DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un pic de ajutor cu informatii despre Nova

neotrim
post 22 Mar 2013, 08:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 March 13




Buna ziua!

Sunt nou pe acest forum si vin la dumneavoastra in cautare de pareri si sfaturi.

Sunt posesor al unul Volvo 850 t5 pe care l-am accidentat, fiind pasionat de drag-uri (liniute), intr-o noapte in oras. Masina e afectata prin faptul ca amortizorul stanga e mutat 3 cm in spate, reparatia e costisitoare si nu mai pot merge cu ea la liniute...

Ce va cer dumneavoastra sunt sfaturi in legatura cu achizitionarea unei Nova pe care sa pun motorul de pe Volvo (2000cmc turbo) si imbunatatiri la suspensie si jante...

Un prieten de al meu are o Nova si mi-a placut foarte mult.

Ma intereseaza sa stiu cam cat credeti ca merita o Nova cu acte in regula (nu ma intereseaza ce motor si dotari), ce ii pot face la suspensie si ce jante se potrivesc pe ea, ce diametru, ce latime etc.

Sunt nou la aceasta masina, nu cunosc absolut nimic despre ea, de aceea am venit la dumneavoastra, ideea unei nova cu 2000 turbo pe ea ma incanta...


--------------------
Dacia Nova 1998 - bc 69 iri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Mar 2013, 10:53
Post #2


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nova = 1000 lei
Taxa prima inmatriculare penntru ea = 1000 lei

Daca pui motor de 2000 cmc pe nova o sa o ia motorul inaintea caroseriei si ramai ca in flinstone. Si nu prea cred ca incape in compartimentul motor.

In al doilea rand nu iti omologheaza nimeni asa ceva deci va fi imposibil de luat itp cu ea ea.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Mar 2013, 11:07
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.515
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pe copil il intereseaza sa mearga la liniute, nu la ITP.
Puisor, sa stii ca poti sa montezi motorul de doi litri turbo pe nova. Dar e mai bine sa-l montezi in habitaclu, in locul banchetei spate, si asa vei obtine o masina mult mai echilibrata. Trebuie sa ai grija la mosorul franei de mana, cel mai bine muti frana asta pe fata.
Sa pui poze, bafta cu proiectul!


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neotrim
post 22 Mar 2013, 14:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 March 13




Dar cu franele ce pot face la masina? Ce se potriveste, de unde sa iau discuri mai mari? La suspensie pot pune ceva mai tare, am vazut ca s-ar potrivi de renault 19, e adevarat? Se potrivesc fara alte modificari, pur si simplu bolt on?


--------------------
Dacia Nova 1998 - bc 69 iri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:20
Forum Renault