DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> directionare aer aeroterma, comutatorul nu trece pe toate pozitiile

Mihai San
post 23 Apr 2009, 23:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




Va salut

Vreau sa stiu si eu daca vi s a intamplat sa se blocheze comutatorul de directionare aer cel din mijoc de la panoul de control climatizare.
M-am trezit cu el ca nu mai vrea sa treaca prin zona de directionare aer catre parbriz ,in dreptul celorlalte semne se poate comuta insa catre parbriz si mai sus nu mai vrea... Ce sa fie?

Multam


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 24 Apr 2009, 14:30
Post #2


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Eu am patit asa, dar la mine se oprea cand trecea spre ultimele pozitii din partea opusa biggrin.gif.
Dupa doua incercari nereusite, cel mai destept a cedat. Inelul cablului de actionare a iesit din parghia de comanda si butonul se invartea liber. Asa ca am demontat comanda de climatizare, am indreptat cablul (se strambase binisor, noroc ca e multifilar) si l-am fixat inapoi.
Poti sa iti dai seama daca problema e din aeroterma sau din comanda de climatizare, miscand cablul fata de camasa lui de plastic (asta dupa ce demontezi comanda de climatizare si scoti cablul din parghia de comanda).
Daca merge usor, se misca pana la capat si se aud si voletii in miscare, e din comanda.Daca cablul se blocheaza, e din aeroterma... Avusese cineva pe forum probleme cu rotitele din partea dreapta a aerotermei (una sau doua sarite, parca, dar nu gasesc acum topicul).


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinjoe
post 9 Oct 2009, 13:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




salutare
ai rezovat problema? ca am patit-o si eu si nu stiu cesa fac. am desfacut partea de comanda din masina, dar nu prea poti baga mana sa vezi ce e pe acolo, si sincer sa fiu am tras de cabluri si nu se misca.
a desfacut cineva partea din fata sa imi spuna la ce sa ma astept?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - tex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 9 Oct 2009, 14:56
Post #4


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Salut,

Am rezolvat problema. Am pus un pic de vaselina pe rotile dintate din partea dreapta a aerotermei, am indreptat cablul acela si l-am pus inapoi in suportul din care sarise. Eu nu am demontat bordul inferior, am desfacut doar consola centrala (de la schimbator), si am reusit sa ma descurc asa. Deci nu am vazut exact cum arata toata aeroterma. Am pus o poza cu aeroterma, asa cum apare in manual.

Attached thumbnail(s)
aeroterma.jpg ( Size: 448.96k ) Number of downloads: 1081


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 10 Oct 2009, 20:13
Post #5


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Ca sa nu mai deschid alt topic postez aici, in cursul zilei de azi am facut un drum de tara de 7 km deodata a inceput sa mi se auda un zgomot ( ca de piulita sau surub sariund pe tabla) in partea dreapta intre compartimentul motor si habitaclu.A mai patit cineva asa ceva?


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorinjoe
post 13 Nov 2009, 21:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




deci, sa revenim la subiect

am desfacut masca de jos (cea cu schimbatorul) am scos cablurile care dirijeaza rotitele pentru voleti si comanda pentru aer cald-rece situate in partea derapta, si am constatat care este problema:

rotitele de sus (care dirijeaza voletii de la parbriz si bord functioneaza normal;

rotita de jos care dirijeaza voletii care dirijeaza aerul la picioare are cursa mult mai scurta;

din cauza asta rotita centrala care le dirijeaza pe cele 2 de mai sus are cursa mult mai scurta si nu mai dirijeaza voletii de sus.

am desfacut si capacul de jos (de sub voletii care dirijeaza aerul la picioare si am bagat mana pe acolo; nu pare ca blocheaza nimic, dar ceva impiedica voletii sa faca toata cursa.

ce pot face in cazul asta?
a mai avut cineva problema asta?


--------------------
Dacia Solenza 2004 - tex
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 15 Nov 2009, 12:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




la mine este blocat butonul pe ultimele doua pozitii de la dreapta sad.gif cum ati desfacut voi consola aia de la schimbator ca eu nu am vazut nici un surub mascat


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 15 Nov 2009, 13:15
Post #8


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Pai ai doua stifturi din plastic ce se expandeaza in fata aproape de capat (spre bord), un surub in locasul scrumierei si unul in capatul din spate, spre frana de mana. Si mai ai doua la priza de diagnosticare.
@sorinjoe: si la mine mai simt ca "agata" atunci cand trec un "clic" dinspre dezaburire spre recirculare; se rezolva cu cateva miscari usurele inainte-inapoi intre cele doua pozitii, nu desfac bordul inferior ca nu am surub de schimb pentru volan (se inlocuieste daca il demontezi).


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 17 Nov 2009, 17:50
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




gata am desfacut si eu toata consola de la aeroterma... problema e ca la mine cum am specificat si mai sus numai se comuta pe 2 pozitii...ei bine dupa ce am desfacut consola am constatat ca rotita numai facea cursa intreaaga pana la ultimele 2 butoane => ca a fost umblat acolo si cum naiba a desfacut el butonul de consola ? ca acolo se vede ca e umblat ca odata ce numai se duce rotita pana la capat si rotita actuala pleaca la 30 % din cursa :|... a mai desfacut cineva butonul din mijloc sa ii repozitioneze cursa rotitei ? sau daca nu unde se gasesc de cumparat ca in vitan si la toate magazinele care am intrebat nu au ! si toata mantocaria la cei cu AC consta numai 360 ron :|


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 18 Nov 2009, 13:42
Post #10


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




Ca sa re-pozitionezi butonul din mijloc fata de parghia lui de pe spatele consolei, trebuie sa procedezi ca aici. Vezi ca exista doua "puncte" in relief, unul pe axul butonului si unil pe parghie a din plastic negru, care trebuie sa corespunda la remontare. Spor.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evil_2009
post 18 Nov 2009, 16:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 20 June 09
From: BUCURESTI




gata eu am rezolvat . MULTUMESC BOGDANMARDARE


--------------------
dacia solenza 1.9 d + logan 1.5 dci europa / laureat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Svendrix
post 8 Dec 2009, 02:20
Post #12


A Who's who


Group: Members
Posts: 95
Joined: 29 August 09




Salut! .. Am si eu o problema.. la fel ca si mai sus.. mie nu mi se blocheaza pe prima si ultima pozitie.. adica cea prin care ar trebui sa dea aer numai prin fata .. respectiv cea cu reciclare aer.. Si mai adaug si faptul ca in cazul meu .. orice pozitie as selecta .. intotdeauna imi baga aer pe la picioare.. si viteza cu care-mi baga este mult mai mica decat normal(Poate datorita faptului ca intotdeauna imparte fluxul de aer si spre picioare.. sau poate ca am probleme si cu motorasul aerotermei..).

Puteti sa ma ajutati? Stie cineva concret ce ar trebui facut? Adica cineva care a mai avut macar o problema asemanatoare..

Multumesc!
Respect!


--------------------
Dacia Solenza 2004 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 8 Dec 2009, 16:16
Post #13


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




A iesit cablul din parghia care il actioneaza (cea de pe spatele panoului de climatizare).
Exact asa am patit si eu cand am fortat butonul de comanda (aceleasi simptome, mai adaug ca butonul se misca foarte usor in orice pozitie).
Rezolvarea este mai sus in topic.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diabolique
post 11 Nov 2017, 12:38
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 27 February 08




aceeasi problema.
m-a mancat undeva sa dau pe recirculare si cand am revenit imi tragea butonul inapoi. l-am fortat si acum merge usor de la picioare/dezaburire pana in dreapta iar in sus nu vrea.

desfac cele doua suruburi de sub panoul cu botoane si am acces la ce e de rezolvat?
de ce trebuia sa desfac si masca de la schimbatorul de viteze?


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi 2006 ambition - hd-85-nba
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 11 Nov 2017, 18:32
Post #15


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




E bine sa desfaci si masca de la schimbatorul de viteze ca sa ai mai usor acces la butoanele climatizarii cat si la rotitele dintate. Cu cat ai mai usor acces cu atat poti identifica mai usor cauza si remedia problema.


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diabolique
post 11 Nov 2017, 23:08
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 27 February 08




am fost nevoit de ceatza si aburirea geamurilor sa imi bag mana in spatele butoanelor.
de intrat intra dar nu vezi absolut nimic.

ideea e ca am gasit pe-acolo un fir cu un capat bont, ceva gen firul de la frana de mana a bicicletei, capatul care se prinde de clapeta. am dibuit ca pe-acolo e o chestie in spatele butonului care decide pe unde vine aerul iar in aceea chestie ar trebui introdus firul.

dupa 5 minute de mestereala inutila am reusit de am agatat firul de ceva, am deblocat "setarea" de pe recirculare si ca prin minune vine aerul pe la fanta de sub parbriz(dezaburire). sunt norocos...dar la butonul ala nu mai umblu iarna asta. sunt multumit cu dezaburirea parbrizului chiar daca mi rece la picioare smile.gif

sper sa am curaj o data si chei potrivite sa imi bag nasul acolo.


--------------------
Dacia Logan 1.4 mpi 2006 ambition - hd-85-nba
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solenzul
post 27 Nov 2017, 22:12
Post #17


Membru curios


Group: Members
Posts: 404
Joined: 18 March 08
From: Campulung-Muscel




NU e mare lucru. Trebuie doar sa te uiti inainte sa desfaci ca sa stii cum sa le pui inapoi si sa umbli cu grija. Succes!


--------------------
Dacia Solenza 2004 Clima ; Duster Explorer 2017 ; - AG-09-***, AG-26-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:30
Forum Renault