cu caloriferul nu zic nimic aici, e un topic dedicat autohtonilor.
*

Sorry, poate nu ti-ai dat seama ce am vrut sa spun: circuitul s-a inchis perfect prin personaj. Deci pierderea de curent detectata de diferentiala, daca avea, era 0. Cauzele sunt diverse. Vazut de mine: nulul de lucru cu izolatia de plastic raspaluita la contactul cu doza metalica etc.etc.. Daca tu te curentezi la contactul dintre un aparat si perete, asta nu inseamna ca acel curent vagabond se scurge la pamant. E cel putin la fel de probabil sa ai o problema a circuitului undeva pe traseu si curentul sa se reintoarca in reteaua interioara. Caz in care faci pipi in diferentiala.

Cat priveste impamantarea cu caloriferul, e un sport muuult mai raspandit decat poti crede la instalatiile facute pe vremea cand nu se auzise de impamanatare (blocurile de dinainte de 77). Cine nu crede si sta la bloc, sa masoare cu un voltmetru tensiunea dintre tevile de apa calda (daca au ramas cele originale metalice) si nulul de lucru al retelei. icon_mrgreen.gif

This post has been edited by dacis: 23 Sep 2017, 08:33


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 23 Sep 2017, 20:13
Post #15251


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




din ce tiu eu minte orice frigider are impamintare .... iar nenea s-a curentat ca nu a avut impamintare (priza sau aparat) , si nu a fost atent pe unde a bagat mina.... si depinde si de valoarea curentului de declansare a sigurantei

This post has been edited by bygy007: 23 Sep 2017, 20:14


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 23 Sep 2017, 20:15
Post #15252


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




QUOTE(bygy007 @ 23 Sep 2017, 21:13)
din ce tiu eu minte orice frigider are impamintare ....

Zilul n-are! 243.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 23 Sep 2017, 20:46
Post #15253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(bygy007 @ 23 Sep 2017, 21:13)
din ce tiu eu minte orice frigider are impamintare...
*

Eu ma refeream la instalatii electrice tip panglica, bifilare. DPDV practic, exact asa este si instalatia lui Danny.

This post has been edited by dacis: 23 Sep 2017, 20:50


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 23 Sep 2017, 23:36
Post #15254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




in blocurile ceausiste sint si cu 3 din care unul de cupru


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 07:22
Post #15255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Da, dar Danny al nostru e la stadiul de bifilar. icon_mrgreen.gif


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Sep 2017, 08:23
Post #15256


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Rosu faza, albastru(nul) si galben/verde(de legat la impamantare) pleaca de pe aceeasi bareta. N-am apucat sa fac impamantare.
In ceea ce-l priveste pe frigideroman, pierderea de curent ar fi fost detectata de diferentiala, fiindca curentul care intra in ea era diferit de cel care iesea din ea. Studiaza putin modul de constructie si principiul de functionare, lasa urechismele.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 09:10
Post #15257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DannyY @ 24 Sep 2017, 09:23)
In ceea ce-l priveste pe frigideroman, pierderea de curent ar fi fost detectata de diferentiala
*


Hai, nu ma-nebuni? Cum? Care pierdere?


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Sep 2017, 13:07
Post #15258


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Dacis, e fizica, nu poti s-o aburesti. Cazul in care nenea cu frigiderul se curenteaza e atat de particular incat nu conteaza. Ar trebui ca apa de pe zid sa fie in contact electric doar cu nulul de lucru, adica sa fie in contact nici cu faza, nici cu nulul de protectie daca exista si nici cu armatura zidului.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 13:31
Post #15259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Perfect de acord cu tine. Daca ai fi vazut cum arata o instalatie de asta, panglica din doua fire de 2,5, de aluminiu plasata in cimentul placii prefabricate fara nici o izolatie, fara nimic... Cartiere intregi de blocuri din panouri / placi prefabricate din beton au fost facute astfel \pana prin 71-72, in anii aia de explozie a oraselor. In Iasi cred ca sunt cateva zeci de mii de oameni care locuiesc in de astfel de apartamente. Sa vezi ce minuni ale tehnicii trebuie sa faci ca sa montezi o priza cand in doza cablul de aluminiu s-a rupt exact la punctul de intrare a panglicii din doza in placa de beton...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 24 Sep 2017, 15:34
Post #15260


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Am vazut. Panglica s-a folosit la iluminare, nu si la prize. In fiecare apartament existau doua prize cu impamantare: cea din bucatarie si cea din hol de langa baie. Rotunde, negre. Asta era standardul de prin anii '60.
EDIT: prizele tot pe monofilar de aluminiu de 1.5 erau, dar bagate in teava. Obligatoriu. CE e altfel nu e din constructia blocului.

This post has been edited by tatabobu: 24 Sep 2017, 15:37


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 24 Sep 2017, 15:44
Post #15261


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Ai mei au panglica inclusiv la prize..Si eu in blocu' in care stau e din din 86,c.alor mei e din 76,si tot panglica am pe forta..Cum spune si Dacis cand venea vorba de schimbat o priza ma luau transpiratiile..Si nu de frica curentului ci de lungimea conductorului rigid..Pe dracu sunt pe teava..

This post has been edited by iulia_boris: 24 Sep 2017, 15:46


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 15:53
Post #15262


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(tatabobu @ 24 Sep 2017, 16:34)
CE e altfel nu e din constructia blocului.
*

Si-o fi facut omul recompartimentare cu placa de beton armat cu panglica de asta incastrata in beton...

Am pus un cunoscut sa sparga cu rotopercutoarea la 3-4 cm de priza din living ca sa pot sa ii pun niste conectori la care sa cablu litat de cupru, sa ii pun alta priza. Omul s-a crezut prea meserias si a vrut sa-si monteze singur priza, prea-fericita ocazie cu care a rupt nulul de aluminiu (stie toata lumea ce usor se lucreaza cu cablu de aluminiu) exact sub doza in care era incastrata priza.. Iar la bucatarie sigur nu avea nul de protectie, ca ii facuse "meseriasul" care i-a montat centrala nul de protectie ca la Dacia 1310, legand un cablu litat monofilar de la carcasa centralei termice la un surub sudat la ciotul fostei tevi de caldura. Uneori viata la bloc poate fi o adevarat aventura...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 24 Sep 2017, 17:30
Post #15263


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




QUOTE(tatabobu @ 24 Sep 2017, 16:34)
Am vazut. Panglica s-a folosit la iluminare, nu si la prize. In fiecare apartament existau doua prize cu impamantare: cea din bucatarie si cea din hol de langa baie. Rotunde, negre. Asta era standardul de prin anii '60.
EDIT: prizele tot pe monofilar de aluminiu de 1.5 erau, dar bagate in teava. Obligatoriu. CE e altfel nu e din constructia blocului.
*



Flori. Panglica si pe prize si de tub inca nu se auzise. Enervante rau, am inventat sigur vreo doua injuraturi din cauza lor.

QUOTE(dacis @ 24 Sep 2017, 16:53)
Iar la bucatarie sigur nu avea nul de protectie, ca ii facuse "meseriasul" care i-a montat centrala nul de protectie ca la Dacia 1310, legand un cablu litat monofilar de la carcasa centralei termice la un surub sudat la ciotul fostei tevi de caldura. Uneori viata la bloc poate fi o adevarat aventura...
*



Flori de tei. I-a fost aluia lene sa caute nulul (probabil se rupsese si ala candva si trebuia prelungit din afara dozei). Vazut lucrare din asta facuta de meserias la o prietena cand m-am apucat sa fixez mai bine prizele in doze la bucatarie. Pusese ala doar faza si nulul de lucru si nulul de protectie il lasase in aer (cablurile erau foarte scurte si nu puteai sa pui si protectia si sa mai si intre priza la locul ei). Multi ramaneau ca la dentist cand se uitau in doze si vedeau mai multe faze (au fost blocuri cu bransament trifazat in apartament pentru incalzire parca - zona Gradinari/Metalurgie, posibil si alte zone).
In toate incaperile unde ai pardoseala de "mozaic" pe jos se monta obligatoriu nul de protectie. Si asta spun dupa ce am avut ocazia sa injur panglici si la blocurile de caramida si la alea de prefabricate.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 17:36
Post #15264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Trifazat in blocuri romanesti? or fi fost import din Chisinau.

This post has been edited by dacis: 24 Sep 2017, 17:38


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Sep 2017, 17:45
Post #15265


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(dacis @ 24 Sep 2017, 09:10)
Hai, nu ma-nebuni? Cum? Care pierdere?
*


Mai omule! Daca pui mana pe o faza, o parte din curent se duce (prin tine) in pamant, nu se intoarce prin nul ( care trece si el prin diferentiala). Panarama aia are doua bobine "in oglinda". Cat timp curentul care intra prin faza e egal cu cel care iese prin nul, cele doua bobine se anuleaza. Cand diferenta, adica pierderea e mai mare ca (delta I), se produce un camp electromagnetic care declanseaza un fel de releu.
O sa incerc sa-ti pun maine filmarea. In esenta, am tras un fir de la gard langa nulul care iese din siguranta si am legat un bec la faza. Cand am pus firul liber la nul, becul s-a aprins. Cand am legat becul la gard, siguranta a dat afara. Multumit?


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 24 Sep 2017, 17:57
Post #15266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(DannyY @ 24 Sep 2017, 18:45)
Mai omule! Daca pui mana pe o faza, o parte din curent se duce (prin tine) in pamant, nu se intoarce prin nul ( care trece si el prin diferentiala).
*

Tataie, chiar nu stiu de unde prejudecata asta ca neaparat curentii bagabonti trec prin pereti si se scurg in pamant. Curentul are prostul obicei sa fie lenes, asa ca o apuca pe traseul cu rezistenta electrica cea mai mica. S-ar putea ca materialul de constructie al casei sa aiba o rezistenta electrica vecina cu a unui izolator ideal, de ce nu accepti asta?

In cazul de mai sus, cu figiderul, cablul era tip panglica, cu izolatia deteriorata in zona intrarii o doza (pe vremuri metalice, azi de plastic) si curentul se ducea prin perete in doza si din doza la nulul de lucru. Deci fiecare astfel de element al circuitului devenea consumator, dar curentul care se intorcea in circuit era acelasi cu cel iesit prin faza. Chiar daca avea diferentiala, omul ala murea pentru ca diferentiala nu citea vreo diferenta de curent intre faza si nul...


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Sep 2017, 18:29
Post #15267


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Depinde de locul in care era pusa diferentiala, "nepoate".


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 24 Sep 2017, 19:04
Post #15268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




QUOTE(dacis @ 24 Sep 2017, 17:36)
Trifazat in blocuri romanesti? or fi fost import din Chisinau.
*


plite electrice....


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 24 Sep 2017, 21:39
Post #15269


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Asa. Nu mai stiam exact daca era pentru plita sau incalzire electrica.

24 Sep 2017, 22:44:
QUOTE(dacis @ 24 Sep 2017, 18:57)
Tataie, chiar nu stiu de unde prejudecata asta ca neaparat curentii bagabonti trec prin pereti si se scurg in pamant. Curentul are prostul obicei sa fie lenes, asa ca o apuca pe traseul cu rezistenta electrica cea mai mica. S-ar putea ca materialul de constructie al casei sa aiba o rezistenta electrica vecina cu a unui izolator ideal, de ce nu accepti asta?

In cazul de mai sus, cu figiderul, cablul era tip panglica, cu izolatia deteriorata in zona intrarii o doza (pe vremuri metalice, azi de plastic) si curentul se ducea prin perete in doza si din doza la nulul de lucru. Deci fiecare astfel de element al circuitului devenea consumator, dar curentul care se intorcea in circuit era acelasi cu cel iesit prin faza. Chiar daca avea diferentiala, omul ala murea pentru ca diferentiala nu citea vreo diferenta de curent intre faza si nul...
*



Manene te hotarasti odata? Ba peretii sunt izolatori ideali, ba conduc perfect curentul... Tu te incadrezi perfect in categoria aia: stii suficient cat sa intri in polemici, dar nu sa le si finalizezi (cu argumente plauzibile).

This post has been edited by bmwh548: 24 Sep 2017, 21:44


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Sep 2017, 08:56
Post #15270


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




https://youtu.be/X4JbFw_UJwg

QUOTE(dacis @ 21 Sep 2017, 07:47)
indiferent in ce sistem a fost proiectata si construita instalatia ta, daca ea FUNCTIONEAZA (intentionat sau accidental) pe fiecare faza ca o instalatie de tip C, nu o sa poti folosi nici o siguranta diferentiala, nici monofazata, nici trifazata. Nimic, nada!
*

Gresit, demonstratia in videoclip.


QUOTE(DragosP @ 21 Sep 2017, 08:13)
@DannyY:
Nu poți monta nimic, Dacis are dreptate: dacă n-ai cele două nuluri separate, pa și pusi!
Că n-ai referința față de care să se vadă "scurgerea de curent". Diferențiala tocmai asta are în plus: supraveghează curentul care apare între nulul de lucru și cel de protecție.
*

Gresit, demonstratia in videoclip.


QUOTE(dacis @ 21 Sep 2017, 08:24)
Trebuia sa-mi dau seama ca omu nu pricepe nimic cand am vazut ca insista pe ideea montarii diferentialei in BMPT, de parca rostul ei era sa il proteje pe el, impamantarea BMPT, daca ar exista, fiind la stalp. Eu, sa fi fost electrician la EON, daca ma chema un client sa-i montez diferentiala in BMPT, radeam si cu kurul!
*

Cam cum rade curca la lemne...


QUOTE(psychoo @ 21 Sep 2017, 11:43)
Ii zice diferentiala pentru ca diferenta de curent detectat intre faza si nul nu trebuie sa depaseasca cifra inscrisa pe carcasa (10mA, 30mA, 300mA in BMPT-uri).
Daca pui degetul pe faza si curentul incepe sa treaca prin tine catre podeaua casei exista 2 variante:
1. pamantul pe care sta casa este legat impreuna cu nulul in tablou -> vine popa sa cante
2. Pamantul pe care sta casa nu este legat la nul -> diferentiala va vedea un curent de xmA care nu se regasesc pe nul si daca acel x e mai mare decat pragul setat, va declansa si iti va salva viata.
Intrebarea este: nulul e legat in pamant in tablou? e legat in pamant la mai putin de 100m de casa? Ca pe stalpi sigur sunt legate impreuna. In BMP-uri se leaga un fir de impamantare pentru a avea acea referinta, care e diferita de cea de pe stalpi. In BMP-uri se monteaza sigurante diferentiale pentru a evita furtul de curent.
*

Ce e cu rosu e gresit, demonstratia in videoclip. Iar intrebarea n-are relevanta. Daca nulul n-ar fi legat la pamant undeva, pe traseu, tensiunea intre faza si pamant ar fi intotdeauna 0, deci nici un pericol de electrocutare. Daca exista tensiune intre faza si pamant (si exista), atunci nulul retelei este legat, undeva, la pamant.

QUOTE(psychoo @ 22 Sep 2017, 11:02)
Iar aparatul de mai sus previne declansarea diferentialei. Curentul va trece prin degetele utilizatorului. Siguranta va depista acelasi curent si pe faza si pe nul si NU va declansa.
Probabil nu va muri acel om, pt ca acel curent nu ii va ajunge la inima, dar se va alege cu arsuri serioase la cele 2 degete.
*

Gresit. Curentul nu se comporta ca apa. V-ul format de aratator cu degetul mijlociu se comporta ca un nod de retea, unde curentul se desparte: o parte trece prin cele doua degete (si nu e simtit de diferentiala) si o parte, mai mica decat prima, de la V spre talpa pana in pamant. Partea a doua e simtita de diferentiala, care declanseaza.

http://mesterucasei.com/siguranta-automata...de-functionare/


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
705 Pages « < 507 508 509 510 511 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:33
Forum Renault