DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> zgomot ciudat din spate la SN, Se aude un zgomot mai ciudat din spate

lupy009
post 13 May 2010, 01:13
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 2 February 10
From: Bucuresti




Salut baieti,am si eu o super nova achizitionata acum 3sapt,acum prob cea mai mare la ea este ca zdragane haionul ala in draci,pana la urma am dat jos cuiul ala de la portbagaj si am bagat un furtun de pompa pe el si am mai taiat cu caterul ca sa intre in suport. prob asta sa rezolvat,am lasat si cuiul mai jos si nu mai se misca sus jos haionul,dupaia am obs ca scartaie polita aia de la boxe,am rezolvato si pe aia,am lipit frumos niste mocheta la capete unde freca in haion,iam pus si furtun pe la capete unde sta in suporti,totul ok pana aici.
In fine am tot pus cate cv pe unde vedeam ca se aude cate un scartait cv si tot nam rezolvat zgomotul din spate.Banchetele sunt super bn prinse,nu se misca nici din incuietoare nici cele de jos ca sunt prinse in suporti.
Leam luat pe toate la rand dar tot nu rezolv cu un zgomot ciudat la fiecare gropa sau denivelare se aude un zgomot ciudat pe spate,asa mai infundat,nu stiu cum sa va explic dar se aude ca o cutie din tabla,sau nici nu stiu cum sa va explic cert e ca e mai infundat zgomotul.
Chiar nu stiu de la ce o mai fi ca haionul nu se mai misca deloc,lam strans tare,acum trb sa dai cu el calumea ca sa se inchida deci pe ala il cam exclud dar in rest numai stiu de la ce poate fi si va rog eu nu ma puneti sa citesc pe alte forumuri ca am mai citit putin dar nu prea am timp sunt f ocupat cu munca de dim pana seara si nam timp sa citesc si asa vas ruga sa imi rasp aici la prob mea cu zgomotul infundat dinspre spatele masinii.

Si as mai avea o prob,cnd am luat masina si mergeai cu ea cu viteza de la 90 pana in max 120 si drumul era in valuri,cu denivelari si toate cele,damburi si ce se mai gaseste pe la noi masina se comporta foarte ciudat,parca mergeam pe apa,fugea botul stanga dreapta,se lasa de bot ciudat rau,nici nu stiu sa va explic exact ca ma luase naibii ameteala de la asa senzatie naspa,parca se lasa botul masinii ba spre coltul din dr ba spre coltul din stanga,era instabila rau de tot.
Azi am schimbat amortizoarele dupa fata,am luat si eu unele mai ieftine Bilstein,leam pus pe masina,si sa mai schimbat putin senzatia dar subliniez doar putin,la viteza mica e totul ok dar daca merg cu viteza dupa 90 zici ca imi iau zborul,e instabila rau la denivelari,fuge botul stanga dreapta,se lasa de colturi ba se lasa pe dreapta ba spre stanga,nu ca inainte dar tot nu a disparut senzatia.
faza e ca pe partea staga avea un amortizor terminat,daca il comprimai in vreo 20 secunde revenea si el la forma initiala,iar cel pe partea dreapta la mai schimbat cineva ca se vedea pe el ca e mai nou si se comprima aproape ca unul nou deci ala era bun dar faza e ca tocmai pe partea dreapta parca se inclina mai mult masina cnd mergeam cu ea.
Deci ce mai trebuie facut?sa schimb arcurile?de care sa iau si cat costa?pe pantelimon la piese auto mia spus ca costa 70 lei arcul dar nam intrebat si eu cine il face.
Astept rasp de la voi cu zgomotul din spate de la ce mai poate fi cam la orice groapa sau sina de tramvai si rasp la chestia asta cu instabilitatea masinii pt ca este de rasul curcilor,pana si berlina care am avuto era cu mult mai stabila.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DJMaxx
post 13 May 2010, 05:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 516
Joined: 21 June 08
From: BUCURESTI




o geometrie i-ai facut? cat despre amortizoare e bine sa le schimbi pe amandoua odata , bilstein am si eu pe fata si pe spate pot sa zic ca sunt proaste rau de tot dupa 6 luni au inceput sa curga acum cand iau o curba zici ca sunt cu barca pe apa smile.gif))))


--------------------
Dacia SuperNova Clima august 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyyxp
post 13 May 2010, 07:49
Post #3


Aditzu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 23 March 09




salutare,

daca tot s-a deschis acest topic ma gandeam sa va intreb si eu ceva legat de sn mea...la mine partea mai nasoala este ca eu trebuie sa schimb vitezele la 3 mi de turatii altfel daca schimb mai jos si o accelerez se simte o trepidatie in fatza...ca un danganit asa...asta doar sub 3 mi de ture...la fix 3 mi nu are nimic aveti idee ce poate fi? planetarele?burdufurile? (care sunt sparte si le voi schimba biggrin.gif )..

Multumesc frumos si sper ca sfaturile voastre sa ma poata ajuta in depistarea problemei!


--------------------
DACIA-SUPERNOVA CLIMA 2001 - B-xxx-ADY
Toata lumea stie ca anumite lucruri sunt irealizabile,pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 13 May 2010, 09:50
Post #4


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@djmaxx:
Nu as spune ca Bilstein "sunt proaste rau". Mai ales ca majoritatea super novelor au fost echipate din fabrica cu bilstein. Si acestea au tinut la majoritatea aproximativ 60-80 mii km, adica exact cat garanteaza si producatorul de la sibiu.

@lupy:
Acelasi zgomot enervant il am si eu si vine din spate. Polita sta bine, suportii banchetei au power tape pe ei, iar polita are purfix in partea de jos unde face contact cu suportii difuzoarelor. Voi mai analiza pe viitor sursa zgomotului si va informez. Nu ar strica o geometrie si eventual un teste de rampa.... bucsi, pivoti, suspensii, bara stabilizatoare, planetare, etc.





--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kykymarius
post 14 May 2010, 00:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 5 March 09




balansarea stanga-dreapta ar putea fi de la bucsele de la bara stabilizatoare. arc rupt. joc in bielete(capete de bara) sau ax volan inferior. verifica-le pe astea.
pe spate sa nu se auda de la bucsa aia de jos unde se prinde telescopul de punte.acolo isi face un joc si bacane nu mereu dar bacane(asa face toate)


--------------------
dacia supernova 2001 clima - b 26 gkp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 14 May 2010, 17:20
Post #6


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




QUOTE(Maskatu @ 13 May 2010, 10:50)
@djmaxx:
Nu as spune ca Bilstein "sunt proaste rau". Mai ales ca majoritatea super novelor au fost echipate din fabrica cu bilstein. Si acestea au tinut la majoritatea aproximativ 60-80 mii km, adica exact cat garanteaza si producatorul de la sibiu.

@lupy:
Acelasi zgomot enervant il am si eu si vine din spate. Polita sta bine, suportii banchetei au power tape pe ei, iar polita are purfix in partea de jos unde face contact cu suportii difuzoarelor. Voi mai analiza pe viitor sursa zgomotului si va informez. Nu ar strica o geometrie si eventual un teste de rampa.... bucsi, pivoti, suspensii, bara stabilizatoare, planetare, etc.
*


Bilsteinul mai nou de care ti-am zis si pe care l-am montat la sn pe spate are in componenta un sfert gaz si restu ulei , sta foarte bine in curbe .
Zgomotul se reduce cu mastile de la difuzoare solenza de pe spate si polita respectiva sau cum au facut alti colegi montat o bara intre suporti de metal care mentine suportul de plastic sau in x intre suporti si la baza scaunelor.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupy009
post 15 May 2010, 21:01
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 2 February 10
From: Bucuresti




Baieti,ma pricep cat de cat la mecanica cel putin la vechea dacie mancam mecanica pe paine la orice prob aveam iar acum la super nova nu e cine stie ce diferenta dar la chestia asta cu instabilitatea chiar ma pus pe ganduri mia pus capac grav rau ca nu stiu de la ce face asa ca barca.
Iar faza cu zgomotul tot nam rezolvato nam mai avut timp de ea pt ca joi seara pe ploaia aia miam facut masina acvariu a intrat apa in ea in prostie pe la pasagerul din dreapta de sub bord.
Acum am scos efectiv tot din masina,bachete,scaune si juma din bord,am scos si mocheta,am spalato si am zis sa vad de unde a venit apa.la motor avea orificiile infundate,leam desfundat,am scos si aeroterma tot sistemul ala,am curatato,am puso la loc si tot nam rezolvat nimic,am puso la loc am udat cu furtunul si tot acceasi chestie intra apa in masina.
Am gasit problema si am gasit si rezolvarea aproape 100% ca sa numai intra apa pe sub bord in spate la torpedou dar nam avut timp sa o fac si acum abea luni ma apuc de ea.Am avut mari prob cu ea baga apa la picioare in prostie,iar motorul de la ventilator era pur si simplu in apa cnd am scos toata tubulatura aia.
Acum astept pana luni sa ma apuc de masina si intrun procent de 99%nu o sa mai intre apa iar restul de 1% ramane ca sar putea sa mai intre apa si pe la clapeta aia de aer.

16 May 2010, 16:57:
kykymarius ---bucsele de la bara stabilizatoare leam schimbat acum 2sapt,joc in pivoti si bieleta nu are si chiar daca ar fi avut nu are nici o legatura cu instabilitatea masinii.
Stabilitatea masinii se face din amortizoare,arcuri si bara stabilizatoare si din bascule cat de cat intrun procent f mic pt ca ce putere credeti ca ar putea avea bucsele de la bascula ca sa nu lase masina sa intre in balans.
Asa ca daca am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si amortizoarele ar mai ramane arcurile de schimbat dar mie frica ca tot nu se va schimba povestea.

This post has been edited by lupy009: 16 May 2010, 16:57


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 16 May 2010, 18:55
Post #8


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




din bascule cat de cat intrun procent f mic pt ca ce putere credeti ca ar putea avea bucsele de la bascula ca sa nu lase masina sa intre in balans.
*

[/quote]

Bucsele de la brate au o mare importanta in stabilitatea masinii. Daca sunt moarte poti spune ca ai o barca pe asfalt.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupy009
post 16 May 2010, 19:03
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 2 February 10
From: Bucuresti




numi prea vine sa cred ca ar fi de la bucsele de la bascula pt ca ganditiva si voi ce putere poate sa aibe 4 bucse sa se opuna la balansarea masinii.daca ati avea curiozitatea sa va bagati sub masina si altcineva sa clatine masina ati constata ca bucsele de la bascula nu au o miscare atat de mare si mai incercati si chestia cu fuzeta scoasa sa miscati de bascula sus jos sa vedeti ca are un unghi in care nu se prea se opune la miscarea sus jos.
Dar in fine o sa schimb si bucsele de la bascula doar asa la caterinca pt ca nu cred ca ar fi de la astea si apoi o sa schimb arcurile dupa fata.
Daca tot e barca schimb masina pt ca deja in 3 sapt de cnd o am mi-sa acrit de ea!

16 May 2010, 19:10:
asa si revenind la subiectul cu bucsele de la bascula ca abea acum mia picat fisa,daca ar fi de la bucsele de la bascula acestea ar batea si la verificarea cu levierul(daca stiti despre ce vb) sar vedea ca snt rupte.
Deci dintre toate astea ar mai ramane ca prob se trage de la arcuri

This post has been edited by lupy009: 16 May 2010, 19:10


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 16 May 2010, 20:47
Post #10


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




Colegii daca tot vorbiti de bucsele de la bascula spuneti.mi si mie care este pozitia corecta in care se strange bascula. unii spun ca masina trebuie sa fie pe roti , altii ca se pun la acelasi unghi din care le.ai demontat si ultima varianta se pune bascula la 90 de grade si se strange . deci care din variante e corecta ????


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupy009
post 16 May 2010, 20:56
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 2 February 10
From: Bucuresti




eu la vechea dacie aveam o carte pt reparatii si acolo scria f clar ca bucsele de la bascula se strang cu masina pe rotile ei sau si cu doua pers pe scaunele din fata,bn ca chestia astia nu mia parut prea ok dar in fine.
Acum tu le poti strange cu masina pe roti sau chiar si la demontarea lor poti sa masori ce distanta este intre bascula si sol iar la remontare le strangi pe aceeasi pozitie.
Acum pe net gasesti multi baieti destepti care spun ca nau nici o treaba poti sa le strangi cum vrei dar se insala amarnic pt ca daca ai studia pozitia lor buna ar fi aceea care atunci cnd masina sta pe roti bucsa nu sta tensionata.cred ca ai vz ca atunci cnd ridici masina si desfaci fuzeta si amortizorul si ramane decat bascula si misti de ea in sus sau in jos ea revine pe o anumita pozitie unde nu sta tensionat cauciucul din ea,ei bn acea pozitie "0" trebuie sa o nimeresti si atunci cnd masina sta pe roti.este f imp lucrul asta pt ca daca tu nu strangi bascula pe pozitie acele bucse se vor rupe iar.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 31 Jan 2011, 15:06
Post #12


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




la mine zgomotul din spate se manifesta in felul urmator.deschid portbagaju si ma apas pe masina in jos.scartaie.cand revine la loc nu mai face asa.chestia e ca zgomotul se aude doar din partea dreapta.

@ inca o chestie.masina se lasa de spate foarte tare.ieri de exemplu am fost la cumparaturi si tot ce am cumparat am pus in portbagaj.s a lasat de ziceai ca am luat tot magazinul

de la ce o fi?


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 31 Jan 2011, 17:59
Post #13


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Arc rupt, de acolo si scartaiala.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miaghy
post 31 Jan 2011, 18:07
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 308
Joined: 16 January 10
From: bucuresti




nu e de la arcuri , aceasi chestie am si eu , am schimbat arcuri si tot asa se aude, posibil de la amortizoare sau repartitor , o sa degresez si eu repartitoru si o sa vad daca nu de la amortizoare


--------------------
dacia super nova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 31 Jan 2011, 18:19
Post #15


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Poate fi si de la repartitor daca a ruginit tijele alea, dar daca zice ca se lasa rau, eu zic ca posibil s-a rupt vreun arc.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 1 Feb 2011, 11:30
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




de la repartitor. am patit-o si eu. scartaia ca dracii. dupa ce l-am uns si descongestionat pe acolo, pus vaselina intre tija si caroserie , gata a disparut.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 1 Feb 2011, 13:57
Post #17


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




ok mersi baieti.sa incerc sa schimb si arcurile sa vad daca se mai lasa asa?cineva imi spusese sa le scot si sa le repozitionez


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2011, 21:52
Post #18


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca arcurile nu au nimic, de ce sa le schimbi? Mai bine verifici teaca de la fiecare, probabil ca s-a rupt sau fisurat la vreunul...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Feb 2011, 23:00
Post #19


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




sa nu fie si amortizorul tongue.gif daca se lasa prea mult poate fi si arcul slabit cea ce necesita schimbat daca doreste.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2011, 23:03
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Amortizoarele le are pe cele originale dar la cati km are cu ea, nu as zice ca ar fi de la amortizoare.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Feb 2011, 23:11
Post #21


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Nu sti poate a carat ceva cu ea sau ma rog ... isi va da seama cand desface amortizorul si scoate arcul.
Daca amortizorul e bun se simte daca se comprima si se decomprima singur ramane arcul.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Feb 2011, 23:13
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Sunt bune, le-am testat eu. biggrin.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 2 Feb 2011, 11:55
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




eu am scartait la haion si nu ii dau de cap.
am reglet tampoanele acelea prin insurubare
am cui de solenza
cei drept nu am bagat nimic in spatele numarului de inmatriculare si acum imi dau seama dece erau 2 bucati de pasla sub numar , atunci cand le-am scos. cred ca era de la vechiul proprietar
am bagat polita in portbagaj si degeaba, dar cand am dus un covor la spalat si am mers cu haionul intredeschis a disparut zgomotul.
joc nu prea are haionul, dar zgomotul exista cu haionul inchis inspre partea dreapta.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 2 Feb 2011, 12:19
Post #24


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Pai si la mine am observat ca partea aceea unde se afla si numarul de inmatriculare e foarte subtire si bate in toate partile cu haionul inchis ...nu stiu ce sa ii mai fac si nici cheder nu gasesc pe aici sad.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 2 Feb 2011, 14:52
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




ar putea fi din cauza amortizoarelor de la haion? dar cand e portbagajul inchis nu vad de ce ar face astea asa zgomot.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 2 Feb 2011, 16:24
Post #26


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




N-au ce zgomot sa faca alea daca haionul nu are joc deloc cand tragi de el ... in mers se contorsioneaza si acolo partea aia de jos pe care se afla si numarul de inmatriculare este foare "moale,bate in toate partile . trebuie intarita cumva,nush :-?? . Am mers in portbagaj expre' sa vad cauza si haionu ala se misca in toate directiile,bate in toate punctele inalte.


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 2 Feb 2011, 16:42
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




asa e, te cred , am vrut sa merg si eu in portbagaj o data, dar nu am avut sofer.
am mai umblat pe la tamponul ala si parca sa mai atenuat.
nu e de la numar . toata treaba a aparut atunci cand am dat gaura sa pun puton pentru lumina in portbagaj . butonul e apasat (pe inchis) de tamponul acel;a tip surub de pe stanga si eu cred ca cel de pe dreapta nu se sincronizeaa cumva cu celalalt.


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dymmy
post 2 Feb 2011, 17:13
Post #28


M-a parasit DSN-ul ! Raman...in club...always!


Group: Members
Posts: 272
Joined: 12 July 10




QUOTE(gcgeorgescu @ 2 Feb 2011, 14:52)
ar putea fi din cauza amortizoarelor de la haion? dar cand e portbagajul inchis nu vad de ce ar face astea asa zgomot.
*



AR PUTEA FI SI DIN CAUZA TELESCOAPELOR SAU AMORTIZOARELOR DE LA HAYON....cum le ziceti voi!!! Eu am avut troncaneala din cauza asta pana cand am schimbat amortizorul defect TRONCANEA frateeee!!!! hayonu....nu mai era sustinut in forta la socuri.....si juca acolo...tronc tronc!!!deci conteaza si telescoapele alea de hayon aveti grija!!!!!
Eu cand mi-a cazut in cap hayonul brusc mi-am dat seama ca un amortizor dinala e defect sau ambele....la o verificare a lor(prin scoatere si verificare prin apasare) am observat ca numai unul era defect, celalalt singur nu poate tine ditai hayonu!!!....astfel am gasit de R19 insa cu unu-doi cm mai lungi...de aceea am pus doar unul de R19 si celalalt original a ramas pentru a limita distanta.....sper sa nu se smulga asta original ca e mai scurt si e fortat un pic de cel mai lung....poate tine macar un an, apoi in vara voi vedea de o pereche originale!!!
Am vrut sa bag pe ambele de R19..second in stare excelenta cu forta maree...! ridicau hayonul foarte misto!!! insa NU AM REUSIT CA ERAU PREA LUNGI AMBELE MONTATE DADEAU HAYONUL PESTE CAP.....si agata in cupola hayonul....pe un amortizor de hayon second original bilstein am dat 20 de ron....unul nou e in jur de 70-80de ron!!!
BAFTA....!!!
P.S. ORICE MIC DETALIU CONTEAZA...DECI ATENTIE!

This post has been edited by dymmy: 2 Feb 2011, 17:16


--------------------
dacia supernova 2003 europa - IS-- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gcgeorgescu
post 2 Feb 2011, 18:16
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 923
Joined: 25 December 08
From: Bucuresti




eu vreau sa zic ca am sunat la magazin azi si cel de solenza si cel de dsn costa27lei. nu sunt sigur daca are ceva telescopul ala doar am intrebat. dar daca ar avea haionul oricum sta prins in cui(solenza) si nu cred ca ar scartaii.

This post has been edited by gcgeorgescu: 2 Feb 2011, 18:17


--------------------
Renault Fluence 30 dec 2010/ 1.5 Dci 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Feb 2011, 22:28
Post #30


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Unde 27 de lei bre? Un telescop de hayon nou bilstein este cel putin 70-80. Ce ti-a zis tie, mai mult ca sigur era un fake.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:19
Forum Renault