DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> vant la picioare...

Bobo
post 2 Jun 2003, 11:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ieri am stat in dreapta soferului si eram in pantaloni scurti; si simteam vant la picioare, din dreapta, sub bord, langa sistemul ala de prindere; (nu pot spune ca e neplacut vara, hehe, avand in vedere ca n-am AC); am pus butonul pe "recirculare" dar tot simteam vant; io inteleg ca atunci cand pui pe aceasta pozitie nu-ti mai intra nici un pic de aer de afara; nu vi se pare ciudat?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 2 Jun 2003, 11:31
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Ai incercat sa comuti directionarea aerului doar inspre geamul din fata. La mine asa merge. Chiar daca ventilatorul este oprit intra aer prin locul in care este directionat. Can you try?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jhr
post 2 Jun 2003, 12:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 23 March 03
From: Bucuresti




unu la mana era pe recirculare, dar ventilatorul mergea ?
doi la mana.era pe recirculare, ventilatorul nu mergea dar tot venea aer, e normal, daca selectorul de aer cald/rece e dat pe bilele albastre mari, trebuie dat la limita dintre rece si cald si atunci nu mai baga aer dinafara


--------------------
AUDI A6 2006,2.7 TDI QUATTRO, 180 CP TIPTRONIC - bo1xxx
www.horiaroman.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 13:19
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




am incercat in toate felurile; comutatorul directionat suucesiv pe recirculare, apoi numai pe geamuri; ventilatorul evident oprit;
cand am dat drumul la ventilator aerul venea din stanga parca; de ce vorbesc eu vine din dreapta; io nu stiu daca e normal sau nu, de asta intreb, dar logica imi spune ca daca dau pe recirculare sa nu mai simt nimic din aerul de afara; (aplicatie directa: cand ajung la stop langa o partzaitoare din aia de te face muci..._; macar nu ma mai agit sa folosesc pozitia recirculare, daca stiu ca oricum intra aer de afara;

era dat pe rece; nu era la limita rece/cald; uite o sa incerc chestia asta cand m-oi mai imbraca cu pantaloni scurti, hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 2 Jun 2003, 13:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




la mine merge cum trebuie si chear se aude vajiitul ala de care se plangea cineva cand da pe recirculare ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 13:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
la mine merge cum trebuie si chear se aude vajiitul ala de care se plangea cineva cand da pe recirculare ...


ce inseamna ca merge cum trebuie? ai stat in dreapta in pantaloni scurti (sau fara, hhe) si ai vazut ca nu intra aer?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariancd
post 2 Jun 2003, 13:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 30 April 03




exact! si asta chiar aseara cand am facut un drum campina-slanic-campina si a condus prietena mea ... asa ca eu am fost DJ la "climatronic" ...


--------------------
Renault Megane 2007 Sedan Lux Privilege - 1.5 dci 85 CP - PH 02 MCD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 2 Jun 2003, 14:31
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Mie imi bate vantu' la picioare in orice pozitie ar fi butonul de dirijare. Nu ca ar chiar neplacut, da' e enervant sa nu ai control asa cum vrei tu.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Jun 2003, 14:45
Post #9


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Eu nu m-am uitat atent la SLZ cum e pozitionata gaura aia de aerisire, dar iti zic sigur ca din dreapta nu prea are pe unde sa vina aer. In ceea ce priveste faza cu recircularea ai dreptate numai partial, in sesul in care intr-adevar daca dai pe recirculare nu mai trebuie sa intre tot aerul de-afara, dar la toate masinile (inclusiv la cele cu pretentii) mai intra putin pentru ca altfel s-ar sufoca pasagerii inauntru daca ar fi etans cockpit-ul asa cum vrei tu. Daca insa intra prea mult aer, atunci vezi ca de vina o fi vreo parghie care actioneaza inchiderea si deschiderea respectivului palet. Incearca sa directionezi fluxul de aer numai spre parbriz, da pe recirculare si stai la sofer sa vezi daca simti ceva aer (ar trebui sa vina din dreapta-jos). Daca vine aer, inseamna ca de vina este butonul ala prin care reglezi fluxul de aer (fie e dus butonul, fie a sarit parghia din spatele lui) sau paletul care blocheaza intrarea aerului in cockpit. Daca nu, e din vina paletului din dreapta care nu se inchide ca lumea. Referitor la faza cu sufocatul, daca simti putin aer prin gurile de la picioare sau cele de la parbriz, chiar daca ai dat pe recirculare, sa stii ca e normal. Anormal ar fi sa bata viforul.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 2 Jun 2003, 14:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hai ca verific azi si o sa-mi notez...ma face pe mine o mashina, hehe....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 2 Jun 2003, 14:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
vreau sa vad si io o dacie in care sa te sufoci in ea de etansa ce e
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
nu e nici un risc - pe bune - nici nu cred ca si-a pus cineva problema asta
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Jun 2003, 15:07
Post #12


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Atata vreme cat in Dacia intra apa nu cred ca cineva o sa-si puna vreodata problema sufocarii. Vorbeam de masinile cu pretentii in care, chiar si pe recirculare, tot mai intra putin aer. Paletii nu sunt facuti sa se inchida etans, ca doar n-or fi submarine. Si daca la ele nu se inchid perfect, de ce s-ar inchide la Dacia? E normal sa intre PUTIN aer. Ideea e sa nu intre prea mult.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ve
post 2 Jun 2003, 16:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 29 May 03




La masini (nu neaparat la cele cu pretentii) nu trebuie sa simti curent la picioare daca nu vrei. Si cam asta ar fii tot.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 2 Jun 2003, 18:25
Post #14


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Un pic de aer NU inseamna curent. Citeste ce s-a scris si ai sa vezi ca nicaieri nu s-a spus ca a simti curent este normal. Vezi si la Opel Vectra (productie inainte de 2002, ca despre astea noi nu stiu nimic), Golf IV si Bora.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:53
Forum Renault